#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2011 13:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Να μη μας ψηφίσουν ποτέ!»



Την περασμένη Δευτέρα, ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας έκανε μια ..πρωτόγνωρη δήλωση για τα πολιτικά πράγματα της χώρας. Είπε, επακριβώς:

«Είμαι αντίθετος με όσους απειλούν να κατεβάσουν τους διακόπτες του ρεύματος, αντίθετος με όσους θεωρούν δικαίωμά τους να παραλύουν την οικονομική ζωή της πόλης, με καθημερινές πορείες εκατό ατόμων, που αναστατώνουν τη ζωή εκατοντάδων χιλιάδων.Είμαι απέναντι σε όλους αυτούς! Και δεν θα τους κοροϊδέψω.  Τους το λέω ευθέως. Τους το λέω κατάμουτρα: Να μη μας ψηφίσουν ποτέ!»

Περίμενα η δήλωση αυτή να αναδειχθεί και να προβληθεί από τα  ΜΜΕ, ακόμα και από τους διαπλεκόμενους!

Ψευδαίσθηση, θα πείτε!

Δυστυχώς, πέρασε σαν να μην ελέχθη ποτέ!

Βλέπετε, αυτή η δήλωση καταρρίπτει το μύθο που κτίζεται με επιμέλεια ότι ο Σαμαράς είναι «λαϊκιστής» και κάνει τα πάντα για να κατακτήσει την εξουσία!

Δεν εξυπηρετεί τη στρατηγική της συγκυβέρνησης γιατί διαφοροποιεί τον Σαμαρά από τους άλλους!

Στην Κυβέρνηση, δικαιολογημένα,   βρέθηκαν σε αμηχανία.

Είναι πρόσφατα ακόμα τα γεγονότα όταν ο κ. Παπανδρέου, ως αρχηγός της αντιπολίτευσης, διαδήλωνε επικεφαλής της ΓΣΕΕ για να μην αλλάξει το ασφαλιστικό, ήταν εναντίον της ιδιωτικοποίησης του ΟΛΠ, έκανε πρόβα τα μπλουζάκια της ΕΥΑΘ, υποσχόταν την κρατικοποίηση του ΟΤΕ και της Ολυμπιακής!

Στην αχαλίνωτη ανευθυνότητα του κ. Παπανδρέου, ο Σαμαράς ακόμα και αυτή τη ώρα πολιτεύεται με σύνεση.

Θεωρώ την τοποθέτηση αυτή του Προέδρου της Ν.Δ. βαρυσήμαντη. Όχι μόνο επειδή κομίζει ήθος, συνέπεια και υπευθυνότητα στα πολιτικά πράγματα της χώρας, αλλά επειδή πιστεύω ότι τα κόμματα πρέπει να λένε αλήθειες χωρίς  να  χαϊδεύουν τα αυτιά κανένος.

Μπορεί η τακτική αυτή να ξενίζει βραχυπρόθεσμα, αλλά στο τέλος, μόνο οφέλη θα προσφέρει και στον αρχηγό της αντιπολίτευσης και κυρίως στη χώρα.

Η αξιοπιστία χτίζεται μέρα με τη μέρα και αποτελεί γερό θεμέλιο για την άσκηση της εξουσίας.

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/10/2011 13:46:08

    Aλήθειες και ό,τινος του αρέσει. Στην φάση που είμαστε, οποιος εκλεγεί με ψέματα (ή μπλόφες) είναι ...ΓΑΠ.

  2. attractoras avatar
    attractoras 12/10/2011 13:53:03

    Αυτά είναι τα θετικά του Σαμαρά και κανείς δεν μπορεί να τα αμφισβητήσει. Είναι όμως θεωρητικά και επειδή οι εξελίξεις τρέχουν, πρέπει να αντιμετωπίσουμε τα τρέχοντα πρακτικά και δύσκολα θέματα στα οποία μας καταδικάζει η κατοχική κυβέρνηση.

    Επί του παρόντος λοιπόν, υπάρχει ένα τεράστιο θέμα που είναι το χαράτσι, το οποίο ετοιμάζονται να υπογράψουν σήμερα το βράδυ, σε ένα νέο εφιαλτικό πλαίσιο, που θα ενσωματώνει το ρεύμα με τον κεφαλικό φόρο, ώστε να μην μπορεί να το πληρώσει κάποιος ξεχωριστά στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων. Επίσης, η διακοπή θα γίνεται στις 40 μέρες και όχι στους 5 μήνες όπως παλιά. Από Δευτέρα θα αρχίσουν τα ταχυδρομούνται τα πρώτα.

    Το ερώτημα λοιπόν είναι, γιατί δεν παίρνει θέση ο Αντώνης Σαμαράς στο θέμα που θα γονατίσει-εξαθλιώσει τα ελληνικά νοικοκυριά? Τι περιμένει? Μήπως ο απώτερος σκοπός είναι το διατηρήσει? Τέτοια σιωπή με προβληματίζει υπερβολικά.

    • kp8 avatar
      kp8 @ attractoras 12/10/2011 14:24:10

      Το θέμα με το χαράτσι έχει εγερθεί πολλές φορές και απορώ που ο Α.Σ. δεν μπαίνει στον κόπο να αναφερθεί σε αυτό. Δεν ξέρω αν είναι θέμα τακτικής ή αν τελικώς δεν σκοπεύει να το αποσύρει, το ζήτημα είναι ότι πρόκειται για ένα βαρύτατο φόρο κατά της ιδιοκτησίας που θίγει ένα από τα θεμελιώδη στοιχεία της κοινωνίας μας, που είναι η εστία και η οικονομία.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ attractoras 12/10/2011 14:48:51

      Σωστά . Χρείάζεται κάθετη και συγκεκριμένη θέση της ΝΔ έτσι ώστε να απονομιμοποιηθεί το χαράτσι. Σαφώς δεν έχει εκτιμηθεί σωστά το μέγεθος της κοινωνικής έκρηξης που θα προκληθεί όταν φτάσει το χαράτσι σε έξη εκατομμύρια νοικοκυριά. (αλλο η θεωρία ,και άλλο η στιγμή που θα ερθει η λυπητερή)

      Και τότε η αγανάκτηση θα στραφεί όχι μόνο εναντίων αυτών που το διέπραξαν ,αλλα και αυτών που δεν έκαναν κάτι χειροπιαστό για να το σταματήσουν.

      Η ειρωνία είναι πως τότε ο Φωτόπουλος θα εμφανιστεί σαν ο... υπερασπιστής του κοσμάκη! Δεν είναι χαζοί στην ΓΕΝΟΠ: ξέρουν πώς ο κόσμος τους έχει συχαθεί επειδή "κατεβάζουν τους διακόπτες". Τώρα έχουν μιά χρυσή ευκαιρία να ξανακερδίσουν τη συμπάθεια του κόσμου κάνοντας αγώνα..για να ΜΗΝ κατέβουν οι διακόπτες (σε όσους δεν πληρώσουν).

      Οπως έγραψα και παλιότερα , είναι δυνατόν να περιμένουμε αντιπολίτευση απο το Φωτόπουλο και τον Πρετεντέρη? Είναι δυνατόν ο μή σοβαρός Τσίπρας να πηγαίνει για διψήφιο νούμερο?

      • noldor avatar
        noldor @ ΣΤΕΛΙΟΣ 12/10/2011 15:22:56

        Άσε και ο Φωτόπουλος μόνο φωνές είναι. Κι αυτός προσκυνημένος είναι.

  3. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 12/10/2011 13:53:10

    Μπράβο στο Σαμαρά. Έπραξε πολύ σωστά και μεσοπρόθεσμα μόνον οφέλη μπορεί να έχει με την τακτική αυτή.
    Το θέμα όμως είναι πως θα καταφέρει η ΝΔ να τα μάθει αυτά και ο απλός κόσμος γιατί αν περιμένει από τα πουλημένα ΜΜΕ δεν θα γίνει ποτέ.
    Βλέπετε τους χαλάει το "όλοι ίδιοι είναι".
    Το βρισίδι όμως μεταξύ Βάσως Παπανδρέου και Κεφαλογιάννη έπαιξε παντού.

  4. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 12/10/2011 14:06:42

    Με μεγάλη μου έκπληξη κ. Ροδινέ διαπιστώνω οτι τα ίδια ακριβώς με εσας είπε σήμερα το πρωί και ο κ. Μπάμπης Παπαδημητρίου στον ΣΚΑΙ: "Όταν ο Σαμαράς απευθύνθηκε στους συνδικαλιστές και τους είπε ότι εγώ δεν είμαι εδώ για να με εκβιάζετε, στους δικούς του συνδικαλιστές, το παίξανε πουθενά; Διότι η χούντα λειτουργεί, γι΄ αυτό όταν ο Σαμαράς κάτι το οποίο αξίζει τον κόπο να το ακούσουν όλοι το κρύβουν. ..."

    Να υποθέσω με την σειρά μου ότι όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της προχθεσινής παρουσίας του κ. Λαζαρίδη στην εκπομπή του Alexis μαζί με τον κ. Μπάμπη κατά την οποία έπεισε όπως φαίνεται το "συστημα" να ακολουθήσει τον Σαμαρά;

    • αναγνωστης avatar
      αναγνωστης @ Αυτόνομος 12/10/2011 14:10:06

      Ιδού τι γράφει σήμερα και η Καθημερινή στο κύριο άρθρο της:

      «Μικρά βήματα συναίνεσης»: «Ακόμη και τα μικρά, ουσιαστικά βήματα συναίνεσης έχουν μεγάλη σημασία αυτήν τη στιγμή. Στο θέμα της απελευθέρωσης του επαγγέλματος των ιδιοκτητών ταξί, για παράδειγμα, υπάρχει μεγάλο περιθώριο συνεννόησης μεταξύ κυβέρνησης και Ν.Δ. Η μεν κυβέρνηση μπορεί να καταστήσει πιο ήπια τη μετάβαση στο νέο καθεστώς ώστε να μετριάσει την αγωνία των ιδιοκτητών, η δε Ν.Δ. μπορεί να συναινεί απαγκιστρούμενη ταυτόχρονα από ακραία στοιχεία που τη δυσφημίζουν με τη συμπεριφορά τους. Η Ν.Δ. έδειξε υπευθυνότητα και στο θέμα της Παιδείας και σε ορισμένα κρίσιμα μεταρρυθμιστικά νομοσχέδια. Δεν έχει παρά να κερδίσει ακολουθώντας τη συνταγή της περιορισμένης, πρακτικής συναίνεσης, που λύνει προβλήματα και ενισχύει θετικά την τόσο λαβωμένη εικόνα της χώρας στο εξωτερικό. Εφόσον ούτε η κυβέρνηση ούτε και η αντιπολίτευση συμφωνούν για μια μεγάλη κίνηση εθνικής συνεννόησης, ας επιχειρήσουν τουλάχιστον μικρά βήματα σε αυτήν την κατεύθυνση».

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αυτόνομος 12/10/2011 15:27:46

      Δηλώνω κατηγορηματικά ο,τι δεν ....είμαι ο κ. Μπάμπης!
      Δεύτερον, αν υποψιαστώ οτι αρχίζω να ....σκέφτομαι με τον τρόπο του κ.Μπάμπη, πρέπει να πάω στο....γιατρό!

      • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
        ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ Κώστας Ροδινός 12/10/2011 17:05:33

        Πολιτική ευφυΐα και παλικαριά είναι να βλέπεις την αλήθεια, να αντιλαμβάνεσαι το συμφέρον της πατρίδας και να έχεις το θάρρος να εκφράζεις την άποψη σου ακόμη και αν υπάρχουν πολλοί που θα σε πουν ΜΠΑΜΠΗ.
        Η πιάτσα είναι γεμάτη από λαϊκιστές που τρέφονται με φαστ φουντ πολιτικές ιδέες.

  5. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 12/10/2011 14:08:53

    Από τον σημερινό Ελεύθερο Τύπο:

    "Με παραίτηση από τη θέση του αναπληρωτή τομεάρχη Μεταφορών της Ν.Δ. απειλεί ο Θύμιος Λυμπερόπουλος, πρόεδρος του συνδικάτου ιδιοκτητών ταξί της πρωτεύουσας. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Λυμπερόπουλος προσήλθε χθες το πρωί στα γραφεία της λεωφόρου Συγγρού – μια μέρα μετά το αυστηρό μήνυμα του Αντώνη Σαμαρά προς τις συντεχνίες που ταλαιπωρούν με τις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας το σύνολο των πολιτών – και άφησε να εννοηθεί συνομιλώντας με γαλάζια στελέχη πω σκέπτεται να παραιτηθεί. Μέχρι χθες αργά το βράδυ, ο κ. Λυμπερόπουλος απέφευγε να τοποθετηθεί για τις προθέσεις του ενώ είναι πολύ πιθανό να κάνει δήλωση για το θέμα σήμερα».

  6. Tonia G avatar
    Tonia G 12/10/2011 14:12:35

    Το ίδιο πρέπει να πει ο Αντώνης Σαμαράς και στην άλλη πλευρά, η οποία μόλις γίνει Πρωθυπουργός, ως βουλευτές θα τον πιέζουν με κάθε τρόπο να ενδώσει στα θέλω τους όποια κι αν θα είναι αυτά. Δηλαδή τους πει από τώρα: Πηγαίντε τώρα όπου θέλετε, να συναινεσετε με όποιον θέλετε, αλλιώς κιχ!

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/10/2011 14:27:39

    Βλέπετε, αυτή η δήλωση καταρρίπτει το μύθο που κτίζεται με επιμέλεια ότι ο Σαμαράς είναι «λαϊκιστής» και κάνει τα πάντα για να κατακτήσει την εξουσία!

    Μα δε χρειαζόταν αυτή η δήλωση για να φανεί ότι ο Σαμαράς δεν κάνει τα πάντα για να ανέβει στην εξουσία. Αν ήταν καιροσκόπος θα υποστήριζε την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης και αυτομάτως θα είχε την υποστήριξη των ΜΜΕ, των πανεπιστημιακών και των εντολοδόχων της κυβέρνησης στο εξωτερικό οπότε η ζωή του θα ήταν ασύγκριτα πιο εύκολη.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Δημήτρης 12/10/2011 15:16:43

      διόρθωση: των εντολέων της κυβέρνησης

  8. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 12/10/2011 14:29:51

    κ.Ροδινέ, σας ενημερώνω ότι....
    και ειπώθηκε και προβλήθηκε, απο τον κ. Μπάμπη Παπαδημητρίου στο ΣΚΑΙ σήμερα το πρωϊ στην ραδιοφωνική του εκπομπήμε τα σχετικά εύσημα!

    Η αξιοπιστία όρθώς χτίζεται μέρα με την μέρα, θεμελιώνεται όμως με πράξεις και όχι με λόγια......
    (Υποθέτω σωστά ότι ο "φίλος" Θύμιος εκτός από φίλος παραμένει και αναπληρωτής τομεάρχης Μεταφορών με γραφείο στην Συγγρού ; )

  9. zap-zap avatar
    zap-zap 12/10/2011 14:30:51

    καλή η προσπάθεια να αποδομήσει την προπαγάνδα της διαπλοκής ότι είναι λαικιστής, αλλά στο τέλος υπάρχει ο κίνδυνος τα ίδια να πει και για τους αγανακτισμένους, τις διαδηλώσεις και τις απεργίες, χαρίζοντας στην αριστερά κόσμο που ούτε καν είχε σημείο επαφής ποτέ.

  10. noldor avatar
    noldor 12/10/2011 14:31:53

    Αν δεν πιστεύεις ότι γίνονται εγκλήματα από την κυβέρνηση και δεν θες να κυβερνήσεις πες το μας να το ξέρουμε και μεις (Πληθυντικός ευγενείας προς τον εαυτό μου).

    • Tem avatar
      Tem @ noldor 12/10/2011 14:38:14

      Οταν έλθει η ώρα της κάλπης θα εισπράξει

  11. Aggelos avatar
    Aggelos 12/10/2011 14:33:11

    ο λυμπεροπουλος τι εγινε και καταπιε τα λογια του αφου τα ειπε με το Σαμαρα?

  12. Tem avatar
    Tem 12/10/2011 14:35:40

    H πολιτική του ΠΑΣΟΚ είναι υπεύθυνη για την παράλυση της οικονομικής ζωής. Εχω την αίσθηση ότι η ΝΔ συναινεί με την πολιτική αυτή. Είναι δικαίωμα αλλά και υποχρέωσή μας να σταθούμε απέναντι στο ξεπούλημα της χώρας. Αλλά φαίνεται ότι η ΝΔ σε ελάχιστα διαφέρει από το ΠΑΣΟΚ.

  13. tpe avatar
    tpe 12/10/2011 14:40:39

    1ον: Κουράζεις τα μάτια μας με τα κεφαλαία.
    2ον: Μετά το 1, περιμένεις να σε πάρουμε σοβαρά;
    3ον: Που είδες ρε προβοκάτορα (μόνο αυτές τις λέξεις καταλαβαίνεις) τα ναι σε όλα; Μάλλον, όμως, σε πείραξε που ψηφίστηκε η κατάργηση του ασύλου, ε;

  14. Απορία avatar
    Απορία 12/10/2011 14:43:35

    Ωραία λοιπόν, στο πρώτο live να το ξαναπεί , όπως επίσης και το ότι δεν παίχτηκε στα κανάλια.

  15. Tem avatar
    Tem 12/10/2011 14:43:41

    Και ας μην προκαλέσει αίσθηση όταν τα ποσοστά της ΝΔ πέσουν κάτω από το 20%.......

  16. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 12/10/2011 14:50:55

    Ο Αντώνης απευθύνεται στον υπεύθυνο πολίτη της συλλογικής μας συνείδησης κι όχι στον κακό εαυτό του: τον καιροσκόπο ιδιώτη. Κι αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να δημιουργηθεί κάποτε ένας κοινός τόπος σε αυτή τη χώρα.

    • lampros avatar
      lampros @ Φυγόκεντρος 12/10/2011 15:56:21

      Ο καιροσκόπος ιδιώτης δεν κατεβαίνει σε πορείες και απεργίες. Ξέρει αλλιώς να εξασφαλίζει τα Καγιέν του.

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Φυγόκεντρος 13/10/2011 13:58:02

      Από αυτούς που έχουν δικαίωμα ψήφου πόσοι πιστεύετε ανήκουν στην κατήγορία : "υπεύθυνος πολίτης της συλλογικής μας συνείδησης";

  17. Tem avatar
    Tem 12/10/2011 14:52:31

    Και μη τολμήσει κανένας να μην πληρώσει το χαράτσι. Αρνηση πληρωμής προς τα ταμεία του κράτους είναι αντίθετη με τις αρχές της παράταξης. Πάμε λοιπόν γερά......

    • ΝΙΚΗ avatar
      ΝΙΚΗ @ Tem 13/10/2011 14:49:06

      Tem το θέμα δεν είναι να μην τολμήσει κανείς να μην πληρώσει το χαράτσι αλλά αν έχει να το πληρώσει. πέρα από τις παρατάξεις και τις αρχές τους.

