05/10/2009 22:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Να παραιτηθούν και οι άλλοι που πίεζαν τον Καραμανλή για πρόωρες»



Ο βουλευτής Αχαΐας της ΝΔ , Νίκος Νικολόπουλος, παλαιό μέλος της ομάδας των λοχαγών ζήτησε σήμερα εμμέσως πλην σαφώς να παραιτηθεί και η Ντόρα μετά τον Σουφλιά.

 Μιλώντας σε συγκέντρωση ψηφοφόρων του είπε μεταξύ άλλων: «Όπως ανέλαβε την ευθύνη ο Καραμανλής και παραιτήθηκε αναλαμβάνοντας την ευθύνη των πρόωρων εκλογών, όπως ανέλαβε και ο Σουφλιάς την ευθύνη και παραιτήθηκε , πρέπει να παραιτηθούν και άλλοι που προέτρεψαν τον Καραμανλή να πάει σε πρόωρες εκλογές, παρά τις φωνές όλων μας».

 Καταλήγοντας είπε : να είστε σίγουροι ότι θα έλθει πάλι η ώρα του Καραμανλή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 05/10/2009 22:55:33

    Ενταξει τωρα,ο Καραμανλης ηταν το μωρο που το παρεσυραν οι αλλοι;
    Προετρεψαν δεν ειναι σωστη λεξη τον εμφανιζει τελειως...Καλυτερα να πουμε πως πριονιζαν την θεση του με την δημιουργια τετελεσμενων γεγονοτων.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/10/2009 22:55:51

    Εννοεί προφανώς τα δίδυμα.
    Ο Κ.Κ. επιτέλους αναγνωρίζεται για αυτό που ήταν. Λίγος. Μόνο το όνομα τον διέσωζε τόσα χρόνια.

  3. anagnostis avatar
    anagnostis 05/10/2009 23:05:55

    Strange, επειδή ΄πολύ τον έξυπνο παριστάνεις για απάντησε μου σε ένα απλό ερωτημα: Ο ίδιος Καραμανλής δεν ήταν που πήρε πανηγυρικά τις εκλογές το 2004; Τι άλλαξε και παραδόθηκε πρέπει να ψάξεις. Και για εμένα όλα αλλαξαν απο τις υποκλοπές και τον Ζαχόπουλο. Το είχαν στο χέρι΄....

    • kanis avatar
      kanis @ anagnostis 05/10/2009 23:10:43

      ΠΟΙΟΙ ..τον είχαν στο χέρι;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ kanis 05/10/2009 23:12:56

        that is the question...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ kanis 05/10/2009 23:16:03

        και εγώ θα ήθελα την απάντηση, γιατί οι ψίθυροι λένε ότι και ο Σημίτης παραιτήθηκε εκβιαζόμενος. Ή για να το ρωτήσω αλλιώς, "ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο;"

      • leontas avatar
        leontas @ kanis 06/10/2009 09:37:36

        ο ΚΟΚΑΛΗΣ....ΒΕΒΕΑ

      • anetos avatar
        anetos @ kanis 06/10/2009 10:31:52

        σε κανενα CD ....?

    • αντί avatar
      αντί @ anagnostis 05/10/2009 23:15:53

      Από τον Ζαχόπουλο κυρίως ξεκίνησε η κατάρευση.

      • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο πέλαγος @ αντί 05/10/2009 23:38:40

        Όχι κατάρρευση. Οργανωμένη αποδόμηση.

        • kanis avatar
          kanis @ Μποτίλια στο πέλαγος 05/10/2009 23:50:14

          Σαν τη σκακιέρα...

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ anagnostis 06/10/2009 11:49:26

      ΓΙΑΤΙ τον είχαν στο χέρι?

      Εννοείς ότι την είχε χ.....η την φωλιά του?

