#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/06/2008 18:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να πως μπλέκουν όλοι, Ζήμενς, Φρεγάτες, Eurofighter...

Στην εισαγγελία Πρωτοδικών της Αθήνας πραγματοποιήθηκε σήμερα σύσκεψη Ελλήνων εισαγγελέων της Eurοjust, αλλά και υπαλλήλων της ευρωπαϊκής υπηρεσίας για την καταπολέμηση της διαφθοράς. Η σύσκεψη είχε ως θέμα τον εκσυγχρονισμό έξι φρεγατών από την Ολλανδία με ύποπτες πληρωμές σε ελβετικές τράπεζες κατά τα έτη 2003 – 2005. Οι εισαγγελείς της Eurοjust ενημέρωσαν τους Έλληνες συναδέλφους τους αλλά και στελέχη της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων που συμμετείχαν στη σύσκεψη, για το «ύποπτο» υλικό που έχει συγκεντρωθεί από τις γαλλικές και τις ολλανδικές αρχές, καθώς και υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης εναντίον της Ελλάδος  για την υπόθεση.

Όπως αναφέρει σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας Καθημερινή, «τo πρόγραμμα εκσυγχρονισμού έξι φρεγατών τύπου Standard (Κουντουριώτης, Αδριας, Ναυαρίνο, Λήμνος, Έλλη και Αιγαίο) κατέληξε σε μία σύμβαση αξίας ύψους 381.578.580 ευρώ, από τα οποία 257.768.200 ευρώ θα έπαιρνε η Thales Naval Netherlands και 128.810.380 ευρώ τα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά ως επιδότηση. Οι ευρωπαϊκές εισαγγελίες έχουν συγκεντρώσει σημαντικά στοιχεία, σύμφωνα με τα οποία μία σειρά πληρωμών εταιρειών συμβούλων που έγιναν όχι μόνο δεν ανταποκρίνονται στις παρεχόμενες υπηρεσίες αλλά ακολουθούν και πολύ περίεργες διαδρομές, σε ελβετικές τράπεζες και υπεράκτιες εταιρείες της Καραϊβικής και της Κύπρου.

Υπενθυμίζουμε ότι η υπόθεση άνοιξε πριν από λίγα χρόνια, όταν το πρώην στέλεχος της Thales Γαλλίας κ. Ζοσερόν είχε πει πως η αντίπαλη κοινοπραξία Thales/ Raytheon έχασε «επειδή δεν λάδωσε αρκετά ψηλά…». Μετά τις καταγγελίες του Ζοσερόν είχε αρχίσει προκαταρκτική εξέταση και στην Ελλάδα (πριν από περίπου δυο χρόνια) χωρίς όμως συγκεκριμένα αποτελέσματα. Και όχι μόνον. Για την υπόθεση ήταν ενημερωμένη και η ελληνική κυβέρνηση που πάλι δεν έκανε τίποτα, λένε τώρα οι Γάλλοι.  Γαλλική δικαστική πηγή εξάλλου ανέφερε στην «Κ» ότι «η ελληνική Δικαιοσύνη ήταν εξαιρετικά αργή και αναποτελεσματική στη διερεύνηση της υπόθεσης, σαν να υπάρχει ένα αόρατο χέρι που εμποδίζει ουσιαστικές κινήσεις, όπως το άνοιγμα λογαριασμών και η ταυτοποίηση προσώπων». Η ευρωπαϊκή υπηρεσία για την καταπολέμηση της απάτης (OLAF) ζητεί τώρα να επιστραφούν τα χρήματα που κατεβλήθησαν στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά ως παράνομη επιδότηση.

Ερώτημα: Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το γεγονός ότι ο κ. Γ. Πατεράκης, που ήταν πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά, είναι φίλος εκλεκτών στελεχών της κυβέρνησης;

Διόρθωση: Μας πληροφορούν ότι ο κ. Πατεράκης ανέλαβε καθήκοντα Προέδρου του Δ.Σ. και Διευθύνοντος Συμβούλου της εταιρίας Ελληνικά Ναυπηγεία, τον Μάρτιο του 2005. Τον Ιούνιο του 2005 όμως ο κ. Πατεράκης αντικαταστάθηκε από τον κύριο Reinhard Kuhlmann, μέλος του διοικητικού συμβουλίου της ThyssenKrupp Marine Systems. Όπως αναφερόταν σε ανακοίνωση της εποχής «τα εξελισσόμενα συμφέροντα της ThyssenKrupp Marine Systems στην Ελλάδα» απαιτούσαν «την πλήρη συγκέντρωση του κ. Γεωργίου Πατεράκη στην εκπροσώπηση του κοντσέρν».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/06/2008 19:19:51

