#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2010 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να πάμε όλοι να ψηφίσουμε



Η αποχή και η απάθεια είναι το μεγαλύτερο όπλο του συστήματος.

Και τη σημερινή μέρα-μέχρι στιγμής-φαίνεται  πως αποτελεί την εμπροσθοφυλακή του.

Τα κυρίαρχα μέσα ενημέρωσης έχουν επιλέξει να προβάλλουν ο,τιδήποτε άλλο εκτός από τη διαδικασία των εκλογών. Κινούμενα Σχέδια, Μεταγλωτισμένα Ισπανόφωνα Σήριαλ, και πρωϊνά κους-κους, έχουν τη τιμητική τους.

Οι εκλογές σα να μην υπάρχουν.

Όσοι πιο λίγοι προσέλθουν βέβαια τόσο πιο ανώδυνα θα περάσει το «σύστημα» από αυτή τη δοκιμασία.

Και αυτό γιατί η μαζική προσέλευση του κόσμου «ευνοεί» την καταψήφιση του κυβερνητικού υποψηφίου.

Κανείς αναποφάσιστος δε θα προσέλθει στις κάλπες για να υπερψηφίσει στις κάλπες. Η αποδοκιμασία του πολιτικού συστήματος  αλλά και των κυβερνητικών μέτρων γίνεται είτε με τη καταψήφισή των εκπροσωπών του, είτε με τη πλήρη αδιαφορία.

Προφανώς το σύστημα βολεύεται με την αδιαφορία.

Οι πολίτες όμως τώρα ξέρουν. Και το βόλεμα είναι «προσβόλεμα».

Η αστική δημοκρατία λειτουργεί ακόμα και αν ψηφίσουν τρεις άνθρωποι

Βανζέτι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 14/11/2010 14:13:47

    Η Δημοκρατία στην Ελλάδα κατακτήθηκε με σκληρούς αγώνες και μεγάλη λαϊκή συμμετοχή. Η Δημοκρατία χρειάζεται αγώνες. Δεν μπορείς να κάθεσαι στον καναπέ και να μιλάς για αγώνες», δήλωσε ο Πρόεδρος εξερχόμενος από το εκλογικό κέντρο στα Ιωάννινα.

    • Ακροβολιστής avatar
      Ακροβολιστής @ Factorx 14/11/2010 16:41:38

      Χαιρετίζω τη δήλωση του Προέδρου, του οποίου οι σκληροί αγώνες για τη δημοκρατία είναι μνημειώδεις - ποιός δε θυμάται άλλωστε τους συν-οδοιπόρους και συν-δανείζοντές του, κκ. Λιβάνη, Χάλαγκ, Κατσιφάρα?

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ Ακροβολιστής 14/11/2010 16:42:49

        Στην κηδεία του λαδά πήγες;

        • Ακροβολιστής avatar
          Ακροβολιστής @ νεφέλη 14/11/2010 17:58:02

          Σε συγχαίρω που γουστάρεις με τρέλλα να σε κοροϊδεύουν. Στο πλαίσιο πάντως μπορείς με λίγα χρήματα, αν σου έχει αφήσει κάποια η ληστοσυμμορία του πασοκ, να αναβαθμίσεις το σκληρό σου δίσκο και το RAM σου.

          • Nεφέλη avatar
            Nεφέλη @ Ακροβολιστής 14/11/2010 18:42:50

            Λοιπόν, η ληστοσυμμορία του Σημίτη μου τα έφαγε, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
            Εσύ τον λαδά ΄τον ήξερες;

            Αν δεν τον ήξερες, να μου πεις, θα ψήφιζες σήμερα....

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ Factorx 14/11/2010 17:31:57

      Ο Έλληνας σε μεγάλα ποσοστά είναι για τα πανηγύρια, τι ρο ψάχνεις δεν νιώθει, αρκεί να δει κανείς σε ποιους κούναγε σημαίες τόσα χρόνια.

      • Ακροβολιστής avatar
        Ακροβολιστής @ Σολιαληστής 14/11/2010 19:22:17

        @Νεφέλη: Υπεκφεύγεις, καθόλου άλλο θέμα. Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του ίδιου ληστρικού και προδοτικού συστήματος που έστησε ο Αντρέας (sic) και οι δανειστές του. Το ότι δάνεισαν τον Αντρέα είναι αδιαμφισβήτητο ιστορικό γεγονός - το έλεγαν μετά μεγάλης υπερηφάνειας άλλωστε.

        So, deal with the facts, όχι ό,τι νάναι.

        Σε ό,τι αφορά στην ερώτησή σου: κάνε την πιό σαφή. Αν και θα ήταν πιό τίμιο αν έχεις να πεις κάτι να το πείς κι όχι να προσπαθείς να με παγιδεύσεις και να με καθοδηγήσεις. Δε νομίζω να σου βάζω δύσκολα. So spit it out to spare my time.

  2. anonymous avatar
    anonymous 14/11/2010 14:19:25

    Με έχει ζαλίσει το ΠΑΣΟΚ με SMS. Από την Παρασκευή δε σταμάτησαν καθόλου. Να ψηφίσω Σγουρό και Τατούλη. Μάλλον τα έχουν δει σκούρα.

    • trellakias avatar
      trellakias @ anonymous 14/11/2010 17:47:36

      μάλλον κλανεις "κακές παρέες", και δεν ξέρεις που δίνεις το τηλεφωνό σου. Για πρόσεχε το λιγάκι!

  3. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 14/11/2010 14:34:14

    Οχι μόνο αποχή είναι πάντα υπερ του συστήματος και της παρούσας εξουσίας. Πότε καταλαβαν τι έκαναν οι περισσότεροι Έλληνες στο τσοβόλα δώστα όλα; στην περίοδο του εφιάλτη; στην ισχυρή ελλάδα της σαύρας που φάγανε και τα μπετά;

  4. νεφέλη avatar
    νεφέλη 14/11/2010 15:04:12

    Αν ήμουνα κοινωνική επιστήμων, θα έκανα σήμερα μια έρευνα συσχετισμού της αποχής από τη δημοκρατική διαδικασία της ψηφοφορίας για την εκλογή δημοτικών αρχών και της αποχής από την σεξουαλική πράξη.
    Είμαι βέβαιη, ότι θα προέκυπταν ενδιαφέροντες συσχετισμοί, συμπτώσεις κι αποτελέσματα.