  18. Nick63 avatar
    Nick63 12/10/2011 14:54:50

    Το "μη μας ψηφίσουν ποτέ" μου κάνει το ίδιο με το "πάγωμα των μισθών"
    το 2009 του Κ.Κ. , δε ξέρω...
    Θεωρείτε ότι έχει τέτοια πολιτική και κοινωνική ωριμότητα και ευαισθησία το κρατικοδίαιτο συνδικαλιστικό κατεστημένο στην Ελλάδα, ώστε να εκληφθεί η παραπάνω δήλωση του Α.Σ. σαν μια πολιτικά υγιής θέση;
    Το μήνυμα είναι όποιος έχει να πει κάτι άς το πεί τώρα, γιατί μετά τις εκλογές
    δε δέχομαι μιλιά!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Nick63 12/10/2011 15:09:20

      Η απόφαση σύγκρουσης με το "κρατικοδίαιτο συνδικαλιστικό κατεστημένο" είναι έντιμη και γεναία στάση. Και εγώ χρόνια περίμενα να ακούσω αυτο το "να μη μας ψηφίσουν ποτέ".

      Αλλα για να αντιμετωπισθεί το πολιτικό κόστος αυτής της σύγκρουσης , θα πρέπει η Ν.Δ να κερδίσει την υποστήριξη της συντριπτικής πλειοψηφίας των ΜΗ κρατικοδίαιτων Ελλήνων.

      Το λάθος τακτικής που καταδίκασε εξ αρχής την προσπάθεια της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ είναι ότι συγκρούεται ταυτόχρονα με τους εργαζόμενους ΚΑΙ του Δημόσιου ΚΑΙ του Ιδιωτικόυ τομέα.

      Το ίδιο λάθος πού έκανε και ο ομοιδεάτης τους Χίτλερ: Δέν πάς να κάνεις πόλεμο στην Αμερική και στη Ρωσία ταυτόχρονα!

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Nick63 12/10/2011 15:50:33

      Ναι, το ίδιο είναι με το πάγωμα των μισθών του 2009 Το έγραψα προχθές στο firiki2010 και το έγραψα "για καλό": "...ο Σαμαράς έδειξε τον δρόμο , τον ίδιο δρόμο που έδειξε κι εκείνος που έκανε προεκλογική εκστρατεία με “σημαία” το πάγωμα τωμ μισθών. Η εξουσία δεν μπορεί να είναι αυτοσκοπός. Διόρθωση (επειδή δεν είμαστε όλοι ίδιοι)….. η εξουσία για κάποιους δεν είναι αυτοσκοπός."

      Ναι, το κρατικοδίαιτο συνδικαλιστικό κατεστημένο και πολλοί άλλοι μπορεί μα μην είμαστε πολιτικά ώριμοι. Αν συνεχίσουν να μας χαίδεύουν τ΄ αυτιά δεν θα ωριμάσουμε όμως ποτέ.

      Δεν ξέρω αν η δήλωση θα εκληφθεί ως υγιής από τον Λαζόπουλο, τον Καρχιμάκη , την Τρέμη, τον Τσίπρα , τον Καψή , τον Καμπουράκη. Αν συνέβαινε ούτως ή άλλως θα ανησυχούσα. Σημασία έχει ότι ΕΙΝΑΙ μια πολιτικά υγιής στάση. Αν θέλουμε να αλλάξουμε την Ελλάδα πρώτα πρέπει να μην γίνουμε κι εμεις "Λεφτά υπάρχουν!"

  19. Γιώργος avatar
    Γιώργος 12/10/2011 14:58:10

    Πράξεις κ. Σάμαρα! Πράξεις χρειάζεται μπας και βγει ο τόπος από το αδιέξοδο. Όσο και να τα λέτε, η κυβέρνηση παραμένει ίδια και συνεχίζει την ίδια καταστροφική πολιτική.

  20. Eυαγγελία avatar
    Eυαγγελία 12/10/2011 15:09:26

    +100000000000000000

  21. thanos avatar
    thanos 12/10/2011 15:10:43

    Οταν η Καθημερινή γράφει ότι υπάρχουν τεράστια περιθώρια συνεννόησης ανάμεσα στην κυβέρνηση και την Ν.Δ είναι κάτι που με βάζει σε σκέψεις και με φοβίζει θα έλεγα και πέρα από το ποιοι θέλει να τον ψηφίσουν η όχι ο κύριος Σαμαράς και αν τραβάει ζόρι με κάποιους συνδικαλιστές...

    Προσωπικά πιστεύω ότι οι τακτικές του ενοχλώ η δεν ενοχλώ τους φιλήσυχους μας φτάσανε ως εδώ γιατί αν είναι ένα εκατομμύριο στους δρόμους πάλι κάποιοι θα ενοχλούνται 50 100 200 χιλιάδες θα ενοχλούνται μόνιμα, το θέμα όμως είναι να μην ενοχλείται ο κύριος Σαμαράς και απεμπολεί τους ψήφους αυτού του εκατομμυρίου γιατί τον βλέπω με κάνα 20% να φιγουράρει τριτοτέταρτος...

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ thanos 12/10/2011 15:26:35

      O Σαμαράς δεν είπε ότι δεν πρέπει να ενοχλείται κανείς, είπε ότι δεν μπορεί η μειοψηφία να επιβάλει τη θέση της στην πλειοψηφία.

  22. ΚΜ avatar
    ΚΜ 12/10/2011 15:16:44

    Άστα αυτά Κάποιε, λες και δεν σε ξέρουμε τί είσαι. Οι πραγματικοί λόγοι που δεν θα ψήφιζες ποτέ τον Σαμαρά είναι (α) ότι δεν είναι άθεος και (β) ότι θα καταργήσει τον λαθρονόμο.

  23. Μαρια avatar
    Μαρια 12/10/2011 15:18:39

    Νομιζω οτι τα ειπε για να αρεσει στην τροικα. Δηλαδη, εκεινος θα φερει ταξη στα πραγματα. Θα απογορεψει μεγαλες πορειες. Τα τρένα θα φτάνουν στην ώρα τους.

