Ναυάγιο στις Βρυξέλλες - Θρίλερ μέχρι τη Δευτέρα
12/02/2015 01:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ναυάγιο στις Βρυξέλλες - Θρίλερ μέχρι τη Δευτέρα

Σε θρίλερ πέντε ημερών εξελίσσονται οι διαπραγματεύσεις με τους δανειστές καθώς τα βλέμματα όλων στρέφονται πλέον στο τακτικό Eurogroup της ερχόμενης Δευτέρας, εκεί που πιθανότατα θα υπάρξει συμφωνία ή ρήξη μεταξύ Ελλάδας και Ευρωπαίων. Μετά από 4 ώρες συνεδρίασης και 2,5 ωρών «μαγειρέματος» μιας κοινής δήλωσης, τελικά μετά τη 1 τα ξημερώματα ανακοινώθηκε ότι δεν μπόρεσαν οι δύο πλευρές να καταλήξουν σε μια κοινή δήλωση και έτσι η συνεδρίαση κατέληξε σε ναυάγιο.

Πλέον οι επόμενες ημέρες μέχρι την συνεδρίαση των Ευρωπαίων υπουργών Οικονομικών θα είναι εξαιρετικά κρίσιμες προκειμένου να βρεθεί κοινός τόπος και να υπάρξει συμφωνία τη Δευτέρα. Ωστόσο, το κλίμα φαίνεται να ήταν πολύ βαρύ, αν και όπως δήλωσαν και οι δύο πλευρές έγινε κάποια πρόοδος. Πληροφορίες αναφέρουν ότι το κοινό ανακοινωθέν δεν έγινε ποτέ μετά από τηλεφωνική επικοινωνία Τσίπρα με βαρουφάκη.

Οι δύο πλευρές επιβεβαίωσαν ότι υπήρξαν διαφωνίες και εντός της συνεδρίασης αλλά και αργότερα όταν οι εταίροι έθεσαν ως όρο να μπει στο κοινό ανακοινωθέν παράγραφος που θα ανέφερε πως η Ελλάδα θα ζητήσει παράταση του μνημονίου.

Στην κοινή συνέντευξη τύπου Κ. Λαγκάρντ, Γ. Ντάισελμπλουμ και Π. Μοσκοβισί, ο πρόεδρος του Eurogroup ανέφερε ότι υπήρξε πρόοδος στις συνομιλίες αλλά υπάρχουν πολλά ανοικτά θεματα. ανέφερε ο κ. Γ. Ντάισελμπλουμ στη συνέντευξη: «Ηταν μια πρώτη ευκαιρία για να συζητήσουμε τα σχέδια της κυβέρνησης. Εγινε χρήσιμη και επικοδομητική συζήτηση, υπήρξε κάποια πρόοδος αλλά υπάρχουν πολλά ζητήματα ανοικτά». Ακόμη ανέφερε ότι «θα συνεχίσουμε τη συζήτησή μας τη Δευτέρα γιατί έχουμε πολλά θέματα ακόμη. Δεν έχω πολλά αποτελέσματα να συζητήσω μαζί σας. Θα πρέπει να κάνετε υπομονή». Δεν επιβεβαίωσε επίσης τις πληροφορίες για την έλευση τεχνικών κλιμακίων στην Αθήνα, όπερ σημαίνει ότι δεν θα έρθει κανείς τις επόμενες ημέρες μέχρι τη Δευτέρα.

Ο κ. Ντάισελμπλουμ είπε ότι «δεν μπήκαν σε λεπτομέρειες επί κάποιου προγράμματος, δεν καταφέραμε να συμφωνήσουμε και θα συνεχιστούν οι συνομιλίες. Η Δευτέρα είναι μια προθεσμία. Διερευνήσαμε πολλά ζητήματα. Η Ελλάδα είναι ακόμη σε πρόγραμμα, συζητήσαμε παράταση, για κάποιους ήταν η προτιμητέα λύση αλλά δεν συμφωνήσαμε. Εχουμε δρόμο μπροστά μας μέχρι τη Δευτέρα», κατέληξε.
Ο Π. Μοσκοβισί δεν θέλησε να απαντήσει για το αν ο κ. Βαρουφάκης ήταν καθαρός στα στοιχεία που παρουσίασε. Είπε ότι έγινε κάποια πρόοδος αλλά παρά τις καλές προσπάθειες δεν μπορέσαμε να καταλήξουμε σε μια κοινή δήλωση.

