#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/05/2011 13:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να απαντήσει ο λαός στα εκβιαστικά διλήμματα

[caption id="attachment_101366" align="alignnone" width="600" caption="Από δεξιά: Ρεν, Τρισέ, Γιούνκερ"][/caption]

Πιο κοντά από ποτέ είναι πλέον οι εκλογές καθώς το εκβιαστικό δίλημμα της έγγραφης συναίνεσης που έριξε στο τραπέζι η τρόικα, δε μπορεί να περάσει τόσο εύκολα. Όπως όλα δείχνουν κανείς από την αντιπολίτευση δεν είναι διατεθειμένος να συμφωνήσει σε ένα μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα που θα δεσμεύει για πάρα πολλά χρόνια την Ελλάδα, επομένως και τις κυβερνήσεις που θα ακολουθήσουν αυτή του ΠΑΣΟΚ.

Κι επειδή στη δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα, τη λύση μόνο ο λαός μπορεί να δώσει. Δεν είμαστε υπέρ των πρόωρων εκλογών σε μια τέτοια εποχή, είναι όμως η καλύτερη και δημοκρατικότερη λύση. Αλλιώς θα ψηφιστεί ένα νέο Μνημόνιο μόνο με τις ψήφους της κυβερνητικής παράταξης κι ενώ η ελληνική κοινωνία δεν θα είναι καθόλου σύμφωνη με αυτό.

Το θέμα των εκλογών έχουν αρχίσει ήδη να ομολογούν και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ οι οποίοι ίσως τις προτιμούν παρά να κληθούν να ψηφίσουν και μετά να τρώνε γιαούρτια στις εκλογικές τους περιφέρειες.

Τώρα, πιο θα είναι το διακύβευμα των εκλογών είναι ένα θέμα. Τα διλήμματα είναι πολλά και ποικίλα.

Για παράδειγμα, το ΠΑΣΟΚ θα παίξει το χαρτί της χρεοκοπίας. Θα πει δηλαδή στον κόσμο ή ψηφίζετε το Μνημόνιο (δηλαδή το ΠΑΣΟΚ) ή πάμε σε χρεοκοπία, στάση πληρωμών και έξοδο από το ευρώ.

Η ΝΔ λογικά θα πρέπει να παίξει το δίλημμα χρεοκοπία (με το ΠΑΣΟΚ) ή επαναδιαπραγμάτευση (με εμάς) του Μνημονίου.

Για τα υπόλοιπα κόμματα τι να πει κανείς. Καρατζαφέρης και Ντόρα έχουν βάλει την υπογραφή τους στο προηγούμενο Μνημόνιο, οπότε ότι και να πουν είναι περιττό. Από την άλλη τα κόμματα της Αριστεράς δεν έχουν δίλημμα. Έξοδο από το Μνημόνιο και τίποτε άλλο.

Σε κάθε περίπτωση, μετά τις χθεσινές πιέσεις του Γιούνκερ και των υπολοίπων έχει δημιουργηθεί ένα αδιέξοδο καθώς η δόση του δανείου και η νέα βοήθεια συνδυάζονται με τη συναίνεση. Αν δηλαδή δε συναινέσει ο Σαμαράς θα μας «φουντάρουν». Αυτό και μόνο το εκβιαστικό δίλημμα δεν μπορεί να περάσει αναπάντητο.

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λογικα σκεφτομενος avatar
    Λογικα σκεφτομενος 17/05/2011 13:30:10

    Απο την στιγμη που τα μετρα που ανακοινωνονται ειναι τοσο σκληρα ( κλεισιμο επιχειρησεων που χρωστανε στο δημοσιο, κλεισιμο ολων των μη κερδοφορων ΔΕΚΟ, κλπ) και με δεδομενο την σταση πληρωμων απο το δημοσιο προς την αγορα, καποιος θα επρεπε να εξετασει μηπως η χρεοκοπια μας βγαλει απο το τελμα που ειμαστε. Αν μη τι αλλο θα πιασουμε πατο και απο εκει θα δουμε πως θα σηκωθουμε. Αυτη τη στιγμη ειμαστε απλως σε ελευθερη πτωση χωρις να μπορουμε να κανουμε τιποτα.

