03/04/2012 17:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γιατί η ΝΔ δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι στις δημοσκοπήσεις

Διαβάζω στο διαδίκτυο ότι  σημειώθηκε "έντονο φραστικό επεισόδιο" μεταξύ του γραμματέα του κόμματος κ. Λυκουρέντζου και του αναπληρωτή εκπροσώπου Τύπου της ΝΔ, κ.  Μουρούτη", με αφορμή την οργανωτική κατάσταση του κόμματος και τα ψηφοδέλτια.

Διαβάζουμε επίσης αστειότητες ότι προκειμένου να μην παραιτηθεί ο κ. Λυκουρέζος ο κ. Σαμαράς στέλνει τον κ. Μιχελάκη να περιοδεύσει στην Αρκαδία, όπου εκλέγεται ο γραμματέας της ΝΔ.

(Α, ρε Μιχελάκη μετά τα ντολμαδάκια της Μαρίκας θα δοκιμάσεις τις τυρόπιτες Τριπόλεως)

Ο κ. Μουρούτης βεβαίως το διέψευσε επωνύμως, το θέμα δεν είναι να έγινε καβγάς, ή όχι. Και εξηγούμε:

Σε μια δύσκολη εκλογική μάχη είναι φυσιολογικό να υπάρχουν και εντάσεις και διαφωνίες για την στρατηγική του κόμματος. Στη ΝΔ όμως ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν ούτε που βρίσκονται ούτε τι κάνουν. Και σπεύδουν να διαρρέουν ό,τι συμβαίνει στα μέσα ενημέρωσης.

Γι αυτό και βλέπουμε σε μια στιγμή που το ΠΑΣΟΚ ούτε υποψηφίους να βρει δεν μπορεί, φυλλάδες και ΜΜΕ να ασχολούνται μόνο με τα "προβλήματα της ΝΔ".

Γνωρίζουμε, επίσης, καλά , επειδή μας το λένε καθημερινά οι αναγνώστες μας, ότι την στιγμή που ορισμένοι ασχολούνται με το προσωπικό τους ίματζ, η κομματική οργάνωση της ΝΔ απλώς δεν υπάρχει λίγες εβδομάδες πριν από τις εκλογές. Και γι αυτό δεν φταίνε φυσικά οι οργανώσεις. Ούτε τα ψηφοδέλτια φταίνε με αυτούς που βλέπουν να τα γεμίζουν.

Βλέπουμε επίσης το επικοινωνιακό παιχνίδι, όχι της ΝΔ, αλλά ορισμένων της Συγγρού, να το παίζουν τα ίδια δημοσιογραφικά κανάλια που υπονόμευσαν και άδειασαν την κυβέρνηση Καραμανλή. Ενώ σε τηλεόραση και ΜΜΕ πρωταγωνιστούν τα γνωστά  γαλάζια εξαπτέρυγα, με προσωπικές ατζέντες. Τα ίδια ακριβώς εξαπτέρυγα που υπονόμευαν μέχρι πρότινος τον Σαμαρά και θα σπεύσουν να τον αδειάσουν αν στις εκλογές δεν πάει καλά, όπως επιθυμούν διακαώς.

Α.Ψ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. simple avatar
    simple 03/04/2012 17:39:59

    o samaras gia na kataferei na kanei tomes stin xwra,prepei prwta na kanei tomes sto komma ...

    • S.P. avatar
      S.P. @ simple 03/04/2012 18:11:49

      Γιατί χρησιμοποιείτε Greeklis κύριε. Απαράδεκτο, και μετά φταίει ο Κίσσιγκερ που υπονομεύει την πολιτιστική μας κληρονομιά. Ας γελάσω!!!χα, χα, χα!!!

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ S.P. 03/04/2012 22:29:34

        δηλαδη η Ν.Δ. δεν μπορει να σηκωσει κεφαλι λογω καποιων αψιμαχιών ? Μαλιστα!....... ο απλος κοσμος δεν ψηφιζει Ν.Δ. επειδη μαλωνουν καποια ατομα μεσα στο κομμα...... Μαλιστα...... Κ Ρ Ι Μ Α.

        • Αυτόνομος avatar
          Αυτόνομος @ sintonistis 03/04/2012 23:49:02

          Εσύ τι είσαι; Ο συντονιστής της βλακείας; Αυτό που λες εσύ γράφει; Δεν σε ενοχλεί δηλαδή που μέσα σε δέκα ημέρες δώσαν στον Καμμένο 10%

        • κωστας Α avatar
          κωστας Α @ sintonistis 05/04/2012 15:16:00

          Οχι λεβεντες .Η ΝΔ δεν σηκωνει κεφαλι διοτι εχει πολλους ηγετες και λιγους στρατιωτες .Επι τελους τι παιχνιδι παιζουν ολα αυτα τα παρακλαδια της παραταξης ; Τι κερδισε η Πατριδα και ο Ελληνικος λαος απο την υπαρξη του ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΤΗΣ ΝΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΜΜΕΝΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ ; Το θεμα μας δεν ειναι οι προσωπικοι εγωισμοι αλλα η σωτηρια της ΠΑΤΡΙΔΟΣ !!!!!!!!!!!!!!Οσοι δεν το αντιλαμβανονται να πανε σπιτια τους !!!!Μπορει η πατριδα και χωρις αυτους .!!!

      • Chris Theocharis avatar
        Chris Theocharis @ S.P. 03/04/2012 22:37:06

        Bρέθηκες ποτέ σε κοινόχρηστο υπολογιστή εκτός Ελλάδας; Έτσι για να είμαστε σίγουροι πριν εκτοξεύουμε βαριές λέξεις χωρίς να είμαστε 100% σίγουροι ότι έχουμε δίκιο...

        • Επιμένω ελληνικά avatar
          Επιμένω ελληνικά @ Chris Theocharis 04/04/2012 13:47:39

          Οι δικαιολογίες αυτές είναι πλέον για όσους αρνούνται να ψάξουν για εναλλακτικές λύσεις ή για τους οκνηρούς.

          Όταν υπάρχουν ιστοσελίδες αυτόματης μετατροπής των greeklish σε ελληνικά, όπως οι

          http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

          http://services.innoetics.com/greeklish/ServiceFrame.aspx

          δεν υπάρχει πλέον λόγος για χρήση των greeklish.

          Εσείς που ζείτε στο εξωτερικό, παρακαλώ διαδώστε το στους γύρω σας.

          • Chris Theocharis avatar
            Chris Theocharis @ Επιμένω ελληνικά 04/04/2012 21:21:20

            Σωστός και πολύ χρήσιμοι οι σύνδεσμοι που δίνεις, απλά έθιξα την "επίθεση" του S.P. ο οποίος εντελώς ισοπεδωτικά τους βάζει όλους στο ίδιο καλάθι και επιπλέον λέει και άλλα "χαριτωμένα". Παρεμπιπτόντως, γράφω από κοινόχρηστο υπολογιστή πανεπιστημιακής βιβλιοθήκης κάπου στην...Κίνα.

  2. theo1611 avatar
    theo1611 03/04/2012 17:42:42

    "Γι αυτό και βλέπουμε σε μια στιγμή που το ΠΑΣΟΚ ούτε υποψηφίους να βρει δεν μπορεί, φυλλάδες και ΜΜΕ να ασχολούνται μόνο με τα “προβλήματα της ΝΔ”."

    "Βλέπουμε επίσης το επικοινωνιακό παιχνίδι, όχι της ΝΔ, αλλά ορισμένων της Συγγρού, να το παίζουν τα ίδια δημοσιογραφικά κανάλια που υπονόμευσαν και άδειασαν την κυβέρνηση Καραμανλή. Ενώ σε τηλεόραση και ΜΜΕ πρωταγωνιστούν τα γνωστά γαλάζια εξαπτέρυγα, με προσωπικές ατζέντες. Τα ίδια ακριβώς εξαπτέρυγα που υπονόμευαν μέχρι πρότινος τον Σαμαρά και θα σπεύσουν να τον αδειάσουν αν στις εκλογές δεν πάει καλά, όπως επιθυμούν διακαώς."


