#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 14:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να γίνουμε όλοι Ισπανοί, πριν είναι αργά



Κι όμως, να και κάποιοι που μας έβαλαν τα γυαλιά. Οι νεαροί Ισπανοί οι οποίοι επί μέρες διαμαρτύρονται κατά χιλιάδες κατά των μέτρων λιτότητας που επέβαλε η Σοσιαλιστική κυβέρνηση του Θαπατέρο. Μέτρα τα οποία επιβλήθηκαν, όχι επειδή η χώρα χρεοκόπησε όπως εμείς, αλλά για να μην μπει στο Μηχανισμό Στήριξης.

Οι νέοι λοιπόν της Ισπανίας συρρέουν κατά χιλιάδες στις πλατείες των μεγάλων πόλεων και ειδικά στην Πλατεία το Ήλιου στη Μαδρίτη. Έχουν κατασκηνώσει, κάνουν γιορτές, happening, φωνάζουν, διαμαρτύρονται, ζητούν αλλαγή πολιτικής.

Και παρ’ ότι είναι χιλιάδες δεν γίνονται επεισόδια. Εκεί δεν έχουν μπαχαλάκηδες, δεν έχουν τρελούς αντιεξουσιαστές, δεν έχουν ακροδεξιούς;

Πιθανότατα έχουν αλλά τους ενώνει ένα πράγμα. Η αγανάκτηση. Διαμαρτύρονται γιατί η ανεργία στους νέους έχει ξεπεράσει το 40%. Δουλειές ζητάνε, καλύτερη ζωή και θέλουν να μάθουν πώς το ισπανικό θαύμα μετατράπηκε σε εφιάλτη. Δεν τα έφαγαν όλοι μαζί, ζητούν να πληρώσουν οι φταίχτες.

Αλλά το σημαντικότερο είναι πως δεν υπάρχει διάλυση της χώρας. Δεν υπάρχουν νεκροί στη Marfin, ούτε ετοιμοθάνατοι από αστυνομικούς που βαράνε με μένος. 30.000 νέοι πήγαν στην πλατεία το βράδυ του Σαββάτου παρά την απαγόρευση συγκεντρώσεων. Φώναζαν, τραγουδούσαν, χόρευαν, αλλά δεν τα έσπαγαν σ’ αυτό το πρωτοφανές για την Ισπανία κίνημα διαμαρτυρίας.

Και την άλλη μέρα, δηλαδή της Κυριακή των τοπικών εκλογών, έστειλαν το δικό τους μήνυμα. Το κυβερνών Σοσιαλιστικό Κόμμα της Ισπανίας υπέστη μεγάλη ήττα στις περιφερειακές εκλογές κερδίζοντας το 27,98% των ψήφων, έναντι του 36,25% που κέρδισε το Λαϊκό Κόμμα (PP), με καταμετρημένο το 53,09% των ψήφων.
Στις προηγούμενες περιφερειακές εκλογές του 2007, το Σοσιαλιστικό Κόμμα (PSOE) είχε και πάλι χάσει από το PP με μικρή όμως διαφορά, 34,9% έναντι 35,6%.

Μπορούμε να γίνουμε όλοι Ισπανοί; Μπορούμε να κάνουν την πλατεία Συντάγματος, πλατεία Ταχρίρ στην Αίγυπτο ή Πουέρτα δελ Σολ στη Μαδρίτη;

Κι έπειτα να «μαυρίσουμε» όσους κάνουν μαύρη τη ζωή μας. Χωρίς να σπάσουμε, να χτυπήσουμε, να διαλύσουμε. Απλά διαμαρτυρόμενοι, χορεύοντας και τραγουδώντας.

Να γίνουμε όλοι Ισπανοί, πριν είναι αργά.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/05/2011 15:00:34

    Προς το παρόν είμαστε Καναδοί (στην απάθεια) και οσονούπω Σομαλοί (στη κατάντια).
    Κάνουμε όμως τους Κινέζους, γενικώς...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 23/05/2011 15:19:02

      Σομαλούς μαζέψαμε ήδη, αρκετούς, οπότε θα έχουμε και... συνηθίσει όταν γίνουμε σαν κι αυτούς. Κοντοζυγώνει η ώρα, πάντως.

