#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/04/2010 12:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Να απαγορευτεί ή έξοδος από τη χώρα του πρωθυπουργού» (!!!)



Θα έπρεπε «να απαγορευτεί η έξοδος από τη χώρα» του πρωθυπουργού και του υπουργού Οικονομικών είπε ο πρώην πρόεδρος του ΣΥΝ Αλέκος Αλαβάνος, μιλώντας στη Θεσσαλονίκη σε εκδήλωση της εφημερίδας "Δρόμος της Αριστεράς".

Στην ομιλία του ο κ. Αλαβάνος υπογράμμισε ότι «δεν μας αξίζει μια κυβέρνηση με πρωθυπουργό και υπουργούς της να επιδεικνύουν στις διεθνείς τηλεοράσεις ότι έχουν proficiency στην αγγλική, όπως ακριβώς οι κυβερνήσεις με τους Αμερικανούς γιάπηδες στις κατεστραμμένες σοσιαλιστικές χώρες το 1990 και να αποδεικνύουν συνεχώς ότι δεν έχουν απολυτήριο δημοτικού στην προστασία της ελληνικής οικονομίας».

Σχετικά με τη στάση που πρέπει να τηρήσει σήμερα η Αριστερά ο κ. Αλαβάνος είπε πως πρέπει να στηρίξει κάθε εστία αντίστασης και προσπάθεια ακύρωσης αυτής της συνθήκης υποδούλωσης και να προβάλει την εναλλακτική λύση η οποία υπάρχει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελεος avatar
    Ελεος 25/04/2010 12:26:02

    Αντε ντε Αλαβάνε.
    Πρόβαλε την Εναλλακτική σου με αυτο ΞΥΛΙΝΟ και ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ και ΑΝΤΙΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟ λόγο σου.

    Κανονικά ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ (που ανάλογο σας δεν υπάρχει πουθενα στην Ευρώπη τα ίδια σκατά με το ΚΚΕ) έπρεπε να απαγορευτεί η έξοδος από τη χώρα, για να μη πω καμιά βαρύτερη κουβέντα!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ελεος 25/04/2010 12:37:19

      Δηλάδη, είναι λάθος αυτά που είπε ο Αλαβάνος;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ελεος 25/04/2010 12:39:47

      Μπορεί νάχει δίκιο, αλλά είναι σαν να διαμαρτύρεται ο Αδόλφος για το ...ολοκαύτωμα.
      Έχει ευθύνες.

      • ataktos avatar
        ataktos @ Strange Attractor 25/04/2010 12:43:43

        το παρακάνεις .Ηρέμησε ..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 25/04/2010 12:46:59

        Αυτό ακριβώς λέω. Ότι ο ΣΥΡΙΖΑ μόνο αριστερά δεν είναι. Αριστερά σημαίνει εκτός των άλλων και μια πειθαρχία, μια οργάνωση και γενικά τάξη για το καλό του συνόλου. Όχι κάψτε τα όλα για να πάρω ψήφους και να πουλάω μούρη στο Κολωνάκι.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ελεος 25/04/2010 16:25:10

      @ Έλεος

      Λάθος! Στον Αλαβάνο θα έπρεπε, με την πρώτη ευκαιρία, να απαγορευτεί η ΕΙΣΟΔΟΣ στην χώρα.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Ελεος 25/04/2010 22:40:19

      Ο Αλαβάνος ως πολιτικός είναι υπόλογος στο πλαίσιο "φέρτε πίσω τα κλεμμένα" αλλά ΚΑΙ για τα καμένα μαγαζιά, δάση, κατεστραμένη περιουσία των δημοσίων εκπαιδευτικων ιδρυματων.
      Αλαβάνε δε σε ξεχνάμε..

  2. ataktos avatar
    ataktos 25/04/2010 12:27:58

    Να κλειστεί σε ένα μοναστήρι με ταυτόχρονη δεσμεύσει όλων τον περιουσιακών στοιχείων !!!

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/04/2010 12:29:06

    Καλά τα λέει ο Αλέκος, αλλά ξεχνά να μας πει για το "μεταπτυχιακό" του ΣΥΡΙΖΑ στη στήριξη των μπαχαλάκηδων που έκαναν λίμπα την Αθήνα σπέρνοντας το τρόμο σε απλούς ανθρώπους και κοστίζοντας δισ. στη χώρα. Από τότε και μετά έχασε το παιχνίδι η , και καλά, ανανεωτική "αριστερά" (διπλά εισαγωγικά θέλει εδώ....)
    Άντε γεια σύντροφε. Φινίτο.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ Strange Attractor 25/04/2010 13:13:15

      Ας μην ξεχνάμε, ότι αυτός είναι από τους βασικούς που καλούνται να διαχειριστούν κοινοβουλευτικά την επερχόμενη λαϊκή δυσαρέσκεια, με στόχο να μην δημιουργηθούν ρωγμές στο πολιτικό σύστημα.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/04/2010 12:31:33

    Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πλεόν τόση σχέση με την αριστερή ιδεολογία, όσο η φράση "καλή αντάμωση στα γουναράδικα" με τη σημερινή "άντε το βράδυ στο Τριμπέκα".

  5. anwnymos avatar
    anwnymos 25/04/2010 12:40:50

    οτι εγινε στην αργεντινη γινεται και εδω με καθυστερηση ετων
    θα πληρωσουν ολοι οι πολιτικοι και τα τσιρακια
    και δεν θα ειναι μπαχαλα αλλα λαικη εξεργεση

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/04/2010 12:41:43

    Και εν πάση περιπτώση, άντε και του απαγόρεψαν την έξοδο (χα χα), ο ΓΑΠ δεν θα έχει καμιά 3-4 διαβατήρια διαφορετικών κρατών;
    Εδώ είχε ο "Τριανταφυλλίδης" το `63.

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 25/04/2010 12:42:44

    Ο Αλέκος ασφαλώς δεν έχει ευθύνη για τη χρεωκοπία, αλλά με αυτόν, το πρόβλημα είναι ότι γενικώς δεν έχει ευθύνη...

  8. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 25/04/2010 12:52:07

    "αυτη κυβερνουσε τα τελευταια 60 χρονια;"

    όχι επί της ουσίας αυτή κυβερνούσε τα τελευταία 30 χρόνια.

  9. Δ Παπάς avatar
    Δ Παπάς 25/04/2010 12:52:37

    Παιδιά ηρεμία.

