#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2011 23:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Να αντέξουμε Πρόεδρε, αλλά πόσο και ποιους;

[caption id="attachment_138474" align="alignleft" width="600" caption="αδιαχώρητο στην συγκέντρωση για τον Ελύτη"][/caption]

«Να αντέξουμε, πρέπει να αντέξουμε, αυτό θα μας έλεγε σήμερα ο Ελύτης.

Να αντιτάξουμε στην αδικία των άλλων τη δική μας απόφαση…

Και στην ασχήμια την Αισθητική του Πολιτισμού μας.

Ν’ αντέξουμε με ασπίδα μας την Υπομονή, με όπλο μας το Δίκιο,

με υπεροχή μας το Ήθος και τον Λόγο του Πολιτισμού μας.

Να αντέξουμε, λοιπόν!»

 Το απόσπασμα από την χθεσινή ομιλία του Προέδρου της ΝΔ στην εκδήλωση για τον Ελύτη, ενδεχομένως μας προέτρεπε να αντέξουμε και την διοργάνωση μιας ποιητικής βραδιάς.

Αν ήταν κανείς αθλητής της ελληνορωμαϊκής πάλης θα κατόρθωνε να μπει στην αίθουσα. Γιατί για μια ακόμα φορά η προσέλευση του κόσμου ξεπέρασε τους ...φοβισμένους οργανωτές. Χάθηκε να βρούνε ένα θέατρο να πάει ο κόσμος που ήθελε να ακούσει τον Σαμαρά; Γιατί τόση εμμονή με τι αίθουσες ξενοδοχείων; Εκτός αν θέλουν τα στελέχη να βρίσκονται μεταξύ τους να αλληλοσυγχαίρονται για το πόσο καλά τα κάνουν.

Και αν παρόλα αυτά κατόρθωνες με κάποιο τέχνασμα να μπεις στην κατάμεστη αίθουσα και επιπλέον να βρεις και καρέκλα, θα έπρεπε να ξέρεις άπταιστα γαλλικά για να ακούσεις τον συμπατριώτη του Μοντεστό, καθώς μοιράστηκαν ελάχιστα ακουστικά.

Αν είχες δε την υπομονή να αντέξεις τους  παράγοντες που «ντύθηκαν» ύφος και στυλ για χοροεσπερίδα και ορισμένοι για μνημόσυνο, μιλώντας (ή για την ακρίβεια γκρινιάζοντας για όλους και για όλα) σε μια διάλεκτο που θύμιζε τη γλώσσα, αλλά καθόλου το ύφος του Ελύτη, στο τέλος θα ανταμειβόσουν:  όλοι μαζί έφαγαν και τον… μπουφέ.

Να αντέξουμε , λοιπόν. Αλλά για πόσο;

Πόσους;

Και κυρίως, ποιους;

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 13/12/2011 23:45:51

    Η πλάκα είναι ότι φόρεσαν τα κοστούμια και τους και στήθηκαν οι κομματικοι στην πρώτη αραδα, με αποτέλεσμα οι προσκεκλημένοι και δη οι επίσημοι, δεν είχαν καρέκλα να καθίσουν.
    Προσυπογραφω

  2. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 13/12/2011 23:48:31

    Τα ερωτήματά σου,στο τέλος της κεντρικής ανάρτησης,είναι αμείλικτα Μ.Ο.

  3. victoria (true) avatar
    victoria (true) 14/12/2011 00:11:42

    Διάβασα την ομιλία του, ήταν πολύ καλή... Αγαπάμε και ας μη στριμωχνόμαστε εκεί κοντά μικρέ, τι να γίνει, στο πρόγραμμα κι αυτά, όπως τα λες..

  4. zanetta avatar
    zanetta 14/12/2011 00:37:02

    Ο Νοτης κατεφθασε απο τους πολυ πρωτους, καθησε ex officio στην πρώτη αραδα και μεχρι να αρχισει η εκδηλωση ερωτοτροπουσε με τους γλαρους των ονειρων του... συγγνωμη με τα φλας και τις καμερες!

