#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2011 10:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γιατί η διαπλοκή δεν θέλει μείωση της φορολογίας και επιτίθεται στον Σαμαρά



Αναρωτιόμαστε εδώ και μερικές ημέρες γιατί οι επιχειρηματίες αλλά και η διαπλοκή ειδικότερα με τα media δεν βγαίνει να πανηγυρίσει γιατί ένα αρχηγός κόμματος και εν αναμονή πρωθυπουργός λέει ότι θα μειώσει τη φορολογία τους.

Γιατί δηλαδή όταν ο Αντώνης Σαμαράς ανακοίνωνε την πρόθεσή του να μειώσει στο 15% τη φορολογία των επιχειρήσεων δε βγήκαν να πουν ότι είναι σωστό μέτρο, οι γνωστοί κήνσορες της επιχειρηματικότητας στην Ελλάδα;

Την έθαψαν την είδηση τα μέσα ενημέρωσης που φυσικά ελέγχονται από συγκεκριμένους επιχειρηματίες. Η απάντηση στο ερώτημα μας ήρθε αυθόρμητα.

Μα γιατί θα πλακώσουν οι ξένοι επιχειρηματίες και οι πολυεθνικές σε μια καθημαγμένη χώρα και θα τα πάρουν όλα. Θα πάρουν όλες τις δουλειές, θα έχουν χαμηλή φορολογία αλλά από την άλλη θα δημιουργήσουν ανάπτυξη, θέσεις εργασίας. Βλέπει λοιπόν η διαπλοκή ότι αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι αδύνατο να ανταγωνιστούν τους ξένους, και σου λένε ότι θα καταστραφούν. Δε θα πάρουν ούτε μια δουλειά και θα βαρέσουν κανόνι. Τους συμφέρει να κάνουν αυτοί κουμάντο και να ελέγχουν το παιχνίδι. Δε θέλουν ισχυρούς ξένους ομίλους πάνω από το κεφάλι τους. Διότι τότε θα αποδείξουν και την ανικανότητά τους αλλά κι ότι τόσα χρόνια με μίζες έπαιρναν τη δουλειά.

Γι’ αυτό η διαπλοκή δε θέλει να πάει ο τόπος μπροστά. Διαλυμένη χώρα θέλουν.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 30/05/2011 10:51:45

    Σωστό.. Αποκαρδιώνουν τον ανταγωνισμό και είμαι μόνο;.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 10:52:16

    Κοφαλες.... χαχαχαα και που να κανουν τους "φορολογικους παραδεισους"...ή
    Περιφέρειες Ειδικης Φορολογικης Μεταχειρησης.
    Οσον αφορα στο αρθρο, οπως εχω σημειωσει προχτες σε αυτο το θεμα συγκεκριμενα, φανταστειτε, να ερθουν πχ Τεχνικες Εταιριες και να κανουν εργα στο 1/3 του κοστους που εχουμε πληρωσει και με προνομιακους ορους και χρηματοδοτηση !! ( δεν ειναι φαντασια ειναι η πραγματικοτητα ! )
    Βαλτε μεσα και τα ΜΜΕ, και θα εχετε ολη την εικονα !
    Το ξεβρακωμα του Αιωνα, και δε θα φτανουν και παλι οι φυλακες μας.

    Μολις σηκωθει το Λουξεμβουργο, θα σας βαλω και το εντυπο μιας εταιριας η οποια "διαφημιζει" τις επενδυσεις εκει....!!!
    Η ιδια εταιρια εχει ερθει εδω!! και ειναι στη λιστα των Συμβουλων Αποκρατικοποιησεων ! βλεπετε καποια διαφορα στην αντιπετωπιση??

    Τελος Ισπανια Ολλανδια και Λουξεμβουργο, εχουν κανει εξωδικα να το πω στην Βραζιλια (σημειο G!! ) για την εξοδο τους απο τη λιστα που εχει αναρτησει η χωρα ως ( Luxemburg has been removed (2011 ) from a so-called Grey List and holding companies will no longer be subject to restrictions from the Brazilian Tax Authorities).......
    εδω τους εχω !!! αλλου παρακαλανε τα μεινεουν σε χαμηλη-προνομιακη φορολογια και αλλου θελουν να διαλυσουν τα παντα ολα !!!