    Αν δηλωσουμε χρεοκοπια τοτε διαπραγματευεσαι παλι αλλιως και στο τελος με μια χρεοκοπια μπορεις να διαπραγματευτεις και με τις υπολοιπες οικονομικες δυναμεις (π.χ. Ρωσια, Κινα)

  2. Factorx avatar
    Factorx 17/05/2011 13:30:24

    Δηλώσεις Ε.Στυλιανίδη σε ραδιοφωνικό σταθμό: "η ΝΔ δεν θα μπει στη διαδικασία της ενισχυμένης πλειοψηφίας των 180"

    Συνολική αποδοχή από την κυβέρνηση της οικονομικής πρότασης της ΝΔ για την έξοδο από την κρίση, ζήτησε μέσω του Real Fm o Ευριπίδης Στυλιανίδης, προσθέτοντας ότι η ΝΔ δεν θα μπει στη διαδικασία της ενισχυμένης πλειοψηφίας των 180 βουλευτών, εάν η κυβέρνηση φέρει, υπό αυτό τον όρο, για έγκριση στη Βουλή ένα νέο μνημόνιο.

    Χαρακτήρισε το ενδεχόμενο αυξημένης πλειοψηφίας ως «εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας», στην οποία όπως είπε, η ΝΔ δεν συμπράττει. Πρόσθεσε ωστόσο, ότι «επιμέρους πολιτικές, ενδεχομένως να τις στηρίξουμε», υπενθυμίζοντας ότι η ΝΔ έχει ψηφίσει μέτρα με τα οποία συμφωνεί.

    Ο γραμματέας προγράμματος της ΝΔ επεσήμανε ότι η συναίνεση έχει αξία όταν έχει περιεχόμενο, σημειώνοντας ότι η κυβέρνηση συνεχίζει τους λανθασμένους χειρισμούς και άρα δεν τίθεται αυτή τη στιγμή ζήτημα συναίνεσης.

  3. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 17/05/2011 13:35:50

    Σωστο αρθρο Αριστερε Ψαλτη αλλα για να αποφανθει ο Λαός θα πρεπει πρωτα να ενημερωθει τι ειναι αυτη η συναινεση που ζηταει η ΕΕ απο την ΝΔ και εξηγω:στις δηλωσεις που εγιναν, σκοπιμα νομιζω αποσιωποιηθηκαν οι δηλωσεις Γιουνγκερ ο οποιος για την 'συναινεση' χρησιμοποιησε το πχ της ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ δηλαδη ειπε οτι για το δανειο που χορηγηθηκε στους Πορτογαλους ειχαν το ΟΚ απο ολους με την μονη διαφορα εναντι ημων οτι το συγκεκριμενο Μνημονιο εχει τεραστια διαφορα απο το δικο μας(πχ 3,2% επιτοκιο δανεισμου εναντι 5,2% του δικου μας) και φυσικα εμπεριεχει και αλλες τεραστιες διαφορες οσον αφορα τις περικοπες μισθων και αλλα.ΠΟΤΕ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΧΩΡΗΣΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΕ ΔΕΞΙΟΥΣ-ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ,ΠΟΥ ΚΑΘΙΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΚΛΑΔΙΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΟΝ ΕΞΕΛΙΞΗΣ,ΠΟΥ ΕΠΕΒΑΛΛΕ ΤΟΝ ΜΠΑΑΘΙΚΟ ΚΡΑΤΙΣΜΟ ΩΣ ΜΕΣΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ,ΠΟΥ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕ ΥΠΕΡΟΓΚΑ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΗΤΑΝ Η ΥΠΕΡΧΡΕΩΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΠΟΥ ΣΤΡΕΦΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ,ΠΟΥ ΕΠΕΒΑΛΛΕ ΣΑΝ ΑΝΩΤΑΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟ PHD ΣΤΗΝ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ,ΠΟΥ ΕΠΕΒΑΛΛΕ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟΣΗΜΟ ΣΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΔΡΟΜΟ ΕΠΙΤΕΥΞΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ,ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΟΠΩΣ Ο ΧΑΜΑΙΛΕΩΝΤΑΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ.ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ.

    ΥΓ.στο χωριο μου λενε 'οπως στρωνεις κοιμασε'.......

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 13:36:05

    δλδ εσεις καταλαβαινετε οτι ενας Δανειστης ο οποιος πανω σε αυθαιρετο χρεος εχει Συμβολειοποιησει Τοκους.. θα στεναχωρηθει αν αντι για 10 παρει 7 ????
    Για ελατε στη θεση του !!!.. στα κοκοβια του!! η υποθεση εργασιας και η εξισωη ειναι λαθος και πανω σε "λαθος" σε εχει βαλει να υπογραψεις πληρωμη τοκων 10.
    του δινεις 7 απο ολα τα "λαθη".. δλδ, αυτος εχει κερδη 7 απο το μηδεν !!! 700%.
    ΓΙΑΤΙ μηδεν??
    ΔΙΟΤΙ, οταν μας δανειζε δεν ειχε χρημα!! Το "εφτιαξε" αμεσως μετα! αρα απο το ΜΗΔΕΝ μας δανειζει χωρις ΚΟΣΤΟΣ ! με εγγυηση τη Δανειακη Υποχρεωση και τα μετρα Μνημονιου ( τ.κ. τα 9μερα χρηματοοικονομικα και ασχετα με το Δανειο )....

    Τι συζηταμε σημερα?? αν θα επιμηκυνουμε το ¨"λαθος" αν μας κοψουν το επιτοκιο ( το πραγματικο χρημα !!! που "πρεπει" να πληρωθει ) !!!

    Αυτα συζηταμε και πανω σε αυτα μας εκβιαζουν, για να μην υπαρχει περιθωριο εναλλακτικης, εχουμε στο τραπεζει ενα "λαθος" και το λιβανιζουμε προς χαρα των δανειστων ! αν τους πεις αντι για 7 σου δινω 2 στο μηδεν... τι θα κανουν? θα σε βγαλουν απ το ευρω? θα σου κοψουν το δανειο να χσσουν το 2 απ το μηδεν????? τι?

    ΠΠ

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 13:54:42

      ΠΠ τι θα γίνει; Δεν γίνεται να πετάς συνέχεια τον αυθορμητισμό σου απο το κινητό στο αντινιούζ. Εγώ προσωπικά κουράζομαι για να καταλάβω τι λες

  5. enianos avatar
    enianos 17/05/2011 13:37:55

    Τώρα αντιλαμβάνεται κανείς τα διλήμματα και την διαφορά του να ζει κάποιος σε χώρα τύπου μπανανίας! Στην δημοκρατία δεν υπάρχουν στενάχωρα διλήμματα αυτού του είδους, τις αποφάσεις τις παίρνουν οι πολίτες! Ο αρχηγός της ΝΔ δείχνει να μην έχει αντιληφτεί ότι εξελέγην από την βάση, με δημοκρατικές διαδικασίες, και ότι η προσφυγή σε δημοψηφίσματα θα έπρεπε να βρίσκονται στην κορυφή της λίστας του καταστατικού του χάρτη!

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 13:43:15

    Μας εδωσε καποιος τη λιστα των ομολογων που ληγουν, τα οποια ξεπληρωνουμε με τα 110δις???
    ΓΙΑΤΙ??
    Να τα δουμε να κανουμε πραξεις μονοι μας !...
    Μας εδωσε κανεις οσα swaps του Σημιτη σκανε μεχρι το 2017/19 ?? ΟΧΙ.
    ΓΙΑΤΙ?
    Να μας τα δωσουν να κανουμε πραξεις μονοι μας.

    Ολα τα πιο πανω τα εχει η ΝΔ στα χερια της? ΝΑΙ-ΟΧΙ.

    ΠΠ

  7. drider avatar
    drider 17/05/2011 13:45:48

    Εκλογές δεν γίνονται τώρα... Σε αυτό είμαι με τον ΠΠ. Περιμένουμε μέχρι τις αποφάσεις του Ιουνίου και μετά βλέπουμε. Αν θέλουν να τραβήξουν το σκοινί, έχουμε και εμείς τρόπους να κάνουμε ακριβώς το ίδιο!

    Για αυτό παρακαλώ να σταματήσουμε να προτρέχουμε. Να αφήσουμε τα ΜΜΕ να λυσσάξουν. Και να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε κάθε είδος προβοκάτσια (να μην παρασυρθούμε).

    Όσο και αν θέλουν κέντρα και παράκεντρα να κλείσουνε το θέμα τώρα!

  8. soros avatar
    soros 17/05/2011 13:47:13

    Ποιος νομίζει ότι οι "δανειστές" μας νοιάζονται για το αν θα πάρουν πίσω για τα ευρώ τους,.. Για αυτούς είναι απλά χαρτί..

    Αυτό που πραγματικά θέλουν είναι φυσικοί πόροι... Όλα τα άλλα είναι δούρειος ίππος..

  9. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 17/05/2011 13:51:13

    O Δημητρης Καζακης χθες στο Al Jazeera International δινοντας συνεντευξη περι του ελληνικου χρεους ειπε τα αυτονοητα και εν πολλοις στους ασχολουντες γνωστα.Κυριοι, σας πληρωσαμε τρεις φορες τα δανεικα που πηραμε, τα οποια ως καθ'ολοκληριαν τοκογλυφικα πρεπει να σταματησουν εδω και τωρα.Ως λυση, προτεινε την οριστικη εξοδο απο την Ευρωζωνη.Τα εχασαν βεβαια, οι αντιστοιχοι καλοπληρωμενοι δημοσιογραφοι, αλλα επιτελους μια φωνη στην Διεθνη Σκηνη (με γνωση), που δεν φοβαται να πει τα πραγματα με το ονομα τους.Η Ελλαδα πρεπει να ξεκινησει απο την αρχη χωρις δανεικα, με ορεξη για δουλεια-δημιουργια και "αποκλεισμενη" απο παθολογικες αγγυλωσεις ευρωλιγουριασης.
    Κυριοι μας αφαιμαξατε, πηρατε πολλα δεν εχει αλλα.

  10. Factorx avatar
    Factorx 17/05/2011 13:57:15

    Ψυχάρης σήμερα στο ΒΗΜΑ:

    Όταν ο Πρωθυπουργός λίγο πριν από τις δημοτικές εκλογές κατέστησε σαφές ότι εκλογική ήττα του ΠαΣοΚ θα προκαλέσει προσφυγή στις κάλπες, διότι θα θεωρηθεί ως κατ' ουσίαν άρση της εμπιστοσύνης προς την κυβέρνηση, όλοι αντελήφθησαν ότι ο κ. Παπανδρέου ορθώς εξαρτούσε την παραμονή του από το αποτέλεσμα των εκλογών εκείνων.

    Δεν υπάρχει τώρα παρόμοια κατάσταση. Αλλά η χώρα ζει σε μια διαρκή αμφισβήτηση. Ακόμη και περιθωριακές, ακραίες, πολιτικές δυνάμεις διεκδικούν πρωταγωνιστικό ρόλο στη δημόσια ζωή και αμφισβητούν την δύναμη και των δυο μεγάλων κομμάτων.

    Η ύπαρξη και αυτού του ίδιου του κράτους, ως συντεταγμένης Πολιτείας αμφισβητείται ακόμη και από... ξένους λαθρομετανάστες. Παρένθεση: έχουμε αντιληφθεί τι σημαίνει οι μισοί σχεδόν Έλληνες να δηλώνουν ότι τάσσονται υπέρ της αυτοδικίας;

    Και το σπουδαιότερον: Όταν μιλάμε για συναίνεση, τι εννοούμε;

    Αν τα δυο μεγάλα κόμματα είναι αποφασισμένα να συναινέσουν και να μοιράσουν τις ευθύνες, καλοδεχούμενη η πρόθεσή τους. Μένει να δηλωθούν τα σημεία συμφωνίας σε μια πολιτική που θα εγκρίνει προφανώς και η Εσπερία. Διότι όλοι γνωρίζουμε τις αρμοδιότητες της Τρόικας!

    Σε αντίθετη περίπτωση η κυβέρνηση οφείλει να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Είναι σε θέση να πραγματοποιήσει τις μεγάλες αλλαγές που μας ζητούνται με όλες τις θυσίες που συνεπάγονται; Αν ναι ας προχωρήσει χωρίς δισταγμούς, διγλωσσίες και αμφιταλαντεύσεις.

    Διαφορετικά να μην εκπλαγούμε αν τα τύμπανα της Ευρώπης σημάνουν εκλογές εδώ και τώρα...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/05/2011 14:03:17

    ποιο κινητο ???
    απλα δουλευω συγχρονως, μιλαω τηλεφωνα... !! χαχαχαχαα
    καταλαβαινουν μια χαρα...! μην αγχωνεσαι!

    ΠΠ

  12. Κωστας Δωγος avatar
    Κωστας Δωγος 17/05/2011 14:45:53

    Το μνημονιο ειναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ τελεια και παυλα!!!!!!
    Αν ειναι δυνατον ο καθε τρελος μεσα στη βουλη, να βαζει μια υπογραφη και να "καταργειται η ισχυς του Συνταγματος"......ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ο ελληνικος λαος επιθυμει την ΑΜΕΣΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ του μνημονιου απο την επομενη κυβερνηση.....!!!!!
    ΟΠΟΙΕΣ κι αν ειναι οι ''συνεπειες" ΔΕΝ τις λογαριαζουμε....( υστερα οι περισσοτεροι ΠΙΕΖΑΝ και τους Κυπριους "να δεχτουν το σχεδιο Αναν.....αλλιως θα καταστρεφοντουσαν" ταχα κι αλλες τετοιες αηδιες κι ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ τοτε "διλημματα"......

    ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 17/05/2011 19:02:26

    εκλογές!

  14. babayaro avatar
    babayaro 17/05/2011 19:07:24

    Συναινεση? που? στη θανατικη μας καταδικη?
    Ολοι πλεον γνωριζουμε οτι τα καινουρια δανεικα που θελουν να μας ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ δεν ειναι για το καλο μας..Μας πετανε και το τυρακι της ηπιας αναδιαρθρωσης-να κοψουμε και εμεις κατι βρε παιδια-για να ολοκληρωθει το δεσιμο...Την μπλοφα πρεπει να την παιξουμε πρωτοι εμεις,επαναδιαπραγματευση η πτωχευση.
    Αυτο προυποθετει βεβαιως δυο πραγματα.
    Πρωτον,μετακινηση των θεσεων μας επι του Σαμαρικοτερου,και δευτερον, guts που λενε και οι νεουορκεζοι...

  15. καραμπασ κωστασ avatar
    καραμπασ κωστασ 17/05/2011 22:23:19

    τα εδαφη θελουν οι τοκογλυφοι,τα νησια τη θρακη τα πετρελαια οτι εχουμε και δεν εχουμε για χρεη απο το 1870 το οποιο αυτο δανειο το εχουμε πληρωσει 3000 και ακομα χρωσταμε.Σταση πληρωμων μονομερη διαγραφη ολου του χρεουσ εξοδο απο ευρ και εοκ,φορολογηση των πλουσιων και καταργηση των οφσορ με κρατικοποιηση τησ περιουσιασ τουσ για να γινει αναπτυξη και οχι για να τα δωσουμε στους τοκογλυφους οπως λενε οι πλοουσιοι του συνασπισμου απο την εκαλη