27/10/2009 13:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μιλήσει η βάση της Νέας Δημοκρατίας



Η κατάσταση στη ΝΔ γίνεται κάθε ημέρα και πιο .. κανονική για τις περιστάσεις. Δηλαδή εκρηκτική, όπως πρέπει να είναι για το μοναδικό κόμμα στα παγκόσμια χρονικά που κέρδισε με 5,5% έναν καταρρακωμένο αντίπαλο και κατάφερε μέσα σε πέντε μόνο χρόνια να χάσει από τον ίδιο με 10,5%.

Το θέμα όμως είναι πως για την ώρα το κλίμα δεν γίνεται εκρηκτικό από την βάση, που έχει κάθε λόγο για να ανατινάξει τα πάντα, αλλά από τους συνυπεύθυνους για την κατάντια της Νέας Δημοκρατίας. Όπως ο πολύς κ, Μεϊμαράκης που συνεχίζει επάξια το ίδιο έργο που έκανε και επι κυβέρνησης. Να υπονομεύει κάθε προσπάθεια προς το καλύτερο.

Έτσι σήμερα, αφού απέτυχαν όλες οι προσπάθειες του να αποκτήσει ένα ρόλο στο πλευρό του Σαμαρά, ή του Αβραμόπουλου και κατέφυγε στη Ντόρα η οποία όμως χάνει συνεχώς έδαφος, βγήκε και δυναμίτισε τις διαδικασίες λέγοντας ότι δεν θα συμμετάσχει στη συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής του Σαββάτου, λόγω σοβαρής διαφωνίας του με τις διαδικασίες που ακολουθούνται. Επιπλέον άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να μην πάει και σε συνέδριο «τριών ωρών που ξεφτιλίζει τις διαδικασίες», όπως είπε χαρακτηριστικά, ενώ αιχμηρός ήταν και απέναντι στους υποψήφιους για την προεδρία της ΝΔ.

Ο κ. Μεϊμαράκης αντιπρότεινε για την εκλογή προέδρου διαδικασία τριών εβδομάδων. Συγκεκριμένα πρότεινε την πρώτη εβδομάδα να συγκληθούν οι νομαρχιακές και συνδικαλιστικές οργανώσεις, τη δεύτερη να γίνει η εκλογή συνέδρων και την τρίτη να διεξαχθούν τα προσυνέδρια. Ο,τι δηλαδή βολεύει τώρα την συντοπίτισσα του κ. Μεϊμαράκη Αγία Οικογένεια που χάνει συνεχώς έδαφος (βλ. άδειες καρέκλες στο Κιλκίς και εκνευρισμό στο επιτελείο της Ντόρας, όπου ο επικεφαλής Ζαφειριάδης επιτίθεται στους πάντες).

Στα άκρα οδηγήθηκαν οι σχέσεις του Δημήτρη Αβραμόπουλου με την Οργανωτική Επιτροπή της Ν.Δ., μετά την απόρριψη της πρότασής του για εκλογή προέδρου και από φίλους του κόμματος. Η κίνηση Σιούφα προκάλεσε την οργισμένη αντίδραση Αβραμόπουλου, που αμφισβητεί το ρόλο της Οργανωτικής Επιτροπής. Παρέμβαση για το ζήτημα έκανε και ο Άρης Σπηλιωτόπουλος, που και αυτός με τη σειρά του θέτει θέμα εκλογής προέδρου και από φίλους του κόμματος.

Είχε προηγηθεί χθες η πρόταση του Δ. Αβραμόπουλου να δοθεί δικαίωμα ψήφου όχι μόνο τα μέλη αλλά και στους φίλους του κόμματος με απλή δήλωσή τους την ημέρα της ψηφοφορίας. Πρόταση με την οποία συμφωνούν ο Αντώνης Σαμαράς και ο Π. Ψωμιάδης, αλλά απομονώνεται για μια ακόμα φορά η Ντόρα Μπακογιάννη. Σήμερα το πρωί η Ντόρα δήλωσε: «Έχουμε υπογράψει όλοι μια συμφωνία. Η συμφωνία αυτή λέει για μέλη τα οποία μπορούν να εγγραφούν μέχρι και την τελευταία στιγμή, την ώρα δηλαδή της εκλογής, την ώρα της κάλπης. Από κει και πέρα εγώ δεν θέλω να ξαναμπώ στη συζήτηση της διαδικασίας. Υπάρχει μια Κεντρική Επιτροπή, είναι κυρίαρχο όργανο, οι προτάσεις θα κατατεθούν εκεί και η Κ.Ε. θα αποφασίσει»

