#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2012 14:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μην υποκύψει η κυβέρνηση στους εκβιασμούς της Τρόικας!



Η εκτός προγράμματος επίσκεψη της τρόικας στο Μέγαρο Μαξίμου στις 9 σήμερα το πρωί, εγείρει ορισμένα σοβαρά ερωτηματικά, έστω κι αν στην κυβέρνηση επιχειρούν να υποβαθμίσουν το περιεχόμενο της συζήτησης λέγοντας ότι πρόκειται απλά για παροχή διευκρινίσεων για ορισμένα μέτρα.

Το να πάρει την πρωτοβουλία η τρόικα να ζητήσει έκτακτη συνάντηση με τον ίδιο τον Αντώνη Σαμαρά, δείχνει ότι οι δανειστές μας επιχειρούν να στήσουν ένα σκηνικό αντίστοιχο με το περσινό. Δηλαδή ένα εκβιαστικό περιβάλλον που αυτοί θα πιέζουν για να ληφθούν άμεσα τα σκληρά μέτρα αλλιώς θα φύγουν από την Αθήνα, κι από την άλλη την κυβέρνηση να ισορροπεί σε τεντωμένο σκοινί.

Όμως τα περσινά παθήματα του κ. Βενιζέλου που όταν έφυγε η τρόικα στη συνέχεια ικέτευε να επιστρέψει πρέπει να γίνονται μαθήματα. Δε μπορεί κανείς να εκβιάζει κανέναν εδώ που βρισκόμαστε, αυτό πρέπει να είναι ξεκάθαρο για την κυβέρνηση.

Ωστόσο, η σημερινή έκτακτη επίσκεψη στο Μαξίμου δείχνει ότι οι δανειστές θέλουν να εκβιάσουν και πάλι ότι θα αποχωρήσουν προκειμένου να πετύχουν άμεσες δεσμεύσεις για το πακέτο των 11,5 δις. Αν επρόκειτο για μια απλή ανταλλαγή απόψεων και διευκρινίσεις σχετικά με ορισμένα οικονομικά μέτρα, θα πήγαιναν στον Στουρνάρα ή στον Βρούτση, δε θα ζητούσαν να δουν τον πρωθυπουργό.

Φαίνεται ότι οι τροικάνοι είπαν ότι θα μείνουν στην Αθήνα για τουλάχιστον 10 ημέρες προκειμένου να κλειδώσει το πακέτο των μέτρων, αδιαφορώντας για το αν τα μέτρα αυτά αποτελούν μια δύσκολη εξίσωση για την κυβέρνηση και την κοινωνία. Ζητούν να ανακοινωθούν τα μέτρα το συντομότερο δυνατό και να υπάρξουν οι απαραίτητες δεσμεύσεις. Δεν είναι τυχαία άλλωστε η δήλωση του κυβερνητικού εκπροσώπου Σ. Κεδίκογλου ότι τα μέτρα θα ανακοινωθούν μέσα στον Αύγουστο.

«Ακολουθούμε το μόνο δρόμο που μπορεί να κρατήσει την Ελλάδα στην Ευρώπη και προσπαθούμε αυτό να γίνει με τις λιγότερες δυνατές θυσίες», ανέφερε στο ΣΚΑΪ ο κυβερνητικός εκπρόσωπος.

Ο κ. Κεδίκογλου χαρακτήρισε «βαρύ και δύσκολο εισιτήριο τα 11 δισ.», αλλά όπως είπε, «είναι ο μόνος δρόμος για να ανακτήσουμε την αξιοπιστίας μας και να μην ξαναγυρίσουμε δεκαετίες πίσω». «Οι εξελίξεις το φθινόπωρο σε ευρωπαϊκό επίπεδο θα είναι ραγδαίες και εμείς πρέπει πάση θυσία να είμαστε εντός», είπε χαρακτηριστικά.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος επανέλαβε ότι η κυβέρνηση αναζητά την καλύτερη και μεγαλύτερη δυνατή λύση, ώστε να διασφαλιστούν οι ευπαθείς ομάδες και να μην παρθούν οριζόντια μέτρα, ενώ επιβεβαίωσε ότι κατά τη χθεσινή συνάντηση των πολιτικών αρχηγών δεν υπήρξε εξειδίκευση των μέτρων.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που προέχει είναι η κυβέρνηση να μην υποκύψει σε κανέναν εκβιασμό απ’ όπου κι αν προέρχεται. Είτε από τον Ευ. Βενιζέλο ο οποίος ξαφνικά θυμήθηκε να γίνει Τσε Γκεβάρα αδιαφορώντας για το τι προβλήματα δημιουργεί, είτε από την τρόικα που θέλει εδώ και τώρα μέτρα που θα συνταράξουν τη χώρα. Και αδιαφορεί για το αν η κυβέρνηση κάνει αγώνα δρόμου για να μην πληγούν οι ασθενέστεροι.