    Θα ειναι καλυτερος απο τον ΓΑΠ, αλλα αυτο δεν λεει πολλα.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Μαρια 12/10/2011 19:58:16

      Πού τα βρίσκετε αυτά και τα λέτε. Σκεφτείτε καμιά φορά πιο σοβαρά δεν βλάπτει. Αν ήθελε να κλείσει το μάτι στην τρόικα θα το είχε κάνει σε πολύ πιο κρίσιμα ζητήματα.
      Και που άκουσες να λέει: απαγορεύω τις μεγάλες πορείες; Αναφέρθηκε σε μειοψηφίες 100 ατόμων που δημιουργούν πρόβλημα σε 100.000 άτομα. Δεν είπε να μη γίνονται πορείες. Ούτε είπε στις ομάδες 100 ατόμων να μην εκφράζονται. Την ανόητη βαβούρα είπε να σταματήσουν.
      Και μην προσπαθείτε τώρα να μας πείτε ότι περιορίζει τις μεγάλες πορείες και τη λαϊκή έκφραση. 100 άτομα δεν είναι μεγάλη πορεία ούτε το... ξέσπασμα του λαού. Εδώ οι πορείες της ΓΕΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ με περισσότερα άτομα είναι καταδικασμένες από το λαϊκό αίσθημα γιατί ξέρουν το ρόλο που παίζουν. Κάθε πορεία αντανακλά το λαϊκό αίσθημα; Οποιος κάνει πορεία είναι επαναστάτης;;
      Άκουσες ποτέ το Σαμαρά να κατηγορεί τους αγανακτισμένους; Ποτε! Πάντα στήριζαν το κίνημα αυτό και ήθελαν να παραμείνει ακομμάτιστο. Τι στάση κράτησε το ΚΚΕ απέναντι στους αγανακτισμένους που ήταν πολύ πιο γνήσια έκφραση από τις πορείες της ΓΕΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ και του ΠΑΜΕ; Το σνόμπαραν σαφέστατα.
      Αλλά έχουμε κομπλεξάκια μέσα στα κεφαλάκια μας και γιαυτό δεν προχωράμε. Θεωρούμε ότι το ΚΚΕ είναι αριστερά και γιαυτό είναι πάντα υπέρ του λαού και μπορεί να γίνει αποδεκτή η σνομπ στάση που είχε προς τους αγανακτισμένους. Ο Σαμαράς είναι δεξιός οπότε ακόμα και αν πει 100 άτομα δε θα κάνουν τον κακό χαμό επειδή θέλουν να κάνουν πορεία είναι αντιλαϊκός και κλείνει το μάτι στην τρόικα....Αυτά δεν είναι λογικές σκέψεις...υπάρχουν θέσφατα, τα βλέπετε ελπίζω.

  24. avanti avatar
    avanti 12/10/2011 15:37:37

    Μήπως εννοούσε δεν θέλω να κυβερνήσω γιατί δεν είμαι αναστενάρης και είπε "Να μη μας ψηφίσουν ποτέ!"? Πάντως αγαπητό Antinews η όλη συμπεριφορά της ΝΔ ένα σιγόντο προς την άθλια κυβέρνηση της χώρας δείχνει.... Ας ελπίσουμε ότι δεν θα βγει αληθινή η Παπαρήγα που συχνά - πυκνά λέει ότι επεξεργάζονται στην ΝΔ & ΠΑΣΟΚ σενάρια συνεργασίας κλπ...

  25. lampros avatar
    lampros 12/10/2011 15:54:13

    «Είμαι αντίθετος με όσους απειλούν να κατεβάσουν τους διακόπτες του ρεύματος, αντίθετος με όσους θεωρούν δικαίωμά τους να παραλύουν την οικονομική ζωή της πόλης, με καθημερινές πορείες εκατό ατόμων, που αναστατώνουν τη ζωή εκατοντάδων χιλιάδων.»

    Σαμαράς καλύτερος από ΓΑΠ χίλιες φορές, αλλά η δήλωση αυτή είναι μεγάλη σαχλαμάρα. Καλύτερα που δεν «παίχτηκε».

    Εδώ υποθηκεύεται το μέλλον της χώρας, παραδίδεται εθνική κυριαρχία, ήρθε η κομαντατούρ της Τρόικας και η ανεργία είναι στο 20% και μιλάμε για «παράλυση της οικονομικής ζωής της πόλης»;

    Ποιάς οικονομικής ζωής; Στις πωλήσεις λουκέτων αναφέρεται;

    Και «αναστατώνουν τη ζωή εκατοντάδων χιλιάδων»; Σοβαρά; Ποιά ζωή; Τη ΜΑΥΡΗ ζωή που μας περιμένει με τα παλιά και τα νέα μέτρα του ΓΑΠ και της Τρόικας;

    Να το έλεγε αυτό το 2005, όταν οι απεργίες/πορείες ήταν για συντεχνιανές αηδίες, να πώ ναι.

    Σήμερα είναι τελείως εκτός κλίματος.

    Ο κόσμος δεν θέλει να περιμένει ούτε «ώριμα φρούτα», ούτε τις εκλογές του 2013. Όσοι δεν πηδάνε ήδη από τις ταράτσες δηλαδή...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ lampros 12/10/2011 16:07:52

      Οταν κάποτε στο μακρινό παρελθόν οι απεσταλμένοι της περσικής αυτοκρατορίας ζητούσαν "γῆν καί ὕδωρ", κάποιες ελληνικές πόλεις έκαναν διαπραγματεύσεις και "μήδιζαν"φοβούμενες ή σεβόμενες την εξουσία του Βασιλέως, ενώ κάποιες άλλες,όχι politically correct, τους έριχναν μέσα στα πηγάδια.

      Επίσης αν κάποιος γνωρίζει μπορεί να μας πληροφορήσει, αν ο Μ.Αλέξανδρος εισβάλλοντας στα εδάφη της Περσικής αυτοκρατορίας σεβάστηκε τις ελληνικές υπογραφές της Ανταλκιδείου ειρήνης που είχε υπογραφεί μερικές δεκαετίες πριν.
      Μάλλον τα ελληνικά κράτη δεν είχαν "συνέχεια" τότε.Απολίτιστοι...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ lampros 12/10/2011 16:23:25

      Μάλλον δεν εχεις καταλάβει γιατί " ο Σαμαράς είναι καλύτερος χίλιες φορές από ΓΑΠ" όπως γράφεις. Τα τσαμπουκαλίκια του κάθε Φωτόπουλου δεν λύνουν κανένα πρόβλημα , αντίθετα επιδεινώνουν την κρίση. Κι αν σήμερα με την βεβαιότητα της ατιμωρησίας κάποιοι το παίζουν μάγκες ΠΑΡΑΝΟΜΩΝΤΑΣ κι όχι απλώς ενοχλώντας τους "φιλήσυχους", θύμισε μου αν κανείς διαδήλωσε τις προηγούμενες δεκαετίες διαμαρτυρόμενος ι μεταξύ άλλων και για χιλιάδες προσλήψεις από παράθυρα και καμινάδες υπαλλήλων που ήταν περιττοί, δεν έκαναν τίποτα , κανένας δεν τους ήλεγχε κι έπαιρναν ένα σκασμό λεφτά.

