#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/02/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μην χαραμιστεί...η σοφία της "Αθηνάς"



Τις επόμενες ημέρες θα ακούσουμε και θα διαβάσουμε πολλά σχετικά με το σχέδιο "Αθηνά" για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Επίσης, θα δούμε και πολλές αντιδράσεις από τις τοπικές κοινωνίες που χάνουν τμήματα και φοιτητές, επομένως μια σημαντική πηγή εσόδων, και δικαιολογημένα ίσως να φωνάζουν.

Δεν ξέρουμε αν το σχέδιο έχει γίνει με αξιοκρατία, διαφάνεια και χωρίς πολιτικές παρεμβάσεις. Άλλωστε, αυτά θα φανούν τις επόμενες 45 ημέρες που θα τεθεί το σχέδιο σε δημόσια διαβούλευση. Κι αν έχουν κάνει «λαδιές» στο υπουργείο θα βγουν όλοι και θα τους κατακρίνουν.

Εμείς, όμως, ένα έχουμε να πούμε: Πέρασαν τόσοι εκσυγχρονιστές και μη από το υπουργείο Παιδείας και την κυβέρνηση αλλά μόνο η συγκεκριμένη κυβέρνηση και ο κ. Αρβανιτόπουλος τόλμησαν να φέρουν ένα σχέδιο σκούπα στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ. Τόλμησαν να βάλουν το μαχαίρι στο κόκαλο και να πουν ότι τα τελευταία 30 -40 χρόνια όλα τα κόμματα ευθύνονται για το αίσχος των ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Κάθε βουλευτής ή υπουργός ίδρυε κι ένα τμήμα, ένα ΤΕΙ ή ένα πανεπιστήμιο στον τόπο καταγωγής του «πουλώντας» στους ψηφοφόρους του τη… μεγάλη επιτυχία.

Κάθε χωριό είχε και ΤΕΙ και κάθε ραχούλα και στρατόπεδο, η άλλη μεγάλη πληγή. Και για όλα αυτά πλήρωναν τα κορόιδα, οι έλληνες πολίτες. Πανεπιστήμια – φαντάσματα, μόνο με σφραγίδες. ΤΕΙ χωρίς φοιτητές ή εισακτέους, τμήματα σε μια πόλη και σχεδόν ίδια σε άλλη πόλη και μάλιστα γειτονική.

Φτιάχτηκε ένα στρεβλό καθεστώς, ένας χάρτης πλήρους αδιαφάνειας με καίρια ευθύνη των πολιτικών ή μάλλον των Μαυρογυαλούρων και των δύο μεγάλων κομμάτων. Αντί να ασκήσουν πολιτικές βιώσιμης ανάπτυξης «φύτευαν» πανεπιστήμια. Ένα από τα ντροπιαστικά κεφάλαια στη μεταπολιτευτική ιστορία της χώρας.

Θες γιατί δεν πάει άλλο, θες γιατί η κρίση δεν επιτρέπει άλλες σπατάλες, η ουσία είναι ότι η κυβέρνηση έριξε τις βάσεις για να γίνει μια πιο ορθολογική κατανομή των φοιτητών.

Κι αν ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ έχουν αρχίσει να γκρινιάζουν, ίσως και για τα μάτια του κόσμου, ας σκεφτούν δύο πράγματα. Πρώτον ότι είχαν δει το σχέδιο από πριν και δεύτερον ότι δεν μπορεί να διαιωνίζεται η απίστευτη σπατάλη χωρίς περιεχόμενο.

Α.Ψ.

Διαβάστε ολόκληρο το σχέδιο Αθηνά εδώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 01/02/2013 08:01:40

    Ας το δούμε πρώτα.
    Γιατί οι πρώτες ανακοινώσεις, με πόλεις χωριά, ραχούλες που εξακολουθούν να ΕΧΟΥΝ ΤΕΙ/ΑΕΙ, δεν είναι καλή. ΤΕΙ Πατρών στο...Αγρίνιο...
    Είμαστε 10.000.000. Ας αποφασίσει επιτέλους το κράτος πόσοι πρέπει να πάνε στα ΑΕΙ κάθε χρόνο. Πόσοι στα ΤΕΙ; Ας το διαιρέσουμε με 4/5 να τελειώνουμε.
    Και για να φέρουμε και λίγα χρήματα απ' έξω, φτιάξτε και 1-2 σχολές (όχι τμήματα) ξενόγλωσσα κι όλα καλά.
    Όταν φτιάξουμε παιδεία ανταγωνιστική με την Ευρώπη, τότε ας κάνουμε ξανά αυτήν την κουβέντα.

