#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2011 09:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να πληρώσουν την κρίση εκείνοι που έβγαλαν πολλά λεφτά τόσο χρόνια



Γιατί άραγε τα καθεστωτικά ΜΜΕ και η κυβέρνηση γενικότερα προσπαθούν να περάσουν την 25η Μαρτίου ως ημερομηνία δίχως αύριο; (Ως γνωστόν η κρίσιμη για την Ελλάδα εαρινή Σύνοδος Κορυφής της ΕΕ θα πραγματοποιηθεί 24 και 25 Μαρτίου στις Βρυξέλλες)

 

Ποιους βολεύει να εμφανίζεται η Ελλάδα με το ένα πόδι στο γκρεμό και με το άλλο στη σωτηρία; Και υπάρχει τελικά εναλλακτική λύση σε περίπτωση αποτυχίας της συνόδου κορυφής;

Πριν ένα μήνα είχε ξεκινήσει ένα μπαράζ δημοσιευμάτων για λύση που θα δινόταν με την επαναγορά κρατικών ομολόγων. Σιγά – σιγά η λύση έμεινε στο συρτάρι και το μόνο που εμφανίστηκε ήταν η επιμήκυνση του δανείου. Θα θελήσουν άραγε να καλύψουν την διαπραγματευτική τους ανικανότητα με μια μεγάλη «επιτυχία» όπως θα βαφτίσουν την επιμήκυνση; Αυτό θα το μάθουμε σύντομα.

Ωστόσο, θα πρέπει να ειπωθούν και ορισμένες αλήθειες:

Αν δε βρεθεί λύση η κατάσταση θα είναι δύσκολη για τη χώρα, αφού καίγονται τα τελευταία χαρτιά της κυβέρνησης. Δύσκολη έγινε επειδή δεν κατάφεραν να φτιάξουν κι εναλλακτικά σενάρια σωτηρίας της χώρας, παρά είχαν το νου τους μόνο στην επιβολή νέων μέτρων.

 

Η επιμήκυνση έχει καεί σαν ατού της κυβέρνησης από τότε που η Ιρλανδία πέτυχε καλύτερους όρους για το δάνειό τους. Και θα είναι ένα βήμα μπροστά από εμάς διότι όταν εμείς θα ζητούμε επιμήκυνση αυτοί –σύμφωνα με δηλώσεις των νικητών των εκλογών- θα ζητούν μικρότερο επιτόκιο διότι το παρόν είναι ληστρικό. Εκεί τολμούν να διαπραγματευτούν, εδώ παίζουν τις κουμπάρες.

Η μη λύση στις 25 Μαρτίου θα μπορεί να ανοίξει το δρόμο για εκλογές με το κυβερνητικό δίλημμα της αναδιάρθρωσης χρέους ή της ολικής πτώχευσης και εξόδου από την ΕΕ. Εκβιαστικό όσο και απειλητικό δίλημμα για να τσιμπήσει ο ψηφοφόρος.

Στο ερώτημα αν υπάρχει λύση μετά το αδιέξοδο η απάντηση είναι "ναι" αλλά θέλει κότσια που δεν έχει ο κ. Παπανδρέου. Αυτή λέγεται αναδιάρθρωση χρέους αλλά μόνο για τα ομόλογα που έχουν στα χέρια τους τράπεζες, θεσμικοί και ταμεία. Ας πληρώσουν την κρίση αυτοί που έβγαλαν πολλά λεφτά τόσο χρόνια. Ας πληρώσουν μαζί και οι ελληνικές τράπεζες κι αν δε μπορούν ας συγχωνευτούν. Ας πληρώσει και η ΕΚΤ που έχει πολλά δις σε ελληνικά ομόλογα.

