#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2011 17:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να ποιοι έσπαγαν χθες κεφάλια

[caption id="attachment_100560" align="alignnone" width="600" caption="Η αναποδη διμοιρία στο Σύνταγμα στο ξεκίνημα των επεισοδίων"][/caption]

Για να διευκολύνουμε το έργο της Δικαιοσύνης -αλλά και τον κ. Παπουτσή εάν πράγματι θέλει να ξηλώσει καταστάσεις- δημοσιεύουμε ορισμένες φωτογραφίες που θα βοηθήσουν να αποκαλυφθεί πανεύκολα ποια διμοιρία των ΜΑΤ έσπαγε τα κεφάλια των διαδηλωτών. Πρόκειται για τη διμοιρία που κρατούσε τις ασπίδες ανάποδα. Την έβλεπαν χθες διαδηλωτές να κινείται από το Σύνταγμα έως το "Άττικα", όπου και ξεσάλωσε κατά των διαδηλωτών, με το πρόσχημα ότι κυνηγάει "μπαχαλάκηδες".

Πάντως, για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, δεν ήταν όλες οι διμοιρίες των ΜΑΤ σαν τη συγκεκριμένη διμοιρία που ξέσπασε με τόση μανία κατά των διαδηλωτών. Οι πιο πολλές από τις υπόλοιπες (όχι όλες βέβαια) ήταν κάπως πιο συγκρατημένες. Η "ανάποδη" διμοιρία και μια ακόμη ήταν εκείνες οι δύο, από τις πολλές που βρέθηκαν στην Πανεπιστημίου, που άνοιγαν κεφάλια με γκλόμπς και ασπίδες, χρησιμοποιώντας σε πολλές περιπτώσεις και τη λαβή των γκλόμπς. Κάτι που απαγορεύεται ρητώς και κατηγορηματικώς. Η συγκεκριμέμνη διμοιρία δεν τό'παιξε καουμπόϋς μόνον κατά των διαδηλωτών, αλλά και κατά δημοσιογράφων που τους ... "τζάρτζαρε", έτσι επειδή κάποιοι από αυτούς ήθελαν να το παίξουν μάγκες. Παιχνιδάκι είναι κ.Παπουτσή να τους βρείτε.

[caption id="attachment_100561" align="alignnone" width="600" caption="Ομάδα ΜΑΤ έχει πέσει πάνω σε διαδηλωτή (πίσω)"][/caption]

Όσον αφορά κάποιους ανεγκέφαλους που επετέθησαν κατά των προανακριτικών υπαλλήλων (αστυνομικών) στο νοσοκομείο της Νίκαιας, παρουσία εισαγγελέα, καλό θα ήταν να γνωρίζουν ότι ειδικά αυτή τη στιγμή είναι μεγάλο όπλο ο εισαγγελέας και ο αστυνομικός που κάνει την ανάκριση. Άλλωστε, το πρώτο πράγμα που είπαν σήμερα κυβερνητικοί και παράγοντες, ήταν ότι θα ρίξουν άπλετο φως στην εγκληματική ενέργεια. Δεν καταλαβαίνουν λοιπόν, ότι η εισαγγελική διερεύνηση της υπόθεσης είναι όπλο;

Τέλος, οι αστυνομικοί, καλό θα ήταν να μαζέψουν τους "συναδέλφους" τους σε διμοιρίες όπως η συγκεκριμένη, διότι δυσφημούνται συνολικά ως κλάδος εργαζομένων.

[caption id="attachment_100562" align="alignnone" width="600" caption="Κτυπούσαν με τη λαβή των γκλόμπς"][/caption]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρης avatar
    Κρης 12/05/2011 17:56:01

    Ο ιδιος και εδω χτυπωντας με την λαβη
    http://img837.imageshack.us/img837/7383/baraei.jpg

    • lampros avatar
      lampros @ Κρης 13/05/2011 01:36:06

      Κουτόχορτο ταϊζει το ΠΑΣΟΚ;

      Τι βρωμιάρηδες του ΣΥΡΙΖΑ και αηδίες; Μας έχει αποβλακώσει η νοικοκυρωσύνη και η νοοτροπία του χωροφύλακα και του δεξιού του '70. Δεν υπάρχει πλέον δεξιά και αριστερά με αυτή την έννοια.

      ΕΣΥ ως πατριώτης δεν έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να κατέβεις στις πορείες ενάντια στην Τροϊκα και τα μέτρα του ΠΑΣΟΚ;

      Και αν κατέβεις δεν θα σε δείρουν εσένα;

      Δηλαδή στον Αγ. Παντελεήμονα και στην Κερατέα δεν βαράνε έλληνες πολίτες ―από μαθητές έως παππούδες―, συριζαίους βαράνε;

      Άντε με την σαχλαμάρα...

