#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2011 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γιατί μας έχουν βάλει το μαχαίρι στον λαιμό



Μια ιστορία κυκλοφορεί στην πιάτσα σχετικά με τις διαπραγματεύσεις που κάνει η τρόικα στην Ελλάδα και την αντιμετώπιση που έχει από κάποιους κουτοπόνηρους υπουργούς που πιστεύουν ότι έτσι θα διασώσουν το πολιτικό τους προφίλ και δεν θα στραφεί ο κόσμος εναντίον τους.

Δεν έχει σημασία το όνομα του υπουργού αλλά η ιστορία είναι πέρα για πέρα αληθινή:

Έχει, λοιπόν, το τεχνικό κλιμάκιο της τρόικας συζητήσεις με υπουργό, υφυπουργό και άλλους υπηρεσιακούς παράγοντες. Μεταξύ των μελών της τρόικας βρίσκεται και κάποιος ο οποίος γνωρίζει άψογα ελληνικά, κάτι που όμως αγνοεί ο υπουργός. Όταν, λοιπόν, η τρόικα απαιτεί κάτι, ο υπουργός γυρνά στον υφυπουργό του και του λέει: Πες τους ότι θα το κάνουμε και μετά να πάνε να γα.....

Ακούει ο τροικάνος που ξέρει ελληνικά τι είπε ο υπουργός και του επιτίθεται: Είναι ντροπή αυτά που λέτε, πώς μας συμπεριφέρεστε έτσι. Από εδώ και στο εξής η κουβέντα μαζί σας τελειώνει.

Το συμπέρασμα είναι ότι ο υπουργός, ως γνήσιος πονηρός Νεοέλληνας προσπάθησε να ξεγελάσει την τρόικα η οποία είναι αδίστακτη.

Με κάτι τέτοια φτάσαμε εδώ που φτάσαμε και οι δανειστές μας έχουν βάλει το μαχαίρι στο λαιμό.

Επιβεβαιώνονται έτσι όσα γράφαμε χθες: Δεν κινδυνεύουμε από την χρεοκοπία, αλλά από ...την κυβέρνηση.

Μια κυβέρνηση της οποίας ο επικεφαλής αφού συκοφάντησε την προηγούμενη κυβέρνηση και διέσυρε την χώρα έφερε στην Ελλάδα το ΔΝΤ, μαζί με τον φίλο του τον Strauss- Kahn, αλλά δεν ...κατάλαβε ότι για να ..σώσει την Ελλάδα έπρεπε πρώτα να πυροβολήσει ... το παιδί του μπαμπά του, το βαθύ κράτος του ΠΑΣΟΚ, το πράσινο κράτος, το "σύστημα ΠΑΣΟΚ", πέστε το όπως θέλετε, το ίδιο είναι. Κι αυτό δεν μπορεί να το κάνει.

Και όπως έχουμε γράψει πολλές φορές τα μέτρα δεν μπορούν να εφαρμοστούν για τους εξής απλούς λόγους:

1. Είναι κοινωνικά άδικα

2. Καλείται να τα υλοποιήσει μια ανίκανη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, οι υπουργοί της οποίας ενδιαφέρονται μόνο για το πως θα γλιτώσουν, ή πως θα βολέψουν τους ψηφοφόρους τους,

3. Αφορούν ένας κράτος που διογκώθηκε από το ίδιο ΠΑΣΟΚ και το οποίο ανθίσταται τώρα απεγνωσμένα.

Γι αυτούς τους λόγους η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ μόνο φαύλους κύκλους και μαύρες τρύπες μπορεί να ... παράγει

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 21/09/2011 13:45:44

    το Σαββατοκύριακο ακριβός αυτό είπαν οι Ευρωπαίοι ..στο αργιογουρουνο μας στο Βρότσλαφ

  2. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 21/09/2011 13:46:55

    Ο τελευταίος που θα υπερασπιστεί την πράσινη πανούκλα είμαι εγώ.
    Πως μπορούμε όμως να ξέρουμε αν είναι αληθινό το περιστατικό?
    Πως είναι δυνατόν να διέρρευσε?

    • factorx avatar
      factorx @ (A)θανάσης 21/09/2011 13:54:23

      Καλά που ζεις... τα πάντα διερρέουν, άλλο αν δεν τα γράφουν

      • ataktos avatar
        ataktos @ factorx 21/09/2011 14:17:49

        καλά στο σπίτι μας έγινε η σύσκεψη .. Βρότσλαφ εκει που διέπρεψε ο Καραθεοδωρής

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ (A)θανάσης 21/09/2011 14:02:11

      Καλό θα ήταν τότε να ξέρουμε περισσότερες λεπτομέρειες! Θα ήθελα να το διαδώσω, αλλά το πρώτο που θα με ρωτήσουν είναι "που το ξέρεις?"...

