07/07/2008 21:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να κάτι απλό που μπορεί να κάνει η κυβέρνηση

Αντί η κυβέρνηση να ασχολείται (μόνο) με τα λογιστικά της Ζήμενς (σιγά μην βρει άκρη αυτόν τον …αιώνα) μπορεί αντιθέτως να λάβει μερικά απλά μέτρα για να διευκολύνει την υπόθεση. Να φροντίσει για παράδειγμα να στείλουν τα στοιχεία που τους έχουν ζητηθεί (εδώ και ημέρες ) οι κυπριακές τράπεζες όπου ανοίχθηκαν λογαριασμοί για …λογαριασμό του κ. Χριστοφοράκου. Η Ελληνική Τράπεζα Κύπρου και η Τράπεζα Κύπρου, αν και έχουν λάβει το αίτημα δικαστικής συνδρομής από τις ελληνικές αρχές, εδώ και 4-5 εβδομάδες, με πρόφαση κάποια νομικίστικα τεχνάσματα, ροκανίζουν τον χρόνο και δεν απαντούν εάν τα χρήματα, τα οποία κατετέθησαν σε λογαριασμούς τους, στη συνέχεια εστάλησαν σε άλλες εταιρείες ή πρόσωπα.

Προς τις δύο Τράπεζες, το 2004 και 2005, εστάλησαν ποσά ύψους περίπου πέντε εκ. ευρώ. Αποστολείς ήταν οι υπεράκτιες Placid Blue ltd και Fairways ltd. Ο κ Α. Λέτσας, γιός του διευθύνοντος συμβούλου της Siemens Hellas στο παρελθόν, Φρίξου Λέτσα, είπε ότι αυτός και ένα ακόμα άτομο άνοιξαν τους λογαριασμούς των παραπάνω εταιρειών, αφού τους το ζήτησε ο κ. Χριστοφοράκος. Από εκεί, μεταξύ των άλλων, χρήματα εστάλησαν στον επιχειρηματία περί τα ναυτιλιακά, κ. Β. Τυρογαλά –γνωστό για τις σχέσεις του με μέλος μεγάλου πολιτικού τζακιού- και σε χρηματιστές. Να σημειωθεί ότι αρκετές από τις εταιρείες των χρηματιστών εμπλέκονται και στο σκάνδαλο των ομολόγων. Το ερώτημα που ζητάει απάντηση λοιπόν, είναι που πήγαν αυτά τα χρήματα, μετά την κατάθεσή τους στις κυπριακές Τράπεζες, σε ποιες offshor εστάλησαν και ποία πρόσωπα βρίσκονται πίσω από αυτές. Πολύ περισσότερο, εάν σε κάποιες από αυτές υπάρχει επιχειρηματίας, μέλος πολιτικού τζακιού της χώρας μας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/07/2008 22:54:48

    Για να σε βοηθησω Φακτωρα, στην Ελληνικη ειναι μποςς και μετοχος ο κυριος του οποιου ο αδελφος παιρνει δουλειες-κατασκευαστικα απο τη ΔΕΗ !!!! και εχει στρωσει και τον ταπητα στο Βενιζελο ! εχει παρει και τα αεροδρομια Κυπρου. Με πολλες κουμπαριες.

    ΠΠ

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 23:09:59

    Να κάτι απλούστερο και νομίζω το είπε ο Μάνος:

    Παγώνουν οι δραστηριότητες της Siemens στην Ελλάδα, και οι εδώ τραπεζικοί της λογαριασμοί (αν δεν είναι ήδη άδειοι εν όψει ενδεχομένου), μέχρι να δοθούν οι «λεπτομέρειες» στην δικαιοσύνη.

    Υπάρχει «Έλληνας» στην Κυβέρνηση με τα ούμπαλα να το πει; Υπάρχει νομικός να το οργανώσει ως αυριο το μεσημέρι;

    Κυρίοι Υπουργοί, ποιάς χώρας είστε Υπουργοί;

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/07/2008 23:15:40

    δεν παγωνει τιποτε απο Ζημενς. Θα ερθει η Μερκελ μετα με παραπονα και θα μας βισματωσει με Σκοπια/Κυπρο/Κοσσοβο. Εχουμε και τα υποβρυχια που γερνουν.. που παμε ξεβρακωτοι να κλεισουμε ποιον?? αυτους που ειχαν στο πειρολ ολοες τις κυβερνησεις και τους Δημοσιογραφους?? Ασε που οι εργαζομενοι θα μας κλεισουν το κεντρο επι δικαιω και αδικω.