 

Κι αφού πληρώσουν όλοι αυτοί σε διαπραγματευτεί μια τολμηρή κυβέρνηση όποια μέτρα είναι απαραίτητα. Όχι όμως ο πέλεκυς επί δικαίων και αδίκων. Κι όχι να χάσουμε τον πόλεμο χωρίς να πέσει τουφεκιά. Η πρακτική του σφάξε με αγά μου να αγιάσω δεν μπορεί άλλο να συνεχιστεί. Έτσι κι αλλιώς με τόσο τεράστιο χρέος μόνος ένα κούρεμα και μια τάξη στα δημοσιονομικά ώστε να έχουμε πλεονάσματα, θα μπορούσε να μας σώσει…

Γι’ αυτό και η 25η Μαρτίου είναι κρίσιμη, όχι όμως και η τελική ημερομηνία που θα κρίνει το μέλλον της χώρας.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 28/02/2011 10:15:45

    Γιαυτό και στις 25 Μαρτίου πρέπει να γίνει στο Σύνταγμα στην Αθήνα η μεγαλύτερη συγκέντρωση που έχει γίνει ποτέ στην Ελλάδα και να δώσουμε ένα ιδιαίτερο νόημα στη γιορτή της εθνικής μας παλιγγενεσίας τώρα που κάποιοι θέλουν να μας υποδουλώσουν ξανά. Να βρεθούν εκεί όλες οι κοινωνικές ομάδες που έχουν πληγεί από όλη την Ελλάδα, με οργάνωση και σχεδιασμό για τις κινήσεις των καθεστωτικών αντιεξουσιαστών, με συντονισμένες κινήσεις από ένα κοινό φορέα όπου θα εκπροσωπούνται όλες οι αντιμνημονιακές δυνάμεις του τόπου. Με ομιλίες των εκπροσώπων τους στη κεντρική πλατεία και μια μεγαλειώδη συναυλία του Μίκη Θεοδωράκη και άλλων, για να ακουστεί η φωνή του Έλληνα με πολιτισμένο αλλά και δυνατό τρόπο σε όλη την οικουμένη.

  2. effie B. avatar
    effie B. 28/02/2011 10:18:39

    Επειδη λοιπον υπαρχει "οδυνηρη" λυση που ομως απαιτει κοτσια (=αυτη της αναδιαρθρωσης για τραπεζες, θεσμικους και ταμεια, και οχι το 'τελειωτικο ξεστραγγισμα" του ελληνικου λαου που θα οδηγησει σε βιαιες καταστασεις, αυτο ηδη αρχισε να διαφαινεται), ο λαος θα πρεπει να ενημερωθει!!
    Αν επιλεξει και παλι το ψευτικο "λεφτα υπαρχουν", δυστυχως ειμαστε αξιοι της μοιρας μας!!!
    Δεν το πιστευω!! Το παραδειγμα της Ιρλανδιας δειχνει το δρομο. Επιπλεον η αθωοτητα εχει προ πολλου απωλεσθει....

  3. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 28/02/2011 10:19:57

    Διαβαζουμε πολλα σχολια αναγνωστων που υποστηριζουν την επιστροφη στη δραχμη ως λυση. Η επιστροφη στη δραχμη θα εχει οδυνηρες συνεπειες για τη χωρα και δεν ειναι λυση.
    Με την επιστροφη στη δραχμη θα υπαρξει ταυτοχρονη κυκλοφορια δραχμης και ευρω στην εσωτερικη ελληνικη αγορα (παρανομο ή οχι θα συμβει εκ των πραγματων). Αυτοι (ολοι μας) που θα εχουν δραχμες στα χερια τους θα δε θα θελουν να τις κρατησουν και θα προτιμουν να τις αλλαξουν με το σκληρο νομισμα που θα παραμεινει το ευρω. Ειναι βεβαιο οτι με το ασταθες οικονομικοκοινωνικο περιβαλλον που θα προκυψει με την υποθετικη επιστροφη στη δραχμη, κανεις δε θα θελει να κρατησει δραχμες στα χερια του για πολυ, τουλαχιστον για καπως μεγαλυτερα ποσα και θα προσπαθουν να τις αλλαξουν με ευρω. Αυτο θα οδηγησει και υποτιμηση της δραχμης εκ των πραγματων, μεγαλυτερη απο την αρχικη ισοτιμια δραχμης-ευρω οπως θα οριστει αρχικα.
    Το κρατος θα αναγκαστει να πληρωνει ολα τα εισαγομενα προιοντα με υποτιμημενες, φθηνες δραχμες πληρωνοντας πανακριβα προιοντα πρωτης αναγκης, οπως τα καυσιμα, ανταλλακτικα, τροφιμα, ηλεκτρικο ρευμα. Θα ζησουμε στιγμες Γιουγκοσλαβιας μετα τον πολεμο, με ελλειψη καυσιμων και αγαθων. Οι αγροτες θα προτιμουν να εξαγουν τη παραγωγη τους ωστε να πληρωνονται σε συναλλαγμα και οχι σε δραχμες. Θα δημιουργηθει ελλειψη αγροτικων προιοντων πρωτης αναγκης.
    Ωφελημενοι θα ειναι οσοι ασχολουνται με τον τουρισμο, καθως θα πληρωνονται σε ευρω και θα μπορουν με το ακριβο και σκληρο τους ευρω να αγορασουν οτι θα πωλειται εντος της χωρας, πολυ φθηνα. Ομοιως οσοι εχουν ευρω εξω, θα γινουν σε μια μερα πλουσιοτεροι και θα μπορουν να αγορασουν ακινητα κλπ σε ελληνικο εδαφος πολυ φθηνα. Η ανακαμψη, οταν και αν ερθει, θα παρει πολλα χρονια, ισως και δεκαετιες. Θα ζησουμε καταστασεις μεταπολεμικες και μεγαλο μερος του πληθυσμου θα φτασει στα ορια της εξαθλιωσης. Η επιστροφη στη δραχμη δεν ειναι πλεον λυση.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αθωος Περαστικος 28/02/2011 10:57:16