    • Κωστας Ρ. avatar
      Κωστας Ρ. @ Κρης 13/05/2011 12:33:51

      Λες βλακειες,που δε θα τις ελεγες,αν σε παταγανε κατω τα ζωα της...ταξης,αφου θα ησουν σε κωμα.

    • Κωστας Ρ. avatar
      Κωστας Ρ. @ Κρης 13/05/2011 12:38:38

      13/05/2011 στις 12:33 pm
      Λες βλακειες,που δε θα τις ελεγες,αν σε παταγανε κατω τα ζωα της…ταξης,αφου θα ησουν σε κωμα.

    • Κωστας Ρ. avatar
      Κωστας Ρ. @ Κρης 13/05/2011 12:39:13

      Λες βλακειες,που δε θα τις ελεγες,αν σε παταγανε κατω τα ζωα της…ταξης,αφου θα ησουν σε κωμα.

  2. GSV avatar
    GSV 12/05/2011 17:56:59

    Εαν χτυπαγαν με τη λαβη των γκλοπ και επεφεραν τετοια τραυματα τοτε ειναι δυο φορες εγκληματιες. Διοτι η λαβη ειναι ενισχυμενη με ελαστικο περιτυλιγμα για πιο σταθερη εφαρμογη στο χερι!

    Επομενως για να προκαλεσεις τετοιο θανασιμο τραυμα, πρεπει να χτυπας με δυναμη πολυ μεγαλυτερη απο οτι θα χτυπαγες εαν χρησιμοποιουσες τη σωστη πλευρα. Διοτι το ελαστικο περιτυλιγμα απορροφα περισσοτερη ενεργεια κρουσης απο οτι το σκληρο υλικο της μπροστινης ακρης του γκλοπ.

    Επομενως για να δημιουργηθει το τραυμα που υπεστει ο ατυχος αντρας πρεπει να χτυπας καποιον με μανια! με μισος !

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ GSV 13/05/2011 02:08:18

      εγω πάντως σε φωτογραφίες στο δρόμο κάτω είδα βαριοπούλες σε μέγεθος σφυριού, δεν ξέρω ποιός και πώς τις κρατούσε και γιατί, αλλά ένα τέτοιο εργαλείο σίγουρα μπορούσε να επιφέρει τέτοια τραύματα.
      Τα λεώ όλα αυτά γιατί πιστεύω οτι υπάρχουν μέσα στα μπλόκ των αναρχικών "συνεργάτες" των ματατζήδων.

    • Civil-Eng. avatar
      Civil-Eng. @ GSV 13/05/2011 12:00:13

      Δεν είναι απαραίτητο. Εαν τα γκλοπ αυτά είναι ίδια με αυτά που είχαν στο στρατό, στις πύλες οι ΑΜίτες (που οπτικά είναι) τότε το να το κρατάς ανάποδα φανερώνει διάθεση να τραυματίσεις σοβαρά τον άλλο. Διότι λειτουργεί ως αντεστραμένο εκρεμμές εκμεταλλευόμενο την μεγάλη μάζα και την πολύ αυξημένη δυσκαμψία της χειρολαβής, αναπτύσσει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα κατα τη στιγμή της πρόσκρουσης, ιδιαίτερα αν σταματήσει το χέρι να κινείται μια στιγμή πρίν την κρούση. και βλέπω παραπάνω από έναν να κάνει τέτοια χρήση του γκλόπ στις φοτογραφίες. Υπήρξε εντολή:

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 12/05/2011 17:59:21

    αυτοι οι Ματατζηδες στο γηπεδο θα ηταν χουλιγκανς,,ιδια νοοτροπια..
    η στολη αλλαζει.

  4. brankaleon avatar
    brankaleon 12/05/2011 18:02:50

    Φτάνει πια αυτό το "εργαζόμενοι είναι".
    Τσομπανόσκυλα της εξουσίας είναι, άσχετα αν τους ταϊζουμε εμείς.
    Σπάσανε το κεφάλι κανενός λαμόγιου;
    Καιρός να σοβαρευθούμε.
    Οι πραγματικοί εργαζόμενοι χύνουν ιδρώτα με άλλους τρόπους, ...
    Φτάνει πια αυτό "είναι εργαζόμενοι".
    Αυτοί ως εργαζόμενοι κρατούν ανάποδα τα γκλόπσ για να κάνουν ζημία μεγαλύτερη στους άλλους.
    Εμείς αν κρατήσουμε ανάποδα το σφυρί θα τσακίσουμε τα χέρια μας.

