#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2008 13:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γιατί οι δημοσιογράφοι τα βάζουν με τους απεργούς

Γράφει η JULIA X: Διάβασα στο ΠΑΡΟΝ της ΚΥΡΙΑΚΗΣ (σελ. 27 και 30) ότι πάλι η α-κυβέρνητη πέρασε χαριστικό νόμο για τους δημοσιογράφους (νόμος Πετραλιά). Έκανε ειδικό ταμείο για τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης στο οποίο ΔΕΝ μετέχουν όμως ούτε μοντέρ, ηχολήπτες, σκηνοθέτες, ηθοποιοί, σεναριογράφοι, ούτε κανείς άλλος εργαζόμενος σε κανάλια, ή ραδιόφωνο, ή portal, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ. Έτσι έχουμε και λέμε: AYΞΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ 300 ΕΥΡΩ ΟΙ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ - ΔΕΝ ΘΙΓΕΤΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΕΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 5ΕΤΙΑ) - ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΔΟΜΗΜΕΝΟ ΟΜΟΛΟΓΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΔΟΕΑΠ ...ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΜΕ ΦΟΥΛ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ!

Σχόλιό μας: Θυμάστε βεβαίως τι έγινε την άλλη φορά με τους δημοσιογράφους. Ούτε κιχ τώρα και οι μεν και η δε (κυβέρνηση). Αυτό λέγεται «ανεξαρτησία της δημοσιογραφίας» και «ελευθεροτυπία». Το θέμα όμως του ομολόγου του ΤΣΠΕΑΘ δεν τέλειωσε. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 10/03/2008 14:14:28

    Α ρε τέταρτη εξουσία με τις τέσσερις μασέλες!!!:D :D :D :P :P :P.
    .

    Το ομόλογο του ΤΣΠΕΑΘ θα τελειώσει ευνοϊκά δια τους κλέπτας. ;).
    .

  2. Βασίλης avatar
    Βασίλης 10/03/2008 15:33:45

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟΝ Ο Μ ΚΑΨΗΣ ΚΑΙ Η ΣΠΥΡΑΚΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΑΡΙΞΑΝ ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΝΟΠ.ΟΥΣΤ ΚΟΠΡΟΙ.

  3. ΑΠΕΡΓΟΣ avatar
    ΑΠΕΡΓΟΣ 10/03/2008 19:04:14

    Οι μεγαλοδημοσιογράφοι-λακέδες του συστήματος, (εργοδοτών και πολιτικών), που δέκα όλοι κι όλοι παίρνουν το μήνα όσα .ολοι οι εργαζόμενοι στο σταθμό Καρδιάς, λυσάξανε στην προπαγάνδα και την παραπληροφόρηση.Η απεργία είναι των ...συνδικαλιστών κι όχι των εργαζομένων... Το ρεύμα το κόβουν οι απεργοί κι όχι η ΔΕΗ... Η γιαγιά πέθανε επειδή κόπηκε το ρεύμα κι όχι επειδή είχε ηλίθιο γιο...
    Λακέδες τα πήρατε από την Πετραλιά και ξεσαλώσατε, λακέδες !...

  4. αμαν avatar
    αμαν 10/03/2008 19:34:19

    Το άλλο factorx , το χθεσινό , το μεσαίο ....
    Τι έγινε ?

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/03/2008 20:38:33

    Όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι, αλλά μερικοί είναι πιό ίσοι από τους άλλους. Οι πιό ίσοι είναι αυτοί που σχεδιάζοντας ένα δομημένο ομόλογο ΞΕΡΟΥΝ ότι είναι εργαλείο διάρηξης (ή διάρρηξης;)

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 10/03/2008 22:52:35

    Ο Κουρδιστός γράφει για συνάντηση Τσίπρα Παπαρήγα. Είναι αλήθεια ή κάνει πλάκα πάλι?

  7. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 11/03/2008 00:32:41

    Ξυπνήσανε και τ' αμερικανάκια, κουμπάρα!

    Poll: Americans lose faith in media
    Mon, 10 Mar 2008 17:27:38

    A new opinion poll suggests that over 54 percent of Americans do not trust mainstream media and consider news websites more reliable.

    Some 41 percent said they trust the 'Internet news and information websites' more than the press.

    The new Harris Interactive survey reflects the findings of a Harvard University study conducted last year, which found 'nearly two-thirds of Americans have no faith in campaign coverage by the news media'.

    The poll indicates that only 30 percent 'tend to trust the press', while 44 percent say Radio is the most trusted media in the United States.

    The poll suggests that the selective media coverage of the ongoing Iraq war has caused Americans to lose faith in mainstream media.

    MD/HGH - http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=46837&sectionid=3510203

  8. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 11/03/2008 00:48:30

    τελικα ο Κ Καραμανλης ο Β ο μικρός έλεγε αλήθεια
    Η κυβερνηση ουτε εκβιαζει ούτε εκβιάζεται ΕΞΑΓΟΡΑΖΕΙ!!!

  9. arispap avatar
    arispap 11/03/2008 03:50:25

    ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΛΟΓΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
    ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΒΗΜΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙΤΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.
    ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΟΥΤΕ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΗ ΟΥΤΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ
    ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.
    ΟΙ ΓΕΜΜΟΠΙΤΕΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΛΕΒΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΑΔΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΟΠΟΙΟΣ
    ΚΑΤΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ.ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΠΟΝΑΕΙ.

  10. nikos avatar
    nikos 11/03/2008 05:01:35

    Το νομοσχέδιο εξαιρεί τους εργαζόμενους στα ΜΜΕ με το μοναδικό επιχείρημα του κ. Σόμπολου ότι ο ταμείο των δημοσιογράφων δεν είναι ελλειμματικό .
    Η Βουλή των Ελλήνων φρόντισε νωρίτερα :
    - Με μια (1) ημέρα θητεία !!!! να προσθέσει περίπου 1200 Ε στις συντάξεις των Γεν. Διευθυντών .
    - Φρόντισε ακόμη με θητεία 3 ετών !!!! να συνταξιοδοτεί και όχι με συντάξεις πείνας τους Γεν. Γραμματείς των Υπουργείων .
    - Τακτοποίησε με 4 έτη θητεία την συνταξούλα ….. των Βουλευτών.
    - Ούτε κουβέντα για το ταμείο (αυτασφάλιση) των υπαλλήλων της Βουλής.
    - Αν οι ρυθμίσεις αυτές έγιναν επειδή είναι δίκαιες είναι παντελώς ατεκμηρίωτο. Αν πάλι ψηφίστηκαν επειδή αφορούν λίγους η αντίφαση είναι τεράστια όταν ισχυρίζεστε ότι φέρατε το νομοσχέδιο του ασφαλιστικού για τους πολλούς.
    - Η περίφημη ανταποδοτικότητα , βασική φιλοσοφία των Νόμων Σουφλιά, Σιούφα, Ρέππα που βρίσκει επιτέλους την εφαρμογή της. Μήπως στην επιστροφή των πληρωμένων ενσήμων όσων δεν έχουν συμπληρώσει το κατώτερο όριο για συνταξιοδότηση και το κράτος κλέβει από τη ..φτώχεια τους;
    - Πότε επιτέλους μας λέτε την αλήθεια, όταν επειδή ζούμε σε καθεστώς φιλελευθερισμού και στην ζούγκλα της παγκοσμιοποίησης, μπορούμε και πρέπει να λειτουργήσουμε ανταγωνιστικά , ή όταν ολοκληρωτικά μας ισοπεδώνετε στον πυθμένα του λασποπήγαδου;

  11. "e-πολίτης" avatar
    "e-πολίτης" 11/03/2008 12:02:34

    TO WHOM IT MAY CONCERN

    "Συστατικό στοιχείο συγκρότησης της Δεξιάς στο χώρο της νεολαίας κατά την μεταπολίτευση υπήρξε η κ α τ ά ρ ρ ι ψ η του "μύθου του Πολυτεχνείου". Μόλις ισχυροποιήθηκε πολιτικά η ΟΝΝΕΔ, επιχείρησε τον πλήρη διαχωρισμό της από τις άλλες νεολαίες. Στον εορτασμό της δεκάτης επετείου (1983) τέθηκε θέμα αποχώρησης της οργάνωσης κάτω από την πίεση του γραμματέα της μαθητικής ΜΑΚΙ Ν ί κ ο υ Χ α τ ζ η ν ι κ ο λ ά ο υ, με το επιχείρημα ότι "οι μαθητές που ψήφισαν Δεξιά κατά τις πρόσφατες εκλογές για τις μαθητικές κοινότητες και τα δεκαπενταμελή συμβούλια, δ ε ν θ έ λ ο υ ν ο ύ τ ε ν' α κ ο ύ σ ο υ ν για το Πολυτεχνείο" ("Συναγερμός", 4/11/83). Πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ ήταν ο ("σκληρός" τότε) Βασίλης Μιχαλολιάκος και αντιπρόεδρος ο (ακροδεξιός σήμερα) Μανώλης Μανωλάκος", "ιός", "Ελευθεροτυπία", 20-11-2004

  12. Giannis_Rebelos avatar
    Giannis_Rebelos 11/03/2008 21:17:47

    Ζήτω η Ελληνική Αδέσμευτη Δημοσιογραφία!!!

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 11/03/2008 23:11:28

    Όταν όλοι καταλάβουμε (μηδέ του γράφοντος εξαιρουμένου) τι βρωμερά κουμάσια είναι και τι άθλιο ρόλο παίζουν οι μεγαλο-δημοσιογράφοι και τα κανάλια τους και γυρίσουμε το "μαγικό κουμπάκι", τότε και το τέλος τους δεν θαργήσει. Έως τότε, τα blog, όπως ιδιαίτερα το παρόν, ΙΣΩΣ είναι το (κύριο) μέσον ενημέρωσης και διαμόρφωσης της πολιτικής και κοινωνικής μας συνείδησης και συνακόλουθης πράξης μας.