    ΠΠ

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 30/05/2011 10:57:40

    Αν έρθουν ξένες κατασκευαστικές εταιρείες και στοιχίσουν στο ελληνικό δημόσιο τα μισά από όσα θα στοιχίσουν οι δικές μας, γιατί να υποστηρίξω τις δικές μας; Πολύ απλό...

  4. σίγουρος avatar
    σίγουρος 30/05/2011 10:58:45

    Δεν συμφωνώ με την ανάλυσή σου. Οι επιχειρηματίες θα βρεθούν εκπρόσωποι της νέας τάξης στην Ελλάδα όταν η Ελλάδα καταρρεύσει και γι αυτήν την ώρα ετοιμάζονται... Να σκυλεύσουν πρώτοι... Συν τοις άλλοις σαν γνήσια αρπακτικά που είναι φροντίζουν έγκαιρα πάντα να βρεθούν με τον ισχυρό. Και ο ισχυρός δεν είναι φυσικά ο πατριώτης Αντώνης Σαμαράς αλλά οι άλλοι...

  5. Κρητικός avatar
    Κρητικός 30/05/2011 11:15:18

    Το κατεστημενο και απασα η ρεμούλα σήμερα επιτιθεται με συναινεση πάλι την οποία θεωρεί σχεδόν βεβαια.
    'ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ"= ΕΧΕΙ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΝΤΟΡΒΑ

  6. rally monkey avatar
    rally monkey 30/05/2011 11:22:30

    το θεμα ειναι ο'τι αντιδρουν και οι Γερμανοι
    στην Ιρλανδια το φορολογικο καθεστως ηταν πρωτο στο στοχαστρο

    για μας δεν υπαρχει αλλος δρομος περα απο
    1) αποκατασταση της αξιοπιστιας (ανακαμψη στα εσοδα με κοινωνικα δικαιο και βιωσιμο τροπο που δεν σκοτωνει την αναπτυξη και εγγυαται μηδενισμο του ελλειματος σε βαθος 2ετιας) και
    2) ενισχυση των ξενων απευθειας επενδυσεων (με μετρα οπως το 15%)
    κανενα απο τα 2 δεν προκειται να δουλεψει μονο του

    οσο για τους περισσοτερους εγχωριους 'επιχειρηματιες'
    πολυ καλο σχολιο απο τον 'Κουρλος' απο αλλο ποστ
    Εννοείται όμως πως δεν έχουν παράξει τελικώς σχεδόν τίποτα το οποίο να μπορεί να προσφερθεί προς πώληση με ανταγωνιστικούς όρους και να αγορασθεί από κάποιον έναντι ικανού αντιτίμου αποτυπωμένου σε κάποιο διεθνές αξιόπιστο νόμισμα.
    www.antinews.gr/2011/05/28/103135/#comment-721082

  7. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 30/05/2011 11:23:58

    ΠΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Η ΑΡΧΟΥΣΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΑΞΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ...
    ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ ! ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ !! Η ΜΗ ΜΟΝΟΝ ΤΟ ΧΡΗΜΑ !!!

  8. anastasia avatar
    anastasia 30/05/2011 11:28:32

    Οι ξένες εταιρείες δεν παίρνουν με μίζες τις δουλειές, δεν είναι διαπλεκόμενες, δεν ενδιαφέρονται για το κέρδος, δουλεύουν κάτω απο το κόστος θα μας τρελάνετε, μόνο οι ελληνικες εταιρείες ειναι διαπλεκόμενες . Αυτή η ξενομανία και η Αγιοποίηση των ξενων ειναι προβληματική, μα αν δεν είναι χοντρό διαπλεκόμενες οι πολυεθνικές τότε ποιες είναι που όπου στήνουν τις επιχειρήσεις τους βρισκουν τροπους και φορους να μην πληρωνουν και μισθους βουλγαριας να πληρωνουν τους ιθαγενεις .Ελεος

    • Pikis avatar
      Pikis @ anastasia 30/05/2011 13:19:11

      Και η SIEMENS?

  9. tamam_87 avatar
    tamam_87 30/05/2011 12:13:06

    Δεν ΘΕΛΟΥΝ οι λεβεντες μας να κανουν κατι.
    Δεν γινεται, επισης, και να ηθελαν, με το συστημα που χτισανε.
    Μεσα στους επομενους 2 μηνες, το 50% των επιχειρησεων δεν θα μπορει να πληρωσει στο Δημοσιο ΤΙΠΟΤΑ (προβλεψη).
    Θελει αρετη και τολμη.
    Δεν βλεπει κανεις, οτι με το υπαρχον φορολογικο συστημα δεν παμε πουθενα.
    Ποτε δεν ειχαν καλη σχεση με την πραγματικοτητα.
    Ουτε προκειται να...........

  10. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 30/05/2011 13:55:05

    Δεν σας κανει εντύπωση ότι οι μοναδικοί επιχειρηματίες που δεν ασχολούνται με τα αυτά που συμβαίνουν είναι οι εφοπλιστές?

    Πρέπει κάποτε να ξεχωρίσουμε τους επιχειρηματίες σε δυο κατηγορίες:

    1. Τους γόννους πλούσιων εφοπλιστικών οικογενειών, των οποίων ο πλούτος προέρχεται από επιχειρηματικές αποφάσεις άλλης τάξεως, των οποίων η ρευστότητα ειναι δισθεώρατη και επομένως είναι πανίσχυροι, παίζουν εναντίον επιχειρηματικών αντιπάλων σε παγκόσμιο επίπεδο κλπ..

    2. Τους δεύτερους..που ειναι διευρημένοι ως προς τις αμοιβές "δημόσιοι υπάλληλοι"..που "ρισκάρουν" πάντα αλλά σε στημένο παιχνίδι...που θα μπορούσε να ειναι ο κάθε ένας από εμάς τους μέτριους, αρκεί να ήταν στην ιδρυτική διακήρυξη ενός κόμματος και να ήταν επαρκώς γλοιώδης, ανήθκος και ατομικιστής ώστε να "ανέλθει"..ένα επιτήδειο μηδενικό..

    Από αυτούς τους δέυτερους ζητάμε να υιοθετήσουν λογικές ομαλής επιχειρηματικότητας? δεν βολεύονται...δεν εχουν μάθει έτσι...

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 30/05/2011 16:07:12

    Τουλάχιστον αφελής η ανάρτηση. Η Ελλάδα της ΕΕ έχει ορθάνοιχτα οικονομικά σύνορα και ο ανταγωνισμός μπαινοβγαίνει οποτεδήποτε θελήσει. Ο προστατευτισμός πέθανε, εδώ και 30 χρόνια.
    Ο λόγος, που δεν δόθηκε η δέουσα σημασία, θετική ή αρνητική, είναι γιατί τα ΜΜΕ Πασοκοκρατούνται και οι "ενδιαφερόμενοι" βρέθηκαν σε αμηχανία, δεδομένης και της άμεσης ή έμμεσης αποδοχής του Μνημονίου εκ μέρους τους, αλλά και της ανεπαρκούς αναλυτικής τους ικανότητας.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 30/05/2011 17:30:39

    Φαίνεται πώς ελάχιστοι βλέπουν MEGA - το μόνο μη αμιγώς εφοπλιστικό κανάλι. Εδώ και ένα χρόνο πολεμά σκληρά τους "υψηλούς φόρους".
    Τα υπόλοιπα, τα αμιγώς εφοπλιστικά κανάλια, δεν έχουν κανένα απολύτως ενδιαφέρον για μειωμένη εταιρική φορολογία. Οι λόγοι είνα προφανείς, όλες οι "μητρικές" τους επαιρείες είναι υπεράκτιες και δεν φορολογούνται με το Ελληνικό φορολογικό σύστημα.
    Για την ανάρτηση: Άν τα κόμματα εξουσίας θέλουν να συρρεύσουν αξιόπιστοι ξένοι επενδυτες, άς θεσπίσουν μηδενικό φόρο για τα επανεπενδυόμενα εταιρικά κέρδη, αλλά να καταργήσουν την ειδική φορολόγηση "στην πηγή" για τα διανεμόμενα προς φυσικά πρόσωπα (δηλαδή τα μερίσματα). Τα μερίσματα προς φυσικά πρόσωπα άς φορολογούνται με την φορολογική κλίμακα - με τον ανώτερο συντελεστή να παραμένει ψηλός. Θα έχει αντίρρηση η ΕΕ σε τέτοια ρύθμιση; Άς συμφωνήσουν και άς το δοκιμάσουν.

  13. anastasia avatar
    anastasia 30/05/2011 18:22:12

    http://www.capital.gr/News.asp?id=1206376 οι εφοπλιστές μεταφέρουν εμπορέυματα και οι εργολάβοι κατασκευάζουν δρόμους και εργα υποδομής ως εκ τουτου φυσικα εργοδοτης τους είναι το κράτος και όχι η sony ελεος με την εμπάθεια.

  14. TARAMAS avatar
    TARAMAS 30/05/2011 20:22:22

    Στην υπερχρεωμένη Παραμυθοχώρα μπορεί να μειωθούν οι φόροι όπως και να πετάξουν οι ελέφαντες. Στην σκληρή πραγματικότητα όμως, αν είσαι όντως μάγκας, πρέπει να βρεις να πεις ποια έξοδα θα κόψεις για να ισοφαρίσεις τα χαμένα έσοδα. Κατά τα άλλα και ο παππούς μου ξέρει ότι μειώνοντας τη φορολογία βοηθάς την ανάπτυξη, το θέμα που θα τα βρεις τα λεφτά και άλλωστε είναι μόνο η φορολογία εμποδίζει την ανάπτυξη στην Ελλάδα;

    Άντε να ρίξω και εγώ πρωτότυπη ιδέα για το Ζάππειο 3: Ρίξε 10 δις στο πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων να βοηθηθεί η ανάπτυξη. Τι είπατε; Που θα τα βρούμε; Ε, από την αύξηση του ΑΕΠ λόγω της... ανάπτυξης ντε... Εκεί δε θα βρούμε και τα λεφτά για το Ζάππειο 2;

  15. Μηχανολόγος avatar
    Μηχανολόγος 30/05/2011 22:01:55

    Το 2010 η Ελληνική ναυτιλία ήταν δεύτερη στο παγκόσμιο εμπορικό στόλο κατέχοντας το 14,8% της παγκόσμιας ναυτιλίας. Να δούμε τώρα τι πληρώνουν οι πατριώτες εφοπλιστές: Οι εφοπλιστές απολαμβάνουν 58 φοροαπαλλαγές με αποτέλεσμα να πληρώνουν ετησίως στο κράτος 12.000.000 ευρώ. Οι μετανάστες για παράβολα πληρώνουν ετγσίως 50.000.000 ευρώ.
    Πατριωτάρες οι εφοπλιστές τελικά.

  16. cornelsen avatar
    cornelsen 30/05/2011 23:14:08

    Ξεκινάτε από λάθος σημείο. Η πραγματική φορολόγηση τού κεφαλαίου στην Ελλάδα είναι από τις χαμηλότερες στην ΕΕ. Μετά τις φοροαπαλλαγές και την φοροδιαφυγή το 2006 ο πραγματικός φορολογικός συντελεστής (ΠΦΣ) τού κεφαλαίου ήταν στο 15,8%. Ο μέσος ΠΦΣ στην ΕΕ το ίδιο έτος ήταν 33%. Δείτε τα σχετικά στοιχεία και την πηγή στο http://picasaweb.google.com/cornelsen008/SRTiqE#5558596670772841666 (βάλτε το σε Πλήρη Οθόνη)

    ΠΦΣ = implicit tax rate

    • cornelsen avatar
      cornelsen @ cornelsen 30/05/2011 23:20:16

      Συγγνώμη 15,9%

      Προσέξτε και τον ΠΦΣ στην εργασία: 35,1% (μ.ο. στην ΕΕ 36,4%)
      Προσέξτε και τον ΠΦΣ σε ΦΠΑ: 15,2% (μ.ο. στην ΕΕ 19,8%)
      Κλοπή ΦΠΑ: 30% οι πρώτοι σε όλοι την Ευρώπη :)

  17. Άλλος avatar
    Άλλος 31/05/2011 02:30:56

    "Psychoanalysis solves nothing" Weird...
    Αλήθεια τι θέλει να δηλώσει αυτό το μήνυμα; Ή απλά δεν υπήρχε άλλη εικόνα να πλαισιώσει το άρθρο; Αν είναι έτσι καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιούνται τα σημαίνοντα οπουδήποτε και για οτιδήποτε. Αρκετά ακούμε από τους "δημοσιογράφους".