23/04/2009 17:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να παρέμβουμε όλοι

 Εδώ και μέρες, το λήμμα «Macedonia» της Wikipedia παραπέμπει απευθείας στη γειτονική χώρα, ενώ πριν υπήρχε σελίδα με τις διαφορετικές χρήσεις του ονόματος στα αγγλικά.

Οι λόγοι για τους οποίους έγινε αυτό (τουλάχιστον οι λόγοι που παρατίθενται), δεν στηρίζονται σε δυνατά επιχειρήματα, ούτε είναι σύμφωνοι με τους κανόνες ουδετερότητας και ονοματοδοσίας βάσει αξιόπιστων πηγών, όπως οι ακαδημαϊκές.

Η πράξη αυτή είναι αναστρέψιμη και αυτή τη στιγμή διεξάγεται σχετική συζήτηση.

Όποιος θέλει να συμμετέχει, μπορεί να το κάνει εδώ: http://www.en.wikipedia.org/wiki/Talk:Macedonia

Ψηφίζετε εδώ:http://www.en.wikipedia.org/wiki/Talk:Macedonia#Survey

ΣΧΟΛΙΑ

  1. νεος avatar
    νεος 23/04/2009 18:15:41

    Στα αρματα στα αρματα
    ομπρος στον αγωνα.....

  2. Orestios avatar
    Orestios 23/04/2009 18:43:30

    Αντί για ψήφο, ας αλλάξουμε πλευρό καλύτερα. Μην χαλαστεί και το GAP στον ύπνο του. Δεν είναι προτιμότερο να είναι τα σύνορα μας λίγο πιό ....εδώ?

  3. valerios avatar
    valerios 23/04/2009 19:45:41

    Αμαν ρε παιδιά μας τα'χετε πρηξει μ'αυτό το θεμα.Και Πελοποννησο να τη πουνε,εμας εδω κατω δεν μας πειραζει.

  4. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 23/04/2009 19:58:53

    Valerios
    από δω, ή ντόπιος είσαι;
    Τί είναι οι χώρες φίλε μου,
    η αυλή μας, να μη μας νοιάζει;

  5. Νἰκος avatar
    Νἰκος 23/04/2009 20:11:58

    Βαλεριε (Homo xamoutzis neotaxikous;), το ξερουμε οτι εσεις οι χαμουτζηδες θα πουλουσατε και τη μανα σας αντι πινακιου φακης.

    Και που ακριβως ειναι το "εδω κατω;", οχι τιποτα, αλλα να μην προσβαλλω φιλους νοτιοελληνες τζαμπα.

  6. βικιπαιδιστης avatar
    βικιπαιδιστης 23/04/2009 20:39:21

    Βασικα οποιοσδηποτε ξερει πώς δουλευει η Wikipedia θα ξερει οτι δεν προκειται για "ψηφοφορια". Το αποτελεσμα του survey δεν ειναι δεσμευτικο, απλα χρησιμευει για να καταγραφουν οι αποψεις. Μαλιστα, αυτου του ειδους το "μαζεμα ψηφοφορων" απο εξω απο τη wikipedia μονο κακο μπορει να κανει στα παιδια που υπερασπιζονται τις ελληνικες θεσεις, γιατι γενικα θεωρειται σαν πολυ κακη συμπεριφορα και μονο προβληματα θα δημιουργησει σε οσους προσπαθουν να υπερασπιστουν τις ελληνικες θεσεις. Οποτε, εκτος και εισαστε ηδη χρηστης, μεινετε μακρια, μονο προβλημα θα δημιουργησετε.

  7. Xαμουτζής avatar
    Xαμουτζής 23/04/2009 20:41:13

    Είμαι χαμουτζής και τα χω πάρει κρανίο, μη μας βάζετε όλους στο ίδιο τσουβάλι οι βόρειοι. Επίσης διαβάζοντας τη συζήτηση στη wikipedia είδα ότι το θέμα δεν είναι έτσι απλά αναστρέψιμο με μια ψηφοφορία αλλά έχει παραπεμφθεί στη Arbitration Committee της wikipedia. Τα βασικά επιχειρήματα των γελοίων ανύπαρκτων είναι ότι στην αγγλική γλώσσα όταν λέει κάποιος Μακεδονία εννοεί το χωριό τους και ότι τα κλίκς προς τη σελίδα Republic of Macedonia ήταν περισσότερα από τα κλίκς προς το Macedonia (Greece) . πιστεύω πως τα στοιχεία είναι χαλκευμένα και πως οι τύποι δεν έχουν το θεό τους και προχωρούν μεθοδικά σε όποιες μικρές νίκες μπορούν. Πως χαλκευμένα? Είναι πολύ εύκολο να κάνεις έναν υπολογιστή ή περισσότερους να χτυπάνε μια σελίδα και μετά να αλλάζουν ip και ξανά μανά. Μπορώ προσωπικά να κάτσω να το κάνω αυτό αν χρειαστεί για αναστροφή των στατιστικών αλλά δεν νομίζω ότι θα χε κανα νόημα πια, δεν ξέρω αν τα κλίκς θα παίξουν ρόλο στην Arbitration Committee. Όποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει.

  8. orab avatar
    orab 23/04/2009 23:44:21

    Factorx, eisai vlepo kai plakatzis....

  9. valerios avatar
    valerios 24/04/2009 12:53:12

    Προς Νικο,Καθρέπτη και λοιπους συνομοιδεατες.Βαλτε το ρολοι σας να ξυπνησετε νωρίς,κι οταν φθασετε στον Γαγγη,πιστεψτε με δεν θα ζητησω μεριδιο!!

  10. Rogue avatar
    Rogue 24/04/2009 13:01:02

    Κανένα ΥΠΕΞ δεν χειρίζεται τέτοια θέματα;
    Είναι υπεράνω;
    Ή μήπως απλά είναι με τους άλλους;!!

  11. Σαος avatar
    Σαος 24/04/2009 13:49:17

    Μοριά να την πούνε που είναι το σλαβικό όνομα της Πελοποννήσου και θα ικανοποιήσει και τον Βαλέριο ο οποίος δεν σκοτίζεται.