#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2010 19:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μιλάς επι τρείς ώρες, χωρίς να λες τίποτα



Πώς γίνεται να μιλάς επί τρεις ώρες,να περιμένει όλη η Ελλάδα να μάθει ποιο θα είναι το οικονομικό της μέλλον, κι εσύ να καταφέρνεις να μη λες απολύτως τίποτε;


Κι όμως, ο Γ. Παπανδρέου κατάφερε για ακόμη μια φορά να αποκοιμίσει, να μας κάνει να σκεφτούμε ότι ζούμε σε άλλη χώρα, ότι τέλειωσαν τα βάσανά μας κι όπου να' ναι έρχεται ο Παράδεισος όπου όλοι θα έχουν να φάνε και θα έχουν και... ουρί για να τους κάνουν αέρα.


Όταν από ολόκληρη συνέντευξη το μόνο που σου μένει είναι ότι ο Λουκάς Παπαδήμος μπαίνει καπέλο σε όλους τους οικονομικούς υπουργούς και μάλιστα... αμισθί, τότε μιλάμε για μια αποτυχημένη παρουσία.


Κατά τα λοιπά, οι απαντήσεις του πρωθυπουργού στο οικονομικό επίπεδο ήταν μία από τα ίδια, γενικόλογες, χωρίς ειδήσεις και το κυριότερο με φανερή ασάφεια και έλλειψη κατεύθυνσης.


Μίλησε για παράδειγμα, για έξοδο από τη διαδικασία του Μνημονίου το 2013, ίσως και νωρίτερα αν όλα πάνε καλά. Εδώ σε ολόκληρο τον κόσμο μιλάνε για νέο Μνημόνιο, δηλαδή νέα δανειοδότηση μέχρι το 2020 και ο πρωθυπουργός υπόσχεται έξοδο σε δύο χρόνια.


Είπε ότι δεν τίθεται θέμα αύξησης των φόρων στο πετρέλαιο θέρμανσης μέχρις ότου δημιουργηθεί αναδιανεμητικός μηχανισμός ώστε να μη θιγούν οι αδύναμοι. Τι σημαίνει αυτό άραγε; Διότι ο μηχανισμός μπορεί να διαρκέσει χρόνια μέχρι να γίνει αλλά μπορεί να τον κάνουν και άμεσα ώστε από 1/1/2011 να παίρνουμε ακριβότερο πετρέλαιο.


Είπε ότι στο τραπέζι των συζητήσεων είναι η αύξηση του ΦΠΑ από το 11% στο... 24%. Κατ' αρχάς δεν έχουμε συντελεστή 24%, οπότε είτε έκανε λάθος, είτε θα έχουμε αύξηση του ανώτερου συντελεστή κατά μία μονάδα. Μάλλον τα μπέρδεψε ο πρωθυπουργός.


Από την άλλη, με τη μαύρη τρύπα να είναι ήδη από τα έσοδα 3,2 δισ. ευρώ, δε μας είπε που θα βρει τα λεφτά. Θα πέσουν από τον ουρανό, θα δανειστούμε εκ νέου, θα φιλοτιμηθούν οι φοροφυγάδες και θα σπεύσουν στις εφορίες; Άγνωστο το σχέδιο της κυβέρνησης.


Σημαντικό είναι ότι μίλησε για κλείσιμο όλων των εκκρεμών φορολογικών υποθέσεων των προηγούμενων ετών. Μια γενική περαίωση δηλαδή όπου επιχειρήσεις, ελεύθεροι επαγγελματίες και φυσικά πρόσωπα θα σπεύσουν να πληρώσουν κάποιο ποσό και να πάρουν το... συγχωροχάρτι της φορολογικής αμνηστίας. Έτσι ξέρουμε κι εμείς. Να μην ξαναπληρώσουμε φόρους στο εξής αφού σίγουρα κάποιος θα έλθει μετά από πέντε χρόνια να μας “ρυθμίσει”. Και οι συνεπείς φορολογούμενοι, οι μισθωτοί που τα δηλώνουν όλα τι πρέπει να κάνουν από εδώ και πέρα;


Όσο όλα πηγαίνουν καλά δε θα χρειαστούν νέα μέτρα, είπε. Μα τίποτε δεν πηγαίνει καλά, οπότε τα νέα μέτρα έρχονται, ήδη προβλέπονται στο Μνημόνιο ως “μη προκαθορισμένα μέτρα”.