Φυσικά πίσω από τα διαδικαστικά κρύβονται οι υπολογισμοί των υποψηφίων. Ο  κ. Αβραμόπουλος ζητά την συμμετοχή  της κοινωνίας γιατί όπως έχουν  δείξει και οι μετρήσεις εκεί αυξάνονται τα ποσοστά του και οι πιθανότητές  του. Και αν δεν του βγει θα έχει ένα πρόσχημα για να αποχωρήσει.

Ο κ. Ψωμιάδης δεν έχει τίποτε να χάσει και εμφανίζει φιλολαϊκό πρόσωπο. Η κ. Μπακογιάννη αντίθετα θέλει όσο το δυνατόν πιο περιορισμένο σώμα ψηφοφόρων για να επηρεάζεται από τον μηχανισμό της στο κόμμα. Ο κ. Σαμαράς έχει δηλώσει από την αρχή ότι παίζει σε όλα τα γήπεδα και μικρά και μεγάλα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παλιός avatar
    Παλιός 27/10/2009 13:08:37

    Μετά από αυτήν την εξέλιξη πάντως θα είναι αρκετά δύσκολο στον Αβραμόπουλο να στηρίξει την Μπακογιάννη είτε στον πρώτο, είτε στο δεύτερο γύρο.

    • Υ. avatar
      Υ. @ Παλιός 27/10/2009 19:40:09

      Μην είσαι τόσο σίγουρος
      Ο μίστερ Τίποτα ως παλιός διπλωμάτης, διαπραγματεύεται.

  2. Spm avatar
    Spm 27/10/2009 13:26:28

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΦΑΚΤΟΡΑ.
    Η κα ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΑ?
    ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ?

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/10/2009 14:06:57

    Kala

  4. Marianna avatar
    Marianna 27/10/2009 14:22:48

    Καλα εδω θα τρελλαθουμε πραγματικα! Εσεις λετε συνεχεια πως ο Σαμαρας παει πολυ καλα κ ανεβαινει οπως φαινεται κ απο τις δημοσκοπησεις.Αλλα ο Σαμαρας ανεβαινει οταν οι δημοσκοπησεις αφορουν τους λιγους που θα πανε να ψηφισουν κ οχι οταν μιλανε κ οι φιλοι. Αρα τι γινεται? Ο Σαμαρας θελει τους φιλους,που δεν τον στηριζουν? Κ οι Ντορα δεν θελει τους φιλους που την στηριζουν? Θα τρελλαθουμε εντελως δηλ!! Καπου δεν μας τα λετε καλα ρε παιδια. Κ ποιος Μειμαρακης? Αυτος παντα με την Ντορα ηταν,τα υπολοιπο ηταν πολιτικα παιχνια που εκανε. Μην τρωμε κ κουτοχορτο.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Marianna 27/10/2009 16:12:48

      Εκ πρώτης όψεως δεν έχεις άδικο, αλλά στην πραγματικότητα, για να πας να ψηφίσεις, θα καταγραφείς ως ΝΔ, είτε είσαι "μέλος" είτε είσαι "φίλος". Όποιος θέλει να ψηφίσει, θα ψηφίσει έτσι κι αλλιώς. Τώρα που το σκέφτομαι αυτό, νομίζω ότι έχουν δίκιο όσοι είπαν ότι ο Αβραμόπουλος απλώς ψάχνει πρόσχημα αποχώρησης από τη διαδικασία.