  26. Απροσάρμοστος avatar
    Απροσάρμοστος 12/10/2011 16:24:36

    Βρε κάτι νεόκοπα μέντιουμ που εμφανίστηκαν εδω μέσα ξαφνικά και σκυλιάζουν με την δυναμική και την συμπεριφορά του Αντώνη Σαμαρά...Πού το είδατε μωρέ ότι θα βγει τριτοτέταρτος και με 20%; Ακόμα τις προπέρσινες δημοσκοπήσεις κοιτάτε; Σας ενημερώνω ότι είναι ήδη στο 31% και ανεβαίνει φουλ. Πονάει φαίνεται το +9 και το ότι δεν φοράει μπλουζάκι με σλόγκαν ¨ΕΥΑΘ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ", που δεν κατεβαίνει με αγρότες να περάσει μέσα από δακρυγόνα για να τον φωτογραφήσουν να μυξοκλαίει, που δεν χαϊδεύει τα αυτιά της ΓΣΕΕ με το ασφαλιστικό και τόσα άλλα. Πονάει πολύ τελικά που έχει τόσο τεράστια διαφορά επιπέδου με το "Παιδί της αλλαγής".

  27. noldor avatar
    noldor 12/10/2011 17:13:32

    Ποιας πατρίδας;

  28. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/10/2011 17:35:41

    Ροδινέ φίλε, άψογη η τοποθέτησή σου, δια μίαν εισέτι φορά!
    (Αληθεύει ότι σε κάλεσε ο Αλέξης στους επόμενους φακέλους; Να ετοιμάσω το ντι βι ντι ρεκόρντερ;)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 12/10/2011 20:16:30

      Strange,
      Εμείς ο,τι έχουμε να πούμε, το λέμε εδώ!

  29. mad dog avatar
    mad dog 12/10/2011 17:44:40

    Επιτέλους μια δηλωση σαμαρά που τρέμει το βαθύ κράτος του Πασοκ , δηλαδή οι συνδικαλησταράδες. Αν δε προχωρήσει και στη διάλυση της ΔΑΚΕ, τότε η χώρα πρέπει σοβαρά να ελπίζει...

  30. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 12/10/2011 17:50:55

    Κώστα, καλησπέρα. Το τοποθέτησες εξαίσια. Νομίζω ότι πολλοί μπερδεύτηκαν. Ο Σαμαράς δεν απευθύνονταν στον χειμαζόμενο 'Ελληνα που κατεβαίνει στους δρόμους, αλλά στις χρυσοπληρωμένες "ηγεσίες" των ΔΕΚΟ, ΔΕΗ κλπ. Διόρθωσέ με αν λανθάνω.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Νίκος Αργεάδης 12/10/2011 19:07:16

      Ακριβώς.!

  31. firiki2010 avatar
    firiki2010 12/10/2011 18:08:35

    Ωωωπ! Σχολίασα αλλά ξέχασα να πω ένα μπράβο στον Κώστα Ροδινό για την ανάρτηση.

  32. Τem avatar
    Τem 12/10/2011 18:23:11

    Μακάρι πραγματικά να εννοούσε αυτό.

  33. μέτοικος avatar
    μέτοικος 12/10/2011 18:23:33

    Άριστη ανάρτηση κ.Ροδινέ, και ορθώς έπραξε ο κ.Σαμαράς να ξεκαθαρίσει προκαταβολικώς ορισμένα πράγματα. Από ιστορικής όμως πλευράς, πρέπει να θυμόμαστε με λύπη ότι το 1981, ο μακαρίτης Παύλος Βαρδινογιάννης δήλωσε "τους κατσικοκλέφτες δεν τους θέλω ούτε γιά ψηφοφόρους μου..." έχασε τις εκλογές στην τότε διεδρική Ρεθύμνου, στον καταποντισμό της ΝΔ(18.10.81) , ενώ ο έξυπνα σιωπήσας συνυποψήφιός του, κάποιος Γιάννης Κεφαλογιάννης μεσουράνησε στο πολιτικό στερέωμα και συνέχισε να εκλέγεται μέχρι το 2004... Λέω...

  34. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 12/10/2011 19:24:08

    Μπράβο κύριε Ροδινέ! Καλά κάνατε και απομονώσατε αυτό το κομμάτι από τις δηλώσεις του Α.Σ. Ενδεικτικό όχι μόνο του ήθους ή της υπευθυνότητας του ιδίου, αλλά και της γραμμής που προτίθεται ν'ακολουθήσει. Το ότι δεν προβλήθηκε η δήλωση ήταν αναμενόμενο, για τους λόγους που αναφέρετε. Γι'αυτό ,υπάρχει το ιστολόγιο και το διαδίκτυο εν γένει.

  35. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/10/2011 19:50:10

    Κε Ροδινέ εξαίρετη η επισήμανση, αν και οι έχων πολιτικό "αυτί" την πιάσανε εγκαίρως την δήλωση. Κατά τα άλλα βλέπω ότι τα κλασικά συστημικά τρολ βγήκαν από τα λαγούμια και κάτω από τις γέφυρες και φέρανε και νέα μοντελάκια, χειμερινής και μη κολεξιόν. Την είχα ξαναδημοσιεύει σε παλιότερη ανάρτηση, η διεύθυνση της GlaxoSmithKline είναι gsk.com, ας αποτανθούν για μαζικές παραγγελίες panadol, αφού τους πόνεσε τόσο πολύ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ TopGunZ 12/10/2011 19:52:53

      Δύο διορθώσεις: "έχοντες" και μάλλον ο συγκεκριμένος πόνος χρειάζεται προιόντα αυτής της εταιρείας: unilever.com . Ναι, η εταιρεία της βαζελίνης είναι.

  36. danaos avatar
    danaos 12/10/2011 19:58:36

    Άψογο!

  37. victoria (true) avatar
    victoria (true) 12/10/2011 20:24:46

    Πολλοί ταυτιστήκαμε με αυτή τη δήλωση, νομίζω. Από την πρώτη στιγμή.
    Άλλοι την επεκτείναμε και σε άλλες κατηγορίες, το μη σώσουν και ψηφίσουν.

