03/09/2008 22:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να πως καταργείται η διαφθορά αυτομάτως

«Αφού η διαφθορά εκπορεύεται από τα υπουργεία, η μόνη λύση είναι να καταργηθούν και τα λεφτά να μπαίνουν απευθείας στις τσέπες των ανθρώπων».

Το δήλωσε ο ηγέτης της Λιβύης Μουαμάρ Καντάφι, ανήμερα της 39ης επετείου της ανατροπής της μοναρχίας Ίντρις από τον ίδιο.

Αυτήν την εβδομάδα ο Καντάφι υποδέχεται την Κοντολίζα Ράις σε μια ιστορική επίσκεψη. Το πρώην «κακό σκυλί» για την Ουάσιγκτον γίνεται τώρα εκλεκτός συνομιλητής. Ο δρόμος για την επίσημη αποκατάσταση των σχέσεων, άνοιξε πρόσφατα όταν οι δυο πλευρές συμφώνησαν για την αποζημίωση των θυμάτων -Αμερικανών και Λίβυων - της σύρραξης τους κατά τη δεκαετία του '80, τότε που έγινε και η αεροπορική επιδρομή στη χώρα.

Προηγουμένως είχε σπεύσει να υποβάλει τα διαπιστευτήριά του και ο Μπερλουσκόνι, η κυβέρνηση του οποίου ζήτησε συγγνώμη για το αποικιοκρατικό της παρελθόν επένδυσε 5 δισ. δολάρια στη Λιβύη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 03/09/2008 22:53:14

    Οποιο χερι δεν μπορεις να δαγκωσεις,το γλυφεις!
    Αυτο εφηρμοσε ο Μπερλουσκονι,αυτο υιοθετησαν πολλοι...
    Αυτο και οι ηγετες μας! Και πλαθουν τους λαους κατα τετοιο τροπο που να τα επιδοκοιμαζει...

    Μιλαω σαν παλαιοκομμουνιστης που δεν ειμαι,αλλα...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/09/2008 22:53:49

    νομίζω ότι δεν ήταν "bad dog",αλλά "mad dog", που σημαίνει λυσσασμένο σκυλί; οι σχέσεις έχουν αποκατασταθεί εδώ και καιρό.

  3. anonymous avatar
    anonymous 03/09/2008 23:37:28

    «Να πως καταργείται η διαφθορά αυτομάτως» = "επικροτούμε τις πρακτικές Καντάφι αφού είναι αντι-αμερικάνος". Αν αύριο μεθαύριο παρουσιαστεί και ένας Ροχάμης ή ένας Δουρής με αντι-αμερικανικές θέσεις, θα τον επικροτήσουμε και αυτόν. Το παν είναι να είσαι αντι-αμερικάνος. Παράλληλα, δεν είμαστε ασόβαροι. Όχι βέβαια. Σοβαροί δηλώνουμε.
    Επίσης, προσδιορίζουμε την περίπτωση Καντάφι ως «κακό σκυλί της Ουάσιγκτον». Κάποια στιγμή σε ανύποπτο χρόνο, ίσως χαρακτηρίσουμε τον Χίτλερ «κακό σκυλί» των συμμάχων, τον Pol Pot «κακό σκυλί» του καπιταλισμού και τον Στάλιν «κακό σκυλί» των αμερικάνων. Μέσα σε εισαγωγικά πάντα. Δώσε και σε μένα μπάρμπα. Και μη τολμήσει κανείς να αφήσει υπονοούμενα ότι φλερτάρουμε με απροκάλυπτα ακραίες τοποθετήσεις, αναλαμβάνουν την υπεράσπισή μας τα doberman του blog.

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 04/09/2008 00:20:40

    Ο Κανταφι εκανε πραξη το Χρατς Χρουτς Τριτσης που λεγαμε καποτε χλευαζοντας...

  5. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 04/09/2008 01:32:31

    ρε σεις λυπηθειτε μας ρε..τον ghedaffi?ελεος!!

  6. Πίτσουλας avatar
    Πίτσουλας 04/09/2008 01:45:50

    Ψιτ, αν δεν σας αρέσει μη μπαίνετε εδωμέσα, κλπ κλπ χχχχχχχχχχχχχχχχ

    faxtorx: κ. Πίτσουλα, αν θέλεις να εκφράσεις τις απόψεις σου ελεύθερα και ανεμπόδιστα. Αλλά οχι σε πρώτο πληθυντικό πρόσωπο. Άπλώς επειδή υπάρχουν και ανίκητοι και μπορεί να μπερδευτούν...Με το συμπάθειο ε;

  7. Factorx avatar
    Factorx 04/09/2008 02:10:39

    Καλά τέτοια έλειψη χιούμορ και αδυναμία κατανόησης του προφανόύς δεν έχω ξανασυναντήσει. Δουλεύουμε την κυβέρνηση, για όποιον δεν το κατάλανε. Αφού ακόμα και ο Καντάφι διώχνει υπουργούς,ή κλείνει υπουργείο. Και τα υπόλοιπα είναι είδηση.

  8. Helmut avatar
    Helmut 04/09/2008 10:03:43

    Αγαπητέ Φάκτορα, τι να πω; Έχεις τουλάχιστον μία ανεπτυγμένη αίσθηση του ευφημισμού όταν μιλάς για "τα θύματα της σύρραξης τους κατά τη δεκαετία του ‘80, τότε που έγινε και η αεροπορική επιδρομή στη χώρα".

    Απ'ότι θυμάμαι τα θύματα Αμερικάνικης υπηκοότητας (180) ήταν θύματα ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΣΗΣ σε πτήση της PanAm (αν προσθέσουμε την αμφιλεγόμενη επίθεση στην πτήση UTA772 τότε προσθέστε άλλους 170 νεκρούς).

    Μαζί τους χάθηκαν και άλλες 79 ζωές ατόμων που ΔΕΝ ήταν Αμερικάνοι αλλά 15+ διαφορετικών εθνικοτήτων.

    Κατά τα άλλα αν ξεχάσουμε αυτή τη "λεπτομέρεια", όπως και το ότι είναι ένας αδίστακτος δικτάτορας που έχει μπουντρουμιάσει χιλιάδες πολιτικούς κρατούμενους και μεγάλος οπαδός των βασανιστηρίων, μπορούμε κάλλιστα να έχουμε τον Καντάφι ως πρώτυπο σύγχρονου αρχηγού κράτους εν έτει 2008 -η να σπάμε πλάκα μαζί του...

  9. Theodore avatar
    Theodore 04/09/2008 11:18:47

    Μα οι ηγετες, πανε μαζι με το λαο.
    Αν ο λαος θελησει, θα ζητησει κατι αλλο.Ετσι γινεται παντα.
    Με τον καλο, η τον ασχημο τροπο,(συνηθως το δευτερο, γιατι ο ηγετης, δεν αποχωριζεται ευκολα την καρεκλα του).
    Τωρα στη Λιβυη, ο λαος, ανεχεται τον Κανταφι.
    Αυριο, ισως οχι.
    Αλλα μην ξεχνατε και το επιπεδο του κοσμου εκει.
    Οταν τους εφτιαχνε σπιτια για να μπουνε μεσα, αυτοι μενανε στα αντισκηνα απ εξω.

  10. nas avatar
    nas 04/09/2008 16:32:29

    Μπράβο ρε φακτορ. ο Κανταφι είναι εδώ!