17/10/2008 20:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να που συμβαίνουν και θετικά στο θέμα της ονομασίας

Και δεύτερη χώρα, μετά τον Παναμά προχωρά σε άρση αναγνώρισης του ονόματος «Δημοκρατία της Μακεδονίας». Το Μεξικό -που είχε αναγνωρίσει το 2001 τα Σκόπια ως Δημοκρατία της Μακεδονίας- ανακοίνωσε ότι πλέον θα χρησιμοποιεί το όνομα FYROM. Σε κοινή ανακοίνωση Ελλάδας-Μεξικού αναφέρεται ότι μέχρι την επίλυση της διαφοράς για το όνομα, το Μεξικό προσωρινά αναφέρεται στο κράτος αυτό ως FYROM, για κάθε διμερή και διεθνή χρήση. Σύμφωνα με πληροφορίες, έχουν φτάσει θετικά μηνύματα στην Αθήνα από χώρες της Λατινικής Αμερικής και της Αφρικής που δείχνουν την πρόθεση να χρησιμοποιούν στο εξής το όνομα ΠΓΔΜ στις διμερείς τους σχέσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/10/2008 20:58:31

    A re Castillo!

  2. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 17/10/2008 21:15:06

    Είναι που έλεγε ο Πρετεντέρωφ ότι είμαστε κομπλεξικοι που το πολεμάμε ακόμα...

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 17/10/2008 21:38:20

    Απο τα μεταμοντερνα αμερικανοτσολιαδακια τι να περιμενεις.
    Ξερετε, ειναι ετοιμα να χαρισουν το ονομα, το μισο Αιγαιο στην Τ. κλπ, ακριβως επειδη δεν τα αισθανονται δικα τους. Η διεθνιστκη πλυση εγκεφαλου στα ξενηλατα σχολεια αυτα φερνουν.

  4. t avatar
    t 17/10/2008 22:28:26

    Η Τουρκία δωρίζει στα Σκόπια οχήματα παντός εδάφους Land Rover,γεννήτριες,αλλά και σκηνές εκστρατείας, στα πλάσια της συνεργασίας των 2 χωρών στο στρατιωτικό επίπεδο.
    'Εχουν προηγηθεί οι συνεκπαιδεύσεις μονάδων αλλά και η μετεκπαίδευση Σκοπιανών αξιωματικών στην Τουρκία.
    Ο νέος αρχηγός ΓΕΕΘΑ της Τουρκίας Ιλκέρ Μπάσμπουγ, κατάγεται από το Μοναστήρι (Μπίτολα) της ΠΓΔΜ.

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 17/10/2008 22:30:13

    Μά αφού μάς έδωσαν το ΄Βορεια Μακεδονία΄πού είναι η ΄καλύτερη δυνατή πρόταση΄ανεξαρτήτως πού τούς χαρίζουν γλώσσα ,εθνότητα και άλλα πού έχουμε αναλύσει αλλού,τί θέλουμε και το παλεύουμε θά μάς ξαναπούν μερικοί-μερικοί...Συμβιβαστείτε μέ το ξεροκόμματο μάς λένε ....
    Ζήτω ο αυτοπροσδιορισμός θα φωνάξουν οι προσκυνημένοι...

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/10/2008 22:46:29

    Τα γεωπολιτικά δεν μπαίνουν εύκολα σε αφοριστικές δηλώσεις, αλλά είναι σαφές σε μένα ότι το πρόβλημα για μας είναι οι Τούρκοι, και οι Σκοπιανοι θα ήταν στην Μεγάλη Βουλγαρία αν η Βουλγαρία ήταν στα χάϊ της. Αυτό είναι το πρόβλημα με την βρωμοπεριοχή. Μεγάλη Αλβανία, Μεγάλη Βουλγαρία, Μεγάλη Σερβία, Μεγάλη Τουρκία και φυσικά εμείς.

    Τώρα ο Παναμάς και το Μεξικό δεν έιναι τυχαία κράτη όσον αφορά την σχέση τους με τον βόρειο γείτονά τους...Θα ήθελα να ξέρω πιο πολλά για τα ντεσσού των δύο αυτών εξελίξεων.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/10/2008 22:50:43

    εκτός αν απλά είναι όχι republic of macedonia, αλλά το καινούργιο north ή ό,τι είναι...με ενδίαμεσο σταθμό στο fyrom...

  8. t avatar
    t 17/10/2008 23:57:25

    Μιλόσοσκι, Η Ρωσία στηρίζει την αναγνώριση του συνταγματικού ονόματος
    Milososki-Lavrov: Macedonia still enjoys Russia's support over its constitutional name

  9. t avatar
    t 17/10/2008 23:57:42

    http://www.vlada.mk/?q=node/1347

  10. Factorx avatar
    Factorx 18/10/2008 00:47:18

    Ο ΥΠΕΞ της Ρωωσίας Λαβρωφ το διέψευσε. Ξάπου το είδα και ξέχασα να το ανεβασω.

  11. FLORINA avatar
    FLORINA 18/10/2008 12:13:12

    Ο ΠΑΝΑΜΑΣ ΕΙΧΕ ΔΙΕΥΚΡΙΣΕΙ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΣ Ο ΠΡΕΣΒΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΖΗΤΗΜΑ.
    ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΨΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΥΡΔΑ ΠΛΑΣΑΡΕΙ ΤΟ ΥΠΕΞ ΣΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ

  12. воден avatar
    воден 18/10/2008 20:39:20

    Χεστηκε η φοραδα στο αλονι!!!!!!