    ούλα τα φάγανε και δε σκάσανε
    ούλα τα φάγανε και δε σκάσανε
    ούλα τα φάγανε και δε σκάσανε
    ούλα τα φάγανε και δε σκάσανε
    ούλα τα φάγανε και δε σκάσανε
    ούλα τα φάγανε και δε σκάσανε

  2. Λαρα avatar
    Λαρα 24/06/2008 19:31:00

    Μα σας εχω πει κατ' επαναληψη πως περισυ οταν εγω φωναζα στο Παθ και προετρεπα την Ελλ. κυβερνηση σε εξιχνιαση της ολης υποθεσης Σημενς, που ειχαν συρταρωσει στ' αμπαρια τους,
    στη θεα του Γερμανικου τυπου και ΤιΒι να φλεγονται,
    ενω στη Ζυριχη το ντοπιο φυλλο να δημοσιευει πως οι Ελληνες ειναι πρωταθλητες στις αγορες Chalets στις Αλπεις αξιας 70εκ.Φρ., που νοικιαζονται για 10/15 χιλ. φρ. την βδομαδα με τζακουζια και Γουελνες με ροδοπεταλα,
    σε ολους μας εγινε κατανοητο πλεον οτι η μασα ξεχυλισε πλεον αλογιστα, σπαζοντας κι αυτη την ταχυτητα φωτος.
    Μαλιστα οι Τραπεζες στις αρχες του 2000 προσελαβαν Ελληνοπουλα ομογενων λογω γλωσσας για εξυπηρετηση του Ελλ. πελατολογιου, που παρουσιαζε γλωσσικες δυσχερειες συνενοησης.
    Και το αστειο ειναι οτι οι περισσοτεροι δηλωνονται ως εφοπλιστες.
    λαρα

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/06/2008 19:40:56

    Οι εφοπλιστές έχουν βγάλει τεράστια ποσά λόγω παγκόσμιου εμπορίου που τα αγαθά μεταφέρονται με τα πλοία τους.

    Η υπόθεση της Siemens και οι άλλες είναι ψιλοπράγματα μπροστά σε αυτά που έχουν βγάλει οι εφοπλιστές. Άλλωστε το ξέπλυμα χρήματος δε γίνεται πλέον στην Ελβετία διότι δεν έχουν απόρρητο πλέον.

  4. Nick avatar
    Nick 24/06/2008 20:05:06

    Στην Ελβετία ισχύει ακόμη το απόρρητο, αλλά τι να το κάνει όταν έχεις το wikileaks και ανθρώπους πρόθυμους να τα βγάλουν όλα στη φόρα (υπόθεση Julius Baer);

  5. TORM1 avatar
    TORM1 24/06/2008 20:05:27

    Αφού είστε και δημοσιογράφοι, δεν έχετε να πείτε τίποτα για τον ρόλο των συναδέλφων σας του αμυντικού ρεπορτάζ; Δεν έχετε δει ποτέ τον ρόλο που παίζουν, ως "μεσάζοντες" μεταξύ εταιριών, πολιτικών κλπ; Δεν έχετε ακούσει τίποτε για μισθοδοσίες από πρεσβίες (γαλλική, γερμανική κλπ) Για τις επιταγές που κοπήκανε στην Μόσχα επί ημερών Σπηλιωτόπουλου γράφτηκαν κάποια πράγματα.
    Για ταξίδια, εταιρείες και μπαχτσίσια;

    Κάντε λίγο έρευνα, δεν θέλει πολύ μυαλό

  6. ataktos avatar
    ataktos 24/06/2008 20:16:08

    tihea den pige na tous forologisi o anglos ke i ""diki"" mas tin kopanisan san korakia ke dilosan oti tha rthun edo ke poulisan ta limania mas ola tsamba apo ton buli .Iparhi doulia ke gia tous ftohous i mono epidomata anergias tha eksangeli asistola(blepe hthes sti Saloniki).Kratos arpahtis ke epidotiseon .Na kles ine .

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/06/2008 20:46:51

    @ Nick Στην Ελβετία το απόρρητο έχει πάψει να ισχύει επί της ουσίας από τότε που οι Ελβετοί υιοθέτησαν τους κανονισμούς της ΕΕ για το ξέπλυμα χρήματος. Τώρα πάνε Ντουμπάι και Σιγκαπούρη.

    @ ataktos. Δε σε διαβάζουμε γιατί μας κουράζουν τα greeklish.

