#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/04/2010 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να διαγραφεί η οικογένεια Μητσοτάκη αν ψηφίσει υπέρ του ΔΝΤ



Είναι πλέον σαφές ότι αυτό που έπρεπε να είχε κάνει ο Σαμαράς από την πρώτη στιγμή που πάτησε το πόδι του στην Ρηγίλλης ως αρχηγός πρέπει να το κάνει οπωσδήποτε τώρα.

Δεν έχουν θέση στη ΝΔ όσοι βγαίνουν στα κανάλια και τα ραδιόφωνα και στηρίζουν το ΔΝΤ προσβλέποντας να συμμετάσχουν σε μια κυβέρνησή ΤΟΥ.

Δεν έχει καμία σχέση πλέον με το λαό και την βάση της ΝΔ ο κ. Μητσοτάκης και όσοι άλλοι που για να πίνουν ανενόχλητοι το ουισκάκι τους στην Μ. Βρετάνια θεωρούν τις κινητοποιήσεις των εργαζομένων εκτός νόμου και επιτίθενται σε άλλα κόμματα της αντιπολίτευσης. Διαβάστε:

Σε σημερινή συνέντευξή του στον FLASH 96, ο Κυριάκος Μητσοτάκης μιλώντας για το ενδεχόμενο ψήφισης του «μηχανισμού σωτηρίας» από την Βουλή δήλωσε μεταξύ άλλων:

«…Εμείς πιστεύω ότι πρέπει να προσέλθουμε σε αυτή τη συζήτηση και προφανώς δεν βλέπω καμιά άλλη επιλογή από το να υπερψηφίσουμε τον μηχανισμό αυτό ασκώντας, βέβαια, την κριτική μας για το πώς φτάσαμε μέχρι εδώ. Αλλά αυτό, ξέρετε, στην παρούσα συγκυρία έχει ιστορική και όχι πολιτική αξία. Το ζητούμενο είναι τι θα γίνει από εδώ και στο εξής…. Δεν μπορούμε να είμαστε με όλους. Κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρουμε θέση αν είμαστε της λογικής να βγάλουμε τον κόσμο στο δρόμο και να λέμε όχι σε όλα ή αν θα συνεισφέρουμε με δημιουργικές προτάσεις ασκώντας βέβαια πάντα και μια δημιουργική κριτική για το πώς φτάσαμε μέχρι εδώ πέρα. Εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι αν το ΠΑΣΟΚ είχε πάρει τα μέτρα που έπρεπε να είχε πάρει το Νοέμβριο ή αν ενδεχομένως δεν είχε δεσμευθεί με τόσο έντονο τρόπο ότι θα μοιράσει λεφτά ενώ γνώριζε ότι δεν υπήρχαν ότι τα πράγματα θα ήτανε πολύ διαφορετικά. Έχει μεγάλη ευθύνη ο Πρωθυπουργός για το γεγονός ότι φτάσαμε εδώ πέρα που είμαστε. Αυτό δεν ακυρώνει όμως την υποχρέωση μας ως ΝΔ ανά πάσα στιγμή να συνεισφέρουμε με θετικές προτάσεις και να μην ενθαρρύνουμε τον κόσμο να βγει στο δρόμο. Κι αν κάποιοι επιλέγουν αυτή την προσέγγιση και αυτή τη θέση εντός της ΝΔ, πιστεύω ότι είναι και ότι πρέπει να είναι εκτός της επίσημης γραμμής…»

Μιλώντας εξάλλου στον ΣΚΑΙ και με αφορμή τα τελευταία γεγονότα (μπλόκα του ΠΑΜΕ σε επιβατηγά πλοία στο λιμάνι του Πειραιά και σε ξενοδοχειακές μονάδες της Αθήνας) ο κ. Μητσοτάκης σημείωσε ότι εξοργίζεται με τη στάση του ΚΚΕ. «Εξοργίζομαι γιατί δεν τηρεί το νόμο και ζημιώνει τη χώρα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σαος avatar
    Σαος 29/04/2010 13:10:05

    Πωπω, το βλέμμα του Κυριάκου είναι σαν πακιστανού που βλέπει μπροστά του ολοζώντανη την Τζούλια. «Φάε παιδάκι μου το φαγητό σου ή θα έρθει ο κύριος της φωτογραφίας και θα σε δαγκώσει...»