    Πρώτον, απαγόρευση της εξόδου από τη χώρα έχει δικαίωμα να ζητήσει μόνο η δικαστική εξουσία. Ο εν λόγω πολιτικός, ο οποίος ζήτησε την απαγόρευση εξόδου ενός έλληνα πολίτη από τη χώρα, καταλύει το Άρθρο 26 Παρ. 3 του Συντάγματος, συνεπώς, βάσει του Συντάγματος και της ισχύουσας νομοθεσίας, θα έπρεπε (α) οι υπηρεσίες οι οποίες ευθύνονται για την προστασία του Πολιτεύματος να δραστηριοποιηθούν όπως προβλέπεται, (β) η δικαστική εξουσία να προβεί στα δέοντα, και (γ) όλοι οι έλληνες πολίτες να εφαρμόσουν το Άρθρο 120 Παρ. 4 του Συντάγματος. Το γεγονός ότι κανείς δεν κάνει τίποτα οφείλεται μάλλον στο ότι κανείς δεν τον παίρνει στα σοβαρά - ίσως γιατί είναι πολιτικός (πρώην Πρόεδρος) αριστερού κόμματος ενώ τυχάνει επιχειρηματίας-εισοδηματίας...

    Δεύτερον, το να σχολιάζουμε εκτενώς αυτή τη δήλωσή του δείχνει ότι υπάρχει δημιουργικό δυναμικό το οποίο καλό θα ήταν να εστιαστεί στην παραγωγή ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ και όχι να ασχολούμαστε με δηλώσεις επιπέδου Τζούλιας...

  10. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 25/04/2010 12:57:18

    Α λα Τσαουσέσκου!
    Αυτός τουλάχιστον δεν κρυβόταν πίσω από όμορφες λέξεις και κούφια οράματα παριστάνοντας το δημοκράτη.

    • nancy avatar
      nancy @ νεόπτωχος 25/04/2010 13:10:45

      Για ποιόν Τσαουσέσκου μιλάτε?

      • Δ Παπάς avatar
        Δ Παπάς @ nancy 25/04/2010 13:23:51

        Φτάσαμε στο σημείο να κατηγορείται ως "Τσαουσέσκου" όποιος επικαλείται το Σύνταγμα...
        Ε ρε πού φτάσαμε...
        Νεόπτωχε, σού οφείλω μία ΣΥΓΓΝΩΜΗ που δεν είμαι κουκουλοφόρος αντιεξουσιαστής...

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 25/04/2010 13:44:34

        Μάλλον διατελεί εν ευθυμία

      • νεόπτωχος avatar
        νεόπτωχος @ nancy 25/04/2010 17:31:06

        Παιδάκια, μάλλον δεν έχετε καταλάβει τί έχουμε μπροστά μας, γι' αυτό τα λέτε αυτά. Εδώ δεν θα έχουμε "ήπια προσαρμογή" αλά Κ.Κ., εδώ θα έχουμε "βίαιη διάλυση" του κοινωνικού κράτους και χιλιάδες πεινασμένους ανθρώπους να κοιμούνται στα παγκάκια.
        Έχετε ιδέα τί μπορεί να κάνει η ανεργία σε ένα οικογενειάρχη άνθρωπο που έχει πάρει στεγαστικό δάνειο που δεν μπορεί να πληρώσει;
        Ειλικρινά πιστεύετε ότι ο Γιώργος θα φύγει κανονικά σαν τον Καραμανλή ή το Σημίτη;
        Χα!

      • Δ Παπάς avatar
        Δ Παπάς @ nancy 25/04/2010 17:47:04

        Τότε γιατί ενοχλείσαι όταν λέω ότι -βάσει του Συντάγματος, όχι γιατί έτσι μού αρέσει- αν πέρναμε στα σοβαρά τον Αλαβάνο, προβλέπεται ο εγκλεισμός του, αν όχι στη φυλακή τότε σε ψυχιατρικό ίδρυμα; Προς τί η φρασεολογία περί Τσαουσέσκου;
        Όσο για την εκρηκτική κατάσταση πού θα δημιουργηθεί, οι χιλιάδες πεινασμένοι στα παγκάκια μπορούν να ξεκινήσουν από το σπίτι του Τσοχατζόπουλου στην Ηρώδου Αττικού: να είσαι βεβαίος ότι, ως νομοταγής πολίτης, τους καταλαβαίνει και θα τους συμπαρασταθεί γιατί είναι και αυτός έτοιμος να φωνάξει "Πού πήγαν τα λεφτά"...
        Τέλος, να ξέρεις ότι αν πάρει ανάποδες ο κόσμος, δεν θα υπάρξει διαφοροποίηση μεταξύ των τριών που ανέφερες - και άλλων πολλών...

  11. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 25/04/2010 13:04:20

    Ο Αλαβάνος είναι αριστοτέχνης του πολιτικαντισμού, ο οποίος σε επίπεδο τεχνικής συχνά απαιτεί παρόμοιες ικανότητες με την πολιτική. Η ατάκα αποτελεί ένα από τα πολύ δυνατά τεχνάσματα της πολιτικής αντιπαράθεσης, διότι άλλα δηλώνει και άλλα αφήνει να λειτουργούν. Στηρίζεται σε τέσσερις δυναμικές ιδιότητες:
    1. Προκαλεί. Άρα καταγράφεται εντονότερα στην αντίληψη, από ότι οι συμβατικές δηλώσεις.
    2. Είναι σύντομη, άρα "χωνεύεται" αμέσως.
    3. Στοχεύει στο ασυνείδητο με υπονοούμενα.
    4. Κάνοντας "ρόμπα" τον αποδέκτη σε πλαίσια υπερβολικής ειρωνείας, του στερεί την δυνατότητα αντίδρασης σε συμβατικά πλαίσια, διότι με μια συμβατική απάντηση ενισχύεται η επίδρασή της. Μια ατάκα μπορεί να αντιμετωπιστεί μόνο με άλλη, πιο αποδοτική ατάκα. Αυτό όμως δεν εντάσσεται ούτε στα προτερήματα του Γκαπ, ούτε σε αυτά του υπουργού οικονομικών. (Είναι βέβαιο ότι ο Αλαβάνος θα το σκεπτόταν εκατό φορές, πριν απευθύνει ατάκα στον Πάγκαλο).
    Ο Αλαβάνος, σαν παλιά αλεπού ενός χώρου που επί δεκαετίες χειρίζεται την "επανάσταση" της φράσης, ήταν εύστοχος. Το υπονοούμενο νομίζω είναι, ότι "όπου νάναι θα τους πάρουνε με τις πέτρες". Άρα πρόκειται για μια ιδιαίτερα βραχύβια κυβέρνηση, μιας χρήσεως - όπως τα προφυλακτικά της εξουσίας - ταχείας κατεδάφισης των πάντων, δεδομένο που διαφάνηκε από τις πρώτες ημέρες. Τα εργοταξιακά χρονοδιαγράμματα προβλέπουν πάντοτε ένα πολύ σύντομο διάστημα για την παρέμβαση των συνεργείων κατεδάφισης. Ο βασικός χρόνος ανήκει σε αυτούς που θα εγείρουν το οικοδόμημα του αίσχους στην συνέχεια (αλυσίδα πολυσυλλεκτικών, βραχύβιων κυβερνήσεων συνεργασίας, με συμμετοχή εκπροσώπων από σύνολο το πολιτικό φάσμα, για να μην μπορεί να υπάρξει πολιτική απόδοση ευθυνών σε χώρο και για μετωπική λαίλαπα) συμφώνως προς το γκρο πλαν του αρχιτέκτονος του σύμπαντος.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Μποτίλια στο πέλαγος 25/04/2010 13:18:56