  5. Romios avatar
    Romios 12/05/2011 18:05:46

    Μέχρι σήμερα όποιος τολμούσε να πει κουβέντα εις βάρος των αστυνομικών, ακόμη και ο 16χρονος γιός μου , γινόμουν θηρίο.
    Από εδώ και πέρα όποιος δεν πει ότι στα ΜΑΤ υπάρχουν στγνοί εγκληματίες, δοόφόνοι που δεν έχουν σχέση με την προστασία των Ελλήνων, θα είναι εχθρός μου.
    Όποια εντολή και να έχεις δεν χτυπάς συνάνθρωπό σου μέχρι θανάτου.
    Είδα βίντεο από μία κοπέλα και τρελλάθηκα.
    Αν κανένας από αυτούς μετάνοιωσε, να παρατήσει τα ΜΑΤ και να αλλάξει υπηρεσία, αλλοιώς στην συνείδηση του κόσμου θα ειναι ΣΤΙΓΝΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ.
    ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ. ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ.

    • alvita avatar
      alvita @ Romios 13/05/2011 13:20:35

      Σωστός ο Ρωμιός. Εάν χτυπάνε έτσι, τότε σε τι διαφέρουν από τα τάγματα θανάτου στη Συρία ή τους πραιτωριανούς του Καντάφι; Θυμάστε το βίντεο από τη Συρία που είχαν κάτω διαδηλωτές και τους κλωτσούσαν; Τα ίδια ακριβώς έγιναν προχτές στην Αθήνα, σε μικρότερη, βεβαίως, έκταση. Ευτυχώς που μέσα από αγώνες οι Ελληνες έχουν καταφέρει να μην έχουν οι ΜΑΤατζήδες Καλάσνικωφ. Διαφορετικά, θα πυροβολούσαν στο ψαχνό (κάποιοι, ίσως οι περισσότεροι).

  6. Μάρκος avatar
    Μάρκος 12/05/2011 18:11:09

    Τα ΜΑΤ είναι οι πραιτοριανοί του καθεστώτος, όπως ακριβώς στην Αίγυπτο ήταν η Αστυνομία. Μια βόλτα στη σελίδα της ομάδας ΔΙΑΣ στο facebook είναι κατατοπιστική, για τη διάσταση απόψεων και πρακτικών με τα ΜΑΤ...

  7. pilot avatar
    pilot 12/05/2011 18:15:52

    ρε παιδια ΔΕΝ διαφωνω οτι ηταν κακουργημα αυτο που εγινε, αλλα να ρωτησω κατι ολους μας......... εχει λαβει καποιος μερος (ασχετως πλευρας εστω απο τυχη) σε τετοιες καταστασεις????
    θα ηθελα να ξερετε οτι η μαζα (αστυνομικη ή οποιασδηποτε αλλης μορφης-οπαδικη-παραταξιακη-εργατικη-κοματικη) δεν ελενχετε. Κατευθυνετε αλλα δεν ελενχετε!! αυτο να το θυμαστε.

    • lampros avatar
      lampros @ pilot 13/05/2011 01:38:39

      "ρε παιδια ΔΕΝ διαφωνω οτι ηταν κακουργημα αυτο που εγινε, αλλα να ρωτησω κατι ολους μας……… εχει λαβει καποιος μερος (ασχετως πλευρας εστω απο τυχη) σε τετοιες καταστασεις????"

      Αν έχουμε κατέβει σε πορεία; Εσύ τι λες; Εκατοντάδες χιλιάδες έλληνες έχουν κατέβει.

      Τι σου φαίνεται δηλαδή η πορεία, πολεμική κατάσταση και δεν μπορεί να την ελέγξει η αστυνομία χωρίς καταστροφές και θύματα;

      Συνήθως τα επεισόδια άλλωστε τα ΜΑΤ τα αρχίζουν, με τους αγαπημένους τους μπαχαλάκηδες ―τους οποίους τους αφήνουν και να αλωνίζουν, αφού πολλοί είναι ασφαλίτες...

  8. Amalia avatar
    Amalia 12/05/2011 18:34:02

    Συγκινητικό το κλάμα ορισμένων για τους χτυπημένους αριστεριστές, που κάθε τόσο καίνε την Αθήνα. Αλλά δεν αντέχω και θα το πω: κάνεις-λάβεις, κοιλιά μη σε πονέσει. Βρήκαν το μάστορά τους...

    • gynner avatar
      gynner @ Amalia 12/05/2011 21:41:51

      Ενώ εσύ η κεντρώα δεν κινδυνεύεις απο την ασφάλεια του σαλονιού σου!Να υποθέσω οτι ενημερώνεσαι απο την Μελέτη και την Τατιάνα???

    • lampros avatar
      lampros @ Amalia 13/05/2011 01:42:11

      Όταν θα έρθουν τα ΜΑΤ να σε βαρέσουν επειδή θέλει η κυβέρνηση να κάνει χαβούζα την περιοχή σου (Κερατέα) ή επειδή διαμαρτύρεσαι που σου έχει κουβαληθεί όλη η Αφρική στη γειτονιά σου (Αγ. Παντελεήμονας), ή επειδή σου κόβουν την σύνταξη και τα φάρμακα (συνταξιούχοι), να θυμηθείς αυτή την μεγάλη σοφία που είπες...

