#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2013 12:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μιλάνε όλοι για την ΕΡΤ αλλά να μιλάνε και οι Πασόκοι;



H υποκρισία των πολιτικών είναι γνωστή. Όλων των παρατάξεων, ένα κλασσικό νεοελληνικό χαρακτηριστικό από αυτά που μας έχουν φέρει στη σημερινή οριακή κατάσταση. Υποκριτική στάση ανάλογα με τα συμφέροντα και τις θέσεις. Κι όταν κάποιος τολμάει να κάνει μια κίνηση αλλαγής, όταν κάποιος βάζει πράγματι το μαχαίρι στο κόκαλο, τότε ξαφνικά γίνονται όλοι επαναστάτες της…φακής.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της τεράστιας υποκρισίας είναι η στάση κορυφαίων στελεχών του ΠΑΣΟΚ, του παλιού και του νέου ΠΑΣΟΚ, αυτού που κυβέρνησε επί χρόνια την Ελλάδα και την… ΕΡΤ. Που την έκανε παραμάγαζο και κλαδική καθώς ακόμη και τώρα η παράταξη που πρόσκειται στο ΠΑΣΟΚ παίρνει πάνω από 60% στο Ραδιομέγαρο. Που όλοι οι αρχισυνδικαλιστές της ΠΟΣΠΕΡΤ είχαν στενή σχέση με το βαθύ πράσινο και τώρα συναγελάζονται με τον Τσίπρα.

Διαβάστε δηλώσεις στελεχών του ΠΑΣΟΚ που έχουν αποδοκιμαστεί από τον ελληνικό λαό. Ανθρώπων που πλήγωσαν τόσο πολύ τη χώρα και όμως συνεχίζουν να έχουν το θράσος να μιλάνε. Εχουμε και λέμε:

Γ. Παπανδρέου: «Χρειάζεται Δημόσια Τηλεόραση και Ραδιοφωνία, που να υπηρετεί χωρίς σκοπιμότητες το δημόσιο συμφέρον, να λειτουργεί δημοκρατικά και παράλληλα, να αναδεικνύει την σημασία των δημοκρατικών διαδικασιών, με σεβασμό στους κανόνες της ουσιαστικής ενημέρωσης και της δεοντολογίας, λαμβάνοντας υπόψη τον εκπαιδευτικό της χαρακτήρα για το σύνολο της κοινωνίας, όπως και τις ανάγκες του απόδημου Ελληνισμού αλλά και των ακριτικών περιοχών της χώρας».

Ευ. Βενιζέλος: «Είμαστε αντίθετοι με το μαύρισμα της ΕΡΤ. Ταυτιζόμαστε με το φρόνημα του ελληνικού λαού, με το φρόνημα του ελληνισμού».

Χρήστος Παπουτσής: «Η απόφαση της κυβέρνησης να κατεβάσει το διακόπτη στη δημόσια ραδιοτηλεόραση είναι έγκλημα εις βάρος της Δημοκρατίας Είναι πράξη περιορισμού της πνευματικής έκφρασης της χώρας και διασυρμού της Ελλάδας στη διεθνή κοινή γνώμη. Είναι πρωτοφανές γεγονός στην Ευρωπαϊκή ιστορία.

Φώφη Γεννηματά: «Το μαύρο στην οθόνη σόκαρε και ενεργοποίησε τους Έλληνες πολίτες. Αντί λοιπόν να ρίχνουν λάδι στη φωτιά, ας ακούσουν τη φωνή της Δημοκρατίας και της λογικής».

Γιάννης Ραγκούσης: «Ανεξάρτητα πως πρέπει να εξυγιανθεί η ΕΡΤ, η πράξη Σαμαρά που είναι μειοψηφία να την κλείσει είναι βαθιά αντιδημοκρατική. Συνιστά εκτροπή... Ο κ. Σαμαράς, δεν έχει κανένα δικαίωμα να προχωρά σε πράξεις όταν δεν συμφωνεί άλλος . Παραβιάζει τον πλέον θεμελιώδη κανόνα της δημοκρατίας».

Άννα Διαμαντοπούλου: «Η ξαφνική Μαύρη οθόνη και η ''διατεταγμένη σιγή'' φέρνει μνήμες και γεννά φόβους. Ο Πρωθυπουργός παίζει με τη φωτιά, για καλύψει την κυβερνητική αδράνεια-ανικανότητα για μεταρρυθμίσεις».

Αν ψάξει κανείς θα βρει κάθε απίθανο Πασόκο που επί χρόνια ασελγούσε στο πτώμα της ΕΡΤ να μιλά για συνταγματική εκτροπή και για ανοικτή τηλεόραση, αλλά που χρειάζεται αναδιάρθρωση. Και γιατί δεν την κάνατε τόσα χρόνια κύριοι και κυρίες του ΠΑΣΟΚ που τώρα το παίζετε επαναστάτες; Μήπως γιατί δε θέλατε να τα βάλετε με την κομματική σας πελατεία; Με τους πρασινοφρουρούς που διορίστηκαν κατά χιλιάδες τα προηγούμενα χρόνια στην ΕΡΤ;

Έλεος. Να μιλάνε όλοι, αλλά να μιλάνε κι αυτοί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Mara avatar
    Mara 14/06/2013 12:15:10

    Eξαιρετικά αφιερωμένο στους Πασόκους...

    http://logia-starata.blogspot.gr/2013/06/blog-post_5148.html

  2. cummulus avatar
    cummulus 14/06/2013 12:17:43

    Mά, τό νά μιλᾶνε (μόνον) εἶναι ἴδιον τῶν Πασόκων.

  3. arcane avatar
    arcane 14/06/2013 12:23:14

    Είναι η πρώτη φορά μετά τρεισίμισυ χρόνια που οι Πασόκοι μπορούν να κατηγορήσουν κάποιον πλην του εαυτού τους γιά κάτι και να έχουν δίκιο, σιγά μην την αφήσουν να πάει χαμένη!

  4. Δρυς avatar
    Δρυς 14/06/2013 12:23:28

    Μήπως το σωστότερο θα ήταν να μη μιλάνε ΟΛΟΙ όσοι έχωσαν τα βύσματα στην ΕΡΤ και την κατάντησαν έτσι;

  5. pasokos avatar
    pasokos 14/06/2013 12:27:44

    Όχι, δεν έχει κανένα δικαίωμα το ΠΑΣΟΚ να μιλάει για την ΕΡΤ. Ούτε, όμως, έχει δικαίωμα να μιλάει η ΝΔ για την ΕΡΤ. "Μαζί τα φάγαμε" ή καλύτερα "μαζί διορίζαμε".

    • fitsoulas avatar
      fitsoulas @ pasokos 14/06/2013 13:05:12

      Αν έχετε στοιχεία κύριε, να τα πάτε στον εισαγγελέα!!

      • SotR avatar
        SotR @ fitsoulas 14/06/2013 13:09:02

        Ο Σημίτης δεν το έλεγε αυτό ?

        • fitsoulas avatar
          fitsoulas @ SotR 14/06/2013 13:23:54

          Και τι δηλαδή, έχει την αποκλειστικότητα;

          • SotR avatar
            SotR @ fitsoulas 14/06/2013 13:37:47

            Ε τότε να τους πάει και η κυβέρνηση στον εισαγγελέα , αν εχει στοιχέια για θύλακες διαφθοράς στην ΕΡΤ .

          • fitsoulas avatar
            fitsoulas @ SotR 14/06/2013 13:42:49

            Υπάρχει ήδη παρέμβαση εισαγγελέα μετά από τις καταγγελίες Στουρνάρα!!

          • Αν... avatar
            Αν... @ fitsoulas 14/06/2013 15:07:56

            :-) Από χωριό της Γαλλίας;

          • SotR avatar
            SotR @ Αν... 14/06/2013 15:14:17

            Όχι βρε Αγγλικά είναι αυτά .

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ pasokos 14/06/2013 14:46:26

      Ουδέν αναληθέστερον αυτού. Μόνο ένας πραγματικός pasokos - και όχι ψευδώνυμο- θα μπορούσε να το πει αυτό!
      Ανάτρεξε σε αποτελέσματα εκλογών των τελευταίων 30 ετών στους συνδικαλιστές της ΠΡΟΣΠΕΡΤ! Ποτέ δεν ξεπέρασαν οι της Ν.Δ. το 6,5% !
      Να μην παπαγαλίζουμε λοιπόν, πράγματα ανυπόστατα !
      Πόσο πιο ξεκάθαρο επιχείρημα θέλεις, για να μην λες τέτοια ;;;;;

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ Παύλος 14/06/2013 19:12:54

        Το σχόλιό μου αφορούσε τον pasokos.

    • Αν... avatar
      Αν... @ pasokos 14/06/2013 15:07:04

      Οι …επιφανείς Πασόκοι, ως τα κατ΄εξοχήν ”αφεντικά” της πλειοψηφίας των διορισμένων κομματικών φαντάρων (λόγω μακροχρόνιας άσκησης της εξουσίας -τρομάρα τους-), είναι φύση και θέση οι κυρίως …θιγόμενοι από την άγαρμπη επέλαση της ….αναδιάρθρωσης – εξάρθρωσης – εξυγίανσης!!! Σ΄αυτούς κυρίως διαμαρτύρονται οι έτσι κι αλλιώς δυσαρεστημένοι και ήδη ”φευγάτοι” πρώην πελάτες! Αν προσμετρήσουμε και το απύθμενο θράσος, την απεριόριστη υποκρισία και τη γλοιώδη πολιτικάντικη νοοτροπία που έτσι κι αλλιώς τους χαρακτηρίζουν, κινούνται εντός του απολύτως αναμενόμενου…..
      Οι δε γαλαζομπλέ τους συνάδελφοι, οι συνυπεύθυνοι του όλου αυτού μπάχαλου, είναι απολύτως βέβαιο οτι θα εκφράζονταν με ανάλογη σοβαρότητα εάν μπορούσαν υποθετικά ν΄αλλάζανε οι ρόλοι!
      Ούτε να μας εκπλήξουν πια δεν καταφέρνουν οι βαρετοί :-) .

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Αν... 14/06/2013 15:58:01

        "Οι δε γαλαζομπλέ τους συνάδελφοι, οι συνυπεύθυνοι του όλου αυτού μπάχαλου, . . ."

        Ξέχασες τά ροζοκοκκινούλια χρώματα! :D

  6. Emerson avatar
    Emerson 14/06/2013 12:28:02

    Και πως γίνεται να έχουν δίκιο όταν οι ίδιοι υπέγραφαν την κατάργηση της ΕΡΤ το 2011; Στο νόμο 4002 που ψηφίστηκε τον Αύγουστο του 2011 από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ στο άρθρο 66 υπό τον τίτλο: «Κατάργηση, συγχώνευση και αναδιάρθρωση ΝΠΔΔ και δημοσίων επιχειρήσεων», άνοιγε ο δρόμος για το «λουκέτο» στην ΕΡΤ.

  7. fitsoulas avatar
    fitsoulas 14/06/2013 13:04:38

    Μα επιτέλους! Ας στείλουμε τον Παπανδρέου σε εξεταστική επιτροπή και θα τους κοπεί ο βήχας μια και καλή!

    • Αν... avatar
      Αν... @ fitsoulas 14/06/2013 14:18:53

      Το εξωτικό αυτό πουλάκι, το αφήσατε και πέταξε! Τώρα είναι αργά...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Αν... 14/06/2013 14:46:43

        Κελαηδάνε τα πουλάκια ... κύκνειο το άσμα...

      • Paynek avatar
        Paynek @ Αν... 14/06/2013 15:20:24

        Το εξωτικό αυτό πουλάκι ονόματι "ΓΑΠ" ακόμα πετάει και βάζει "τάξη" στο ΠΑΣΟΚ, ενίοτε τραβάει και το αυτί του κάθε Βενιζέλου.. Αλλά τι να λέμε τώρα, 2,5 χρόνια το αφήνανε εκεί να πετάει και το χειροκροτούσαν μανιωδώς για τους "έξυπνους" χειρισμούς του..
        Και τώρα ξαφνικά χαλάστηκαν για την ΕΡΤ..περισεύει η υποκρισία λοιπόν..

      • fitsoulas avatar
        fitsoulas @ Αν... 14/06/2013 16:09:43

        Σας θυμίζει ότι το πρόγραμμα της Νέας Δημοκρατίας έχει ορίζοντα τετραετίας.

        • fitsoulas avatar
          fitsoulas @ fitsoulas 14/06/2013 16:10:51

          *θυμίζω

          • Αν... avatar
            Αν... @ fitsoulas 14/06/2013 18:07:18

            Ένα αεροβόλο γρήγορα βρε παιδιά!! :-)

  8. Α avatar
    Α 14/06/2013 13:15:05

    Η γάγγραινα της Ελλάδας μίλησε.
    Και τι είπε; Καλά κάναμε όλα τα χρόνια και σας πατώσαμε Έλληνες, θα συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο...
    Το ΠΑΣΟΚ είναι το πιο άθλιο κόμμα όλων των εποχών, αυτό που βούλιαξε την Ελλάδα. Δεν μ΄ενδιαφέρει αν βρίσκονται μέσα στην κυβέρνηση, όπου βρίσκονται
    καταστρέφουν . Αυτό κάνουν και τώρα για να διατηρήσουν την κομματική τους πελατεία , ούτε μεταρρυθμίσεις τους ενδιαφέρουν, ούτε η οικονομία. Το τομάρι τους μόνο κοιτάνε να σώσουν.