      Ε όχι και αριστοτέχνης! Είχε το ΣΥΝ με δημοσκοπικό 15 - 18 % και μετά γκρέμισε από μέσα την παράγκα με δυό κινήσεις. Αυτό τον καθιστά "αριστοτέχνη"; Ο Σαμψών έθαψε τουλάχιστον μαζί του και τους "αλλοφύλους".

    • Ζάχος avatar
      Ζάχος @ Μποτίλια στο πέλαγος 25/04/2010 13:30:36

      Πολύ εύστοχος και ο αναλυτής του εύστοχου μηνύματος! Εύγε μποτίλια! Δεν μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε γενικά με τον Αλαβάνο!

    • donaE avatar
      donaE @ Μποτίλια στο πέλαγος 25/04/2010 14:15:46

      Αυτοι ειναι μαναντζερ,οχι αστεια!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Μποτίλια στο πέλαγος 25/04/2010 14:30:44

      Μα αυτό είναι και το πρόβλημα: είναι κριτικός και όπως όλοι οι κριτικοί δεν μπορεί να παράγει τίποτα απλά να μιλάει.

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ Μποτίλια στο πέλαγος 25/04/2010 15:07:46

      Ισχυρίζομαι, ότι τα προωθημένα κοινοβουλευτικά πρόσωπα επιτελούν συγκεκριμένο ρόλο στα πλαίσια του κοινοβουλευτισμού, ο οποίος και συγκεκριμένα επιμερίζεται.
      Αναμφίβολα ο Αλαβάνος είναι ικανότατος πολιτικός. Ας θυμηθούμε, ότι ήταν αυτός που κέρδισε τελικά, τηρουμένων των αναλογιών, την προεκλογική τηλεμαχία το 2007.
      Στις αριστοτεχνικές ικανότητες που διαθέτει, ανάγεται τόσο η ανάπτυξη της επιρροής του ΣΥΡΙΖΑ στο 18%, όσο και η ακόλουθη καταβαράθρωσή του με την επιλογή του Τσίπρα στην ηγεσία, για δυο λόγους:
      1. Την εκλογική επικράτηση του Πασόκ.
      2. Να μην υποστεί σε αυτά τα πλαίσια πολιτική φθορά, που θα συνεπάγετο "κάψιμο" του μελλοντικού ρόλου του.
      Ορθώς διαπιστώνεται, ότι ο Αλαβάνος είναι σε θέση εν δυνάμει να αποκτήσει πάλι σημαντική εκλογική δύναμη προσεχώς.
      Ο ρόλος του δεν μπορεί να γίνει κατανοητός, πέραν των κοινωνικών δυνάμεων που ακολουθούν τον ΣΥΡΙΖΑ. Αυτές περιλαμβάνουν οπωσδήποτε στελέχη κομματικά και συνδικαλιστικά, σε όλα τα επίπεδα, της παραδοσιακής αριστεράς. Αυτά όμως δεν μπορούν να αποτελούν τον εκλογικό κορμό, ο οποίος συνίσταται κυρίως σε μικροαστικά στρώματα διανοουμένων, τα οποία είναι ψυχολογικά-συνειδησιακά ενταγμένα σε μια αριστερή απόχρωση της "μικροαστικής δημοκρατίας". Αυτό συνεπάγεται κάτι μεταξύ χλιαρής ή εντονότερης διαμαρτύρησης, στα πλαίσια της κοινοβουλευτικής ένταξης της αριστεράς, που επέβαλε η μεταπολίτευση.
      Σωστά διαπιστώνεται ότι η αριστερή φρασεολογία, σε συνδυασμό με την "επαναστατική" γυμναστική επενεργεί παρηγορητικά.
      Επανερχόμενος στην διακήρυξη του Λένιν, ότι "μόνο οι κομμουνιστές είναι σε θέση να αναπτύσσουν σωστή δουλειά στα συνδικάτα", οφείλουμε να διαπιστώσουμε ότι κάθε κινητοποίηση έχει διττό χαρακτήρα: Η μια πλευρά της διέπεται από τα συγκεκριμένα συνθήματα και αιτήματα, που αυτή προβάλει. Η δεύτερη διέπεται από τα γενικότερα πλαίσια στα οποία αυτή εντάσσεται και είναι η μόνη η οποία μπορεί να αφορά τελικά στόχευση.
      Επειδή ακριβώς στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορεί να υπάρχει άλλη πολιτική στόχευση από την αύξηση της εκλογικής δύναμης και την διαμαρτύρηση, το μόνο που υπολείπεται ως στόχευση για ένα πολιτικό του είδους, συρρικνώνεται στην σφαίρα του προσωπικού, και μάλιστα στα πλαίσια του ισχύοντος συστήματος, με ότι (κακό) μπορεί αυτό να συνεπάγεται.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Μποτίλια στο πέλαγος 25/04/2010 23:09:44

      τις ατάκες του/τους πιστεύω τις αγοράζει/ουν wholesale μαζί με τις αφίσες, τα σλόγκαν και την ιδεολογία τους απο τα τσουτσέκια που κατοικούν στο Λάνγκλεϋ και τώρα μετακομίζουν στο Ντένβερ

  12. Δ Παπάς avatar
    Δ Παπάς 25/04/2010 13:05:16

    Τσαουσέσκου επειδή καταγγέλω καποιον πολιτικό ο οποίος προσπαθεί να επιβληθεί ή στη δικαιοσύνη ή σε όποιον ασχολείται ακόμα μαζί του;
    Αυθαίρετος και άδικος χαρακτηρισμός - θα παρακαλούσα θερμά να ανακληθεί.

