23/12/2008 20:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ναυάγιο στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης

Μια ακόμη «μεταρρύθμιση» της κυβέρνησης τινάχθηκε στον αέρα. Οι Κινέζοι της Hutschison (έδρα το Χονγκ Κονγκ) έκαναν πίσω για το λιμάνι της Θεσσαλονίκης και ο σχετικός διεθνής διαγωνισμός ναυάγησε. 

Το μεγάλο πρόβλημα, σύμφωνα με πληροφορίες, ήταν το θέμα της τραπεζικής χρηματοδότησης του έργου. Από την μία η παγκόσμια οικονομική κρίση που έχει επιφέρει δυσχέρειες στην δανειοδότηση από πλευράς τραπεζών και από την άλλη το συντριπτικά μεγάλο αντίτιμο που έδωσε η κοινοπραξία για να κερδίσει το ΣΕΜΠΟ της Θεσσαλονίκης συγκριτικά με τις άλλες δύο εταιρείες που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό, έχει κάνει τους τραπεζικούς οργανισμούς διστακτικούς, να χρηματοδοτήσουν το έργο. Σημειώνεται ότι η συγκεκριμένη κοινοπραξία είχε προσφέρει 419,5 εκατ. ευρώ έναντι  131,9 εκατ. ευρώ που είχε προσφέρει η δεύτερη Cosco.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://www.marinews.gr/article.asp?NewID=6744

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 23/12/2008 21:32:34

    Φαντάζεσαι «επένδυση» δίχως κρατικό μπαχτσέ εδώ .Nou many ο Κωστάκης ,Βουλγαράκης,Λιαπης κλπ
    αυτοί «ξύπνησαν» εδώ και χρόνια τα έχουν βγάλει όλα εκτός . χαχαχα
    λέτε αυτός είναι ο λόγος που το παίζουν «άνετοι και ωραίοι»

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/12/2008 21:37:58

    "η ΝΔ με πρόσφατη τη λαϊκή εντολή, έχει μπροστά της τρία χρόνια διακυβέρνησης και την απαιτούμενη πλειοψηφία για να προωθήσει τις πολιτικές της." μετά από αυτή την ευχή του επίτιμου πρωί πρωί ψάχνεται το λόγο που οι Κινέζοι ακόμα τρέχουν?

  3. ΝΑΥΠΛΙΟΣ avatar
    ΝΑΥΠΛΙΟΣ 23/12/2008 22:26:30

    ΛΑΓΟΣ ΤΗΣ COSCO H Hutschison ?

  4. Χριστόφορος avatar
    Χριστόφορος 23/12/2008 22:34:01

    Ναύπλιε, μάλλον.
    Εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα.

  5. fantomas avatar
    fantomas 23/12/2008 22:54:46

    ΤΟΝ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!

    οπου υπαρχη λαγος ..... υπαρχει και κυνηγος!!!

    τον νου σας για καμια αδεσποτη!!!

  6. ataktos avatar
    ataktos 23/12/2008 22:56:39

    οπως λενε
    Όλοι σε επιστρατεύσει …

  7. J.E.L avatar
    J.E.L 23/12/2008 23:12:02

    Για ποια μεταρυθμιση μιλας FAKTOR εστω σε εισαγωγικα????δεν θα ηταν ποιο ορθο να μιλας για ξεπουλημα??? Ουτε εσυ βλεπεις οτι η χωρα παει κατα διαολου??δηλαδη τι αλλο περιμενεις να παθουμε??

  8. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/12/2008 23:17:24

    J.E.L- Τέτοιες μέρες και ώρες δείξε λίγο καλοσύνη στους φίλους μας

  9. J.E.L avatar
    J.E.L 23/12/2008 23:23:05

    Φιλε ατακτε τι καλοσυνη να δειξεις τα παντ φαινεται αχουν καποια τιμη .Συμφωνεις???

  10. osaperas avatar
    osaperas 23/12/2008 23:28:29

    @7
    Γιατί θυμώνεις;
    Ποιος "δυνατό" μου ακούγεται η ειρωνική λέξη μεταρρύθμιση σε εισαγωγικά από το πολυχρησιμοποιημένο "ξεπούλημα".

  11. osaperas avatar
    osaperas 23/12/2008 23:28:57

    "Πιο δυνατό" ήθελα να γράψω

  12. J.E.L avatar
    J.E.L 23/12/2008 23:35:59

    μπορει και να εχεις δικαιο!Μεταρρυθμιση του κ.... θα πηγαινε καλυτερα νομιζω!!

  13. olympiada avatar
    olympiada 23/12/2008 23:47:10

    Αυτά περί "αδυναμίας χρηματοδότησης" είναι τρολλιά του ΥΕΝ. Με λίγη τύχη θα έχουμε την επιστολή της εταιρείας στα χέρια μας και τότε πολλοί από το ΥΕΝ θα τρέχουν να κρυφτούν

  14. Factorx avatar
    Factorx 24/12/2008 00:07:22

    @J.E.L: γράφω "μεταρρύθμιση". Δεν ειμαστε κόμμα για να προσέχπουμε τόσο πολύ στους χαρακτηρισμούς κάθε φόρά

    @olympiada: Περιμένουμε

  15. tony avatar
    tony 24/12/2008 10:06:39

    Οι Κινέζοι συνήθως είναι σοβαροί άνθρωποι και δύσκολα παίρνουν την υπογραφή τους πίσω.Γιά να λακίσουν οι Κινέζοι κάτι άλλο έγινε.Περίπου σαν.
    Εχω τά λεφτά έχεις το πράμα?
    Απλά δεν τους αναγνώρισαν σαν κυβέρνηση.
    Οι Κινέζοι το θέλουν το λιμάνι,απλά τό deal χάλασε
    αρα οι πωλητές δεν το είχαν.
    Οι Κινέζοι στον λόγο τους είναι καλύτεροι από τους Γιαπωνέζους και τους Γερμανούς.

  16. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 24/12/2008 10:27:07

    Το έχω ξαναπεί. Οι Κινέζοι είναι μεγαλύτερα λαμόγια από εμάς.

    Σε λίγο θα ανακαλύψουμε ότι η μεγαλύτερη φούσκα του κόσμου είναι η Κίνα.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/12/2008 11:36:47

    με διεθνείς κρίσεις σαν και αυτήν που περνάμε, ΟΛΕΣ οι δουλειές συνήθως ακυρώνονται. Γιατί να αγοράσεις κάτι όταν δεν έχεις λεφτά? Ή αν τα χρειάζεσαι αλλού? Ή αν η τιμή θα είναι κάτω 40% σε 9 μήνες...