    • Greenhorses avatar
      Greenhorses @ Σαος 29/04/2010 14:57:16

      Το βλέμμα του βοδιού

    • enas chaniotis avatar
      enas chaniotis @ Σαος 29/04/2010 16:57:52

      Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ

  2. nikos kriti avatar
    nikos kriti 29/04/2010 13:33:21

    ΠΟΙΟΊ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 5 ΠΟΥ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΤΟ (ΠΑΣΟΚΛΑΟΣ)ΚΑΤΑ ΤΟ (ΠΑΘΕΤ-ΛΑΟΣ) ΤΟΥΣ ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΟΤΕ ΣΤΗΝ ...ΙΝΔΟΚΙΝΑ?
    Α) ΝΤΟΡΑ
    Β) ΚΥΡΙΑΚΟΣ
    Γ) ΚΥΛΤΙΔΗΣ
    Δ) ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ
    Ε) ??????

  3. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 29/04/2010 13:33:52

    Διαγραφή Μητσοτακέικου από τη ΝΔ, είναι 10 δημοσκοπικές μονάδες συν για αρχή.

  4. ataktos avatar
    ataktos 29/04/2010 13:38:53

    Arxeopteryx- τι έκαναν εκάναν 5-6 «κουκουλοφόροι» το γραφείο του ...Υφυπουργού Ανάπτυξης ….

  5. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 29/04/2010 13:45:42

    Χρυσές μέρες βιώνει στην χώρα μας η πράσινη και γαλάζια νεοφιλελεύθερη τρόικα.
    Μέχρι να γίνει το μπαμ φυσικά, που νομοτελειακά πλησιάζει.

  6. Γιώργος avatar
    Γιώργος 29/04/2010 13:52:56

    Μάλλον ο Κούλης δεν έχει καταλάβει ότι η αδελφή του έχασε τις εκλογές.

  7. 13 avatar
    13 29/04/2010 14:00:47

    Μα γι'αυτο κατεβασαμε μαναδες γυναικες,παιδια,σκυλια,γατια.. για τον Αντωνη.Για να χαστουκισουμε καποιους στα μουτρα γιατι μας χλευαζουν και μας κοροϊδευουν.Αν δε το κανει αυτος θα κατεβει ΟΛΗ η Ελλαδαρα στους δρομους!

    • tzager avatar
      tzager @ 13 30/04/2010 00:50:03

      Πάρτε τα όπλα συντρόφια..!

  8. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 29/04/2010 14:01:57

    Ολοι οι συνεργατες των Αμερικανων επικυριαρχων δινουν τα ρέστα τους.
    Η συγχρονη ακροδεξια ΠΑΣΟΚ ΛΑΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ τυώρα δεν μπορουν να κρυφτούν.
    Η μεγαλη ευκαιρια του Σαμαρα να αποτινάξει τα βάρη.

  9. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 29/04/2010 14:03:46

    Επίσης να διαγραφούν κι οι κουμπάροι του Μητσοτακέικου καθώς κι ο Πευκιανάκης μαζύ με τους απανταχού αργόμισθους δημοσιογράφους του...

    ΚΟΙΝΩΣ να ξεμπερδεύουμε μια και καλή με όλο τον μηχανισμό Μητσοτάκη!!!

  10. mara avatar
    mara 29/04/2010 14:05:40

    Επιστολή διαγραφής, αν ψηφίσουν την συμφωνία θα πρέπει να πάρει όχι μόνο η οικογένεια Μητσοτάκη, αλλά και οι "λοιποί συγγενείς..." που θα ψηφίσουν υπέρ.
    Άιντε να δούμε...