      • Αυτόνομος avatar
        Αυτόνομος @ (A)θανάσης 21/09/2011 14:10:27

        Αφελής, είσαι, ή το κάνεις εξεπίτηδες; Αν γράψει το όνομα θα τον ξεσκίσουν στις αγωγές - και ούτε έχει σημασία άλλωστε. Πόσες φορές έχει διαψευστεί το antinews; Εγώ δεν θυμάμαι καμία

        • (A)θανάσης avatar
          (A)θανάσης @ Αυτόνομος 21/09/2011 14:43:47

          Ούτε όνομα ζήτησα, αν πρόσεξες, (όσο για τόσο μου κόβει), ούτε το antinews αμφισβήτησα...

          • juliet avatar
            juliet @ (A)θανάσης 21/09/2011 15:45:56

            (Α)θανάση,
            δεν έχεις μάθει ότι στην Ελλάδα αν το ξέρει πάνω από ένας ,το γνωρίζει η μισή Ελλάδα, δύο όλη,χαχαχα.
            Μου θυμίζεις ,βρε Αθανάση ,κάποια ''φίλη'' που όταν της έλεγες κάτι ρωτουσε ποιός το είπε,για να πάει να το πει με ονόματα.

          • (A)θανάσης avatar
            (A)θανάσης @ juliet 21/09/2011 16:06:30

            Ρε Τζουλιέτα, δεν μιλάμε για κουτσομπολιό εδώ! Για το μέλλον μας μιλάμε, που κρέμεται από τ.. .... των κρετίνων!

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 21/09/2011 17:14:23

            Εχουνε ξεφύγει ,το φίδι όταν ξεψυχάει θα προσπαθήσει να σε δαγκώσει ,και εδώ έχουμε να κάνουμε με οργανωμένη ομάδα ,αν ανοίξεις τώρα το κανάλι της Βουλής θα ακούσεις για τις καταγγελίες τεχνητής διόγκωση ελλείματος.

      • ataktos avatar
        ataktos @ (A)θανάσης 21/09/2011 14:21:22

        παρακολουθα σε παρακαλώ σημερινές .. ειδήσεις της κρατικής τηλεόρασης της Πολωνιας ...

        • AUD avatar
          AUD @ ataktos 21/09/2011 14:25:54

          how? εχει κανα link?

        • factorx avatar
          factorx @ ataktos 21/09/2011 14:49:55

          ρε Ατακτε μας δουλεύεις; Ποιος ξέρει πολωνικά έδω μέσα εκτός απο σένα

  3. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 21/09/2011 13:55:25

    Μήπως από κάποιον που εποφθαλμιά την θέση του υπουργού (γιατί οι άνθρωποι είναι και πολύ μαζόχες,αρκεί να γίνουν υπουργοί), ή απλώς ‘‘εξοφλούσε’’ λογαριασμούς.

  4. zame avatar
    zame 21/09/2011 13:55:41

    (Αφορούν ένας κράτος που διογκώθηκε από το ίδιο ΠΑΣΟΚ και το οποίο ανθίσταται τώρα απεγνωσμένα.)
    γιαυτο φωναζω πως ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ. (& ας την γλυτωσανε το 89..)

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/09/2011 13:56:14

    Ο εν λόγω τροϊκανός, ήταν Έλληνας ή απλώς ήξερε ελληνικά;

    • AUD avatar
      AUD @ Αυριανιστής 21/09/2011 14:24:58

      όπως και να έχει ρε Αυρ. τι σημασία έχει πλέων.. !!

    • The Saint avatar
      The Saint @ Αυριανιστής 21/09/2011 14:46:36

      Αν ηταν Ελληνας θα το ηξερε ο υπουργός φυντάνι...

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/09/2011 14:22:14

    Ακριβώς αυτό συμβαίνει, και θα πληρώσουν τις χοντράδες και την ψευτομαγκιά των "παραγωγικών" υπουργών ουκ ολίγοι "αντιπαραγωγικοί κοπρίτες" των οποίων προΐστανται, ποικιλοτρόπως. Διότι της τζάμπα μαγκιάς τους, έπεται πάντα η άμετρη οσφυοκαμψία.

    Δυστυχώς έχω κι εγώ παρευρεθεί σε αντίστοιχες σκηνές, όπου σε συζήτηση με Γερμανούς, ή Αμερικανούς, για συγκεκριμένα θέματα, άκουσα κάποιους να "στολίζουν" στα ελληνικά, off the record, αλλά μεγαλοφώνως, τους συνομιλητές τους, και απορούσα αισθανόμενος ντροπή τι είδους ψευτο-ηρωϊσμός τάχα να είναι αυτός; Αλλά η απάντηση είναι εύκολη, είναι απλώς η αυθάδεια του δουλοπρεπούς κουτοπόνηρου.

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 21/09/2011 14:25:33

    θελω να πω κατι..σημερα ειδα την ωραια του Κεφαλογιαννη κορη στη νετ να μιλαει καινα μην λεει τι θα κανει ο Σαμαρας αν βγει..

    πως θα πεισθουμε? εγω πιστευω οτι απλα ο Σαμαρας νδ δεξια κλπ θα αποκρατικοποιησει διαφορες εταιριες,,πιο οργανωμενα ισως,,και με αναπτυξη οσο γινεται,,και θα προσπαθησει να φερει επενδυσεις,,οπως τα λιμανια πχ..

    και με το βαρος στην αναπτυξη της ιδιωτικης οικονομια θα μπορεσει να ελαφρωσει τους φορους και να επαναφερει τι χαμηλες συνταξεις..

    στο "που θα βρει λεφτα "αυτη ειναι η απαντηση,,γιατι δεν την λενε?

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/09/2011 14:57:44

    Κουράγιο. Την Παρασκευή το πρωί καταφτάνει ο πατριάρχης Βαρθολομαίος να μας ευλογήσει.

    • juliet avatar
      juliet @ Strange Attractor 21/09/2011 15:26:36

      S.A ,χαιρετώ
      Μέχρι τότε θα μας ευλογεί ο Μπένυ.....ή μάλλον θα μας νουθετεί ,τι πρέπει να κάνουμε για να κερδίσουμε τον πράσινο παράδεισο .

      • Απολλώνιος avatar
        Απολλώνιος @ juliet 22/09/2011 01:07:27

        "Σκύψε ευλογημένη!"

        • juliet avatar
          juliet @ Απολλώνιος 22/09/2011 20:26:49

          Χαχαχαχαχαχα..........

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Strange Attractor 21/09/2011 15:47:19

      Με την ευκαιρία, έμαθα οτι ο Αρχιεπίσκοπός μας έφυγε, ή θα φύγει για Γερμανία, προκειμένου να υποβληθεί σε επέμβαση.
      Δέν είναι ίσως σωστό να παίζουμε με θέματα υγείας, αλλά γιατί δέν μένει Ελλάδα να εξυπηρετηθεί από το σύστημα υγείας του κ. Λοβέρδου;Δέν του έχει εμπιστοσύνη; Να μας το πεί ευθέως. Δηλαδή, με τα χρήματα της εκκλησίας-- στην ουσία με τον οβολό των πιστών Ελλήνων-- πηγαίνουμε στο εξωτερικό στα μεγάλα νοσοκομεία; Αιδώς.....

      • lampros avatar
        lampros @ Ariadne 21/09/2011 17:14:01

        Ό,τι να'ναι...

        Μνημόνιο, κατοχή, τρόικα, ΓΑΠ.

        Εσύ εδώ εντοπίζεις το πρόβλημα;

        Οι «πιστοί Έλληνες» πάντως δεν έχουν αντίρρηση να πάει ο οβολός τους και στην θεραπεία του αρχιεπισκόπου.

        Την «αιδώ» δεν καταλαβαίνω που την είδες να χρειάζεται.

        Για διασκέδαση θα πάει ο άνθρωπος ή θα τα φάει σε αστακομακαρονάδες;

        Έλεως, λίγη στοιχειώδης λογική...

        • Ariadne avatar
          Ariadne @ lampros 21/09/2011 18:14:11

          Lampro, άν πρόσεξες, έγραψα οτι δέν είναι σωστό να παίζουμε με θέματα υγείας.΄Ομως ,η αιδώς Lampro, πάει στο ότι δέν χρησιμοποιέι τα ελληνικά νοσοκομεία τα οποία ο κ. Λοβέρδος θεωρεί ικανά και επαρκή, για την περίθαλψη των Ελλήνων.Αλλά μάλλον θα εννοεί τους "άλλους " ΄Ελληνες. Και γιατί παρακαλώ να μήν πάει εκεί που θα πάω και εγώ άν αρρωστήσω και ο καθένας μας και να δώσει η εκκλησία λίγα χρήματα για τον "κορβανά".
          Τέλος πάντων, είναι θέμα πώς το βλέπει κανείς.

  9. Νίκος π avatar
    Νίκος π 21/09/2011 15:22:16

    ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΑΜΑΡΑ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ;ΘΑ ΦΙΛΟΤΙΜΗΘΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ

    • abyssus avatar
      abyssus @ Νίκος π 21/09/2011 15:58:22

      Γιατί; είδες μήπως το Σαμαρά να βιάζεται να κυβερνήσει; Όπως είπε θα παρακαλέσουν για να κυβερνήσει. Και βέβαια μέχρι τότε θα έχει καταστραφεί το ελληνικό κράτος και θα έχει τη χαρά και την τιμή να το ξαναφτιάξει από την αρχή. Εν τωμεταξύ βέβαια μαζί με τα ξερά και τα χλωρά κι ο σώζων εαυτό σωθήτω κ.λπ. κ.λπ. αλλά ποιός νοιάζεται; Όποιος και να νοιάζεται δύναμη δεν έχει οπότε δε μετράει. Χαίρε κεχαριτωμένη δημοκρατία!

  10. Ιωαννης avatar
    Ιωαννης 21/09/2011 15:41:44

    Ό αρθρογράφος του κειμένου παρακαλώ να απαντήσει σε αυτό.Δεν είναι το ζητούμενο αν τα μέτρα είναι κοινωνικά άδικα.Κάποιος μπορεί να πει οτι είναι δίκαια.Απο ποιά σκοπιά το βλέπει κανείς.Το ζητούμενο είναι, το μνημόνιο και η δανειακή σύμβαση είναι αντισυνταγματικά; Έχει ενεργοποιηθεί το άρθρο 120 του Συντάγματος; Πρέπει ο λαός πλέον να πάρει την τύχη στα χέρια του;Αυτοί που κάνουν αυτά τα πράγματα είναι δοσίλογοι και ένοχοι για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ;
    Μπορείς σε παρακαλώ κύριε αρθρογράφε να μου απαντήσεις σε αυτά;
    Ευχαριστώ
    Ιωάννης

    • factorx avatar
      factorx @ Ιωαννης 21/09/2011 15:50:36

      Ιωάννη λες μεγάλες και εύκολες κουβέντες.

  11. φωνη avatar
    φωνη 21/09/2011 15:51:33

    Μια ακόμη απόδειξη του χθεσινού σας τίτλου σε κάποιο άρθρο με άλλο θέμα.: "Διεθνές ρεζίλι με τα καμώματα της κυβέρνησης"

  12. juliet avatar
    juliet 21/09/2011 17:51:36

    μη μαλώνετε ,σημασία έχει να σωθεί ο ποιμήν! πάντα τα πρόβατα σφάζουνε και τρώνε.
    Μάλλον στο Λοβέρδο δεν έχει εμπιστοσύνη,φοβάται εμφυτεύσεις ''πονηρών βλαστών''.
    Πόσος κόσμος πεθαίνει....πόσος πεινάει ,πόσοι γέροντες πεθαίνουν μόνοι και πόσοι θα πεθάνουν απο το κρύο και την ανέχεια.
    Συγγνώμη ,αλλά δεν είμαι και πολύ του παπαδαριού,παντού υπάρχουν εξαιρέσεις αυτό δεν το αμφισβητώ αλλά το σύνολο ....

  13. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/09/2011 19:22:09

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ....

    ΤΜΗΜΑΤΑΡΧΗΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΟΣ ΑΠΕΙΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΥΦΙΣΤΑ-
    ΜΕΝΟ ΤΟΥ,ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΦΥΤΕΨΕΙ ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ
    ΚΕΦΑΛΙ,ΕΑΝ ΤΟΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΣΤΑ 5 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΛΥΣΗ,ΠΟΥ ΤΟΥ
    ΖΗΤΗΣΕ Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΟΥ.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....
    ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΕΙ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥ-
    ΡΟΥΣ.....ΘΑ ΠΕΡΙΚΟΨΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ,ΠΡΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΚΛΙΜΑΚΟΣ.

    ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ,ΠΡΟΒΑΛΟΝΤΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ,ΤΟΥΣ 25.000
    ΝΕΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ ΕΤΩΝ 2010-2011,ΕΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙ
    ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΩΝ ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΩΝ ΤΗΣ ΝΔ......

    ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΝΔ ΠΡΟΣ ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.....
    ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΜΕ, ΤΥΧΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟΝ Η/Υ,ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ ΤΗ
    ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ,ΝΑ ΠΕΡΙΚΟΨΕΙ ΤΗ ΜΙΣΘΟ-
    ΔΟΣΙΑ,ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ,ΚΑΤΑ 30% ΛΙΓΟΤΕΡΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ,ΩΣΤΕ
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΒΑΘΜΟΥ,ΘΕΣΗΣ,ΗΛΙΚΙΑΣ,ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΕΤΣΙ,ΑΦΟΥ
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΜΙΣΘΟ .

  14. Aίθρα avatar
    Aίθρα 21/09/2011 20:19:07

    Θα έπρεπε να ντρέπονται.

  15. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 22/09/2011 00:18:48

    Δεν υπάρχει τρόπος να μάθουμε;
    Μη πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό......