10/07/2008 18:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μην επικρίνουμε μόνο τους υπουργούς

Οι καθυστερήσεις και οι ακυρώσεις πτήσεων που το τελευταίο διάστημα σημειώνονται στην Ολυμπιακή, λαμβάνουν πλέον διαστάσεις σαμποτάζ απέναντι στον δημόσιο αερομεταφορέα. Τι προσοχή όμως, περιμένει κανείς να δείξει μια κυβέρνηση στην ΟΑ, όταν ο αρμόδιος για την εταιρεία υπουργός Μεταφορών, την προηγούμενη τετραετία, ο κ. Λιάπης ήταν φίλος και συνταξιδευτής του μεγαλοεπιχειρηματία κ. Λασκαρίδη, ο οποίος τυγχάνει (!) να είναι και μέτοχος της ανταγωνιστικής στην Ολυμπιακή, Aegean; Οι ευθύνες βέβαια, είναι διαχρονικές και αφορούν τόσο τη ΝΔ όσο και τις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ. Κοινή πεποίθηση μεταξύ των υπαλλήλων της ΟΑ άλλωστε, είναι ότι η χειρότερη περίοδος για την εταιρεία ήταν αυτή του κ. Βερελή.

Τεράστιες ευθύνες όμως, φέρουν οι ίδιοι οι συνδικαλιστές, πολλοί εκ των οποίων «εξαργύρωσαν» την ιδιότητα του «αγωνιστή» για τα δικαιώματα των εργαζομένων και για να μην διαλυθεί η εταιρεία –που όμως ήδη διαλύθηκε- με μια θέση παράγοντα σε κάποιο δημόσιο οργανισμό. Είναι ενδεικτικό ότι το στέλεχος της ΔΑΚΕ, κ. Πελοπίδας Καλλίρης στην Ομοσπονδία της Ολυμπιακής, μετά την άνοδο της ΝΔ στην κυβέρνηση, πήρε τη θέση του προέδρου του ΟΔΙΕ (Οργανισμός Διεξαγωγής Ιπποδρομιών Ελλάδας), και κατόπιν ακολούθησε τον κ. Μεϊμαράκη στο υπουργείο Αμύνης, όπου σήμερα είναι στη Γενική Διεύθυνση Οικονομικού Σχεδιασμού και Υποστήριξης (ΓΔΟΣΥ). Άκρως ενδιαφέρον είναι ότι επί ΠΑΣΟΚ, αντιπρόεδρος στον ΟΔΙΕ ήταν ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ, Μιχάλης Πέρρος, πρόεδρος της Ομοσπονδίας Σωματείων Πολιτικής Αεροπορίας (ΟΣΠΑ).

Με τέτοιο προηγούμενο, τι να πει κανείς για την κατάσταση στα συνδικάτα της Ολυμπιακής. Απλά, οι εργαζόμενοι είναι απογοητευμένοι και περιμένουν πότε οι «φιλελεύθερη» κυβέρνηση της ΝΔ θα βάλει λουκέτο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. port porta avatar
    port porta 10/07/2008 18:44:44

    " - πεταει ο Γαιδαρος κυριε ?
    - πεταει"

    η ΑΕGEAN το λεει και στη διαφημιση της. απλα ηταν νωρις να το πιασουμε το υπονοουμενο εμεις οι ταπεινοι.

    ΠΠ

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 10/07/2008 19:17:09

    Δε σας κάνει εντύπωση ότι η Ολυμπιακή απαξιώνεται βάσει προκαθορισμένου σχεδίου που λειτουργεί με κάθε κυβέρνηση εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια? Ποιος υπερκομματικός ή διακομματικός μηχανισμός κρύβεται από πίσω?

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/07/2008 20:05:43

    Apo ta megalytera metapoliteftika skandala stin plati ton ergazomenon einai i, anexartita kyvernissis, exelixi ton koryfaion syndikaliston!
    Moutsouna o Protopappas e?

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/07/2008 00:00:43

    Ομόφωνη απαλλαγή Μπάγια από το επταμελές πειθαρχικό συμβούλιο

  5. ataktos avatar
    ataktos 11/07/2008 00:04:09

    kai klama i kiria http://www.kozani.net/kozani.php?table=NEA&p_id=10345

  6. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 11/07/2008 00:30:45

    Καλοκαίρι 2002.Για να μεταφέρεις το αυτοκίνητό σου μέ τον ΟΣΕ απο Αθήνα στην Θεσσαλονίκη, οι αγενέστατοι υπάλληλοι του ΟΣΕ στην Αθήνα με ειχαν πληροφορήσει οτι έπρεπε να πάω σε ωρες εργάσιμες στα γραφεία τους στην Σίνα αν θυμάμαι καλά, και να κλείσω θέση απο εκεί γιατί απο Καλαμάτα όπου ήμουνα δεν ήταν δυνατόν ο ΟΣΕ (η Καλαμάτα έχει τραίνο) να με εξυπηρετήσει. Φαίνεται ο ΟΣΕ της Καλαμάτας ήταν άλλο κράτος. Μου ειπαν επίσης οι πολύ αγενείς κύριοι που απαντούσαν στο τηλέφωνο (σε στύλ άμα θέλεις, και δεν θα το ξαναπουν) να πάω 2 μέρες πιο μπροστά και μπορεί να ειχε χωρο, δεν μπορούσαν να το ξέρουν 10 μέρες πιο μπροστά. Ηταν κοντά στον 15αυγουστο. Οταν τελικά φίλος μου πήγε στα κεντρικά και μου έβγαλε εισιτήριο του ειπαν οτι μπορεί να έβαζαν και 2η ράμπα, αν ειχε πολλά αυτοκίνητα.Οταν τελικά ταξίδεψα απο Αθήνα Θεσσαλονίκη, η 2η ράμπα ταξίδευε άδεια, την κουκέτα μου την ειχανδώσει σε μια Αμερικανιδα γιατί δεν ήξεραν ην τύφλα τους τι κλείνουν, και οταν διαμαρτυρήθηκα κάποιος καλός άνθρωπος μου είπε "το ξέρουμε οτι ειναι έτσι, γράψτε γράμματα, διαμαρτυρηθείτε, δεν μπορούμε να δουλέψουμε πια" Καλοκαίρι 2002, δύο χρόνια πριν τους Ολυμπιακούς στην Ελλάδα, η αείμνηστη Κυβέρνηση Ολυμπιακών Αγώνων Αθηνών,επι Βερελή, απο Καλαμάτα οχι δεν ειχες την δυνατότητα να ρυθμίσεις την μεταφορά του αυτοκινήτου σου παρα μονο απ[ο τα γκισέ της Σίνα, αλλα ουτε να ξέρεις αν την κουκέτα σου την έδωσαν και σε άλλους, ενω το τραίνο ήταν μισογεμάτο.

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/07/2008 00:32:52

    Αυτός ο Παναγόπουλος της ΓΣΕΕ, -με τα χρυσά μανικετόκουμπα-, θέλει ΚΡΕΜΑΣΜΑ!

  8. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 11/07/2008 12:31:39

    Νηπιε,
    ο Παναγοπουλος ειναι γκραντε παπαρολογος με πρασινη χλαμιδα. Θα εχει την τυχη των προηγουμενων απ αυτον. Σπιτι και σκουπα μπας και πληρωσει κανενα ενσημο με τον ιδρωτα του κορμιου του. Να τον στελνει η Κα Παναγοπουλου σε καμια λαικη και Σουπα Μαρκετ να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακος σπιτι του. Ειπα και παλιοτερα, " με ξενο κωλο πουστης γινομαι κι εγω"

    ΠΠ

  9. Helmut avatar
    Helmut 11/07/2008 13:20:10

    Δηλαδή για να καταλάβω αν έχεις προϋπηρεσία ως μεγαλοσυνδικαλιστής της ΟΑ θεωρείσαι ως ο πλέον κατάλληλος για την διαχείριση ιπποδρομιών, στάβλων και αλογομούρηδων...

    Τελικα έχει μία λογική το Ελληνικό Δημόσιο.

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/07/2008 15:42:24

    Φίλε "Πόρτα Πόρτα",

    έχω βαρεθεί τις διαπιστώσεις ότι οι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, οι ΔΙΚΑΣΤΕΣ, οι ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ, οι ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ είναι κλέφτες και προδότες. Για μένα θέλουν ΚΡΕΜΑΣΜΑ στο Σύνταγμα, λόγω της σημειολογίας του ονόματος. Το να πάνε σπίτι τους, δεν μου λέει τίποτα. ΓΙΑΤΙ θα έρθουν οι επόμενοι "ίδιοι" να ξαναρισκάρουν το να προδώσουν και να κλέψουν, με μόνη συνέπεια, ΑΝ, ΕΦΟΣΟΝ και ΟΤΑΝ τους πιάσουν στα πράσα, να πάνε κι αυτοί να φάνε τα κλεμμένα στις βίλες τους. Κι αν κάποιοι ελάχιστοι απ' αυτούς δεν είναι "ίδιοι", να σηκωθούν και να φύγουν από τα πόστα τους, κι ας γίνουν εν ανάγκη κούριερ, πακετατζήδες και καθαρίστριες, αντί να νομομοποιούν με την παρουσία τους τους κλέφτες και προδότες.

    ΚΡΕΜΑΣΜΑ, λοιπόν, ή σφαίρες στο κεφάλι, μετά από εξέγερση και λαϊκά δικαστήρια. Αυτή είναι η ετυμηγορία μου για το ότι κλέβουν την περιουσία και το ηθικό των δικών μας ΠΑΙΔΙΩΝ, για να έχουν κότερα τα δικά τους. Όλα τ' άλλα είναι "να 'χαμε να λέγαμε και γόπες να φουμέρναμε".

    Και ξέρεις, φίλε, κάτι; Μπορεί τώρα να ακούγεται εξτρεμιστική αυτή η θέση και μη ..."πολιτικά ορθή", αλλά σε λίγα χρόνια θα είναι μονόδρομος. Οι αντικειμενικές συνθήκες είναι κάργα ώριμες, ήδη, οι υποκειμενικές είναι ανώριμες, ακόμα.


    ΥΓ. "Το δάκρυ ενός παιδιού αξίζει όσο όλο το Σύμπαν"...

  11. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 12/07/2008 00:11:20

    @ΝΓ

    "τα βλεπω".

    ΠΠ

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/07/2008 01:08:46

    ΠΠ,

    you are over the rivers, αδερφέ!!!