  4. Underdog avatar
    Underdog 05/10/2009 23:12:01

    Σωστός ο (resurrected) Αχαιός ! Μετά το Λιάπη και τον Τσιτουρίδη ελάλησε και άλλος αλέκτωρ. Αλλά δεν αρκεί η αυτοκάθαρση. Πρέπει να γίνουν εκκαθαρίσεις. Υπάρχει όμως ένας Λαυρέντι Μπέρια στη ΝΔ.
    Αν δεν αποσαφηνίσει το ιδεολογικό της προφίλ δεν πρόκειται να κυβερνήσει εύκολα. Ο κόσμος έχει πολλά προβλήματα και απαιτεί η πολιτική δράση να έχει ιδεολογική ταυτότητα. Το απολιτίκ του μεσαίου χώρου που λάνσαρε ο ΚΚ και ο Ρουσσό ήταν καλά για το 2004, που ο κόσμος λόγω της προετοιμασίας και της διεξαγωγής Ολυμπιακών Αγώνων δεν είχε αντιληφθεί τα νέα προβλήματα που σωρεύτηκαν την προηγούμενη δεκαετία. Το 2007 πήραν παράταση χρόνου. αντιγράφοντας το "ενύπνιο του Σκιπίωνος" και χθές ήρθε η συντριβή.
    Αν δεν αποκτήσει ιδεολογία σύγχρονου ευρωπαικού κεντροδεξιού ή δεξιού κόμματος και δεν αποβάλει το ιδεολογικό κόμπλεξ απέναντι στην ελληνικώς εννοούμενη αριστερά η ΝΔ δύσκολα θα ξανακερδίσει αυτόνομα την εξουσία.
    Η ετεροφυλενδυσία στην πολιτική οδηγεί σε καταστροφές όπως η χθεσινή.

    • donaE avatar
      donaE @ Underdog 05/10/2009 23:18:16

      Ιδεολογια εχει,το κομπλεξ απεναντι στη αριστερα πρεπει να αποβαλλει οντως.Ετσι θα μπορεσει και η αριστερα να προχωρησει και να ξεπερασει τον εμφυλιο.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/10/2009 23:25:40

    Ο Αχαιος ομως ζητει να παραιτηθει το μονο στελεχος που οταν καιγοταν η Αθηνα ειπε οτι υπευθυνη ειναι η ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ,δηλαδη η Ντορα.
    Ολοι οι αλλοι αρνουνταν να ανφερουν ΠΟΙΟΙ κατεστρεφαν την πολη και μιλουσαν για αορατες δυναμεις.Αρα ΠΟΙΟΣ εχει κομπλεξ απεναντι στην αριστερα;Οι φιλελευθεροι΄ή οι λαικοδεξιοι της συμφορας που "σεβονται και τιμουν τους αγωνες της αριστερας";
    Θα συζητηθουν λεει τα αιτια της ηττας και γινεται προσπαθεια να μη συζητηθει ποιος ηταν πισω απο την "εξεγερση" που συνεβαλε τα μαλα για να μη "διαταραχθουν" οι σχεσεις με τους υποκινητες.Αν περασει το συνεδριο και δεν κατονομασει και καταγγειλει την "εξεγερση" που ηταν εναντιον νομιμης εκλεγμενης κυβερνησης του κομματος της ΝΔ ειναι αξιοι της τυχης τους.

    • Underdog avatar
      Underdog @ ψυχραιμια 05/10/2009 23:39:02

      Το θέμα δεν είναι τα πρόσωπα ή οι προσωπικές αντιπάθειες αλλά η ιδεολογία που φέρουν τα ίδια και κατ επέκταση την μετουσιώνουν σε πολιτικές. Χωρίς την παραμικρή διάθεση αντιπεράθεσης εκτιμώ ότι η ΝΔ δεν έχει διαμορφώσει την σταθερή ιδεολογική ταυτότητα και τη φαρέτρα των ιδεών στην αναγκαία για τη Δημοκρατία διαπάλη των ιδεών. Για το λόγο αυτό, να αναφέρω ένα παράδειγμα, στο χώρο των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, που είναι οι κύριοι διαμορφωτές της κοινής γνώμης η ΝΔ δεν έδωσε καμμάι σημασία. Οι εφημερίδες και η τηλεόραση διακινούν πολιτικές ιδέες κατά τρόπο ευπεπτο στην κοινή γνώμη. Μελετήστε τα παραδείγματα στην Ιταλία αλλά και σε γειτονικές βαλκανικές χώρες, πχ Τουρκία.
      Το ΠΑΣΟΚ , χωρίς αυτό να είναι mutatis mutandis ,όταν ήρθε στην εξουσία για να περάσει την ιδεολογία του με την ευρύτερη έννοια,δημιούργησε δημοσιογράφους και ΜΜΕ.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Underdog 05/10/2009 23:48:55