  5. Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ avatar
    Ο ΒΟΥΝΙΣΙΟΣ 27/10/2009 14:41:37

    Αν το ερώτημα, δλδη ο «κρίσιμος παράγοντας» στην ηγετική ελίτ της ΝΔ είναι ποιος θα βγει αρχηγός ή ποιοι θα απαρτίσουν τη νέα ηγετική ομάδα, τότε η ΝΔ είναι ένα κόμμα χωρίς πυξίδα, χωρίς προορισμό ,χωρίς πολιτικούς στόχους...

  6. basios avatar
    basios 27/10/2009 15:55:23

    Η

    ΝΤΟΡΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΕΜΕΙΝΕ ΠΙΣΩ

    Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΕΡΑΣΕ 4 ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ

  7. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 27/10/2009 18:00:51

    Μάλιστα. Να μιλήσει η βάση. Αλλά όχι οι 70χρονες κυρίες...της βάσης που μας χαλάνε το image. Κατά τα λοιπά,ελπίζω να μην αναγκαστώ να επιχειρηματολογήσω υπέρ του όρου "παρωδία",που - καλή τη πίστει- απέσυρα.

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/10/2009 18:40:13

    Η βάση :

    -μίλησε στις εκλογές για το Ευρωκοινοβούλιο

    δεν άκουσε κανένας

    -μίλησε 04/10/09

    δεν άκουσε κανένας

    Τα παιδάκια νομίζουν ότι το πρόβλημα είναι το επίθετο ή το γένος του επόμενου αρχηγού;

    Οταν οι ψηφοφόροι του 2004 έκατσαν σπίτι και το ΠΑΣΟΚ πήρε 10,000 ψήφους παραπάνω, η αγωνία της βάσης είναι για τις διαδικασίες με τις οποίες ο ...πισινούλης κάποιου ή κάποιας θα κάτσει στην καρέκλα με την ταμπέλα Πρόεδρος;

    ΥΓ

    έχω διαφωνήσει αρκετές φορές με τον κ Μειμαράκη αλλά έχει δίκαιο.
    Μπορεί να θέλει να εξαγοράσει τη θέση που θα κάθεται αύριο, όπως λέει η ανάρτηση, ή μπορεί να λέει και αυτό που σκέφτεται όμως.

    4 Λουδοβίκοι:

    -η μια έχασε τον ....κλητήρα
    -ο άλλος μετέφερε μνημεία στην εκλογική του περιφέρεια
    -ο ................... ;
    -και ο χορός των μεταμφιεσμένων

    Αυτοί είναι οι υποψήφιοι; Αυτοί θα εμπνεύσουν και θα καθοδηγήσουν; Δεν άσκησαν εξουσία;Δεν ευθύνονται ως Υπουργοί και ως στελέχη ότι 1,000,000+ γύρισε την πλάτη;

    Δεν υποστηρίζω την κα Μπακογιάννη, το έχω πει πολλές φορές (προσωπικά πιστεύω ότι .........ο Κυριάκος Μητσοτάκης έχει περισσότερες ικανότητες σε σύγκριση)
    Ο κ Σαμαράς τι έχει να παρουσιάσει ως κυβερνητική θητεία πχ; Τον Επικούρειο; Τους συνεργάτες του; Το παρελθόν του; Να θυμηθούμε τις δηλώσεις του:

    -βρήκα ένα ακέφαλο Υπουργείο που δεν έχουν γίνει κρίσεις...έκανε κρίσεις 9 μήνες;
    -είχε stage στις Υπηρεσίες του ΥΠΠΟ;
    -πλήρωσε τα δεδουλευμένα σε εργαζόμενους;
    ή

    "Έχω πολλά να πω για την περίοδο 1993, αλλά δεν είναι η ώρα. Έκανa μια αξιακή επιλογή και ανέτρεψα μια συνθηκολόγηση που θα προκαλούσε προβλήματα στη σταθερότητα της περιοχής μας. Nιώθω δικαιωμένος γιατί ακολούθησαν 4 πρωθυπουργοί και κανείς δεν άλλαξε τίποτα. Πλήρωσα την θέση μου εκείνη, μένοντας για 8 χρόνια εκτός πολιτικής, κοιτάζοντας τους τοίχους του σπιτιού μου."

    1. Η "αξιακές επιλογές" σου ως στελέχους ενός δημοκρατικού κόμματος κανονικά θα έπρεπε να σε οδηγήσουν σε αποστασιοποίηση από την πολιτική του και σε αποχώρηση απ' αυτό και όχι στην καταψήφιση της κυβέρνησης ( της οποίας μάλιστα ήσουν μέλος) και , πολύ περισσότερο, στο γκρέμισμά της

    2. Η αποχώρησή σου από το κόμμα , για να φτιάξεις το δικό σου κόμμα, και, στη συνέχεια, η αποτυχία σου να εκλεγείς ακόμα και βουλευτής, σε οδήγησε φυσιολογικά εκτός της πολιτικής ζωής . Επειδή όμως εσύ δε διαθέτεις
    πολιτική τσίπα , η επιστροφή σου σε στιλ ούτε γάτος ούτε ζημιά στο κόμμα
    από το οποίο έφυγες απέδειξε πόσο αριβίστας είσαι.

    3. Δεν είναι ποινή το ότι κοίταζες τους τοίχους του σπιτιού σου, επειδή
    αποκρύνθηκες από την πολιτική υπερασπιζόμενος κάποιες "αξίες".
    Η πολιτική δεν είναι αυτοσκοπός ούτε , πολύ περισσότερο, επάγγελμα.
    Είναι ανιδιοτελής προσφορά στα κοινά , είναι ασίγαστο πάθος για το δημόσιο καλό. ....

    από ένα gerontakos . blogspot . com για την αντιγραφή...

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ Ο Ιθαγενής 27/10/2009 19:19:09

      Αγαπητέ Ιθαγενή, πολλά είναι σωστά από αυτά που λες, όμως η δική μου γνώμη είναι πως πρέπει να γίνουν συγκρίσεις. Δεν μπορώ να πω το Σαμαρά αρριβίστα, από τη στιγμή που έμεινε σταθερός στις παλιές του θέσεις. Λίγο το έχεις; Από το σύνολο των βουλευτών και στελεχών της ΝΔ, είναι ο μόνος που έχει ακόμη θέση κατά τη σύνθετης ονομασίας για τα Σκόπια. Βρίσκεται έτσι σε αρμονία με τη λαϊκή θέληση. Μόνο αυτός. Και δεν το έκανε σήμερα, το έκανε σε ημέρες παντοδυναμίας της αντίθετης γνώμης. Αυτό κάτι δείχνει.

      Ο Σαμαράς δεν έφυγε μόνος του. Κάποιοι πρώτα τον διώξανε. Ο Μητσοτάκης τον Απρίλιο του 1992 από Υπουργό (για να ξεπουλήσει το όνομα της Μακεδονίας), ο Έβερτ με την άτιμη συμφωνία για ταυτόχρονη παραίτηση από βουλευτές που ο ίδιος τελικά δεν τήρησε. Το βαρύτερο που μπορεί κανείς να κατηγορήσει το Σαμαρά είναι πολιτκή επιπολαιότητα. Που, κατά τη γνώμη μου, ούτε καν αυτό συμβαίνει. Τη στάση του θα την αποκαλούσα μάλλον συναισθηματισμό. Και αυτό στις μέρες μας μάλλον αρετή είναι και όχι ψόγος.

      Υπάρχει και κάτι άλλο που μπορείς να του προσάψεις. Την ιδιοτέλεια του πολιτικού. Θέλει να μην εξαφανιστεί, γι' αυτό άρχισε από το 1999-2000 να λοξοκοιτάει ξανά προς τη ΝΔ. Αναρωτιέμαι, όμως, μόνον για το Σαμαρά είναι κέρδος η επιστροφή του; Έχει στελέχη αντίστοιχης ποιότητας η ΝΔ, αντίστοιχης πολιτικής απήχησης; Σκέψου μόνον ότι με δυο χρόνια που επανήλθε "κανονικά" σε αυτό το κόμμα και είναι ο μόνος που μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τη Μητσοτάκαινα. Ποιο άλλο στέλεχος έβγαλε αυτό το κόμμα που να μπορεί σήμερα να διεκδικήσει την αρχηγία; Πού είναι τέλος πάντων οι υπόλοιποι; Κανένας δεν θέλει τη Ντόρα στη ΝΔ, αλλά πολλοί αναγκαστικά πήγαιναν προς τα εκεί, ελλείψει εναλλακτικής. Πώς λοιπόν ξαφνικά γίνεαι μεσσίας ο Σαμαράς για τη ΝΔ; Δεν είναι εντυπωσιακό; Δεν δείχνει πολιτικό εκτόπισμα που δεν υπάρχει σε όσους έμειναν σε αυτό το κόμμα;

      Υπάρχουμε εδώ και αλλού ένα σωρό μουτζαχεντίν, απλοί πολίτες που στηρίζουν το Σαμαρά χωρίς να έχουν κανένα προσωπικό συμφέρον, χωρίς να ανήκουν στο επιτελείο του και χωρίς να προσδοκούν κάτι συγκεκριμένο από την εκλογή του, πέρα από το καλό της χώρας. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλος υποψήφιος αυτή τη στιγμή στο συντηρητικό χώρο που να μπορεί να εμπνεύσει κάτι αντίστοιχο. Δεν λέμε ότι είναι σίγουρα τέτοιος, αλλά λέμε ότι μόνον αυτός έχει ελπίδα να αποδειχθεί τέτοιος.

      Από την άλλη έχεις τη Μητσοτάκαινα, με ό,τι αυτή εκπροσωπεί. Ξεπούλημα και λεηλασία της χώρας χωρίς ελαφρυντικά. Δεν σου κάνουν τα ελαφρυνστικά που αναφέρω παραπάνω για το Σαμαρά; Εντάξει. Δέξου την πολιτεία του χωρίς ελαφρυντικά. Και βάλε την όπως είναι στη ζυγαριά με την πολιτεία της Μητσοτάκαινας. Ειλικρινά, έχεις ακόμη δίλημμα;

      Ο Σαμαράς είναι μια ευκαιρία για τη χώρα, αντιθέτως, το δίδυμο ΓΑΠ-Ντόρας η εγγύηση καταστροφικής πορείας των εθνικών μας θεμάτων. Θα γίνει αγώνας δρόμου ποιος θα ξεπουλήσει γρηγορότερα. Ας μην το κάνουμε αυτό στη χώρα μας. Ας ψηφίσουμε ως καλοί νοικοκύρηδες του σπιτιού "Ελλάδα". Οι επιλογές μας είναι δεδομένες. Δεν υπάρχει δίλημμα.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Blimblomblim 27/10/2009 19:39:37

        Εχω λοιπόν από την μία πλευρά την κόρη του Μητσοτάκη και από την άλλη την συναισθηματική ιδιοτέλεια του Μεσσήνιου πολιτικού.
        Θα πρέπει λοιπόν για άλλη μια φορά να επιλέξω τον λιγότερο κακό;
        Δεν έχουν και οι δύο ευθύνες για το αποτέλεσμα;
        Ανέλυσε κανένας τους λόγους της ήττας; Δεν συμμετείχαν στη διαμόρφωση των λόγων αυτών;
        Το θέμα ηγεσίας του επίδοξου αρχηγού είναι θέμα ζυγίσματος;
        Προσωπικά όμως πιστεύω ότι δεν είναι ικανός, έφυγε από ένα κόμμα και απέτυχε να έχει επιτυχή πορεία και γύρισε στο κόμμα το ...ξεπερασμένο;
        Για να ηγηθεί με τους μηχανισμούς που πριν λίγο τους κατηγορούσε;
        Προσωπικά μου είναι συμπαθής ο κ Σαμαράς, το έχω πει πολλές φορές.
        Δεν είναι όμως (προσωπική άποψη) ικανός, έφυγε από ένα κόμμα, απέτυχε, γύρισε και τώρα θέλει να ηγηθεί σε αυτό που μέχρι προχθές κατηγορούσε τους μηχανισμούς και τις λειτουργίες του....
        Λυπάμαι αλλά κανέναν από τους 4, δεν είναι λύσεις συνέχεια του προβλήματος είναι....