      Είσαι σίγουρος ότι θα τρέξουν να αγοράσουν ακίνητα όσοι θα έχουν σκληρό ευρώ στο εξωτερικό;

      Αν εξαιρέσουμε τα οικόπεδα, δηλαδή μη-οικοδομημένες γαίες που μπορούν να τις εκμεταλλευτούν χτίζοντας μώλια, θεματικά πάρκα, μεγαλοξενοδοχεία και τέτοια, τι να τα κάνουν τα υπόλοιπα ακίνητα, έστω κι αν τα αγοράσουν κοψοχρονιά;

      Ποιος θα επενδύσει π.χ. σε κτίρια γραφείων στο κέντρο της Αθήνας που ανεμπόδιστα καταλαμβάνεται από τους λάθρο και γκετοποιείται; Ποιος θα επενδύσει σε (πιο απόκεντρα) μεταχειρισμένα διαμερίσματα, όταν ένα διαμέρισμα που σήμερα νοικιάζεται π.χ. στα 500 ευρώ, αύριο δεν θα μπορεί να νοικιάζεται ούτε στα μισά λόγω της οικονομικής δυσπραγίας και άρα δεν θα αποτελεί ταχέως αποσβέσιμη επένδυση;

    • Enzo avatar
      Enzo @ Αθωος Περαστικος 28/02/2011 11:33:30

      καπου λες για την γιουγκο.σλαβια.
      φιλαρακι στην γιουγκοσλαβια οταν την βορβαδιζαν και οταν ειχε πολεμο ειχε υφεση 4%!!!!!!!!!!!!
      εμεις χωρις πολεμο εχουμε υφεση 6,6%!!!!!!!!! χειροτερα δεν γινεται!ας ειναι καλα ο γαπας.
      5τη απο το τελος ειναι η Ελλαδα σε αναπτυξη αναμεσα σε 214 χωρες οπως λεει και ο φιλος μας ο ΟΟΣΑ.
      λοιπον κομμενες οι μ@λ@κιστες στον κοσμακη για την δραχμη.χιλιες φορες δραχμη!

    • JOHN avatar
      JOHN @ Αθωος Περαστικος 28/02/2011 22:16:09

      @ Αθωος Περαστικος. Γιατι τωρα τι ζουμε?Το αν και ποσο θα παραμεινουμε στο ευρω ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.Οι Ευρωπαικες τραπεζες(Γαλλικες και Γερμανικες κυριως) θελουν τα λεφτα τους.Μολις στραγγιξουν το κοσμο και μαζεψουν οτι μπορεσουν,θα τη φαμε τη κλωτσια.Αναπτηξη που εναι και το ζητουμενο με τις παρουσες συνθυκες δεν φαινεται.Λοιπον το που βαδιζουμε δεν θελει και πολυ φυλοσοφια για να το δουμε!Τωρα για τριτοκοσμικες καταστασεις που επικαλεισαι δεν νομιζω οτι θα ειναι ετσι,δυσκολα μεν αλλα δεν θα παθουμε τιποτε εαν αλλαξουμε και λιγο τις καταναλωτικες μας συνηθειες.Οι Γερμανοι,που επαιξαν και το παιγνιδι,βρηκαν καινουριες αγορες να πουλησουν τα σιδερικα τους και ανακαληψαν οτι τους στοιχιζουμε πολυ,λοιπον μην εχεις αυταπατες και μη σε πανικοβαλει που παει το πραμα!