  5. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 14/12/2011 01:16:33

    ΥΠΟΘΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ: Δεν ξέρω τι θα μας έλεγε σήμερα ο Ελύτης. Είμαι όμως σίγουρος πως δεν θα μας συμβούλευε να αντέξουμε. Αυτή η υποθετική συμβουλή του Ελύτη είναι στην πραγματικότητα η πραγματική συμβουλή του Σαμαρά. Και αυτή η συμβουλή μας δείχνει ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα: Ο Σαμαράς νομίζει ότι ο Ελληνικός λαός μπορεί να αντέξει!

    • StarPowerNone avatar
      StarPowerNone @ Χρήστος Δημάρης 14/12/2011 11:41:44

      Διεισδυτικός… όπως πάντα!

      Οπότε…

      Εμείς τι κάνουμε;

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ StarPowerNone 14/12/2011 15:38:01

        Την ίδια απορία έχουμε! Καλημέρα!

  6. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 14/12/2011 08:03:53

    Βλέπω και τον πρώην υφ/γό που μας είχε ανακοινώσει την έλευση της
    Κας ... Πώλ Κρούγκμαν.

  7. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 14/12/2011 09:10:56

    Φίλε Μ.Ο. πιθανώς θα κατάλαβες τώρα (κοιτώντας μελαγχολικά τα... ψίχουλα του μπουφέ !) γιατί μελαγχόλησε και ο Δημητρης Ιατρόπουλος όταν βγήκε στη φόρα, πασπαλισμένη με ζάχαρη, αυτή η ιστορία.

    Τότε που του την πέσανε όλοι, ποιητικώς και μή, για τις ευαισθησίες του. Για τη γνώμη του. Για την κατεύθυνση που τόλμησε να πάει η σκέψη του ! Φαντάζομαι πως αυτοί οι κύριοι - που τον αποκαλούσαν "κ. Ιατρόπουλο" - θα πέρασαν απ'το μπουφέ !

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ τσώφλι πασατέμπου 14/12/2011 12:43:48

      Εξακολουθείς να έχεις εμμονές.
      Ένας Πρόεδρος κόμματος που μένει 3 ώρες, μιλά και συζητά για ποίηση, προ σημαντικού ταξιδιού σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Δεκτές όλες οι απόψεις, αλλά επιμένεις σε μια αντιπαράθεση άνευ λόγου. Το πιθανότερο είναι ότι δεν κατάλαβες το πνεύμα του αποσπάσματος που έβαλα τότε και πιθανόν ούτε και της ανάρτησης. Δεν του την έπεσε κανείς. Εξέφρασαν διαφορετική άποψη. Έμειναν όλοι σε κόσμιο πλαίσιο. Έχεις δει τι ανταλλάσσεται κατά καιρούς στο φόρουμ. Εσύ έψεξες τους άλλους για τη διαφορετικότητα της άποψης τους και δεν σου άρεσε και το ύφος τους..
      Όλοι έχουν ευασθησίες, δεν έχεις μόνο εσύ το προνόμιο.
      Εδώ μου την έχουν πέσει απλά και μόνο για να μπω στη διαδικασία να απαντήσω (ελπίζω να μην ανήκεις σε αυτή την κατηγορία)
      Και για την ιστορία οι ρεπόρτερ κατέγραψαν ότι είχε πολύ φαγητό, το οποίο και περίσσεψε

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ Μικρός Οδυσσέας 14/12/2011 14:45:37

        Εγώ δέν κατάλαβα, εγώ έψεξα, εγώ έχω εμμονές αλλά μου φαίνεται οτι κι εσύ, φίλε κι αγαπητέ Μ.Ο, και έγνως, και κατέγνως - άν όχι για την εκδήλωση την ίδια, τουλάχιστον για την "ατμόσφαιρα" του γεγονότος (να μή προσθέσω "για τη σκοπιμότητα" γιατί θα είναι πολύ). Όχι, δέν θύμιζε όλο αυτό το ύφος του Ελύτη και την "αισθητική του πολιτισμού μας", για την οποία έγινε λόγος. Απλά κάποιοι το διαισθάνθηκαν απο πρίν.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/12/2011 14:05:27

    Εξαιρετικές οι ''σαϊτιές''...