Την ώρα εκείνη και ο υπουργός Οικονομικών Γ. Βαρουφάκης επιβεβαίωσε το χάσμα μεταξύ των δύο πλευρών, κυρίως στο γεγονός ότι ζητήθηκε από την Ελλάδα να αιτηθεί παράταση του Μνημονίου. Όπως είπε υπήρξε αίτημα – απαίτηση για επέκταση του μνημονίου. «Η κυβέρνηση έχει εκλεγεί με εντελώς διαφορετική εντολή και δεν μπορεί να εφαρμόσει ένα τέτοιο πρόγραμμα», είπε ο κ. Βαρουφάκης, αναφέροντας ωστόσο ότι: «τίποτε δεν τελειωσε»

Ο υπουργός μίλησε για τη σύνθεση των δύο προγραμμάτων και ότι η συμφωνία – γέφυρα θα μπορούσε να δώσει χρόνο. Επιβεβαίωσε ότι δεν υπήρξε κοινό ανακοινωθέν, καθώς φαίνεται ότι οι εταίροι ζήτησαν να μπει όρος στο κοινό ανακοινωθέν ότι η Ελλάδα θα ζητήσει παράταση του μνημονίου.

Η συνεδρίαση έληξε γύρω στις 11 το βράδυ. Από εκείνη την ώρα ξεκίνησε ένα θρίλερ για το κοινό ανακοινωθέν που θα έπρεπε να βγει, όμως, επί δύο ώρες Ευρωπαίοι και Ελληνες δεν μπορούσαν να συμφωνήσουν. Επίσης, ξεκίνησε ένας απίστευτος «βομβαρδισμός» διαρροών για το ναυάγιο στις διαπραγματεύσεις αλλά και για πιθανή έλευση εμπειρογνωμόνων στην Αθήνα για να συνεχιστεί η συζήτηση και τις επόμενες ημέρες.

Το κοινό ανακοινωθέν «μαγειρευόταν» αλλά δεν υπήρξε κατάληξη καθώς οι πληροφορίες ανέφεραν ότι υπάρχει διάσταση απόψεων στη φράση για «επέκταση του μνημονίου». Πηγές από την κυβέρνηση ανέφεραν ότι δεν αποδέχθηκαν την επέκταση του μνημονίου που ζητούσαν οι Ευρωπαίοι.

Άλλες πληροφορίες έλεγαν ότι η Ελλάδα δεν παρουσίασε κανένα κοστολογημένο πρόγραμμα. Επίσης, οι αντιρρήσεις των Ευρωπαίων και η «επίθεση» κατά των κ. Βαρουφάκη και Δραγασάκη έγινε για δύο θέματα: Πώς η Ελλάδα ζητά νέα συμφωνία όταν δεν έχει κλείσει το υπάρχον πρόγραμμα οικονομικής βοήθειας και γιατί δεν δόθηκε νωρίτερα στους συμμετέχοντες στο Eurogroup η ελληνική πρόταση προκειμένου να μελετηθεί.

Σύμφωνα με τον ανταποκριτή του πρακτορείου ειδήσεων Bloomberg στο Βερολίνο Αρν Ντελφς, η πρόταση Βαρουφάκη δεν ήταν «συμπαγής».

Πηγές από τις Βρυξέλλες έλεγαν ότι την πιο σκληρή στάση μέσα στη συνεδρίαση εκτός από τους Γερμανούς κράτησαν οι Πορτογάλοι, οι Ιρλανδοί και οι Φινλανδοί. Σύμφωνα με τον δημοσιογράφο του Economist Tom Nuttall, πάντως, ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε αποχώρησε από τη συνεδρίαση έχοντας την εικόνα ότι είχε επιτευχθεί μια κατ' αρχήν συμφωνία, ωστόσο, σύμφωνα με τον ίδιο, ακολούθησε τοποθέτηση του Έλληνα υπουργού Οικονομικών που ανέτρεψε τα μέχρι τότε δεδομένα.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hunter avatar
    Hunter 11/02/2015 23:15:27

    Κύριο επιχείρημα Βαρουφάκη: "Θα πατάξουμε τη φοροδιαφυγή"... Απάντηση Ευρωπαίων: "αυτό δεν είναι αριθμός ούτε ημερομηνία"...

    • Turms avatar
      Turms @ Hunter 11/02/2015 23:36:14

      σορρυ ρε παιδια αλλα πηγανε χωρις κοστολογημενο προγραμμα? εστω για τα ματια του κοσμου. θα κανουμε αυτο και θα μαζεψουμε 10 δις αυτο για 5 δις ας ηταν και λογια του αερα δηλαδη τι ειπανε? ναι μην ανησυχειτε θα δουμε τι θα κανουμε...παταξη φορολογιας, μεταρρυθμισεις και 2-3 πραγματακια ακομα....