Θολή εικόνα

Πρέπει εξάλλου να σταθούμε και να επισημάνουμε την εικόνα που εμφανίζει η κυβέρνηση τα τελευταία 24ωρα

Από τη μια εμφανίζεται να άγεται και να φέρεται στις ορέξεις του κάθε κ. Βενιζέλου και το μόνο που κάνει είναι να διαρρέει ότι ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ τορπιλίζει τη συμφωνία. Αυτό είναι άραγε το πρόβλημά μας αυτή τη στιγμή; Η επικοινωνιακή διαχείριση ενός ναυαγίου ή μιας απόφασης για το πακέτο των 11,5 δις; Έτσι θα πείσουμε τον κόσμο να αποδεχθεί τη μοίρα του; Αν στο Μαξίμου αποφάσισαν απλά να κάνουν ασκήσεις στρατηγικής διαχείρισης κρίσεων κι όχι πραγματική πολιτική να μας το πουν να ξέρουμε τι να περιμένουμε. Δε μπορεί ο κ. Κεδίκογλου να βγαίνει στα κανάλια και τα ραδιόφωνα και να προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα - με την ευκαιρία αντί του καθιερωμένου briefing οι κυβερνητικές ανακοινώσεις θα γίνονται μέσω διαφορετικού ιδιωτικού σταθμού κάθε φορά για να είναι ικανοποιημένη και η διαπλοκή;

Από την άλλη, δε μπορεί η κυβέρνηση να αφήνει το Βενιζέλο να εμφανίζεται ως ο μοναδικός υπερασπιστής της λαϊκής εντολής. Μήπως κάποιοι στο κυβερνητικό ξεχνούν ότι ο ελληνικός λαός τους έδωσε μια συγκεκριμένη εντολή κι αυτή πρέπει να τηρήσουν;

Η μοναδική τους δουλειά είναι να βρουν μέτρα που δε θα έρχονται σε ευθεία αντίθεση με τις προεκλογικές δεσμεύσεις αλλά και την προγραμματική συμφωνία.

Και πρέπει να προσέξουν κάτι. Μπορεί να τα ...χώνουν  στο Βενιζέλο αλλά ο άνθρωπος είναι και… γάτα. Από τώρα στήνει παγίδα στο Σαμαρά λέγοντάς του ότι αυτός έχει τη διαχείριση, επομένως αυτός θα χρεωθεί και τα όποια μέτρα.

Μήπως λοιπόν στην κυβέρνηση πρέπει να ξυπνήσουν και να μας εκπλήξουν θετικά με τα μέτρα; Δε μπορεί να συζητούν ακόμη π.χ. για περικοπή 30 ευρώ από τις συντάξεις του ΟΓΑ ή για μειώσεις στις συντάξεις ακόμη και χαμηλόμισθων.

Η εικόνα της κυβέρνησης δεν είναι και η καλύτερη, μάλλον «θολώνει» επικίνδυνα και θα πρέπει να διώξουν την ομίχλη προτού είναι αργά. Ο Τσίπρας καραδοκεί αλλά το κυριότερο, οι ξένοι καραδοκούν να μας πετάξουν έξω από το ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Takis avatar
    Takis 31/07/2012 14:42:06

    Ακολουθούμε το μόνο δρόμο που μπορεί να κρατήσει την Ελλάδα στην Ευρώπη
    +++
    Ευχαριστουμε μεσιε.
    Δυο μπαμπουλες τελικα.

    Πρεπει να "παρουμε μετρα" αλλιως δεν θα μας δωσουν την δοση και
    Πρεπει να "παρουμε μετρα" για να μην μας διωξουν απο το ευρω (Ευρωπη).

    Ξεχασα κανενα αλλο??

    ΜΟΝΟ υπαρχει μια μικρουλα διαφορα :
    Ο κοσμος δεν εχει να πληρωσει και ηδη εχει αρχισει τις "στασεις πληρωμων".
    Ο κοσμος πειναει και οι αυτοκτονιες ειναι καθημερινο φαινομενο.

    Και εν τελει αφου δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως γιατι δεν παραιτειται ΟΛΟΚΛΗΡΗ η βουλη,γιατι να μην καταργηθουν ΟΛΑ τα υπουργεια και να μεινουν μονο γενικες γραμματειες ,γιατι να μην απολυθουν ΟΛΟΙ οι υπουργοι και να εγκατασταθει εδω ο Τομσεν και η παρεα του??
    Για να μας κοροιδευουν οι υπουργοι οτι .."διαπραγματευονται"??
    Η αν δεν ερθουν εδω και στελνουν τις διαταγες με φαξ στους εδω υποτακτικους τους ,θα πληγωθει ..η εθνικη υπερηφανεια μας??
    Ισια ισια θα γλυτωνουμε και τα εξοδα παραμονης τους εδω..

    • tsapari avatar
      tsapari @ Takis 31/07/2012 17:32:05

      Ρε συ πολύ ωραία τα λες αλλά δεν μας λες ποιος θα πληρώσει το λογαριασμό?

      • Λεωνίδας avatar
        Λεωνίδας @ tsapari 31/07/2012 18:24:22

        Κάθε τι θα πρέπει να γίνεται με τη σειρά του... Δεν πηδάμε πρώτα από τη ταράτσα και μετά -κατά την πτώση- κάνουμε την εκτίμηση του ύψους...

      • giorgos avatar
        giorgos @ tsapari 31/07/2012 19:36:06

        ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ.
        ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. o deksios avatar
    o deksios 31/07/2012 15:59:04

    η κυβερνηση πρεπει να ξεκολλησει με την τροικα, και να ασχοληθει με την εγκληματικοτητα, την λαθρομεταναστευση, τους ξεχασμενους επι Γαπ "οικοπεδοφαγους", που καινε την Ελλαδα, την ανυπακοη που καλει τους πολιτες τσιπρας-κκε, κτλ..
    γιατι οσο δεν γινονται μαζικες απελασεις λαθρο, τοσο το ποσοστο της νδ θα βυθιζεται ..

  3. ιωαννης γραψας avatar
    ιωαννης γραψας 31/07/2012 16:18:24

    Έτσι θα πείσουμε τον κόσμο να αποδεχθεί τη μοίρα του?

    δηλαδή αυτός είναι ο στόχος σας ??/α !!!ωραία κυβέρνηση έχουμε να προσπαθεί να μας ΄πείσει οτι αυτή είναι η μια και μοναδική μας μοίρα.....απίστευτο...εντάξει είναι λογικό να είσαι υπέρ της κυβέρνησης αλλα δεν σε είχα και για τόσο φανατικό....εκτός αν το έγραψες "καταλάθος" η το πήρα εγω στραβά...αυτά τα ολίγα φάκτορα...γνωρίζεις βέβαια τις αντίθετες μου απόψεις αλλά πάντα σε θεωρώ σαν σοβαρό συνομιλητή....για αυτό και μόνον 'εγραψα σχόλιο επειδή με παραξένεψε η φράση αυτή....όσο για τα γενικότερα δεν απαντώ αφού εκ προοιμίου διαφωνώ όντας "αλλού"..ευχαριστω..

    • Tινα avatar
      Tινα @ ιωαννης γραψας 31/07/2012 18:01:54

      Δες τι λέει πριν και μετά.Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες.Ισα ίσα που τους ψέγει ότι μένουν στην επικοινωνιακή διαχείριση και δεν παράγουν πολιτική.Λάθος το πήρες.