  4. Έρεβος avatar
    Έρεβος 28/02/2011 10:27:52

    "Εκεί τολμούν να διαπραγματευτούν, εδώ παίζουν τις κουμπάρες."

    Εκεί δεν έχουν λαδώσει οι Γερμανοί όλο το πολιτικό σύστημα. Εδώ κάτι τα υποβρύχια, κάτι η Ζήμενς, κάτι το ένα, κάτι το άλλο, αμα θέλουν οι Γερμανοί τους καθαρίζουν σε ένα απόγευμα.

    Αφού οι δικοί μας ήταν στυγνοί μιζαδόροι τι μπορούμε να περιμένουμε να διαπραγματευτούν. Μόνον μίζες ξέρουν να διαπραγματεύονται.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/02/2011 10:50:29

    Χθες η αλαφουζοφυλλάδα, την "έπιασε" πάλι τη γνωστή επωδό που της παίζουν τα κτήνη της τρόικας.

    Στο κεντρικό της άρθρο, αλλά και σε εσωτερικό ρεπορτάζ, κάνει ανοιχτά λόγο για απολύσεις χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων, που θα είναι -λέει-αναπόφευκτες στην "κατάσταση πολέμου" (όπως την ονοματίζει) που είμαστε...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Αυριανιστής 28/02/2011 11:16:04

      Γιατί πιστεύεις ότι δεν θα γίνουν τελικά εαν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση; Μέσα στο μνημόνιο είναι όλα.

  6. karamanlikos avatar
    karamanlikos 28/02/2011 11:04:53

    Είναι περισσότερο από προφανές ότι ζητείται από το Γιωργάκι μια γενναία δόση εσωτερικής υποτίμησης...
    Καταλαβαίνετε... μειώσεις, απολύσεις και... πωλήσεις!

    Να ετοιμάζεστε για νέο διάγγελμα τύπου "..έχει αυξηθεί το προσδόκιμο ζωής..."

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/02/2011 11:45:29

    *Η Ισπανία ανακοίνωσε τα προσωρινής ισχύος μέτρα στην ενεργειακή της πολιτική ώστε ν’ αντιμετωπισθεί η ραγδαία αύξηση της τιμής του πετρελαίου. Αρχής γενομένης από την 7η Μαρτίου, η ανώτατη ταχύτητα στους αυτοκινητοδρόμους θα μειωθεί από τα 120 στα 110 χλμ./ώρα, η τιμή των εισιτηρίων στα τραίνα για τις μικρές αποστάσεις θα μειωθούν κατά 5% και το ποσοστό των βιοκαυσίμων στην αγορά θα αυξηθεί από το 5,8 στο 7%.

    Ειναι χαζοι αυτοι οι Ισπανοι..... δεν ξερουν.

    ΠΠ

  8. Έρεβος avatar
    Έρεβος 28/02/2011 11:45:57

    Λέει λοιπόν σήμερα το ΒΗΜΑ:
    "Τα επόμενα χρόνια μέσω της αγοράς εργασίας εκτιμάται ότι θα μετακινηθούν περίπου 450.000 εργαζόμενοι- το 10% του εργατικού δυναμικού- από το Δημόσιο, τις δημοτικές εταιρίες, τους κλάδους της κατοικίας και των κατασκευών και τις υπηρεσίες (π.χ. εμπόριο αυτοκινήτων) σε κλάδους εξωστρεφείς, δηλαδή στις εξαγωγικές επιχειρήσεις και τον τουρισμό για να μη μείνουν άνεργοι."

    Έχει επίσης και ένα σχηματάκι που λέει ότι θα μετακινηθούν εργαζόμενοι από "άλλες" δουλειές και θα αυξήσουν:

    1) κατά 18% τις οικιακές βοηθούς και τους κηπουρούς (λες και θα έχει ο κόσμος λεφτά να πληρώνει πλέον κηπουρούς και υπηρέτριες)

    2) κατά 12% τις επικοινωνίες-ενημέρωση (εδώ προφανώς ο ΔΟΨ ονειρεύεται στρατιές άμισθων δημοσιογράφων σειράς για τις εκδόσεις του),

    3) κατά 8% στις ιχθυοκαλλιέργειες (λες και θα έχει ο κόσμος λεφτά να αγοράζει ψάρια),

    4) κατά 7% στην κοινωνική μέριμνα και την υγεία του Λοβέρδου που οσονούπω θα αρχίσει να διώχνει και τους υπάρχοντες εργαζόμενους του κλάδου.