      • Hunter avatar
        Hunter @ Turms 12/02/2015 01:41:49

        Turms, η Ε.Ε δεν είναι καφενείο να πάμε με ότι αριθμούς να 'ναι και να μιλάμε για Δις στον αέρα. Πριν 3-4 χρόνια που ζητήσαμε βοήθεια, ομάδα εμπειρογνωμόνων από Ε.Ε, ΔΝΤ και ΕΚΤ, ύστερα από μελέτη της κατάστασης της ελληνικής οικονομίας απεφάνθη ότι άμεσα πρέπει να γίνουν τα εξής: 1.) απόλυση μεγάλου αριθμού υπεράριθμων δημοσίων υπαλλήλων, σταδιακή κατάργηση του εφάπαξ 2.) πάταξη της φοροδιαφυγής 3.) αποκρατικοποίηση και ιδιωτικοποίηση ζημιογόνων οργανισμών και ΔΕΚΟ 4.) άνοιγμα "κλειστών" επαγγελμάτων 5.) άνοιγμα ασφαλιστικού και σύνταξη στα 65/67 σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα 6.) πάταξη της διαφθοράς στον δημόσιο τομέα Μάλιστα το κάθε σημείο, συνοδεύονταν και από ακριβή αριθμό δισεκατομμυρίων που θα εξοικονομούνταν! Για το πρόγραμμα λοιπόν αυτό των έξι (συν κάποιων άλλων) σημείων, μας έδωσε πακτωλό δισεκατομμυρίων. Τα δισεκατομμύρια, μας τα έδωσε ώστε να τα χρησιμοποιήσουμε (ποικιλοτρόπως) για να κάνουμε τα παραπάνω, πράγμα που θα είχε ως αποτέλεσμα αφενός μεν να επιστρέψουμε τα δανεικά κι αφετέρου η οικονομία μας παράλληλα με τα σωστά αναπτυξιακά μέτρα να γίνει έκτοτε βιώσιμη και ανταγωνιστική. Δεν μας έδωσαν τα δισεκατομμύρια για να συνεχίσουμε να χρηματοδοτούμε την κατάσταση ως έχει!!! Εμείς δεν κάναμε τίποτε από τα παραπάνω! Τουναντίον χρησιμοποιήσαμε τα Δις για να συνεχίσουμε την κατάσταση ως είχε... Αυτό είναι και που δεν συγχωρώ στον Αντώνη Σαμαρά αν και του αναγνωρίζω το ελαφρυντικό της "συγκυβέρνησης"... Επειδή ακριβώς δεν κάναμε τις παραπάνω ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ και δεν εξοικονομούσαμε τα Δις που ήταν στο πρόγραμμα, αναγκαζόμασταν κάθε τόσο να λαμβάνουμε "μέτρα" εισπρακτικού χαρακτήρα όπως εισφορές αλληλεγγύης, χαράτσι, ΕΝΦΙΑ κτλ. κτλ. Τα "μέτρα" δεν μας τα προδιέγραφε η Τρόικα όπως νομίζει η πλειονότητα των πολιτών! Ο ΕΝΦΙΑ και τα υπόλοιπα δεν επινοήθηκαν από την Τρόικα μια πρωία... Η Μέρκελ δεν επινόησε καμιά εισφορά αλληλεγγύης ένα πρωί! Ο Ολάντ δεν επινόησε κανένα τέλος επιτηδεύματος! Ο Ντάισελμπλουμ δεν επινόησε κανένα χαράτσι! Τα "μέτρα" τα πήρε η ελληνική κυβέρνηση διότι δεν έκανε τις παραπάνω μεταρρυθμίσεις που προέβλεπε το αρχικό πρόγραμμα κι έτσι έμενε πίσω όσον αφορά τα προβλεπόμενα έσοδα (επειδή ακριβώς δεν έκανε αυτές τις μεταρρυθμίσεις)! Τώρα, πάμε πάλι στην Ε.Ε και αφενός μεν απαιτούμε να "κουρευτούν" τα δανεικά, αφετέρου δε ζητάμε κι άλλα "φρέσκα λεφτά" και αυτή τη φορά μάλιστα τους χτυπάμε καθαρά στη μάπα ότι αρνούμαστε να κάνουμε τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις γιατί αυτό δεν συνάδει με το αριστερό προφίλ της κυβέρνησης και γιατί ακριβώς την κυβέρνηση την ψήφισε μεγάλη μερίδα του λαού ακριβώς για να μην γίνουν αυτές οι μεταρρυθμίσεις που ξεβολεύουν κάμποσους...... Βέβαια τη τελευταία φράση δεν την είπε ο Βαρουφάκης ακριβώς έτσι σήμερα, αλλά οι "κουτόφραγκοι" και οι "λαζογερμανοί" μας έχουνε πάρει χαμπάρι πλέον...

        • Aegean Light avatar
          Aegean Light @ Hunter 12/02/2015 06:41:53

          Κυνηγέ ! λίγη υπομονή χρειάζεται !