    Για όλα τα ανωτέρω δεν βασίζεις πλέον τη στρατηγική σου στην αυτοδυναμία, αλλά στο πρόγραμμα, τα μέσα και τα πρόσωπα. Κατεβάζεις από το τραίνο όσους δεν ανταποκρίνονται στο σχέδιο και έχουν προσωπικές ατζέντες και θέτεις εαυτόν, το πρόγραμμα, τα μέσα και τα πρόσωπα που επιλέγεις στην κρίση του λαού (όποτε και αν γίνουν εκλογές).

    ΥΓ: Δεν δικαιούται ο λαός να γνωρίζει τα βαρίδια που κουβαλάς μαζί σου εκών-άκων?

    • factorx avatar
      factorx @ theo1611 03/04/2012 20:36:44

      Δημοκρατία έχουμε αγαπητέ ότι σου κατεβαίνει στο κεφάλι γράφεις. Μηπως θέλεις να παραιτηθεί και των εκλογών;

  3. avanti avatar
    avanti 03/04/2012 17:49:24

    Είναι γεγονός ότι οι εντάσεις δεν μπορούν να αποφευχθούν κάτω από τέτοια πίεση, αλλά επειδή θα πάει έτσι το πράγμα ακόμη και όταν η ΝΔ θα γίνει κυβέρνηση, η ενότητα της παράταξης πρέπει να διαφυλαχτεί, έστω και αν πολλά από τα στελέχη έχουν εθιστεί στον μεταξύ τους ανταγωνισμό που δεν ξεπερνιέται εύκολα......

  4. ΚΩΣΤΑς Β avatar
    ΚΩΣΤΑς Β 03/04/2012 17:57:24

    Η Ν.Δ (όση έμεινε) απο εδώ και πέρα για να πάρει την πολυπόθητη αυτοδυναμία θα πρέπει να κάνει μερικές υπερβάσεις στοχεύοντας τα λάθη των τελευταίων 5 μηνών. 1)Παραίτηση του Γραμματέα άμεσα και στην θέση του ένα στέλεχος που να συμβολίζει την πραγματική λαική ΝΔ.(Ο Λυκουρέντζος απέτυχε ,διότι είναι βουλευτής,παρέλαβε καινούριες νομαρχιακές και τις αδρανοποιήσε,η ΟΝΝΕΔ είναι ανύπαρκτη,όπως και η ΔΑΚΕ.)
    2)Παντρατιά με τους πραγματικούς ΝΔτες και σύγκλιση με τους νευριασμένους οπαδούς και στελέχη υπο τον Π.Καμμένο.
    3)Ο άφαντος πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ να οργανώσει την "χτυπημένη" νεολαία και να αφήσει τα παιχνίδια με τον υιό Ψυχάρη .
    4)Αποκατάσταση σχέσεων του κόμματος με την "διωκόμενη" ΔΑΚΕ
    5)Επαναπροσδιορισμό του "μνημονίου 2"
    6)Διακύρηξη ενός "μνημονίου-συμβολαίου" για τα χαμηλά και μεσαία κοινωνικά στρώμματα και σε περιοχές με προβλήματα.
    7)Ιδεολογικός προσανατολισμός
    8)Οριστική ρήξη με τα μεγάλα ΜΜΕ υβριστών της παράταξης και του κόσμου της.
    9)Ανανεωμένα ψηφοδέλτια με ανθρώπους αγωνιστές έντιμους εργαζόμενους και άφθαρτους.

    • dexihaf avatar
      dexihaf @ ΚΩΣΤΑς Β 03/04/2012 19:36:50

      Αγαπητέ κύριε Κώστα Β, θα μου απαντήσετε με ειλικρίνεια? Είστε νέος στο κόμμα? Ή μήπως δεν ξέρετε τίποτα από το τι συμβαίνει στο κόμμα.
      Κομματική οργάνωση έχει πάψει να υφίσταται εδώ και πολλά χρόνια. Από τότε που οι ΝΟΔΕ απαξιώθηκαν και το κόμμα μας έγινε βουλευτοκεντρικό. Είναι η πρώτη φορά που γίνεται μια σοβαρή προσπάθεια ανασύνταξης της κομματικής οργάνωσης. Προς γνώση (και συμμόρφωση) η Γραμματεία Οργανωτικού, η ραχοκοκαλιά της Παράταξης σε κεντρικό επίπεδο, έχει στελεχωθεί με ικανότατα στελέχη, τα οποία, δεν έχει ειπωθεί απ' όσο ξέρω ποτέ, αλλά καλό είναι κάποια στιγμή να μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους, ταξιδεύουν ανά την Ελλάδα με ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΞΟΔΑ, και μάλιστα συχνότατα.
      Θα πρέπει να συνυπολογίσετε πως η φυγή της κ. Μπακογιάννη και του κ. Καμμένου, αφαίρεσε ικανά στελέχη μας, αλλά κυρίως και πάνω απ' όλα θα πρέπει να σκεφτείτε πως το "απολιτίκ" κλίμα και ιδιαίτερα για τα 2 μεγάλα κόμματα, δεν είναι ευνοϊκή συγκυρία για κανέναν κομματικό μηχανισμό.
      Μέσα σε αυτό το καθ'όλα αρνητικό κλίμα, η ΝΔ έχει, τουλάχιστον στις περισσότερες περιοχές, έντονη παρουσία και μια οργάνωση που δεν είναι ασφαλώς όπως ήταν λίγα χρόνια πριν, αλλά είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο.
      Μάλλον λοιπόν ΜΠΡΑΒΟ θα πρέπει να πούμε στο Γραμματέα και όχι να τον αφορίζουμε. Και ακόμα μεγαλύτερο ΜΠΡΑΒΟ σε όσους όχι απλά αφιλοκερδώς, αλλά βάζοντας και από την τσέπη τους, τρέχουν για αυτή την παράταξη, αλλά πάνω απ' όλα για την πατρίδα.
      Ένας φίλος...

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ dexihaf 03/04/2012 21:40:33

        Φιλτατε επειδη τυχαινει να ξερω προσωπα και πραγματα ετσι ειναι οπως τα λες !Αυτα που λενε για φραστικες εντασεις ειναι εκ του πονηρου !Η ΟΝΝΕΔ γραφει ιστορια στα ΑΕΙ,ΤΕΙ και λοιπα εκπαιδευτικα ιδρυματα {Το ΠΑΡΟΝ της Κυριακης εχει εκτενεστατα κειμενα για τις νεολαιες } !Η ΔΑΚΕ για πρωτη φορα καταγραφει νικες {οι οποιες για αγνωστο λογο αποσιωπουνται !} και ο Γραμματεας Κιουτσουκης αποτελει σημειο θετικης αναφορας για τους συνδικαλιστες του ιδιωτικου τομεα !Οι επικεφαλης των ΝΟΔΕ τον περασμενο μηνα ειχαν συναντηση με τον Σαμαρα και εχουν επιδοθει στον αγωνα τον καλο για την ΝΔ και ο χορος καλα γκρατει !Αυτα που λεει ο Κώστας Β ειναι μαλλον παραπληροφορηση για να μην πω κατι αλλο !