      Αλλά ένα αξίζει σε όλους λένε τέτοια, απόλυση από την δουλειά, να βρεθούν στο δρόμο, και να τους βαράνε μετά τα ΜΑΤ αποπάνω επειδή διαμαρτύρονται για την πολιτική του Γιωργάκη. Και όποιος πιστεύει ότι αυτός δεν θα ζήσει απολύσεις και πείνα, ή είναι μεγαλολαμόγιο ή αφελής....

  9. Έκτωρ avatar
    Έκτωρ 12/05/2011 18:34:19

    Αν υπήρχε στοιχειώδης ευθυξία θα 'πρεπε να υπάρξουν παραιτήσεις
    και μάλιστα από προχθές.

  10. ataktos avatar
    ataktos 12/05/2011 18:47:11

    "παιδιά του λαού " ... είναι και αυτά

  11. Kostas D avatar
    Kostas D 12/05/2011 19:07:52

    Να πεις παει στα κομματια ηταν ενας εναντιον ενος να πεις παει στο διαολο....
    ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ 8-10....ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΝΟΣ ΠΕΣΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟΥ????????????????????????????
    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ??????????????????????

  12. giakobo avatar
    giakobo 12/05/2011 19:15:26

    Στο ονομα της δημοκρατιας γινονται τα μεγαλυτερα εγκληματα (οπως και στις θρησκειες) εδω προστεθηκε και το εξης: αντι να δερνουν τους κλεφτες τους φυλανε και δερνουν τους νομοταγεις πολιτες

  13. Ήρεμος avatar
    Ήρεμος 12/05/2011 19:26:01

    Όταν κατεβαίνεις σε πορείες με σφυριά, μπουκάλια, καδρόνια κ.λ.π. "πολεμικό" εξοπλισμό, τι περιμένεις? Ειδικά από τους στρατοχωροφύλακες? Απλά τις "φάγαν" για τα καλά αυτή τη φορά και ξαφνικά όλοι γίναν εξοργισμένοι διαδηλωτές και όχι μπαχαλάκηδες τραμπούκοι. Ασφαλώς και εύχομαι περαστικά σε όσους τραυματίστηκαν πολύ ή λίγο, αλλά αυτά συμβαίνουν όταν πας για "πόλεμο". Ή θα ρίξεις ή θα φας ξύλο...

    • Θασίτης avatar
      Θασίτης @ Ήρεμος 12/05/2011 20:59:53

      Ελπίζω να είσαι ο επόμενος που θα το δοκιμάσεις.

  14. juliet avatar
    juliet 12/05/2011 19:26:09

    Εγώ την προηγούμενη φορά που αναρτήθηκε θέμα σχετικά με την αστυνομία,ήμουνα διαλακτική τώρα είμαι κάθετη ,κτυπάμε ,ας ξεκαθαρίσουνε οι ίδιοι τα ζιζάνια .Εμείς κρίνουμε εκ του αποτελέσματος.Η βία έναντιον των Ελλήνων είναι πρωτοφανής ,σκοτώνεται Ελλην πολίτης σε περιοχή που θα έπρεπε να αστυνομεύεται και όλα βαίνουν καλώς.Χθες ήμουνα Αιτωλικό ,την προηγούμενη μπήκαν στη Τράπεζα δυό πήρανε τα λεφτα και φύγανε ανενόχλητοι,αστυνομία ανύπαρκη ,οταν ερώτησα αν τους πιάσανε.Εκπρόσωπος Τύπου της ΕΛ.ΑΣ τώρα λέει οτι θέλουνε βοήθεια για το θέμα των λαθρο ,τους δίνουμε και μας λένε ρατσιστές ,ας αποφασίσουνε τι θέλουνε ,εμας συμμάχους γιατί οι λαθρό είναι εχθροί όλων μας ή απέναντί τους .

  15. κοινό γκνού avatar
    κοινό γκνού 12/05/2011 19:26:46

    Τα πράματα είναι απλά...
    Εδω πέρα κάποιος δείχνει τα δόντια του.
    Πολύ απλά.
    Για να κάτσει ο καθένας στην τρούπα του, να μην εχει θάρρος να βγει στο δρόμο.
    Γιατί, αν ο κόσμος δεν ψαρώσει τώρα, μέσα σε τρεις νύχτες απ τη στιγμή που θα βγει για να το κάνει, θά'χει διώξει τη σαπίλα. Κι αυτό, ποιός το θέλει και ποιός δεν το θέλει;

  16. dimos avatar
    dimos 12/05/2011 19:41:12

    πλάκα μας κάνετε ?? Χιλιαδες πέτρες και μολότοφ προσγειώνονται στα κεφάλια τους. Καταδικάζω ότι έγινε αλλά δεν θέλει και πολυ να χάσεις την ψυχραιμία σου και να σαπακιάσεις στο ξύλο τους αναρχοαριστερούς - αυτούς που καίνε τις περιουσίες του κοσμάκη.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ dimos 12/05/2011 22:48:35

      Τον κοσμάκη και την περιουσία του κατέστρεφαν στην Κερατέα..