          • Hunter avatar
            Hunter @ Aegean Light 12/02/2015 11:54:27

            Μα δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο πέραν της υπομονής... Οι παραπάνω έξι μεταρρυθμίσεις όμως ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν οπωσδήποτε και από οποιαδήποτε κυβέρνηση, δεν υπάρχει αμφιβολία περί αυτού. Χωρίς αυτές τις μεταρρυθμίσεις, είμαστε βαρέλι χωρίς πάτο (οικονομικά). Με μπαλωματιές τύπου "1 Δις από τη λίστα Λαγκάρντ", "1,2 Δις από φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας" κτλ. , δεν γίνεται δουλειά. Αργά ή γρήγορα πρέπει να γίνουν όλες οι μεταρρυθμίσεις, όπως άλλωστε έγιναν σε όλες τις ευημερούσες ευρωπαϊκές χώρες τα τελευταία 40 χρόνια (για αυτό ακριβώς κι ευημερούν). Σε αντίθετη περίπτωση, θα είμαστε συνέχεια στο μεϊντάνι για δανεικά και τα δανεικά δεν είναι ποτέ "τζάμπα"... Ας τις κάνει ο Τσίπρας να τον χειροκροτήσω πρώτος. Αμφιβάλλω όμως γιατί δεν συνάδουν με την κομμουνιστική του κοσμοθεωρία...

          • foros1 avatar
            foros1 @ Hunter 12/02/2015 14:05:34

            αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, στις άλλες χώρες οι μεταρρυθμίσεις έγιναν τα τελευταία 40 χρόνια, όχι στα 5 τελευταία. πχ. η 1 πρόσληψη για κάθε 10 συνταξιοδοτήσεις, κάθε 10 χρόνια θα υποδιπλασιάζει ομαλά τον αριθμό των ΔΥ: 1.000.000 - 500.000 - 250.000 - 150.000!!! μαζική "απόλυση" 300.000; ίσως με θερμοπυρηνικό πόλεμο!!!

          • Naruto avatar
            Naruto @ Hunter 12/02/2015 14:09:12

            Αδικα περιμένεις φίλε Hunter , την ιερή αγελάδα δεν την έσφαξε ο Α.Σ θα την σφάξει ο Τσίπρας ? Το ευλογημένο δημόσιο , οπως το αποκαλούσε φίλος Δ.Υ ,ζεί και βασιλεύει και προστατεύεται απο ολες τις κομματικές παρατάξεις . Ο Α.Σ υποσχέθηκε στούς Ευρωπαίους το 2012 πρωτογεννή πλεονάσματα προφανώς με νοικοκύρεμα των δημοσιονομικών . Αντ΄αυτού επέβαλε αιμοσταγή φορολογία η οποία φυσικά ήταν αυτονόητο οτι δεν μπορούσε να παραταθεί για πολύ . Οι ευρωπαίοι βέβαια δεν είναι ηλίθιοι και η Μερκελ τον απέλυσε . Αυτό που ζητάμε είναι ένας ηγέτης αναμορφωτής χωρίς ιδεολογικά κολλήματα και οικονομικές εξαρτήσεις που θα διαλύσει το σοβιετικού τύπου κράτος και θα το αντικαταστήσει με ενα σύγχρονο ευρωπαικό .

        • δενκο avatar
          δενκο @ Hunter 12/02/2015 10:05:46

          με τετοια μετρα θα εφτανε ο λαος της χωρας στα 2.000.000 απο τις αυτοκτονιες....αυτο νοιαζει τον πρωην πρωθυπουργο.εσενα μαλλον οχι.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Hunter 12/02/2015 00:21:46

      Πως μπορουμε να ανταλλαξουμε mail φιλε Hunter??? Καμια ιδεα?

      • Hunter avatar
        Hunter @ Ρεαλιστης 12/02/2015 01:45:34

        Θα σου στείλω αύριο κάποιο email. Θα το γράψω εδώ μέσα σαν απάντηση

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 11/02/2015 23:40:09

    Nάτος! ο Βurberry iconic british luxury κασκολάτος! And the score is: null o zero

  3. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 12/02/2015 00:50:44

    νομιζουν οτι με τα φουμαρα που πουλησαν στους ψηφοφορους και πηραν τις εκλογες, θα τουμπαρουν και τους "κουτόφραγκους"

  4. Than avatar
    Than 12/02/2015 01:17:22

    Δυστυχώς, τα πιο δύσκολα είναι μπροστά μας και όχι πίσω μας... Ό,τι και να γίνει, νέο μνημόνιο ή δραχμή, η κυβέρνηση θα το χειριστεί με άψογο τρόπο επικοινωνιακά. Μετά από λίγο καιρό θα φανεί βέβαια το πραγματικό αδιέξοδο για τη μεσαία τάξη, που θα κληθεί να πληρώσει τους πιο αβάσταχτους φόρους για να κρατήσει τη χώρα όρθια, για άλλη μια φορά. Αν δε, πάμε και στη δραχμή, εκεί θα δείτε περιουσίες να εξαφανίζονται σε μερικούς μήνες και την απόλυτη εξαθλίωση για όσους δε θα είναι μέσα στο "σύστημα". Αλλά θα πάρει καιρό να ξεφορτωθούμε αυτή τη συμμορία, γιατί η πλύση εγκεφάλου που έχουν πετύχει στην εύπιστη ελληνική κοινωνία, μόνο με το ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του '80 μπορεί να συγκριθεί. Ο Θεός να μας δώσει δύναμη να αντέξουμε.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Than 12/02/2015 01:35:37

      Μά εἶναι τό πασοκ τοῦ 80 πού μετεπήδησε στόν συριζα. ᾿Αθάνατο πασοκ!

