24/07/2008 18:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να ετοιμάζονται μερικοί μερικοί…

Δύο χρόνια με αναστολή και χρηματικό πρόστιμο 180.000 ευρώ ζήτησε η εισαγγελέας για τον Ραϊνχαρτ Σίκατσεκ, κατηγορούμενο στην πρώτη δίκη για τα «μαύρα» ταμεία της Siemens, που διεξάγεται στο Μόναχο. Ο Σίκατσεκ είναι για την εισαγγελία ένοχος σε 49 περιπτώσεις στις οποίες 24 εκατ. ευρώ πέρασαν από τη Siemens στα "μαύρα" ταμεία για μίζες. Ως ελαφρυντικό, η εισαγγελέας ανέφερε ότι ο Σίκατσεκ συνεργάστηκε σε ευρεία κλίμακα και συνέβαλε τα μέγιστα στη διαλεύκανση της υπόθεσης. Η τελική απόφαση του δικαστηρίου για τον Σίκατσεκ θα εκδοθεί την ερχόμενη Δευτέρα.

Έξάλλου, όπως έγινε γνωστό η Siemens θα κινηθεί δικαστικά εναντίον των πρώην στελεχών της που διαχειρίζονταν τα μαύρα ταμεία, την περίοδο 2003 – 2006. Οι αγωγές θα στραφούν κυρίως κατά των πρώην διευθυντικών στελεχών Heinrich von Pierer και Klaus Kleinfeld, για το ρόλο που έπαιξαν στις δωροδοκίες. Ο von Pierer ξέρει πάρα πολλά για την Ελλάδα.Καταλαβαίνεται λοιπόν τι έχει να γίνει μόλις ο Σίκατσεκ ξεκουραστεί από την ταλαιπωρία της δίκης και επανακάμψει στους …δημοσιογράφους. Και όταν η μαμά Ζημενς αρχίσει να ζητάει τα ρέστα από τους άλλου κι αυτοί να λένε ότι «δώσαμε εδώ» και «δώσαμε εκεί». Το «έλα να δεις» που λένε.

Στη φωτογραφία, ο Κ. Μητσοτάκης συνομιλεί θερμώς με τον Χριστοφοράκο και τον von Pierer , ισχυρό άνδρα της Ζήμενς από το 1997 μέχρι το άνοιγμα των μαύρων ταμείων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 24/07/2008 18:59:52

    as dilosi i OMOGENIA oti ha psifisi levko sto Amerika
    na dite ti tha pathoun i "barbades" tous edo .Tha perimeno.

  2. aionios avatar
    aionios 24/07/2008 19:17:07

    άσχετο....!!!

  3. busy bee avatar
    busy bee 24/07/2008 19:31:10

    Δεν ξέρω γιατί αλλά διαβάζοντας τον τίτλο του post νόμισα ότι το καμπανάκι κτυπούσε για:
    "Να ετοιμάζονται μερικοί μερικοί... για τα γνωστά πάλε ποτέ "ξερονήσια"!
    Λέτε να το ...ξαναδούμε??

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 24/07/2008 20:17:47

    Ουδέν κρυπτόν υπο τον ήλιον ή ... όσα είδε η αγκαλιά μου δέν τα έμαθε κανείς;

    Γιατί, άν δέν τα γνωρίζει ο Ζορμπάς, σίγουρα δέν τα γνωρίζουν και οι Γερμανοί, που δικάζονται. Άν πάλι τα γνωρίζει, όπως κι αυτοί, γνωρίζει καλά και τα κινέζικα μαρτύρια.

    Σίγουρα όμως γνωρίζουν αμφότεροι κάποιους σε στυλ Μαυρίδη και Χριστοφοράκου. Αλλά μετά απο αυτούς και χωρίς το δοκιμαστικό άνοιγμα λογαριασμών δέν πρόκειται να προκύψει τίποτε νεώτερο χειροπιαστό.

    Να ευχόμαστε λοιπόν στο γερμανικό δικαστήριο, πέρα απο αυτά τα δύο ονόματα και του Παπαϊωάννου, που εδώ και μήνες είχε κατονομάσει ο Spiegel, να οριστικοποιηθούν οι Έλληνες αποδέκτες και απο εκεί και πέρα να βγάλουμε τα μάτια μας με όσα μέσα διαθέτουμε.

    Γιατί χωρίς αυτήν την εξέλιξη η χώρα μας δέν πρόκειται να έχει αμιγή την επόμενη κυβέρνησή της.

    Κρίμα δέν είναι να βρεθούμε αλλού, αντί εκεί όπου θέλουμε να πάμε; Κρίμα δέν είναι να αποκτήσουμε ΥπΕξ αντί της Ντορούλας μας κανέναν εξάδερφο του Γκρούεφσκυ συνυποψήφιο του Τσίπρα μας;

    'Αϊντε να τελειώνουμε επι τέλους, γιατί πριν απο το πιο πάνω σενάριο θα έχουμε αρκετούς πετροπολέμους, φρουτοπολέμους, γιαουρτώματα και ο Θεός να βάλει το χέρι του. Μήν περιμένετε να σωθείτε απο τα γκάλοπ, γιατί ο λαός δέν ασχολείται με αυτά. Το μόνο που θα κάνει ακόμα για εσάς είναι να σας φτύνει με το σάλιο, που χρειάζεται η κάθαρση.

    ΠΕΛΙΑΣ

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 24/07/2008 20:59:09

    Eimai exairetika apaisiodoxos os pros tin ekvassi tis ypothessis SIEMENS.

    Prostassia apo to Mitsotakeiko stin Ellada einai tamam...

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 25/07/2008 00:21:24

    @ busy bee

    Όχι ξερονήσια δε θα ξαναδούμε ευτυχώς γιατί μετά θα έλεγαν ότι του έδειραν τους βασάνισαν τους έκαναν τους έδειξαν αλλά δε θα έλεγαν και τους λόγους για τους οποίους έγιναν αυτά. Απλά θα δούμε ξεμπρόστιασμα που είναι χειρότερο από τα ξερονήσια γιατί δεν υπάρχει ηθικό άλλοθι.

  7. Nightwalker avatar
    Nightwalker 25/07/2008 02:28:17

    Αφού ο γερμανό; εγκέφαλος έφαγε μόνο 2 με αναστολή ..............εδώ δεν ξέρω τι θα φάνε!!! νομίζω ότι θα επικετρωθούν απαντές μετά το 2000!!!