  17. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 12/05/2011 19:46:24

    Ο αριστερισμός καλά κρατεί απ'ότι βλέπω.
    Άντε περιμένω τη λαϊκή σας αστυνομία να πετάει λουλούδια στους μπαχαλάκηδες.

  18. charulisN avatar
    charulisN 12/05/2011 19:48:48

    Θεωρίες συνομωσίας;
    Είχα καιρό να σχολιάσω τα δρώμενα που συμβαίνουν καθημερινά στη πατρίδα μας. Περίμενα να καταλαγιάσουν κάποια γεγονότα, αλλά με πρόλαβε η στυγερή δολοφονία οικογενειάρχη στο κέντρο της Αθήνας, από εγκληματίες αλλοδαπούς. Είχαμε και τη δολοφονική ενέργεια μερίδας ανδρών των ΜΑΤ σε διαδηλωτή.
    Τελικά επειδή μου αρέσουν οι θεωρίες συνομωσίας, κάτι δεν πάει καλά με τη σειρά των γεγονότων. Εξάλλου τα πάντα ξεκινούν από μια θεωρία.
    Αν θεωρήσουμε ότι η πρώτη εγκληματική ενέργεια θα συνέβαινε κάποια στιγμή με τη τροπή της εισαγόμενης βίας, το περιστατικό με το διαδηλωτή και την υπερβολική άσκηση βίαιης καταστολής με προβληματίζει πολύ.
    Οι άνδρες των ΜΑΤ σπάνια λειτουργούν χωρίς εντολές και χωρίς παρουσία εισαγγελέα. Εδώ αρχίζει να ξετυλίγεται το κουβάρι και καλό είναι οι σχολιαστές αυτών των γεγονότων να μην τα απομονώνουν καταδικάζοντας ομαδικά οι μεν, όλους τους λαθρομετανάστες και οι δε, όλους τους αστυνομικούς.
    Είχαμε και τη συνέντευξη στο Ζάππειο η οποία από μόνης ανέδειξε ένα άλλο Σαμαρά, έτοιμο να αναλάβει την εξουσία από την παραπαίουσα κυβέρνηση. Η ομιλία του ή τουλάχιστον μέρος της είχε διαρρεύσει και πανικόβαλε το κυβερνητικό κατεστημένο καθώς και τους αιμοδότες του, όπως επίσης και τους τζογαδόρους πάνω στην ελληνική χρεωκοπία ντόπιους και ξένους. Τρόμαξε και τους εργολάβους της ενημέρωσης. Όλα ήρθαν και έδεσαν.

    • la poderosa II avatar
      la poderosa II @ charulisN 12/05/2011 20:37:15

      Η κυβερνηση παιζει το τελευταιο της χαρτι. Πονταρει στην ωμη βια, δημιουργοντας συνθηκες πολεμου στο κεντρο της Αθηνας, για να συσπειρωσει τους οπαδους της.

  19. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 12/05/2011 20:09:44

    Πρόκειται για τις περίφημες πράσινες διμοιρίες, οι οποίες έχουν σαν αποστολή την άμεση και βιαιότατη επέμβαση σε πάσης φύσεως διαδηλώσεις άσχετα από το αν προκληθούν ή όχι, ο λόγος προφανής, για να μην πάρουν έκταση τα επεισόδια και με δεδομένη την αγανάκτηση του κόσμου μετατραπεί η όποια διαμαρτυρία σε κόλαση.

    Τα πράγματα είναι απλά, ούτε η χούντα τόλμησε να φερθεί με αυτόν τον τρόπο.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ ΔΡΑΜΙΝΟΣ 12/05/2011 20:17:35

      Αν είναι έτσι, με τις διαθεσιμότητες τους αδειάσανε για τα καλά. Γιατί να επεμβαίνει κανείς λοιπόν; Γιατί να υπερβάλει; Απλώς να κοιτά να επιστρέψει ασφαλής σπίτι. Ας μην τα παίρνουν και αυτοί προσωπικά. Πάντα μαξιλαράκια τους βάζανε, νομίζουν ότι το ΠΑΣΟΚ θα τους καλύπτει. Καταστολή και λουλούδια δε γίνεται. Η βία θα φέρει βία. Δε συμφέρει να προστατεύεις το δημόσιο συμφέρον. Συμφέρει να προστατεύουν τους εαυτούς τους.