    Οι φακελλοι ναι να ερθουν ολοι. Νε μεταφραστουν και οσοι παραμενουν αμεταφραστοι !!!!! Ολα θα παρουν ενα δρομο δικαστικο. Στη χειροτερη να φερουμε νομικους απ εξω-μεταγραφες. Αρκει να μην παθουν αμνησια οι δημοσιογραφοι. Εμεις θα παρακολουθουμε.

    ΠΠ

  4. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 23:19:57

    ππ mipos katharizi kai to petreleo ?

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 23:24:58

    συγνώμη, αν δεν είμαστε ανεξάρτητη χώρα, ας το παραδεχτούμε και ας μας μείνουν τα παραμύθια και τα ποιήματα. Εχεις δίκιο ΠΠ αλλά ΔΕΝ μου αρέσει.

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 07/07/2008 23:37:03

    ππ les ke avti na min kseroun ?

    Προ ημερησίας διάταξης παρεμβάσεις Ελλήνων και Κύπριων ευρωβουλευτών

    Tην κατανομή του χρόνου ομιλίας των ευρωβουλευτών κατά την συζήτηση που θα ακολουθήσει την παρουσίαση του προγράμματος της γαλλικής προεδρίας επέκρινε ο κ. Σταύρος ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΗΣ (ΠΑΣΟΚ). ΄Oπως τόνισε, η σοσιαλιστική ομάδα διαθέτει "μόνο 18 λεπτά ομιλίας". Ωστόσο, "το Ευρωκοινοβούλιο είναι ο κατεξοχήν χώρος όπου θα έπρεπε οι ευρωβουλευτές να μιλούν και οι ηγέτες να ακούν". Kατά την άποψη του επικεφαλής των ευρωβουλευτών του ΠAΣOK, με αυτή την κατανομή του χρόνου "έχουμε χάσει ένα σημαντικότατο στοίχημα σε αυτή τη συζήτηση".

    "Η πολιτική του ανταγωνισμού είναι μια αποκλειστική αρμοδιότητα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Είναι απορίας άξιο λοιπόν γιατί με την τιμή του πετρελαίου να έχει αυξηθεί κατά 50% από την αρχή του χρόνου δεν ασκεί η Επιτροπή αυτή την αποκλειστική αρμοδιότητά της" τόνισε ο κ. Μαργαρίτης ΣΧΟΙΝΑΣ (ΝΔ).

    Kατά την άποψη του Έλληνα πολιτικού, η Επιτροπή θα πρέπει να ασκήσει την αρμοδιότητά της αυτή σε δυο επίπεδα: Στο εξωτερικό "όπου υπάρχει ένα καρτέλ πετρελαίου που ξεκάθαρα συμβάλλει στη διαμόρφωση τιμών που τις πληρώνουν τα ασθενή στρώματα του ευρωπαϊκού πληθυσμού" και στο εσωτερικό, όπου "υπάρχει ένα άλλο καρτέλ πετρελαίου που κρατάει τις τιμές επίσης ψηλά μιας και τα κέρδη των πετρελαϊκών εταιρειών παραμένουν διογκωμένα".

  7. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/07/2008 23:37:31

    ειμαστε εξαρτημενη χωρα. Με λενε Ελλαδα και δεν ειμαι καλα ! να δανειστω του Λιαντινι ενα κειμενο με την αδεια σου αρχ πτξ.