        Ναι αλλα εγω λεω οτι ειναι συγκεκριμενη μεριδα της ΝΔ που θελει για δικους της λογους ιδεολογικη ειρηνη με την αριστερα -που φυσικα η αριστερα ΔΕΝ θα της την δωσει- για λογους και εσωτερικης και εξωτερικης πολιτικης.
        Θα πω ενα παραδειγμα για υποψηφιο δελφινο : οταν οι αναρχικοι κατελαβαν το ανακαινισμενο Εθνικο θεατρο και ρημαξαν διαφορα ο υπουργος Πολιτισμου Σαμαρας παρενεβη για να τους αφησει η αστυνομια να φυγουν ελευθεροι γιατι τα καημενα τα παιδια παρασυρθηκαν και δικαιολογουνται απο το νεαρο της ηλικιας τους.Ετσι εδειξε οτι ειναι "ευαισθητος" και οχι "αναλγητος".

        • Underdog avatar
          Underdog @ ψυχραιμια 05/10/2009 23:53:44

          Μα το θέμα δεν είναι αν ένας λέει το σωστό ή ένας λέει το λάθος. Το θέμα είναι αν σαν κόμμα έχεις ιδεολογική θέση σε κάθε κοινωνικό θέμα και την μετουσιώνεις σε συγκεκριμμένη πολιτική.
          Τότε μόνο η κοινωνία σε ακολουθεί και σε ψηφίζει όταν της δίνει μια θέση, όταν κρατάς μια σταθερή θέση.

    • donaE avatar
      donaE @ ψυχραιμια 05/10/2009 23:52:57

      Underdog
      Οταν μετουσιωνουν σε πολιτικες την ιδεολογια τα κομματα,εγω νομιζω οτι κυριως κανουν οικονομικες παροχες σε ταξεις κοινωνικες και παραχωρουν εξουσια.
      Αυτο ητανε λαθος της ΝΔ οντως.

      • Underdog avatar
        Underdog @ donaE 05/10/2009 23:57:31

        Η παροχή ή μη χρημάτων σε μία η περισσότερες κοινωνικές ομάδες είναι απόρροια ως ένα βαθμό της γενικότερης ιδεολογίας ενός κόμματος. Δεν είναι όμως η ιδεολογία που χαρακτηρίζει ένα κόμμα.

  6. donaE avatar
    donaE 05/10/2009 23:35:16

    Αλλο απενοχοποιουμε απεναντι σε κατι, αλλο καταργω τις ενοχες γενικως.

  7. petrak avatar
    petrak 05/10/2009 23:36:17

    Ρε παιδιά, τι ψάχνετε ; Πρώτιστα δεν τον ήθελαν οι υπερατλαντικοί μας σύμμαχοι, λόγω των ανοιγμάτων σε Ρωσία, Κίνα, Γαλλία, Γερμανία και λόγω της υποστήριξης του ΟΧΙ στη Κύπρο.

    Απο και πέρα, σε όλα τα υπαρκτά ή ανύπαρκτα σκάνδαλα, υπάρχει μεγάλο παρασκήνιο από εξωθεσμικά κέντρα, εντός και εκτός Ελλάδος, σε συνδυασμό με την ανικανότητα πολλών κυβερνητικών στελεχών ή την αδράνεια τους για προσωπικούς ή άλλους άγνωστους λόγους.

    Με δυόμιση εφημερίδες ( Απογευματική, Αδέσμευτο και Βραδυνή- η Καθημερινή ακόμα και την ημέρα των εκλογών ήταν αυστηρά "ουδέτερη"... ) και χωρίς κανένα ΚΑΝΑΛΙ ιδιωτικό μαζί του, χωρίς συμμάχους στο διαδίκτυο, χωρίς καμία συμπαράσταση από κορυφαία στελέχη του κόμματός του, κατάφερε να πάρει ΜΟΝΟΣ του 2.300.000 ψήφους, μέσα σε ατμόσφαιρα παγκόσμιας οικονομικής κρίσης. Αυτό πρέπει να του το αναγνωρίσουμε.

    Το ζήτημα περνάει πλέον στη πλευρά του κ. Παπανδρέου, ο οποίος από χτες έχει το βάρος ενός 44% ... Και υποσχέθηκε πολλά και καλείται τώρα να πάρει συγκεκριμένες αποφάσεις μέσα σε 100 μέρες, με το οικονομικό κλίμα να επιδεινώνεται, λόγω κρίσης, και τους συμμάχους μας στην απέναντι όχθη να πιέζουν για κλείσιμο των εθνικών θεμάτων το Δεκέμβριο. Από αύριο αρχίζουν τα ΔΥΣΚΟΛΑ και η Ελλάδα μπαίνει σε μια κρίσιμη φάση, που μπορεί να λάβει ανεξέλεγκτες διαστάσεις όταν διαψευστούν οι προσδοκίες πολλών για παροχές, διορισμούς κλπ. Και η κοινωνία θα στραφεί εναντίον εκείνων που προπαγάνδισαν με ιερό φανατισμό την άνοδο του κ. Παπανδρέου στην εξουσία, δηλαδή εναντίον των ΜΜΕ, των μεγαλοδημοσιογράφων και των μεγαλομπλογκερς. Φυσικά, το σύστημα θα ποντάρει σε μια μάζα ψηφοφόρων απολιτίκ, που ζει και αναπνεύει με τα πρωινάδικα και τα ριάλιτυ και τις κουτσομπολιστίκες εκπομπές, που έχει αποχαυνωθεί και άγεται και φέρεται από αυτά. Η νίκη των "νταβατζήδων" μπορεί να είναι πύρεια, εάν ο λαός συνειδητοποιήσει τα πολιτικά παιχνίδια που παίζονται στη πλάτη μας.

  8. αντί avatar
    αντί 05/10/2009 23:39:42

    Ή πρέπει να παραιτηθούν ή να γίνουν αρχηγοί...

  9. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/10/2009 23:50:03

    Σήμερα ξημερώνει μια καινούργια μέρα.

    Ο Κ.Κ απελευθερωμένος και δίχως έγνοιες και ο ΓΚΑΠ στα βαθιά νερά.

    Δεδομένης της μέχρι τώρα πορείας του ανησυχώ όχι για αυτόν αλλά για εμάς.

    Εδω θα είμαστε και πιστέυω ότι θα έχουμε πολλά να καταγράψουμε και να σχολιάσουμε.

    Πάντως, άρχισαν ήδη τα όργανα στο ΠΑΣΟΚ, με το Λοβέρδο να δηλώνει δίχως να είναι η αρμοδιοτητά του ότι το ΠΑΣΟΚ θα δώσει 1.300 Ευρώ σε χαμηλοσυνταξιούχους μέχρι τα Χριστούγεννα...δημιουργώντας έτσι ψευδείς ελπίδες τις οποίες η νέα κυβέρνηση του ΓΚΑΠ θα πρέπει να διαψέυσει.

    Γνωρίζοντας από που λαμβάνει "Εντολάς" ο συμπαθής Ανδρέας, τότε μπορούμε να πούμε για μια ακόμη φορά ότι στην Ελλάδα "ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΟΥΜΠΑΡΕ".

    • anetos avatar
      anetos @ Dubai Expatriate 06/10/2009 10:44:12

      Πριν αλέκτωρ λαλήσει ?

      προχωρημενο παιδι ο ανδρεας ....

  10. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 05/10/2009 23:51:23

    Ναι συγκινήθηκε η Ντόρα ιδίως τώρα που βλέπει χρυσή ευκαιρία για την ηγεσία του κόμματος...

    Τέτοια πολιτικά αρπαχτικά καρέκλας σιγα μην συγκινηθούν από τέτοια πράγματα.

  11. sirmar avatar
    sirmar 05/10/2009 23:54:48

    Αλλοι λογοι ειναι που ο ΚΚ πηγε δια εκλογες.
    Το ρητο τα λεει ολα. Νο μαμα νο παπα.
    Κανεις δεν τον δανειζε. οικογενιακα προβληματα. Αμερικανακια,
    ρεμπελει και βουλεμενοι συνεργατες και πολλα αλλα τα οποια τα
    γνωριζετε.
    καλα το εγραφε ενας φιλος Ντορα αρχηγος και κουφος προεδρος δημοκρατιας

  12. donaE avatar
    donaE 05/10/2009 23:56:36

    Και ο Καραμανλης εδωσε 1000 ευρω στους χαμηλοσυνταξιουχους αλλα αυτο δεν τον εσωσε.

    • donaE avatar
      donaE @ donaE 06/10/2009 00:03:33

      λαθος 500 εδωσε

  13. Vass avatar
    Vass 05/10/2009 23:57:49

    Οι λαλίστατοι που αναδύθηκαν από το βαθύ ύπνο και ζητούν παραιτήσεις για τις πρόωρες καλούνται αμέσως να καταδυθούν. Δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι έχει συμβεί. Για μια πενταετία πιλοτάριζε ο καρχαρίας. Καλά ναυάγια. Η ΝΔ πήρε φόρα και πάσα δύναμη προσάραξε στο διαλυτήριο.

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/10/2009 00:07:53

    Στην Ελλάδα σήμερα ζούμε την Μέρα της Μαρμότας απο την ανάποδη..
    Μολις δυο χρονια πριν ολοι ασχολουνταν μέ τη ΄Κρίση΄τού ΠΑΣΟΚ και τώρα ολοι ασχολουνται μέ την ΄Κρίση΄τής Ν.Δ.

    Ο Καραμανλής μέσα στις Πυρκαγιές κεριδε εκλογές το 2007 και ολοι εστελναν τον Παπανδρεου στά Ταρταρα.
    Τωρα συμβαινει το αντιθετο.
    Οι Πολιτες εχουν μεταμορφωθεί σε Κινούμενη Αμμο μετακινουμενοι απο το ένα Μεγάλο Κομμα στο άλλο και αντιστρόφως, μέσα στην απελπισια τους και στην ανάγκη γιά Σταθερότητα ,Ηρεμία και σχετική Οικονομική Ευμάρεια.
    Το εργο συνεχίζεται χωρίς να μπορεί να συγγραφεί το τέλος του.

  15. μακ avatar
    μακ 06/10/2009 00:14:40

    να παραιτηθεί από τι;

  16. olympia avatar
    olympia 06/10/2009 00:24:39

    Σαν τα σαλιγκάρια μετά την καταιγίδα ξεπρόβαλλαν οι αυτόκλητοι σωτήρες της “παράταξης”. Βγήκε ο κύριος Καραχάλιος στο Mega και πρότεινε την μεταγενέστερη τέλεση του συνεδρίου ώστε να υπάρξει περισσότερος χρόνος για συζήτηση κλπ κλπ. Για το καλό της “παράταξης” πάντα…

    Εάν η “παράταξη” είχε φωνή θα ρώταγε τον κύριο Καραχάλιο: Που ήσουν όλο αυτό το διάστημα που σε είχα ανάγκη Νίκο μ’; Τώρα που χρειαζόταν συστράτευση; Στην Ουγκάντα; στην Ουάσινγκτον; στην Ουρουγουάη;

    Θα μου πεις, εντάξει, άνεργος έμεινες, έπρεπε να βγάλεις το μεροκάματο. Δύσκολες οι εποχές άλλωστε, ακόμη και για καθηγητές κολλεγίων.