  4. 1kris avatar
    1kris 31/07/2012 16:55:56

    Διαβαζω οτι την επομενη παρασκευη και μαλιστα σε απευθειας μεταδοσι η προεδρος της Αργεντινης Φερναντεζ θα υπογραψει την τελευταια επιταγη υψους 1,831 δισ ευρω προς τους τοκογλυφους του ΔΝΤ .δυστυχως εμεις στην Ελλαδα τετοιους πολιτικους δεν εχουμε,μια χωρα με χρεος περιπου 58 δις δολαρια χρειαστηκαν 10 χρονια να τους διωξουν.φανταστητε μια χωρα με 500 δις ευρω ποσο θελει να ξεπληρωσει αλλα οπως ειπα εμεις ΦΕΡΝΑΝΤΕΖ δεν εχουμε

  5. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 31/07/2012 17:38:10

    Καλά μιλάμε για χοντρό δούλεμα.........μόνο που έχουμε πάθει ανοσία!!!

  6. Γεωργία avatar
    Γεωργία 31/07/2012 17:39:11

    Ήρθε η ώρα να πτωχεύσουμε μέσα στην Ευρωζώνη. Και μιλάω για το ομόλογο της ΕΚΤ.
    Να κάνουμε πραγματικότητα το όνειρο των Γερμανών και να δούμε τι εστί πτώχευση κράτους εντός του Ευρώ.
    Να δούμε και τις αντιδράσεις των αγαπημένων αγορών.

  7. Γραβατοφορος avatar
    Γραβατοφορος 31/07/2012 17:58:29

    Σε μια απίστευτη καταγγελία προέβη ο αντιπρόεδρος της Ένωσης Αστυνομικών Αττικής, Νίκος Καραδήμας, με αφορμή τις εξαγγελίες του υπουργού Δημόσιας Τάξης, Νίκου Δένδια, για 1.500 αστυνομικούς, που θα βγουν από τη φύλακη υψηλών προσώπων και θα ριχτούν στη μάχη της εγκληματικότητας, όπως μεταδίδει το protothema.gr.

    Μιλώντας στο ραδιοφωνικό σταθμό Βήμα FM, ο κ. Καραδήμας υποστήριξε ότι 45 αστυνομικοί βρίσκονται στη φύλαξη και προστασία πρώην υπουργού και νυν βουλευτή.

    Παράλληλα, υπογράμμισε για ακόμη μια φορά την ανάγκη να γυρίσουν στο δρόμο και στις περιπολίες οι αστυνομικοί που έχουν
    πάρει απόσπαση για τη φύλαξη ειδικών στόχων.

    Μάλιστα, ο κ. Καραδήμας έδωσε και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα για την έλλειψη προσωπικού στα αστυνομικά τμήματα. Συγκεκριμένα, είπε πως στη Νέα Σμύρνη, όπου υπηρετεί ο ίδιος, υπάρχουν 30 αστυνομικοί για τη φύλαξη και προστασία 400.000 κατοίκων.

  8. Takis avatar
    Takis 31/07/2012 18:40:03

    Παρδον?
    Μαλλον δεν καταλαβες τι λεω.
    Εγω μιλησα για περικοπες δαπανων κατι δις ευρω ετησιως με τα .."μετρα " που προτεινα.
    Θα μας κυβερναει ο πραγματικος κυβερνητης που κυβερναει και τωρα ,ο τομσεν.

  9. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 31/07/2012 18:54:02

    H κυβέρνηση να κάνει αυτό που πρέπει να κάνει,ώστε να τελειώσει το μαρτύριο της σταγόνας.Καθόλου δεν με νοιάζει,αν γι'αυτό υποκύψει στους εκβιασμούς της τρόικας.Παλληκαρισμοί τύπου Βενιζέλου μας φέρνουν σε χειρότερη θέση,παρατείνοντας το μαρτύριο.