      • greg avatar
        greg @ Fotini 12/02/2015 11:00:51

        Αγαπητή μου, η πικρή αλήθεια είναι ότι καί στή ΝΔ δέν ήταν λίγοι οί μέ νοοτροπία ΠΑΣΟΚ. Καί τελικά αυτό τό διακομματικά οριζόντιο τμήμα περιφερόμενων ψηφοφόρων είναι πού διαμορφώνει πλειοψηφίες, ψηφίζοντας όποιον τού χαϊδεύει πιό απαλά τά αφτιά.

  5. Hunter avatar
    Hunter 12/02/2015 02:21:23

    «Η κυβέρνηση έχει εκλεγεί με εντελώς διαφορετική εντολή..............» Και ποια είναι αυτή η εντολή Βαρουφάκη. Να δημιουργείς (τεχνητές) εντάσεις και αδιέξοδα για να πάμε στη Δραχμή;;;;;; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ακόμη και οι πασόκοι, που ψήφισαν μαζικά ΣΥΡΙΖΑ για να μην "αξιολογηθούν", σου έδωσαν "εντολή" να πάμε στη Δραχμή... Σε ψήφισαν 2.246.064 Έλληνες σε σύνολο 9.911.000 εκατομμυρίων πληθυσμού προστιθεμένων και άλλων 600.000 Ελλήνων που ζουν εκτός Ελλάδος (αυτοί που έχουν ελληνικά διαβατήρια). Εκπροσωπείς μόνο 2,5 εκατομμύρια Έλληνες (μαζί με τους ψηφοφόρους του Καμμένου). Από τα άλλα 8 εκατομμύρια δεν έχεις καμία εντολή και μάλιστα να μας πας στη Δραχμή. Αν θέλεις "εντολή" από όλον το λαό, κάνε δημοψήφισμα για το νόμισμα και αναλόγως του αποτελέσματος προσάρμοσε την πολιτική σου... Ο αρχηγός σου, ζητούσε δημοψήφισμα ακόμη και για τη μάρκα χαρτί τουαλέτας στα αποχωρητήρια της Βουλής, τώρα για το νόμισμα θα ζητήσει;;;

    • greg avatar
      greg @ Hunter 12/02/2015 11:18:43

      "Και ποια είναι αυτή η εντολή Βαρουφάκη. Να δημιουργείς (τεχνητές) εντάσεις και αδιέξοδα για να πάμε στη Δραχμή;;;;;; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι ακόμη και οι πασόκοι, που ψήφισαν μαζικά ΣΥΡΙΖΑ για να μην "αξιολογηθούν", σου έδωσαν "εντολή" να πάμε στη Δραχμή..." Απ' τή στιγμή πού δημοσκοπήσεις δίνουν ένα 70% νά συμφωνεί στή σύγκρουση μέχρι τέλους μέ τήν Ευρώπη καί μέχρι πρόσφατα ένα άλλο (ή τό ίδιο;) 70% νά θέλει παραμονή στό ευρώ, έ τί νά σκεφτεί κανείς, πέρα από τό νά θαυμάσει τήν απίστευτα αντιφατική ψυχοσύνθεσή μας;

      • Naruto avatar
        Naruto @ greg 12/02/2015 14:29:15

        Πρόσθεσε στην ψυχοσύνθεση και την άγνοια , ειναι βασικό συνθετικό της παράλογης συμπεριφοράς .

      • Σωκράτης avatar
        Σωκράτης @ greg 12/02/2015 16:13:19

        Αγαπητέ greg H ψυχοσύνθεσή μας μια χαρά είναι. Μήπως το πρόβλημα είναι οι κατευθυνόμενες, κατά παραγγελία δημοσκοπήησεις;/ Επιβεβαιώνεται το ρηθέν ότι ..με τη στατιστική μπορείς ν΄αποδείξεις ότι θέλεις.. Έτσι και με τις δημοσκοπήσεις, που βασίζονται στη στατιστική, μπορείς να επικαλεσθείς ότι σε βολεύει Απλά , παραγγέλεις, διαλέγεις και παίρνεις

        • greg avatar
          greg @ Σωκράτης 12/02/2015 19:35:40

          Αγαπητέ Σωκράτη, ότι ο Ελληνας θέλει δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις δέν χρειάζεται νά τό πούν οί δημοσκοπήσεις, γνήσιες ή στημένες. Γιά επιβεβαίωση τίς ανέφερα. Δέν σού κάνουν; Αστες. Δέν νομίζω όμως νά μήν τό αντιλαμβάνεσαι ζώντας τήν ελληνική καθημερινή πραγματικότητα.

  6. Hunter avatar
    Hunter 12/02/2015 03:20:29

    Πάντως επικοινωνιακά, είναι να παίρνουν μαθήματα από τα φρικιά του ΣΥΡΙΖΑ, κάτι χαϊβάνια πέριξ του Σαμαρά (Σταμάτηδες και σία) που τον συμβούλευαν ότι όλα είναι εντάξει... Βγαίνουν στη Γερμανία σε διάφορες πόλεις Έλληνες που δουλεύουν στις φάμπρικες και στη λάντζα εστιατορίων, για να διαδηλώσουν υπέρ των 850.000 πελατών του ΠΑΣΟΚ και του Μητσοτάκη στην Ελλάδα (που στη ουσία ήταν συνυπαίτιοι για να ξενιτευτούν οι πρώτοι)!!!

    • Aegean Light avatar
      Aegean Light @ Hunter 12/02/2015 12:32:13

      «Βγαίνουν στη Γερμανία σε διάφορες πόλεις Έλληνες που δουλεύουν στις φάμπρικες και στη λάντζα εστιατορίων» Αλαζονικό μου φαίνεται αυτό. Αν δεν κάνω λάθος , και δεν κάνω, σε κάποιο σχόλιο έγραψες ότι ο πατέρας δούλευε στα ορυχεία όταν πρωτοπήγε στην Γερμανία οπότε θα έπρεπε ειδικά εσύ να είσαι πιο προσεκτικός. Όσο αφορά τα "χαϊβάνια πέριξ του Σαμαρά" λάθος πρόσωπα ανέφερες , τα σωστά (με σειρά ευθύνης για το εκλογικό αποτέλεσμα) : 1) Χ.Λαζαρίδης, 2) Μ.Βορίδης, 3) Γ.Μουρούτης και έπονται αρκετοί άλλοι.

      • KM avatar
        KM @ Aegean Light 12/02/2015 12:51:46

        Δεν νομίζω ότι το γράφει αλαζονικά. Η «μετάφραση» που θα έκανα εγώ στα γραφόμενα του Hunter είναι: «Βγαίνουν να διαδηλώσουν άνθρωποι οι οποίοι αναγκάστηκαν να ξενιτευτούν και να ζήσουν άχαρες ζωές στη Γερμανία επειδή κάποιες προνομιούχες κάστες (πρώην πρασινοφρουροί, όψιμοι συριζαίοι) άρμεγαν τη χώρα για δεκαετίες.» (Το «επειδή» πάει στο «ξενιτευτούν», οχι στο «διαδηλώσουν»). Επειδή γνωρίζω την ιστορία του πάνω-κάτω, ο Hunter δεν είναι το τυπικό μνημονιακό σκουλήκι που πήρε ξανά θάρρος από τα καραγκιοζιλίκια του Σύριζα. Ούτε ο τυπικός Έλληνας της Γερμανίας με τις γνωστές ψυχολογικές αντιφάσεις. Ούτε κανας φιλελές είναι, να στερείται εθνικής συνείδησης. Πονάει την Ελλάδα, απλώς έζησε τόσα χρόνια έξω που δεν θα μπορούσε αυτό να μην έχει και κάποιες αρνητικές συνέπειες. ΥΓ: Και, παρεμπιπτόντως, είναι αξιόλογος στο αντικείμενο της εξειδίκευσής του.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Aegean Light 12/02/2015 13:15:24

        Συγγνώμη, γνώμη σας, καθόλου αλαζονικό δεν το βρίσκω, εγώ καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος θέλει να τονίσει ακριβώς το παράδοξο ότι κάποιοι που εργάζονται, σκληρά, επειδή αγαπούν και θέλουν να υπερασπιστούν την Ελλάδα, χωρίς να το συνειδητοποιούν υπερασπίζονται κι αυτούς που ΔΕΝ εργάζονται, ή είναι κρατικοδίαιτοι κλπ κλπ. Χωρίς επιπλέον να συνειδητοποιούν ότι υπερασπίζονται -μέρος των βαθύτερων αιτίων που τους 'έδιωξαν' από τη χώρα μας. Επίσης γνώμη σας και το δεύτερο, για πολλούς από εμάς Σταμάτης νο. 1.