    Την μεταχρονολόγηση του συνεδρίου όμως γιατί την θεωρείς καλή για την παράταξη; Για να μεγαλώσει η εσωστρέφεια ή για να ξεχαστούν οι φοβερές και τρομερές γκάφες (;) ορισμένων πρωτοκλασάτων στελεχών;

    Γιατί το συνέδριο θα γίνει για συγκεκριμένο σκοπό και όχι για αρλούμπες τύπου αυτοκριτικής. Θα γίνει για τη διαδοχή. Έτσι, ο χρόνος του συνεδρίου και όλα τα χαρακτηριστικά του απασχολούν μόνο τους δελφίνους και όχι τη βάση. Ένας μόνο δελφίνος λοιπόν έχει συμφέρον να “ξεχαστεί” η ήττα. Η κυρία Μπακογιάννη, αφού ο έτερος πρόωρος παραιτήθηκε. Βλέπετε η “ελεγχόμενη ήττα” έγινε συντριβή και η κατάσταση πρέπει να ηρεμήσει γιατί τα Διαβάστε την συνέχεια του άρθρου »

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/10/2009 00:38:37

    Αν και εμείς οι Αχαιοί και οι ορεινοί περισσότερο έχουμε άλλο Θεό, δεν μπορώ να πάρω θέση για τον αν πρέπει να παραιτηθεί ή όχι η κόρη του επίτιμου...
    Για τη θέση ότι υποστήριξε τις πρόωρες, δεν κατάλαβα ποιος φταίει σε αυτή τη χώρα; Ο εισηγητής ή ο αποφασίζον;
    Να παραιτηθεί γιατί;
    Σε ένα μήνα είναι το συνέδριο...ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα...
    Για να μην υπάρξει παρανόηση δεν υποστηρίζω ούτε την Ντόρα, ούτε τον Σαμαρά, ούτε τον Αβραμόπουλο, ούτε τον Σπληλιωτόπουλο, ούτε τον Στυλιανίδη, ούτε τον Μειμαράκη...καθώς δεν είναι θέμα προσώπου αλλά ζητώ:

    Θέσεις, προγράμματα, δομές, λειτουργίες ...ο βασιλιάς πέθανε ζήτω ο βασιλιάς είναι σαν να κάνεις ευθανασία σε έναν ...νεκρό.
    Το μαγαζί πρέπει να στηθεί από την αρχή με άνοιγμα στην κοινωνία και στους χώρους εργασίας.ΝΔ δεν είναι ούτε οι 92, ούτε οι 152, ούτε οι καρεκλοκένταυροι της ΔΑΚΕ και ούτε οι σύνεδροι μόνο.
    Σε αυτές τις εκλογές έκατσε σπίτι η μεγάλη πλειοψηφία, γιατί:

    -δεν έκανε ότι είπε
    -οικειοποιήθηκε το σύστημα ΠΑΣΟΚ
    -έκλεισε πόρτες
    -διέλυσε τα πάντα στο Δημόσιο καθώς δεν άκουγε τίποτα

    Ο κ Νικολόπουλος φωνάζει, ξέχασε όμως την αντιμετώπιση από τον ΚΚ τον Β όταν γκρινιάζαμε για Ρουσόπουλους, Λούληδες, Ζαχόπουλους κλπ το 2005.
    Το πλήρωσε καθώς το σύστημα τον πέταξε έξω.
    Σε ένα μήνα θα δούμε....