        • ΚΩΣΤΑς Β avatar
          ΚΩΣΤΑς Β @ Ραβινος 04/04/2012 01:14:13

          Αγαπητέ ραβίνε,επειδή ξέρεις πρόσωπα και πράγματα ,κι εγώ παραπληροφορώ όπως λές ,τι πρέπει να κάνει απο εδώ και πέρα η ΝΔ για να αποκτήσει αυτοδυναμία;;;Όλα είναι καλά δηλαδή;;Γιατί λοιπόν το κόμμα δεν ήταν έτοιμο για εκλογές στις 19 φεβρουαρίου;;γιατί μετα τον νοέμβρη ενώ η αυτοδυναμία ήταν σίγουρη και το πασοκ διαλυμένο φτάσαμε εδώ;;

      • GO avatar
        GO @ dexihaf 03/04/2012 22:34:56

        Αν, όπως τα περιγράφετε, είναι τόσο ικανά τα οργανωτικά στελέχη μας, πώς εξηγείτε το μέγα φιάσκο της Καλαμάτας;

      • ΚΩΣΤΑς Β avatar
        ΚΩΣΤΑς Β @ dexihaf 04/04/2012 01:05:15

        Αγαπητέ dexihaf όντως είμαι νέος στο κόμμα πιστεύοντας ότι μετά τις 29-11-2009 κάτι να αλλάξει.Μακάρι να κάνω λάθος εγώ,αλλά δεν μπορεί να έχεις απέναντι σου το χειρότερο πασοκ όλων των εποχών,που σε κατέστρεψε όπως λές,και να το αφήνεις να φτιάχνει νέα μνημόνια και δανειακές συμβάσεις .Εάν όντως πιστεύεις στην πολιτίκή σου αναλαμβάνεις και διαπραγματέυεσαι εσύ.Είναι παγκόσμιο φαινόμενο αντιπολιτευόμενο κόμμα με μία απόφαση του (στήριξη παπαδήμου δηλ.πασοκ) να χάσει το 30% των βουλευτών του και τους χιλιάδες υποστηριχτές του Σαμαρά(γιατί αυτούς έχασε) και στην θέση των βουλευτών ποιοί;;;τα εξαπτέρυγα.Εν πάσει περιπτώσει ,δεν μπορεί να λέει ο αρχηγός ότι ΔΕΝ θα συνεργαστώ μετεκλογικά με το πασοκ και οι διάφοροι βουλευτές να λένε τα αντίθετα, γνωρίζεις ποιοί,οι χειροκροτητές της Διαμαντοπούλου και του Λοβέρδου.

  5. real avatar
    real 03/04/2012 17:59:20

    ena pragma prepei na exoun ta stelexi sto mualo tous..oti o kosmos vlepei akouei mathainei kai krinei...kai i kalpi tha deiksei...

    • S.P. avatar
      S.P. @ real 03/04/2012 18:36:32

      Συγχαρτήρια για τα Greeklis κύριε. Φαντάζομαι να είστε και εσείς συνεπής αντιαμερικανός όπως συνηθίζεται!!!!
      Αυτοί φταίνε για όλα!!!

      • tzager avatar
        tzager @ S.P. 03/04/2012 19:47:35

        Greeklish κύριέ μου... όχι Greeklis...

        Όπως λέμε Εnglish...

        • S.P. avatar
          S.P. @ tzager 03/04/2012 19:52:58

          Αυτό βρήκες να απαντήσεις;;; Μπράβο, αλλά δεν τα χρησιμοποιώ και δεν τα γνωρίζω, ούτε πως γράφονται. Εγώ γνωρίζω τα ελληνικά, τα αγγλικά και τα γερμανικά και σε ένα επαρκή βαθμό τα γαλλικά.

          • jf avatar
            jf @ S.P. 04/04/2012 12:51:40

            prepei na stamatisei kapote afti h karamela me ta greeklish. Opws goustarei tha grafei o kathenas kai den tha tou lete pos na grafei. An den sas aresei 'h sas kourazoun ta matia, min ta diavazete.

  6. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 03/04/2012 18:06:37

    ......Σε αυτή την παράταξη όλα τα χρόνια, δώσαμε τα πάντα και δεν εισπράξαμε τίποτα, τουλάχιστον μιλώ για εμάς την οικογένεια που επί 65-70 χρόνια άνθρωποι του μόχθου ,της καθημερινότητας και αυτοδημιούργητοι προσφέραμε ανιδιοτελώς, στο ιδεολόγημα της περί δεξιάς παράταξης ,τότε που άλλοι ντρεπόντουσαν να πουν ότι είναι δεξιοί .Σήμερα διαβλέπω μετά από μια μεγάλη ήττα να επικρατούν αντιλήψεις και συμπεριφορές του εγώ και της ιδιοτέλειας .Είναι ντροπή και θλιβερό για αυτούς που τραυματίζουν σαν αθώες περιστερές με φωτοστέφανα την παράταξη να χαράζουν προσωπικές στρατηγικές .Πιστεύω ότι μετά από τόσα χρόνια σταθερότητας κάποτε κάνεις και τον λογαριασμό και αναρωτιέσαι .Βρε μπας και τους είμαστε και βάρος ; δηλ κατά το λαό:<>Όλο παράπονα ακούμε από στελέχη μας .Έχετε σκοπό να σοβαρευτείτε ή θα είναι και πάλι αργά και θα τα ρίξετε πάλι στην αποχή ; Αλίμονο αν γινόμαστε κυβέρνηση κάθε δεκαπέντε χρόνια .Ξυπνήστε γιατί κι εμείς έχουμε ήδη ξυπνήσει προ πολλού και έχουμε απαιτήσεις αξιοπρέπειας ,αυτοσεβασμού και ανιδιοτέλειας .

  7. petros avatar
    petros 03/04/2012 18:14:19

    Να γιατί η Ν.Δ. δεν πρόκειται να γίνει αυτοδύναμη Κυβέρνηση, μολονότι θα θέλαμε τον Σαμαρά πρωθυπουργό!Διαβάζω ότι την Τσουμάνη την στηρίζει ο Ζαγορίτης - θα φάει μαύρο γι' αυτό - και ο Τασούλας. Να τους χαιρόμαστε! 150000 οργανωμένες γυναίκες στην ΝΔ υπέστησαν ως καπέλο την Τσουμάνη- ελέω Παυλόπουλου και μόνον- ως Γ.Γ. Ισότητας και σκανδαλωδώς και ως Βουλευτή Επικρατείας! Είναι αλήθεια ότι η Τσουμάνη ακήκε στον Συνασπισμό;Είναι αλήθεια ότι το ΠΑΣΟΚ την είχε διορίσει πρόεδρο ασφαλιστικού οργανισμού του Υπουργείου Εργασίας το 2004, χωρίς να επιδείξει καμία δραστηριότητα η ίδια; Να τη χαίρεστε! Εμείς που ματώσαμε γι αυτή την Παράταξη θα είμαστε αλλού αφού δεν μας σέβεστε!

    • factorx avatar
      factorx @ petros 03/04/2012 20:40:06

      Δεν είπαμε να μην διαβαζετε παραπληροφόρηση; Τι παριστάνεις εσύ; Τον αναμεταδότη των ηλιθιοτήτων που γράφονται αλλού;

  8. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 03/04/2012 18:36:00

    Εχω μια απορία βρε παιδιά.Τι τις θέλει η ΝΔ τις εκλογές τώρα?Θα πιαστεί στο δίχτυ οπως με τα μνημόνια.Δεν αφήνει να φύγουν τα δύσκολα ,να ξεφουσκώσει και ο Καμμένος?Να ξεχαστούν ορισμένα πράγματα...
    Νομίζω οτι του χρόνου ,ισως να είναι καλλίτερα..
    Να προετοιμαστεί καλλίτερα

  9. christof avatar
    christof 03/04/2012 18:43:22

    Εαν δεν μπορει ο Σαμαρας να κοψει τα βαριδια της παραταξης απο τις λιστες τουλαχιστον να μη βγαινουν στα καναλια και μας προκαλουν αποστροφη.Πρεπει να γινει ανανεωση με ατομα καταξιωμενα στον εργασιακο τους χωρο ,αγωνιστες στο στιβο της ζωης και προς θεου οχι πανεπιστημιακους εν ενεργεια.Στο επικρατειας οτι καλυτερο διαθετει η χωρα στο χωρο της παιδειας,της διπλωματιας και της εθνικης γεωπολιτικης σκεψης.

  10. fighter avatar
    fighter 03/04/2012 18:55:46

    ας φερει και κανενα νεο παιδι απο το εξωτερικο...ας προβαλλει κατι αφθαρτο αυτη η παραταξη επιτελους...

