21/06/2010 21:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να επιστρέψει στο δημόσιο την «χορηγία» ο Μαντέλης !!!

Να καταλογιστεί σε βάρος του πρώην υπουργού Μεταφορών Τάσου Μαντέλη και υπέρ του ελληνικού Δημοσίου το ποσό των 440.000 ευρώ που ομολόγησε ότι έλαβε από την Siemens σαν προεκλογική χορηγία ζητά ο Γενικός Επίτροπος του Ελεγκτικού Συνεδρείου Γ. Σχοινιωτάκης.

Σύμφωνα με τον κ. Σχοινιωτάκη, το ποσό των 440.000 μάρκων, ο πρώην υπουργός Μεταφορών το έλαβε παράνομα, αδικαιολόγητα και χωρίς νόμιμο λόγο, κάτι που απαγορεύεται από την νομοθεσία για την χρηματοδότηση των πολιτικών κομμάτων. Παρόμοιες χορηγίες τέτοιου ύψους απαγορεύονται και μάλιστα τιμωρείται ο χορηγός, αναφέρει ο κ. Σχοινιωτάκης και προσθέτει ότι ο Τ. Μαντέλης πλούτισε κατά 440.000 μάρκα, αδικαιολόγητα κατά κατάχρηση και παράνομη εκμετάλλευση της υπουργικής του ιδιότητας, που κατείχε κατά τα έτη 1998-1999.

Επίσης, ο γενικός επίτροπος αναφέρει ότι δεοντολογικά για έναν υπουργό δεν είναι αποδεκτό και ευπρεπές να επιχειρεί να πείσει τους πολίτες ότι ένα τέτοιο ποσό «λαδώματος» μπορεί να γίνει αποδεκτό από τον Έλληνα φορολογούμενο και ψηφοφόρο, βαπτιζόμενο ως νόμιμη χορηγία.

Υποστηρίζει μάλιστα πως ο πρώην υπουργός πήγε στην Βουλή για να κοροϊδέψει και όχι για να ανακαλύψει την αλήθεια ως όφειλε.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 21/06/2010 22:06:09

    Γαμώ την αδικία μου.Δεν τα θέλω τα κωλολεφτά . Καταναγκαστά έργα να τους βάλουν να κάνουν.Να σπάνε πέτρες στα φράγματα και να βουλώνουν τρύπες στους κωλόδρομους που άνοιξαν μέσα στο λιοπύρι.Να ανοίγουν δρόμους για τα χωριά της Πίνδου. Άντε στα κομμάτια.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 21/06/2010 22:06:30

      καταναγκαστικά έργα...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΒΡΑΧΟΣ 21/06/2010 22:08:31

      Συμφωνώ, αν και παραδέχομαι ότι μπορώ να φανταστώ πολλούς άλλους τρόπους εξόφλησης της οφειλής προς τον Ελληνικό Λαό, από τον οποίο απέκρυπτε την "χορηγία" (my ass)

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 21/06/2010 22:10:56

        Και εγώ έχω σκεφτεί.Σχολίασα με νεύρα και δεν επιτρέπεται.Να με συγχωρείτε για την γλώσσα.

  2. αναγνώστρια avatar
    αναγνώστρια 21/06/2010 23:48:17

    Βράχο, και λίγα είπες, εγώ δεν σε συγχωρώ γιατί είπες λίγα. Το ηθικό για τον Έλληνα πολίτη σ αυτή την περίπτωση είναι να δημευθούν τα περιουσιακά του Μαντέλη μέχρι και τρίτου βαθμού συγγενείας. Γιατί; γιατί το κακό που έκανε δεν ήταν μόνο τα 440 000 μάρκα που πήρε αλλά γιατί ο Ελληνας πολίτης καλείται να πληρώσει τα υπερτιμολογημένα έργα της siemens. Και μετά να τον στείλουν στα ισόβια και καταναγκαστικά έργα. Φαινόταν από την φάτσα του ότι ήταν τέτοιος, όπως και παρα πολλοί άλλοι

  3. moriarty avatar
    moriarty 22/06/2010 00:01:51

    Πολύ σωστή η παραίνεση του Γ. Επιτρόπου. ΩΣΤΟΣΟ, η παραίνεση αυτή πρέπει να επεκταθεί και στους παραλήπτες του εκατομυρίου που μετέφερε ο κος Τσουκάτος και να αφορά και στα πρόστιμα που προβλέπει ο νόμος για τα κόμματα τα οποία καταθέτουν ψευδείς ισολογισμούς.

  4. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 22/06/2010 00:07:15

    Αν γράψω όσα σκέφτομαι θα χαρακτηριστώ και εγώ δεν ξέρω τι. Ας είναι.Πρέπει να είμαστε ευπρεπείς. Υπάρχουν και άνθρωποι χαμηλότερων τόνων από τους δικούς τους άξεστους και θέλω να συνεχίσω να τους διαβάζω.
    Τα χρήματα που έκλεψαν δεν έγιναν μόνο βίλλες και οικόπεδα.Έγιναν και δίδακτρα σε κολλέγια και σχολεία, για να προετοιμάσοουν την επόμενη γενιά δοσίλογων.Την γενιά που θα προσπαθήσει σε μερικά χρόνια να επιβληθεί και στα παιδιά μου.Αλλά τους προετοιμάζω.
    Τα καταναγκαστικά έργα τα έγραψα, γιατί πολλοί από αυτούς τους "κυρίους" δεν έχουν ιδρώσει ποτέ για ένα πιάτο φαγητό. Να έχουν την χαρά να πουν ότι ίδρωσαν να βάλουν ένα πιάτο στο τραπέζι της οικογένειας.Γιατί χαρά είναι να μπορείς να τρέφεις τίμια την οικογενειά σου. Εμένα τουλάχιστον μου έμαθαν ότι το ψωμί που βγάζεις με τον ιδρώτα σου είναι πιο γλυκό.
    Αλλά είμαι νευρικός και αψύς.Και μερικές φορές δεν συγχωρώ τον εαυτό μου...

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 22/06/2010 00:10:19

      ...δικούς μου άξεστους...

  5. nyfitsa avatar
    nyfitsa 22/06/2010 08:31:36

    Στη συζήτηση τώρα στον Αυτιά: ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΚΛΕΜΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ, ο κ. Πρωτόπαπας με τις τρελές ιδέες έλεγε:
    …»να μας βοηθήσουν οι συνταξιούχοι και οι εργαζόμενοι….!!!»
    Πάει καλά; Τι θα ακούσουμε ακόμα: Ήταν και συνδικαλιστής ο άνθρωπος!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ nyfitsa 22/06/2010 09:10:50

      Πολιτική αγυρτία. Από πότε οι μισθοί και οι συντάξεις έγιναν χορηγία? Δεν είναι όλα ίσα κι όμοια να μηνύσετε στον Πρωτόπαππα.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/06/2010 10:21:27

    Μαλακιες... θελουμε ΚΑΙ τα ψιχουλα ΚΑΙ τα χοντρα. Φυλακη οι χορηγουμενοι με μαυρα. Μαζι μ αυτους και οι ταμιες του ΠΑΣΟΚ και να γινει ρομπα και ο Σημιτης με τα $$ του Τσουκρατου. Δεν γινεται να ειναι ολοι εξω χαλαροι και να κανοουν δηλψσεις σαν να μην συμβαινει τπτ. ΕΛΕΟΣ πια.

    ΠΠ