    Επίσης ενδεικτική της σύγχισης του συντάκτη του άρθρου (προφανώς θα φοβάται και αυτός την ανεργία) είναι ότι στο διάγραμμα λέει ότι πέφτουν κατά 9% οι θέσεις στον τουρισμό ενώ στον κυρίως κείμενο λέει ότι θα αυξηθούν οι θέσεις εργασίας στον τομέα αυτό.

    Εν ολίγοις οσονούπω απολύσεις ladies and gentlemen...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Έρεβος 28/02/2011 11:48:03

      Φανταζεσαι τον Ψυχαρη πρωθυπουργο??
      ωωωωωω ευλογημενε μου!!

      ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/02/2011 11:46:43

    *Στο 71,67% ανέρχεται πλέον το ποσοστό συμμετοχής της θυγατρικής εταιρείας της Ελλάκτωρ ΑΕ, ΑΚΤΩΡ Παραχωρήσεις ΑΕ στην εταιρεία Μορέας ΑΕ. Η Ελλάκτωρ ΑΕ γνωστοποίησε στο επενδυτικό κοινό ότι η ΑΚΤΩΡ Παραχωρήσεις ΑΕ μεταβίβασε στην εταιρεία J&P-ΑΒΑΞ ΑΕ ποσοστό 15% από τη συμμέτοχή της στην εταιρεία Μορέας ΑΕ (εταιρεία παραχώρησης του Αυτοκινητοδρόμου Κόρινθος-Τρίπολη-Καλαμάτα και Κλάδος Λεύκτρο-Σπάρτη), καθώς και αντίστοιχα ποσοστό στην κοινοπραξία κατασκευής του εν λόγω αυτοκινητοδρόμου, αντί συνολικού τιμήματος 25,6 εκατ. ευρώ.

    Λεφτα Υπαρχουν...στους δρομους... χυμα

    ΠΠ

  10. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 28/02/2011 11:51:06

    Aληθεια βαλαμε-και καλως-τον Ακη μροστα και τον βαραμε αλλα με τα υπολοιπα λουλουδια του μπαχτσε τι γινεται ορε λεβεντες?Και μια και το ανεφερε ο Αυριανιστης εκεινες οι Αλαφουζιες ατασθαλειες-πετρελαια νομιζω-τι εγιναν?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ NIK THE GR 28/02/2011 11:52:11

      Σε προλαβα??? χαχαχα

      ΠΠ

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/02/2011 11:51:30

    - Με την ΜΑΝ και τον Κολειδη τι εγινε???
    - Με το Λαναρα τι εγινε??
    - Με τον Αλαμανη τιο εγινε??
    - Με τον Αθανασουλη τι εγινε??
    - Με την ΑΡΤΙΟΝ τι εγινε??

    Εθνικη Καταθλιψη. Θα φερει αλλον γιατρο το ΓΑΠ ??

    ΠΠ

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/02/2011 12:50:52

    Ελευθερος Τυπος...
    Eλλάδα: "Πέφτει", και πάλι ο δρόμος, στην εθνική οδό Τρίπολης- Καλαμάτας, κοντά στο Δερβένι - Η καθίζηση, απειλεί με αποκλεισμό τη Μεσσηνία