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ fighter 04/04/2012 09:05:03

      Τωρα μαλιστα ''ας φερει και κανενα νεο παιδι απο το εξωτερικο'' ειναι οπως αυτο που λενε να ερθουν ''τα παιδια της σχολης του Σικαγου ''!Αυτο μας μαρανε !

  11. Aλμωπιευς avatar
    Aλμωπιευς 03/04/2012 19:24:05

    Στη φυση, στη ζωη, και την πολιτικη ο καθενας παιρνει οτι του αξιξει .Πασχουμε ως παραταξη απο συλλογικη απωλεια μνημης δεν διδαχθηκαμε τιποτα απο το ανιερο πολεμο που δεχομαστε απο τα καθεστωτικα μεσα μαζικης εξαπατησης, και θα δεχθουμε στο μελλον. Μακραν των νταβατζηδοκαναλων ολοι.

  12. ΑΡΙΜΑΝΙΟΣ avatar
    ΑΡΙΜΑΝΙΟΣ 03/04/2012 19:29:05

    Το πως παρουσιάζονται όλα αυτά ξεκινάνε(το έχω ξαναγράψει) από τους ίδιους τους ρεπόρτερ της Ν.Δ.Αυτοί είναι τα πρώτα βαρίδια,αυτοί που υποτίθεται μεταδίδουν το ρεποτάζ Ν.Δ..Ένας κι ένας,χαίρονται όταν λένε κάτι αρνητικό,το βλέπεις ακόμα και στο πρόσωπό τους....
    Πιο πολύ μεγενθύνουν αυτοί τα όποια θέματα παρά οι πασόκοι,μελετημένα και στοχευμένα....
    Ή θα έχεις ρεπόρτερ στρατιωτάκια για να περάσεις τα μηνύματα που θέλεις εσύ και όχι αυτοί ή τα αφεντικά τους ή καληνύχτα...

  13. franc avatar
    franc 03/04/2012 19:37:31

    Μην το βασανίζετε αδέρφια. Είναι αυτό που σας είπα για το πλοίο που είχε πλώρη το ΟΧΙ στο Μνημόνιο και πρύμνη ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ ( 19 Φεβρουαρίου). Αφού ο καπετάνιος έκανε στροφή 180 μοίρες γυρνώντας την πλώρη στο ΝΑΙ στο μνημόνιο, για να μην πέση η χώρα στο γκρεμό, τώρα η πρύμνη συνεχίζει μόνη της στο ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ. (προφανώς ακυβέρνητη)...

  14. intruder avatar
    intruder 03/04/2012 19:54:45

    Tον κυριο Μουρουτη δεν τον ηξερα.Ουτε τον ειχα ακουσει ποτε.
    Ετυχε να τον ακουσω ομως σε μια εκπομπη (νομιζω του Κοτρωτσου) στον real fm,στην οποια μιλουσε για την ιδιοτυπη κοντρα με τον Καμμενο στο facebook(ή twitter) .
    Εξεπλαγην αρνητικα.Η φρασεολογια που χρησιμοποιουσε κατα του Καμμενου ηταν σαν τα πολιτικα ξεκατινιασματα του 80 και του 90.Σε καποιο σημειο μαλιστα ειπε κατι για προσληψεις που εκανε ο Καμμενος οταν ηταν υπουργος της Ν.Δ.,και δεν διστασε επισης να πει οτι καί ο Καμμενος εχει ευθυνη γενικα για την κατασταση της χωρας επειδη διετελεσε υπουργος τα προηγουμενα χρονια με την Ν.Δ.

    Δηλαδη ουσιαστικα πυροβολουσε τα ποδια του.Ελεγε σε μενα τον ακροατη για τις προσληψεις επι Ν.Δ.(!) και περιμενε τι? Να του πω μπραβο?
    Με αυτον τον τροπο καθιστα συμπαθη τον Καμμενο και κατακριτεα την Ν.Δ.,την οποια υποτιθεται οτι προσπαθει να υπερασπιστει!

    -Απο την αλλη εχουμε τον κυριο Λυκουρετζο.
    Ειλικρινα απο τους πιο ξυλινους λογους που ακουγονται! Μονοχνωτος,συντηρητικος,χωρις μεταδοτικοτητα,κουραστικος.
    Απεναντι στους μπαρουτοκαπνισμενους Πασοκανθρωπους και τους φιλα προσκειμενους δημοσιογραφους που ξερουν να ελισσονται και να δουλευουν αψογα την επικοινωνια δεν εχει καμμια μα καμμια ελπιδα!
    Οσες φορες τον εχω δει,εχω απογοητευτει.Προσπαθω να σκεφτομαι σαν αναποφασιστος και να ειστε σιγουροι οτι τετοιου ειδους παρουσιες δεν θα με κανουν αποφασισμενο!

    -Η Ν.Δ. επικοινωνιακα πιστευω οτι βρισκεται πολυ πισω.Μπορει το πολιτικο αποσταγμα του Αντωνη Σαμαρα να ειναι το πιο πλουσιο σε ουσια,ομως το ποτηρι απο το οποιο πρεπει να το πιει καποιος ειναι γεματο δαχτυλιες και βρωμιες!

    Η Ν.Δ. πρεπει επειγοντως να βρει πο@τανες της επικοινωνιας! Καλα το ακουσατε ! Πο@τανες ! Σαινια,εξυπνους,ετοιμολογους.Ανθρωπους της πιατσας,συγκροτημενους που αν ειναι δυνατον ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ! Ή να γνωριζουν ΑΡΙΣΤΑ και να παιζουν στα δαχτυλα την επιχειρηματολογια και την φρασεολογια τους!
    Σαν παραδειγμα θα εφερνα τον Φαηλο στην εντυπη του μορφη.1,2,5 τετοιους στα Μ.Μ.Ε.! Πιστους συνοδοιπορους του Σαμαρα που με μια κουβεντα θα γκρεμιζουν ΟΛΑ τα επιχειρηματα !

    -Οι Πασοκανθρωποι και η καθεστωτικη αριστερα ειναι εμπειροι.Αυτα τα μαθαινουν απο την πρωτη ταξη.Και ειναι ενωμενοι.Οσες διαφορες και να εχουν εχεις την υποψια οτι στο τελος θα τα βρουν.
    Ομως με λιγο στριμωγμα και ψυχραιμια θα τα χασουν τελειως!
    Απεναντι ομως σε φοβισμενους νεοδημοκρατες και "ξυλαγκουρα" της εικονας θα συνεχισουν να κανουν παρτυ!

    • Kennan avatar
      Kennan @ intruder 03/04/2012 20:04:41

      Σωστά όλα αυτά, αλλά για τον Γ. Μουρούτη κάνεις λάθος. Είναι ο μόνος από το επιτελείο του Σαμαρά που αντιπαρατίθεται με τον Καμμένο, γι αυτό και τον κτυπάνε. Και ο λογος του είναι συγκροτημένος όπως είδα σημερα στη ΝΕΑΤ:

      "Ο κ. Καμμένος καλό θα κάνει να βγει στην δημοσιότητα και να πει το τι πιστεύει. Έτσι ο κόσμος θα έχει την δυνατότητα και να κρίνει, και ν’ αποφασίσει. Εάν ο κ. Καμμένος εκτεθεί, δεν το λέω αρνητικά το λέω θετικά, εκτεθεί στην δημοσιότητα, και μας πει ποιες είναι οι θέσεις του, ο κόσμος θα ξέρει ότι επιλέγοντας Καμμένο, επιλέγεις μονομερή διαγραφή του χρέους. Μονομερής διαγραφή του χρέους, σημαίνει επιστροφή στη δραχμή. Αν οι έλληνες, επιθυμούν να επιστρέψουν στη δραχμή, με γεια τους με χαρά τους. Επίσης ο κ. Καμμένος λέει, ότι ψηφίζοντας Καμμένο, ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό μας είπε ότι εάν υπάρξει πιθανότητα να συνεργαστεί με κάποιον, θα συνεργαστεί με τον κ. Τσίπρα. Δηλαδή με το κόμμα το οποίο πήγε, αγκάλιασε, τη Υπατία, - σας θυμίζω – ο κ. Τσίπρας σας θυμίζω, ποια είναι η θέση του για τα εθνικά θέματα, ποια είναι η θέση του για την Λαθρομετανάστευση, ποια είναι η θέση του για την οικονομία, .μ’ αυτούς θα συνεργαστεί ο κ. Καμμένος. Να ξέρει λοιπόν ο καθένας που θα ψηφίσει τον κ. Καμμένο, ότι θα συνεργαστεί με τον κ. Τσίπρα...."

