08/02/2009 16:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να λοιπόν που συμβαίνει κι αυτό

_____________________________________________________________________________________________________
"30-40.000 ευρώ το μήνα μοιράζει σε bloggers ο  εκπρόσωπος" υποστηρίζει  το

http://orfni.blogspot.com/2009/02/30-40000-bloggers-o.html.

Και παραθέτει δυο ξεγυρισμένα καρφιά από την στήλη του Μάρκου Μουζάκη στο σημερινό «Παρόν».

Ποιόν εκπρόσωπο εννοούν το αφήνουμε στην γόνιμη φαντασία σας

Για να είμαστε όμως δίκαιοι πρέπει να αναφέρουμε και ότι η άλλη πλευρά δεν πάει καθόλου πίσω. Εκατοντάδες e-mail και αποκαλυπτικά μηνύματα βομβαρδίζουν καθημερινά τα ανύποπτα άλλα μπλογκς από τον περιβόητο «συντονιστή». Αυτός αλήθεια με πόσα αμείβεται μηνιαίως για να επικοινωνεί ελεύθερα και ανένταχτα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. t avatar
    t 08/02/2009 16:58:56

    3 στους 4 bloggers είναι άντρες (76%), 2 στα 3 άτομα έχουν εισαχθεί στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, με 23% εξ αυτών να κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο και ένα 8% διδακτορικό.
    Η μεγαλύτερη ομάδα των bloggers είναι ιδιωτικοί υπάλληλοι (30%), ενώ η κυρίαρχη ηλικιακή ομάδα είναι η 26-35 ετών, με ποσοστό 39% των ερωτηθέντων. Η συντριπτική πλειοψηφία (90%) δηλώνει κάτοικος Ελλάδας με το 58% να ζει στην Αθήνα και ένα 16% στη Θεσσαλονίκη.
    Ενδιαφέρον παρουσιάζει πως ο τρίτος κατά σειρά κλάδος στον οποίο δραστηριοποιούνται επαγγελματικά οι bloggers είναι τα ΜΜΕ με ποσοστό 10%, ενώ στον κλάδο των νέων τεχνολογιών δραστηριοποιείται το 22% και το 13% στην εκπαίδευση. Επίσης, το 31% δηλώνει ετήσιο εισόδημα κάτω των 20.000 ευρώ.
    Σύμφωνα με την έρευνα, κατά το έτος 2007 το 37% ξεκίνησε να μπλογκάρει, ενώ πρωτύτερα ένα 62% συμμετείχε σε φόρουμ συζητήσεων και ένα 33% σε ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης, όπως είναι το myspace. Το 56% των ερωτηθέντων χαρακτηρίζει το blog του προσωπικό, ενώ το εντυπωσιακό ποσοστό του 26% το χαρακτηρίζει ενημερωτικό.
    Το Ιντερνετ με ποσοστό 81% εμπιστεύονται οι bloggers για την καθημερινή τους ενημέρωση και ακολουθεί η τηλεόραση με 29%, το ραδιόφωνο με 27% και οι εφημερίδες με 17%.
    Ενα ηχηρό 89% απαντά πως πρέπει να προστατεύεται η ανωνυμία/ ψευδωνυμία των bloggers, ενώ το 50% χρησιμοποιεί ψευδώνυμο.

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 08/02/2009 17:20:46

    ...Μουζακης…Μουζακης...ναι έχει δίκιο (λεει αλήθεια) σε αυτά που λεει...
    Κάτι όμως μου θυμίζει το όνομα…ΑΑΑ είναι ο δημοσιογράφος που δουλεύει στο υπουργείο τύπου και στον 9,84..(δυο πηγές δημοσίου χρήματος) ... ΑΑΑ και η γυναίκα του στο Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων (Τρίτη πηγή δημοσίου χρήματος)

    Πως το έλεγε ο μύθος του Αισώπου για τις δυο σακουλες που κουβαλάμε? ουμε?
    Η γιαγια μου έλεγε η καμήλα την δική της καμπούρα δεν την κοιτάει..
    Τελος για σήμερα. τζανκι καταντησα με το μπλογκ σας...

  3. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 08/02/2009 17:27:20

    ... επεξήγηση: δεν παρανομεί και δεν είναι λάδωμα αυτό. αλλά λίγη μετριοπάθεια δεν βλάπτει..
    (ο μύθος του Αισώπου έλεγε ότι κουβαλάμε δυο σακούλες. μια μπροστά για να βλέπουμε τα αρνητικά των άλλων και να τα σχολιάζουμε, και την άλλη πίσω, με τα δικά μας που δεν τα βλέπουμε)

  4. YiannisM avatar
    YiannisM 08/02/2009 17:58:34

    Τελικά μερικοί είναι πολύ δύσκολο να ζήσουν με μόνο ένα.. άντε δύο μισθούς..

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/02/2009 18:00:21

    Δε πα να γράψει κανά σταυρόλεξο ο Μουζάκης και ο Όρφνις. Αυτή είναι η πάλαι ποτέ γνωστή δημοσιογραφία- εκβιαστής των "Α-Ρ-Δ", η πλήρως απαξιωμένη στον κόσμο, που έχει, ήδη, πεθάνει: "Ξέρω αυτό, λέω ετούτο, αν δεν κάνεις "εκείνο" που ξέρεις για μένα, τότε, περίμενε να δεις τι θα πάθεις".

    Άμα ξέρεις κάτι, πες το, κύριε, ή σιώπα. Πονηρίες τού ..."πισινού", το "παίζουν" μπροστινοί της ενημέρωσης! Στον Χαρδαβέλα και στην Νικολούλη ψαχτείτε.

    Ο καθένας απ' αυτούς, ή είναι χαζός, ή μόνο το τομάρι του κοιτάει. Δυστυχώς! Για να δούμε τι θα γίνει και με το διαδίκτυο, γιατί, μέχρι τώρα, αυτοί κινούν τα νήματα κι εδώ...

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/02/2009 20:04:23

    Kι εσυ ζηλευεις που δεν παιρνεις;
    Γιατι δε ζητας κι εσυ; Αν ειναι ετσι τα πραγματα,θα παρεις κι εσυ.

  7. χαραλαμπο-π avatar
    χαραλαμπο-π 11/02/2009 00:39:06

    Προβοκατωρ

    αν δεν τα εχει παρει ηδη, εννοεις...