  20. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 12/05/2011 20:11:26

    Σε συνθήκες μάχης όλοι βγάζουν το ζώο από μέσα τους, μερικές φορές οι αναρχικοί, μερικές φορές τα ματ. Αλλά να σκοτώνεις βάναυσα ένα τύπο για μια κάμερα χωρίς να τον τραυματίζεις απλώς σε προβληματίζει. Φαίνεται λες και πιο πολύ τους ένοιαζε να τον σκοτώσουν παρά να τον κλέψουν. Εκτός και αν είναι τόσο αδίστακτοι πια που δε λογαριάζουν ούτε στο ελάχιστο τη ζωή, κάτι που δεν το αποκλείω.

    • brankaleon avatar
      brankaleon @ αποκατάσταση 12/05/2011 23:53:24

      Tελικά, δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι "ορμονικό".
      Είναι Πόλεμος.
      Και μάλιστα όταν έχεις ως αντίπαλο ψεύτικο φίλο.
      Θυμηθείτε τον Τσαουσέσκου για ομοιότητες.

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2011 20:12:39

    Τα επομενα βραδια στην Αθηνα, θα ειναι πολυ θερμα !!

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2011 21:05:11

      θα έχουμε ... χαλαζόπτωση

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ataktos 12/05/2011 21:39:57

        θα βγω με το ποτηρι να μαζεψω παγο ! χαχααα

        ΠΠ

  22. ΔΡΑΜΙΝΟΣ avatar
    ΔΡΑΜΙΝΟΣ 12/05/2011 20:14:55

    Τα παραπάνω μου τα μετέφερε αξιωματικός της αστυνομίας.

  23. juliet avatar
    juliet 12/05/2011 20:40:29

    θα μάθουμε τι σημαίνουν πράσινες διμοιρίες,πως λέμε πράσινη ανάπτυξη,θα δούμε και την πράσινη συνειδήση.

  24. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 12/05/2011 20:59:47

    Τα ΜΑΤ χθες έκαναν πολύ καλά τη δουλειά τους. Σε οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα παρομοίως αντιδρούν.Έχετε δει μήπως πώς αντιμετωπίζουν τους μπαχαλάκηδες οι Γάλλοι και οι Γερμανοί συνάδελφοι των ΜΑΤ;Μάλλον όχι. Απλά έχει εμποτιστεί τόσο πολύ δυστυχώς η κεντροδεξιά παράταξη από την παυλοπούλεια νοοτροπία της υποταγής στον ΣΥΡΙΖΑ και επιθυμεί την αστυνομία σε ρόλο καρπαζοεισπράκτορα και πτυελοδοχείου.Είδατε οτι χθες έγιναν οι λιγότερες καταστροφές από τους άπλυτους λεηλάτες; Τυχαίο; Θα 'επρεπε να τιμηθούν κι όχι να τιμωρηθούν οι τρεις αστυνομικοί κιμ ο διμοιρίτης τους.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ μουρίνιο 13/05/2011 00:07:05

      Προφανώς δεν ξέρεις ούτε τί γίνεται στις πορείες στην Ελλάδα, ούτε τι κατάσταση επικρατεί στη Γερμανία και τη Γαλλία.

      • μουρίνιο avatar
        μουρίνιο @ ΝΙΚΟΛΑΣ 13/05/2011 01:03:59

        Αν δεις Γερμανό των ΜΑΤ από τα 30 μέτρα θα σπεύσεις άμεσα για αλλαγή εσωρούχου. Αλλά εδώ τους θέλετε για σάκους του μποξ κάθε κομπλεξικού, μπαχαλάκια και λαθροεισβολέα.

    • kostas avatar
      kostas @ μουρίνιο 10/08/2011 21:40:12

      εντάξει όλα τα αλλα να τα δεχτώ σαν προσωπικη σου αποψη, άπλυτοι όμως γιατί? δηλαδή που το ξέρεις? τους μυρισες? εεεε....? εσύ να υποθέσω κάνεις μπάνιο κάθε μέρα ε?

  25. παριανος avatar
    παριανος 12/05/2011 21:10:08

    Απολαυστε το.Εσπειραν ανεμους 30 χρονια στην κοινωνια οι λαικιστες,
    και τωρα θα γευτουμε ολοι μαζι τις θυελλες.

  26. anonymous avatar
    anonymous 12/05/2011 21:20:21

    Η λύση όπως πάντα είναι απλή, μειώστε τους μισθούς τους

  27. juliet avatar
    juliet 12/05/2011 21:38:31

    όταν δημιουργείς ένα κατευθυνόμενο άτομο δε το ενδιαφέρει ο μισθός, η ηθική επιβράβευση είναι το είναι του,είναι το οξυγόνο του,είναι ο εχθρός σου που δεν μορείς ποτέ να πεις οτι θα νοιώσει κάτι.