  2. Orestios avatar
    Orestios 23/05/2011 15:04:12

    Σημειολογικά, θα πρέπει κάπου να υπάρχει ένας πράσινος καβαλάρης (όπως στην Πουέρτα δελ Σολ)

  3. George avatar
    George 23/05/2011 15:06:43

    Χαλαρά μωρέεεε......αντέχουμε ακόμα.,...
    Ο Ελληνας δυστυχώς αμα δεν φτάσει το πρόβλημα στην πόρτα του να του χτυπησει το κουδούνι δεν ενδιαφέρετε για αυτο που γίνεται στην διπλανή πόρτα.
    Και μετα γκρινιάζει και μυξοκλαίγεται κιόλας...
    Καλά να πάθουμε...

  4. ΝΙΚΟΣ Λ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Λ. 23/05/2011 15:07:21

    Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους Ισπανούς. Εμείς τι περιμένουμε;Τι άλλο πρέπει να δούμε; Κάποιος να κάνει την αρχή. Εγώ είμαι μέσα.
    Υ.Γ. Μακριά τα κοματόσκυλα.

    • Cal avatar
      Cal @ ΝΙΚΟΣ Λ. 23/05/2011 15:10:20

      Οι πιο πολλοί περιμένουμε κάποιον να μας οργανώσει Ποιον δεν ξέρω...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Cal 23/05/2011 15:11:55

        Μήπως ο Γλέτσος; Λέω εγώ...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Strange Attractor 23/05/2011 15:18:05

          Εγώ θέλω να με οργανώσει η Ζέτα Μακρυπούλια.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Αυριανιστής 23/05/2011 15:20:15

            Ίδιο πράγμα είναι....

          • Εφιαλτης avatar
            Εφιαλτης @ Strange Attractor 23/05/2011 16:08:30

            δεν λειπει η οργανωση...μονο τα προβατα περιμενουν το μαντροσκυλο......Απλα ειμαστε "φετααααααααα",πινουμε το φραπεδακι μας και ακουμε...ακουμε...ακουμε για τον γειτονα που εμεινε ανεργος ,και κουναμε το κεφαλι μας,ακουμε για το γνωστο που αυτοκτονησε απο τα χρεη και λυπομαστε,ακουμε για τηναναδιαρθρωση και αγανακτουμε!!!!Μετα ομμως ανακατεβουμε τον καφε μας,και ρωταμε τι εγινε στο Dancing χτες το βραδι....Αυτα με τις υγειες μας......η Ισπανια(ευτηχως για αυτους) ειναι μακρια....

    • ΝΤΙΝΟΣ avatar
      ΝΤΙΝΟΣ @ ΝΙΚΟΣ Λ. 23/05/2011 17:17:18

      ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΟΙ ΝΕΟΙ 300 ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΜΕ ΕΣΤΩ

  5. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 23/05/2011 15:28:31

    Εμείς έχουμε θυμό, απογοήτευση και αγανάκτηση μαζί, Αριστερέ Ψάλτη.
    Άρα κάτι μας ενώνει. Και σίγουρα αυτά που μας ενώνουν είναι πολύ περισσότερα από εκείνα που πιθανόν να μας χωρίζουν.

    Ας κάνουμε την πλατεία Συντάγματος, την πλ. Αριστοτέλους, τις πλατείες της χώρας, μια μεγάλη ειρηνική διαμαρτυρία, ας κάνουμε τις πλατείες μας Πουέρτα δελ Σολ και όχι Ταχριρ -λόγω των σοβαρών επεισοδίων σε εκείνη την πλατεία-.

    Ας βγούμε εξω, ΤΩΡΑ να πούμε σε όλους ότι ΔΕΝ αντέχουμε άλλο τον κατήφορο, δεν ανεχόμαστε άλλο τη ντροπή και τον εξευτελισμό μας. Δεν θα αφήσουμε να μας ξεπουλήσουν.
    Πάμε στην πλετεία να τους φωνάξουμε ότι δεν είμαστε ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ, ούτε εμείς, ούτε η πατρίδα μας.

