#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2011 17:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να που πήγαν τα λεφτά κύριε Παπανδρέου



Καθημερινά πλέον γινόμαστε μάρτυρες για τα έργα και τα… «όργια» που γίνονταν επί ημερών ΠΑΣΟΚ με παρτενέρ τη Siemens…

Τα στοιχεία που πρόσφατα είδαν το φως της δημοσιότητας αλλά και όσα καταφθάνουν στην επιτροπή της Βουλής, αναδεικνύουν το πρόβλημα αλλά και την προκλητική συμπεριφορά των κυβερνώντων που κλείνουν τα μάτια τους και τις…μύτες τους στις δύσοσμες συμβάσεις…!

Ιδιαίτερο επίσης ενδιαφέρον παρουσιάζει και η…προθυμία πρώην μελών των κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ να ανοίξουν το στόμα τους και να φανεί η γύμνια της «ισχυρής Ελλάδας» που έλεγε και ο Κώστας Σημίτης…

Πριν από λίγο ο πρώην υπουργός επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ Χρ. Βερελής απέστειλε νέα επιστολή προς τον Πρόεδρο της εξεταστικής Σήφη Βαλυράκη με την οποία αποκαλύπτει πως το 1995 έγινε παραγγελία στη Siemens για 8 ηλεκτράμαξες οι οποίες παραλήφθηκαν το 1999 αλλά έμειναν στις αποθήκες για μια πενταετία, μέχρι να υπάρξει δίκτυο και να κυκλοφορήσουν…

Παρήγγειλαν ηλεκτράμαξες χωρίς να υπάρχει δίκτυο…και κανένας δεν πλήρωσε κύριε Παπανδρέου που ψάχνετε να βρείτε που πήγαν τα λεφτά…

Σαν τα δισεκατομμύρια που δόθηκαν στην παραγγελία για το C4i το οποίο δεν δούλεψε ποτέ, αλλά το κράτος (επί ΝΔ) ήταν τόσο δεμένο νομικά από τη Siemens που υποχρεώθηκε να το πληρώσει…και ακόμα χρωστάει.

Να που πήγαν τα λεφτά κύριε Πααπνδρέου…(και να ήταν μόνο αυτά…ΕΡΜΗΣ, ΤΟΡΜ1, Κτηματολόγιο κλπ)

Επίσης, το 2003 η Siemens ανέλαβε την υποχρέωση να δώσει ως υποκατάστατο τροχαίο υλικό στον ΟΣΕ οκτώ ηλεκτράμαξες πριν το τέλος του 2004, χωρίς αντίτιμο. Η υποχρέωση αυτή δεν τηρήθηκε και οι ηλεκτράμαξες ουδέποτε παραδόθηκαν ως σήμερα…!

Την ερχόμενη εβδομάδα θα συνεδριάσει η εξεταστική επιτροπή της βουλής που διερευνά την υπόθεση της Siemens αφού εν τω μεταξύ οι βουλευτές της αξιολογούν τις 15.000 σελίδες που έχει ανακτήσει από τον σκληρό δίσκο του ηλεκτρονικού υπολογιστή της Τσακάλουη Υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της ΕΛ.ΑΣ.

Παρασκηνιακά συνεχίζονται και οι διεργασίες του προέδρου της επιτροπής με τα κόμματα καθώς επιδιώκεται η μέγιστη δυνατή συναίνεση. (Γιατί άραγε;) μήπως θέλουν να μοιράσουν τις ευθύνες σε καμένα πρόσωπα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/01/2011 17:15:30

    Ο συρμός αυτός είναι των Οesterreichische BundesBahnen πάντως.

  2. STATHIS avatar
    STATHIS 12/01/2011 17:18:54

    Δε θα μπώ στην ουσία .....αλλά ρωτάς και σύ κάτι πράγματα φίλε (?) (σαν το quiz του "βηματοδότου" ένα πράγμα , αφού θές να το πείς ..... ΠΕΣ ΤΟ μή το υποννοείς !! ) .


    *Μιά άποψη (πιθανά συγκλίνουσα)!