    Πρόβλημα έχει δημιουργηθεί στην εθνική οδό Τρίπολης - Καλαμάτας, στο Δερβένι όπου ο δρόμος φαίνεται ότι κατολισθαίνει με κίνδυνο να χειροτερέψει η κατάσταση ,σε περίπτωση που συνεχιστεί η κακοκαιρία. Στο σημείο υπάρχει σήμανση και το φαινόμενο παρακολουθείται από τις αρχές.
    Να αναφέρουμε ότι προληπτικά στην εταιρεία ,που κατασκευάζει το καινούργιο δρόμο στην περιοχή, δόθηκε η εντολή και κατασκευάζεται-με γρήγορους ρυθμούς- παράπλευρος δρόμος προκειμένου αν εξελιχθεί το φαινόμενο της καθίζησης - κατολίσθησης να μην δημιουργηθεί πρόβλημα αποκλεισμού της Μεσσηνίας.
    Συνεχή ενημέρωση για την κατολίσθηση ζήτησε ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου Πέτρος Τατούλης ,αλλά και την άμεση διασφάλιση της ασφαλούς μετακίνησης των διερχομένων καθώς και την ενεργοποίηση και εγρήγορση όλου του τεχνικού μηχανισμού, ώστε να γίνει δυνατή η ολοκλήρωση των εργασιών του παράπλευρου δρόμου.
    Ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου υπογράμμισε ότι, ανεξάρτητα από την πορεία των εργασιών στην νέα εθνική οδό, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να αδιαφορήσουμε για τον συγκεκριμένο δρόμο (παλιά εθνική οδός Τρίπολης - Καλαμάτας) απεναντίας θα πρέπει ο δρόμος αυτός να αναβαθμιστεί και να είναι απόλυτα λειτουργικός.

    Τα λεφτα συνεχιζουν επισης να πεφτουν στις τσεπες τους... με Ρεππα και Παπουτση αβανταααααα

    ΠΠ

  13. Orestios avatar
    Orestios 28/02/2011 15:44:08

    Μόνο μια ανατροπή του καθεστώτος ΠΑΣΟΚ μπορεί να διασφαλίσει την πληρωμή από τους πραγματικά υπευθύνους.
    Όσο αυτό το βρώμικο και διεφθαρμένο καθεστώς παραμένει στην εξουσία τόσο οι Έλληνες θα ζούν στην εξαθλίωση.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Orestios 28/02/2011 19:11:18

      Ευγε!!
      "Μόνο μια ανατροπή του καθεστώτος ΠΑΣΟΚ μπορεί να διασφαλίσει την πληρωμή από τους πραγματικά υπευθύνους.
      Όσο αυτό το βρώμικο και διεφθαρμένο καθεστώς παραμένει στην εξουσία τόσο οι Έλληνες θα ζούν στην εξαθλίωση.

      Να αγιασει το στομα σου Ορεστιε..

  14. Crocodile avatar
    Crocodile 28/02/2011 17:05:44

    Σωστό το άρθρο αλλά ουτοπία το κούρεμα του χρέους κατά 1/3. Ο Αλογοσκούφης έσκασε 28 δις στις τράπεζες και ο Παπανδρέου δεν κάνει άλλο τίποτα τόσους μήνες από το να προστατεύει τα συμφέροντά τους. Το παιχνίδι είναι στημένο, δεν υπάρχει κανείς στο πολιτικό σύστημα ικανός να τα βάλει με τις τράπεζες. Τα κόμματα παίρνουν τις χορηγίες, τα media τις διαφημίσεις κι εμείς τρώμε επικοινωνία. Όλα γίνονται για την ψήφο μας και την παραμονή τους στο παιχνίδι.

  15. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 28/02/2011 20:07:57

    Η πιθανη επιστροφη στη δραχμη δε θα φερει τη κατασταση οπως την αφησαμε το 2001, αλλα πολυ χειροτερα. Οσοι ονειρευονται την εποχη της δραχμης εχοντας κατα νου τη "χρυση" δεκατεια του ΄90, δεν λαμβανουν υποψη τους αρκετα δεδομενα. Και τοτε τεχνητη ευημερια ηταν με δανεικα. Και τοτε ειχε προχωρησει η αποδομηση των παραγωγικων και εξαγωγικων δομων της χωρας-αλλα τωρα ειναι σε διαλυση. Απο τη στιγμη που κυκλοφορησε το ευρω, ποτε δε θα επανελθουν τα πραγματα εκει που ηταν. Θα ξεκινησουμε απο πολυ χαμηλοτερα και θα ζησουμε καταστασεις τριτοκοσμικες.

  16. abyssus avatar
    abyssus 01/03/2011 00:52:07

    Α, ναι! 25η Μαρτίου μια διαδήλωση-συναυλία: "πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες"
    Δεν είναι η συμπάθεια μου ο Θοδωράκης (για να το πω ανώδυνα), αλλά μια διαδήλωση συναυλία είναι καλή ιδέα.