#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/04/2008 16:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γιατί "καίγονται" οι Αμερικάνοι

Η αμερικανική κυβέρνηση βιάζεται να κλείσει το θέμα των Σκοπίων , όπως και τα άλλα «ανοικτά» στην περιοχή, επειδή μεταξύ των άλλων φοβούνται μήπως μετά την απομάκρυνσή τους από την εξουσία στις εκλογές του Νοεμβρίου του 2008, γίνουν αλλαγές από τους …«χορηγούς» των Δημοκρατικών στα μεγάλα έργα στην περιοχή. Το greekamericannewsagency αναφέρει ως παράδειγμα τη μεγαλύτερη αμερικανική στρατιωτική βάση στον κόσμο το Camp Bondsteel, στο Κόσσοβο. Το κατασκεύασε η εταιρεία Halliburton (που ως γνωστό διετέλεσε διευθύνων σύμβουλος ο αντιπρόεδρος των ΗΠΑ, Dick Cheney, μέχρι το 2000 ) και την «συντηρεί» χάρη σε ένα από τα ακριβότερα συμβόλαια που υπέγραψε ποτέ το Πεντάγωνο των ΗΠΑ. Η Halliburton όμως δραστηριοποιείται στα Βαλκάνια και σε πλήθος έργων, με κύριο την μελέτη κατασκευής του ενεργειακού αγωγού ΑΜΒΟ, που... "συνέπεσε" να διέρχεται από την περιοχή της βάσης και θα μεταφέρει πετρέλαιο από το Μπουργκάς στην Αυλώνα. Στην ουσία δηλαδή καθιστά τις ΗΠΑ ρυθμιστές της "κάνουλας"... στο ρωσικό πετρέλαιο . Να λοιπόν ένα ακόμα διπλωματικό εργαλείο υπέρ της Ελλάδας και του βέτο για να κερδίσουμε χρόνο.


Κατά τα άλλα, τα προηγούμενα εξηγούν την στάση και του κ. Γ. Παπανδρέου, αλλά και «σοβαρών» εφημερίδων, όπως η «Καθημερινή» που ανακάλυψαν ξαφνικά τον αντιαμερικανισμό στην Ελλάδα και κρούουν τον «κώδωνα του κινδύνου» στην Ουάσιγκτον, με διαβήματα όπως αυτό το χθεσινό του αρχηγού του ΠΑΣΟΚ, ή περισπούδαστα άρθρα. Έρχονται οι Δημοκρατικοί και χάνουν οι Ρεπουμπλικάνοι και η …Ντόρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 01/04/2008 16:46:46

    Παρακαλώ μην γράφεις τέτοια εδώ διότι ο Τακης Α., Δημητράκης Π. της ΔΕΗ δεν σε διαβάζουν και στην σημερινή «Ημερίδα» έλεγαν για κυριαρχία στης αγορές Ενέργειας .
    Εδώ η Χώρα βυθίστηκε και αυτοί τον χαβαλέ τους .

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/04/2008 18:06:30

    Ενώ το πρόβλημα είναι αυτό που είναι, ενώ έχω πετάξει σκόρπιες ιδέες, αισθάνομαι ότι τουλάχιστον από αυτή την blogoσυζήτηση άρχισα να βλέπω και λογική και δέσιμο φαινομενικά παλαβών εξελίξεων.

    Η Μακεδονία, Ανω, Κάτω, Βόρεια, Νότια έχει ένα γεωγραφικό χαρaκτηριστικό που ξαναδιάβασα στο "History of the Balkans since 1453" του L.Stavrianos: Είναι το καλύτερο πέρασμα από την ορεινή Βαλκανική στην θάλασσα, όπως θα θυμούνται όσοι έχουν πάει οδικώς στα Σκόπια. Το πέρασμα είναι στρατηγικής σημασίας τόσο για θωρακισμένα όσο και για εύκολη οδική πρόσβαση.

    Αυτό μου εξηγεί γιατί οι Γερμανοί το κράτησαν για πάρτη τους στον Β' παγκόσμιο έχοντας δώσει τα προς Δυσμάς στους Ιταλοαλβανούς και τα προς Ανατολάς στους Γερμανοβούλγαρους. Και ενώ δεν απορίπτω το ωφελιμιστικό των βάσεων ή το στρατηγικό των αγωγών θεωρώ ότι οι Αμερικανοί κάνουν την δουλειά τους (και όχι αυτήν των Γερμανών) στην περιοχή θεωρώντας ότι με μας θα περνούν από την Θεσσαλονίκη και με τους Σκοπιανούς από το "πέρασμα". Με δύο ή τρείς συνιδιοκτήτες είναι πιό ευκολη η ζωή τους.

    Σε όλα αυτά, το μάθημα που αποκόμισα από την συζήτηση ότι όλοι προστατεύουν το δικό τους συμφέρον και ελπίζω οι κυβερνώντες μας να κάνουν το ίδιο για λογαριασμό μας (και όχι για προσωπική πάρτη τους).

  3. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 01/04/2008 18:51:25

    archaeopteryx -na kanoun simera opia kinis ine Diskolo.
    emis prepi na agnanteboume

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/04/2008 19:17:16

    συνταξιούχε, δεν σε ξέρω, αλλά μου θιμίζεις έναν ήρωα του παρελθόντως ονόματι Μποστ ("εγό παιδύ μου πάντα σου το έλεον, προσεχε της σόμπας το πετρέλεον)

    Το μόνο που κάνω είναι να αγναντεύω αλλά έχω αυτή την κακή συνήθεια της ψευδαίσθησης να καταλαβαίνω τι γίνεται...

  5. Suhoi avatar
    Suhoi 01/04/2008 20:43:45

    Ναι, και η κατασκευαστική εταιρεία που έφτιαξε τη βάση, είναι κυπριακή. Δραστηριοποιείται δε, και στην Ελλάδα, όπως επίσης και σε πολλές μεσανατολικές χώρες. Είναι η εταιρεία που συνήθως κατασκευάζει σχεδόν όλες τις αμερικάνικες βάσεις στον κόσμο.

  6. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 01/04/2008 22:36:41

    archaeopteryx Αρα το σωματείο μας ειναι αιτημο!!!!

  7. vampire avatar
    vampire 02/04/2008 10:12:42

    o politis-gr το χει αναφέρει πρώτος αλλά όπως φαίνεται αυτά που λέει πειράζουν κάποιους....και δεν κάνουν links....

  8. t;akis avatar