  5. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 14/11/2010 15:12:52

    "Η αστική δημοκρατία λειτουργεί ακόμα και αν ψηφίσουν τρεις άνθρωποι". Αυτό που το είδατε γραμμένο και το επαναλαμβάνετε χωρίς περίσκεψη. Τέτοιες δημαγωγικές παπάρες οδηγούν τον κόσμο που έχει δυό γνώσεις σε αποχή με αηδία. Αποχή σημαίνει ότι δεν εμπιστεύεται ο έλληνας πολίτης την ατζέντα και την ειλικρίνεια των προθέσεων κανενός. Στην τωρινή συγκυρία η στάση αυτή πέρα από το "Οχι άλλη κοροϊδία", σημαίνει επιπλέον ότι ο τόπος χρειάζεται άλλη ποιότητα ηγεσίας. Η ηγεσία που εντίμως λογοδοτεί στο λαό της εξασφαλίζεται μόνον με Κάθαρση, την οποία Κάθαρση "ξεχνούν" σήμερα όλα τα κόμματα αστικά και υπεραστικά... ))

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ http://neotera.wordpress.com 14/11/2010 15:25:03

      "Αποχή σημαίνει ότι δεν εμπιστεύεται ο έλληνας πολίτης την ατζέντα και την ειλικρίνεια των προθέσεων κανενός"

      Αποχή σημαίνει περιφρόνηση των δημοκρατικών θεσμών.
      Ακυρο σημαίνει...δυσπιστία ως προς τις προθέσεις!

      Γιατί όταν ακούω "κάθαρση" θυμάμαι γουνάκια κι απανωτές εκλογές, μέχρι να γίνει πρωθυπουργός ο εφιάλτης, ώστε να αδειάσει την Μακεδονία και να θεμελιώσει το ξεπούλημα της χώρας;

      Πιά είναι η ατζέντα σας κύριοι επί τα περαιτέρω, πιά;
      Ποιό ολοκληρωτικό καθεστώς μας ετοιμάζετε;

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ νεφέλη 14/11/2010 15:28:33

        "πια" = "ποιά"

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ νεφέλη 14/11/2010 15:40:00

        Αποχή σημαίνει μη νομιμοποίηση του συστήματος αν βρεθεί στο 70% είναι μεγαλύτερη επανάσταση από το ανόητο μήνυμα αυτόν ή τον άλλο, μνημόνιο ή όχι, σιγά μη φύγει το μνημόνιο με "δημοκρατικές διαδικασίες" και από ποιούς κι όλας από τους αιώνιους συμπαίκτες...
        Και αντί να βρίζετε, καταλάβετέ το... Αποχή σημαίνει ότι ο κόσμος δεν έχει πεισθεί από κανέναν, και είναι το μόνο παρήγορο για πρώτη φορά.... αλλά δεν είναι αδιάφορος, βράζει...

        • νεφέλη avatar
          νεφέλη @ skeptiki 14/11/2010 15:55:54

          skeptiki για σκέψου λίγο τι λες!

          Σας πέφτει βαρειά η δημοκρατική διαδικασία της ψηφοφορίας και το παίζετε "Αποχή σημαίνει μη νομιμοποίηση του συστήματος "

          Ποιού συστήματος...του δημοκρατικού;
          Σίγουρα σε ολοκληρωτικό καθεστώς δεν θα έχετε διλήματα να προβληματιζόσαστε και να κουράζεστε!

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ νεφέλη 14/11/2010 17:04:03

            Μα σε ολοκληρωτικό σύστημα ζούμε: δεν θέλει να ψηφίσουμε και προμοτάρει την αποχή.

            Είδες τι σου λέει η Σκεπτική; 'Σιγά μην ανατρέπεται με δημοκρατικές διαδικασίες το Μνημόνιο'. Έχουν πείσει τον κόσμο ότι δεν υπάρχει λόγος να ψηφίσουν, ότι το Μνημόνιο 'δεν ανατρέπεται' και άρα ποιος ο λόγος να πας να ψηφίσεις...

            Ζούμε μια μεγάλη επιτυχία του συστήματος στο πρόσωπο πολλών συμπολιτών μας. Ας ελπίσουμε κάποτε, όχι πολύ αργά, να το ανατρέψουμε...

          • skeptiki avatar
            skeptiki @ νεφέλη 14/11/2010 17:18:37

            Το "αιώνιοι συμπαίκτες" Επώνυμε δεν σκέφτηκες να το σχολιάσεις.... Αυτό είναι το πρόβλημα, η σύμπραξη των κομμάτων.... Τα πράγματα είναι στα όρια χωρίς απώλειες δεν θα βγεί κανείς, αυτό το σύστημα των 300 σε πλήρη συμφωνία μεταξύ τους με λογική διαφύλαξης της συντεχνίας των κομματικών συστημάτων θα ανατραπεί γιατί έγινε αντιληπτό. Δεν ωφελεί να κατηγορείτε τον μισό πληθυσμό γιατι δεν ψήφισε επιλογές που δεν τον έπεισαν. Ούτε το "εναντίον" του μνημονίου τον έπεισε ούτε το "μαζί".... Σε αυτό χρειάζεται και λίγη αυτοκριτική στους υποστηρικτές γιατί είναι απόρριψη --- απόρριψη όχι αδιαφορία....

          • Nεφέλη avatar
            Nεφέλη @ νεφέλη 14/11/2010 18:46:38

            Επώνυμε

            Υπάρχουν και χειρότερα και το ξέρεις κι απευχόμαστε, να μας προκύψουν....

            Τα σχεδιαζόμενα όμως, δεν τα έχεις ακόμη περιγράψει κι αφορήσει...

            αμην

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ νεφέλη 14/11/2010 18:48:55

            Και οι κρίνοντες κρίνονται.

  6. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 14/11/2010 15:34:05

    @http://neotera.wordpress.com

    Αυτό που εννοώ είναι πως "τα μέτρα θα παρθούν ανεξαρτήτως πόσοι θα συμμετάσχουν"...και η δημοκρατία λειτουργεί.
    Η αποχή δεν είναι στάση. Είναι απλή συνέχεια, γραμμική, της ίδιας της καθημερινότητάς τους που αράζουν και κάθονται.
    Πελατάκια του κομματικού κράτους..
    Και είναι σίγουρο πως εάν δεν αντιδράσουν σήμερα...πως θα οξύνουν την αντιδρασή τους, στους κοινωνικούς αγώνες;
    Οι πλειοψηφίες που βάζουν τη συνταγή για τη συναινετική σούπα να αράξουν στο καναπέ τους..
    Το δρόμο θα τον ανοίξουν πάλι οι δυναμικές πλειοψηφίες...

  7. Factorx avatar
    Factorx 14/11/2010 15:43:45

    Καλά σοβαρα μιλάμε οτι η αποχή είναι πράξη αντίστασης; Αν υποθεσουμε οτι οι απέχοντες είναι όλοι αντιστασιακοί δεν θα ήταν καλύτερο για να πάνε να βροντοφωνάξουν στην κάλπη το ΟΧΙ;

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ Factorx 14/11/2010 16:21:41

      η αποχή καλλιεργείτε τεχνηέντως από το σύστημα ώστε να βολευτεί με τους εναπομείναντες που το στηρίζουν.

  8. Misha avatar
    Misha 14/11/2010 15:56:58

    Πήγα και ψήφισα- με μισή καρδιά είναι αλήθεια- δήμαρχο και περιφερειάρχη.
    Όμως κατανοώ όλους όσους -και ειδικά τους νεότερους- που δε θέλησαν να πάνε να ψηφίσουν Κακλαμάνηδες.

    Οι εκλογές έχουν γίνει πλέον παρωδία.Τα αποτελεσματα τους μαγειρεύονται , αποφασίζονται και προαναγγέλονται μέσω της φράου Χέλγκα και δον Τερμπεντέρη.Αν δεν γίνει ένα ντου -πραγματικό ή νομοθετικό- στα κανάλια της διαπλοκής , θα παίζουμε συνεχώς κομπάρσοι, στο ίδιο έργο με μαυρογιαλούρους τύπου Καρατζαφύρερ και ΓΑΠ.

  9. zackii avatar
    zackii 14/11/2010 16:13:17

    Σύμφωνα με έρευνα οι περισσότεροι απέχοντες είναι κάτω από 40 ετών. Κάτω από 27 θα έλεγα εγώ. Είναι συγκεκριμμένα όλα εκείνα τα παιδάκια που έχουν @@@ιστεί με τα playstation & ipod , και τα έχουν κάνει τελείως άχρηστα οι ίδιοι οι γονείς τους. Είναι εκείνα τα παιδάκια που πέρα της φυσικής και χημείας που μαθαίνουν στο φροντιστήριο γιά να μπουν σε μιά ρημαδοσχολή -συνήθως κάποιο ξεχασμένο ΤΕΙ στου διαόλου τη μάνα όπου θα περάσουν μιά 8ετία πασαλίδικα με τα λεφτά των κορόιδων γονιών τους, δεν έχουν καμμιά γνώση του κόσμου που τα περιβάλλει όχι γιατί το επιδιώκει η κοινωνία-πολιτεία όπως παπαγαλίζουν, αλλά γιατί είναι τόσο μαλθακά, που δεν μπορούν να πάρουν την τύχη τους στα χέρια τους.
    Και μεις μεγαλώσαμε στην ίδια κοινωνία με ασύγκριτα μεγαλύτερα προβλήματα, αλλά διάολε δεν γίναμε έτσι.
    Τα βλέπω στις καφετέριες να στέλνουν ακατάπαυστα μηνύματα στα κινητά αδιάφορα γιά ότι συμβαίνει γύρω τους -ακόμα και για τις ωραιότατες πιτσιρίκες που κυκλοφορούν γύρω τους- και τρελλαίνομαι.
    Αυτοί περιμένετε κύριοι να πάνε να ψηφίσουν? Αυτοί που τους ρωτάνε στο δρόμο τι έγινε την 25η Μαρτίου και λένε...η απελευθέρωση από τους Γερμανούς. Μάλλον δουλευόμαστε

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ zackii 14/11/2010 17:09:23

      Αυτά τα παιδάκια είναι τα παιδιά σας.... Συγχαρητήρια οι "προβληματισμένοι" αστοί για τα έργα σας... Σκεφτήκατε ότι μπορεί να απορρίπτουν την κοροιδία της "δημοκρατίας" όπως την καταντήσατε οι σοβαροί "μη παιδάκια" ?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ zackii 14/11/2010 17:12:10

      Συμφωνώ και επαυξάνω.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ zackii 14/11/2010 18:20:57

      Καλά φίλε αν κατα τη γνώμη σου φταίνε τα 18χρονα παιδάκια για την κατάντια της Ελλάδας και όχι η ξεφτιλισμένη γενιά των πενηντάρηδων του πολυτεχνείου που λεηλάτησαν τη χώρα,άστο έχασες το νόημα

      • zackii avatar
        zackii @ Μαύρος Ιάκωβος 14/11/2010 18:41:56

        Φταίνε τα παιδάκια φίλε που δεν αντιδρούν σε κανένα ερέθισμα. Φταίνε τα παιδάκια που δεν ψάχνονται, και τα καταπίνουν όλα αμάσητα. Όσο γιά την κυρία skeptiki γιά απάντηση 2 σε 1 και μας προσπάθησε η τότε γενιά των 50άρηδων να μας βάλει στο σακούλι αλλά δεν τα κατάφερε. Διαβάζαμε από Καζαντζάκη και Ρίτσο μέχρι Καββαθά και 4τροχούς. Αλλά στην Ελλάδα έτσι είναι. Όλο οι άλλοι φταίνε γιά μας.

  10. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 14/11/2010 16:19:11

    Η αποχή και μάλιστα αυτή που ξεπερνά το 40% είναι ξεκάθαρη πολιτική θέση. Θέση που επειδή κυρίως εκφράζει πρώην ψηφοφόρους των 2 μεγαλυτέρων Κομμάτων, αυτών που αποκαλούνται και είναι Κόμματα εξουσίας, και συνεπώς κυβέρνησαν και κυβερνούν τη χώρα, είναι απόλυτη, τεκμηριωμένη και απειλητική για το σύστημα που είναι ακριβώς το σύστημα αναπαραγωγής των 2 μεγάλων (και των μικρών αλλά επειδή δεν κυβερνούν, μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα). Είναι η πολιτική θέση αυτών που είναι ΝΔκράτες αλλά με κανένα τρόπο δεν μπορούν να συνεχίσουν να αποδέχονται τις κομματικές επιλογές καρεκλόνταυρων, άχρηστων, λαμόγιων, άεργων, πλουσίων σε βάρος μας. Είναι οι ΝΔκράτες που δεν αρκεί η υπόσχεση του Φαήλου ότι "θα τα πούμε και για το Νικήτα" αφού πρώτα τον εκλέξουμε Δήμαρχο. Είναι οι ΝΔκράτες που έκαναν απεριόριστη υπομονή με τον Καραμανλή και τον ξαναψήφισαν το 2007, λίγο μετά εκείνη την καταστροφική ΔΕΘ. Είναι οι ΝΔκράτεςπου τιμώρησαν τη ΝΔ το 2009 και στήθηκαν στις ουρές για να κάνουν πρόεδρο τον Σαμαρά, ελπίζοντας ότι όντως κάτι θα άλλαζε. Είναι ΝΔκράτες που είδαν ότι κι ο Σαμαράς σύστημα (όχι απλά μέρος του), σύστημα απόλυτο που διατήρησε στη Ρηγίλλης υπεύθυνους για τα χάλια του -11%, που έφερε κάτι καινούριους, οι οποίοι φρόντισαν στο πρώτο δίμηνο να πάρουν καμιά 15αριά κιλά ως εξουσία (!), μπλέχτηκαν στις εκλογές της ΟΝΝΕΔ χωρίς να γνωρίζουν το παραμικρό για την παράταξη και απευθύνονται, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, σε ακροατήριο μεγέθους και πολιτικής επικοινωνίας, καφενέ της Καλαμάτας (όχι καφετέριας).
    Είναι λοιπόν οι ΝΔκράτες που δεν θέλουν πια να δίνουν λευκές επιταγές στον όποιο πρόεδρο με αντάλλαγμα λόγια "λαϊκά", ελπίδες και άλλα άυλα. Είναι εκείνοι που θέλουν δυναμική αντιπολίτευση, τον Αντώνη στο δρόμο και όχι σε συναντήσεις στο ΔΟΛ με πλούσιο φωτογραφικό υλικό, με υποψηφίους αληθινούς επαγγελματίες με βιογραφικό κι όχι τον Κικίλια (δήθεν επειδή ήταν συμπαίκτης του Γιαννούλια, ο οποίος μαυρίστηκε πατόκορφα, κι ας πήγε ο Ομπάμα να τον στηρίξει στο Ιλλινόις) ή κάτι άλλους αμέτρητους φαιδρούς. Είναι οι ΝΔκράτες που αφού το βροντοφώναξαν το 2009, τώρα το τρίβουν στα μούτρα της Ρηγίλλης ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ της οποιασδήποτε εξουσίας, γιατί πονούν και υποφέρουν από μία καθημερινότητα βάρβαρη χωρίς ελπίδα διότι δεν υπάρχει προοπτική. Ελπίδα γι'αυτούς δεν είναι μλκς ότι θα μηδενιστεί το έλλειμμα σε ένα χρόνο. Είναι ότι θα κόψει κάποιος τον κ..... σε διοικητές ΔΕΚΟ που εξακολουθούν να τρώνε το βιος τους (δεξιούς δε, τους οποίους διατήρησε ο ΓΑΠ.....), θα εισπράξει το ΦΠΑ γιατί μπορεί, αφού έχει ονοματεπώνυμο, διεύθυνση και τηλέφωνο, θα απολύσει αργόμισθους, θα εφαρμόσει τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας για άλλους, και άλλα απλά και μικρά, μα τόσο σημαντικά. Είναι αυτοί οι ΝΔκράτες που δεν ανέχονται να πηγαίνουν να βγάλουν ταυτότητα στο γραφείο Αξι. Υπηρεσίας στο ΑΤ Αγ. Παντελεήμονα και να βρίσκονται σε ένα γραφείο με συλληφθέντες λαθρομετανάστες διότι δεν χωρούν στα κρατητήρια. Και είναι αυτοί που αποφασίζουν να τους βάλουν στις κλούβες της Αστυνομίας και να τους πάνε δώρο κάθε υπουργό, πρωθυπουργό, συνήγορο (πολίτη, κοκ), στο σπίτι τους για να τους φιλοξενήσουν.
    Είναι οι ΝΔκράτες που θέλουν να προκόψουν και πλέον εμπιστεύονται μόνο τα χέρια και το μυαλό τους, όχι τους πολιτικούς, όχι τους βουλευτές, όχι τους τοπικούς άρχοντες και το λένε ευθαρσώς και με φωνή δυνατή στον αρχηγό σήμερα.
    Αυτή είναι η αποχή. Και είναι το πραγματικό όπλο για ένα πλήγμα στο στομάχι τους συστήματος, του κοινού τους συστήματος....γιατί το 40% σημαίνει ότι η χώρα κυβερνάται οριακά από τους μισούς και οι μισοί έχουν νομιμοποίηση, άρα μπορούμε και να τους δέρνουμε....

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ κοινη λογικη 14/11/2010 16:31:19

      Αυτό είναι το άκυρο.
      Αποχή είναι η αποδοχή του απολυταρχικού, που δολίως προπαγανδίζεις!

      • κοινη λογικη avatar
        κοινη λογικη @ νεφέλη 14/11/2010 17:09:30

        όταν δεν έχεις επιλογή Κόμματος και δεν θέλεις το άκυρό σου να αθροιστεί με το Λευκό και να γίνει σούπα, τότε απέχεις του συστήματος και δη του πολιτικού συστήματος γιατί θέλεις και διεκδικείς κάτι καλύτερο. Μία αληθινή δημοκρατία. Άρα δεν την ακυρώνεις, της λες ότι την εκτιμάς, την αποδέχεσαι επί της αρχής, αλλά πρέπει δια των βουλευτών, δημάρχων και γενικότερα του πολιτικού της προσωπικού, να αλλάξει. Και τότε ναι, θα ψηφίσεις.
        Και κάτι ακόμα, γιατί όλοι, και η ΝΔ, κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο ότι το ΛΕΥΚΟ είναι έδρες κοινοβουλευτικές και όχι άκυρο ???

    • Hellas-Orthodoxy avatar
      Hellas-Orthodoxy @ κοινη λογικη 14/11/2010 16:34:35

      Μεγαλε,μας επεισες.Τιμωρεις τον Σαμαρα επειδη ειναι μερος...του συστηματος!

      Ειναι τοσο πολυ,που πριν απο δυο βδομαδες εδωσε τη μοναδικη του συνεντευξη στον Πρετεντερη ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ.Οταν καποιοι αλλοι τηλεμαιντανοι ανυπαρκτων κομματων παρελαυνουν ολημερις κι ολοβραδυς απο τους νταβατζηδες.

      Ε,ρε,Ντορα που σας χρειαζοταν για να "πολεμησει" το συστημα!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Hellas-Orthodoxy 14/11/2010 17:11:29

        Πολύ καλό το σχόλιο σου!

        Πολλοί δεν καταλαβαίνουν ότι στη ζωή τα περισσότερα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο. Το ζητούμενο είναι να τα βρίσκουμε στα βασικά και αν στα επουσιώδη υπάρχουν προβλήματα και λάθη, αυτα είναι ως ένα βαθμό μέσα στο πρόγραμμα. Ποιος είναι τέλειος; Το ζητούμενο είναι να υπάρχει στοιχειώδες ήθος. Και αυτο νομίζω ότι υπάρχει.

      • κοινη λογικη avatar
        κοινη λογικη @ Hellas-Orthodoxy 14/11/2010 17:12:29

        ...τη φωτογραφία από τη συνάντηση στα γραφεία του ΔΟΛ πριν από μήνες την ξέχασες ? διάβασε ήσυχα και κατά το δυνατόν χωρίς τις συνήθεις παρωπίδες. Ίσως τότε κατανοήσεις ότι είμαι πολλά χρόνια ψηφοφόρος της ΝΔ και ελπίζω στο Σαμαρά....είναι δύσκολο να το κάνεις, γιατί όποιος δεν λιβανίζει, είναι εχθρός....είναι καιρός πια η ΝΔ να πάψει να υπάρχει επειδή υπάρχουν εχθροί της, και να αποφασίσει να υπάρξει για τον εαυτό, τους ψηφοφόρους και τους εν δυνάμει ψηφοφόρους της

    • effie B. avatar
      effie B. @ κοινη λογικη 14/11/2010 17:13:33

      Εχεις απολυτο δικαιο σε οτι λες. Εισαι αλλωστε η κοινη λογικη!!! Το εννοω απολυτως. Επειδη λοιπον δεν δικαιουσαι να μιλας απο εξω, -ειναι πολυ ευκολο-, πρεπει να ανασκουμπωθεις και να δουλεψεις μεσα απο αυτο το σαπιο. Πολυ δυσκολο να το ξερεις. Πρεπει να "συνεργαστεις" με οτι πιο φθαρτο εχει η ελληνικη κοινωνια και μεσα απο εσωτερικες διαδικασιες να τους παραμερισεις και να τους βαλεις στο περιθωριο. Αλλιως θα σε τσακισουν!! Εχουν ολη τη νομιμοποιηση που χρειαζονται!! Νομιζω οτι καταλαβαινεις τι εννοω. Αυτα λοιπον προσπαθει να κανει ο Σαμαρας με ολους απεναντι του. Υπαρχουν ομως φωνες και δυναμεις διπλα του σαν αυτη τη δικη σου που δεν περιμενουν οφφιτσια και δοξες. Να εισαι σιγουρος πως στο τελος θα νικησει. Ειναι αλλωστε συνωμοσια της "φυσης" παντα να νικαει το νεο, το αφθαρτο. Οσο για σενα, για μενα, για ολους, η αποχη ειναι παραχωρηση λευκης επιταγης. Οχι δεν θα τους κανουμε το χατηρι λοιπον. Νομιζω οτι εχεις ακομη χρονο να ψηφισεις. Φωνες σαν τη δικη σου ειναι πολιτιμες!!!

      • κοινη λογικη avatar
        κοινη λογικη @ effie B. 14/11/2010 17:31:30

        χαίρομαι που κατανοείς ότι ο λόγος μου δεν έχει κακία και αντισαμαρισμό. Το αντίθετο, έχει πόνο για μια παράταξη την οποία υπηρέτησα από πολλά μετερίζια ανιδιοτελώς μεν, με προσωπικό για μένα κόστος, δε. έχει αγάπη και σεβασμό για το Σαμαρά, αλλά έχει κι αγωνία γιατί ένα χρόνο μετά δείχνει να μην αντιλαμβάνεται ότι κάνει το βασικό λάθος του Καραμανλή: αργεί πολύ και στηρίζεται στα ίδια φθαρμένα υλικά ενώ του έχουμε δώσει την εντολή να κάνει τις ανατροπές που χρειάζονται για να φέρει πραγματικά την ελπίδα και το χαμόγελο στην Πατρίδα. Αλλά δεν το κάνει ακόμα: και στις σημερινές εκλογές πάει πάλι με φθαρμένα και ακατάλληλα (στη μεγάλη τους πλειοψηφία) υλικά. Και η αποχή είναι ο μόνος, ανώδυνος για την Πατρίδα (τουλάχιστον σε σχέση με το βάρος των Βουλευτικών εκλογών), τρόπος να καταλάβει το λάθος του, τον πόνο και την αγωνία μας. Να καταλάβει ότι δεν μπορεί να στηρίζεται σε μας και να ανακυκλώνει τους ίδιους, δεν είμαστε πρόβατα, δεν είμαστε )συγνώμη) κομματόσκυλα που τα πας όπου θες επειδή είσαι ο αρχηγός. Είμαστε πολίτες, ψηφοφόροι, και έχουμε στόχους, απόψεις, θέσεις και λόγο. Και θα πρέπει να μας ακούσει. Επειδή ένα ολόκληρο χρόνο δεν μας άκουσε, κι ας στηθήκαμε στις ουρές μετά την ταπεινωτική ήττα του -11%, πρέπει να μας ακούσει πριν αρχίσει να πανηγυρίζει και να απολαμβάνει τις δάφνες του όποιου Κικίλια, Νικήτα, κοκ. Στις εθνικές εκλογές, αν έχει πραγματικά πάρει το μήνυμα, θα τα πούμε αλλιώς. Μέρι τότε, ας σκεφτεί σοβαρά και ο ίδιος και οι γύρω του που ο ίδιος επέλεξε, γιατί το ΠΑΣΟΚ έχει πάθει καθίζηση και η ΝΔ, η δική του ΝΔ παραμένει στα ίδια χαμηλά, απίστευτα χαμηλά επίπεδα, χωρίς να καρπώνεται ούτε μισό κουκί.... απεναντίας, χάνοντας 550.000 ψηφοφόρους της από πέρσι.
        Η ψυχή δεν αλλάζει, αλλά το χέρι το ορίζει ο νους, κι ο νους δεν λειτουργεί πάντα και μόνο συναισθηματικά, λειτουργεί με τη λογική, ενίοτε την κοινή λογική. Αυτό να σκεφθεί ο αρχηγός και να πράξει, και τότε, όλοι θα είμαστε εκεί, το ίδιο ανιδιοτελώς, το ίδιο δυνατά, το ίδιο θαρραλέα.