  13. λακ avatar
    λακ 25/04/2010 13:16:08

    EΛΕΓΑΝ
    ΑΡΘΡΟ
    ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
    ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ
    73Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    ......................
    Η ΝΔ απέτυχε παταγωδώς να διατηρήσει τα κεκτημένα. Το μέγεθος της αποτυχίας είναι πρωτοφανές. Η φορολογική καταιγίδα που πρόσφατα ανακοινώθηκε δεν επαρκεί να θεραπεύσει την αστοχία της στη διαχείριση των δημοσίων οικονομικών. Αναμένονται νέα μέτρα εντός των προσεχών μηνών. Σε άλλες χώρες σε ώρα κρίσης οι κυβερνήσεις λαμβάνουν μέτρα οικονομικής ελάφρυνσης για να τονώσουν την οικονομία και να στηρίξουν το εισόδημα των πολιτών. Η δική μας κυβέρνηση κάνει το αντίθετο! Η φορολογική αφαίμαξη την ώρα της επιβράδυνσης της οικονομίας θα οξύνει τα προβλήματα των νοικοκυριών.
    ...............................
    Το ΠΑΣΟΚ είναι η μόνη πολιτική δύναμη που μπορεί να εγγυηθεί την ανάταξη της οικονομίας μας και μια νέα πορεία ανάπτυξης και κοινωνικής συνοχής. Θέλουμε ο Έλληνας πολίτης να νιώθει ασφάλεια και σιγουριά για να μπορεί να ξεδιπλώσει τη δημιουργικότητά του. Για να γίνει αυτό πρέπει να του δίνονται ευκαιρίες και να έχει ποιοτικές δημόσιες υπηρεσίες – παιδείας, υγείας, πρόνοιας -- όπως αυτές κάθε σύγχρονης Ευρωπαϊκής χώρας.
    .............................


    EMEIS ΨΗΦΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΑΝΕ

    ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ ΚΑΤ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΜΕ

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/04/2010 13:16:19

    Αν δεν είχε ΚΑΕΙ -στην κυριολεξία- η έννοια της κινητοποίησης το Δεκέμβριο του '08 [ασχέτως της γενεσιουργού αιτίας] και εξ αιτίας όσων ακολούθησαν την εβδομάδα μετά, η κατάσταση σήμερα θα ήταν πολύ διαφορετική από κινηματικής απόψεως, και η ΒΙΑΙΗ υπαγωγή μας στο ΔΝΤ θα αντιμετωπιζόταν πολύ διαφορετικά και μαχητικά από την πλειοψηφία του κόσμου.
    Μην απορείτε γιατί δεν αντιδρά ο κόσμος.

    Κανένας κάτοικος της Αθήνας και δεξιός και αριστερός δεν έχει ΟΡΕΞΗ να ξαναδει την πόλη να καίγεται με τον τρόπο που την έκαιγαν και την πλιατσικολογούσαν - το Δεκέμβριο του '08.

    Από την άποψη αυτή όσοι έκαψαν την Αθήνα τότε ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟ ΔΝΤ ΣΗΜΕΡΑ.

    • Ελεος avatar
      Ελεος @ αλλενάκι 25/04/2010 13:45:15

      Και αυτοί πρέπει να συλληφθούν και να κρεμμαστούν στο Σύνταγμα!!!

  15. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 25/04/2010 13:40:45

    Οχι κύριε Αλαβάνο μας.Μην δίνετε ιδέες.Εκτός κι άν επενδύετε σ'αυτόν,στο απώτερο μέλλον.Αφήστε τον παρακαλώ να φύγει. Που ξέρετε; Μπορεί κάποιες άλλες φυλές να μαγευθούν από τα προσόντα και το πολιτικό του μέγεθος και να τον κρατήσουν γιά την πάρτη τους.Μιλάμε ,μεταξύ άλλων φυσικά,γιά Μασάι,Τσεροκί,Σιού,Οτεντότους,Μαορί,Αβορίγινες,Φελάχους και Μάου-Μάου.Ξέρω,ξέρω.Θα σας λείψει.Εμείς πάλι,που δεν είμαστε τόσο ταμαχιάρηδες,επιτρέπουμε την εξαγωγή του εν λόγω προιόντος.

  16. Factorx avatar
    Factorx 25/04/2010 13:43:28

    @Μποτίλια: συμφωνω και επαυξάνω και έλεγα τα ίδια για τον Αλέκο παλιά στο ΚΚΕ. Εμεις στηναμε ορεγναωσεις και παίζαμε ξύλο εξω απο τα εργορστάσια κι αυτός κι ο Τζήμας κάναν δημόσιες σχέσεις με το συστημα - γι αυτό και όταν σταματήσαμε την επαναστατική γυμναστική όλοι αυτοί βολευτηκαν κι εμείς δαγκώναμε το κ....μας.

    Όμως ΤΩΡΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ που θα έλεγε ο Βλαδίμηρος. Η κάνω λάθος;

    • Ελεος avatar
      Ελεος @ Factorx 25/04/2010 14:22:34

      Σιγά, θα γλυστρήσεις...

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Ελεος 25/04/2010 14:34:39

        Που θα γλυστρήσει;;;;Στο λαδάκι που χάνεις από παντού,μικρό μου;;;

    • Μποτίλια στο πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο πέλαγος @ Factorx 25/04/2010 23:46:29

      @ Factorx
      Πολλοί της γενιάς μας περάσαμε αυτό το τρόκολο, το οποίο πέραν του που κατέληξε, δεν μας διαμόρφωσε μόνο αρνητικά. Είναι λογικό και ανθρώπινο άλλοι να συμμετέχουν σε πρωτοβουλίες για να προσφέρουν και άλλοι για να καρπωθούν οφέλη, ή παρασυρόμενοι από συρμό. Εγώ προσπαθώ να είμαι αυστηρός με τον εαυτό μου και όσους πιστεύουν ότι είχαν αγνές προαιρέσεις. Ένα μεγάλο προτέρημα αυτής της ιστορίας είναι, ότι οι παλιότεροι μιλάμε μια παρόμοια γλώσσα, που μας φέρνει τον ένα κοντά στον άλλον, έχοντας εγκαταστήσει μια ιδιότυπη συγγένεια, έστω σε λανθάνουσα μορφή.
      Προσωπικά δεν πιστεύω ότι βαίνουμε προς μια επαναστατική κατάσταση, με την έννοια του "ποιος ποιον", που έλεγε ο Βλαδίμηρος. Διακρίνω από την μεριά της παγκοσμιοποίησης ένα πολύ καλοστημένο σχέδιο, το οποίο εξελίσσεται γοργά. Τουναντίον εμείς - και νομίζω ότι δικαιούμαι να μιλάω στον πληθυντικό, διότι συγκροτούμε μια γενιά που βίωσε κοινές προσδοκίες - θα χρειαστεί να ανακαλύψουμε πρώτα την πυρίτιδα, αν θέλουμε να γράψουμε ποιήματα για τον Κανάρη.
      Η κατάσταση σήμερα νομίζω ότι χαρακτηρίζεται από τρία δεδομένα:
      1. Την ύπαρξη τεράστιων προκλήσεων, οι οποίες ανατρέπουν όλα τα προηγούμενα και αμφισβητούν την ίδια μας την επιβίωση.
      2. Τις τεράστιες δυνατότητες που παρέχονται για ανάπτυξη κινηματικών διαδικασιών, σε συνδυασμό με τα παρεχόμενα τεχνολογικά μέσα.
      3. Την μεγάλη ταχύτητα των εξελίξεων, που καλείται να προλάβει η ζύμωση του υποκειμένου.