Δεν υπάρχει θέμα απόλυσης δημοσίων υπαλλήλων, δεσμεύτηκε. Γιατί, είχε τεθεί τέτοιο θέμα και δεν τον ξέραμε; Γίναμε Ρουμανία και πρέπει να φυλαγόμαστε από την κυβέρνηση; Μάλλον η απάντηση είναι καταφατική.


Σα να μην πέρασε μια μέρα επανέλαβε κάνοντας τα νεύρα μας... τσατάλια: «Λεφτά υπάρχουν», το θέμα είναι πού πάνε - αν πηγαίνουν στη φοροδιαφυγή και στη διαφθορά, τότε οι πολλοί θα πληρώνουν και οι λίγοι θα φοροδιαφεύγουν και θα πλουτίζουν.


«Σύμφωνα με την πορεία των εσόδων θα δούμε τι μπορεί να γίνει για τη συγκρότηση ενός προγράμματος που θα χτυπά την ανεργία, για την ενίσχυση της απασχόλησης, με δράσεις όπως η επιδότηση εισφορών μέχρι την κοινωνική εργασία για ανέργους, αλλά και τη στήριξη της γυναίκας και της μητέρας, με τη λειτουργία ολοήμερων σχολείων - βρεφονηπιακών σταθμών».


Αν περιμένουμε δηλαδή για τα αυτονόητα από την πορεία των εσόδων, τότε θα κλάψει πολύς κόσμος.


Τέλος, μίλησε για δημόσιο πυλώνα στις τράπεζες ανακατεύοντας και την Εθνική, προφανώς μη γνωρίζοντας ότι δεν είναι πλέον κρατική.


Τέλος, αυτοπαινεύτηκε για ακόμη μια φορά διότι γλίτωσε τη χώρα από την χρεοκοπία και απέδωσε το άσχημο κλίμα και την ανησυχία των πολιτών στη μετρολογία. Φταίνε δηλαδή οι άλλοι γιατί το οικονομικό κλίμα και η αβεβαιότητα έχουν φτάσει στο ζενίθ. Δεν φταίει η αδιέξοδη πολιτική της κυβέρνησης.


Εν κατακλείδι ήταν μια συνέντευξη χωρίς ενδιαφέρον, απλά για να γίνει. Αφού απέφυγε τις ξεκάθαρες κουβέντες και δεν έσωσε ελπίδα στο λαό, τότε ήταν ως μη γενόμενη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 12/09/2010 19:33:03

    Ο ανθρωπος θα ολοκληρωσει την αποστολη του και θα φυγει! Μετα τι?????

    • Γιωργης avatar
      Γιωργης @ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 12/09/2010 19:44:48

      πεινα,θανατικο,αφρικανοποιηση και 2-3 χαμενες γενιες για οσους επιβιωσουν

      • aengus avatar
        aengus @ Γιωργης 12/09/2010 20:28:15

        Δε λυπάμαι τα γηρατειά που φεύγουν -- τα μωράκια που έρχονται άθελά τους να ζήσουν σκλάβοι, να πεθάνουν σκλάβοι, σ' έναν κόσμο ελεύθερων αφεντάδων. Θα τους μαθαίνουν: η σκλαβιά τους χρέος εθνικόν …!
        ΚΩΣΤΑ ΒΑΡΝΑΛΗΣ (20.10.1973)

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 13/09/2010 11:35:11

      Οι μισοί νόμοι που ψηφίζονται στην Ελλάδα έρχονται από τις Βρυξέλλες, μεταφρασμένοι και προσαρμοσμένοι στις ελληνικές απαιτήσεις.
      Το 2014 αναλαμβάνει η παγκόσμια διακυβέρνηση της ΕΕ, με τον ύπατο εξωτερικής πολιτικής και ασφαλείας, αναλαμβάνει την ελληνική αστυνομία-στρατό. Η ΝΔ-ΠΑΣΟΚ συμφώνησαν σε αυτό.
      Πολιτικοί μετά το 2014 δεν χρειάζονται.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Dimitris D 13/09/2010 11:45:40

        Ε όχι και παγκόσμια! Τους Κινέζους μισή μερίδα τους έχεις; Τους Σαμουράι; Τους Ινδούς; Έ, και οι ΗΠΑ δεν θα έχουν προλάβει να ξανααρπαχτούν Βόρειοι-Νότιοι σε 4 χρόνια, φαντάζομαι!
        Πανευρωπαική ναί. Να ακριβολογούμε.