        • Aegean Light avatar
          Aegean Light @ victoria (true) 12/02/2015 13:36:44

          «Επίσης γνώμη σας και το δεύτερο, για πολλούς από εμάς Σταμάτης νο. 1.» Πάντως εξ όσων διάβασα (και σε μέσα φιλικά προσκείμενα προς την Ν.Δ.) υπεύθυνος για την άθλια προεκλογική καμπάνια της Ν.Δ. δεν ήταν ο Δημήτρης Σταμάτης.

  7. airman avatar
    airman 12/02/2015 08:08:23

    Οι επιλογές για την Ελλάδα είναι δύο. α. Γέφυρα ή Νέο Συμβόλαιο ή Συμφωνία Ανοικοδόμισης ή ότι άλλο. Αυτό θα συνοδεύεται με ένα μηχανισμό διαπίστωσης της προόδου του, ο οποίος θα εκπροσωπεί τους θεσμικούς φορείς και θα μεταφέρει την εικόνα σε αυτού. Ούτε Μνημόνιο, ούτε Τρόικα. Στην περίπτωση αυτή θα συνεχιστεί η τακτική "μαστίγιο και καρότο", μόνο που η ελληνική πλευρά θα μιλάει μόνο για το καρότο (όπως βολεύεται άλλωστε) και η πλευρά των δανειστών δεν θα χρησιμοποιεί το μαστίγιο ως επιβράβευση της τήρησης των συμφωνηθέντων. Αναγνώριση τυχόν αποτυχημένων προσπαθειών δεν θα περιλαμβάνει καρότο. β. Μοναχική πορεία ακολουθόντας τα βελάκια με την ένδειξη exit. Πως ακούγεται επικοινωνιακά;

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ airman 12/02/2015 10:08:40

      Η επικοινωνία δεν μπορεί να αντικαταστήσει την πολιτική για πολύ καιρό. Για μας που είμαστε σε δύσκολη θέση και πρέπει να αποφασίσουμε επιτέλους σε λίγες μέρες, θα χαθεί και η πολιτική και η επικοινωνία τελικά. Ότι και ειπωθεί, όπως και να γραφεί, τα αποτελέσματα του μνημονίου θα είναι αντιληπτά από τους πολίτες. Ακόμη και από αυτούς που θα πανηγυρίζουν. Η διαχείριση της συμφωνίας πρέπει να γίνει με πολιτικούς όρους, δεν φτάνει το επικοινωνιακό στόλισμα και οι μπαρουφάκιοι νεολογισμοί. εν ολίγοις, αν ο αλέξης θέλει να γίνει Αλέξης, κατά το Ανδρέας,δεν φτάνει να τον μιμείται στα μπαλκόνια και στο ντρέσινγκ κόουντ αλλά και στην πολιτική. Οποιος διαφωνεί κατεβαίνει από το τραίνο. Ο πανοκαμμένος μπορεί να παίξει με το δικο του τραινάκι. Αυτά θα πρέπει να πεί στους δικούς του, θα χάσει αρκετούς, θα κερδίσει περισσότερους, βουλευτές και πολίτες. Οι ονειροκαμμένοι που σχεδιάζουν και ονειρεύονται μια κομουνιστική Ευρώπη μπορούν να συνεχίσουν τις ατέλειωτες φιλοσοφίες τους σε άλλη γωνιά. Η σκληρή πραγματικότητα αυτό επιβάλει. Εχει 2-3 μέρες καιρό να επιβάλει την συμφωνία που κατέληξαν στο γιουρογκρούπ στους δικούς του, την δευτέρα θα είναι σε δυσκολότερη ακόμη θέση, μια και ήδη η ομάδα μας έχει αποδεχτεί την λύση. Δεν θα τινάξεις τη χώρα σου στον αέρα, για μια ετυμολογική ερμηνεία όταν έχει συμφωνήσει στην ουσία. Το ότι πολλοί θα μείνουν ξεκρέμαστοι , μικρή σημασία έχει. Στις στρατηγικές υποχωρήσεις για να σωθεί το σύνολο του στρατεύματος , πάντα μερικά στοιχεία πυροβολικού , μερικοί άτυχοι πολυβολητές μένουν πίσω να δίνουν ένα τάχα αγώνα ώστε να ακούγονται βροντές για να καλύψουν την απόσυρση των δυνάμεων. Είναι οι άτυχοι της υπόθεσης. Η αριστερή πτέρυγα μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα στο πεζοδρόμιο, εξ άλλου δεν μπορεί να συνηθίσει τον νέο ρόλο. Είναι κυβέρνηση και βγαίνουν στο πεζοδρόμιο για να...στηρίξουν την κυβέρνηση ή να φωνάξουν ότι συμφωνούν..

  8. Lostromos-A avatar
    Lostromos-A 12/02/2015 09:07:02

    Αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί ναυάγιο, μιά μπόρα μόνο είναι όπως τόσες και τόσες που έχουν αντιμετωπιστεί από το 2010. Το ναυάγιο θα έρθει την στιγμή που η χώρα θα κηρύξει παύση πληρωμών και μάλιστα εντός ευρώ μιάς και δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς να μας πετάξουν έξω αλλά και εάν το αποφασίσουν δεν προλαβαίνουν να δρομολογήσουν το θεσμικό πλαίσιο μιάς και το καλοκαίρι έρχεται με βήμα ταχύ. Κάποια συμφωνία θα υπάρξει, το ζητούμενο είναι αν θα έχει κάποια παράθυρα για μιά υποτυπώδη ανάπτυξη, για διατήρηση ή και αύξηση των πλεονασμάτων, αλλιώς μία από τα ίδια, νάχουμε να λέμε και να γράφουμε.

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 12/02/2015 13:27:51

    Το χρονικό των εξελίξεων στο Eurogroup http://bit.ly/1B1oeP2 (kathimerini.gr)

  10. Turms avatar
    Turms 12/02/2015 15:05:12

    η αποψη μου για δυο θεματα... 1. η ΕΕ θα υποχωρησει οταν η Ελλ.Κυβ. δεχτει να κανει μεταρρυθμισεις...αυτες οι μεταρρυθμισεις δεν γινονται δεκτες απο καποιους στην Ελλαδα ..Λαφαζανης πχ? δεν ξερω....αριστερη πτερυγα? ανταρσυα?..δεν εχει και τοσο σημασια. Αυτο φανηκε ομως με το τηλ του Βαρουφακη που μετα πηρε πισω το "συμφωνουμε"...συνεπως αυτες δεν γινονται δεκτες απο Ε.Κ., χωρις αυτες δεν συμφωνει η Ε.Ε. Συνεπως ? αδιεξοδο. Για να βγουμε απο το αδιεξοδο πρεπει > να πεισει ο Βαρουφακης τους Ευρωπ. οτι ΝΑΙ θα κανουμε τις μεταρρυθμισεις και ταυτοχρονα να πεισει ο Τσιπρας την εσωκομματικη αντιπολιτευση...Ειναι ομως εφικτο να γινει αυτο? ειναι εφικτο να γινει τοσο γρηγορα οσο χρειαζεται? η αποψη μου ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ...μην ξεχναμε οτι α. οι Ευρωπαιοι πλεον εινια πολυ υποπτοι με εμας, και β. μιλαμε για Αριστερους...πιο ευκολα θα πεισεις εναν Ολυμπιακο να γινει Παναθηναικος, ή εναν Ισλαμιστη να γινει Χριστιανος, παρα εναν Αριστερο να γινει μεταρρυθμιστης και σημαια του νεοφιλελευθερισμου και μπλα μπλα μπλα (οπως τα λενε αυτοι...) Συνεπως??????? 2. μην νομιζετε οτι αυτοι που βγαινουν σε κατι χωρες του εξωτερικου με μια ελληνικη σημαια και φωναζουν για αξιοπρεπειες κλπ ειναι Ελληνες μεταναστες που πηγαν τα τελευταια 5-6 χρονια. Οι πιο πολλοι απο αυτους εινια παιδια 2 και 3 γενιας, που εχουν στο μυαλο τους για την Ελλαδα μια εικονα, που σχηματιστηκε απο τις διακοπες που πανε το καλοκαιρι. Και εγω στο εξωτερικο ζω, και τα βλεπω καθε μερα... Οταν ζεις στην Αυστραλια, Γερμανια, ΗΠΑ κλπ και πας Ελλαδα 3 βδομαδες το καλοκαιρι, λιγο στο "χωριο", λιγο Αθηνα, και κανα νησακι, εχει στο μυαλο σου μια ιδανικη χωρα με ηλιο, θαλασσα, φραπε-ουζακι και μπαρακια το βραδυ. Νομιζεις οτι η Δημ. Υπηρεσια στην Ελλαδα θα σου βγαλει το πιστοποιητικο για την συνταξη σου, ετσι απλα με μια αιτηση , σε μερικες μερες , οπως γινεται στις χωρες που ζεις...νομιζεις οτι το ασθενοφορο θα ερθει σε 5 λεπτα, και δεν υπαρχει 2 ωρες αναμονη στα επειγοντα.... Λογικο ειναι λοιπον να βγεις να υπερασπιστεις την Ελλαδα, στην πλατεια της Μελβουρνης, της Βιεννης ή του Κεμπέκ...και αμα λαχει ριχνεις και μια ζειμπεκια...γιατι οχι? οποιοσδηποτε ζει και δουλευει σε αυτες τις χωρες (μες τις 10 καλυτερες να ζεις) θα δηλωνει περηφανος για την καταγωγη του, και θα ριχνει και εναν χορο... Αλλα αν του πεις να παει να ζησει ελλαδα θα σου πει > ε τωρα που να τρεχω.... Οπως ειπε ο πρωθ. μας ομως, ιδου η ρόδος, ιδου και το ......