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 31/07/2012 19:03:53

    Ηρθε η ωρα οχι να δουμε τη εστι πτωχευση κρατους μεσα στην ΕΕ, αλλα " να δουνε" τι εστι πτωχευση κρατους μεσα στην ΕΕ!!! Οπως το εχω τονισει παμπολες φορες, εχω την εντυπωση οτι εχουν δρομολογησει την πτωχευση μας, οχι ομως τωρα και οχι οπως και οποτε θελουμε εμεις. Μας κρατουν διασωληνωμενους για να μας φτασουν στο ναδιρ και οταν διαπιστωσουν οτι δεν εχουμε πλεον δυνατοτητα αντιδρασης, τοτε θα μας καταλαβουν ολοκληρωτικα. Απλες σκεψεις Πολιτικης Οικονομιας για οποιον εχει στοιχειωδεις γνωσεις.
    Η Κυβερνηση μας απογοητευει , δυστυχως, τιποτα λιγοτερο ή περισσοτερο δεν κανει απο τις προηγουμενες. Παντα ομως με τη πασιγνωστη επωδο, " Πρεπει να κανουμε θυσιες γιατι ειναι ο μονος δρομος για να παραμεινουμε στο ευρω!".
    Αυτο το ακουγαμε και απο τους αλλους και ημουν ενθερμος υποστηρικτης του Σαμαρα για την αλλαγη, για την υπερβαση.
    Μας λενε οτι το Φθινωπορο θα εχουμε εξελιξεις στην Ευρωπη. Γνωριζω και μου ερχονται μηνυματα , δυστυχως, οτι θα μας προλαβουν εξελιξεις στην Ελλαδα. Οτι εχει να γινει θα πρεπει να γινει ΤΩΡΑ, εστω και αυριο, οχι την αλλη εβδομαδα. Αργοτερα οι εξελιξεις θα φυγουν απο καθε ελεγχο και οι σημερινες συνθηκες θα φανταζουνκαλοκαιρινες διακοπες!!!

  11. giorgos avatar
    giorgos 31/07/2012 19:12:17

    Τα ψεματα για τον ελληνικο λαο τελειωσαν.Πρεπει να αποφασισει οριστικα.Ευρω και να γινει αλοιφη απο τα μετρα ή δραχμη και υποφερει για λιγο και μετα ξαναεχει τη χωρα του.

  12. πολίτης avatar
    πολίτης 31/07/2012 19:48:06

    Στο ίδιο έργο θεατές. Τρία χρόνια τώρα εκβιαζόμαστε και εξεφτελιζόμαστε ως έθνος από τον κάθε τυχάρπαστο. Και ακόμα στρεφόμαστε ο ένας ενάντια στον άλλον. Υπάρχει μερίδιο ευθύνης στο δημόσιο για την παρανοϊκή γραφειοκρατία και τις πελατειακές σχέσεις, υπάρχει και στον ιδιωτικό για την τεράστια φοροδιαφυγή. Κάθε χώρα έχει παθογένειες και εμείς περισσότερες, αλλά υπάρχει κανείς ακόμα που πιστεύει ότι οι μισές χώρες στην Ευρώπη είναι καταχρεωμένες γιατί φταίνε οι πολίτες τους; Στο μόνο που φταίνε είναι ότι είχαν δικαιώματα και μισθό αξιοπρεπή και έπαψαν να είναι ανταγωνιστικοί όταν οι πολυεθνικές πληρώνουν ένα ευρώ τη μέρα τον εργαζόμενο Κινέζο και Ινδό.
    Από την οποιαδήποτε κυβέρνηση θα ήθελα να δω ένα σχέδιο με προοπτικές για την Ελλάδα πρώτα απ' όλα. Και όχι μόνον ένα αλλά και δεύτερο, χωρίς ραγιαδισμό και φόβο. Να σκεφτούν ακόμα και το ενδεχόμενο της επιστροφής στο νόμισμα αντί να το ξορκίζουν με απήγανο. Αν χρειαστεί πως θα πάμε συντεταγμένα και θα αποφύγουμε σκηνές Αργεντινής. Για όλα τα ενδεχόμενα πρέπει να προετοιμάζεται μια σοβαρή κυβέρνηση. Να δούμε τι μας συμφέρει και να αποφασίσουμε. Να μας πούνε αλήθειες.
    Δεν μπορεί να πορευόμαστε έτσι με προχειρότητες, απλά κερδίζοντας χρόνο αν δεν μπορούμε να αποφύγουμε το αναπόφευκτο. Έχουμε φτάσει στο σκότος και στο έρεβος και όταν φτάνει κανείς εκεί, παύει πια να φοβάται.

  13. elli avatar
    elli 31/07/2012 20:12:03

    Ο απόλυτος παραλογισμός: Ο Μόντι και ο Ραχόι συνσντήθηκαν με την ίδια τη Μέρκελ όταν έπρεπε να παρθούν μέτρα για την οικονομία των χωρών τους.
    Εδώ "παίζεται " η μοίρα της χώρας μας και οι δικοί μας συναντιούνται με τους υπαλληλάκους του ΔΝΤ. Τόσο χαμηλά θέτουν τους εαυτούς τους, ή πραγματικά είναι πολύ χαμηλά?