  2. iliadis avatar
    iliadis 12/09/2010 19:34:24

    George the Greek. Είναι ο αγαπημένος πρωθυπουργός των Γερμανών. Κάτι ενδιαφέρον στο http://www.elliniki-gnomi.eu/archives/4947 Πιστεύω να μην ενοχλεί.

  3. rally monkey avatar
    rally monkey 12/09/2010 19:48:51

    τραυματισε τη χωρα την εστειλε εμπρακτα στην εντατικη και τωρα αυτοεπαινειται για το συστημα μηχανικης υποστηριξης.
    αυτος ειναι ο λογος για τον οποιο πρεπει να λογοδοτησουν

  4. zap-zap avatar
    zap-zap 12/09/2010 19:52:37

    το 2009 ερωτήσεις στον πρωθυπουργό έκαναν στην αρχή τα παρακάτω μέσα.
    1. Νέα Παπαχρήστος
    2. Μέγκα Χασαπόπουλος
    3. Ελευθεροτυπία Σώκος
    4. Αντένα Γιακουμής
    5. Έθνος Αντύπας
    6. Άλτερ Τσακίρης
    7. Βήμα Κωβαίος
    8. Άλφα Πιτταράς
    9. Καθημερινή Ζούλας
    10. Σκάι Σιδέρης
    11. Πρώτο θέμα Μακρυγιάννης
    12. Νετ Μποτώνης
    13. Real News Μακρή
    14. ΕΤ3 Ντόζης
    15. Επενδυτής Καλαρύτης
    Ποιός θα βρει ποιοί έκαναν ερωτήσεις το 2010 πρώτοι;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ zap-zap 12/09/2010 20:43:17

      Τι κερδιζω γιατι εφαγα δυο ωρες το μεσημερι στην τηλεοραση

      • Drifty avatar
        Drifty @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 21:00:27

        Χαρά στο κουράγιο σου και την υπομονή σου. Είχες μήπως πιεί πριν Lexotanil ? Όσο αφορά την σειρά, εκτιμώ ότι η πρώτη τριάδα ήταν σίγουρα μέσα.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 21:12:55

        εχασες!!! και οι δεκαπεντε!!!!

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ zap-zap 13/09/2010 10:17:05

      Μακράν η καλύτερη ερώτηση ανήκει στο Γιάννη Κανελλάκη: Αφού πρώτα "κατακεράυνωσε" την κακιά διακυβέρνηση της ΝΔ, συνέχισε κατακεραυνώνοντας την κακιά διακυβέρνηση της ΝΔ και ρώτησε, εμπιστευόμενος το Τζέφρη ως άλλο Μεσσία, πότε θα μπουν στη "φυλακη" οι κλέφτες της ΝΔ που ευθύνονται αποκλειστικά και μόνο για την είσοδό μας στο ΔΝΤ (το οποίο δεν είναι ΔΝΤ κατά το Τζέφρη, αλλά ΕΕ...)... Τα λόγια είναι περιττά...

    • Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
      Πλούταρχος Λευκαδίτης @ zap-zap 13/09/2010 10:19:25

      Οι πληροφορίες που θέλουν το Συγκρότημα να μοιράζει δωρεάν πάνες στους υπαλλήλους του και δη στα προβεβλημένα στελέχη του, μετά το πέρας της συνέντευξης του ακατονόμαστου, ελέγχονται προς το παρόν ως ανακριβείς...

  5. χρηστος avatar
    χρηστος 12/09/2010 19:54:14

    Αμ οι αστειοτητες για την βραζιλια ? Ξεχαστηκε η Δανια ? το προτυπο μας ειναι η Βραζιλια τωρα ? ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ
    http://tutumakias.blogspot.com/2010/09/jeffrey_4178.html
    Αυτα ονειρευεται ο Jeffrey ?

  6. Vax avatar
    Vax 12/09/2010 19:56:14

    Ο άνθρωπος ζει σε άλλη χώρα! Αφήστε που στην κυριολεξία βίασε την ελληνική γλώσσα σήμερα. Αν δεν μπορεί την ελληνική ας μιλάει τη μητρική του που με την πρώτη ευκαιρία την χρησιμοποίησε(εντέχνως έχω να πω)...

