#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/08/2011 19:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να πως εξαπάτησαν τον ελληνικό λαό με τις εμπράγματες



Στις 26 Ιουλίου η ΝΔ είχε δώσει στην δημοσιότητα απόσπασμα των συμπερασμάτων της Έκτακτης Συνόδου Κορυφής της 21ης Ιουλίου και συγκεκριμένα η σελίδα 3, όπου και το άρθρο 9, όπως αποφασίστηκε και καταγράφηκε στα αγγλικά και όπως μεταφράστηκε στα ελληνικά.

Στο αγγλικό κείμενο αναφέρεται η φράση: «collateral arrangement» που σημαίνει «εμπράγματες εγγυήσεις», ενώ στο ελληνικό κείμενο μεταφράζεται ως «παροχή ασφάλειας».



ΣΧΟΛΙΑ

  1. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 18/08/2011 19:54:02

    Nα συμπερληφθεί στις εμπράγματες η ακίνητη περιουσία και οι καταθέσεις όσων (αποδειχτεί ότι) πλούτισαν σε βάρος του ελληνικού δημοσίου. Ουτοπία ; Ο ελληνικός λαός θα δείξει το δρόμο, για την ακρίβεια θα τον επιβάλλει.

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/08/2011 20:21:26

    ΠαΣοΚ και πολιτική ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ είναι έννοιες ΤΑΥΤΟΣΗΜΕΣ....

  3. Σταύρος avatar
    Σταύρος 18/08/2011 21:26:12

    Με το συμπάθιο, αλλά με τα λιμανιάτικα Αγγλικά μου το "...collateral arrangement..." το μεταφράζω ως, "παράλληλο διακανονισμό ¨ ή "παράλληλη ρύθμιση"!
    Σίγουρα όχι την ΠΑΣΟΚική μετάφραση , κατά το cabinet man αν το θυμάστε, ...παροχή ασφάλειας... αλλά μην το παρακάνουμε μεταφράζοντας κατά το δοκούν!
    Έτσι κι αλλιώς ο όρος "παράλληλος διακανονισμός" χωρίς να γίνεται κάτι γνωστό για τον διακανονισμό αυτό, ΠΡΟΔΟΣΙΑ μυρίζει.
    Ας επικεντρωθούμε στην Προδοσία των ΠΑΣΟΚοτσολιάδων χωρίς κορδέλες και φιοριτούρες.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Σταύρος 18/08/2011 23:13:19

      Nαι αλλα στα οικονομικα σημαινει εγγυηση με ακινητα.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Collateral_(finance)
      In lending agreements, collateral is a borrower's pledge of specific property to a lender, to secure repayment of a loan

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ ψυχραιμια 18/08/2011 23:42:45

        Ευχαριστώ.
        ΠΑΣΟΚοτσολιάδες με τα όλα τους και προσεχώς, με τα ούλα τους!!!

  4. Ρωμανός Πορφυρογέννητος avatar
    Ρωμανός Πορφυρογέννητος 18/08/2011 22:00:27

    Να συμπεριληφθούν στις εμπράγματες εγγυήσεις η περιουσία του "μαζί τα φάγαμε" χοντρο-Πάγκαλου, το Καστρί, οι μεζονέτες της Μιμής, το σπίτι του Άκη, τα υποβρύχια που γέρνουν, τα Λέοπαρντ που δεν έχουν βλήματα και όλες οι ΜΚΟ!

  5. rally monkey avatar
    rally monkey 19/08/2011 01:53:47

    ο ορος στο κειμενο δεν εχει σχεση με τα σημεια&τερατα που προσπαθουν να κανουν με τους Φιλανδους .. μικρη σημασια εχει ο ΓΑΠ ειναι εντεταλμενος καταστροφεας και δεν χρειαζεται επισημες αφορμες

    h**p://www.antinews.gr/2011/07/26/114937/#comment-768143
    στο συγκεκριμενο ο όρος collateral arrangement αναφερεται στο ότι ένα ποσο απο την αναχρηματοδοτηση (ρολλοβερ) θα δεσμευθει για την αγορα ΑΑΑ collateral (υψηλης πιστολιπτικης αξιολογησης 30ετη ομολογα παρκαρισμένα στο EFSF..) To εν λογω collateral στην ουσια εγγυαται τo κεφαλαιο της επενδυσης του υπολοίπου ποσου στα νεα ελληνικα ομολογα. Υπηρχε και στο Γαλλικο σχεδιο, μπροστα στα αλλα θα το θεωρουσα καθαρα τεχνικη λεπτομερεια.

  6. undercover gpr avatar
    undercover gpr 19/08/2011 01:55:29

    Καμμια σχεση.
    Το collateral δεν αφορα αποκλειστικα ακινητη περιουσια.Μπορει να ειναι απο ομολογα και μετρητα μεχρι future συμβολαια , κι απο ακινητα μεχρι μελλοντικα εσοδα.

    Η "υψηλη" τραπεζικη ποτε δεν ηταν το φορτε μας δυστυχως.Ετσι τη πατησαμε και με τη Goldman Sachs προ euro.Η ημιμαθεια κοστιζει στο λαο μας πολλα €€ πανταχοθεν.

  7. nicvel avatar
    nicvel 19/08/2011 07:02:48

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ - ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ - ΕΡΜΗΝΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑ ΕΞΗΓΟΥΝ ,
    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ Η ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ !
    ΤΟΥ ΠΑΣΟΚΟΛΗΣΤΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΜΕ Η' ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ ,
    Η ΝΔ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ? ΤΙ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ?
    ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ?? Η' ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΙΖΕΙ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ ΤΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ ΒΟΥΒΑΛΟΚΕΦΑΛΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΝΕΟΒΑΠΤΙΣΤΗΣ ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΜΠΕΝΝΥ ??
    ΚΥΡΙΟΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΛΕΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΛΛΑΔΑ ΞΕΠΟΥΛΙΕΤΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΡΚΕΤΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΕΞΙΟΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΣ ΚΟΤΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΑΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΑΙ ΛΥΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ Π.Π.ΡΙΑ , ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΙΜΟΥΜΕ ,
    ΠΡΕΠΕΙ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΤΟΥ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ , ΕΑΝ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ , ΙΣΩΣ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΔΟΥΝ ΜΙΑ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ.