25/10/2008 14:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να επικεντρωθούμε στην οικονομική κρίση

 

Επειδή οι αναλυτές και σχολιαστές του http://www.antinews.gr/ έπεσαν (δυστυχώς) μέσα σε πολλά από όσα γίνονται σήμερα με την οικονομική κρίση , ειδικά με τα Χρηματιστήρια (και μετανιώνω τώρα που δεν έβαλα ....fees εισόδου για τις συμβουλές που έσωσαν αρκετούς - και αντέγραψαν περισσότεροι) νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε μια καινούργια κατηγορία με τίτλο «Οικονομία». Το επιβάλλουν άλλωστε η διαρκής οικονομική κρίση, αλλά και οι μελλοντικοί στόχοι αυτού του site. Οπότε αναγκαστικά η κατηγορία ο κόσμος των ιδεών αφιερώνεται στο εξής μόνο σε αυτές.

Επαναλαμβάνω: Φιλοδοξία μας είναι και οι δυο νέες κατηγορίες να αποτελέσουν κυρίως βήμα δικό σας - και παράλληλα μια επισήμανση όλων των παγκόσμιων εξελίξεων στους τομείς αυτούς. Παρακαλώ λοιπόν τους φίλους σχολιαστές που αναρτούν απόψεις που συμβάλλουν στο διάλογο στους δυο αυτούς τομείς να μην περιορίζονται μόνο στην ανάρτηση του κειμένου τους στα σχόλια, αλλά να μας το στέλνουν και με e- mail, επειδή με τον καταιγιστικό ρυθμό των σχολίων μας ξεφεύγουν πολλά που αξίζουν ιδιαίτερης μνείας - αυτό βέβαια μέχρι να ...αυξηθούμε.

Ιδού λοιπόν η νέα κατηγορία μας: Οικονομία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 15:00:52

    Ουάου! Να παρακολουθείς καλά την ενότητα factorx, μην σου αρχίσουμε τίποτα παράνομα στοιχήματα, ετσι για πλάκα! Όπως: Στοιχηματίζω ότι ο ΓΔ θα πέσει 150 μονάδες μέχρι την Τετάρτη και βάζω 20 λεπτά. (και όποιος πέσει πιο κοντά τσεπώνει το τραπέζι) Σίγουρα παράνομο...

  2. t avatar
    t 25/10/2008 15:30:31

    Η Renault αποφάσισε, από την επόμενη εβδομάδα, να κλείσει τα εργοστάσιά της στη Γαλλία για 15 ημέρες, προκειμένου να αντιμετωπίσει τη ραγδαία μείωση των πωλήσεων.

  3. Nick avatar
    Nick 25/10/2008 15:49:37

    Εχουμε καταστροφή ζήτησης (demand destruction). Σίγουρα περνάνε μια περίοδο αποπληθωρισμού, όμως μην αυταπατάσθε. Οι συνεχείς ενέσεις ρευστότητας στη μαύρη τρύπα δημιουργεί πρόσφορο έδαφος για υπερπληθωρισμούς και κρίσεις νομισμάτων.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 16:48:29

    καθόλου αφελή τα ερωτήματα 9 και 10...για νυχτερινές σκέψεις

  5. Nick avatar
    Nick 25/10/2008 17:07:14

    Γιατί συνδέουμαι το μπουρδ…. του χρηματηστηρίου με την πραγματική αγορά και τρομοκρατούμε τον κόσμο, μπορεί κάποιος να με γνώσεις να μου το εξηγήσει?
    ----------------------

    Πολύ απλά γιατί πολλοί άνθρωποι στον κόσμο έχουν συνδέσει την οικονομική και κοινωνική τους ανέλιξη με την άνοδο του χρηματιστηρίου.

    Πολλά και γρήγορα λεφτά για να αγοράσουμε σπίτι-αυτοκίνητο-γκόμενα/γκόμενο.

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 25/10/2008 17:16:25

    Anonymous 10

    Αυτό λέω εδώ και μέρες εδώ αλλά αρκετοί κινδυνολογούν.

    Σήμερα πήγα να αγοράσω ρύζι. Έκανε 1,79. Θυμάστε την επισιτιστική κρίση? Το ρύζι ακρίβυνε και πήγε 2,19. Αύξηση 25%. Ερωτώ ποιος δε μπορεί να πληρώσει 40 λεπτά παραπάνω για ένα κιλό ρύζι στην Ευρωζώνη? Οικονομική κρίση θα έχουμε όταν φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Μέχρι να φτάσουμε όμως εκεί υπάρχει πολύς αέρας πολυτέλειας που θα ξεφουσκώσει.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 18:00:45

    Ο κάθε ένας έχει την κινδυνολογία του...Εγώ βλέπω προσπάθειες βιομηχανιών να μειώσουν αποθέματα και απαιτήσεις, προσπάθειες επαναχρηματοδότησης κεφαλαίου κίνησης, προσπάθειες μείωσης εξόδων, στην αρχή "εύκολων" και αμέσως μετά δύσκολων. Μετάφραση: μείωση ζήτησης και ανεργία. Πόσους ανέργους αντέχει η δικιά σας γειτονιά? Ενα αυτό.

    Το επόμενο: Σύνδεση των ανα τον κόσμο οικων ανοχής με την πραγματική οικονομία. Αν η οικονομική ευημερία έχει σχέση με την κατανάλωση (ΑΝ είπα) και ΑΝ η κατανάλωση έχει σχέση με το πόσο πλούσιος αισθάνεσαι, και ΑΝ αισθάνεσαι ότι φτωχυνες επειδή το ΧΑ ήξερε ότι ο εργοδότης σου φαλίρισε ή ο γείτονας έχασε την δουλειά του ή το συνταξιοδοτικό σου ταμείο έχασε ένα 10 ή 20%, και ΑΝ 10 μετανάστες στην Γερμανία δεν δουλέυουν μέχι τα Χριστούγεννα γιατί η VW σταματάει παραγωγή μέχρι να μειώσει αποθέματα, και αν πρέπει να συντηρήσεις την θεία την Ζαχάρω που το παιδί της δεν δουλέυει, αλλά και εσύ δεν έισαι και πολύ σίγουρος, και αν, και αν,...

    τότε Nick και Εξάκτινε θα μου πείτε πως συνδέεται ο κάθε Γενικός Δείκτης με την ευτυχία.

    Παρεμπιπτόντως, ό,τι σας αναφέρω το βλέπω εδώ και τρεις βδομάδες. Για την ώρα όλα είναι υπό έλεγχο...

    Το χρηματιστήριο, δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας "ταχυδρόμος" (χα χα χα).

    Το 73 και το 79, τυπώθηκαν λεφτά για να καλύψουν την φούσκα του καρτέλ του πετρελαίου. Η ύφεση κράτησε ως το 81-82. Τώρα η φούσκα ήταν λίγο μεγαλύτερη, νομίζω.

    Όσο για την οικοδομή...τι μου λέτε τώρα? ¨Τι θα γίνουν όλες οι μάντρες με τα υλικά και τα πλακάκια? Καφετέριες? Ποιός θα πίνει καφέ?

    Και πάντα εύχομαι να κάνω λάθος σε τέτοια θέματα.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 18:03:30

    Συγγνώμη αλλά ξέχασα: Πόσα από τα λούσα και την ευημερία που έφτασε μέχρι τον Μήτσο τον θυρωρό ήταν λεφτά της "Ναυτιλίας"? Εχει δει κανένας τον Μπίφεξ τελευταία? Ή την τιμή του πετρελαίου και των ναύλων του???

    Ο factorx δεν επεσήμανε πόσα δημοσιογραφικά deals θα χαλάσουν? Αυτά μεταφράζονται ΚΑΙ σε μισθούς, και δόσεις δανείων και δίδακτρα...

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 18:04:26

    χμμ... Nick εσύ δεν ήθελες χρυσό πριν λίγες μέρες? Γιατί τον ήθελες?

  10. kinezos avatar
    kinezos 25/10/2008 18:12:45

    Σωστη ερωτηση απο τον anonymous 10. η απαντηση ειναι απλη: γιατι το χρηματιστηριο (που πλεον η λειτουργια του δεν εχει απολυτως καμια σχεση με τα πραγματικα μεγεθη των εταιρειων) εχει γινει το καζινο τους. και φοβουνται καταρρευσεις που απο τη μια θα σημανουν χασιμο δις απο τομεις του κρατους (που τζογαρει τα λεφτα μας εκει...ηδη η πετραλια ετρεξε στον αλογοσκουφη για να σωσει 2 ταμεια...που νομιζεις οτι χαθηκαν τα λεφτα αυτα?) και δευτερον φοβουνται δυναμικες εξαγορες τομεων του κρατους ως αποτελεσμα της καταρρευσης (φανταζεσαι να πλακωσουν κανα-δυο sovereign funds σκοπιανα/τουρκικα/σορος και με 9 δις να ελεγχουν αυριο το πρωι ολο το ελληνικο τραπεζικο συστημα?).

    Απο την αλλη κανενας δεν προκειται να ασχοληθει (απ'αυτους) με τα προβληματα της πραγματικης οικομικης/παραγωγικης δραστηριοτητας γιατι αυτο ειναι κατα πολυ δυσκολοτερο, χρειαζεται χρονια και χρονια για να αποδωσει, τα κερδη δεν ειναι δεδομενα....και πανω απόλα δεν χωρανε υπογειες διαδρομες. Θα σου πω ενα παραδειγμα, απο το χωρο της ναυτιλιας. την τελευταια 4ετια η εμπορικη ναυτιλια διηνυσε την πιο παραγωγικη περιοδο στην ιστορια της. το ΝΑΤ ομως κινδυνευει. κανεις απο τους ιθυνοντες αυτου του ταμειου δεν ειχε την στοιχειωδη νοημοσυνη να επενδυσει τα αποθεματικα του ταμειου σε ναυτιλιακες εταιρειες. το ταμειο των ναυτικων αυτη τη στιγμη δεν εχει συμφεροντα σε ναυτιλιακες εταιρειες!!!! προτιμουσαν τον τζογο του χρηματιστηριου, τα δομημενα ομολογα, κλπ. αυτη τη στιγμη θα ηταν για μια ακομη φορα το πλουσιοτερο ταμειο. και πολλα παραδειγματα σαν αυτο.

    Το βασικο ερωτημα ειναι γιατι ηταν ολοι περιχαρεις με τους ρυθμους αναπτυξης, ενω κανεις δεν ασχοληθηκε με το εαν αυτοι οι ρυθμοι στηριζονταν σε βιωσιμες επενδυσεις ή σε ανακυκλωση πλασματικου χρηματος. παραδειγμα: μια αυξηση των αντικειμενικων αξιων των ακινητων σημαινει αυξηση του ΑΕΠ. πειτε μου εσεις ποσο αντικατοπτριζεται αυτο στην πραγματικη οικονομια. τετοια κολπα λογιστικου χαρακτηρα τους ενδιεφεραν και κυριως μετα απο πιεσεις της ΕΕ για να αποφυγουμε την επιτηρηση. γιαυτο και ποτε δεν αντιληφθηκαμε τους ρυθμους αναπτυξης στην τσεπη μας. γιατι στην ουσια δεν υπηρχε αναπτυξη. εργοστασια εκλειναν, δουλειες δεν ανοιγαν καινουργιες και αυτο που εσωνε τις κυβερνησεις απο τις στρατιες ανεργων ηταν απο τη μια η παραοικονομια, απο την αλλη οι επιδοτουμενες θεσεις εργασιας με συμβασεις εργου (μπλοκακι).

    παραλληλα η καθημερινη οικονομικη δραστηριοτητα απο το 2000 και μετα (μετα την προηγουμενη καταρρευση του ΧΑ) στηριχθηκε ολενα και περισσοτερο στα δανειακα προιοντα των τραπεζων. εκπαιδευτηκε δηλαδη μια ολοκληρη γενια ελληνων να καταναλωνει λεφτα που δεν ειχε (αμερικανιά αυτο). οι τραπεζες εχουν φτασει σε σημεια δανεισμου υπερπολλαπλασια των αποθεματικων τους. παρολα αυτα ομως ολη αυτη η δραστηριοτητα καταγραφθηκε στα κιταπια τους κρατους σαν αναπτυξη (πολλοι πουλανε ακομη περισσοτεροι αγοραζουν..αρα παμε καλα). τωρα ομως κλαινε.

  11. Nick avatar
    Nick 25/10/2008 19:32:55

    Γιατί θέλω κάτι που να έχει αξία και όχι κουρέλι (το δολάριο φτιάχνεται από κουρέλια).

  12. miaouth avatar
    miaouth 25/10/2008 19:51:13

    Η παρούσα κρίση, υπό άλλες συνθήκες, θα ήταν κλασική ευνοική κατάσταση για τους αντικαπιταλιστές ολων των αποχρώσεων. Αλλά στην ιστορία, ποτέ δεν αντικαταστάθηκε κοινωνικό σύστημα από άλλο, άν προηγουμένως δεν είχαν αναπτυχθεί τα έμβρυα και οι προβλαστήσεις του νέου μέσα στους κόλπους του παλιού. Υπάρχουν σήμερα "έμβρυα" (στην οικονομία και στις νοοτροπίες των ανθρώπων) κάποιου νέου συστήματος, όπως υπήρχαν για πολύ καιρό μέσα στη μεσαιωνική φεουδαρχία έμβρυα του καπιταλισμού;
    Προφανής απάντηση φαίνεται το όχι. Υπάρχει όμως και ο αντίλογος: Τα τραπεζικά κεφάλαια στις ανεπτυγμένες χώρες είναι σε μεγάλο ποσοστό του "κοινωνικού - συλλογικού" τομέα, και όχι ιδιωτικά, π.χ. ασφαλιστικών & συνταξιοδοτικών ταμείων. Tα διαχειρίζονται οι managers, όχι κάποιοι "τραπεζίτες", με την παραδοσιακή έννοια του όρου. Αλλά το πολύ σοβαρό πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό, τι κουβαλούν στο κεφάλι τους (και πριν από αυτό, στο πορτοφόλι τους) οι περιβόητοι managers.
    Να μου το θυμηθείτε, μετά από τέτοιο αμάρτημα, οι managers θα αναγορευτούν σε πεπτωκότες αγγέλους του καπιταλισμού, μιά και οι προλεταριακοί "διαβόλοι" δεν είναι πιά εδώ.
    Και οι "άλλοι", οι δύο μεγάλοι αντίποδες, δηλαδή το κράτος και οι ιδιώτες; Για ένα διάστημα, μπροστά στο μεγάλο κίνδυνο, "το φίδι και ο Αλέξανδρος θα τα κάνουνε πλακάκια". Μετά, όταν διαμορφωθεί η νέα χαμηλή ισορροπία, θα δείξει. Μή κάνουμε και τους μετά Χριστόν προφήτες.

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 20:06:22

    Nick,

    από την στιγμή που άρχισες να προωθείς χρυσό και να επαγγέλεσαι στρατιωτικό νόμο στην ...Αμερική, τα κουρέλια έχουν ανέβει έναντι του χρυσού. Αλλά, που ξέρεις; μπορεί να γυρίσουν...

  14. Nick avatar
    Nick 25/10/2008 20:28:34

    Δεν επαγγέλομαι εγώ στρατιωτικό νόμο. Εδώ ολόκληρος Glen Beck στο CNN βγήκε και το είπε.

    www.youtube.com/watch?v=dqZuNYr5cXI (στα 5 λεπτά αρχίζει η συζήτηση)

  15. miaouth avatar
    miaouth 25/10/2008 22:41:22

    Να δούμε άν θα επαληθευτεί η πρόβλεψη του Nuriel Rubini (που μέχρι τώρα έχει αποδειχθεί εντελώς αξιόπιστος), ότι καθώς προχωρεί γρήγορα η ρευστοποίηση - διάλυση πολλών σημαντικών Hedge Funds, θα χρειασθεί να κλείσουν προσωρινά για 1 - 2 εβδομάδες τα μεγάλα χρηματιστήρια (όπως π.χ. ήδη έγινε 2-3 φορές στη Μόσχα).
    Η οικονομία είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Η πολιτική, business as usual. Οι "στρατιωτικοί νόμοι" κτλ είναι για να τρομάξει η καταχρεωμένη "βαθειά dixieland" από τον "αράπη" και να πάει να ψηφίσει.
    Sic transit gloria mundi.

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/10/2008 22:53:36

    CNN δεν βλέπω παρα μόνο όταν είμαι στο κρεβάτι με πυρετό. Τον κύριο δεν τον ξέρω, αλλά διάβασα τα ευκόλως διαθέσιμα. Φημίζεται για προσπάθεια να μην λέει πράγματα "διπλωματικά" και είναι showman μάλλον παρά Miltοn Friedman, σίγουρα με μερικά κυκλώματα καμένα στο κεφάλι του. Μην βασίζεις λοιπόν πολλά πολλά σε αυτόν, ο Ποπάη είναι εξ ίσου αξιόπιστος.

    Όχι ότι δεν έχει παλαβούς ο κόσμος και η συγκεκριμένη χώρα, αλλά μην νομίσει και κανείς ότι έτσι είναι ο μέσος όρος!

    Πιπέρι Miaouth, δεν τον πάω τον ΑΓΠ των ΗΠΑ, αλλά είναι μπροστά και στον Νότο.

  17. miaouth avatar
    miaouth 25/10/2008 23:04:51

    Ώχ, το Αμερικάνικο μάτς δεν έχει πιά καθόλου ενδιαφέρον! Θα πάρει όμως σίγουρα ο Σκωτσέζος την πολιτεία της Γιούτα, άς είναι καλά οι Μορμόνοι στη Σωλτ Λαίηκ Σίτυ. A propos, έχει προσχωρήσει στους Μορμόνους και ο Glen Beck. Λέει ασφαλώς πολλά extreme πράγματα, δεν είναι καθόλου politically correct, αλλά και έχει περάσει πολύ δύσκολα νεανικά χρόνια. Από την άλλη, ότι μπορεί κάνει κι αυτός για την "παράταξή" του.
    Με υπέρθερμα κυκλώματα στο κεφάλι, έχουμε δυστυχώς κι εδώ, ένα σωρό ανθρώπους των media.