    Ας ξεκινήσει το κίνημα αυτό, από εδώ, τώρα.
    Σας διαβάζουν χιλιάδες ζευγάρια μάτια.
    Μεταδώστε το τώρα.
    Κάντε το σημαία.
    Δεν έχουμε χρόνο.
    Μην τους αφήσουμε να μας αφανίσουν!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Igor Rasputin 23/05/2011 15:32:55

      Υπάρχει και κουμπί: Share/Save | Twitter...

  6. dimos avatar
    dimos 23/05/2011 15:54:26

    εμείς θα κάνουμε συγκέντρωση και θα βγουν 2-3 αριστερά αποκόμματα να μας καπελώσουν και 100 μπαχαλάκηδες για να τα σπάσουν. Αυτή είναι η διαφορα μας από τους Ισπανούς.

  7. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 23/05/2011 16:04:20

    ++++1000 Ψαλτη μου
    Μονο που προχθες καποιοι εδω μεσα ελεγαν οτι ολου αυτοι υποκινουνται απο την Νεα ταξη.. Μαλλον δεν εχουν καταλαβει ακομα τι γινεται και τι ερχεται
    Μετρα, μετρα, μετρα, μετρα!!!!
    Αραγε ποιος ελεγε Λεφτα Υπαρχουν;;;;
    Ποιος ελεγε οχι στην μετρολογια;;;;;(ακου λεξη!!!)
    Οσο δεν μιλαμε το μελλον μας θα ειναι πιο σκοτεινο....εκτος και εαν αυτο επιθυμουμε!!!

  8. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 23/05/2011 16:08:35

    Ακριβέ μου, Ελπήνωρ! Ηλίθιε, φτωχέ μου, Ελπήνωρ!
    της Νίνας Γεωργιάδου
    http://www.alfavita.gr/artro.php?id=33497

  9. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/05/2011 16:14:53

    Ρήγα, εγώ εξακολουθώ να είμαι καχύποπτος. Αλλά θα κατέβω στο Σύνταγμα, δεν υπάρχει πλέον χρόνος. Ελπίζω να σας δω όλους!

  10. Βαμος Αμικος! avatar
    Βαμος Αμικος! 23/05/2011 16:36:36

    λλά είσαι έτοιμος να βουτήξεις από την κατσούλα το βλαμμένο που την ειδε μπάχαλος και κρυμμένος πίσω απ αυτήν, μισώντας τον τόπο "του", εκπαιδευμένος ανθέλληνας από γεννησιμιού του, θα έρθει να ποδηγετήσει την οργή σου;

    Ειναι τα Τσογλάνια αυτά, μαζι με τα παρασυμενα από τα «Δεκεμβριανά του 08» παιδιά που χειρηλατήθηκαν, οι στρατιώτες στους στρατούς της Ξενης Κατοχής!
    Με τα «οπλα» τους και τα φυσέκια τους, με την "εκπαίδευσί" τους, με τις "στολές" και την ιεραρχία τους, πειθαρχημένα στους εργοδότες τους και χειριστές τους, είναι ετοιμα να καπελώσουν και την οργή μας και την αντίδρασή μας!
    Αν δεν λείψουν αυτοί οι καταλύτες που θα εξελίξουν το πείραμα "όριστική διάλυση του πρότζεκτ Ελλας", μελλον δεν έχουμε! Η μαλλον θα έχουμε εκείνο που μας προετοίμασαν!
    Την πλάκα που κάνει η μπαγάσω η ιστορία, κάθε φορά που θέλει, οπως η πορεία μας σαν Εθνος έχει αποδείξει, αυτή τη φορά, πρέπει να την σχεδιάσουμε, να την μηχανευτούμε πια! Σκούριασε ο έρμος ο «απο μηχανής» και μόνο με τη βοήθεια μας και την στήριξή μας, θα τον βγάλουμε στη σκηνή!
    Ας συντηρήσουμε τον «απο μηχανής Θεό" αλλάζοντας λάδια , μπουζί …Μυαλά…!
    Ενίοτε δέ και τον αδόξαστο!

  11. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 23/05/2011 17:51:12

    Πολυ ανυποψιαστοι ειστε ή δεν γνωριζετε τι ακριβως συμβαινει στην Ισπανια...

    Εκ πρωτης οψεως φαινεται ως μια διαμαρτυρια "αγανακτισμενων" νεων,που λειτουργει ακομματιστα.Ειναι ομως ετσι;

    Ή μηπως προκειται για μια ακομα "πορτοκαλι επανασταση",απο αυτες που βλεπουν οι διαφοροι εξουσιαστες και σκανε στα γελια;

    Ωραια,ζητανε λεει οι Ισπανοι αλλαγες:Λυσεις προτεινουν;

    Γιατι σε οσα βιντεο εδειξαν δηλωσεις διαδηλωτων ή εκπροσωπων τους,η μονιμη επωδος ηταν "μπορουμε να κανουμε τον κοσμο μας καλυτερο" και αλλες τετοιες αρλουμπολογιες,που παραπεμπουν σε εποχες χιπιδων και παιδιων των λουλουδιων.

    (Φυσικα και υπαρχουν λυσεις,απλα οι "αγανακτισμενοι"...δεν τις λενε)!

    Μιλανε για δικτατορια των τραπεζιτων,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΝΟΜΑΖΟΥΝ.

    Λενε πως τους φερονται ως αριθμους,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ.

    Και ενα σωρο ακομα τετοια παραδειγματα...

    Για να μην πολυλογουμε:Τετοιες συγκεντρωσεις,ειναι εντελως ακινδυνες για οποιοδηποτε καθεστως.Περισσοτερο κινδυνευουν απο τις...δεντροφυτευσεις του ΣΚΑΙ,παρα απο τις κατασκηνωσεις μερικων χιλιαδων,που μπαινουν στο twitter απο το android.

    Το ιδιο το συστημα τις προωθει ως μια ευκολη και ανωδυνη εκτονωση της πραγματικης οργης,σε πανηγυρακια αχρωμα,αγευστα και αοσμα.

  12. sawas avatar
    sawas 23/05/2011 18:10:29

    Με μπερδεψες Αριστερε Ψαλτη
    http://www.antinews.gr/2011/02/24/87370/
    μια ετσι, μια γιουβετσι!!!!!

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/05/2011 18:22:20

    Εσύ ειδικά, τι συγκέντρωση θέλεις να κάνεις; Υπέρ του μνημονίου;

  14. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 23/05/2011 20:12:13

    Πρώτον οι συγκεντρώσεις στην Ισπανία είναι ακίνδυνες για τα κοράκια και επικίνδυνες για τη χώρα τους, καθώς είναι πιθανό να αποτελέσουν πρόσχημα για αποσταθεροποίηση της χώρας.
    Δεύτερον οι Ισπανοί είναι 45 εκατομμύρια και οι "αγανακτισμένοι" ούτε 100 χιλιάδες. Της πλάκας είναι η κινητοποίηση.
    Αν είναι να γίνουμε κάτι άλλο σώνει και καλά, ας γίνουμε Ισραηλινοί.
    Αλλά τους περισσότερους 'Ελληνες τους καίει μόνο η τσέπη τους, για την εδαφική ακεραιότητα και ανεξαρτησία της πατρίδας τους πέρα βρέχει...

  15. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 23/05/2011 21:21:02

    Τα πολλα τα λογια ειναι φτωχεια...αναλυσεις επι αναλυσεων!!!
    Οποιος βαριεται να ζυμωσει 40 ημερες κοσκινιζει!!!
    Τι μας ενδιαφερει τι γινεται στην Ισπανια;;;
    Σημασια εχει τι κανουμε εμεις εδω στην Ελλαδα.
    Καποτε ερχεται η ωρα να αποφασισουμε με ποιους θα παμε και με ποιους θα αφήσουμε.
    Οποιος φοβαται μηπως τον αποκαλεσουν νεοταξιτη ας καθισει σπιτι του και να μην ανασαινει καθολου.
    Πιστευω πως ο ελληνικος λαος πλεον ειχει αποκτησει τιν ικανοτητα να διακρινει το ψεμμα απο την αληθεια.
    Αλλα φτασαμε στο σημειο να μας κλεβουν να μας σκοτωνουν να μας κοροιδευουν αγρια πολιτικα και ηθικα και εμεις να μη να αντιδρουμε καθολου.

  16. Καλά τώρα... avatar
    Καλά τώρα... 23/05/2011 22:26:15

    Ας κατεβάσει επιτέλους η ΝΔ τον κόσμο στο δρόμο. Δεν πάει άλλο.