    ΥΓ

    -για τον Ζαχόπουλο φταίει ο ίδιος και επιστολές είχε και καταγγελίες επώνυμες πριν το άλμα της άτυχης στιγμής.
    -έδωσε 500 €; μα για αυτό έχασε, ο λαός δεν είναι ζήτουλας για ελεημοσύνες, αποδέχεται θυσίες όταν βλέπει συμπεριφορές και όχι κοροϊδίες...
    -τον κ Σαμαρά τον είχα σε εκτίμηση λόγω λόγου, κάτι η ιστορία με το Εθνικό Θέατρο, κάτι οι μεταφορές μνημείων σε γνωστούς και περιφέρειες, κάτι οι συμπεριφορές συνεργατών, γκρέμισαν την εικόνα που είχα σχηματίσει...
    Όταν δω τις υποψηφιότητες θα πω την προτίμησή μου....

  18. Katerina avatar
    Katerina 06/10/2009 02:55:46

    "ο λαός δεν είναι ζήτουλας για ελεημοσύνες, αποδέχεται θυσίες όταν βλέπει συμπεριφορές και όχι κοροϊδίες" Μπράβο,
    βαρέθηκα να ακούω διάφορα για πολιτικό κόστος κλπ, δεν είναι έτσι, δεν είμαστε ο χειρότερος λαός, αυτό προσπαθούν να μας κάνουν να πιστέψουμε.
    Είναι πολλά αυτά που έγιναν σε αυτές τις εκλογές και θα τα βρούμε μπροστά μας.
    Εγώ είμαι αριστερών καταβολών χωρίς καμία δοσοληψία ποτέ με το κράτος, ψήφισα ΚΚ (όχι ΝΔ) ΚΚ γιατί τον θεωρώ έντιμο και γιατί έδωσε μια έντιμη, παλικαρίσια, μοναχική και κόντρα σε όλους μάχη.
    Δεν τον στήριξε το κόμμα του, είναι αστείο και θλιβερό ταυτόχρονα,
    Και μας άφησε μια παρακαταθήκη: μας εμπιστεύτηκε.

  19. MIG-21 avatar
    MIG-21 06/10/2009 08:32:31

    Νίκος Νικολόπουλος

    ''Καταλήγοντας είπε : να είστε σίγουροι ότι θα έλθει πάλι η ώρα του Καραμανλή''

    ΕΕΕΕΕΕΕΕ..........Αφου επεστρεψε αυτος στην πολιτικη...... μπωρει να πιστευει οτι ζωντανευουν και οι νεκροι!!!!

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/10/2009 11:59:36

    Nα παραιτηθει η Ντορα απο το Μπακογιαννη !!!!!!!!!!!! ΤΩΡΑ !!! εχει αλλα 2 να διαλεξει.

    ΠΠ

  21. adv avatar
    adv 06/10/2009 12:11:46

    Φοβερός ο Λοχαγός Νικολόπουλος!

    Θα ξαναέρθει η ώρα του Καραμανλή... Με 33,5% στις εκλογές πως θα ξανάρθει;;;

  22. βαγγελης avatar
    βαγγελης 06/10/2009 13:38:48

    εχουν πλακα ολοι παντως... εννοω οι πρωην κ νυν βουλευτες της ΝΔ. Δηλαδη η ΝΔ εχασε εξαιτιας των προτασεων προς προσφυγη στην καλπη; Οκ αυτο εφερε λιγο πιο νωρις το αποτελεσμα. Οχι ομως πως την ανοιξη θα ηταν πολυ καλυτερα. Μαλλον πολυ χειροτερα με την 'υφισταμενη' οικονομικη πολιτικη και την κριση να ειναι στις επαλξεις ....
    Ολοι οσοι ψηφιζαν τα νομοσχεδια και στηριζαν τους υπουργους τι ηταν; Αθωες περιστερες ή αβουλα οντα; Οσοι στηριζαν 'αθωοους' ή απηχαν στις εξεταστικες επιτροπες ηταν 'σωστοι' ; Αυτα σιχαθηκε ο πολιτης και αυτα δεν ηθελε αλλο. Ο,τι εβλεπε επι πασοκ πριν (πολιτικη, λαμογια κλπ) τα ειδε και στη ΝΔ ... απο αυτους που θα 'εσωζαν' το λαο απο το πασοκ...
    Ε, ας προσεχει τωρα κ ο ΓΑΠ γιατι τον βλεπω με 20% να χανει αν δεν κανει κατι καλο....