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 27/10/2009 19:40:41

          ουπς διπλοεγγραφές....

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ Ο Ιθαγενής 27/10/2009 19:52:46

          Σήμερα το βασικό είναι να μπορέσει κανείς να παράσχει αντιστάσεις. Αντιστάσεις στην ισοπέδωση του παντός. Στο ψευτοφιλελεύθερο σμπαράλιασμα των αξιών. Εκεί νομίζω ότι ο Αντώνης έχει να πει κάτι. Δεν ήταν τυχαίες οι δύο ομιλίες του στο 2008, στις εκδηλώσεις του ΙΣΤΑΜΕ και του Ινστιτούτου Δημοκρατίας. Μόνον αυτός υπερασπίζεται με το δημόσιο λόγο του αυτά στα οποία πιστεύουμε.

          Αυτός είναι ο θετικός λόγος, μαζί με τη στάση του στα εθνικά θέματα, για τον οποίον τον υποστηρίζω εγώ, το παλιό και σήμερα αποστασιοποιημένο κομματικό στέλεχος της ΝΔ. Κατά τα άλλα, ναι, είναι φυσικά και ο λιγότερο κακός. Δεν είναι τέλειος και σου είπα και μόνος μου ότι βρίσκω δίκιο σε αρκετά από όσα γράφεις. Μακάρι να υπήρχε ο Λεωνίδας ή ο Μεγαλέξανδρος για να επιλέξουμε. Δεν υπάρχει όμως. Οι επιλογές για το αύριο είναι δεδομένες. Δεν μπορούμε να σταθούμε αμέτοχοι, διότι διαφορά, δόξω τω Θεώ, υπάρχει, από ό,τι φαίνεται.

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Ο Ιθαγενής 27/10/2009 19:57:56

          Όλη η αντισαμαρική εκστρατεία στηρίζεται και εξαντλείται στην δημιουργία της Πολιτικής Άνοιξης. Όμως αποδεικνύεται πως δεν αγγίζει την βάση της νέας δημοκρατίας, διότι δεν έπαψε ποτέ να τον θεωρεί δικό της. Το πρόβλημα γίνεται ακόμη εντονότερο, διότι εάν αύριο ο αρχηγός του έτερου κόμματος στο δικομματικό μας σύστημα δηλώσει πως δεν συμφωνεί με τη διπλή ονομασία στις δημοτικές εκλογές η Ελλάδα θα ξαναείναι μπλε, που σημαίνει πως όχι μόνον η βάση της Νέας Δημοκρατίας τον θεωρεί δικό της αλλά και η ευρύτερη βάση της ελληνικής κοινωνίας.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Blimblomblim 27/10/2009 20:09:15

        Ο Σαμαράς σε αυτό το σημείο ζει την εμπειρία του ΠΑΣΟΚ το 2007, όπου η βάση του κόσμου του αηδιασμένη από το προμοτάρισμα του Βενιζέλου, λειτούργησε ως μουτζαχεντίν για τον ΓΑΠ.
        Η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στους υποστηριχτές των δύο επικρατέστερων είναι πως στην μεν Μπακογιάννη είναι φανατικοί αλλά ο φανατισμός τους τρέφεται από τις προσωπικές τους φιλοδοξίες, ενώ στον Σαμαρά καίτοι ποιοτικώς λιγότερο φανατισμένοι, η σθεναρή υποστήριξή τους δεν εφορμείται από ιδιοτέλεια, τουναντίον. Μια διαφορά, μια κρίσιμη λεπτομέρεια που μάλλον έχει κρίνει ήδη και το αποτέλεσμα (όσο κι αν αυξηθούν τα χτυπήματα κάτω από τη ζώνη της μητσοτακικής πλευράς, που καταφανώς φέρνουν ήδη τα αντίθετα αποτελέσματα)