  38. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 12/10/2011 20:52:56

    Είναι καιρός επίσης ο Σαμαράς νά τολμήσει νά αποκαταστήσει καί τό αίσθημα δικαιοσύνης πού εναγωνίως ψάχνει καί ζητά η πλειοψηφία τών θεατών, πού δέν παρακολουθεί μόνον αλλά καί βιώνει στήν κυριολεξία τήν τραγωδία "ζητείται επειγόντως ελπίδα στό οικονομικό αδιέξοδο".
    Τίς φταίει γιά τόν πολύ κόσμο πού οδηγηθήκαμε στήν κρίση, η οποία απειλεί ανοικτά, όχι μόνον τήν καταδίκη τών ονείρων του, αλλά καί τήν ίδια τήν επιβίωσή του;
    Η απάντηση είναι σχετικά απλή. Οι πολιτικοί καί οικονομικοί ταγοί μέ τό μέγα πλήθος τών παντοειδών παρατρεχάμενων, η ανικανότητά τους καί η ανεκδιήγητα αδηφάγος απληστία τους νά "ειδοποιηθούν" τά πάντα, καταστρέφοντας τά πάντα καί χρεώνοντας τούς πάντες, ασελγώντας κατά συρροή έναντι τών ψηφοφόρων τους, τούς οποίους καλούν ενίοτε νά πιστοποιήσουν τήν αναλγησία τους στό στημένο "δημοκρατικό" παιχνίδι πού εγγυάται η κοινοβουλευτική μας δημοκρατία.
    Εκμεταλεύνται τήν "κατ'ανάγκη"ασχετωσύνη τού κόσμου γιά όλα τά θέματα πού θά αποφασήσουν ερήμην του, ζητώντας εκ προοιμίου νά συναινέσει "δημοκρατικά" καί νά τούς δώσει τό πληρεξούσιο εξουσίας γιά θέματα πού δέν αναφέρονται ποτέ ή σχεδόν ποτέ καί άν αναφέρονται κάποτε, τότε μοιάζουν απελπιστικά μέ τίς θολές φωτογραφίες πού δημοσιεύουν ενίοτε οι μυστικές υπηρεσίες, όπου ο καθένας μπορεί νά διακρίνει μόνο αυτό πού αυτοί ισχυρίζονται.
    Είναι ο κόσμος άμοιρος ευθυνών; Καί ναί καί όχι.
    Άν ευθύνεται σέ κάτι είναι ότι αφήνει τήν ιδιοτέλειά του νά γίνεται έρμαιο τών ειδικών καί η επαφίεσή του στό ζάλισμα τής "δικής" του, πάντα υποσχόμενης καί κατά τό δοκούν ανανεώμενης, προσωπικής ωφέλειας.
    Πάντα η ανθρώπινη προσδοκία έγινε αντικείμενο άγριας ανθρώπινης εκμετάλευσης από τούς "έξυπνους", "ωραίους" καί θεσμικά αντικοινωνικούς συνανθρώπους μας.
    Εύρυθμη, "δίκαιη", ελεύθερη μέ κανόνες καί μέ περιορισμούς στήν ανελευθερία, ήτοι, τής μή ύπαρξης κανόνων πολιτείας θέλει ο κόσμος καί όχι πολιτεία τών λίγων καί "εκλεκτών" καί στήν "τεχνηέντως" επιβληθείσα απουσία παντός είδους τιμωρίας ( προσβλητικής ακόμα καί γιά νοημοσύνη χιμπατζήδων καί όχι ανθρώπων).
    Άς αρχήσει, έστω μέ προτάσεις, από τήν κορυφή τής κοινωνικής ξεφτίλας (από τόν πολτικό κόσμο) ο Σαμαράς, ώστε νά τήν αποκαταστήσει, όσο γίνεται, απευθυνόμενος στά ένστικτα τού "πλήθους" πιά καί όχι σέ υποτιθέμενους ενεργά πολίτες.
    Δέν τόν εμποδίζει γιά παράδειγμα καμμιά "ψηφοθηρική" λογική, τουναντίον μάλιστα, νά ζητήσει τήν οριζόντια καί κάθετη περικοπή κάθε "αποζημίωσης", (τί κομψές εκφράσεις θεέ μου!), μισθού, σύνταξης, "παροχής" (άλλη φοβερή έκφραση κονόμας), "προνομίου" (υποθέτω αυτά τά εγκρίνει ο κόσμος μέ τήν ψήφο του καί όχι η βουλή τών ελεεινών ανεκδιήγητων) κάθε πρώην καί νύν εκλεγμένου (δημόσιου καί αυτοδιοικητικού), "ανεξάρτητης" αρχής, προέδρων καί μελών διοικητικών συμβουλίων ΜΚΟ, πρώην καί νύν πρωθυπουργών καί προέδρων καί διάφορων "άλλων" (ούκ έστι αριθμός).
    Έτσι νομίζω αρχίζει ένας πολιτικός τού αύριο νά ενεργεί, ώστε νά αρχήσει η αποκατάσταση τού αισθήματος δικαιοσύνης, πού είναι η αρχή τής εμπιστοσύνης τών πολιτών έναντι τού κράτους, πού αύριο (κατά πάσα πιθανότητα) θά κληθεί ο ίδιος νά ηγηθεί.
    Νά "συνειδητοποιήσουν" (έστω μερικοί πού δέν πρόφθασαν νά τά κονομήσουν γερά από μίζες καί φακκελάκια) καί οι κατ'εξοχήν υπεύθυνοι τής κρίσης, τί σημαίνει νά ζείς μέ "λιγότερα" (ατυχής η σύγκριση μέ αυτούς πού δέν έχουν καθόλου) καί ίσως συνειδητοποιήσουν (δέν τό πιστεύω, αλλά θέλω νά τό ελπίζω) τότε τόν ευτελισμό τής ανθρώπινης αξίας τους. Μέτρο σύγκρισης είναι η αξία τού κάθε συνανθρώπου μας. Στόν άλλο βλέπω πάντα τόν εαυτό μου. Καί άς τό ξαναξεχάσαμε. Άς τό ξαναβρούμε. Τί νά τήν κάνω τήν ευτελιστική αθυροστομία μας γιά τήν σοφία τών προγόνων μας καί τά τσιτάτα πού αυτάρεσκα χρησιμοποιούμε, όταν χάσαμε τήν αρχή τής σκέψης των.
    Πάν μέτρον, άνθρωπος
    Η κατάσταση ξεφεύγει κάθε μέρα καί περισσότερο. Η αποκοπή κάθε οδού διαφυγής ενεργοποιεί στόν άνθρωπο τό ζωώδη ένστικτο τής επιβίωσης, τόν αγελοποιεί καί τόν καθιστά αιμοβόρο, μή λογικό στίς αντιδράσεις του καί επικίνδυνο στόν εαυτό του περισσότερο καί στούς συνανθρώπους κατ’αναλογία.
    Δέν χρειάζεται νά νοιώσει η ελληνική κοινωνία τόν πανικό καί τήν απόγνωση πού θά προκαλέσει ο πανικός τού αγελοποιημένου πολίτη καί νά ζήσει τήν καταστροφική ενεργοποίησή της.
    Στόν στρατό λέγανε, τουλάχιστο παλιά, ότι εκεί πού τελειώνει η λογική αρχίζει ο στρατός.
    Οποία μωρία. Εκεί πού τελειώνει η λογική αρχίζει τό ελληνικό κράτος.

  39. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 12/10/2011 20:57:02

    Καλα με τους συνδικαλιστες το ξεκαθαρησε ο Αντωνης και μεχρι
    ενος σημειου καλα εκανε.
    Με τα χαρατσια και το μεσοπροθεσμο που θα φτασει μεχρι
    το 2015 γιατι δεν μας λεει τι θα κανει.
    Μηπως οι Λυμπεροπουλοι και Φωτοπουλοι προσφερονται για τσαμπουκα
    ενω τα αλλα ειναι θεματα που ακουμπουν την ΤΡΟΙΚΑ και εκει
    δεν σηκωνουν τσαμπουκαδες;
    Εγω νομιζω οτι αν δεν ξεκαθαρισει την σταση του ο Αντωνης στα Μεσοπροθεσμα και τα χαρατσια της συμμοριας ΓΑΠ-Βενιζελου
    και αφησει να πλαναται μια σταση αοριστιας για αυτα τα ζητηματα στις επομενες εκλογες δεν θα του φτασουν τα κουκια.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΙΩΝΑΣ2 12/10/2011 23:24:05

      Φυσικά και δεν σηκώνει τσαμπουκάδες, ειδικά όταν είναι προς εσωτερική κατανάλωση. Είδες που μας οδήγησε ο γιωργάκης με τα καουμποϋλίκια του και τα πιστόλια στα τραπέζια. Το μόνο που μας έλειπε είναι να μυριστεί η τρόικα ότι ο Σαμαράς είναι μουτζαχεντίν και να βάλει μπρος κανά μηχανισμό προπαγάνδας, προβοκάτσιας και γενικότερων λασποριπτικών διεργασιών.

  40. BlackWhite avatar
    BlackWhite 12/10/2011 21:06:15

    Κύριε Σαμαρά άσχημη στιγμή αποφασίσατε να κρατήσετε πισινή και να καταγγείλετε τους αγώνες του λαού και των εργαζομένων την στιγμή που η οργή τους έχει φτάσει στο ζενίθ και αυτή η άστοχη ενέργεια θα σας κοστίσει την αυτοδυναμία τουλάχιστον και θα αύξηση τα ποσοστά της αριστεράς.Ψήφιζα για πάρα πολλά χρόνια δεξιά αλλά τις 3 τελευταίες εκλογικές αναμετρήσεις ψηφίζω αριστερά και μετά την στάση σας εναντίων των λαϊκών αγώνων εκεί θα παραμείνω.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ BlackWhite 12/10/2011 23:05:29

      Και η ψήφος στην Αριστερά μια χαρά είναι (δημοκρατία έχουμε), αρκεί να αντιλαμβάνεστε τις τεράστιες ευθύνες και της Αριστεράς για το που βρισκόμαστε σήμερα.

  41. ελευθεριαδου βουλα avatar
    ελευθεριαδου βουλα 12/10/2011 22:05:59

    Αν και πετυχημενη η ατακα με τα δικαιωματα και τα προνομια ομολογω, πιστευω πως η συγκεκριμενη τοποθετηση δεν ηταν μεσα στο σημερινο πλαισιο της ελληνικης κοινωνιας, σε μια κατα τα αλλα εξαιρετη ομιλια
    οταν οπως πριν λιγο διαβασα γονεις αυτοκτονουν γιατι δεν εχουν να θρεψουν τα παιδια τους η σκοτωνονται σε τροχαιο, γιατι δεν πηραν αποσπαση τοτε δε μλαμε για συντεχνιες, μιλαμε για γενοκτονια, μλαμε για επιβιωση,
    ο εργαζομενος η ο ανεργος δε θα βγει στο δρομο για να ζητησει το παντεσπανι αλλα το ψωμι για την οικογενεια του,
    πλεον δε θα γινονται οι πορειες των 50 ανθρωπων που χωρουν σε ενα πεζοδρομιο αλλα των εκατονταδων χιλιαδων που θα παρασυρουν τα παντα
    το εχω ξαναγραψει, αλλο οι εκβιασμοι των κομματοσκυλων, που ταλανιζαν ολη την κοινωνια και αλλο η μαχη της επιβιωσηςπου δινουμε καθημερινα
    Προεδρε αγκαλιασε τον κοσμο, γινε ενα με αυτον, ασε αυτους που δεν εχουν αμεση σχεση με αυτα που περναμε, μονο τοτε θα δημιουργησεις το ισχυρο πλειοψηφικο ρευμα που θα σε κανει αρκετα δυνατο να παλεψεις για την Ελλαδα.
    ξερεις μερικες φορες δεν ειναι κακο να εισαι λαικιστης

  42. Αμετανόητα Έλληνας avatar
    Αμετανόητα Έλληνας 12/10/2011 23:03:26

    Το μέλλον θα είναι διαφορετικό απ’ ό,τι το φαντάστηκαν πολλοί.
    Δείτε τα επόμενα λόγια του Αγιορείτη Γέροντος Παϊσίου:
    http://agiotokos-kappadokia.gr/2011/09/16/1-θέσεις-απόψεις-για-τα-επερχόμενα

  43. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 13/10/2011 09:47:06

    Σωστό είναι αυτό που λέει ο Σαμαράς. Είμαστε πρωταθλητές κόσμου πορειών-απεργιών που παραλύουν το σύμπαν. Τα δικαιώματα δεν μπορούν να ασκούνται καταχρηστικά και εις βάρος των υπολοίπων. Για το ζήτημα της μονιμότητας έχει πάρει θέση η ΝΔ?

  44. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΛΑΙΟΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΛΑΙΟΚΩΣΤΑΣ 13/10/2011 14:43:23

    ΝΑΙ καλά τα είπε ο αρχηγός μας..με τον Λυμπερόπουλο όμως χθές τα πήρε πίσω......!!!!!

  45. Krax avatar
    Krax 13/10/2011 14:49:21

    Έτσι μπράβο Αντώνη!
    Πολιτικό λόγο έχουμε...Ζητιάνοι ψήφων δεν θα γίνουμε ποτέ.