  15. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 03/04/2012 20:16:35

    Αγαπητη κυρια Τσωνη, τι νομιζετε οτι ειναι οι εκλογες ; Διαγωνισμος δημοφιλιας ; Και ποιος νομιζετε οτι ειναι ο στοχος τους ; Να νικησει πασει θυσια η Ν.Δ και μετα "γαια πυρι μιχθητω" ; Και πως νομιζετε οτι "θα ξεχαστουν ορισμενα πραγματα" ; Αφου ξεπουλησουν οσο-οσο την Ελλαδα κι' αφου εξαθλιωσουν ακομα περισσοτερο τον πληθυσμο ; Εγω δεν ειμαι οπαδος ουτε της Ν.Δ, ουτε του Σαμαρα, ξερω ομως πως εχει θεσει ως απαραβατο ορο τις αμεσες εκλογες για να αποφασισει ο λαος και συμφωνω μαζι του. Εσεις θελετε να "αποφασισει" ο λαος αυτο που
    θελετε εσεις ; Σας ενδιαφερει η Ελλαδα κι' η δημοκρατια της ή μονο το κομμα ; Aυτη η νοοτροπια μας εχει καταστρεψει.

  16. 114 avatar
    114 03/04/2012 20:19:38

    Αυτοδυναμία του ΝΑΙ από εκλογές μόνο σε παράλληλο σύμπαν...
    35% έχουν όλα μαζί τα κόμματα των μνημονίων και πέφτει κάθε μέρα που περνάει.
    Αυτό κοιτάξτε πως θα μοιραστεί και αφήστε τον Καμμένο και τον ΣΥΡΙΖΑ.
    Οι ψηφοφόροι τους δεν σας αφορούν.
    Μέχρι να ''βγει'' η μοιρασιά του 35% προτείνω να αρχίσετε να αρθρογραφείτε για την πρωτιά του ΝΑΙ.

    Επιστροφή στον πλανήτη γη - χώρα Ελλάδα , σωτήριο έτος 3μμ (μετά μνημονίου)

  17. νταβελης γιωργος avatar
    νταβελης γιωργος 03/04/2012 20:34:02

    ΟΙ στιγμες εντασης παντα θα υπαρχουν γιατι η πιεση των γεγονοτων τα διαφορετικα θεματα και οι συνεχεις εξελειξεις δημιουργουν ενα εκρηκτικο περιβαλλον.Θεωρω οτι και ο Λυκουρεντζος και ο Μουρουτης κανουν καλα την δουλεια τους οπως και αλλα στελεχη. Το προβλημα ειναι με καποιους που θελουν να δειξουν οτι γνωριζουν πραγματα και καταστασεις προκειμενου να δικαιολογησουν τον ρολο τους και να αισθανθουν σημαντικοι.Ενημερωνουν λοιπον καποιους πιθανον για πραγματικα γεγονοτα και μετα γραφετε ενα σεναριο.Παρακολουθωντας σημερα μια εκπομπη στο ΚΑΝΑΛΙ του Βολου TRT που συμετειχε και ο εκπροσωπος τυπου του ΚΑΜΜΕΝΟΥ ο Κουικ ειπε το εξης καταπληκτικο "εμεις οι δημοσιογραφοι απο μια ειδηση κραταμε κατι και λειτουργουμε ως ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ".Επομενως εμεις ως ΝΔ ως ΔΕΞΙΟΙ πρεπει να προσεχουμε τι λεμε τι κανουμε να γιατι ΔΥΣΤΥΧΩΣ στην χωρα μας περισευουν οι ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ .

  18. factorx avatar
    factorx 03/04/2012 20:42:09

    Εσύ γιατί μπαίνεις τότε στον κόπο να μας σχολιάσεις; Σε αφορούμε; Της γενιάς του 114 είσαι; Ανανέωση;

  19. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 03/04/2012 20:50:52

    Μη μεταδίδεις την ανασφάλειά σου φίλε μου, κάνεις κακό στο κόμμα.
    Πολέμα, και με άνισους όρους..
    Και μη δείχνεις τη δυσαρέσκειά σου πριν τις εκλογές,διότι μπορεί να ξυπνήσει κανένας από τους φωστήρες και να σου την πει..

  20. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 03/04/2012 21:00:27

    "τα εν οικω μη εν δημω" από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε, γιατί κόντρες πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Ειδικά σε τέτοια περίοδο. Το βαθύ λαρύγγι όμως που κελαηδάει, είναι το ζουμί. Εάν δεν μπορείς να κρατήσεις έναν καβγά εντός των τοιχών, υπάρχει μεγάλο θέμα.
    Έχω κράξει άπειρες φορές το επιτελείο της Συγγρού, όμως όχι επειδή τσακώθηκαν μεταξύ τους. Από μια άποψη μπορώ να το δω και θετικά, ότι αυτό που κάνουν το πιστεύουν και το υποστηρίζουν με ένταση και δεν αμπελοφιλοσοφούν τα δειλινά με το ουισκάκι ανα χείρας.
    Υπάρχει όμως μεγάλο θέμα με την επικοινωνία, είχα ξαναγράψει ένα "φανταστικό" παράδειγμα με το μαγαζί και τους πελάτες, για το πως πρέπει να δίνεις μάχη να περνάς τις θέσεις σου στον "πελάτη" - ψηφοφόρο. Δυστυχώς εκεί η υστέρηση είναι φανερή. Δεν ξέρω τι φταίει και πως πρέπει να διορθωθεί, δεν είναι άλλωστε η δουλειά μου, αλλά παίζουμε Β' Εθνική.
    Εάν δεν χρησιμοποιήσουν την τέχνη της εξαπάτησης του αντιπάλου (και όχι του ψηφοφόρου), πράτοντας το απρόσμενο, θα κινούντε πάντα σε ρηχά νερά.

  21. factorx avatar
    factorx 03/04/2012 21:04:21

    Να θυμίσω σε όποιους δεν το έχουν αντιληφθεί - και ούτε πρόκειται. Ο αγώνας εναντίον της Ντόρας έγινε κάτω από πολύ πιο αντίξοες συνθήκες. Και τον κέρδισε ο λαός με τον συντονισμό από 5 άτομα, άντε 6. Ένας από αυτούς ήταν ο Γιώργος Μουρούτης

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ factorx 03/04/2012 21:33:17

      Σωστό αλλά,
      τότε απευθυνόταν σε ένα καθαρό ΝΔ ακροατήριο και τα μνημόνια και η εξαθλίωση δεν ήταν ορατά.
      Τώρα ελάχιστοι πια "προσδιορίζονται ανοιχτά" σαν ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ.

    • Νίκος Νικολαΐδης avatar
      Νίκος Νικολαΐδης @ factorx 04/04/2012 11:13:53

      Δεν γνωρίζω από πού αντλείτε τέτοια συμπεράσματα.
      Ο αγώνας των Νεοδημοκρατών το Νοέμβριο του 2009 ήταν ενάντια στους αρεστούς των ΜΜΕ, τα "τζάκια" και τους, καθ' υποψία, υπονομευτές του Καραμανλή. Κι αυτό δεν μπόρεσε να το ανατρέψει ούτε η πρόσφατα εκλεγείσα κοινοβουλευτική ομάδα, που κατά πλειοψηφία είχε εκδηλωθεί και αγωνιστεί με τους "αντιπάλους" του Σαμαρά.
      Φοβάμαι ότι αν ψάχνεται "συντονιστές" της νίκης Σαμαρά είναι απλώς για να αναδείξετε στελέχη.
      Το λαό τον οδήγησε η επιθυμία να απαλλαγεί από συγκεκριμένες νοοτροπίες και πρόσωπα.
      Αν ο Σαμαράς νομίζει ότι οι Νεοδημοκράτες τον αγάπησαν σφόδρα, γοητεύτηκαν από το λόγο και την ιστορία του και του ανέθεσαν την Προεδρία, είναι μάλλον σε λάθος δρόμο. Κάτι που δείχνει και η αγνόηση της εντολής που του δόθηκε να τ' αλλάξει όλα.
      Κι επειδή ασχολείστε με το χώρο και τις ιδιαιτερότητές του, θα γνωρίζετε ότι ο Νεοδημοκράτης είναι ο μόνος ίσως φίλος κόμματος που όχι μόνο έχει απαιτήσεις απ' αυτό, αλλά το τιμωρεί κιόλας. Να μη σπεύσουν, παρακαλώ, οι κομματικοί υπερπατριώτες να ψέξουν τους ψηφοφόρους γι' αυτό. Να φροντίσουν για την αποκωδικοποίηση του μηνύματός τους και για τη βελτίωση του κόμματός μας.
      Το όνειρο του Σαμαρά να γίνει πρωθυπουργός είναι θεμιτό, αλλά δεν αρκεί από μόνο του για να γίνει στόχος και όνειρο όλων.

  22. ΣΟΦΗ avatar
    ΣΟΦΗ 03/04/2012 21:20:10

    Κάνεις λάθος factorx ο συντονισμός έγινε μέσα απο την Ρηγίλλης.

    • factorx avatar
      factorx @ ΣΟΦΗ 04/04/2012 00:37:15

      Αφού ξέρεις καλύτερα από μένα, πάω πάσο

  23. Pluto avatar
    Pluto 03/04/2012 21:20:21

    Μήπως,λεω μήπως ,ο καλύτερος τρόπος να αποδυναμωθεί ο Καμμένος (καί να συγκρατηθούν οι ψηφοφόροι της ΝΔ που διαρρέουν προς αυτόν) είναι ν` ανοίξει η ΝΔ ουσιαστικό μέτωπο με το Βενιζέλο καί το ΠΑΣΟΚ, αντί να βαράει πότε από δω πότε από εκεί;;
    Ο Κλαούζεβιτς είχε πεί ότι κανένας στρατός ,όσο ισχυρός καί αν είναι,δεν μπορεί να είναι αποτελεσματικός σ`όλα τα μέτωπα,ταυτόχρονα καί διαρκώς...
    Πρέπει νομίζω η ΝΔ να διαλέξει (τον βασικό της) αντίπαλο : Καμμένος; ΣΥΡΙΖΑ;ΠΑΣΟΚ; Καί να συγκεντρώσει όση δύναμη πυρός διαθέτει (όχι νεροπίστολα τύπου Ψυχάρη Υιού, με τα οποία δυστυχώς επέλεξε να εφοδιασθεί) πάνω στον βασικό αντίπαλο.Εκτός καί αν δεν θέλουν μερικά περίεργα παλληκάρια στην Συγγρού να κάνουν ανεπανόρθωτη ζημιά σ` όποιον (βλ.ΠΑΣΟΚ) θεωρούν αυριανό κυβερνητικό εταίρο...
    Τ` αποτελέσματα της τακτικής του πολυμέτωπου αγώνα, τα βλέπουν ήδη οι πάντες ,εντός κι` εκτός ΝΔ....

    • franc avatar
      franc @ Pluto 03/04/2012 21:41:17

      Σαν να εχεις πολύ δίκιο αγαπητέ pluto μου φαίνεται...

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ Pluto 03/04/2012 21:44:49

      Ξεχάστε τον Καμμένο, τον Σύριζα και το ΚΚΕ.
      Μόλις καταμετρηθούν τα πραγματικά ψηφοδέλτια θα δείτε ότι ΔΕΝ θα πάρουν και τίποτε συγκλονιστικό. Αντε να πάρει πχ ο Καμμένος ένα 4% που θα το κόψει από το ΛΑΟΣ.
      Επειδή οι ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ είναι κατά βάση "Συντηρητικές" και έχουν έντονο το στοιχείο της Αυτοσυντήρησης, στο τέλος θα ψηφίσουν αυτόν που τους ΕΜΠΝΕΕΙ Εμπιστοσύνη για το μέλλον.
      Νομίζω ότι στο ΠΑΣΟΚ το έχουν καταλάβει πάρα πολύ καλά το "παιχνίδι" και δεν έχουν "πανικοβληθεί" από τα ΑντιΜνημονιακά κόμματα. Ούτε καν'ασχολούνται μαζί τους ....

      • knight rider avatar
        knight rider @ np_complete_problems 03/04/2012 23:18:37

        Ξέρεις γιατί? Οι Πασόκοι είναι οι original εκφραστές του μνημονίου σωτηρίας της χώρας απο την καταστροφή. Οσοι το βλέπουν έτσι ξαναψηφίζουν ΠΑΣΟΚ δεν πάνε στον Σαμαρά που με την στάση του επιβεβαίωσε το δίκαιο των πεπραγμένων του ΠΑΣΟΚ.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ knight rider 03/04/2012 23:34:34

          Ποιος επιβεβαίωσε τι; Αυτός που δε τον θέλει το Σύστημα αυτοδύναμο γιατί θα στείλει στα κάτεργα τους καλύτερους υποτακτικούς των συμφερόντων επειδή μας έστησαν τη χώρα για το μνημόνιο; Ότι θέλουμε γράφουμε...

  24. PANOS avatar
    PANOS 04/04/2012 01:28:11

    Ο ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΓΗ ΓΙΑ ΤΗ Ν.Δ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ.ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΜΕ ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ,,,ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΨΕΙ ΤΟΥΣ ΚΟΛΛΗΤΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑ,,,ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥΡΕΝΤΖΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΩΧΝΕΙ ΑΞΙΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΜΕ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΑΜΜΕΝΟ,,,ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ,,,ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΨΕΙ ΤΑ ΦΘΑΡΜΕΝΑ ΥΛΙΚΑ,,ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΟΥΣ -ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ,,,ΚΙΝΗΣΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ

    • dexihaf avatar
      dexihaf @ PANOS 04/04/2012 12:15:13

      Αγαπητέ, είστε επιεικώς ΑΣΧΕΤΟΣ!!!
      Τα ποσοστά κατεβαίνουν λόγω Λυκουρέντζου? Πρώτα απ' όλα ποιος σας είπε ότι τα ποσοστά κατεβαίνουν? Πιστεύετε στις δημοσκοπήσεις? Πιστεύατε και όταν έλεγαν ότι θα εκλεγεί η κ. Μπακογιάννη πρόεδρος της Ν.Δ.? Πιστεύατε όταν έλεγαν ότι θα εκλεγεί ο κ. Βενιζέλος στην κόντρα του με τον Παπανδρέου? Πιστεύατε και όταν βλέπατε ότι το ΚΕΠ - του κ. Αβραμόπουλου - θα έπαιρνε 10%, πιστεύατε και στα exit poll του 2000?
      Μην πέφτετε σε αυτή την παγίδα.
      Ακόμα και αν δεχτούμε ότι πέφτουν, ο Λυκουρέντζος φταίει γι' αυτό? Εσείς που το γράφετε, το πιστεύετε? Αν ναι, μάλλον είστε και ο μοναδικός. Και για να κλείσω, από που προκύπτει ότι παίζει παιχνίδια με τους υποψηφίους. Ξέρετε κάτι που δεν ξέρουμε?
      Και σε τελευταία ανάλυση, μπορείτε να μου πείτε πότε άλλοτε η πόρτα του Γραμματέα ήταν ανοιχτή για όλο τον κόσμο? Πότε άλλοτε Γραμματέας, έχει δει και συζητήσει προσωπικά με όλους τους υποψηφίους σε όλη την Ελλάδα? Ξέρετε ότι στην Αρκαδία θα αντιμετωπίσει πρόβλημα - όχι εκλογής, αλλά φθοράς, παρόλο που ότι δεσμεύτηκε για την Αρκαδία, το έκανε - γιατί δεν πολιτεύεται με παλαιοκομματικές μεθόδους (ρουσφέτια, γάμους, κηδείες, πανηγύρια κ.α. και φυσικά δεν τάζει διορισμούς και δεν ασχολείται με το ρουσφέτι), αλλά και γιατί τρέχει σε όλη την Ελλάδα, τρέχει για το καλό του κόμματος και του τόπου, παραμελώντας το δικό του μικροπολιτικό και μικροπροσωπικό συμφέρον?
      Μην κρίνετε αν δεν γνωρίζετε.

      • Xik avatar
        Xik @ dexihaf 05/04/2012 00:15:47

        Πράγματι δεν πρέπει να πιστεύουμε τις δημοσκοπήσεις διότι δεν αφορούν ολόκληρες κοινωνικές ομάδες π.χ. στρατιωτικούς, αστυνομικούς, αγροτες κλπ όπου τα ποσοστά των συνοδοιπορων του μνημονίου που ελπίζουν μαζί να έχουν 151 μαριονέτες είναι πολυ χαμηλότερα ......

  25. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ 04/04/2012 02:12:36

    http://dhmotikhkaramouza.blogspot.com/2012/03/blog-post_5203.html

  26. pg avatar
    pg 04/04/2012 08:17:47

    ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΖΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ¨ΑΣΦΑΛΗ¨ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ... ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ, ΣΥΣΚΕΨΗ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΚΑΜΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ-ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΗΣ ΣΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ. Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ Ν.Δ. ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ. ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΝΤΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ ΡΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ-ΕΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΟΔΟ ΣΤΑ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙΝΗΣΕΩΝ. ΧΑΛΙΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΨΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ. ΣΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΤΟΥ ¨ΚΑΣΤΡΟ¨ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ. ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ Ο ΕΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ. ΜΕΓΑΛΟ ¨ΚΑΖΟ¨. ΕΤΣΙ ΠΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ (;)... ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΥΝ. ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ.

  27. karlos avatar
    karlos 04/04/2012 08:31:06

    Λυκουρεντζος , μόλις ο άνθρωποσ βγαίνει στα κανάλια ΕΚΤΟΞΕΥΟΜΑΣΤΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΑ. Μάλλον ζεί οάνθρωπος στον πύργο του κ οχι στην κοινωνία!

  28. kas avatar
    kas 04/04/2012 08:40:33

    Φάκτορα...

    γιατί ο ΑΣ σιωπεί...ή κατά άλλη μετάφραση κάνει ότι μπορεί προκειμένου να κινηθεί σε χαμηλά ποσοστά;

    Είναι ηλίου φαεινότερον...το απεταξάμην την "διαχείριση" (γιατί εξουσία πραγματική άλλοι έχουσιν).

    λόγω...ειδικής και γενικής αναμονής-ρευστότητας;

  29. dexihaf avatar
    dexihaf 04/04/2012 11:25:12

    Αγαπητέ Κώστα Β,
    έχεις ανοίξει πολλά θέματα. Θα προσπαθήσω να απαντήσω.
    Πρώτα απ' όλα, ποιος είπε ότι το κόμμα δεν ήταν έτοιμο στις 19/02?
    Το έχω ξαναπεί, το ξαναλέω - και ευτυχώς είμαστε πολλοί που τα λέμε και τα γράφουμε - το πιο εύκολο για το Σαμαρά, θα ήταν τόσο το Νοέμβριο να μη συμμετάσχει σε καμία κυβέρνηση, όσο και στο Μνημόνιο 2 να πει εγώ σας τα έλεγα, δε στηρίζω τίποτα, απαιτώ εκλογές. Είναι δεδομένο ότι και στιος 2 περιπτώσεις δε θα μιλούσαμε για αυτοδυναμία αλλά για ποσοστά Χόντζα. Θα ξεπερνούσε το 50%, αλλά θα ήταν Πρωθυπουργός της δραχμής. Αυτή του την υπεύθυνη στάση, άλλο που δεν ήθελαν τα καλά μας ΜΜΕ αλλά και οι διάφοροι σωτήρες, βλ. Καμμένο κ.α., για να μας βάλουν στο ίδιο κάδρο και να πουν "όλοι ίδιοι είναι". Όμως αγαπητέ Κώστα, εδώ έρχεται ο δικός μας ρόλος, των αγνών Νεοδημοκρατών, να καταλάβουμε ότι η στάση του Σαμαρά ήταν υπεύθυνη, ήταν αυτή που έπρεπε για να μην οδηγηθεί η χώρα σε καταστροφή. Αυτό οφείλουμε να το αναδείξουμε και να το λέμε στον κοινωνικό μας περίγυρο, στα καφενεία, στο χώρο εργασίας μας. Από εμάς εξαρτάται η αυτοδυναμία. Τι να σου κάνει και ο κομματικός μηχανισμός, τι να σου κάνει μόνος του και ο Σαμαράς, αν εμείς δε βάλουμε πλάτη. Αν εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε τι "παίχτηκε" και πέφτουμε θύματα επικοινωνιακών τερτιπιών των καναλιών. Αυτές οι εκλογές, συνηθίζω να λέω, ότι είναι του καφενείου και του διαδικτύου. Εκεί δίδεται η μάχη.
    Όσον αφορά, αυτό που λες να πήγαινε ο Σαμαράς να διαπραγματευτεί μόνος του, προφανώς αντιλαμβάνεσαι ότι είναι αδύνατον. Με ποια θεσμική ιδιότητα θα το έκανε? Ποια πόρτα θα του άνοιγε? Οι ξένοι ηγέτες, ως όφειλαν, μιλούσαν με τον Πρωθυπουργό. Δε λέω περισσότερα γιατί είναι κατά τη γνώμη μου, αυτονόητα.
    Τέλος, όσον αφορά τους βουλευτές που διαφοροποιούνται από τη γραμμή του κόμματος (συμφωνώ ότι υπάρχουν), έλα να πούμε μαζί ποιοι είναι. Και όταν έρθει η ώρα της κάλπης, να δώσουμε μάχη να μην εκλεγούν.
    Αυτά όλα όμως αγαπητέ Κώστα, τι σχέση έχουν με αυτά που έλεγες για την κομματική οργάνωση, την ΟΝΝΕΔ, το γραμματέα της Π.Ε. κ.α.?
    Κατά τη γνώμη μου το μεγάλο πρόβλημα του κόμματος είναι επικοινωνιακό. Δεν έχουμε καταφέρει να ενημερώσουμε επαρκώς, ούτε το δικό μας κόσμο. Βέβαια φταίει κυρίως ο δικός μας κόσμος που δεν ενδιαφέρεται να ενημερωθεί, μιας και πίστεψέ με, το κόμμα έχει θέσεις, επαρκέστατα τεκμηριωμένες. Θέλει πάντως βελτίωση ο τρόπος που αυτά τα μηνύματα, φτάνουν στη βάση.
    Έχουμε πάντως καιρό...
    Η αυτοδυναμία είναι εφικτή. Ας βάλουμε όμως, όλοι μαζί πλάτη. Ας καταλάβουμε ότι οποιαδήποτε άλλη λύση, πλην του Α. Σαμαρά και της Ν.Δ., μπορεί να αποδειχθεί καταστροφική για την πατρίδα μας.

    • ΚΩΣΤΑς Β avatar
      ΚΩΣΤΑς Β @ dexihaf 04/04/2012 15:02:48

      dexihaf (μ αρέσει το ψευδώνυμο),όντως η επικοινωνία είναι σημαντικό πράγμα ,και ιδιαίτερα τώρα πρίν τις εκλογές.Ας αποφασίσει λοιπόν η παράταξη ,να επιλέξει 5-6 ανθρώπους πχ (τον Κρανιδιώτη-Λαζαρίδη-ΜΙχελάκη-Μουρούτη- Ζωντανό ) το επόμενο διάστημα και μέχρι τις εκλογές, αυτοί να βγαίνουν στα εχθρικά ΜΜΕ, και όχι κάθε τυχάρπαστος και εξαφανισμένος επι 2 έτη παράγοντας και να λέει ότι θέλει .Πολλοί δε απο αυτούς και καταλαβαίνεις ποιούς εννοώ ,"σπρώχνονται" απο μεγαλοσυμφέροντα και εμφανίζονται στα μμε και κάνουν ζημιά,σε ΚΆΘΕ ΕΜΦΆΝΙΣΗ ΤΟΥς ,που είναι τακτικότερη τελευταία, και η ΝΔ πέφτει,ή την ρίχνουν εντέχνως, τελος πάντων.(η περιπτωση μου θυμίζει την εσωκομματική μάχη ).Πάντως χαίρομαι που κατάλαβες ότι είμαι αγνός ΝΔτης άνθρωπος του καφενείου και του συνδικαλισμού.Άραγε γιατί κάποια στελέχη μας δεν μπορούν να κυκλοφορίσουν άνετα έξω ;;τι έκαναν;;γιατί τοση ασυλία όπως και στο πασοκ ,εχουν αυτοί; τι εξυπηρετούν;;

  30. factorx avatar
    factorx 04/04/2012 15:10:15

    Αντλούμε τα επιχειρήματα από εκεί από όπου μάλλον απουσιάζεις, αγαπητέ: την πραγματικότητα

    • Νίκος Νικολαΐδης avatar
      Νίκος Νικολαΐδης @ factorx 04/04/2012 18:27:28

      Λυπούμαι, αγαπητέ, για την απάντησή σας.!!!

      • factorx avatar
        factorx @ Νίκος Νικολαΐδης 04/04/2012 20:18:50

        Κι εγώ λυπούμαι για κάποιους που παριστάνουν τους νεοδημοκράτες και παίζουν το παιχνίδι των ΠΑΣΟΚων

  31. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 04/04/2012 16:05:55

    Τα ποσοστά που σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις συγκεντρώνει η ΝΔ δημιουργεί νευρικότητα στους υποψηφίους βουλευτές και αυξάνει τον μεταξύ τους ανταγωνισμό παρά το μπόνους των 50 εδρών που παίρνει το πρώτο κόμμα.
    Ιδιαίτερα σκληρή είναι η μάχη που έχει ήδη ξεκινήσει στην Α΄ Αθήνας όπου στα παλιά “βαριά” ονόματα έχουν προστεθεί νέα.

    Με τα ποσοστά που δίνουν τώρα οι δημοσκοπήσεις στη ΝΔ, πέντε με έξι έδρες θεωρούνται βέβαιες για τους “γαλάζιους”.

    Υπό προϋποθέσεις και ανάλογα με το ποσοστό που θα πάρει το κόμμα μπορεί να φθάσει τις επτά έδρες και αν πάρει αυτοδυναμία μέχρι οκτώ.

    Οι ενδείξεις που υπάρχουν βγάζουν πρώτο και στην πραγματικότητα μόνο βέβαιο τον κ. Δημήτρη Αβραμόπουλο αφού άλλωστε έφυγε η κυρία Ντόρα Μπακογιάννη. Από τους παλιούς δείχνει να αντέχει ο κ. Προκόπης Παυλόπουλος ενώ με αξιώσεις δίνει την μάχη η κυρία Φωτεινή Πιπιλή. Από τις νέες υποψηφιότητες πηγαίνει καλά η κυρία Όλγα Κεφαλογιάννη που μετανάστευσε από το Ρέθυμνο. Επίσης ο κ. Νότης Μηταράκης ο οποίος έχει μπει στην προεκλογική κούρσα εδώ και πολύ καιρό. Με προίκα απο την εποχή που ήταν δημοτικός σύμβουλος και βέβαια από την υποψηφιότητά του για την περιφέρεια κατέρχεται ο κ. Βασίλης Κικίλιας.

    Δυσκολίες αντιμετωπίζει ο κ. Ανδρέας Ψυχάρης παρά την έντονη προσπάθεια που καταβάλει και την προβολή που διαθέτει.

    Την δική του μάχη ξεκίνησε ήδη ο πρώην δήμαρχος κ. Νικήτας Κακλαμάνης που έκανε την πρώτη του συγκέντρωση αλλά και ο πρώην γραμματέας Οργανωτικού της ΝΔ κ. Μανώλης Αγγελάκας. Αμφίβολη είναι η υποψηφιότητα της κυρίας Ελίζας Βόζενμπεργκ αφού η ηγεσία του κόμματος δεν της έδωσε ακόμη το πράσινο φως για την επιστροφή παρά την δήλωση στήριξης που έκανε.

    Πάντα δύσκολη είναι η μάχη στη χαώδη Β΄Αθήνας όπου τα ποσοστά της ΝΔ παραδοσιακά υπολοίπονται των πανελληνίων.

    Η ΝΔ υπολογίζεται να βγάλει περί τους 10 με 11 βουλευτές σε κάθε περίπτωση και από εκεί και πέρα ανάλογα με τα ποσοστά που θυα συγκεντρώσει μέχρι 15. Από τις μέχρι τώρα ενδείξεις βέβαιοι στην πρώτη πεντάδα είναι ο κ. Βαγγέλης Μεϊμαράκης όπως και ο κ. Πάνος Παναγιωτόπουλος, ο κ. Κυριάκος Μητσοτάκης, ο κ. Κωστής Χατζηδάκης και ο κ. Άρης Σπηλιωτόπουλος. Από τις καινούργιες υποψηφιότητες πάνε καλά η κυρία Άννα Καραμανλή και ο άρτι μεταγραφείς από τον ΛΑΟΣ κ. Άδωνις Γεωργιάδης. Με αξιώσεις δίνουν τη μάχη ο κ. Αργύρης Ντινόπουλος και ο κ. Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης όπως και οι πάντα υπολογίσιμοι παλιοί κ.κ. Γεράσιμος Γιακουμάτος και Βύρων Πολύδωρας. Δύο πρώην βουλευτές ο κ. Λευτέρης Ζαγορίτης και η κυρία Κατερίνα Παπακώστα δυσκολεύουν τη μάχη ενώ έδρα διεκδικούν με πιθανότητες ο κ. Βαγγέλης Αντώναρος, ο κ. Γιάννης Παπαθανασίου όπως και ο κ. Θανάσης Γιαννόπουλος που μετακομίζει από την Φθιώτιδα.

    http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=188078

    • thanasis avatar
      thanasis @ Αυτόνομος 04/04/2012 16:13:46

      εγώ μέλος της ντοροκλίκας δεν σταυρώνω. οι παλίοι έχουν καταδικαστεί στη συνείδηση των πολιτών

  32. thanasis avatar
    thanasis 04/04/2012 17:13:03

    ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΕΦΑΛΙ
    Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΘΥΜΩΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ
    ΣΥΝΕΧΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΔΥΣΤΟΚΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ΤΩΝ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΩΝ ΤΟΥ
    ΠΑΣΟΚ

  33. Νίκος Νικολαΐδης avatar
    Νίκος Νικολαΐδης 04/04/2012 22:51:28

    Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι η αυτάρεσκη θεώρηση της "πραγματικότητας". Δεν γνωρίζω ποιοι "παριστάνουν" τους νεοδημοκράτες. Εσείς που το λέτε ασφαλώς γνωρίζετε.
    Αν πάντως η βαθιά φιλοσοφημένη αναφορά σας με συμπεριλαμβάνει, είναι πολύ απλό να συγκρίνουμε την παρουσία και τους αγώνες μας.