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/10/2009 21:08:02

    Ποια Πολιτική Άνοιξη; Το να μιλάς με + ή - για το 1993 - 2000 είναι το ίδιο ηλίθιο με το να κατηγορείς την άλλη πλευρά για το επίθετο του μπαμπά της.
    Λοιπόν:

    -εγκαινίασε το Νέο Μουσείο Ακρόπολης και το Νέο Μουσείο Πατρών. Ωραία, προσωπικό έχουν; όχι ωρομίσθιους, stage, ΟΠΕΠ (ρπό το παράθυρο...) κλπ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ;
    -δήλωνε ότι δεν είχε "μπλε" προϊσταμένους εφορειών στο ΥΠΠΟ. Θέλεις τα δημοσιεύματα; αντιπαρέρχομαι της λογικής μπλε και πράσινου κράτους, γιατί είναι πραγματικότητα και ας λένε τα κόμματα ότι θέλουν. Έκανε κρίσεις; όχι για να βάλει "χρώματα", αλλά για να καλύψει τα οργανικά κενά
    -τι έκανε με τα Ολυμπιακά Ακίνητα; ..................
    -μπορεί κάποιος να μου πει τον αριθμό των συμβασιούχων, των ορισμένων χρόνου και των stage στο ΥΠΠΟ;
    -Προώθησε σχέδιο οργανισμού; Διοικητικής μεταρρύθμισης; Οργάνωσης;
    -μπορεί κάποιος να πει τι χρωστάει το ΥΠΠΟ; όχι προγραμματικές κλπ απλά σε μιστούς, τιμολόγια, ΔΕΚΟ, ΙΚΑ κλπ
    -λογομαχούσα το 2008 με έναν άλλο αναγνώστη των αντινεων, για τους συμβασιούχους του ΥΠΠΟ. Απλήρωτοι είναι με 5+ χρόνια. Πως γίνεται λοιπόν με το χρονικό όριο των 2 χρόνων με το ΠΔ 164/2004; Πως γίνονται να οφείλονται δεδουλευμένα του 2007 - 2008 - 2009 σε κόσμο;
    -μπορεί κάποιος να ρωτήσει για την κατάληψη του Εθνικού Θεάτρου; τον ψυχραιμία πχ....
    -η προκήρυξη του Αυγούστου, που ανέφερε στις συνεντεύξεις για την κάλυψη κενών που είναι;
    κλπ

    Να πούμε λοιπόν ότι όλα είναι θέμα ζυγίσματος; Να βάλω στη μια παλάντζα τον κλητήρα του Καραβέλλα και στην άλλη τον Επικούρειο και να επιλέξω;
    Λοιδορούμε το ΠΑΣΟΚ που εδώ και 21 ημέρες εξαγγέλλει και δεν κυβερνά.
    Μα το κόμμα μου 23 ημέρες δεν μπορεί να αποφασίσει πως θα εκλεγεί ο Πρόεδρος, αν μιλήσουν στο συνέδριο, αν ψηφίσει ο Μήτσος ως φίλος ή ο Κίτσος ως μέλος.
    Αυτά είναι τα προβλήματα; Μπορεί ο κ Σαμαράς και η κα Μπακογιάννη να πουν τους λόγους που 1,000,000+ φίλοι είπαν "αποσκότισον" ; Μπορεί να μας πουν πως θα οργανώσουν το κόμμα που ο κάθε τσέλιγκας και συνδικαλιστής θέλει καρέκλα στο Ταμείο της εξουσίας; Μπορεί κάποιος να μιλήσει για οικονομία, παιδεία, εξωτερική πολιτική, δημόσια διοίκηση και όχι για το ποιος θα κάτσει που;
    Συμπαθώ το λόγο του κ Σαμαρά, έχει την αύρα του 1974 περί κρατικού φιλελευθερισμού, έθνους, πατρίδα κλπ Αντιστοιχία με την πολιτική του δεν έχει...
    Το έχω πει χιλιάδες φορές δεξιός είμαι όχι Κνίτης, έλεος με τους στρατούς και τους υποστηριχτές....