  3. hasu avatar
    hasu 12/01/2011 17:20:47

    Όλοι τα τρώνε και κανένας δεν ξέρει που πήγαν "dithen" τα λεφτά.
    Κανένας πολιτικός δεν κάνει διάλογο.Το μόνο που κάνει είναι να αρνείται τα πάντα.Και δουλεύει.Όμως και ο κόσμος που τον "δουλεύουν" κάποια στιγμή θα τα σιχαθεί όλα...και τότε είναι που θα σας πάρει η μπάλα δείγματα ανθρώπων...

    Πρώτη φορά έχω δει κυβέρνηση η οποια κάνει τόσο ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΑ πράγματα.GTFO.

  4. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 12/01/2011 17:23:39

    Εδώ, Θεσσαλονίκη, οι καινούργιες αμαξοστοιχίες έχουν προσαράξει κάποια χρονάκια τώρα, αν δεν απατώμαι, σε παράπλευρες ράγες χρησιμοποιούνται πλέον ως «αξιοθέατα» όντας γεμάτα γκράφιτι!

    Πραγματικά τα λυπάμαι! Πολύ χρήμα! Κι εγώ μιλάω γι΄αυτές τις ομορφούλες αμαξοστοιχίες του Προαστιακού ενώ εσείς μιλάτε και τις κανονικές, κοκκινο-μπλε-άσπρες της Siemens...

    Αλήθεια, μ΄αυτές του Προαστιακού, τι να φάγανε άραγε; Τι μάρκα είναι;

    • Απόστολος avatar
      Απόστολος @ ΛίγκαΤουΒορρά 13/01/2011 04:18:33

      Siemens είναι και αυτές!!

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/01/2011 19:13:11

    Μπα τίποτα ...κοπρίτες θα έκαναν τις παραγγελίες τρένων για δίκτυο που δεν υπήρχε.
    Και δεν αναφέρομαι σε όλους τους πολιτικούς αλλά σε όσους προχώρησαν στις παραγγελίες και πληρωμές σκουπιδιών, εκφράζοντας μόνο προσωπικές απόψεις και όχι ..."θεσμικές" σχολιαστή των αντινέων.
    Πιστεύω δε ότι κανένας πολιτικός δεν έγινε ουδεπόποτε κοινωνός χορηγιών από εταιριούλες σαν την SIEMENS πχ αλλά κοπρίτες εκπρόσωποί τους έκρυβαν χρήματα και δώρα σε Υπουργικά βιβλιάρια και γραφεία για να τους διαφθείρουν.


    ΥΓ

    Τελικά ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ έχει δίκαιο, αθώες υπάρξεις έχει ο πολιτικός μας στίβος που αλλόφρονες κοπρίτες αγωνίζονται να διαφθείρουν τους άσπιλους άδολους και αθώους πολιτικούς.
    πχ επειδή ένας πολιτικός μεγαλώνοντας μέσα στη στέρηση και στην ανέχεια, φτωχός πλην τίμιος όμως, είχε απωθημένο τα ηλεκτρικά τρενάκια και πήρε μερικά όταν είχε τη δυνατότητα αμέσως ορισμένα ..."ζώα", σαν και εμάς, να ανακαλύψουν σκάνδαλα και μίζες...


    ...τώρα δε αρχίζω να καταλαβαίνω και το άλλο σύνθημα : όλα τα κιλά όλα τα λεφτά...αλλά θα το αναλύσω στο μέλλον για το ου πήγαν τα λεφτά που υπάρχουν αν και είναι σε ορισμένες περιπτώσεις εμφανές: στην περιφέρεια ...μερικών

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2011 19:45:06

    Δεν φτάσαμε εδώ από παρθενογένεση. Ούτε πήγαν τα όσα δις σε καγιέν. Το 10% των δις πήγαν σε καγιέν. Τα υπόλοιπα είναι στην Μπουντεσμπανκ. Κατά τα άλλα προσκυνημένοι, κοπρίτες, τεμπέληδες.

    Εγώ λέω ότι είμαστε ό,τι λέει ο Πάγκαλος και χειρότερα. Τα λεφτά είναι στην Γερμανία, και όταν λέω this is S-πάρτα, ξέρω τι λέω. Αλλά δεν αφήνουν οι εδώ τράπεζες...Μα τι είναι αυτά που λές ρε αρχαιοπτέρυξ, δεν ντρέπεσαι;

  7. αγης ο αυθαιρετος avatar
    αγης ο αυθαιρετος 12/01/2011 19:47:40

    παμε στοιχημα?
    το πορισμα δε θα βγει ουτε αυτη τη φορα
    παραταση και παλι
    αν πεσω εξω ας μη με λενε αγησιλαο που με κανανε και αυθαιρετο δρομο...

  8. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 12/01/2011 19:53:36

    Πού ήταν ο κυρ' Θόδωρος όταν έτρωγαν τα λεφτά;Συμμετείχε στο φαγοπότι της κλαδικής;

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2011 21:57:55

    καλα τα βαγονια... τα ψηφιακα του ΟΤΕ ηταν καλα?? δουλευαν ?? χαχααα
    μποχα

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2011 22:02:53

    Ακουω θα πληρωσουν προμηθευτες με ομολογα !! χαχαχα
    Οι Τραπεζες θα τα κουρεψουν ενα 10-20% !!
    Συμφωνουν οι προμηθευτες? αν ΝΑΙ, τοτε εβγαζαν ΠΑΑΑΡΑ πολλαααααα για να δεχονται κουρεμα.
    Το ξυρισμα θα ερθει αργοτερα, του χρονου τετοιες μερες!! Το λεω απο σημερα να ειναι ετοιμοι..

    ΠΠ

  11. antidexios tou kyriou avatar
    antidexios tou kyriou 12/01/2011 22:03:43

    siemens ubber alles

  12. Michal V. avatar
    Michal V. 12/01/2011 22:22:37

    Πότε επί τέλους θα δουλέψει καμιά γκιλοτίνα ή κανένα εκτελεστικό απόσπασμα στην Ελλάδα; Και μια και αυτό είναι ανέφικτο πλέον, θα μπει καμιά φορά κανένας στη φυλακή, ή θα δημευθεί καμιά περιουσιούλα, έτσι για τα μάτια βρε αδερφέ. Για την Ελλάδα ρε γαμώτο;
    Καλύπτονται πίσω από νόμους, που οι ίδιοι έφτιαξαν διαχρονικά, για να παραγράφονται τα εγκλήματά τους με κάθε προκήρυξη νέων εκλογών, και νάτοι πάλι φρέσκοι φρέσκοι να ξαναζητούν την ψήφο μας για καινούριες ρεμούλες. Αλλά τι απλούστερο από το να φτιάξουν ένα καινούργιο, που να λέει απλά, ότι η παραγραφή καταργείται για τα οικονομικά κακουργήματα που διέπραξαν εις βάρος της χώρας και του λαού, από το !!!!! 1821 μέχρι σήμερα. Δύσκολο! Δε νομίζω; Καλά εντάξει όνειρα βλέπω. Με συγχωρείτε.-

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Michal V. 12/01/2011 22:40:45

      Οταν προμηθευσουμε εμεις τα οπλα το ρευμα και την γκιλοτινα και οχι οι διαπλεκομενοι προμηθευτες....

      ΠΠ

  13. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 13/01/2011 09:40:42

    Έχετε υπόψη σας ότι έπί Βερελή, στρώθηκαν ΣΙΔΗΡΟΤΡΟΧΙΕΣ μεταξύ Μεσολογγίου -Αγρινίου και σιδηρόδρομος δε λειτούργησε ποτέ?

    Δεν ξέρω αν έχει περάσει και στα ψιλά έστω των εφημερίδων!!!

  14. Armageddon avatar
    Armageddon 13/01/2011 16:41:38

    factorx ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ,ΣΥΝΑΙΧΕΙΑ
    ΤΑ ΔΙΑΒΑ ΖΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΟΥΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
    ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΓΙΑ ΙΘΙΚΗ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ....