22/12/2008 21:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να που και η Ελλάδα έγινε «παράδειγμα»


___________________________________________________________________________________________
Είμαι στην Κροατία αυτές τις μέρες και μου έκανε εντύπωση το παρακάτω γεγονός σχετικά με το πως βλέπουν οι «ξένοι» τα γεγονότα στην Αθήνα.

Στη Κροατία υπάρχουν σε τρεις πόλεις (Σπλιτ Ριέκα και Πούλα) ναυπηγεία στα οποία απασχολούνται περίπου 10.000 άτομα. Δεν είναι κερδοφόρα, αλλά οι κυβερνήσεις τα κρατάνε με επιχορηγήσεις, επειδή τα θεωρούν στρατηγικής σημασίας και επειδή δουλεύουν πολλοί. Όμως στο πλαίσιο των διαπραγματεύσεων με την  Ευρωπαϊκή Κοινότητα τους πιέζουν να τα πουλήσουν και έχουν ξεσηκωθεί και διαμαρτύρονται και ίσως αυτός να είναι και βασικός λόγος που στη Κροατία (στα γκάλοπ) παρατηρείται τόσο μικρό ενδιαφέρον των ανθρώπων για ένταξη.

Τα κανάλια κάνουν διάφορες εκπομπές για αυτό το θέμα και ένας εργάτης στα ναυπηγεία δήλωσε: «Εάν η κυβέρνηση αποφασίσει να πουλήσει  όπως ζητάνε τότε θα φέρουμε την Ελλάδα εδώ». (με την έννοια ότι οι κινητοποιήσεις τους θα έχουν  ανάλογο χρώμα)

Αναγνώστης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Saloniciano avatar
    Saloniciano 22/12/2008 21:39:34

    Είδατε; 5 εκατομμύρια χώρα και έχουν 3 ναυπηγοεπισκευαστικές ζώνες. Όχι όπως στο Αθηνιστάν, όπου η μοναχοφάισσα πρωτεύουσα τα κρατάει όλα για τον εαυτό της!
    Αν η Κροατία ήταν σαν την Ελλάδα, οι Κροάτες θα έσκαβαν κανάλι ως το Ζάγκρεμπ, ώστε μόνο το Ζάγκρεμπ να έχει ναυπηγεία.

  2. τιμωρός avatar
    τιμωρός 22/12/2008 21:48:27

    Κάνει δεν κάνει Σπλιτ εσύ Πούλα και το καλοκαίρι χλιδάτες διακοπές στη Ριέκα.
    Αυτή είναι η στρατηγική που προκύπτει.

  3. ataktos avatar
    ataktos 22/12/2008 21:49:10

    Το 1949 διδάξαμε ήθος και ακεραιότητα (ο λαός μας) τώρα τα εγγόνια τους αντίσταση !!!
    Αφελής ερώτηση
    Που είναι τα παιδία του Πολυτεχνείου Λαλιώτης ,Δαμανάκη ,Τζουμάκας κλπ ,
    υπάρχουν πάντα φωτεινές εξαιρέσεις και αυτούς δεν τους «διαφημίζουμε».

  4. oktapus avatar
    oktapus 22/12/2008 21:51:16

    Οι αλλαζονες Κροατες σαν Αμερικανοφιλοι περισσοτερο απο τους ομοιους τους Τσεχους ειναι λογικο και ευλογο να μην επιδιωκουν τη συνδεση και εξαρτηση με την Ευρωπη.

  5. Νἰκος avatar
    Νἰκος 22/12/2008 21:56:07

    Α ρε ατακτε ακομα δεν ακουσες αυτα που λεω φωναχταααα! τοσο καιρο.
    Αυτα τα παιδια του πολυτεχνειου ειναι πλεον στη υπερεσια αλλων...αφεντων, ποτε θα το καταλαβεις;
    Λαλιωτη: ξεκουραζεται στην επαυλη του και βλεπει τις γεφυρες που..δεν κτιστηκαν απο τα χρηματα της ΕΕ. (θυμασαι το ανεκδοτο με τον Ισπανο ομολογο του;)

    Δαμανακη: Αν υπηρχε Νομπελ καιροσκοπισμου θα την προτεινα. τωρα υπερασπιζεται ΚΑΙ τους ...καταπιεσμενους απο τους "Ρωμαιους" Ιουδαιους, καθ'οτι ειναι απογονος Ιουδαιων η ιδια, οπως δηλωσε. Οχι οτι μας νοιαζει απο που κρατα η σκουφια της.

    Τζουμακας: .........

  6. www.politonsymaxia.gr avatar
    www.politonsymaxia.gr 22/12/2008 21:59:20

    Πλλεσ φορες σκεπτομαι ποσο λαθοσ ειμαστε οταν προσεγγιζουμε διαφορα ζητηματα και το λεω αυτο για τον φιλο απο τη Θεσσαλονικη αντιπαλοσ απο οτι καταλαβαινω το Αθηνισταν ειναι σωστο με τηνεννοια του υδροκεφαλου συγκεντρωτικου κρατος αυτο αγαπητε φιλε το προβλημα δεν ειναι γεωγραφικο Βορρας Νοτος γιατι και στην ΑΘΗΝΑ ΣΤΑ ΛΑΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ υποφερουν το ιδιο απο την γραφειοκρατα και τις βδελες του αδηφαγου καπιταλισμου πιστευω ομως οτι η Θεσσαλονικη ειναι θυμα και δικων της εσωτερικων παθογενειων πχ οπωσ λεμε παπαδισταν Ψωμιαδισταν δυστυχως ηΘεσσαλονικη υποβαθμιζεται τελικα ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ σε σχεση με την Κροατια παλια λεγαμε θα γινει της ΚΟΡΕΑΣ τωρα θθα λεμε θα γινει της ΕΛΛΑΔΑΣ

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/12/2008 21:59:57

    Να τους στείλετε στον Χριστοδουλάκη να τα χαρίσει σε γερμανούς που ένα χρόνο αργότερα θα φαλιρήσουν (αλλά θα έχουν κρατήσει τα συμβόλαια)

    Δ' Ράϊχ.

    οκταπους... Αμερικανόφιλοι οι Κροάτες; Για παλιούς φίλους του Γ' Ραϊχ τους είχα. Έχεις στοιχεία;

  8. ataktos avatar
    ataktos 22/12/2008 22:06:58

    archaeopteryx-Πες που θα συναντηθούμε να τα πούμε με τσίπουρο στην παραλία η βουνο , με αλλους φίλους και συντρόφους ( η όπου αλλού γουστάρεις )τέτοιες μέρες .Είμαι στη διάθεση σου .

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/12/2008 22:11:05

    άτακτε, πρέπει να κάνουμε ένα τραπέζι στον factorx, μετά τόση ταλαιπωρία που του επιβάλουμε...

  10. ataktos avatar
    ataktos 22/12/2008 22:15:00

    Νίκος - έχω ιδίαν πείρα από «αυτούς» μην μου θυμίζεις ας τα να πάνε, ειδές ποτε κρεμασμένη τσίπα σε δένδρο ?? χα χα χα

  11. Νἰκος avatar
    Νἰκος 22/12/2008 22:20:11

    Ατακτε, περαστικα φιλε μου...

  12. salmonellas avatar
    salmonellas 22/12/2008 22:29:03

    Kai emeis legame kapote oti tha ginei Texas. Afotou egine Texas stin Athina, oi geitones mas protimoun.

  13. ataktos avatar
    ataktos 22/12/2008 22:42:55

    salmonellas- Λες να γίναμε μετά από χρόνια παράδειγμα προς μίμηση .Καλό συμπέρασμα !!

  14. tony avatar
    tony 22/12/2008 22:47:52

    Βέβαια και έγινε παράδειγμα. Άσχετα από οτι και να πούμε το γεγονός οτι υπάρχει μια αντίδραση σημαίνει ότι είμαστε ακόμη ζωντανοί?Και βεβαία τα δεκαεξάχρονα μας είναι παγκόσμιο πρότυπο πλέον,μετά το euro μετά το μπάσκετ μετά την ντόπα μια ακόμη παγκόσμια πρωτοπορία.Στην Αθήνα δόθηκε το σύνθημα της παγκόσμιας επανάστασης.Είναι ενα τεράστιο ιστορικό γεγονός που ξεκίνησε από την μήτρα του πνεύματος την σκλαβωμένη πόλη της Παλάδας Αθηνάς.
    Όποια εξέλιξή και να έχουν αυτά τά γεγονότα που ξεκίνησαν φέτος,και θα είναι οδυνηρά,πιστεύω τό αποτέλεσμα στο τέλος θά είναι θετικό και ευτυχές γιά την ανθρωπότητα.

  15. oktapus avatar
    oktapus 22/12/2008 22:56:55

    7. Οι Σλοβενοι ναι ειναι φιλογερμανοι, αλλα οι Κροατες ακομα επι στραταρχη Τιτο δε δισταζαν να εκφραζουν τα φιλοαμερικανικα αισθηματα τους.
    Η πολυχρονη επαφη σαν Ελληνας ναυτικος με αυτη τη νοτιοσλαβικη φυλη δημιουργει εμπειριες, που μπορουν αναμφιβολα να ισχυσουν ως αποδεικτικα στοιχεια.

  16. donaE avatar
    donaE 22/12/2008 22:58:17

    @14 tony ειναι λογικη αυτη,euro,μπασκετ,ντοπα,εξεγερση,Παλαδα Αθηνα.Παμε για εμπορευματοποιηση.Μακαρι να ξεφυγει το πραγμα απο τα κλισε,και να γινει κατι με δυναμικη,αυτη τη φορα ειναι κατι που αξιζει και ειναι δικο μας.

  17. ataktos avatar
    ataktos 22/12/2008 23:06:09

    donaE -Και μην παρεξηγηθώ(από τον εγγονάκι μου) σου αφιερώνω το τραγούδι
    «Σε αγαπάω με ακούς …
    Δημιουργός και εμπνευστείς του συγκροτήματος “itd” 1965-6

  18. oktapus avatar
    oktapus 22/12/2008 23:22:07

    18. Μη με μπερδευεις με καποιον περαστικο απο δω;
    Ετσι κι αλλιως διαβατες ειμαστε ολοι στο ιδιο μονοπατι, που λεγεται ζωη.
    Παρε απο τις λεξεις μου οσες θες και φτιαξε τες χαρουμενες γιορτες.
    Καλα Χριστουγεννα, φιλε

  19. donaE avatar
    donaE 22/12/2008 23:26:58

    @ataktos και ολοι σας καλα χριστουγεννα

  20. ataktos avatar
    ataktos 22/12/2008 23:33:51

    donaE-
    Η πρόσκληση αφορά και όλο και θηλυκό γένος μας !!

  21. oktapus avatar
    oktapus 22/12/2008 23:46:21

    21, ²ατακτος

    Και φυσικα δε θα αποκλειστουν οι γυναικες απο τη μαζικη αυτη εξοδο, την οποια καλουνται να διακοσμησουν δια της παρουσιας τους στο 5στερο σουαρε με Σατομπριαν σε σοζ μπερνεζ, κοκτειλ, μεερετιχ και κροστινι
    αλλα φορματζιο καστελο μπλου.

  22. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 09:06:51

    @16: donaE συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, έχουμε ελπίδα. Ακόμα και τουριστικά θα μπορούσαμε να το εκμεταλλευτούμε έξυπνα και να αντιστρέψουμε εποικοδομητικά το κλίμα. Όχι άλλο φολκλόρ Μυκόνου και club και Αυστραλιανά παλλικαράκια θύματα της ελεεινής νύχτας.

