#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/01/2011 00:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να ετοιμάζονται και οι μάγοι με τις καφετζούδες για τον ... ΣΔΟΕ



Πενία τέχνας κατεργάζεται, ή αλλιώς να τα βλέπουν οι δικοί μας οικονομικοί φωστήρες για να παίρνουν μαθήματα.

Είδε και έπαθε η κυβέρνηση της Ρουμανίας να περιορίσει τη φοροδιαφυγή, και να  μπορέσει να μαζέψει χρήματα για τα άδεια δημόσια ταμεία της, οπότε όχι μόνο ανοίγει τα κλειστά επαγγέλματα, αλλά δημιουργεί και νέα.

Και όχι μόνο τονώνει τις φοροεισπράξεις, αλλά δημιουργεί και αρκετές νέες θέσεις εργασίας. Και μάλιστα, τα βάζει με έναν κλάδο «εργαζομένων»,  που πολλοί θα το σκεφτόντουσαν αρκετά, πριν αρχίσουν να τον κοντράρουν.

Σύμφωνα λοιπόν με το Associated Press, οι μάγισσες και οι μάγοι, (ναι, καλά διαβάσατε) της Ρουμανίας, είναι έξω φρενών, αφού η κυβέρνηση της χώρας, μέσα στα πλαίσια των εργασιακών μεταρρυθμίσεων, αποφάσισε να καταστήσει το επάγγελμά τους επίσημα αναγνωρισμένο, και άρα φορολογήσιμο.

Έτσι λοιπόν, στο όνομα της δημοσιονομικής ανάκαμψης, όλοι οι μάγοι και οι μάγισσες της Ρουμανίας, στο εξής θα πρέπει να εκδίδουν αποδείξεις και να φορολογούνται κανονικά.

Οι αντιδράσεις είναι έντονες, και μυρίζουν… θειάφι. Μάλιστα, μια μάγισσα ήδη απείλησε να δημιουργήσει χάος στα κυβερνητικά σχέδια, προχωρώντας σε μάγια εναντίον της κυβέρνησης, με χρήση μαύρου πιπεριού και μαγιάς!

Φαντάζεστε να γίνονταν κάτι παρόμοιο και εδώ. Εκτός του ότι θα γέμιζαν τα ταμεία των ΔΟΥ  από τους φόρους των άπειρων μέντιουμ, αστρολόγων,  και λοιπών «επιστημόνων» που διαθέτουμε ως χώρα, που ξέρετε, μπορεί κάποιος από αυτούς, πάνω στη τσαντίλα του να κατάφερνε να εξαφανίσει το ΔΝΤ ή ακόμη και τον ΓΑΠ!!!!

Λέτε τελικά να μη τη βρει η «σοσιαλιστική» μας κυβέρνηση από τους φορτηγατζήδες, ή τους φαρμακοποιούς, ή τους εν γένει «κοπρίτες», και να τη πατήσει από τους μάγους και τις χαρτορίχτρες μας; Ίδωμεν.

Άμπρα καντάμπρα…ξού!!!!

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2011 00:47:54

    Να μας στείλουν και εδώ κάποια μάγισα και "άμπρα κατάμπρα πίκι πίκι ραμ" και να η ανάπτυξη.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 05/01/2011 00:59:36

      κάπου απάντησες ότι η Πράσινη Ανάπτυξη σώζει... δεν το θυμάμαι πού το έγραψες, αλλά η απάντηση είναι τ-ρ-ί-χ-ε-ς. Δες την Ισπανία. Δες την Δανία. Μέτρα μήνες μέχρι να έχει μπλακάουτ η Καλιφόρνια. Και όλα αυτά τα έμαθα, αγάπη μου, χάρη σε σένα, και, ώ χαρά, βλέπω τα ξέρουν και άλλοι.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/01/2011 00:56:02

    Η Μαγεία είναι μία. Μειώνεις τους φόρους. Απελευθερώνεις τους φυλακισμένους. Θα χαθεί η φοροδιαφυγή.