  14. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 31/07/2012 20:13:40

    Απαγορευεται να πληρωσουν τα σπασμενα οι ηλικιωμενοι - συνταξιουχοι ανω των 65-70 ετων. Οι οποιοι οχι μονο εβγαλαν κυβερνηση τη ΝΔ, αλλα και ειναι αυτοι που εχτισαν την Ελλαδα πετρα - πετρα απ' τα ερειπια του Β' Παγκ Πολεμου και του εμφυλιου, και την εκαναν μια χωρα με υψηλο επιπεδο ζωης και με σημαντικη αγοραστικη δυναμη για ολους μας , για πολλες δεκαετιες.

    Οποιος απ τη ΝΔ υπογραψει για να πειραχθουν κυριες συνταξεις κατω των 1.200 ευρω, και αποδοχες απο επικουρικα ταμεια κατω των 300 ευρω το μηνα, καλυτερα να παει απο τωρα στη ... Δημιουργια ξανα..!!!

    Ας φορολογησουν περισσοτερο το τζογο και τα κερδη απ το τζογο, τα τσιγαρα, τα ποτα, τα κεντρα διασκεδασης, τα ειδη πολυτελειας, τα αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου, τα σκάφη, τις ακινητες περιουσιες ανω του 1.000.000, τις πολυεθνικες και αλλα. Ας υπαρξει αυξηση των τιμολογιων της ΔΕΗ για μεγαλες καταναλωσεις ρευματος που κανουν οι βιλες των πλουσιων κτλ

  15. Takis avatar
    Takis 31/07/2012 20:52:28

    συνταξιουχοι ανω των 65-70 ετων.
    +++
    Καθενας με τον πονο του ,σε καταλαβαινω,αλλα και οι .."αλλοι" εχουν ψυχη.

  16. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 31/07/2012 21:18:18

    Άψογος τίτλος.Προχθές σε μια ανάρτηση (μέσω μιας συζητήσεως με καλούς φίλους) για τα μέτρα των 15 δισ,είχα αναφέρει πως υπάρχει θολή εικόνα,θολά σημεία,σύννεφα και ομίχλη.Επίσης είχε τονιστεί πως τώρα ο πρωθυπουργός πρέπει να κάνει μια συνέντευξη Τύπου επί όλων των θεμάτων.Όχι στη ΔΕΘ.Είναι μακρύ το χρονικό διάστημα έως τότε.Άμεσα.Τέλος είχε επισημανθεί το επικοινωνιακό έλλειμμα της παράταξης διότι δημιουργούνται έντονες και σοβαρές παρερμηνείες.
    Επίσης προς επιβεβαίωση των όσων ανέφερθηκαν προχθές,το φινάλε της κεντρικής ανάρτησης (οι τρεις τελευταίες σειρές) κινείται,κατά τη προσωπική μου γνώμη,στην ορθή κατεύθυνση.Χτυπά κέντρο!!!
    Εν κατακλείδι:Άριστα πράττει ο συγκεκριμένος διαδικτυακός ιστότοπος και χτυπά καμπάνες.Και τις χτυπά δυνατά,εδώ και πολύ καιρό....

  17. filippos avatar
    filippos 01/08/2012 12:21:15

    kurie kedikoglou oi monodromoi anikoune se kathestotika politevmata...........oxi se dimokratika.ektos ean sumfoneis kai esu oti exoume kathestos diladi katoxi.......

  18. ano-kato avatar
    ano-kato 01/08/2012 23:22:09

    factorx το ζουμί των όσων έγραψες είναι αυτό:
    " Ο Τσίπρας καραδοκεί αλλά το κυριότερο, οι ξένοι καραδοκούν να μας πετάξουν έξω από το ευρώ."
    Κάποιοι δεν λένε να το καταλάβουν και συνεχίζουν πολιτικές που έφεραν τον ΣΥΡΙΖΑ από 4,5% στα 27% στο διάστημα Οκτώβριος 2009 Ιούνιος 2012.
    Και γνωρίζουν πολύ καλά ποιές είναι αυτές οι πολιτικές.