#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/07/2009 13:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να και μια χρήσιμη είδηση: αγοράστε κόκκινο κρασί αμέσως

 



Ιταλοί ερευνητές (ποιοι άλλοι;) διαπίστωσαν ότι η σεξουαλική επιθυμία είναι εντονότερη στις γυναίκες εκείνες που πίνουν κάθε μέρα μέτριες ποσότητες κόκκινου κρασιού σε σχέση με όσες προτιμούν άλλα αλκοολούχα ποτά ή δεν πίνουν καθόλου αλκοόλ.

Η έρευνα, η πρώτη του είδους της διεθνώς, που μελέτησε τη συσχέτιση της κατανάλωσης κόκκινου κρασιού με τις γυναικείες σεξουαλικές ορμές, πραγματοποιήθηκε από γιατρούς του πανεπιστημίου της Φλωρεντίας και ανέλυσε τη συμπεριφορά 800 γυναικών ηλικίας 18 - 50 ετών. Δημοσιεύτηκε στο περιοδικό σεξουαλικής ιατρικής «Journal of Sexual Medicine».

Οι γυναίκες χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες: η πρώτη περιλάμβανε όσες έπιναν ένα έως δύο ποτήρια κόκκινο κρασί τη μέρα, η δεύτερη όσες έπιναν λιγότερο από ένα ποτήρι ημερησίως είτε κρασιού είτε οποιουδήποτε άλλου αλκοολούχου ποτού, και η τρίτη ομάδα όσες περιορίζονταν στο... τσάι. Οι γυναίκες με ημερήσια κατανάλωση πάνω από δύο ποτήρια κρασιού εξαιρέθηκαν από την έρευνα για να αποφευχθούν οι πιθανές παρενέργειες της μέθης.

Οι εθελόντριες συμπλήρωσαν αναλυτικά ερωτηματολόγια για τη σεξουαλική ζωή τους. Όπως διαπιστώθηκε, οι γυναίκες της πρώτης κατηγορίας πέτυχαν «σκορ» 27,3 μονάδων, της δεύτερης 25,9 και της τρίτης 24,4. Συμπέρασμα: Το κόκκινο κρασί «ανεβάζει» τη σεξουαλική διάθεση μιας γυναίκας.

Ο ακριβής μηχανισμός που το κόκκινο κρασί κάνει το «θαύμα» του είναι ακόμα άγνωστος. Σύμφωνα με τους ιταλούς επιστήμονες, μια πιθανή ερμηνεία είναι ότι το κόκκινο κρασί περιέχει αντιοξειδωτικές χημικές ουσίες που διευρύνουν τα αιμοφόρα αγγεία και συνεπώς αυξάνουν τη ροή του αίματος σε περιοχές-κλειδιά του σώματος, βελτιώνοντας έτσι τη σεξουαλική λειτουργία.

Οι ερευνητές μάλιστα δήλωσαν ξαφνιασμένοι από το γεγονός ότι οι γυναίκες της πρώτης κατηγορίας (που έπιναν ένα-δύο ποτηράκια κρασί τη μέρα) ήσαν κατά μέσο όρο μεγαλύτερης ηλικίας από τις γυναίκες των άλλων δύο ομάδων, αν και υποτίθεται ότι η σεξουαλική διάθεση υποχωρεί με το πέρασμα των χρόνων - αλλά πιθανότατα το κρασί αντισταθμίζει την επίδραση της ηλικίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλεκος avatar
    Αλεκος 29/07/2009 13:20:44

    ωχ αμαν γυναικαααααααα το κοκκινο κρασι γρηγορα,οχι οτι εχουμε προβλημα αλλα να να το αυξησουμε λιγο το ........,δεν μας εμεινε και τιποτα ποιο απολαυστικο,αντε στην υγεια μας παιδια!!!!!!

  2. Anonimi avatar
    Anonimi 29/07/2009 13:51:32

    Το ήξερα ότι είμαι σε καλό δρόμο.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/07/2009 14:03:12

    Ποιών γυναικών η σεξουαλική διάθεση υποχωρεί με το πέρασμα των χρόνων; Τι παραμύθια είναι αυτά; Άλλοι έχουν αυτό το πρόβλημα...

    • donaE avatar
      donaE @ archaeopteryx 29/07/2009 15:09:15

      archaeopteryx,σε βρισκω πολυ ενημερωμενο και ακομπλεξαριστο!
      Ουτε οι αλλοι εχουν προβλημα.Ειναι θεμα timing.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ donaE 29/07/2009 15:21:53

        έκανα google το «ολ γιου ουώντεντ του νοου αμπάουτ σεξ» και έμαθα τα πάντα! (λέει και ποιός θα μας απαυτώσει στις επόμενες εκλογές -- αλλά δεν το λέω αυτό!)

      • donaE avatar
        donaE @ donaE 29/07/2009 15:27:59

        archaeopteryx Σιγα μη χρειαζομαστε τις επομενες εκλογες...

    • nyfitsa avatar
      nyfitsa @ archaeopteryx 29/07/2009 20:04:10

      Τι σεξουαλική ορμή μπορεί να έχει μια 50άρα μέσα στο κλιμακτήριο?
      Νταμιτζάνα να πίνει καθημερινά. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με μία 20άρα.
      Για τους άντρες δεν κάνανε καμιά μελέτη? ..έτσι, να μπούμε μέ’στο «ζουμί.»

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ nyfitsa 29/07/2009 20:13:34

        Οι μελέτες για τους άντρες αφθονούν. Για τις γυναίκες είναι ψυχολογικό. Οι 20άρες είναι ανασφαλή ούφο, οι 50άρες είναι ανασφαλείς επειδή είναι 50άρες. Για τις γυναίκες είναι πολύ στο κεφάλι μέσά. Για τους άντρες, άσπρα μαλιά στην κεφαλή, ... ξέρεις τι λέει το ποίημα...

      • σπόρκος avatar
        σπόρκος @ nyfitsa 29/07/2009 20:13:40

        νυφιτσα

        Οι άντρες 20, 30, 40 (για 50+ μην πούμε καλύτερα) είναι ούτως η άλλως προβληματικοί για πολλούς και διάφορους λόγους

  4. Χι avatar
    Χι 29/07/2009 14:43:27

    Συγγνώμη, χρειαζόμασταν επιστημονική μελέτη για να μάθουμε αυτό που γνωρίζουμε εμπειρικά εδώ και χρόοονια και χρόοονια;

    Χικ! :)

  5. Elva avatar
    Elva 29/07/2009 14:45:35

    Η τρίτη ομάδα που περιορίζονταν στο… τσάι, τι περιμενε δλδ; Εχει ακουσει κανεις κοσμο να περναει καλα πινοντας τσαγακι; Μαλλον για νοσοκομειο μιλαμε και οχι για ...σχεσεις και επιθυμιες! :)

    • nyfitsa avatar
      nyfitsa @ Elva 29/07/2009 20:20:28

      Έχω μία καλή συνταγή ζεστό ΤΣΑΙ με ΡΟΥΜΙ. Τα χειμωνιάτικα κρύα βράδια κάνει θαύματα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ nyfitsa 29/07/2009 20:30:01

        Ναι είναι σαν το μέλι (και δεν το βάζεις στο τσάϊ)

  6. nyfitsa avatar
    nyfitsa 29/07/2009 20:30:53

    to σπόρκος

    Δεν πιστεύω οι λόγοι αυτή να είμαστε εμείς οι γυναίκες?