  17. rally monkey avatar
    rally monkey 25/04/2010 13:55:40

    πας ανηρ ξυλευεται - (ενιοτε και το συνεργειο κατεδαφισης.. @Μποτιλια)
    θα ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο going forward
    θα κληθουν να λυσουν το προβλημα αυτοι που ειναι μερος του
    με μονο κριτηριο το 'καλα τα λεει'
    το συγκεκριμενο θα προτιμουσα να το ειχε πει αλλος
    κραταμε το νοημα και προσπερασουμε τον κ. ..

  18. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/04/2010 14:23:07

    Προκειται ειτε για παραφρονα ειτε για δηθεν παραφρονα που εξυπηρετει αλλα συμφεροντα.Η ιδεα οτι ο καημενος ο Αλαβανος ξερει μονο απο "κινηματα" και δεν εχει ιδεα τι προβλεπε η Συνθηκη του Μααστριχτ και τι θα συνεβαινε αν παραβιαζοταν ειναι αφελης.Ως καλος προβοκατορας οχι μονο φροντισε να παραδωσει το ποσοστο του στο ΓΑΠ αλλα για να μην υπαρξει και κανενα λαθος δεν κατεβηκε καν στις εκλογες μηπως και δεν πανε ολοι οσοι επρεπε να πανε απο το ΣΥΝ στο ΠΑΣΟΚ.
    Και μια που αρχισε τα δικαστικα ο κυριος ειναι ενοχος στασης κατα του κοινοβουλευτικου πολιτευματος και αποπειρας πραξικοπηματος το Δεκεμβριο 2008.

  19. vardarskian avatar
    vardarskian 25/04/2010 15:10:07

    Μετά τη λαίλαπα Giorgos, η ατυχής επιλογή "Αλέξης" φαντάζει πταίσμα...

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ vardarskian 25/04/2010 15:26:36

      Αλέξης ή Αλέκος λοιπόν; Εδώ σε θέλω μάστορα!

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Sic transit gloria mundi 25/04/2010 15:29:15

        ......Η αλλιώς:Ο ένας με τ'ακίνητα κι ο άλλος με τις κατασκευαστικές.

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Sic transit gloria mundi 25/04/2010 23:58:27

        οι δυο όψεις του ίδιου νομίσματος.. η αλλιώς η αλεπού 100 και το αλεπουδάκι 101!

  20. xaroylhs avatar
    xaroylhs 25/04/2010 16:51:16

    ..ίσως ο Αλαβάνος να μην δικαιούται δια να ομιλεί! επειδή εκείνος σιγοντάριζε και απαιτούσε ..την διάλυση της Ελληνικής οικονομίας.
    Στην παραπάνω όμως πρότασή του θα με ευρει σχεδόν σύμφωνο με μιά μικρή διαφορά:Να τους απαγορευτεί η επανείσοδος στην χώρα όταν ..βγούν από αυτήν!!!

  21. fit for fun avatar
    fit for fun 25/04/2010 18:22:41

    Ο Δεκέμβρης του 2008 κάνει πολλούς ακόμα να παραμιλάνε και όχι επειδή κάηκε η αγαπημένη τους Αθήνα και τα "μαγαζά". Αρκεί να δείτε τον απολογισμό των ζημιών για να συνειδητοποιήσετε την τάχα μου "βιβλική" καταστροφή, που στην πραγματικότητα -όχι στη διαρκή επανάληψη μερικών πλάνων από τα κανάλια- ήταν μερικές δεκάδες σπασμένες βιτρίνες που αποκαταστάθηκαν σε δύο-τρεις μέρες. Το ψυχολογικό πρόβλημα που δημιουργήθηκε στη δεξιά οφείλεται στο γεγονός ότι οι ταραχές και ο επικοινωνιακός τους αντίκτυπος έπληξαν το υποτιθέμενο δυνατότερο χαρτί της, την τάξη και την ασφάλεια, αναδεικνύοντας παράλληλα την πλήρη ανικανότητά της σε όλα τα επίπεδα, που είχε ως αποτέλεσμα την έλευση ΓΑΠ-ΔΝΤ.

    • nancy avatar
      nancy @ fit for fun 25/04/2010 22:39:48

      Καλησπέρα. Εσείς δεν έχετε ακούσει τίιιιποτα για πλιάτσικο στα μαγαζιά? Για εξαγωγές κάθε είδους προ"ιόντων στή γείτονα χώρα? Τίποτα για φωτιές? Αν όχι, αδικείτε βάναυσα τους εμπόρους φίλε μου.

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ nancy 26/04/2010 00:05:15

        Εγώ nancy έχω ακούσει αλλά δεν το έχω δει.... αντίθετα είδα μιά ωραιότατα σκηνοθετημένη εικόνα καταστροφής με 10 κάδους σκουπιδιών με καρούλια τραβηγμένους στη μέση του δρόμου με μιά μολότωφ μέσα ο καθένας και 5 βιτρίνες σπασμένες, εικόνα αρμαγεδόνα με λιγοστά μέσα, επαγγελματική δουλειά .... το διέκρινε και ένας άσχετος.... καμιά σχέση οι εικόνες στην τηλεόραση και οι ειδήσεις.... α, και λεηλατήθηκαν 2 μαγαζιά κάποια στιγμή, αυτό δεν συνιστά κύμα εξαγωγών.... έλεος μην τα πιστεύετε όλα που ακούτε... κι οι καημένοι έμποροι δίνουν μιά περιουσία για να πιάσουν τη γωνία αν δεν τους συμφέρει να πάνε κάπου φθηνότερα και να αγοράσουν μικρότερο αυτοκίνητο....

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 26/04/2010 00:13:05

        Σκεπτική, δεν τα πιστεύω μόνο, είμαι παθούσα!

  22. eiraman avatar
    eiraman 25/04/2010 19:19:36

    ΦΤΕΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΑΛΛΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ!!!
    ΘΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΒΑΡΙΑ ΚΑΤΑΔΙΚΗ...
    ΜΑΣ ΠΡΟΔΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ!!!
    ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΟ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΥ!!!

  23. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/04/2010 19:32:38

    Ὁ Δεκέμβρης τοῦ 2008,ἐγινε γιά νά πέση ὁ Καραμανλῆς καί νά ἔρθη ὁ ΓΑΠ,γιά νά καταλήξουμε στό ΔΝΤ.Τόσο ἁπλά·καί ἡ φάτσα στήν φῶτο τῆς ἀναρτήσεως ἔχει μεγάλη σχέσι μέ ὅλα αὐτά.As simple as that.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Kὀριννα 25/04/2010 19:52:04

      Κόρρινα,όχι απλώς έχει σχέση,αλλά οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε ,ότι υπήρξε και απόλυτα ειλικρινής ως πρός αυτό.Το είχε προαναγγείλει κιόλας,όπως άλλωστε και τις πυρκαγιές του '07.Τώρα,που δεν τον παίζουνε πιά,σκούζει στα κεραμίδια όπως οι γάτες τον Γενάρη.Ας πρόσεχε.Αφού στην ηλικία του ακόμα δεν εμπέδωσε,τι θα πεί ν'άσαι δεκανίκι της...μεγάλης δημοκρατικής παράταξης(λέμε τώρα),ας ανατρέξει στ'αρχεία της ΝΕΤ,στο θέμα 'Πασόκ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις'.Τι να κάνουμε Cher Alexandre ? To Πασόκ βρήκε καινούργιο δεκανίκι τώρα και σας έκανε ξεπαρεού.

      Ξέρω,ξέρω.Στενοχώρησα τον φίλο μου και Φίλο του λαού απόψε,αλλά φιλτάτη όμως και η αλήθεια.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:08:28

        Το 44, μπορουσε να κυβερνησει ο λαος μεσω του Ζαχαριαδη. Ο λαος θελει, το ΚΚΕ μπορει... να δωσει την Μακεδονια στους Βουλγαρους.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:11:36

        Tον περιμενουμε.Τιποτα αλλο δε θελω να δω απο τη συγκρουση ΠΑΣΟΚ - ΣΥΝ.Το λυντσαρισμα των αριστερων απο τους πρωην συμμαχους τους θα το χειροκροτησω με μεγαλη ευχαριστηση.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:14:33

        Απο οσο ξερω ο Γερο-Παπανδρεου κυβερνουσε τοτε και οχι η Δεξια. Το κατα ποσο ειρηνικη ηταν η διαδηλωση και ποιος αρχισε να πυροβολαει λιγο ενδιαφερει πλεον. Ειδαμε την καταντια του υπαρκτου.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:17:28

        Ουτε και εμεις ξεχναμε.Προσπαθησαμε αλλα η 17Ν και διαφοροι αλλοι δεν μας αφησαν.Περιμενουμε λοιπον τον επομενο γυρο.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:29:08

        Βασικα προτιμω τον Λαλιωτη απο το να μας κυβερνουσε το ΚΚΕ και οι Σιαντοι, Κυρκοι, , Τσιπρες που θα εμφανιζοντουσαν.

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:32:49

        Από άμεσα αντανακλαστικά,καλά τα πάς.Μου τα χαλάς λίγο,στην επιλεκτική μνήμη.Ούτως ή άλλως,ν'άχεις ένα ευχάριστο και ήσυχο βράδυ κι αύριο έχει ο Θεός.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:35:09

        Η δημοκρατια ειναι δυσκολο πολιτευμα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:36:01

        Το κλαμα πεφτει γιατι μετα το 1974 η παραταξη εγκατελειψε τον ιδεολογικο αγωνα και γιατι το ΠΑΣΟΚ παριστανε το προστατη της αριστερας.
        Τωρα ομως εφθασε η ωρα της αληθειας : ή η αριστερα θα καθησει και θα παρακλουθησει τα μετρα του ΠΑΣΟΚ οποτε τερμα τα διφραγκα ή θα συγκρουσθει μαζι του οποτε η εκεχειρια και η ψευδοπροστασια που της παρεχει θα τελειωσει.
        Και μπορει να ξανακουσθει απο πασοκους αυτο που ειχε πει ο παππους του ΓΑΠ για το ΚΚΕ : το κομμα του εγκληματος και τη προδοσιας.
        Για μενα η συγκρουση ΠΑΣΟΚ και αριστερας και αυτα που θα πουν ο ενας στον αλλο ειναι το πιο ευχαριστο συμπτωμα της εποχης.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:40:51

        Νομζω οτι η αστικη ταξη (μαζι με πολυ λαο) επρπε να ειναι αντιδημοκρατικη για να σωσει τοτε την δημοκρατια. Λυπαμαι αλλα οι κυριοι και οι κυριες του Δεκεμβριου (και οι πατρωνες τους) στο μυαλο τους ειχαν μια σοβιετικου τυπου δικτατορια, τετοια που η δικια μας χουντα θα φανταζε παιδικη χαρα.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:44:56

        ΔΕν μπορουμε να παμε σε νεα μεταπολιτευση αν δεν εγκαταλειφθουν τα παραμυθια της παλιας.Απο που και ως που ηταν αντιδημοκρατικη η στασης της κυβερνησης του 1944;
        Ειμαστε καλα;Ψηφισε ποτε κανεις τους αριστερους να κυβερνησουν;Δεν ειχαν οι ιδιοι αναγνωρισει τη κυβερνηση παππου ΓΑΠ και συμμετειχαν σε αυτη;Η ρηξη δεν εγινε γιατι δεν ηθελαν να παραδωσουν τα οπλα;Kαι γιατι δεν τα εδιναν αφου οι Γερμανοι ειχαν φθασει περα απο το Δουναβη;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 20:48:57

        @ ami du peuple

        Θα περιμενω πρωτα να φαγωθουν οι σοσιαλιστες γνησιοι και ερζατς.Αν δε φαγωθουν το ΠΑΣΟΚ θα εκτελεσει το πλεον φιλελευθερο προγραμμα της Ελλαδος τα τελευταια 50 χρονια.
        Αν φαγωθουν εκτος απο την εξασθενηση τους θα αποκαλυφθει η ελλειψη οποιασδηποτε αλλης λυσης και αργα η γρηγορα θα γινει οτι γινεται σε ολο τον κοσμο απο τη Μοσχα ως το Πεκινο.

      • n Georgiopoulos avatar
        n Georgiopoulos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 21:03:44

        Μενω 70 χλμ μακρυα απο την Σλοβακια και εχω δει τα καλα του υπαρκτου. Ατελειωτες Μπεντλευ πρωην συντροφων του ΚΚΤΣΕ και ατελειωτα Σκοντα του λαουτζικου που μενει στις σοβιετικες πολυκατοικιες. Προσωπικα να μου λειπει η αλληλεγγυη αυτη.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/04/2010 21:11:33

        @ ami du peuple

        Tην ιδια στιγμη της διαδηλωσης γινονταν επιθεσεις σε αστυνομικα τμηματα.
        Οσο για μενα κανεις λαθος.Δεν θα ψηφισω ποτε ΠΑΣΟΚ γιατι ειναι μαρξιστικο κομμα.Το οτι θα εφαρμοσει φιλελευθερο κομμα δεν αλλαζει αυτο που ειναι.Και το ΚΚ Κινας εφαρμοζει παρομοιο προγραμμα και ο Γελτσιν γ.γ. της ΚΟΜ (Μοσχας) ηταν.
        Δεν μπορουν να κανουν αλλιως αλλα αυτο δεν αλλαζει αυτο που ειναι.

  24. giorp avatar
    giorp 25/04/2010 19:46:08

    http://anatropi.pblogs.gr/2010/04/611948.html

  25. tiramola avatar
    tiramola 25/04/2010 21:16:19

    Πάντως αν θυμηθεί ο Αλαβάνος το παρελθόν του και κάνει συγκεκριμένη πρόταση κοινωνικοποίησης των μέσων παραγωγής , εγώ θα πάω μαζί του...

  26. fit for fun avatar
    fit for fun 25/04/2010 21:21:47

    Χρήζει ψυχιατρικής διερεύνησης η επιμονή ορισμένων να νομίζουν στημένες τις ταραχές του Δεκεμβρίου. Αλλιώς δεν μπορεί να εξηγηθεί η αδυναμία να αντιληφθούν τις δυναμικές που αναπτύσσονται από την εν ψυχρώ δολοφονία 15χρονου από αστυνομικό στα Εξάρχεια. Είναι άλλο θέμα η χαζοχαρούμενη πολιτική στάση του ΣΥΡΙΖΑ σε εκείνα τα γεγονότα και άλλο να πιστεύεις ότι ο αστυνομικός ήταν πράκτορας με αποστολή την ανατροπή της κυβέρνησης Καραμανλή. Τι να πω, άβυσσος...

    • tiramola avatar
      tiramola @ fit for fun 25/04/2010 21:40:01

      Έχεις απόλυτο δίκιο.
      Θα το γράψω όπως ακριβώς ορίζεται από τον Hobsbawm (Συναρπαστικά χρόνια)
      "...οι νέοι άνθρωποι έλκονται από την δράση , την αφοσίωση και τον εξτρεμισμό αφού πιστεύουν ότι δεν έχουν μολυνθεί ακόμα από ανέντιμους συμβιβασμούς όσων πίστεύουν ότι πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού".
      Οι νέοι άνθρωποι θα είναι πάλι πρωτοπόροι στις κοινωνικές εκρήξεις του κοντινού μέλλοντος.
      Οι θεωρίες συνομωσίας για δήθεν σχεδιο πτώσης Καραμανλή κλπ θα καταρρεύσουν σαν χάρτινος πύργος μπροστά στις νέες θεωρίες για σχέδιο πτώσης Παπανδρέου που θα ειπωθούν από αμετανόητα κομματόσκυλα.
      Άλλοστε η δραπέτευσή του από την εξουσία απέδειξε ότι δεν χρειαζόταν κανένα "σχέδιο"...

    • zonitis avatar
      zonitis @ fit for fun 26/04/2010 10:56:25

      Μπορείς τότε να μου εξηγήσεις τον σκοπό τέτοιων κινήσεων; Το κείμενο που ακολουθεί είναι από εμαίλ που έστειλα στις 25. Μαρτίου 2009 σε κάποιον γνωστό στην Ελλάδα. Στην διάλεξη, η οποία έγινε στα γερμανικά γιά να ενημερωθούν οι Ελβετοί, παρευρέθηκα προσωπικά. Ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπαν οι κυρίες και οι κύριοι οτι στην Ελλάδα ξεκίνησε μεφύλιοε πόλεμος.

      Σήμερα στις 25.03.2009 και ώρα 20:00 στη Rote Fabrik Zürich, θα γινει διάλεξη με θεμα : “Η Αθήνα καίγεται. Αιτίες και συνέπειες της εξέγερσης του Δεκέβρη 2008”.
      Τη συζήτηση συντονίζει η Μαργαρίτα Τσόμου. Στη συζήτηση λαμβάνουν μέρος οι: Σωτήριος Βαχτεσετζής, Χάρις Τριανταφιλίδου, Βασσίλης Τσίανος, Νικόλαος Χυδάκης (σύντομα βιογραφικά των ανωτέρω προσώπων υπάρχουν στην ιστοσελίδα http://www.rotefabrik.ch/t/konzept).

      Προσωπική μου παρατήρηση είναι οτι, ενώ σχεδόν γιά κάθε εκδήλωση υπάρχει το ανάλογο αντίτιμο εισόδου, γιά τη σημερινή συζήτηση η είσοδος είναι δωρεάν. Να υποθέσω ότι οι ανωτέρω κυρίες και κύριοι ενδιαφέρονται τόσο πολύ γιά την Ελλάδα, ώστε θέλουν να κάνουν γνωστό παντού, ότι στη χώρα μας “...του Ελληνα ο τράχηλος ζυγό δεν τον σηκώνει...“. Μάλλον για τον λόγο αυτό διάλεξαν και την σημερινή, σημαδιακή ημέρα. Επίσης χτυπάει κατ ευθείαν στο μάτι η λέξη “εξέγερση”. Και ο τίτλος όμως της διάλεξης είναι προσεκτικά διαλεγμένος. Είναι ότι πρέπει γιά τουριστική διαφήμιση.

      Υ.Γ. Τα βιογραφικά δεν υπάρχουν πλέον στην ιστοσελίδα.

      • zonitis avatar
        zonitis @ zonitis 26/04/2010 11:02:12

        Η ανακοίνωση της διάλεξης.

        http://www.rotefabrik.ch/de/home/index.php?month=3&year=2009

      • zonitis avatar
        zonitis @ zonitis 26/04/2010 11:03:59

        μεφύλιοε-->εμφύλιος

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ zonitis 26/04/2010 11:27:55

        Kαι μετα οι ιδιοι που εβγαζαν ανακοινωσεις οτι η Αθηνα καιγεται και πανηγυριζαν και μιλουσαν για νεο εμφυλιο κατηγορουν το Καραμανλη οτι δεν πηρε μετρα λιτοτητος στο ετος κορυφωσης της οικονομικης κρισης 2009 και ξεφυγε το ελλειμμα.

  27. Νίκος avatar
    Νίκος 25/04/2010 22:27:19

    Johnny come lately, ειναι ο Κος Αλαβανος. Οταν πριμοδοτουσε τον Κο Παπανδρεου με την ροζ επανασταση του Δεκεμβρη του 2008 και με τα υπολοιπα αριστεριλικια μονο και μονο για να υποσκαψει τον ΚΚ τον Β', οταν πραγματικα υπεσκαπταν την Ελλαδα, δεν τα σκεφτοταν οτι επαιζε παιχνιδια ξενων συμφεροντων;

  28. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 25/04/2010 22:30:09

    Ο Αλαβάνος, μόνο και μόνο για τη στάση του τον Δεκέμβρη του 2008, θα έπρεπε να είχε προσαχθεί σε δίκη με βαρύτατες κατηγορίες.
    Ας το βουλώσει καλύτερα ο wannabe "έλληνας" Πολ Ποτ.
    Οι αριστερίστικες αντιλήψεις, εδώ και 35 χρόνια, και ο αριστερίστικος ακτιβισμός μας έφεραν στο ΔΝΤ. Να την χαίρονται την Ελλάδα οι αριστερούληδες, όπως την κατάντησαν.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Μάρκο Τ 26/04/2010 20:52:35

      Εύγε!!!

  29. giwrgos avatar
    giwrgos 25/04/2010 23:46:45

    ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ!
    ΑΝ ΑΥΤΟΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΜΑ ΤΩΝ 300+ΔΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΛΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΛΑΠΕΙ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΤΣΕΠΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ.
    ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΡΥΘΜΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΩΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗΚΕ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ,ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΚΡΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.
    ΤΩΡΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΑ ΚΕΡΔΗ-ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΦΤΕΙ ΕΞΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΓΩ,ΕΣΥ ΚΛΠ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΟΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΣΩ.BEBAIA AYTA EINAI ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.
    ΕΔΩ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΙΟΔΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΑΤΣΙΚΟΔΡΟΜΟ ,ΕΝΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝΕ ΔΙΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ (ΕΙΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΤΕ ΤΟ ΑΛΛΟ-ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ)!!!!
    ΤΟ 2001 ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΙΧΩΣ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ,ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ ΣΗΜΙΤΗ-ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗ ΓΚΟΛΝΤΜΑΝ ΣΑΚΣ.
    ΣΥΝΕΠΩΣ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΠΙΘΑΝΩΣ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ,ΦΥΛΑΚΙΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΥΠΟΥ ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ-ΣΗΜΙΤΗ-ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΚΗΡΥΤΤΩΝΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ-ΠΡΕΠΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ ΔΡΑΧΜΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΘΥΣΙΩΝ.ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΖΕΦΡΥ ΜΙΝΕΙΚΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝΕ ΤΗΝ ΑΓΕΛΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΧΡΥΣΑΦΙ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΥΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΜΑΣ!!!!!!!
    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟ,ΟΥΡΑΝΙΟ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Ο ΤΖΕΦΡΥΣ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΦΡΑΓΚΟ ΟΙ ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ.ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ-ΜΙΣΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΚΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΤΑΝ ΣΚΟΠΙΑΝΟΣ-ΧΑΡΗΝ ΤΗΣ ΣΥΝΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΟΡΥΚΤΩΝ.
    ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ:Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΕΧΕΙ ΠΝΕΥΣΕΙ ΤΑ ΛΥΣΘΙΑ ΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟΞΙΚΑ ΚΑΙ ΧΡΕΩΜΕΝΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΣΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΕΞΩ.ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ CDS KAI ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΔΕΙΑΣΑΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΥΓΙΗ ΤΑΜΕΙΑ ΕΠΙ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ.
    ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ 2 ΠΙΟ ΥΓΙΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΑ-ΡΩΣΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΕΥΡΩΠΗ,ΕΜΕΙΣ ΠΑΜΕ Δ.Ν.Τ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΕΩΜΕΝΗ ΑΜΕΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Η ΙΣΟΤΙΜΙΑ ΤΟΥ ΔΟΛΛΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΕΠΩΦΕΛΟΥΜΕΝΗ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩ.
    ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ!!!!
    ΗΤΑΝ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΜΕ ΣΕ ΡΩΣΣΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΑ,ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΦΗΣΑΝ ΞΕΚΡΕΜΑΣΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΥΣ ΤΟΥΣ.
    ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ ΚΡΙΜΑ!!!!!!!!!!!!!!
    Η ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ....
    ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ,
    ΠΙΘΑΝΩΣ Γ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ,ΚΑΘΩΣ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 12 ΤΡΙΣ +ΑΛΛΑ 12 ΤΡΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΛΙ ΣΕ ΛΟΙΠΕΣ ΧΩΡΕΣ.
    ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΜΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΜΟΧΘΟ ΣΒΗΝΩΝΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑΣ ΣΤΟΝ ΒΩΜΟ ΤΟΥ ΣΙΩΝΙΣΜΟΥ. ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΜΕ ΤΣΑΧΠΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΜΜΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥ ΤΖΕΦΡΥ ΑΣ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟΣ.
    ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ giwrgos 26/04/2010 00:22:10

      "ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ"

      Αν ο Θεός είναι προτεστάντης, παρέλαση θα κάνει η Νέα Τάξη.

  30. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2010 10:34:17

    Ελεος ρε Αλαβανε... ΕΣΥ κατεστρεφες την Αθηνα και μας εκανες πουτανες στα δικτυα, μιλας τωρα??? Σου ασηνω ορθανοιχτα τα συνορα και σε σπρωχνω να φυγεις. Ασχετε κ επικινδυνε οποτρουνιστη του κερατα ( Αλεξις )..

    ΠΠ

  31. redteam avatar
    redteam 26/04/2010 17:27:36

    Ο Αλέκος Αλαβάνος είναι ο μοναδικός που μπορεί να αντιπαρατεθεί στα ίσα με το πολιτικό σύστημα που καταρρέει. Είτε το θέλετε, είτε όχι. Μπορεί σε μια φράση να συμπυκνώσει όλη την οργή των Ελλήνων για την πολιτική του Παπανδρέου. Όπως ξεφτίλισε τον Καραμανλή. Τώρα τα περί καταστροφής της Αθήνας από τον Αλαβάνο τα ακούω βερεσέ. Ήταν μια προβοκάτσια πολλών οργανωμένων δυνάμεων με κύριο στόχο τότε τον ΣΥΡΙΖΑ. Για να μπορέσει να φύγει ο Καραμανλής νύχτα και να έρθει ο Γιωργάκης να μας παραδώσει στο ΔΝΤ, όπως είχε προαποφασιστεί. Τα υπόλοιπα που γράφονται και λέγονται είναι χάντρες για ιθαγενείς.

  32. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 26/04/2010 20:48:04

    Μου αρέσει που τόσοι άνθρωποι ασχολείστε με τις ηλιθιότητες του Αλαβάνου.