  23. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 23/12/2008 09:17:32

    θυμάστε το παλιό σύνθημα "εδω θα γίνει Ταυλάνδη"? τώρα θα λένε "εδω θα γίνει της Ελλάδας" και οι διαδηλωτές θα φωνάζουν ανα τον κόσμο "για την Ελλάδα ρε γαμώτο"

  24. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 23/12/2008 09:19:46

    Υπάρχουν παιδιά (του πολυτεχνείου )που κουράστηκαν και κάθισαν στο σπίτι αλλα και παιδιά που φιλοδόξησαν να γευτούν τις ικανοποιήσεις των τότε εξουσιαστών τους

  25. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 09:19:51

    Θα αναπροσδιορίσουμε και το νόημα της φράσης:
    "It's all Greek to me", τώρα θα δούνε πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος. Απόλα έχει ο μπαξές στην ελληνική γειτονιά.

  26. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 09:31:31

    Και δώσαμε και παράδειγμα για το νόημα της αντίστασης σε μερικές γειτονικές χώρες-κράτη - ονόματα δεν λέμε- που δεν φημίζονται δα για την σθεναρή στάση τους απέναντι σε κάποιους κατακτητές στην πρόσφατη ιστορία.
    Και επίσης οι διάφοροι καταστολείς τώρα τουλάχιστον θα το σκέφτονται δύο φορές προτού σηκώσουν το όπλο και πυροβολήσουν κατά ΑΜΑΧΩΝ και κατά ΓΥΝΑΙΚΟΠΑΙΔΩΝ διότι θα γίνει της ΕΛΛΑΔΑΣ.
    Όλα αυτά φυσικά έως ότου καταλαγιάσει ο αχός και ξεχαστεί το ζήτημα. Διότι εδώ είναι ΕΛΛΑΔΑ, είπαμε.

  27. tony avatar
    tony 23/12/2008 09:52:15

    Ε βεβαία αμα τη συσκευάσουμε καλά και την πουλήσουμε σωστά την επανάσταση μπορούμε νά την βγάλουμε άλλα 20 χρόνια.Ωραία θεαματικά πλάνα με εκκλησίες να καίγονται? Είναι μια λύση τά έξοδα τρέχουν.200 ευρώ το ρεύμα λογ|μος, θέλω να κάψω τη ΔΕΗ θέλω να τους κάψω όλους δεν μου φτάνουν τά λεφτά θέλω να πουλήσω τους πολιτικούς τους γραμματείς τους φαρισαίους τους αρχαίους τους νέους
    ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!!

  28. KaryID avatar
    KaryID 23/12/2008 09:58:39

    Όχι αυτά που λες, όχι βαρβαρότητες, αλλά το γνήσιο της αντίδρασης των παιδιών. Τι τα θέλεις τα εφηβόπουλα, φυτά;
    Αυτό το γνήσιο αυθόρμητο ξέσπασμα πρέπει να το διαχωρίσουμε από τις λεηλασίες και τις πράξεις εγκάθετων.

  29. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 23/12/2008 19:59:56

    Τους Κροάτες χρησιμοποιούσαν οι Γερμανοί του Γ! Ράιχ για καταδότες και ρουφιάνους.
    Ήταν οι μόνοι που απαιτούσαν από τον Τίτο να τους πληρώνει με μάρκα.
    Αυτή τη στιγμή οι Γερμανοί αισθάνονται υποχρέωση που τους ξεσήκωσαν και έχουν αναλάβει να φτιάξουν την Κροατία στα πρότυπα της Γερμανίας.
    Όσο για τη συμπάθεια που τρέφουν για τους Έλληνες θα την διαπιστώσετε εάν πάτε οδικώς.
    Αρέσκονται να δείχνουν τα αισθήματά τους από τη στιγμή που θα δουν τις πινακίδες του αυτοκινήτου.
    Τα πρόστιμα σύννεφο για λεπτομέρειες. (Μετά τη σούμα διαπραγματεύονται το ποσόν που βάζουν βέβαια στην τσέπη τους).