  8. ataktos avatar
    ataktos 24/06/2008 20:51:36

    καταρευσει του Τακη της ΔΕΗ ςhttp://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_24/06/200

  9. factorx avatar
    factorx 24/06/2008 22:45:31

    «Μαύρο» χρήμα και στο «Αττικό Μετρό»
    Όπως διαβάσαμε Οι αρμόδιες αρχές της Γαλλίας ενημέρωσαν την εισαγγελία Πρωτοδικών της Αθήνας για υλικό και στοιχεία που συγκέντρωσαν σχετικά με την διακίνηση «μαύρου» χρήματος και στην κατασκευή του Μετρό στην Αθήνας. Σύμφωνα με πληροφορίες, τα στοιχεία προέρχονται από την κατάθεση Γάλλου - ο οποίος διατηρεί διευθυντική θέση στο Μετρό στη Γαλλία – που φέρεται να κατέθεσε στις αρμόδιες αρχές, ότι στην Ελλάδα διακινήθηκε «μαύρο» χρήμα κατά την κατασκευή του Μετρό της Αθήνας. Η διερεύνηση της συγκεκριμένης υπόθεσης ανατέθηκε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών κ. Κωνσταντίνο Σιμιτζόγλου.

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 24/06/2008 22:54:38

    Ρε Φακτορα τα είπαμε. Έχουν φάει πάνω από έναν κρατικό προϋπολογισμό. Το δημόσιο χρέος είναι ακριβώς τόσο. Απλά τώρα βγαίνουν οι αποδείξεις. Μη φοβάσαι δε θα πάει κανένας φυλακή διότι έχουν δεσμούς αίματος.

    Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι αρχές του 2000 φυλακίστηκε κάποιος γιατί ξεστράτισε από το σύστημα. Οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι και μόνο με αίμα ή εθνική καταστροφή θα παραδώσουν την εξουσία. Δε μιλάμε για τους 2-3 πολιτικούς. Αυτοί είναι αναλώσιμοι αλλά για ολόκληρο το σύστημα-μηχανισμό που λυμαίνεται τη χώρα.

  11. mareli avatar
    mareli 24/06/2008 22:56:15

    Καλό το ερώτημα. Δείχνει ότι ξέρετε πολλά για πολλούς!!! Προφανώς, γνωρίζετε αφού εφαρμόζετε μεθόδους που όλοι καταλαβαίνουν που παραπέμπουν... Θυμίζουν προκυρήξεις 17Ν ή πληροφόρηση μυστικών υπηρεσιών. Κάθε φορά που προκύπτει μια πληροφορία με προφανές βάθος (πασοκικό), εσείς αμέσως γεννάτε το σενάριο και κάνετε τις συσχετίσεις που και ο Καχριμάκης ακόμα θα δυσκολευόταν να κατανοήσει!!!
    Ερωτήματα:
    1. Αφού ξέρετε τόσα πολλά για πολλούς (πολιτικούς), γιατί δεν λέτε και αυτά που λογικά γνωρίζετε για δημοσιογράφους που εμπλέκονται στις ίδιες ιστορίες; Τόσοι δημοσιογράφοι έχουν εμπλακεί στο να δημιουργούν φωτοστέφανα και να πλασάρουν προϊόντα και πολιτικούς! Τόσοι δημοσιογράφοι έχουν εμπλακεί στο να ξεσκίσουν πολιτικούς που αντιστάθηκαν ή προϊόντα ανταγωνιστών (έχει δίκιο ο ΤΟRΜ1!)
    2. Αφού λέτε αυτά για τον Πατεράκη, μήπως θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι τώρα που είναι δεδομένο για όλους ότι το ΠΑΣΟΚ τελείωσε για την Ελληνική κοινωνία , τώρα που έχουν πειστεί όλοι ότι κάτι αλλάζει στην Ελλάδα, τώρα είναι η ώρα να επιλυθούν προβλήματα που σάπιζαν την Ελλάδα τόσο στην κοινωνία της όσο και στην Ευρώπη;
    3. Γιατί δεν αναφέρατε καθόλου ότι οι εμπλεκόμενοι στο σκάνδαλο Τσουκάτο είναι όλοι ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ με ρίζες στον Αντιχουντικό αγώνα, το Πολυτεχνείο και το Ρήγα; Μήπως το όραμα της Αριστεράς της δεκαετίας του 70 εξαγοράστηκε από τα δις του καταραμένου Κεφαλαίου; Μήπως η Αριστερά έχει ήδη ηττηθεί και εσείς δεν το αντέχετε;

  12. Nick avatar
    Nick 24/06/2008 23:07:22

    @TORM1:

    όταν είχε σκάσει το θέμα με τον Λυκουρέντζο και την επιστολή του Obermeier, έσκασε και η εμπλοκή του Γκουριώτη με το DVD.

  13. Factorx avatar
    Factorx 24/06/2008 23:27:04

    @mareli Προφανώς δεν μας παρακολουθείς τακτικά. Διάβασε εδω για τον τσουκάτο και την αριστερα:
    http://www.antinews.gr/?p=2466
    Για τους δημοσιογράφους που λες είμαστε πρόθυμοι να δημοσιεύσουμε όποιο στοιχείο σοβαρό έχεις.

    Γράφεις: "...Αφού λέτε αυτά για τον Πατεράκη, μήπως θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι τώρα που είναι δεδομένο για όλους ότι το ΠΑΣΟΚ τελείωσε για την Ελληνική κοινωνία , τώρα που έχουν πειστεί όλοι ότι κάτι αλλάζει στην Ελλάδα, τώρα είναι η ώρα να επιλυθούν προβλήματα που σάπιζαν την Ελλάδα τόσο στην κοινωνία της όσο και στην Ευρώπη;"

    Σε αυτό αδυνατώ να απαντήσω. Μήπως μπήκες σε λάθος site. Δεν κτυπάς το maximou.gr;

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 24/06/2008 23:45:46

    Απορίες ενός ηλίθιου (εμένα) Έλληνα:

    ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ, ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ:

    Ο Τσουκάτος αποδεδειγμένα πήρε χρήματα, το έχει παραδεχθεί (άλλο τι τα έκανε), γιατί δεν είναι μέσα?

    Ο Χριστοφοράκος έδινε μαύρα αποδεδειγμένα, γιατί δεν είναι μέσα?

    Ο Μαυρίδης έδινε μαύρα αποδεδειγμένα, γιατί δεν είναι μέσα?

    H SIEMENS επιχορηγούσε κόσμο και κοσμάκη, έκανε απόδοση ΦΠΑ (φορολογική παράβαση)? Έπεσε πρόστιμο?

    Τόσοι "φίλοι" έκαναν εξυπηρετήσεις σε φίλους. Συμφωνώ απόλυτα, ...αλλά γιατί δεν είναι μέσα αφού δεν έχουν αποδοθεί τα νόμιμα (ΦΟΡΟΣ & ΦΠΑ)?

    Το Ελληνικό Δημόσιο, αφού αποδεδειγμένα η SIEMENS μοίραζε χρήματα, γιατί δεν: ρίχνει πρόστιμα / επαναδιαπραγμάτευση συμβάσεων / απαγόρευση συμμετοχής σε διαγωνισμούς αφού αποδεδειγμένα διακινούσαν μαύρο χρήμα?


    Χωρίς να υποθέσει ή να υποστηρίξει κάποιος ότι αθωώνουμε τους πολιτικούς ή αφήνουμε υπόνοιες για το έργο της Ελληνικής Δικαιοσύνης, γιατί δεν γίνεται τίποτα από τα παραπάνω που είναι απλή εφαρμογή των Ελληνικών και Ευρωπαϊκών νόμων?


    Θα είμαι κακόβουλος και κακοπροαίρετος αν υποθέσω ότι δεν γίνεται τίποτα από τα παραπάνω γιατί τότε .... θα ανοίξουν τα στόματα αν κάποιοι (μη πολιτικά πρόσωπα, αλλά άμεσα εμπλεκόμενοι) βρεθούν
    μέσα?

  15. Suhoi avatar
    Suhoi 25/06/2008 02:20:20

    Προς TORM1: Ξέρουμε πολλα. Και εχουν επίσης πολλά γραφτεί. Αλλά μην ανοιγουμε αλλο θεμα. Ας κοιτάξουμε που ειναι ο συβουλος του Σπηλιωτόπουλου (δεστε τις διφημισεις στο περιοδικό του απο ποιούς ειναι) και ο Σπηλιωτόπουλος. Ξέρουμε και τι ρόλο παίζουν πολλοί αμυντικοί. Αλλά θα μας δοθεί άλη ευκαιρία. Ειναι βέβαιον.

  16. Suhoi avatar
    Suhoi 25/06/2008 02:23:25

    mareli Says:
    June 24th, 2008 at 10:56 pm
    "Δείχνει ότι ξέρετε πολλά για πολλούς!!! Προφανώς, γνωρίζετε αφού εφαρμόζετε μεθόδους που όλοι καταλαβαίνουν που παραπέμπουν… Θυμίζουν προκυρήξεις 17Ν ή πληροφόρηση μυστικών υπηρεσιών. Κάθε φορά που προκύπτει μια πληροφορία με προφανές βάθος (πασοκικό), εσείς αμέσως γεννάτε το σενάριο και κάνετε τις συσχετίσεις που και ο Καχριμάκης ακόμα θα δυσκολευόταν να κατανοήσει!!!"


    Μας δουλεύεις κι εσύ και τα συνομωσιολογικά σου σενάρια. Εδω ο κόσμος το χει τούμανο και εμείς κρυφό καμάρι. Γιατι προσπαθείς να πείσεις? Οτι δεν είναι ελέφαντες οι μάγκες? Κι' όμως, είναι. Οσο κι αν δεν το πιστεύθεις. Ε, παραπάει με διάφορα τσουτσέκια ,προβοκατορίσκους του γλυκού νερού!!!!!