    Με κρασί και τραγούδι

    Έλληνας θα πει δύο και δύο τέσσερα στη γη. Όχι δύο και δύο είκοσι δύο στον ουρανό.
    Έλληνας θα πει να τελείς στους νεκρούς τις χοές της Ηλέκτρας. Όχι κεριά στους νεκρόλακκους και δηνάρια στο σακούλι του τουρκόπαπα.
    Έλληνας θα πει να προσκυνάς τακτικά στους Δελφούς το γνώθι σαυτόν. Όχι να κάνεις εξομολόγηση στους αγράμματους πνευματικούς και στους μαύρους ψυχοσώστες.
    Έλληνας θα πει να σταθείς μπροστά στη στήλη του Κεραμεικού και να διαβάσεις το επιτύμβιο:
    στάθι και οίκτιρον
    Σταμάτα και δάκρυσε, γιατί δεν ζω πια. Και όχι να σκαλίζεις πάνω σε σταυρούς κορακίστικα λόγια και νοήματα:προσδοκώ ανάσταση νεκρών.
    Έλληνας θα πει το πρωί να γελάς σαν παιδί. Το μεσημέρι να κουβεντιάζεις φρόνιμα. Και το δείλι να δακρύζεις περήφανα. Και όχι το πρωί να κάνεις μετάνοιες στα τούβλα. Το μεσημέρι να γίνεσαι φοροφυγάς στο κράτος και επίτροπος στην ενορία σου. Και το βράδυ να κρύβεσαι στην κόχη του φόβου σου, και να ολολύζεις σαν βερέμης.
    Ακόμη και ο Ελύτης, καθώς εγέρασε το ρίξε στους αγγέλους και στα σουδάρια. Τι απογοήτεψη…
    Έλληνας θα πει όσο ζεις, να δοξάζεις με τους γείτονες τον ήλιο και τον άνθρωπο. Και να παλεύεις με τους συντρόφους τη γη κα τη θάλασσα. Και σαν πεθαίνεις, να μαζεύονται οι φίλοι γύρω από τη μνήμη σου, να πίνουνε παλιό κρασί και να σε τραγουδάνε…

    αυτοι ειμαστε αρκει να ειμαστε σε εγρηγορση.

    ΠΠ

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/07/2008 23:47:37

    καλό αλλά δεν λύνει το τι δεν κάνουν οι Αρχοντες με την Ζήμενς

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 07/07/2008 23:53:25

    δεν ειναι Αρχοντες αλλα πελατες/υπαλληλοι. Εμεις ειμαστε ο νταγωνισμος των πελατων. Το οποιον σημαινει οτι εμεις πρεπει να βαλουμε μια debevoise να ελεγξει τους ανταγωνιθστες μας δηλαδη τους Πελατες της Ζημενς.

    Αν περιμενουμε απο τους πελατες να βαλουν φυλακη τους σπονσορες ειμαστε χαμενοι απο χερι. γκολ απο τα αποδυτηρια.

    Εδω δεν βαζουν φυλακη τον Τσουκατο και το Χριστοφορακο ( τους "εφιαλτες" ). Ειναι καναρινια και οι δυο και κελαηδανε υπεροχα ξερεις.

    ΠΠ

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/07/2008 00:00:03

    χ---τον τον Τσουκάτο. Ο άλλος είναι να απορείς...

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/07/2008 00:05:02

    simfona me tin Eurispes i misthi mas ta televtea hronia avksithkan 52% se Evro, ara ftei to forologiko sistima .
    I arpahtes megalosan ke i ptohi
    ptohewsan !!!

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 08/07/2008 00:14:36

    Γιατί η ύβρις που περίσσεψε έθρεψε το στάχυ της άτης

    Απ΄ όπου θα θεριστούν οι θημωνιές του μεγάλου θρήνου.

    Αισχύλος

    ΠΠ

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/07/2008 00:19:56

    καληνυχτα

    http://www.avgi.gr/cgi-bin/hwebpressrem.exe?-A=494718&-w=&-V=hpress_int&-P

  14. mareli avatar
    mareli 08/07/2008 01:46:00

    Σε όλους εσάς που προτείνετε στην πολιτεία να εφαρμόσει λύσεις τύπου "φρουτάκια" δηλαδή για να γλυτώσω απ' τα φρουτάκια καταργώ και τα INTERNET CAFE, επισημαίνω τη σημερινή ανακοίνωση των εργαζομένων στη SIEMENS HELLAS, οι οποίοι επισημαίνουν ότι αυτή τη στιγμή η SIEMENS HELLAS απασχολεί 3000 εργαζόμενους. Για σκεφτείτε τι θα γίνει αν κλείσει το μαγαζι; Πόσοι θα μείνουν άνεργοι, ποιοί θα μεταπωλούν προϊόντα SIEMENS και σε τι τιμές;
    Η βάση μιας λύσης είναι μία: ΝΑ ΠΑΨΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ δηλαδή ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ... Σκεφτείτε το...
    Για προβληματισμό αντιγράφω από ΕΤ... Διαβάστε το!
    "Οι δανειακές υποχρεώσεις για την κάλυψη παλαιότερων ελλειμμάτων σε ετήσια βάση ξεπερνούν το 1,2 δισ. ευρώ, όταν ο συνολικός κύκλος εργασιών του ομίλου διαμορφώνεται μόλις σε 105 εκατ. ευρώ. Με άλλα λόγια, για κάθε 100 ευρώ που εισπράττει ο ΟΣΕ από εισιτήρια και κόμιστρα δανείζεται 1.200 ευρώ και τελικώς χάνει 950. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι τόκοι που πληρώνει κάθε χρόνο ο ΟΣΕ είναι μεγαλύτεροι από τον κύκλο εργασιών του. Σύμφωνα με τον ισολογισμό του 2007, οι συνολικές υποχρεώσεις ανήλθαν σε 8,4 δισ. ευρώ έναντι 7,3 δισ. που ήταν στη χρήση του 2006.
    Τροχαίο υλικό: Σε μία δεκαετία από το 1998 μέχρι σήμερα… έκαναν φτερά από τα αμαξοστάσια και το δίκτυο του ΟΣΕ συνολικά 6.811 ανοιχτά και κλειστά φορτηγά βαγόνια για επιβατικές και εμπορευματικές μεταφορές και περισσότερες από 100 κινητήριες μονάδες! Το τροχαίο υλικό, με συνοπτικές διαδικασίες και πολύ χαμηλές τιμές, πουλήθηκε κατά φάσεις σε ιδιώτες ως παλιοσίδερα. Από συνολικά 10.379 το 1998 σήμερα έχουν απομείνει στον ΟΣΕ μόλις 3.568 βαγόνια, καθώς την περίοδο 1998-2003 εκποιήθηκαν 5.301 βαγόνια και άλλα 3.568 βαγόνια «έφυγαν» από το στόλο του οργανισμού την περίοδο 2003-2008, ενώ όλα αυτά τα χρόνια μπήκαν στη δύναμή του μερικές εκατοντάδες νέα βαγόνια. Παράλληλα οι προμήθειες νέου τροχαίου υλικού κατά 80% στηρίχθηκαν στις προγραμματικές συμβάσεις του ΟΣΕ με τα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά, της περιόδου 1998-99, που εκτροχιάστηκαν και δεν υλοποιήθηκαν μέχρι σήμερα, ενώ οι ανάγκες των Ολυμπιακών Αγώνων καλύφθηκαν από ενοικιάσεις τροχαίου υλικού, όπως των οκτώ αυτοκινηταμαξών τύπου Classic Desiro από τη Siemens, οι οποίες επιστράφηκαν στη γερμανική εταιρία, προκαλώντας ελλείψεις τροχαίου υλικού για την κάλυψη των δρομολογίων του βασικού δικτύου και του προαστιακού."

  15. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 08/07/2008 03:25:00

    Μονο ξετιναζοντας Γιαννακακη Δεβλετογλου και σια βρισκεται ακρη για τους αποδεκτες. Ποιος εχει ομως τα αντερα οταν οι συγκεκριμενοι χρηματιστες με 2 συμφωνα και 3 φωνηεντα στελνουν ακλαφτους ουκ ολιγους απο τους 300...
    Οτι αλλο ειναι Νivea για πασπατεμα!
    Ασε που αμφιβαλλω αν υπαρχουν εξιδεικευμενοι ελεγκτες ικανοι να το φερουν εις περας...

  16. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/07/2008 06:17:25

    mareli- pou to ides avto to kolpo me tis apokratikopiisis ke oxi sto kratos pou les diabazis akoma Andrianopoulo .edo o idios diapsewdete ,na mas les oxi se monopolistiki shesi katalawa alla olokliro sentoni gia na mas pisis ta avtonoita ase proi proi .thes na mas pisis oti ta frutakia se emas den ine monopolio ke ine haos kala

  17. mareli avatar
    mareli 08/07/2008 16:03:06

    @ΑΤΑΚΤΟΣ
    Εγώ λέω την άποψη μου και όχι του Ανδριανόπουλου. Η άποψη μου οδηγεί στην επίλυση του προβλήματος των μονοπωλίων, ειδικά των κρατικών. Αν διάβαζες το "σεντόνι" μου θα καταλάβαινες ότι το μονοπώλιο του ΟΣΕ το πλήρωνες εσύ ο φορολογούμενος και τώρα πληρώνεις ως φορολογούμενος τους τόκους για υπηρεσίες που δεν σου παρέχονται ενώ έχεις ήδη πληρώσει για να σου προσφερθούν!!! Το κατάλαβες το χάος;
    Το παράδειγμα με τα "φρουτάκια" δεν το κατάλαβες... Το λέω με άλλα λόγια: Όταν πονάει το χέρι ΔΕΝ κόβεις το χέρι, αλλά ούτε και το πόδι!!!