  23. boanerges avatar
    boanerges 06/10/2009 15:34:51

    "Ε, ας προσεχει τωρα κ ο ΓΑΠ γιατι τον βλεπω με 20% να χανει αν δεν κανει κατι καλο…."
    Μην ανησυχείς, έχει "κάβα" ο Γιωργάκης. Στα δύσκολα μπορεί -και να μην το πάρουμε και χαμπάρι- να υλοποιήσει αυτό για το οποίο έχει κάνει και δηλώσεις: ελληνοποιήσεις ...ουκ έστιν αριθμός, των φίλων μεταναστών που προτίμησαν -κατά Πάκη- τη χώρα μας για να έρθουν να ζήσουν. Δυνητικά, ο τρίτος της Δυναστείας μπορεί να μας κατσικωθεί για καμια εικοσαριά χρόνια στο σβέρκο, θέλουμε δε θέλουμε, και να παραδώσει, οικειοθελώς βεβαίως, την εξουσία δίνοντας το δαχτυλίδι στη Μαργαρίτα τη Μικρή -για να κάνει και το χατίρι της Μαργαρίτας της Μεγάλης να την δει όχι μόνο υπουργό Εξωτερικών, αλλά και γιατί όχι και Πρωθυπουργό. Για σκεφθήτε το... ε;
    ...Αλλά μπαα, αυτά γίνονται μόνο στον παράλληλο κόσμο του Λε Καρρέ.

  24. ertakias avatar
    ertakias 07/10/2009 00:08:47

    Χαμός στην ΕΡΤ με τα "γαλάζια" παιδιά που έπαιρναν τηλέφωνο στον πρόεδρο για να "κατοχυρώσουν" όπως-όπως τις εκπομπές τους ενόψει των θρυλούμενων αλλαγών και θέλουν να μπορούν να λένε ότι "κόπηκαν" αύριο. Ο Πολίτης έλεγε την Κυριακή το βράδυ ότι το "προσκήνιο" συνεχίζεται, ο Ζούλας λέει και ξαναλέει σήμερα ότι αρχίζει το "PRESS" έστω και αν προσωρινά βαφτίστηκε "Πολιτική επικαιρότητα". Το ίδιο έκαναν και οι Παναγιωταρέα, Κωτάκης, Φυντανίδης, Κεφαλογιάννης (όλοι τους "ιδιοκτήτες εκπομπών" με υπουργικά τηλεφωνήματα) οι οποίοι με τηλέφωνα στον τέταρτο όροφο του ραδιομεγάρου ζήτησαν να επισπευστεί το πρόγραμμα της ΕΡΤ και να αρχίσουν από αυτή την εβδομάδα οι εκπομπές τους. Και όλα αυτά ενώ κανονικά το νέο πρόγραμμα της ΕΡΤ ήταν να αρχίσει στις 12 Οκτωβρίου και στη συνέχεια λόγω των εκλογών υπήρχε σκέψη να μετατεθεί για τις 26 Οκτ. Και επίσης ενώ υπάρχουν περίπου 40 συμβασιούχοι στον αέρα, που απαιτούνται για να βγουν οι εκπομπές και οι συμβάσεις τους δεν υπογράφονται από τον πρόεδρο. Την ίδια ώρα όλο και βγαίνουν στο φως συμβάσεις με κάποια δικά τους παιδιά που υπογράφηκαν κυριολεκτικά στο παρά πέντε για να φέρουν την νέα κυβέρνηση μπροστά σε τετελεσμένα γεγονότα. Και μετά σου λέει ότι η ΝΔ έλαβε το μήνυμα από τις εκλογές. Είναι δυστυχώς και φαιδροί και ανεπίδεκτοι.
    Ο ΕΡΤάκιας