  2. Stef avatar
    Stef 01/02/2013 09:02:13

    Ποιοι είναι αυτοί οι φωστήρες που αποφασίζουν π.χ. ότι τα Τμήματα Φυτικής και Ζωικής Παραγωγής του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης που λειτουργούν ανελλιπώς από το 1974, με εκατοντάδες φοιτητές που εγκαταστάθηκαν και μένουν Θεσσαλονίκη, με καθηγητές οικογενειάρχες με παιδιά, με υποδομές εκατομμυρίων ευρώ και πολύ οργανωμένα εργαστήρια, με Αγρόκτημα χιλιάδων στρεμμάτων κλπ, στην καρδιά της μεγαλύτερης πεδιάδας της χώρας μετά την Θεσσαλία, θα πάνε στη...Φλώρινα που οι φοιτητές και οι καθηγητές είναι ελάχιστοι και με υποδομές σχεδόν μηδενικές; Αυτό το λένε αναβάθμιση σπουδών; Αυτή είναι η "σοφία" της Αθηνάς; Ντροπή τους αλλά τι ντροπή να περιμένει κανείς από ανθρώπους που κοιτάνε νούμερα και είναι εκτός τόπου και χρόνου;

  3. Μακεδόνας avatar
    Μακεδόνας 01/02/2013 10:52:25

    "Κάθε χωριό είχε και ΤΕΙ και κάθε ραχούλα και στρατόπεδο, η άλλη μεγάλη πληγή."Ενώ θα ήταν καλύτερα αν τα κάναμε όλα στην Αθήνα!!!!! Η επαρχία να στέλνει μόνο τους φόρους!!!! Μήπως να στείλει και ομήρους για να είναι σίγουρο το κράτος των Αθηνών ότι οι επαρχιώτες δούλοι δεν θα σηκώσουν κεφάλι;

  4. Μακεδόνας avatar
    Μακεδόνας 01/02/2013 11:10:58

    "Πέρασαν τόσοι εκσυγχρονιστές και μη από το υπουργείο Παιδείας και την κυβέρνηση αλλά μόνο η συγκεκριμένη κυβέρνηση και ο κ. Αρβανιτόπουλος τόλμησαν να φέρουν ένα σχέδιο σκούπα στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ." Αν ήταν τόσο "εκσυγχρονιστής" και ο ΕΘΝΑΡΧΗΣ, όπως οι σημερινοί, η Ελλάδα θα ήταν η Αλβανία της Ευρώπης. Και γιατί οι παραπάνω δεν κλείνουν ένα πανεπιστήμιο από την Αθήνα και κλείνουν της περιφέρειας; Έξι πανεπιστήμια είναι πολλά για την Αθήνα, πόλη -νεκροθάφτη της Ελλάδας. Άλλωστε τα παραπάνω πανεπιστήμια "ζουν" από φοιτητές της περιφέρειας και όχι από τα παιδιά που οι οικογένειες τους ζουν στην πρωτεύουσα. Για τα πολυάριθμα πανεπιστήμια της Αθήνας δεν πληρώνουν όλοι οι φορολογούμενοι και οι περισσότεροι θα ξαναπληρώσουν για να σπουδάσουν τα παιδιά τους στην πρωτεύουσα ; Ας συνεχίσει έτσι η κυβέρνηση και θα δει στις εκλογές τη λαχτάρα που θα νιώσει.