    • tzager avatar
      tzager @ mara 30/04/2010 00:53:50

      Μήπως και όλη η κοινοβουλευτική ομάδα που τελικά θα στηρίξει τα μέτρα..;

      Mη χάσεις το κόσμο αν το δεις αυτό να συμβαίνει σε λίγες μέρες, mara...

  11. gekapsa avatar
    gekapsa 29/04/2010 14:14:48

    Μη γράφετε ανακρίβειες. Τον Κυριάκο τον εχει τοποθετησει ο Σαμαράς τομεάρχη περιβαλλοντος. Τη Ντόρα που εχει δική της ατζεντα και άποψη εκτός κόμματος, δεν την αγγιζει κανείς. Οι Μητσοτακέοι έχουν το 40% των ψηφοφορων της ΝΔ, είτε σας αρέσει , είτε όχι. Μέχρι να βρουν τις εσωτερικές ισοροπίες τους -και προβλέπω πολλά χρόνια- η ΝΔ θα είναι γυρω στο 20%, όσο κι αν σας στεναχωρεί αφού είστε όλοι δεξιοί εδω πέρα.
    Τώρα με το να διαγραψουν τελειωμένους Παυλίδη ή Βουλγαρακη δεν αλλάζει κάτι υπέρ της ΝΔ. Γυρω στο 20% θα παραμείνει

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ gekapsa 29/04/2010 14:23:29

      EIXAN 40% ... θέλεις να πεις μάλλον!!!!

      • tzager avatar
        tzager @ χελιδόνι 30/04/2010 01:00:41

        χελιδόνι,

        Στις πρόσφατες δημοσκοπήσεις ένα τριάντα περίπου τοις εκατό (30%)των ψηφοφόρων της ΝΔ στις πρόσφατες εκλογές του Οκτωβρίου στηρίζουν τα μέτρα της κυβέρνησης.

        Κοίτα και λίγο το έδαφος γιατί οι δρόμοι είναι κακοτράχαλοι...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ gekapsa 29/04/2010 14:59:13

      "αφού είστε όλοι δεξιοί εδω πέρα."

      Έ, τι να μασταν, πασόκοι;...χριστός και παναγία

    • Marsouta Evangelia avatar
      Marsouta Evangelia @ gekapsa 29/04/2010 22:50:56

      Πας καλά gekapsa. Όλοι οι Νεοδημοκράτες ξέρουν ότι η Ντόρα ευθύνεται για την ήττα της Νέας Δημοκρατίας. Αυτή έπεισε τον Καραμανλή να κάνει εκλογές. Απο την στιγμή της εκλογής του η Ντόρα του έσκαβε το λάκκο διότι απο τότε που ο γκαντέμης μπαμπάς της ήταν αρχηγός την προετοίμαζε για διάδοχο του. Πιστευε ότι μόνο αυτή είναι ικανοί και οι άλλοι είναι για τα μπάζα. Το μητσοτακέικο τζάκι δεν υπάρχει πια το πάτησε το τρένο της Καλαμπάκας και όσο πιο γρήγορα το καταλάβει η θλιμμένη αυτοκράτειρα Ντόρα τόσο το καλυτερο. Ο Κυριάκος δεν είναι πιόνι στα χέρια της παίρνει τις αποφάσεις μόνος του. Ξέρει ότι το καλο του είναι να απομακρυνθεί απο αυτή και τον μπαμπά του.

      • tzager avatar
        tzager @ Marsouta Evangelia 30/04/2010 01:02:36

        Και μετά ξύπνησες!

    • Orestios avatar
      Orestios @ gekapsa 29/04/2010 23:00:17

      Διώχνοντας τη Ντόρα δεν θα ανοίξει ρουθούνι. Η Ντόρα και ο Μητσοτάκης διχάζουν τους Νεοδημοκράτες και δεν έχουμε ανάγκη προδότες στην παράταξη. Αρκετά κορόιδεψαν τη ΝΔ εκφοβίζοντας. Αυτοί είναι που τρέμουν τώρα και αναζητούν σανίδα σωτηρίας. Ο Σαμαράς έχει υποχρέωση σε όλους τους Νεοδημοκράτες να τους απαλλάξει από τους ιδιοτελείς και τους φαύλους της οικογένειας Μητσοτάκη, που πάντα υποστήριζαν το ΠΑΣΟΚ.

      • tzager avatar
        tzager @ Orestios 30/04/2010 01:20:13

        "...που πάντα υποστήριζαν το ΠαΣοΚ."

        Ένα πράγμα είναι ΑΛΗΘΕΙΑ: (1)ο μόνος πολιτικός που πολεμήθηκε λυσσαλέα από το ΠαΣοΚ και τον Παπανδρέου ήταν ο Μητσοτάκης που ήξερε εξαρχής το 'βιογραφικό΄ του ανδρός.

        (2) ο μόνος πολιτικός που οδήγησε τον αντίπαλό του στο Ειδικό δικαστήριο για ρεμούλες και κακοδιαχείρηση. Όλοι οι συνάδελφοί του που ακολούθησαν απλά συγκάλυπταν.

        (3) ο μόνος πολιτικός που χρειάστηκε τρεις εκλογικές αναμετρήσεις για να αποκτήσει οριακή αυτοδυναμία στη βουλή και ενώ το κόμμα του κέρδιζε το 47% των ψήφων. Ο προκάτοχός του με 48%(1981)και 45%(1985) είχε πλήρη κοινοβουλευτική αυτοδυναμία απρόσκοπτα για δύο θητείες.

        Έλεος! Κι ο Σαμαράς στο ίδιο κομματικό στρατόπεδο ήταν τότε. Μετά αλλαξοπίστησε και άλλαξε τη πίστη στη παράταξη..!

      • tzager avatar
        tzager @ Orestios 30/04/2010 01:31:32

        Και προδότες δεν είναι αυτοί που έβλεπαν την αστάθεια με τους Σκοπιανούς να έρχεται και έγκαιρα συζητούσαν με τη Σερβία το διαμελισμό του κρατιδιού ή που είχαν συμφωνήσει με τη πρώτη επίσημη ηγεσία τους αυτό που σήμερα θα ονειρευόταν ο κάθε ρεαλιστής πολιτικός.

        Δε πρόλαβαν όμως...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 30/04/2010 01:39:43

        Άσε μας βρε Τζάγκερ. Την ζήσαμε την εποποιία Μητσοτάκη. Χορτάσαμε από τα ψέματα και την υποκρισία αυτής της οικογένειας. Χορτάσαμε επίσης άφθονη κοροϊδία στο Μακεδονικό με το "σε 10 χρόνια θα το έχουμε ξεχάσει".

        Η οικογένεια Μητσοτάκη είναι ψεύτες και ΠΑΣΟΚοι. Πρέπει πια να τους αποδεσμεύσουμε από τον φιλελεύθερο χώρο της ΝΔ και να τους αφήσουμε να κάνουν παρέα στους νεοφιλελεύθερους σοσιαλιστές Μάνο και Αδριανόπουλο. Εκεί είναι ο χώρος τους. Στο ΠΑΣΟΚ χέρι χέρι.

  12. spikis avatar
    spikis 29/04/2010 14:24:38

    το μικρόφωνο που σπίκαρε siemens ήτο;

    Κοίτα ποιοι έχουν το θράσος και μιλάνε ακόμη.

