#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2010 09:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γιατί ο Γιώργος ήταν ο «καταλληλότερος» να αντικαταστήσει τον Καραμανλή



Δεν χρειάζεται βέβαια να σας πούμε εμείς ότι το antinews είναι απο τους πιο έγκυρους διαδικτυακούς τόπους ειδήσεων και ανάλυσης. Αλλά διαβάστε πως προβλέψαμε από τις 19 Δεκεμβρίου 2009 αυτά που έγιναν χθες (http://www.antinews.gr/?p=28296):

Πολιτική και οικονομική διπλωματία διαπλέκονται αυτή την κρίσιμη για την ελληνική οικονομία συγκυρία. Και όπως φαίνεται ο Γιώργος Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ ήταν καταλληλότεροι από τον Καραμανλή και τη ΝΔ για να κάνουν τα deals που θέλουν  τα εσωτερικά συμφέροντα και κυρίως οι μεγάλοι «φίλοι» μας από το εξωτερικό.

Φαίνεται τελικά πως όλα έχουν την εξήγησή τους. Ο Κ. Καραμανλής βλέποντας τη θύελλα στην οικονομία «την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια». Όπως άλλωστε είχε πει ο ίδιος σε συνομιλητές του λίγο πριν αποφασίσει τις πρόωρες εκλογές αφενός «δεν άντεχε άλλο» και αφετέρου δεν ήθελε ούτε  «να παζαρέψει», ούτε «να προσκυνήσει».

Ποιος θα ήταν λοιπόν ο πιο «άξιος» για να κάνει τα παζάρια με τους ξένους; Μα φυσικά ο Γ. Παπανδρέου. Ήταν άλλωστε δοκιμασμένος από την περίοδο της ζεμπεκιάς και της τυφλής υπακοής στον αμερικανικό παράγοντα.

Τώρα λοιπόν που ήλθε η κρίσιμη ώρα του «πάρε – δώσε» με τους ξένους, ο πρωθυπουργός παίζει τα χαρτιά που ξέρει καλύτερα.

Μιλά στην αρχή για απειλή της εθνικής κυριαρχίας αν χρεοκοπήσει η χώρα γιατί θέλει να βάλει τον κόσμο σε σκέψεις, να του περάσει στον ψυχισμό ότι και ο ίδιος πρέπει να κάνει θυσίες ή να αποδεχθεί επώδυνους συμβιβασμούς, ακόμη κι όταν αυτοί αφορούν εθνικά θέματα.

 Και τι κάνει στη συνέχεια; Ζητά να σωθεί η οικονομία και… γαία πυρί μειχθήτω. Ό,τι μας ζητήσουν οι ξένοι θα τους το παραχωρήσουμε αρκεί κι αυτοί να βάλουν ένα χεράκι για τη σωτηρία της Ελλάδας. Να και η καλή κ. Μέρκελ που σπεύδει να μας σώσει ( Η Γερμανία μας ράβει ιρλανδικό κοστούμι )

 Φυσικά κανείς δεν μιλά ακόμα για τα ανταλλάγματα (Eurofighter, υποβρύχια κλπ)

Στο τραπέζι του πρωθυπουργού, πέφτουν εξοπλισμοί, γεωπολιτικά συμφέροντα των Αμερικανών, Γερμανών, Βρετανών, Εθνικά Θέματα, όπως Κυπριακό, Σκοπιανό και Ελληνοτουρκικά που είναι όλα ανοικτά, επομένως δέχονται «τροποποιήσεις» οι εθνικές γραμμές μας.

 Δώρο η σωτηρία της οικονομίας, αντίδωρο ότι θέλουν οι ξένοι… κουμπάροι. Θέλουν Γερμανοί και Γάλλοι να πάρουμε όπλα απ’ αυτούς, θα πάρουμε. Θέλουν οι Αμερικανοί τους Τούρκους πιο ισχυρούς και μέσα στην ΕΕ, θα γίνει κι αυτό. Θέλουν οι ξένοι ονομασία των Σκοπίων με σύνθετο το Μακεδονία, θα το έχουν κι αυτό.

 Γι’ αυτό λοιπόν ο Γ. Παπανδρέου φαντάζει ο ιδανικός παίκτης στην κατάλληλη θέση.

 Μόνο που η εθνική κυριαρχία δεν είναι ποδόσφαιρο κι ενίοτε ο κόσμος αντιλαμβάνεται το «στημένο» και μπουκάρει στο γήπεδο.

 Να το έχει υπόψη του ο πρωθυπουργός πριν κλείσει κανένα περίεργο deal

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 12/02/2010 09:41:32

    Στη Συνεδρίαση της Βουλής στις 8.2.2010, ο πρόσφατα επισκεφθείς τις Ινδίες κ.Παπανδρέου αναφέρθηκε στη συμβολή των μεταναστών στην ελληνική οικονομία και μάλιστα στις μειωμένες αποδοχές τους, που επέτρεψαν τα υπερκέρδη ή τη βιωσιμότητα κάποιων ελληνικών επιχειρήσεων. Ορθότατα. Δεν αναφέρθηκε όμως στο ότι αυτές οι αποδοχές υπονόμευσαν τα εργασιακά κεκτημένα, ούτε στο ότι η εκροή εμβασμάτων στις χώρες προέλευσης των μεταναστών συνέβαλε στην καταβαράθρωση του ελληνικού ισοζυγίου πληρωμών ..Δεν σκέφθηκε ότι η ακριβότερη εγχώρια εργασία αυξάνει μεν το κόστος παραγωγής, όμως ταυτόχρονα αυξάνει – ως ένα βαθμό - και το μέγεθος της εγχώριας αγοράς...
    http://oikonikipragmatikotita.blogspot.com/2010/02/blog-post_11.html

    • anonymous avatar
      anonymous @ ataktos 12/02/2010 12:07:17

      Ούτε μας είπε για το κόστος που έχουν σε υγεία παιδεία δικαιοσύνη κλπ. Είναι υπέρογκο.

  2. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 12/02/2010 09:44:05

    Ο "Στρατηλάτης" Γιώργος.. ΘΑ ξαναπάρει πίσω την Εθνική Κυριαρχία

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/02/blog-post_12.html

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 12/02/2010 10:04:36

    "Ποιος θα ήταν λοιπόν ο πιο «άξιος» για να κάνει τα παζάρια ....; Μα φυσικά ο Γ. Παπανδρέου".
    Ένα "αφελές" ερώτημα: Μετά την δραπέτευση του Κ. Κ. Β΄, υπήρχε οποιοσδήποτε άλλος "πρωθυπουργήσιμος" στη χώρα της φαιδράς μπανανέας;
    Ο ευρών εναλλακτικόν πρωθυπουργήσιμον, κερδίζει τραπεζικό λογαριασμό με δωρεάν έξοδα διαχείρισης εις την νήσον της Καραιβικής Τορτούγκα, γνωστήν δια την φορολογικήν της ευνομίαν και το τραπεζικόν απόρρητον.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Sic transit gloria mundi 12/02/2010 10:55:24

      Ένα πιο αφελές ερώτημα όμως, μπορεί να είναι το εξής: η "δραπέτευση" ήταν αποκλειστικά δική του απόφαση; Ληφθείσα υπό συνθήκες απόλυτης ψυχραιμίας; Ή μήπως του είχε γανώσει τα μυαλά και κάποια κυρία (μεταξύ άλλων), η οποία είχε γίνει... αναστενάρισσα για τη δική της άνοδο -έστω κι αν δεν της βγήκε- αμέσως μετά την πτώση του;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 12/02/2010 11:06:18

      Φυσικα και υπηρχε,ο Ευαγγελος Βενιζελος,κλασεις ανωτερος του ΓΑΠ σε ευφυια και αντιληψη που σιγουρα κατι παραπανω θα πετυχαινε.
      Το ψευδοαντιμοναρχικο κομμα του ΠΑΣΟΚ ομως ηθελε Παπανδρεου.
      Περα απο αυτο ομως οι δημοσκοπησεις εδειχναν οτι η ΝΔ θα εχανε.
      Δεν ειναι ζητημα δραπετευσης Καραμανλη,θα εφευγε κανονικα τωρα με τις προεδρικες εκλογες και αφου θα ειχαμε Δεκεμβριανα Νο2.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Sic transit gloria mundi 12/02/2010 11:24:33

      Stgm, ο Ψυχραιμία έχει δίκιο και τώρα πρέπει να του δώσεις τραπεζικό λογαριασμό με δωρεάν έξοδα διαχείρισης στη νήσο Τορτούγκα.

      Ψευδομοναρχικό, μια χαρά το είπες. Αλλά φταίει ο ίδιος ο Βενιζέλος που έβγαλε μπροστά το Σημίτη. Αν είχε προσεγγίση το παλιό ΠΑΣΟΚ, θα τους είχε πάρει όλους μαζί του. Ξέρανε όλοι τι σόι νεοταξικό παιντί ήταν ο Γιωργάκης.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 12/02/2010 15:02:56

      Επώνυμε και ψυχραιμία,
      διαφωνώ, ο Βαγγέλης έφαγε τρίπλα από τον Γιώργο που δεν αρμόζει σε κεντρικό αμυντικό. Και άν δεν μπορείς ν' ανταποκριθείς σε καθήκοντα σέντερ μπάκ την σήμερον δύσκολον ημέραν, δεν είσαι πρωθυπουργήσιμος.
      Έτερος;

  4. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 12/02/2010 10:29:32

    Την "βρώμικη" δουλειά την κάνουν συνήθως η' πιο κυνικοί πληρωμένοι,πάντα στην υπηρεσία των "ισχυρων", η' οι μακάκες...χρήσιμοι ηλίθιοι...

  5. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 12/02/2010 10:38:50

    Ο Κ. Καραμανλής δε θα μπορούσε ποτέ να διαπραγματευθεί και να εκχωρήσει αυτά... που εκχωρεί αυτή τη στιγμή ο ΓΑΠ.

  6. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 12/02/2010 10:55:03

    ΣΟΦΙΑ,ασφαλώς και όχι!Οχι όμως,μόνον ο ΚΚ,αλλά και όλοι οι προγενέστεροί του στην παράταξη.Προφανώς οι έννοιες,'πατρίδα΄,'εθνική αξιοπρέπεια','περηφάνεια','ανεξαρτησία΄,έχουν διαφορετική βαρύτητα και άλλη αξία,μεταξύ των οπαδών των διαφόρων κομμάτων.Μοιάζει λογικό άλλωστε.Κι άν κάποτε απλά το υποπτευόμασταν,σήμερα δεν μας μένει πιά καμιά αμφιβολία.

    • ΣΟΦΙΑ avatar
      ΣΟΦΙΑ @ Σπάρτακος 12/02/2010 11:28:08

      Συμφωνώ απόλυτα!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Σπάρτακος 12/02/2010 12:31:52

      να λοιπόν που κάθε κρίση έχει και τα καλά της

    • λαζαρος avatar
      λαζαρος @ Σπάρτακος 12/02/2010 13:31:34

      ειναι λογικο η αριστερα να εχει προβλημα με την εθνικοφροσυνη...αφου αυτην την καταδιωκε επι δεκαετιες...εν τελει και ιστορικα να το δεις ο σοσιαλισμος δεν μπορουσε να επιβληθει οπου επιβληθηκε ο εθνικισμος...ο αντιπαλος του ηταν παντα ο πατριωτισμος...και μαλιστα η ιδια η αριστερα στην σοβιετικη ενωση μεταχειριστηκε τον πατριωτισμο για να επιβιωσει στην μαχη της επι των ναζι..
      η πραγματικοτητα ειναι πως λιγο εως πολυ πατριωτες ειναι ολοι οι πολιτες των κρατων(ακομα και των πολυφυλετικων)επισης λιγο εως πολυ οι ιδιοι πολιτες ειναι και σοσιαλιστες (και μην το γνωριζουν)με την εννοια πως αποζητουν την κοινωνικοοικονομικη δικαιοσυνη....το ερωτημα ειναι αν υπαρχει στην Ελλαδα ενα κομμα που να ισορροπει αυτες τις διο ιδιοτητες ετσι ωστε να μην κατευθυνεται απο ακραιες πολιτικες,απ τις ακραιες εκφανσεις αν θες αυτων των ιδεολογιων..η απαντηση ειναι ΟΧΙ..και απο δω πηγαζουν ολα τα κοινωνικοικονομικα προβληματα...τα οποια ειναι κατα βαση προβληματα νοοτροπιας.υπαρχει ωστοσο προσωπο που συνδυαζει την νηφαλιοτητα των διο συσταστικων και μαλιστα σε κορυφαια θεση..ειναι ο σαμαρας...το ζητημα ειναι ομως εδω πως το συγκεκριμενο προσωπο οφειλει να επιλεξει νεους ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ του...νεα εργαλεια της νεας νοοτροπια που προτεινει ως διεξοδο στο σημερινοα διεξοδο..ομως εδω ειμαστε εμεις και ελπιζουμε ΣΥΝΤΟΜΑ να βρει το αυτονοητο θαρρος για βαθιες τομες...αν μη τι αλλο γι αυτο τον ψηφισαμε

  7. stathis avatar
    stathis 12/02/2010 13:21:45

    Διατιθεται ιθαγενεια ελληνικη εν ισχυ...δεκτος καθε τεχνικος ελεγχος ! Επισης ανταλλασεται και με χρηματικο ποσον (θελω να στηριξω το ελλειμα της ελλαδας παραυτα ) ! Σε περιπτωση ανταλλαγης με αλλοδαπη τα επιπλεον χρηματα που τυχον χρειαστουν παρακαλω σε ενιαια προοδευτικη κλιμακουμενη δοση αλλιως θα απευθυνθω στο Δ.Ν.Τ για τεχνοκρατικη βοηθεια ! ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ ! ! ! !

  8. Ταξιδιάρης avatar
    Ταξιδιάρης 12/02/2010 15:14:25

    Σε μια διαλυμενη χωρα δεν καταλαβαινω γιατι ακομα ασχολειστε με εθνικα θεματα.Το βασικο ειναι να εχουμε να την βγαζουμε,αφου παντα με δανεικα δουλευε το συστημα.Δλδ αν πουμε τα Σκοπια Μακεδονια τι θα γινει?Τπτ προφανως.Αν μπει η Τουρκια στην Ευρωπη τι θα γινει?Θα γινουμε χειροτερα απο οτι ειμαστε?Οχι προφανως.Η πεινα πεινα κ η ελληνοπρεπεια ελληνοπρεπεια ομως,δεν αλλαζει ο Ελληναρας.

    • what avatar
      what @ Ταξιδιάρης 12/02/2010 18:09:23

      Τι ... αστεία υπεραπλούστευση είναι αυτή;
      Ξέρεις υπάρχουν και φτωχοί άνθρωποι που νοιάζονται για την πατρίδα τους ακόμα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ταξιδιάρης 12/02/2010 18:31:11

      Αν μπει η Τουρκία στην Ευρώπη, ο εποικισμός της χώρας μας με μουσουλμάνους μετανάστες θα γίνει πιο εύκολος. Όλα μας τα διπλωματικά όπλα απέναντι στην Τουρκία θα έχουν χαθεί.

      Για να καταλάβεις πόσο λάθος είναι αυτό που λες, σκέψου ότι 200.000 Έλληνες έχασαν τα σπίτια τους, τις περιουσίες τους, τους συγγενείς τους στην Κύπρο, το 1974, εξαιτίας της Τουρκίας. Θα ήθελες αυτό αύριο να γίνει στη Μακεδονία ανοίγοντας κερκόπορτες στους Σκοπιανούς, που μπορεί να αξιοποιηθούν σε εύθετο χρόνο με τη βοήθεια διαφόρων "φίλων" μας;

      Ναι, λοιπόν, τα εθνικά θέματα όταν δεν τα προσέχεις, θα μας κάνουν να γίνουμε πολύ-πολύ χειρότερο από ότι είμαστε. Έτσι απλά.

  9. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 12/02/2010 15:43:04

    Σαν "φιλες φιλοι" πιθανον να μην εχουμε προβλημα.
    Αλλα αν υπαρχει εστω και ενα 10% του Ελληνικου λαου που δεν καταλαβε που το παει ο ΓΑΠ,εχουμε ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

  10. man8os avatar
    man8os 12/02/2010 15:56:40

    Η Γερμανια φαινετε απροθυμη να μας δωσει οικονομικη βοηθεια...
    Τελικα η Γαλλια ειναι η μονη προθυμη να μας σωσει. Αρα το συμπερασμα ειναι οτι ανηκουμε στην Γαλλικη σφαιρα επηροης.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ man8os 12/02/2010 18:28:31

      Θα έλεγα, μη βάζεις και στοίχημα ότι θέλουν να μας σώσουν. Απλώς είναι πιο διπλωμάτες από τους Γερμανούς, που μας το λένε στα μούτρα μας.

      Εγώ ρε παιδιά, το λέω. Δεν θέλω να μας σώσουν. Αν μας σώσουν, δεν θα βάλουμε ποτέ μυαλό.

  11. λαζαρος avatar
    λαζαρος 12/02/2010 15:59:20

    και πριν τον β παγκοσμιο το μεγαλυτερο μερος του χρεους μας ανηκε στην γαλλια...αλλα κατερρευσε με τον πρωτο παγκοσμιο και ηρθαν οι φιλοι μας οι αγγλοιαμερικανοι αντ αυτων..

  12. Άφατος avatar
    Άφατος 12/02/2010 17:25:49

    Ποιο σύνθετο όνομα; Σκέτο "Μακεδονία" το θέλουν. Ας μην τα ρίχνουμε όλα στον ΓΑΠ, όμως. Κι ο Κωστάκης ο Καραμανλής έβαλε το χεράκι του να πέσει η κυβέρνησή του.

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 12/02/2010 18:02:47

    Η μονη λεξη που μεπορει να περιγραψει την κατασταση στην οποια μας εφεραν οι ΠΑΣΟΚισταΝΟΙ νεοταξιτες ειναι ΚΛΑΥΣΙΓΕΛΩΣ.
    Μα, τα λεμε τοσο καιρο τωρα οτι ο μπραβογιωργακης με την ελαστικη συνειδηση του μπορει να κανει ο,τι του κατεβει, αρκει να "σωσει" την οικονομια. Απο ζεϊμπεκικο μεχρι και "λιγοτερο" χωμα για να μπορει να κοιμαται ησυχος. αλλα λογαριαζει χωρις το Λαο. βλεπω νεοστημενα Γουδι(α).

  14. Giannis76 avatar
    Giannis76 12/02/2010 21:06:57

    Ρε "Γουδί" που χρειάζονται κάποιοι Αλογοσκούφηδες και Καραμανλήδες για την κατάσταση που μας φέρανε.
    Α και να μην ξεχάσω τον κ. "Τίποτα" τον Αβραμόπουλο που χρέωσε την χώρα με 6 εκατομμύρια παραπάνω εμβόλια. Τι στο διάλο για τους σκύλους τα παρήγγειλε?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Giannis76 12/02/2010 21:21:07

      Φίλε Γιάννη, και η Γερμανία επέστρεψε ένα σωρό εμβόλια και όλα τα κράτη, που έπεσαν θύματα αυτής της διεθνούς απάτης που ακούει στο όνομα "νέα γρίππη".

      Από κει και πέρα, να το συζητήσουμε. Τι ακριβώς έκαναν ο Καραμανλής και ο Αλογοσκούφης και μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση. Για πες μας συγκεκριμένα και όχι έτσι αόριστα και αναπόδεικτα. Γιατί, ξέρεις, υπήρχε και μια διεθνής κρίση, που μην κάνετε σαν να μην υπήρξε, και υπήρχε και ένα τεράστιο χρέος που κληρονόμησαν από το ΠΑΣΟΚ.

      Για πες μας λοιπόν εσύ με ποιες ακριβώς κινήσεις τους έκαναν κακό στην Ελλάδα ο Καραμανλής και ο Αλογοσκούφης.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Giannis76 12/02/2010 21:21:38

      Γουδί και γουδοχέρι.

  15. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 12/02/2010 22:00:16

    Έτσι ,έτσι....είναι πασόκος ο άνθρωπος και ξέρει ποιοί φταίνε....δε΄ν μπορεί ο "αρχηγός "να τα λέει και εμείς να μην τον υποστηρίζουμε......
    Μωρέ ντροπή ρε......υπάρχει άνθρωπος στην Ελλάδα σήμερα που δεν ξέρει τί έγινε; Που δεν πήρε πρέφα το μεγάλο φαγοπότι εδώ και τριάντα χρόνια; Όλος ο κόσμος (στην κυριολεξία) το έμαθε.....όλη η υδρόγειος.....εμείς είμαστε κολημένοι εκεί; στο δικό μας; γιατί; μήπως φάγαμε κι εμείς λιγουλάκι; λιγάκι ε; να τοσο;πόσο λίγο; τοσο; ε; έλα τώρα μην ντέπεσαι μεταξύ μας τα λέμε......
    λίγο ;τόσο; και ποιός ξέρει ...δικοί μας είναι επάνω ....κάτι θα ξαναδαγκώσουμε κι εμείς............'ασε να λένε καημένε.... κρίση....αηδίες.....αυτοί οι ΝΔούλες φταίνε........