  7. ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ avatar
    ΝΕΜΕΣΙΣ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ 12/09/2010 20:01:32

    καλησπερα σας. Μεχρι να απαντησει ο κ.ΓΑΠ ειχαμε ξεχασει ποια ηταν η ερωτηση του δημοσιοκαφρου.Να μη πω για τις μπουρδολογιες που αραδιασε.Ακουσα μερικα σωστα ερωτηματα που του τεθηκαν του παιδιου αλλα δεν ομως....
    Το 1ο ηταν για τις τραπεζες ξανα,την ακριβεια,τα λεφτα που θα τους δωσουν + εκεινα που τους εδωσαν κτλ κτλ...
    Το 2ο ηταν που με εκανε να κλεισω τη τηλεοραση. Το ρωτησαν το κυριο με τη ποδια τη κοκκινη και τα παρασημα για τα εθνικα θεματα και λιγο πριν απαντησει επρεπε να συμβουλευτει την απαντηση που του ειχαν γραψει στην Α4...
    ημαρτον τοοοοοσο πολυ φτιαχτο επρεπε να το κανουν να φαινεται...

  8. ακριβοδικαιος avatar
    ακριβοδικαιος 12/09/2010 20:01:40

    Ως εκλεγμενοι δημοκρατικα ειναι απαραδεκτες οι ενεργειες οπως οι εκσφενδονισεις παπουτσιων.Για τους εμφανως ψευτες ομως?

  9. loretta avatar
    loretta 12/09/2010 20:12:51

    ...απορω πως δεν τον ρωτησε καποιος δημοσιογραφος το σημαντικοτερο ερωτηα ολων!!!
    Κε πρωθυπουργε ....φορατε τα παπουτσια σας????

  10. Aris avatar
    Aris 12/09/2010 20:24:56

    Γιατί καμιά δημοσιογραφάρα δεν ρώτησε τον ΓΑΠ, αφού η χώρα μας επί ημερών του απεκατέστησε την αξιοπιστία της στην ΕΕ και γενικά στο εξωτερικό, γιατί προχθές η Eurostat μας ζήτησε εκ νέου στοιχεία για το πραγματικό χρέος της Ελλάδας; Γιατί ο επικεφαλής της Eurostat κ. W. Radermacher δήλωσε πως «δεν έχουμε δει τα πραγματικά έγγραφα», σχετικά με παλαιότερες συμβάσεις swap;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Aris 13/09/2010 22:18:43

      Σωστός!
      Γιατί άραγε?
      Αφού ήταν σικε οι ερωτήσεις!

  11. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 20:45:53

    Γιατι διαμαρτυρεστε και χαλατε την διεθνη μας εικονα; Εξ αλλου ο μεγαλος κανονιερης το ειπεα και σημερα...Λεφτα Υπαρχουν!!! το ζητημα ειναι ο τι δεν ξερει που πανε...

  12. trellakias avatar
    trellakias 12/09/2010 20:47:01

    Δηλαδή ποιά η διαφορά; Όπως και πέρσι είχε κανονίσει τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις από νωρίτερα, οι μεγάλοι «προστάτες του» έκαναν την δουλειά τους. Τον άφησαν να αναπτύξει μια ωραία έκθεση ιδεών για την πραγματικότητα που του φιλτράρουν οι αυλικοί του, έναν απελπιστικά κενό μονόλογο, που έλεγε τα δικά του, χωρίς να δίνει απαντήσεις, απλά να μιλάει όπως ένας ……..περαστικός που δεν γνωρίζει!
    ΥΓ. Με την πρώτη ευκαιρία ένα εισιτήριο για το θεατρικό έργο : «Δεν ακούω, δεν βλέπω, δεν μιλάω». Θα καταλάβει το «μεγαλείο» της πράσινης διακυβέρνησης
    ΦΟΥΜΟ ΣΤΗΝ ΔΟΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

  13. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 20:56:39

    Θελω να μου λυσετε μια απορια. Ο κ. Μιχαλος δηλωσε μεταξυ αλλων οτι επειδη αυριο ανοιγουν τα σχολεια ,το γεγονος αυτο ειναι ενας ακομη λογος που κανει αδικαιολογητη την κινητοποιηση των ιδιοκτητων φορτηγων. Δηλαδη τι εννοει ο ποιητης; Οτι η παδεια μας ειναι τοσο χαλια ωστε οι μαθητες μεταφερονται με φορτηγα ως τουβλα και οχι με λεωφορεια;

  14. zap-zap avatar
    zap-zap 12/09/2010 21:08:19

    ακριβώς ίδιοι οι πρώτοι 13!!!!!!

  15. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 21:13:25

    Το ΑΛΤΕΡ ειχε μια σοβαρη αναλυση με πρωτη την κ. Μακρη για το κακο που εκανε στην χωρα το παπουτσι..ο δε κ. Κωνστας αναρωτηθηκε γιατι δεν ειχαμε τα επεισοδια των προηγουμενων ετων…ατμοσφαιρα Δεκεμβριου ειπε επι λεξει.
    Σας παρακαλω τα σχολια σας να ειναι ευπρεπη!!!!
    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

    • neotera avatar
      neotera @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 21:23:21

      Κατά το Μέγκα ο γιωργάκης επιβεβαίωσε χθες ότι "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ" !

  16. pikras57 avatar
    pikras57 12/09/2010 21:59:08

    Έχει μετρήσει κανείς τις διαφημίσεις που έπεσαν στα κυριακάτικα ΜΜΕ..

    ΕΛΕΟΣ....

    Σε τέτοια λιτότητα ο ΟΣΚ, η ΔΕΗ, τι ΤΤ, το ΠΕΠ κααααα....τί διαφημίζουν?????


    Την πράσινη ανάπτυξη???

    ..και νάτες οι δημοσκοπήσεις!

  17. tony avatar
    tony 12/09/2010 22:14:52

    να περιμένει όλη η Ελλάδα να μάθει ποιο θα είναι το οικονομικό της μέλλον?
    Δεν το ξερεται?
    Τελειώσαν τα προβλήματα, ο Γιώργος θα μας βάλει όλους στο δημόσιο.
    Θα φέρνει δανεικά και θα ζούμε.

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/09/2010 00:51:22

    Γιατί εκπλήττεστε με τη συνέντευξη; Δεν έχετε καταλάβει ότι ο άνθρωπος έχει άγνοια για κάθε θέμα που απαιτεί μία κάποια εξειδικευμένη γνώση; Ισως εκτός από το κανώ. Οι γνώσεις του περιορίζονται σε κάποια στερεότυπα που επαναλαμβάνει, δίκην μονομανίας.

    • gasparinos avatar
      gasparinos @ ΒΙΣ 13/09/2010 22:11:26

      ΤΟΝ ΑΔΙΚΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.

  19. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/09/2010 00:52:25

    Γιατί εκπλήττεστε με τη συνέντευξη του ΓΑΠ; Δεν έχετε καταλάβει ότι ο άνθρωπος έχει άγνοια για κάθε θέμα που απαιτεί μία κάποια εξειδικευμένη γνώση; Ισως εκτός από το κανώ. Οι γνώσεις του περιορίζονται σε κάποια στερεότυπα που επαναλαμβάνει, δίκην μονομανίας.

  20. fwteinh avatar
    fwteinh 13/09/2010 17:14:14

    εάν το ακούσατε κι εσείς επιβεβαιώστε το please.
    είπε ο ΓΑΠ "εγώ δεν ΦΥΓΟΝΟΠΩ όπως κάποιοι άλλοι" εννοώντας τον Καραμανλή ή μου φάνηκε? μπέρδεψε το ..φυγοπονώ? εκτός των άλλων που έχει μπερδέψει δηλαδή.
    Μην θυμηθώ το μηδέν εις το πηλήκιο και ότι έκανε και υπουργός παιδείας και συγχιστώ.
    Θα βρω την συνέντευξη να το ξαναδώ.

  21. anonymous avatar
    anonymous 13/09/2010 21:46:12

    Και το άλλο αστείο

    Απάντηση σε ερώτηση δημοσιογράφου

    "Οι αρμοδιότητες υπάρχουν και ασκούνται σήμερα. Ασκούνται σήμερα αρμοδιότητες. Οι Υπουργοί που έχουν ορκιστεί, ασκούν κανονικά τις αρμοδιότητές τους. Αν αυτές θα αλλάξουν – που θα αλλάξουν – μόλις αλλάξουν, θα αλλάξει και ο τρόπος της άσκησης των αρμοδιοτήτων."

    Δηλαδή

    Αρμοδιότητες = άσκηση αρμοδιοτήτων

    συνεπάγεται ότι

    0 = άσκηση