        • effie B. avatar
          effie B. @ κοινη λογικη 14/11/2010 19:31:21

          Να εισαι σιγουρος οτι το μηνυμα το εχει παρει ο Προεδρος. Ομως δεν μπορει, θα μου δωσεις δικαιο σε οτι γραφω. Το μεγαλυτερο κομματι του πολιτικου υλικου της χωρας (και απο τις δυο μεριες) ειναι φθαρμενο αλλα παραλληλα γραπωμενο αρρηκτα στο κομμα, στην κρατικη μηχανη. Πολλα τα "λεφτα" και τα οφελη, ανεξοδα!! Ολους αυτους πρεπει ο Σαμαρας να τους διωξει. Να επανιδρυσει τη Νεα Δημοκρατια, με οποιο ονομα, με καινουργια υλικα. Το εργο του ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δυσκολο. Δεν δικαιολογω τιποτε. Αλλα σκεψου, μιλαμε για μια χωρα οπου ολοι και ολα γυρνουν γυρω απο ανυποληπτους κομματικους μηχανισμους. Αυτοι λοιπον οι αρτηριοσκληρωτικοι μηχανισμοι αντιστεκονται. Αντιστεκονται στο κινημα της 29 Νοεμβρη, συνεπικουρουμενοι απο αθλιους "εκπροσωπους" των ΜΜΕ. Δεν ειναι τυχαιο οτι στα μεσα εμφανιζονται τελειωμενα πολιτικα προσωπα που μονο απεχθεια προκαλουν!!! Αυτα που γραφεις νομιζω οτι εκφραζουν πολλους. Ισως ακομα και το εναμιση εκατομυριο ψηφοφορων της ΝΔ που απηχε (κατ' εμε, λαθος!!). Νομιζω οτι απο Δευτερα θα ξημερωσει μια καινουργια μερα, αυτο που ο Αντωνης Σαμαρας ονομαζει Νεα Μεταπολιτευση. Σε αυτη την πορεια σε θελουμε μαζι μας! Κοντα μας, διπλα μας, κριτικα ετσι οπως ακριβως τα γραφεις. Γιατι "η ψυχή δεν αλλάζει!! Ελπιζουμε, ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ οτι αυριο "θα ορισουμε και το νου σου και κεινος το χερι του!!!"
          Ειλικρινα χαρηκα πολυ για την συζητηση!!!!

          • κοινη λογικη avatar
            κοινη λογικη @ effie B. 14/11/2010 22:12:36

            δυστυχώς τα αποτελέσματα μιλούν από μόνα τους... οι μέχρι σήμερα επιλογές ήταν λάθος. Ας κάνει ο Σαμαράς τις σωστές επιλογές από αύριο, και θα συνεχίσουμε τη συζήτησή μας, εξίσου ευχάριστη δε, και για μένα...

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/11/2010 16:59:59

    Η μεγαλύτερη υποκρισία, απ’ όσα ακούστηκαν ως αυτοκριτική από τα κόμματα την επομένη των εκλογών, αφορούσε το μέγεθος της αποχής και το ποσοστό-ρεκόρ λευκών και άκυρων ψηφοδελτίων.

    Πάνω κάτω όλοι, είτε έλαβαν το μήνυμα (το πλέον τετριμμένο και ανώδυνο των επιχειρημάτων), είτε διαπίστωσαν πως η αποχή ήταν δικοί τους ψηφοφόροι, που όμως δεν πήγαν να ψηφίσουν για να μην τους καταψηφίσουν (επίσης ακατανόητο επιχείρημα), είτε ήταν μήνυμα κατά του δικομματισμού (επίσης δυσνόητο και εντελώς αυθαίρετο), είτε ήταν μια λανθασμένη επιλογή εκ μέρους μερίδας (παραπλανηθέντων) ψηφοφόρων. Αυτό που παρέλειψαν σκοπίμως όλοι να πουν, ήταν πως επρόκειτο για αποδοκιμασία συνολικά του πολιτικού συστήματος.Για μεν το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ τα πράγματα ήταν λίγο ως πολύ αναμενόμενα.

    Ένα χρόνο πριν η ΝΔ καταποντίστηκε στα ιστορικά χαμηλότερα ποσοστά της. Έχει χρεωθεί ως κόμμα την κατρακύλα και την ανυποληψία της χώρας. Λογικό ήταν πολλοί ψηφοφόροι, να είναι απογοητευμένοι και να της γυρίσουν την πλάτη, καθώς πλέον δεν αποτελούσε επιλογή ψήφου.

    Ομοίως και για το ΠΑΣΟΚ, που με ενθουσιασμό και πολλές προσδοκίες υποδέχτηκε το εκλογικό σώμα πέρυσι. Οι προσδοκίες εκλείπουν πλέον, ο δε ενθουσιασμός έγινε καπνός, μαζί με τις ελπίδες για κάτι καλύτερο. Λογικό και αναμενόμενο ένα μεγάλο κομμάτι του εκλογικού σώματος, απογοητευμένο να δυστροπήσει και να αντιδράσει αρνούμενο να υποκύψει στο οριακό δίλημμα περί πρόωρων εκλογών, που έθεσε ο κ. Παπανδρέου.

    Το φυσικό επακόλουθο θα ήταν τα μικρότερα κόμματα που παραδοσιακά εισπράττουν (και εκφράζουν) τη διαμαρτυρία, να αυξήσουν θεαματικά τα ποσοστά τους. Οι συνθήκες ήταν ιδανικές. Ο δικομματισμός ήταν πλέον βαρύτατα τραυματισμένος, η δε εκλογική αναμέτρηση είχε λάβει χαρακτηριστικά ανοιχτής πολιτικής αντιπαράθεσης. Και όμως αυτό δεν συνέβη.

    Η αποχή ήταν πρώτο κόμμα με διαφορά. Μάλιστα θα περίμενε κανείς η αποχή (των απογοητευμένων και αδιάφορων ψηφοφόρων) να λειτουργήσει θετικά στα ποσοστά των κομμάτων, κυρίως της Αριστεράς. Και όμως τα λευκά και τα άκυρα, ήταν το τέταρτο κόμμα, με ελάχιστη διαφορά από το τρίτο ΚΚΕ, καθώς έφτασαν τις 542.000 ψήφους, υπερδιπλάσιες από ό,τι στις προηγούμενες εκλογές!

    Σχεδόν τέσσερα εκατομμύρια τετρακόσιες χιλιάδες ψηφοφόροι συνολικά, είτε απείχαν, είτε έριξαν λευκό ή άκυρο, την περασμένη Κυριακή! Το συμπέρασμα δεν μπορεί παρά να είναι η απαξίωση των κομμάτων. Όσο αισιόδοξα και αν διαβάσει κανείς τα δεδομένα, καταλήγει στη διαπίστωση πως πρόκειται για συνολική απόρριψη του πολιτικού συστήματος.

    http://www.isotimia.gr/default.asp?pid=24&ct=56&artid=89284

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/11/2010 17:13:39

    Η αποχή λειτουργεί υπέρ των ισχυρών. Αποτελεί το άκρον άωτον του συντηρητισμού.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Strange Attractor 14/11/2010 17:24:00

      Strange, το πρες τζι αρ αναδημοσίευσε το 'καλή αντάμωση στα γουναραδικα', για το οποίο παρεμπιπτόντως ξέχασα να σε συγχαρώ. Χωρίς να αναφέρει πηγή, αν και σε αναφέρει ως συγγραφέα...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Επώνυμος 14/11/2010 19:55:38

        Και το τρωκτικό και άλλα πολλά μπλόγκς. Το κάνουν συχνά, ενώ δυστυχώς, ελάχιστοι μόνο αναφέρουν συγγραφέα ή πηγή. Συνήθως τα αποδίσουν σε "αναγνώστη τους"

  13. koronakis avatar
    koronakis 14/11/2010 17:34:51

    ΗΤΤΑ ΚΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΥ ΛΟΓΩ ΑΠΟΧΗΣ ΤΩΝ ΝΔΚΡΑΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΠΗ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΧΑΘΕΙΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ!!!

  14. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/11/2010 17:39:27

    Αν η αποχή λειτουργεί υπέρ των ισχυρών τότε γιατί ωρύεστε και η ΝΔ με τους δυνατούς δεν είναι;

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/11/2010 17:45:16

    Η μεγαλύτερη απόδειξη ότι η αποχή βολεύει μόνο τους μνημονιακούς είναι η αποχή στην Πάτρα.
    Στην Πάτρα έταξε τα μεγαλύτερα πακέτα με την αμφίπλευρη διεύρυνση της ζώνης του λιμανιού.
    Βολεύτηκαν οι άνθρωποι γιατί να ψηφίσουν. Κορόϊδα είναι.
    Έβγαλαν και αλλοδαπό πρώτο σε ψήφους στο κέντρο της Πάτρας, έδειξαν μόνοι τους τι θέλουν.
    ______________________________________________________
    Για τη Θράκη τώρα, από σχόλιο φίλου Θρακιώτη:

    Πράγματα απογοητευτικά ώς εκεί που δεν πάει άλλο...
    Αντί να πεισμώσει ο άνθρωπος (ο κάθε άνθρωπος της Θράκης ) από τα τόσα που άκουσε ότι έγιναν (και έγιναν ακόμα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ που δεν ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ) και να πάει συσπειρωμένος με όλους τους δικούς του να αντισταθεί στον προβλεπόμενο "διορισμό" του υποψήφιου του ΠΑΣΟΚ , χάνει τις ελπίδες του και δεν πάει ούτε καν στο εκλογικό τμήμα... ...
    Απογοητευτική η εικόνα στα τμήματα....
    Σήμερα η αποχη μπορεί να φτάσει ακόμα και στο εξήντα τα εκατό.....

    Οι μουσουλμάνοι όμως που "πήραν γραμμή" δεν απέχουν....
    ΑΥΤΟΙ θα βγάλουν τον ΠΑΣΟΚΟ, ο οποίος έχει πέντε απ'τους έξι εκλεγόμενους περιφερειακούς συμβούλους του μουσουλμάνους ....και αντιπεριφερειάρχη Κομοτηνής ....

    Απ'ότι έγραψαν και οι Αθηναϊκές εφημερίδες πρίν λίγες ημέρες....έπεσε πολύ χρήμα απ'το ΠΑΣΟΚ και τον Ξυνίδη για την αναμέτρηση αυτή....ενώ οι δικοί μας ότι βάλαν απ'την δική τους τσέπη, πράγμα που δεν φτάνει ούτε για στραγάλια....
    Τα πολυτελή τζίπ του προξενείου αλωνίζουν κάμπους και βουνά όλες αυτές τις ημέρες και δεν έχουν αφήσει μειονοτικό σπίτι που δεν έχουν πάει....
    ________________________________________________________
    Για κάθε έναν Έλληνα που ΔΕΝ ψηφίζει υπάρχει ένας λαθρομετανάστης /ή και μουσουλμάνος που ΨΗΦΙΖΕΙ.

    ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ.

    Δεν θα πω ραγιάδες, όχι...
    Χειρότεροι και από ραγιάδες!

  16. απο το πληθος avatar
    απο το πληθος 14/11/2010 17:46:04

    ..την τελευταία φορά που ψήφισα ηταν το 04, ΝΔ. Αργότερα συνειδητοποίησα πως πιάστηκα τελευταία φορά κορόιδο που πίστεψα πως κατι θα αλλάξει σε αυτό τον τόπο... Ρωτάτε γιατί δεν πάει ο κόσμος να ψηφίσει- να σας πω εγώ γιατί: βαρέθηκε να ψηφίζει αρνητικά (για να φύγει το πασοκ θα ψηφισω ΝΔ και αντίστροφα ) συν το οτι μπαίνει πάντα στη διαδικασία να ψηφίζει το μη χείρον, αντι να ψηφίζει το βέλτιστον (που αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει).
    Και κάτι για το μνημόνιο: υπάρχει έλληνας υπέρ των όρων του μνημονίου? δεν νομίζω, αντίθετα, πιστεύει κανείς λογικός πως αν δεν ήταν το μνημόνιο θα μπορούσαν ποτέ να γίνουν όλες αυτές οι διαρθρωτικές αλλαγές και οι τομές στο σάπιο δημοσιο? Να συνταχθώ με αυτούς που ξεβολεύονται από το άραγμα και το μισθό των 5000 ευρώ? εγω όχι.

  17. βαγόνι avatar
    βαγόνι 14/11/2010 18:28:55

    Παιδιά, η αποχή είναι λάθος!
    'Ομως, μη ξεφωνίζετε τους απέχοντες ακόμη κι'αν σφάλλουν!
    Υπερεικοσαετής αποπροσανατολισμός λειτούργησε.....οι άνθρωποι
    δεν ξέρουν τί να κάνουν....και τελικά κάνουν το προσφορότερο:
    βαριούνται! γίνονται παθητικοί!
    Η γνωστή "έλλειψη νοήματος"....λίγο πρίν τη συρρίκνωση ή και την
    άλωση!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ βαγόνι 14/11/2010 18:35:33

      Σήμερα είναι η ολοκληρωτική επικράτηση των ΜΜΕ πάνω στον Ελληνικό λαό.

      Αυτό είναι το μήνυμα της αποχής.

  18. Capo d^ Istria avatar
    Capo d^ Istria 14/11/2010 18:28:57

    Εάν γινόντουσαν αυτοδιοικητικές εκλογές επί Τσολάκογλου θα πηγαίνατε να ψηφίσετε; Όλοι εσείς που κρίνετε αυστηρά το κόσμο που απέχει θα είστε κατά πάσα πιθανότητα στο καναπέ σας, όταν ξεσηκωθεί ο κόσμος απέναντι στην οικονομική Χούντα, στη Ξενοκρατία και στη δουλεία *ΓΚΑΠ είπε> με επίφαση Δημοκρατίας. Πιο απλά> ο κόσμος πεινάει και κρατάει τις δυνάμεις του για τον αγώνα επιβίωσης, όχι για να ψηφίσει το κάθε φιόγκο. Τώρα, όσοι πάτε, καλά κάνετε, δε σας κρίνω. Ψηφίστε Σαμαρά, αλλιώς καθίστε και σεις στο "καναπέ" σας. Μη κρίνετε όμως. Γιατί μπορώ κάλλιστα να ισχυριστώ ότι ψηφίζετε "δημοκρατικά" σε μια χώρα που βρίσκεται υπό κατοχή. Υ.Γ Είναι φαιδρό να κάνετε κοινωνιολογικές αναλύσεις για αποχή και σεξουαλική αποχή από το καναπέ, όταν υπάρχουν άνθρωποι που μετά βίας κρατιούνται στα πόδια τους και δεν έχουν να φάνε. "Επαναστατικά" θα πω τούτο >και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί την επανάσταση δε θα τη φέρω ούτε εγώ ούτε εσείς, αλλά οι εξαθλιωμένοι πρώτοι, "θα γυρίσει ο τροχός θα.... και ο φτωχός"...

  19. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 14/11/2010 18:40:16

    Αν επαληθευτούν οι πληροφορίες οτι βγαίνει δήμαρχος Σαλονίκης ο μεθύστακας,επειδή οι νεοδημοκράτες δεν πήγαν να ψηφίσουν και την άραξαν στις καφετέριες,τότε όλοι οι σαλονικείς είναι άξιοι της μοίρας τους και ξεφτιλισμένοι.Μόνο παοκ ξέρετε να λέτε ανύπαρκτοι,καλά κάνουν και μας λένε μπουγατσοβούλγαρους.Ντροπή σας αν κάνετε δήμαρχο τον άνθρωπο που θέλει να ονομάσει την όδο Α.Δημητρίου Κεμάλ Ατατούρκ και έχει μιλήσει άκρως υποτιμητικά για τον ποντιακό ελληνισμό.Θλίψη και στεναχώρια για μια πόλη με ανεργία 30% αν ψηφίσει μνημονιακούς κατσαπλιάδες

  20. Theo avatar
    Theo 14/11/2010 18:48:53

    ΑΜΑ ΗΣΑΣΤΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΚΥΒΕΡΝΗΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΔΙΑ ΤΗΣ ΚΛΗΡΟΥ ΘΑ ΒΓΑΖΑΤΕ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ?? ΑΚΥΒΕΡΝΗΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ....ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ...

    ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑΤΑ..Ο ΓΑΠ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΤΑΓΜΕΝΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΝΑΛΑΒΑΝΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ...ΕΛΕΟΣ ΔΗΛ...ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΙΔΙΟΣ ΕΙΝΑΙ....ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ ΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ "ΟΤΑΝ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ" ΚΑΙ ΑΛΛΑ.......ΤΟ ΘΕΜΑ ΡΕ ΣΑΜΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΤΩΡΑ........ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ.........ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΜΑ ΒΓΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ??

  21. nostos avatar
    nostos 14/11/2010 18:51:07

    Ena mono gia tous perissoterous sympatriotes mou:
    Ragiades kai seis, riagiades kai ta paidia sas , ragiades kai ta paidia twn paidiwn sas..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nostos 14/11/2010 18:57:35

      Αχ, αχ, αχ, αχ... Πόσο δίκιο έχεις...

  22. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/11/2010 18:54:39

    Τα είπες όλα με μια φράση, αλλενάκι...

  23. nostos avatar
    nostos 14/11/2010 19:04:05

    Egw epwnyme feugw eksw. Apokalese me oti theleis , alla den thelw na exw pia kamia sxesi m auton to n k.. topo. Kai mi biasteis na me apokaleseis ripsaspi giati to meridio pou mou analogei to plirwsa poikilotropws

  24. BlueSky avatar
    BlueSky 14/11/2010 19:17:23

    Ανταγωνίζονται ποιό από όλα τα καθάρματα των πασοκοΜΜΕ, θα γίνει το πρώτο βιολί του πασόκ. Άθλιοι στο Άλτερ, Αντένα μέγκα κλπ. Ηλίθιοι πασοκοέλληνες τουρίστες της διαπλοκής, θα γελώ όταν θα σας κόβει κι άλλο τους μισθούς ο αυτιστικός. Είστε άξιοι της μοίρας σας και παρασέρνετε εμάς τους υπολοίπους σ' αυτήν. Γελοίοι!!