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 05/01/2011 01:03:00

    Η Μιμή που τα 'χε καλά με τους μάγους πρόκοψε.
    Αποκαταστάθηκε, πήρε ως σύζυγος σύνταξη πρωθυπουργού (κλάσμα, παίρνει και η σουηδέζα), έδωσε το κωλόσπιτο για μαιζονέττες και παίρνει ενοίκια. Μια χαρά.
    Οι μαλάκες πλήρωσαν.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Προφήτης 05/01/2011 07:56:26

      Ξέχασες και τη πλήρη και καθόλου ευκαταφρόνητη σύνταξη απ την ΟΑ που παίρνει εδώ και 20 τόσα χρόνια. Είδες τι κάνει ο συναγελασμός με μάγους, καφετζούδες, και τα χλιμιτζούρια;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 05/01/2011 09:24:15

      Με προλαβες Προφητα.. καλημερα !! χχααα
      Της βγηκε το σταγαστικο δανειο του Παπουλια !!! ειδες οι μελλοντολογοι??!!

      ΠΠ

  4. βασιλης avatar
    βασιλης 05/01/2011 01:28:29

    η κατασταση εκει προμηνυει τι ερχεται στην πατριδουλα μας
    προχτες ημουνα στην τιμισοαρα και συγκεκριμενα στο ιουλιος εμπορικο κεντρο , ενα απο τα μεγαλυτερα της νοτιας ευρωπης, το εμπορικο λοιπον ηταν γεματο αλλα κανενας δεν επαιρνε τιποτα, εχει δεκαπεντε εστιατορια στον τελευταιο οροφο τα οποια ηταν κυριολεκτικα αδεια, οι υπαλληλοι καθοταν και περιμεναν κανα πελατη οπως τον καιρο του τσαουσεσκου δουλευαν τα εμπορικα στην ρουμανια
    οι μισθοι εκει με τον νεο προυπολογισμο μειωνονται κατα 40 % / μισθοι των 300 ευρω και αυτα για να παρει η χωρα την επομενη δοση των 13 δισ απο το ΔΝΤ
    αντε και καλη χρονια

    • Orestios avatar
      Orestios @ βασιλης 05/01/2011 01:31:34

      Στον δρόμο του Τσαουσέσκου

  5. sawas avatar
    sawas 05/01/2011 03:04:31

    Στο Βουκουρέστι ο μισθός εκπαιδευτικού (Β-θμιας) είναι 200ευρο

    Το μόνο μαγικό που ξέρω είναι ο μεγεθυντικός φακός, τα άτιμα όμως δεν πληθύνονται, μόνο μεγαλώνουν!!!

  6. kiki avatar
    kiki 05/01/2011 08:29:33

    Μου εχουν μεινει απο το παιδι κατι κουκλακια, καρφιτσες εχω, λετε να αρχισουμε την μυρη μαγια.Να βλεπω και Χαρρυ Ποτερ, να αντιγραφω κατι απο τα μαγικα, μπας και δουμε ασπρη μαγεια, και εξαφανιστουν, οι δοσιλογοι.
    Νομιζω οτι θα καταντησουμε χειροτεροι και απο τους Ρουμανους, και απο την περιοδο Τσαουσεσκου.
    αυτοι τουλαχιστον ειχαν ολοκληρη χωρα, με τους γαπιτες μας βλεπω και μισους.

  7. danaos avatar
    danaos 05/01/2011 08:38:58

    Την καλημέρα μου με μια ροκιά! http://www.youtube.com/watch?v=wvmUCQhp9XM

  8. tiramola avatar
    tiramola 05/01/2011 09:02:52

    Μην σας πιάνει απογοήτευση ρε παιδιά.
    Κοιτάξτε αυτό το ευτυχισμένο ζευγάρι.
    http://news247.gr/kosmos/zoi/35_000_lires_gia_to_neogennhto.740324.html

  9. Ένας σκεπτόμενος avatar
    Ένας σκεπτόμενος 05/01/2011 11:56:48

    Μεγαλύτερη μα..κία δεν άκουσα ποτέ .
    Στην ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΕ Η ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΦΥΛΑΚΗ .
    ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ .
    Μου θυμίζει ατελέσφορες συζητήσεις όλες τις προηγούμενες δεκαετίες και οι φοροφυγάδες βασιλεύανε ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕ Η ΕΛΛΑΔΑ .