  5. γιατι? avatar
    γιατι? 01/02/2013 12:51:41

    ναι αλλα παίρνει την μπάλα και σχολες που δεν φταινε σε τιποτα...
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΧΟΥΛΑ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

    εχει μια υψηλοβαθμη σχολη εφαρμοσμενης πληροφορικης με διπλάσιους εισακτέους από όλα τα τμήματα πληροφορικής της πόλης,το πιο παλιό τμήμα της πληροφορικής...περιζητητο...και τι κανει?φερνει μια μικρη σχολή απο μια ραχουλα την ναουσα στην θέση της και καταργει την εφ.πληροφορική!!!αλλάζει και τα επαγγελματικά δικαιωματα ΠΛΗΡΩΣ...τοσοι κόποι τόσων φοιτητών ΧΑΜΕΝΟΙ...απο την μια στιγμη στην αλλη..το διανοείστε?μπείτε στην θέση αυτων των παιδιών,ας μην λειτουργησουμε παλι με αντανακλαστικα καναλιου ελληνικης τηλεορασης,αλλα με λογικη...μπειτε στην θεση τους!!!
    την ιδια ωρα απραμενει το αντιστοιχο τμημα στην αθηνα...
    ακομα και για το τει πληροφορικης θεσσαλονικης,απο τα καλυτερα στην χωρα,το καταργει και το στελνει στις σερρες του καραμανλη!αυτοι ομως τουλαχιστον διατηρουν τα επαγγελματικα τους δικαιωματα...

    αυτες οι δυο περιπτωσεις ειναιε ξοφθαλμες,παραλογες και παραδοξες,ιδιως αυτη του τμηματος της εφαρμοσμενης πληροφορικης...δεν εχουν λογικη..μπορει χιλια καλα να εχει το σχεδιο ,αλλα μονο για την δυστυχια και την αδικια που προκαλει σε αυτην την περιπτωση αρκει για να το καταδικασεις ...και λεω ενα ΝΤΡΟΠΗ...να μπει στην θεση αυτων των παιδιων...τους διελυσε την ζωη

  6. γιατι? avatar
    γιατι? 01/02/2013 12:52:50

    το πιο παλιο τμημα πληροφορικης στην θεσσαλονικη εννοω ετσι?και απορροφαται απο τμημα μικρο περιφερειακο,ραχουλας οπως λες και εσυ,που ιδρυθηκε το 2004

    • γιατι? avatar
      γιατι? @ γιατι? 01/02/2013 13:05:41

      και το άλλο εδώ έχουμε φοιτητές 4ετείς,επι πτυχίω(του χρόνου διαγράφονται οι πιο παλιοι) αυτοί ακολουθούν τα προγράμματα σπουδών της σχολής τους...δηλαδη αν καποιος χρωσταει 2 ή 5 ή 10 λεω εγω μαθηματα και τα περασει του χρονου τον γεναρη ενω εχει περασει τα πενηντα ξερω γω της σχολης του στην περιπτωση της πληροφορικης του Πανεπιστημιου μακεδονιας θα βγει ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ αντι για πληροφορικος οπως συνεβαινε μεχρι τωρα!διοτι αλλαζει το προγραμμα σπουδων,αλλαζει ο τιτλος,αλλαζουν ολα..καταργειται η σχολη..μα εχει περασει 55 μαθηματα της σχολης και μολις ενα εδωσε και περασε τον γεναρη!!θα γραφει δοικηση τεχνολογιας το πτυχιο?και θα εχει αλλα επαγγελματικα δικαιωματα?καταλαβαινετε τον παραλογισμο?
      περαν του παραδοξου ραχουλες να απορροφουν μεγαλα ιστορικα κεντρικα τμηματα!

      • γιατι? avatar
        γιατι? @ γιατι? 01/02/2013 14:10:46

        πρέπει να αναγνωρίσουμε και τηνα ναγκαιότητα σε πανεπιστήμιο οικονομικό να υφίσταται εφαρμοσμένη πληροφορική...
        ο κύριος αρβανιτόπουλος το αναγνώρισε αυτό στο οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνών,όχι όμως και στο οικονομικό θεσσαλονικης!!

        • ARISTOMENIS VIGILANT avatar
          ARISTOMENIS VIGILANT @ γιατι? 01/02/2013 17:53:48

          Της Σαλονίκης μοναχά της πρέπει το καράβι...

          Λές;

  7. epi avatar
    epi 01/02/2013 19:03:15

    Υπάρχει μεγαλύτερος Μαυρογιαλούρος από τον Αρβανιτόπουλο; Αντί να κλείσει το ΤΕΙ των Σερρών (πατρίδα του Εθνάρχη και ΝΔ νομός) κλείνει το μισό ΤΕΙ Θεσσαλονίκης στέλνοντας ετσιθελικά φοιτητές και προσωπικό στις Σέρρες. Φυσικά κόντρα σε όποια λογική αξιολόγησης των τμημάτων, υποδομών, προσωπικού και φοιτητών. Για τον υπουργό αυτά είναι ψιλά γράμματα. Τα ρουσφέτια μας να κάνουμε!

  8. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 01/02/2013 23:49:37

    «Αντί να ασκήσουν πολιτικές βιώσιμης ανάπτυξης «φύτευαν» πανεπιστήμια. Ένα από τα ντροπιαστικά κεφάλαια στη μεταπολιτευτική ιστορία της χώρας».

    Τα "like" σε αυτή τη φράση από πλευράς μου θα έσπαζαν το κοντέρ, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

    Πάντα όμως πρέπει να είμαστε "αμφισβητίες"εκεί που πρέπει.

    1. Η περυσινή καφρίλα (γιατί περί καφρίλας πρόκειται), να εισάγονται ειδικών κατηγοριών φοιτητές που απλά παρέδωσαν λευκή κόλλα (πχ 4000 μόρια) σε σχολές που ο τελευταίος της γενικής σειράς πέτυχε με 17(!!!!), ή στην ιατρική, τη νομική κ.λ.π πιάνοντας μετά βίας τη βάση του 10, θα αποτελέσει ανυπολόγιστη καταστροφή, τα χνάρια της οποία ούτε καν υποψιαζόμαστε ότι υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

    2. Η κίνηση -σαν πολιτική πρωτοβουλία- είναι ολόσωστη, αλλά με πάμπολλα σημεία ανορθολογισμού, ενώ πρόκειται για ένα δειλό βήμα όπου και πάλι οι εισακτέοι θα είναι αρκετοί σε περιόδους τρομακτικής ύφεσης και ανεργίας, ενώ η κατάργηση πολλών συναφών τμημάτων, σχολών και ιδρυμάτων είναι σχεδόν μηδενική.

    Για το πασόκ και τη δημαρ, είναι απλά να λυπάται κανείς.
    Όχι για το πολιτικό τους τυχοδιωκτισμό μόνο, όσο κυρίως για τις συνέπειες που αυτός επιφέρει στη χώρα μας.
    Είναι σαφές πως θέλουν να δημιουργήσουν αναχώματα καθώς θίγεται μια κατεστημένη κατάσταση που οι συνοδοιπόροι επέβαλαν διαχρονικά μέσα στα παν/μια, αλλά ας μην σχολιάσω περισσότερα επ' αυτού...

    • akenaton avatar
      akenaton @ Γιώργος Π. και ... 02/02/2013 00:06:36

      Ξεκίνησα να σχολιάσω αλλά διαβάζοντας το σχόλιό σας, βλέπω πως με καλύπτει απόλυτα και με το παραπάνω. Άρα, απλώς προσυπογράφω και με τα δύο χέρια!

  9. Mad avatar
    Mad 09/02/2013 07:58:58

    Το σχέδιο αθηνά αποτελεί ένα σχέδιο μη αξιοποίησης σωστών ενεργειών. Είναι αλήθεια πως υπάρχουν τμήματα που σωστά συγχωνεύονται εφόσον οι θέσεις ήταν κενές και το γνωστικό αντικείμενο ήταν ασαφές. Όμως η περίπτωση των ξενόγλωσσων τμημάτων είναι αδικαιολόγητη, δεν υπάρχει κανένα νόημα στο να συγχωνεύσεις τμήματα που συστεγάζονται και δεν μοιράζονται το ίδιο γνωστικό αντικείμενο. Είναι άδικο για τους φοιτητές που πάλεψαν να εισέλθουν στην σχολή της αρεσκείας τους και τώρα μαθαίνουν πως η αγγλική φιλολογία του 20.000 συγχωνεύεται με ισπανική και ιταλική του 11.000. Είναι πραγματικά αδιανόητο