  13. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 29/04/2010 14:31:14

    Αφού φθάσαμε να έχει ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο ο κ. Μητσοτάκης, μάλλον χτυπήσαμε επιτέλους στον πάτο: "Μιλώντας με αφορμή τα τελευταία γεγονότα (μπλόκα του ΠΑΜΕ σε επιβατηγά πλοία στο λιμάνι του Πειραιά και σε ξενοδοχειακές μονάδες της Αθήνας) ο κ. Μητσοτάκης σημείωσε ότι εξοργίζεται με τη στάση του ΚΚΕ γιατί δεν τηρεί το νόμο και ζημιώνει τη χώρα".
    Μη μου πείτε ότι δεν είναι ορθότατος!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Sic transit gloria mundi 29/04/2010 14:33:54

      ...ε, τώρα όχι κι εξοργίζεται ο Μητσοτάκης με το ΚΚΕ.
      Εκτός κι αν πρόκειται για...ενδοσυζυγικό καυγά για το πάπλωμα...!

      • tzager avatar
        tzager @ χελιδόνι 30/04/2010 01:35:07

        Μήπως φορούσε και τη κονκάρδα του Fidel και του Che κατα τη διάρκεια της συνέντευξης..;

        Εδώ μερικοί θα μας τρελάνουν...

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 29/04/2010 14:40:17

    Ὁταν τά παιδιά μου ἦταν μικρά ἔβλεπαν τά looney tunes(ἄν τά θυμᾶται κανείς),καί τό ἀγαπημένο τους ἦταν ἕνα cartoon,ὅπου πρωταγωνιστοῦσε ἕνα πανύψηλο πουλί μέ ἡλίθιο βλέμμα(γουρλωτά μάτια)καί τελείως τοῦβλο.Τό ἔλεγαν Dodo Bird.
    Δέν ξέρω ἀλλά κάθε φορά πού τόν βλέπω,μοῦ τό θυμίζει.

  15. Greenhorses avatar
    Greenhorses 29/04/2010 14:55:30

    Ο κούλης όλα τα λεφτά με το βλέμα του.

  16. Κώστας avatar
    Κώστας 29/04/2010 15:18:18

    Μα ούτως ή άλλως πρέπεινα διαγραφεί όλη η οικογένεια.

  17. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 29/04/2010 15:22:28

    Ο κόσμος δε θέλει το Δ.Ν.Τ. ! Ο κόσμος δε θέλει την επιτήρηση! Θέλει λύσεις από εμάς για εμάς! Οι Έλληνες είναι ευρωπαϊστές! Η Ν.Δ. πρέπει να βρει άλλη λύση!Οι πολίτες πιστεύουν ότι ο Σαμαράς θα ψηφίσει τα μέτρα! Εύχομαι, παρακαλώ να τους διαψεύσει!
    Μίλησε ο πρωθυπουργός για διαφθορά, χάρηκα ότι θα αλλάξει το σύστημα και ξαφνικά κατάλαβα ότι εννοούσε εμένα! Εμένα που δεν έκλεψα, δεν κορόιδεψα δεν ήμουν κομμάτι του συστήματος με κατηγορεί για διαφθορά! Και αυτή τη στιγνή το σύστημα αυτό πάει πάλι να επιβιώσει! Είναι σίγουρο γι' αυτό, τρίβει τα χέρια του με ικανοποίηση, γιατί πραγματικά έκανε καταπληκτική δουλειά! Θα διασωθεί! Όμως ο Σαμαράς πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι μέρος αυτής της σαπίλας! Το έχουμε ανάγκη, για να πεισθούμε να προχωρήσουμε!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΣΟΦΙΑ 29/04/2010 15:36:57

      Ο κόσμος δε θέλει την επιτήρηση, θέλει λύσεις από εμάς για εμάς. Όντως. Αλλά τόσες δεκαετίες, ως Πολιτεία (και όχι απλά ως πολιτικό σύστημα) δείξαμε ότι δεν μπορούμε. Δεν είναι θέμα Σαμαρά ή Παπανδρέου ή Τρεχαγυρευόπουλου. Είναι θέμα ΑΞΙΩΝ. Όταν αμείβεται και τιμάται ο καταφερτζής και ψευτόμαγκας, όταν γελοιοποιούνται από αμήχανους πολιτικούς και "πολυμήχανους" πολίτες οι ίδιες οι μεγαλύτερες αρετές ("σεμνότητα και ταπεινότητα"), όταν καταφρονούνται και τιμωρούνται οι έντιμοι, λιτοί και ταπεινοί, τι περιμένεις; Αυτές οι αξίες του "πολυμήχανου", καταφερτζή και υπερόπτη που ποδοπατά το συμπολίτη του, πρέπει να καταστραφούν. Τώρα αποδεικνύεται ότι ο "πολυμήχανος" και υπερόπτης καταφερτζής είναι απλός καραγκιόζης. Άς διατηρήσουμε όμως την ελπίδα, ότι μια άλλη Ελλάδα από αυτή που ζήσαμε μεταπολεμικά, θα βγεί μέσα από αυτό το βούρκο.

      • Κάποιος. avatar
        Κάποιος. @ Sic transit gloria mundi 30/04/2010 01:11:56

        Συμφωνώ με το σχόλιο σου.

        Απ'τον βούρκο θα βγούμε ωστόσο μόνο με τις δικές μας δυνάμεις.Αν δεν τις βρούμε θα παραμείνουμε μέσα.

    • tzager avatar
      tzager @ ΣΟΦΙΑ 30/04/2010 01:37:14

      Και καλά κρασιά...

  18. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 29/04/2010 15:23:55

    Να βάλουν στην είσοδο της Ρηγίλλης έναν κλητήρα να τους δώσει ένα "δεν είναι τίποτα, ένα ραβασάκι" - όπως στην κόρη μου την...σοσιαλίστρια.

  19. γ.μ. avatar
    γ.μ. 29/04/2010 16:26:19

    Πείτε ρε μας παιδιά εδώ που έφτασε η κατάσταση ποιά είναι η εναλλακτική εάν δεν αποδεχτούμε τη βοήθεια από ΔΝΤ-ΕΕ? Όχι μόνο να βγαίνεται στα κεραμύδια παριστάνοντας τους άξιους υπερασπιστές του λαού, αλλά να προτείνεται και λύσεις!Με εσάς, τους αδιόρθωτους παλαιο-παπανδρεϊκούς λαϊκιστές, η χώρα δεν έχει ελπίδα και δυστυχώς ούτε η ΝΔ!

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ γ.μ. 29/04/2010 20:36:46

      Ώρες ώρες ξυπνάων καταιδρωμένος από έναν εφιάλτη: Μέ δέρνουν με το μαστίγιο, εμένα κι άλλους 100, για να κραυγάζουμε εν χορώ: "Δεξιοί, κεντρώοι, αριστεροί, όλοι οι Έλληνες, είμαστε Ανδρεικοί"!

    • Λεωνίδας avatar
      Λεωνίδας @ γ.μ. 30/04/2010 01:06:00

      Δεν αντέχω, αναρτώ την ηλίθια απορία μου για 2η φορά:
      Υπάρχει κανείς να μου απαντήσει γιατί, ενώ λιμνάζουν πάνω από 300 δισ καταθέσεων, δεν εκδίδεται άμεσα ένα πενταετές ομόλογο των 10δις με ένα 4% επιτόκιο που θα μας έδινε ενός-δυο μηνών ανάσα για να βλέπαμε με ψυχραιμία και βγάζοντας τη γλώσσα στους οίκους (ανοχής;) τι θα κάνουμε παραπέρα; (Η απάντηση ότι πρέπει να διαφυλάξουμε τη ρευστότητα του τραπεζικού συστήματος όταν καταρρέει η ρευστότητα της χώρας και των πολιτών της είναι σαφέστατα απαράδεκτη).

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Λεωνίδας 30/04/2010 01:13:12

        μα είναι απλό. Αν υποψιαστώ ότι θα μου πάρουν τα λεφτά μου και θα μου τα μετατρέψουν σε δεσμευμένο δάνειο προς το κράτος, 1) θα τα κάνω γκαζόν και θα τα στείλω ταξίδι, 2) η χρηματοδότηση (funding) της τράπεζας, το πιο φτηνό της χρήμα, θα πετάξει. Και το δεύτερο σημείο συνάδει με την ενόχλησή σου, το πρώτο όμως, συγγνώμη, γιαχαραντάν...

    • tzager avatar
      tzager @ γ.μ. 30/04/2010 01:39:27

      γ.μ.,

      Ν'αγειάσει το στόμα σου!

      • greekpoliticalreview avatar
        greekpoliticalreview @ tzager 30/04/2010 01:47:43

        Έλα Mick , πες μας την αλήθεια , ψήφισες Πασόκ , έχεις κάποιες τύψεις και είσαι τρομοκρατημένος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ γ.μ. 30/04/2010 01:43:37

      Τα ίδια έλεγαν και οι δοσίλογοι επί Ναζιστικής Κατοχής. Δεν υπάρχει εναλλακτική.
      Να σου προτείνω μια εναλλακτική? Τί θα έλεγες να απαλλαχθούμε από τους δοσίλογους χαρίζοντας τους ένα φυσικό τέλος?

  20. πολίτης avatar
    πολίτης 29/04/2010 16:28:51

    Η Ντόρα τόσα χρόνια, μπορεί να λέει ή να πράττει διάφορα, υπογείως, αλλά από την γραμμή του κόμματος δεν ξεφεύγει, επίσημα. Αυτό θα σημάνει την πολιτική καταστροφή της ιδίας ( που ήδη έχει συντελεστει δηλαδή), αλλά και των απογόνων της και αυτό δεν πιστεύω ότι θα το ήθελε. Δε θα τολμήσει να ψηφίσει υπέρ. Θα σκεφτεί τουλάχιστον τον γιό της.
    Για τον Κυριάκο δεν παίρνω όρκο, στη διαδικασία αναθεώρησης του Συντάγματος την είχε φέρει μια χαρά στον Καραμανλή, αν θυμάμαι καλά, στο άρθρο για το περιβάλλον. Οπότε...

    • tzager avatar
      tzager @ πολίτης 30/04/2010 01:49:56

      Οπότε... κι ο Σαμαράς θα πει, θα πει και στο τέλος θα ψηφίσει τη συμφωνία.

      Θα κάνει το Roben αλλού...

      • anonymous avatar
        anonymous @ tzager 30/04/2010 01:53:32

        Έλα πες την αλήθεια , ψήφισες Πασόκ , έχεις λίγες τύψεις και είσαι τρομοκρατημένος.

        gpr

  21. MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    MΑΝΩΛΗΣ Μ 30/04/2010 02:03:52

    @ tzager

    Ο Σαμαράς θα ψηφίσει κατά του μηχανισμού του ΔΝΤ. Θα πει ότι εκεί που μας οδήγησε το ΠΑΣΟΚ ο στόχος μας είναι να βγούμε μια ώρα αρχίτερα. Θα προτείνει η όποια δέσμευση να είναι εντελώς βραχυπρόθεσμη και ο δανεισμός ο ελάχιστος δυνατός. Συγχρόνως θα ζητήσει αναπτυξιακά μέτρα μαζί με μέτρα-ανάσες για την εγχώρια αγορά. Θα ρίξει όλη την ευθύνη για την κρίση δανεισμού στον πραγματικό υπεύθυνο (ΠΑΣΟΚ και Παπανδρέου) και θα παρουσιάσει δίνοντας το και στη δημοσιότητα το σχέδιό του για την έξοδο της Ελλάδας από την κρίση.

  22. Misha avatar
    Misha 30/04/2010 15:16:15

    Δικές μου πληροφορίες μέσα από τη Ρηγίλλης λένε ότι η ΝΔ προσανατολίζεται να υπερψηφίσει τα μέτρα τού ΔΝΤ με μερικές υποσημειώσεις.Οι ίδιες πληροφορίες λένε ότι η κατοχική τρόικα απαιτεί και τη συναίνεση της ΝΔ στα μέτρα προκειμένου να εκταμιεύσει τα κατοχικά δάνεια.