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Ο Ιθαγενής 27/10/2009 21:20:38

      Δηλαδή εσύ θεωρείς πως είναι δυνατόν κάποιος να κάνει ανθρώπους τύπους σαν τον Μεϊμαράκη σ΄ αυτό το κόμμα; Αυτό είναι το διακύβευμα;
      Άλλο είναι και σ΄ αυτό πείθει ο Σαμαράς: στο να μην είναι το 99% μεϊμαράκηδες οι επόμενοι κουμανταδόροι.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ B.K.Σ. 27/10/2009 21:28:31

        ναι μόνο που 100% "μεϊμαράκηδες" είναι η αυλή του...
        Εκτός αν το μαγαζί διαλυθεί και γίνει ένα νέο όπως το 1974, αλλά με τα υλικά που έχουν οι αυλές άστο καλύτερα...

        ΥΓ

        για την κυβερνητική παρουσία των 9 μηνών διαφωνείς;

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ Ο Ιθαγενής 27/10/2009 21:35:57

          όχι δεν διαφωνώ για τα έργα και ημέρες της διακυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας της οποίας ήταν στέλεχος. Και ούτε περιμένω από τη Νέα Δημοκρατία σπουδαία πράγματα σε θέμα νοοτροπίας. Τα μεσαία στελέχη της είναι εμετικά και αυτά την χαντάκωσαν στον κόσμο. Θεωρώ όμως πως με την Μπακογιάννη θα βρωμίσει ο τόπος από αυτά, ενώ με τον Σαμαρά αφού πλέον θα έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι θα μπορέσει, με βάση το ήθος του να μαζέψει τον κ_λο μερικών απ΄ αυτά.

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 27/10/2009 21:38:18

          εγώ τι έκανε στο ΥΠΠΟ ρωτώ......στα 9 ερωτήματα των 9 μηνών....

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ B.K.Σ. 27/10/2009 21:49:03

        Δηλαδή εσύ ρωτάς, εάν ο Σαμαράς έκανε μέσα σε 9 μήνες όσα δεν ήταν διατεθειμένοι όλοι οι λοιποί να κάνουν όχι μόνον μέσα σ΄ αυτούς τους 9 μήνες αλλά στα πεντέμισυ χρόνια; Κι εγώ σε ρωτώ γιατί να το κάνει; για να λάμψει η διαφορά; εδώ οι διαπραγματεύσεις κρατούσαν χρόνια για το αν θα επιτρέψει το μητσοτακικό μπλοκ να υπουργοποιηθεί και αυτός θα αυτοχειριαζόταν; Ευκταίο πιθανόν δε λέω, αλλά δεν το έπραξε τω όντι...!

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 27/10/2009 22:02:09

          Όταν έχεις πολιτικό όραμα για τον τόπο σου τότε κάθεσαι σε κάθε τραπέζι διαπραγματεύσεων. Το πολιτικό του όραμα πάντως δεν ήταν η υπουργική καρέκλα ούτε η έδρα του Ευρωβουλευτή. Από το 93 τον θεωρούσαν διάδοχο του Μητσοτάκη.
          Η διοικητική και διαχειριστική λειτουργία της πολιτιστικής κληρονομιάς και της μνήμης της χώρας οφείλει να καθοδηγείται από την ακαδημαϊκή κοινότητα. Σύνολη η πολιτική εξουσία είναι μεταξεταστέα στο συγκεκριμένο θέμα. (όσο για την υπάρχουσα πλέον ακαδημαϊκή κοινότητα μάλλον ανοίγω πληγές με την πρωτοκαθεδρία που της αποδίδω...)

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 27/10/2009 21:53:56

    OK, συμφωνώ μαζί σου για την τακτική. Σε τι διαφέρει λοιπόν όταν αποδέχεται το παιχνίδι των διαπραγματεύσεων με αντάλλαγμα την Υπουργική καρέκλα;
    ...και εγώ σε ρωτώ για τη διοικητική και διαχειριστική λειτουργία της πολιτιστικής κληρονομιάς και της μνήμης της χώρας.
    Μια μεταφορά ναού (στην εκλογική του περιφέρεια) και δύο κορδέλλες....