  9. panos avatar
    panos 14/06/2013 13:15:53

    Μην ασχολεισται με τελειωμενους....................ΟΣΑ ΕΦΑΓΑΝ-ΕΦΑΓΑΝ τα κλεφτρονακια της ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ να απολαυσουν τα κλεμμενα. Ας μπητε τωρα και στο αρθρο 99 μπας και γλυτωσετε και τιποτα.....κατασχεσεις ΛΑΜΟΓΙΑ.

  10. Ζωή avatar
    Ζωή 14/06/2013 13:17:12

    N. 4002 που ψηφίστηκε τον Αύγουστο του 2011 από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ στο άρθρο 66 υπό τον τίτλο: «Κατάργηση, συγχώνευση και αναδιάρθρωση ΝΠΔΔ και δημοσίων επιχειρήσεων», άνοιγε ο δρόμος για το «λουκέτο» στην ΕΡΤ. Kυκλοφορεί από το πρωί. Αν είναι αλήθεια γιατί αφήνονται οι Πασόκοι να λένε οτι θέλουν; και να το παίζουν μάρτυρες της ΕΡΤ; Εάν είναι αλήθεια γιατί πρέπει να γίνει η συνάντηση την Δευτέρα; Για να τους διδάξουν τον νόμο που ψήφισαν; Εχουμε καταντήσει το μεγαλύτερο τσίρκο της Ευρώπης

  11. dimos1969 avatar
    dimos1969 14/06/2013 13:34:59

    δηλαδή η ΝΔ δεν διόριζε τις δικές της διοικήσεις τα τελευταία 25 χρόνια στην ΕΡΤ? Πλάκα κάνετε, από που ήρθατε από τον Αρη?

  12. Σταύρος Πετρολέκας avatar
    Σταύρος Πετρολέκας 14/06/2013 13:39:02

    Η Θάτσερ είχε αποδώσει παρόμοιες "ενστάσεις" με το περίφημο

    ..."when they begin to squeal, you know you've hit a nerve"

    Κράτα γερά Σαμαρά.....

  13. kotstak avatar
    kotstak 14/06/2013 13:39:07

    Ο Σαμαράς πρέπει να κάνει την κίνηση “ματ”:
    Δημοψήφισμα.

    Να δω τι θα πουν όλοι αυτοί που είναι στην πολιτική άνευ λόγου και αιτίας, όταν η κάλπη στην πρόταση του Σαμαρά, για προσωρινό κλείσιμο και επανίδρυση της ΕΡΤ, δώσει πάνω από 70%.

  14. Δαναός avatar
    Δαναός 14/06/2013 13:42:53

    "Κύριοι" του Πασοκ τα λόγια είναι περιττά. Αν ο Σαμαράς δε λειτούργησε δημοκρατικά και πόνεσε η ενέργειά του εσάς της πλέριας δημοκρατίας- μη χ@@σω- τι περιμένετε; Αποσύρτε τη στήριξή σας, να πέσει αντιδημοκρατικός Σαμαράς και πάτε σε εκλογές. Ξεκάθαρα πράγματα!

    • Mara avatar
      Mara @ Δαναός 14/06/2013 14:42:46

      ...χα χα Δαναέ, τώρα πιπιλάνε άλλη καραμέλα..
      Δεν πρέπει λένε η χώρα να οδηγηθεί σε εκλογές γιατί αυτό είναι εξαιρετικά ανεύθυνο στην οικονομική κατάσταση που βρίσκεται η χώρα.
      Όοοοοοχι....ότι τρέμουν τις εκλογές γιατί θα εξαφανιστούν από τον πολιτικό χάρτη.... άπαπα.... ποτέ.....

  15. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 14/06/2013 13:53:12

    Ούτε το νεοπασοκ -(συριζα) και λοιποί αριστερό-κομμουνιστές που σαράντα χρόνια δεν αντιδρούσαν παρά μόνο όταν ήταν να προστατέψουν τους συνδικαλισταραδες, όπως κάνουν και τώρα, δικαιούνται να μιλούν.
    Εφόσον δεν τους διόρισαν αυτοί γιατί τους προστατεύουν;
    Τους “λυπούνται”;
    Του ριζοσπάστη γιατί δεν τους λυπούνται και τους απολύουν;

    Πότε όλοι αυτοί οι σημερινοί επαναστάτες της ΕΡΤ ενημέρωσαν με δυναμικές αντιδράσεις και απεργίες διαρκείας για τον κατήφορο που είχε πάρει η χώρα και για την με μαθηματική ακρίβεια (εξαιτίας του υπερδανεισμού) Εθνική καταστροφή!
    Τα γνώριζαν ας ενημέρωναν έγκαιρα τους πολίτες όπως είχαν υποχρέωση να πράξουν!

    Σήμερα δεν γνωρίζουν ότι τα αριστερά κόμματα που τους υπερασπίζονται και υποστηρίζουν και οι ίδιοι είναι εθνομηδενιστικά;
    Για ποια Εθνική ενημέρωση κάνουν λόγο ,σε ένα Έθνος που σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει με την λαθρολάγνα πολιτική που υποστηρίζουν;

    Έκαναν τίποτα για τον υπερδανεισμό μας , κάνουν τίποτα σήμερα για την (με μαθηματική ακρίβεια και αυτό) εξαφάνιση τους Έθνους μας .
    Όχι απεναντίας.
    Άρα για μένα είναι συνυπεύθυνοι.

    Αντιδρούν μόνο όταν χάνουν “κεκτημένα” που τα πληρώνει ο Ελληνικός λαός με το αίμα του, αδιαφορώντας για τους κεφαλικούς και άλλους φόρους που μας έχουν επιβάλει παρά μόνο τους καταδικάζουν στα λόγια “ξεχνώντας” ότι από αυτούς (τους κεφαλικούς φόρους ) χρυσοπληρώνονται αν και όχι όλοι αλλά πάρα πολλοί από αυτούς!

  16. Eva avatar
    Eva 14/06/2013 14:00:27

    Αυτή τη στιγμή μιλάει ο Ιρλανδός Ταδε για την ΕΡΤ.
    Και έχει άποψη.
    Μας λέει λοιπόν οτι" Είναι κλοπή της τροφής του πνεύματος μας. Τροφή που μόνο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ μέσα μπορούν να παράγουν."
    Κάποιος να τον ενημερώσει που βρίσκεται διότι δεν γνωρίζει ο άνθρωπος.

  17. ΑΖ avatar
    ΑΖ 14/06/2013 14:08:06

    Οτι και να λετε αξιοκρατικες προσληψεις ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ, με το νομο του ΑΣΕΠ και τις διαδικασιες του ΑΣΕΠ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ !

    ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα

  18. Αν... avatar
    Αν... 14/06/2013 14:11:55

    Υπάρχει κι άλλος δρόμος, Συνταγματικός κι αναίμακτος ...εκλογικά κι ο παμπόνηρος Βάγγος τον ξέρει.... Γι αυτό τραβάει και το σχοινί.

  19. SotR avatar
    SotR 14/06/2013 14:15:58

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση , μήπως ξέρεις αν υπάρχει και παρέμβαση εισαγγελέα για τα οικονομικά τον κομμάτων . Ναι ντε , αυτών που μας κουνάνε το δάχτυλο για κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος . Πως το λενε στο χωριό μου να δεις ......look who's talking .

    • Hrthe_to_telos avatar
      Hrthe_to_telos @ SotR 14/06/2013 14:43:38

      Απο ποιο χωριο ειστε? :) :)

    • Αν... avatar
      Αν... @ SotR 14/06/2013 17:58:50

      :-) Το πρώτο μέρος του σχολίου σας, δεν προσφέρεται για σχολιασμό. Προσφέρεται μόνον ως απλοϊκό σενάριο ταινίας μικρού μήκους, προσανατολισμένης αποκλειστικά, στο χώρο της επιστημονικής φαντασίας....

  20. Αν... avatar
    Αν... 14/06/2013 14:22:49

    Ένας γιατρός να εξηγήσει επειγόντως τη διαφορά ανάμεσα στην αναδιάρθρωση και την ...εξάρθρωση !!! :-) Μπέρδεμα...

  21. mid avatar
    mid 14/06/2013 14:29:12

    Και το πασοκ και η ν.δ δεν μπορουν να μιλουν για διαφανεια απλώς αναλογικά το πασοκ έχει μεγαλύτερη ευθύνη δηλαδή το πασοκ διόρισε το 70% και η ν.δ το 30% στο δημοσιο

  22. yianna avatar
    yianna 14/06/2013 14:59:05

    Διαμαντοπούλου, Γεννηματά (που αν δεν ήταν ο πατέρας της δεν θα την ήξερε ο "θυρωρός") Ραγκούσης, Παπουτσής, Παπανδρέου, και κάποιοι άλλοι του "ψυγείου" κάνουν δηλώσεις. Τους τσακίζεις ναι ή όχι? Και εμείς που ζούσαμε βρε όταν κυβερνούσατε την Ελλάδα με την πλέον φασίζουσα νοοτροπία και τη διαλύσατε?
    Προτείνω στους απεργούς να φωνάξουν και Τσοχατζόπουλους και Τσουκάτους, για δηλώσεις συμπαράστασης.
    Βρε άντε να χαθούν από δω πέρα όλοι μαζί, που μας το παίζουν και δημοκράτες.

    • g1 avatar
      g1 @ yianna 14/06/2013 15:20:32

      Καραμανλής- ανιψιός του θείου
      Λιάπης - ανιψιός του θείου
      Μπακογιάννη (Μητσοτάκη)- Κόρη του μπαμπά και σύζυγος του αδικοχαμένου Παύλου
      Κυριάκος - παιδί του μπαμπά
      Δούκας - γαμπρός του αείμνηστου Μιλτιάδη
      ....... κατά τα άλλα μόκο.............. α ρε πως τα βλέπουνε τα πράγματα μερικοί!!!!!!!!!!!!!!!!!

  23. Χρήστος avatar
    Χρήστος 14/06/2013 15:02:45

    Η πιο σιχαμένη παρασιτική κάστα στην Ελλάδα είναι αυτήν των Δημοσιογράφων. Έχουν δώσει τα ρέστα τους οι φαύλοι για το παραμάγαζο

  24. Αν... avatar
    Αν... 14/06/2013 15:30:54

    Και τι; Στη Γαλλία δεν μιλάνε Αγγλικά από ...σωβινισμό; Μπορεί να είστε μετανάστης!

    • SotR avatar
      SotR @ Αν... 14/06/2013 15:55:26

      Ουφ, μαλλον δεν καταλαβατε , να σας εξηγησω , Με το συμπλήρωμα «που λένε και στο χωριό μου», ο ομιλητής πετυχαίνει καταρχήν μια ειρωνεία, αφού το εντυπωσιακό και εκλεπτυσμένο που έχει πει έρχεται σε αντίθεση με τον αγροίκο λόγο που υποθέτουμε ότι χειρίζονται σε ένα χωριό. Δηλαδή παραδέχομαι ότι είμαι εκκρεμής χωρίς χωριό, αλλά επιλέγω δίκην φαντασιακής αυτοθέσμισης να κάνω χωριό μου μια απεδαφικοποιημένη κοινότητα. Λ.χ. τον αγγλικό / αμερικάνικο / γαλλικό / γερμανικό πολιτισμό του οποίου χρησιμοποιώ εκφράσεις σαν να ανήκω οργανικά σε αυτόν . Δεν ειμαι μετανάστης και το χωριο μου στην κυριολεξία ειναι το "Μεγάλο Χωριό" ( ωχ ,μηπως πρέπει να δώσω εξήγηση παλι για την έκφραση Μεγάλο Χωριό, άντε η Αθήνα ) . Αφού καταναλώσαμε μισή σελίδα σε ερωτοαπαντήσεις , μήπως τελικά μπορείτε ναμου πείτε αν εχω δίκιο για το το πρώτο μέρος του σχολίου μου ? Ευχαριστώ

    • Αν... avatar
      Αν... @ Αν... 14/06/2013 20:11:19

      Tι μου λέτε!!! ''Απεδαφικοποιημένη κοινότητα'' ε; Καλά, μένω έκθαμβη λέμε!!!

  25. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 14/06/2013 16:10:07

    H ξεφτιλισμένη γενιά του Πολυτεχνείου,των πρασινοφρουρών,των τεμπελόσκυλων του συριζα δινει τα ρεστα της..ΑΝΤΩΝΗ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..

  26. Αν... avatar
    Αν... 14/06/2013 18:11:15

    Φυσικά και τις τρέμουν. ΌΠΟΤΕ και αν γίνουν, Πασόκ-Δημάρ πρέπει να λάβουν τα πρέποντα....
    Όσο μπορούν φυσικά, θα το καθυστερήσουν.