  28. Μήτσος avatar
    Μήτσος 12/05/2011 22:03:14

    Στα λυσσασμένα ζώα κάνουν θεραπεία και αν κάτι τέτοιο δεν παίζει, τότε κάνουν ευθανασία...

  29. parsifal avatar
    parsifal 12/05/2011 23:43:19

    Mήν λέτε μεγάλες κουβέντες...Και ο Σαμαράς μεθαύριο στις "πράσινες διμοιρίες" (ελπίζω να είναι αντιληπτό οτι αφορά το χρώμα της φόρμας και οχι κάτι αλλο) , στην ΥΑΤ θα στηριχθεί για να περάσει το οποιο πρόγραμμα του.
    Γιατί και αυτό το πρόγραμμα κάποιους θα θίξει και οι κάποιοι θα κλείσουν δρόμους, θα καταλάβουν σχολές και εγκαταστάσεις της ΔΕΗ, θα προπηλακίσουν υπουργούς...
    Κάνετε ακριβώς οτι κάνουν τα κανάλια απο την ανάποδη: Επί ΝΔ υβρίζουν την αστυνομία και εξυμνούν τους "δημοκράτες" Εσείς υβρίζετε την αστυνομία επι ΠΑΣΟΚ, επι ΝΔ είναι"ατολμη" και "αμυντική" ενώ θα επρεπε να είναι ...οπως είναι τώρα !

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ parsifal 13/05/2011 00:15:39

      Ελπίζω μόνο να μη δημιουργηθούν νέες Κερατέες....

      Κι άσε τα απλοϊκά περί ύβρεων. Αυτοί που γαζώσαν τα δύο παλικάρια της ΔΙΑΣ ήταν ίδια φτιάξη με τους σφάχτες προχθές. Στη μνήμη και των τριών θλίβομαι....και θέλω μια πιο αποτελεσματική αστυνομία στο πλευρό του πολίτη, ακόμα και δίπλα στο νομοταγή κι ενταγμένο μετανάστη/ξένο. Μια τροχαία που θα εξυπηρετεί τους οδηγούς και την ασφάλεια στους δρόμους κι όχι τους νταβατζήδες των διοδίων..

      Άλλο η αστυνομία που κυνηγά το έγκλημα, κι άλλο τα ΜΑΤ που τον τελευταίο χρόνο έχουν δείξει ότι ασχολούνται μόνο με το ξυλοφόρτωμα Ελλήνων, τη συνεργασία με τους μπαχαλάκηδες (αυτά δεν τα έχεις δεί;) και την αποθάρρυνση των πολιτών από τη συμμετοχή σε πορείες. Πιο συχνά τα ΜΑΤ ξεκινούν τα επεισόδια στις γενικές απεργίες παρά οι συνεργάτες τους με τις κουκούλες.

  30. mixalis88 avatar
    mixalis88 13/05/2011 01:42:23

    Τι σόι τζιτζιφιόγκοι είναι αυτοί που δέρνουν δέκα -δέκα μαζί. Θα τους χαιρόμουν αν είχαν την μαγκιά και την εξυπνάδα και πήγαιναν έστω και χωρίς εντολές και στολές των ανωτέρω τους και άνοιγαν τα κεφάλια των περίπου τριάντα ίδιων Νιγηριανών που πουλάνε την ηρωίνη περίπου δυο χρόνια τώρα στο Κέντρο. Αλλά εδώ είναι Ελλάδα , όπως μας είπε ένας από δαύτους , όταν του είπαμε ότι θα φωνάξουμε την Αστυνομία.

  31. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 13/05/2011 07:09:30

    Το προβλημα δεν ειναι το πως ενεργουν τα ΜΑΤ αλλα το ποιοι τους δινουν εντολες.
    Τα ΜΑΤ ειναι το μονο σωμα της Ελληνικης Αστυνομιας χωρις πυροβολο οπλο. Απ εκει πηγαζει και ο τροπος εκπαιδευσης τους στην καταστολη.
    Ετσι ειναι εκπαιδευμενοι να λειτουργουν και δεν εχουν πολιτικα ελατηρια.
    Αν για παραδειγμα τους δινωταν η εντολη να μπουζουριασουν ολη την Αμερικανικη Πρεσβεια σε ενα σκυλοπνιχτη θα το εκαναν με τον ιδιο ζηλο που εμφανιζεται οταν καταστελουν τους διαδηλωτες.
    τα ΜΑΤ ειναι ενα εργαλειο και ειναι ακριβως αυτο.
    ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ! Εκτελει εντολες!

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 13/05/2011 07:12:10

      Αλλου ψαξτε για το πραγματικο προβλημα, οπως στις φωλιες αυτων που ενεργουν στα ακρα του πολιτικου σκηνικου με σκοτεινα ελατηρια και σε αυτους που νομιμοποιειτε καθε τετραετια και πρατουν ακριβως τα αντιθετα απο αυτα που εξαγγελουν.

    • alvita avatar
      alvita @ Greece Pleading 13/05/2011 13:23:40

      Οπλο (πιστόλι) έχουν τα ΜΑΤ

  32. θαρυπας avatar
    θαρυπας 13/05/2011 12:42:52

    ξυπνηστε ρε.ποιος ΜΑΤατζης θα ασχοληθει ξανα αν τωρα βγουν σε διαθεσιμοτητα τρεις -τεσσερις.ποιος αστυνομικος γενικοτερα θα κανει τη δουλεια του σωστα με αυτη την αντιμετωπιση απο την κοινωνια.Θα μπουν στα σπιτια σας οι λαθραιοι και θα καταλαβετε τι εστι οθωμανικο δικαιο,και τοτε φωναξτε τον παπουτση,τον πακη η τους απλυτους να σας σωσουν.

    • alvita avatar
      alvita @ θαρυπας 13/05/2011 13:26:28

      Καλά, δεν χρειάζεται να σκοτώνεις στο ξύλο για να κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Δηλαδή, την αστυνομευση. Μην τρελαθούμε κιόλας. Αλλο να διαλύεις συγκέντρωση με δακρυγόνα και γκλομπς και άλλο να απομονώνεις 5-6 άτομα και να τους σπάς τα κεφάλια με κλωτσές και ασπιδιές στο κεφάλι. Κτύπημα στο κεφάλι ισοδυναμεί με σχεδόν βαρύτατο τραυματισμό και πιθανό θάνατο. Κτύπημα στην πλάτη με γκλόμπ, ένα σιμάδι και πόνος μιας εβδομάδας.

      • ήγγικεν avatar
        ήγγικεν @ alvita 13/05/2011 14:59:37

        Δεν ξέρω, αλλά μην αποκλείεται και αυτογκόλ στον τραυματισμό του 31χρονου φοιτητή. Στην προηγούμενη πορεία και πυροσβεστήρες και βαριοπούλες και κοτρόνια φεύγανε από το μπλοκ τους.Έχω δεί αυτοτραυματισμούς και από μολότοφ και από κοτρόνια, ..τόσα χρόνια
        Πειράζει που θυμάμαι τον αφγανό τον πιτσιρικά αλλά και τον λαθρο που του 'σκίσανε' το κοράνι;
        Βάλτε και κανένα ερωτηματικό στις ερμηνείες σας.

  33. Eπισκέπτης avatar
    Eπισκέπτης 25/05/2011 09:34:23

    ΤΙ πιθανότητες υπάρχουν να αποτελείτο από ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ - κατά ένα μέρος τουλάχιστον; Άκουσε κανείς τους μπάτσους να μιλάνε; Είναι κανείς σε θέση να βεβαιώσει την εθνικότητά τους;

    Οι αντιασφυξιογόνες μάσκες κρύβουν τα χαρακτηριστικά του προσώπου, μαζί και τα φυλετικά. Και αν ακόμα κάποιοι από τους ροπαλοφόρους μιλούσαν Ελληνικά, και πάλι αυτό ελάχιστα πράγματα αποδεικνύει. Ίσως να ήταν οι μόνοι Έλληνες, ίσως να ήταν απλά καλοί γνώστες των Ελληνικών.

    Στην Πετρούπολη, τον Φεβρουάριο (Μάρτιο) του 1917, σε αρκετές περιπτώσεις, Αστυνομικοί είχαν περιβληθεί την στολή ΣΤΡΑΤΙΩΤΩΝ και πυροβολούσαν το πλήθος, ώστε να γεννάται η εντύπωση ότι ο στρατός είναι γεμάτος προθυμία να ματοκυλίσει τους εξεγερμένους εργάτες...Το κόλπο δεν είναι πρωτοφανές.

  34. eva karapanagiwth avatar
    eva karapanagiwth 03/07/2011 19:50:44

    μιλατε συνεχεια για μπαχαλακιδεσ κ αριστεριστεσ.ξεχνατε οτι ηταν δικα τουσ παιδια οι υποτιθεμενοι μπαχαλακιδεσ.το ξυλο το φαγανε οι αγανακτισμενοι διαδιλωτεσ.τα ληγμενα δε χημικα ολοι μασ κ ακομη να συνελθουμε.ηταν ανεπιτρεπτη η συμπεριφορα αυτη των ελληνων αστυνομικων απεναντι στουσ ελληνεσ συμπατριωτεσ τουσ οτι εντολεσ κ αν ειχαν.