16/04/2010 19:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να μειωθούν σε 200 οι βουλευτές

Ο Γραμματέας Πολιτικού Σχεδιασμού της Νέας Δημοκρατίας, Μάξιμος Χαρακόπουλος ερωτηθείς από την τηλεόραση του ΑΝΤ1 για το ενδεχόμενο μείωσης του αριθμού των βουλευτών από 300 σε 200 έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Στη δύσκολη αυτή οικονομική συγκυρία που περνούμε, η μείωση του αριθμού των βουλευτών, όπως άλλωστε προβλέπεται από το Σύνταγμα, μπορεί να συμβάλλει ελάχιστα στη μείωση του κόστους λειτουργίας της δημοκρατίας μας, θα στείλει, όμως, ένα ξεκάθαρο μήνυμα στους πολίτες ότι ο πολιτικός κόσμος δίνει πρώτος το παράδειγμα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorp avatar
    giorp 16/04/2010 19:23:12

    Επιτέλους αρχίζει έστω και ψιθυριστά να ακούγεται το θέμα της μείωσης του αριθμού των βουλευτών. Ας ωριμάσει γρήγορα...

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 16/04/2010 19:27:00

    Μήπως να αυξηθούν οι Έλληνες κατά 50% για να βάλουν το κάτι τις τους και οι νέοι στην δύσκολη στιγμή. Αν μειωθούν οι βουλευτές θα αποκτήσουν μεγαλύτερη αξία όσοι απομείνουν. Θα είναι πιο άριστοι από όσο ήταν πριν. Ο Μπούρας δεν θα ξαναγίνει υφυπουργός οικονομικών.
    Ας καταργηθεί η βουλευτική αποζημίωση και ας γίνουν όλοι βουλευτές.
    Πολιτικά δικαιώματα για ΟΛΟΥΣ.

  3. nasos avatar
    nasos 16/04/2010 20:56:45

    Καλή πρόταση και μακάρι να εφαρμοστέί,έτσι κι αλλιώς η Βουλή ως θεσμός έχει πλήρως απαξιωθεί.

  4. Καππαδόκης avatar
    Καππαδόκης 16/04/2010 21:58:55

    300 Βουλευτές x (16 Μισθοί + 1 αυτοκίνητο με leasing που πληρώνουμε εμείς + επίδομα οργάνωσης γραφείων + έξοδα κίνησης + 1 επιστημονικός συνεργάτης + 3 συνεργάτες αποσπασμένοι από το Δημόσιο + 1 αστυνομικός + τηλέφωνα + ταχυδρομικά τέλη +....) = 5-10 Βουλευτές παρόντες στις καθημερινές συνεδριάσεις της Βουλής....

  5. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 17/04/2010 00:02:37

    έξυπνη πολιτική κίνηση!
    πέρσι η ΝΔ δεν έβρισκε άτομα να στελεχώσουν τα ψηφοδέλτιά της.
    Με 200 αν αφαιρέσεις και αυτούς πουθ πλήγωσαν την παράταξη... ίσα που τα καταφέρνουμε.
    Πουλάμε και μούρη μετά επειδή μειώσαμε το σπάταλο κράτος.

  6. FRESH avatar
    FRESH 17/04/2010 09:10:18

    μπράβο μάξιμε. τώρα κατεθέστε πρόταση νόμου (εξουσιοδότηση υπάρχει από το σύνταγμα) για να δούμε αν πιστεύεις αυτά που λες ή πετάς πυροτεχνήματα. μετά από τη θέση της ΝΔ, θα δούμε και τη θέση του Yiorgos

  7. rasputin avatar
    rasputin 17/04/2010 10:27:02

    Μήπως που είναι 300 τι κάνουν; 100 και πολλοί είναι - και με περικοπές σε μισθούς και επιδόματα. Α, και αφού πρώτα περάσουν απο τεστ IQ!

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ rasputin 17/04/2010 14:53:24

      ...κι από διαγωνισμό ΑΣΕΠ!