#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/06/2013 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ναυάγιο για τη ΔΕΠΑ - Ανεξήγητη υποχώρηση των Ρώσων



Απίστευτα παιχνίδια επιχειρηματικού αλλά κυρίως πολιτικού χαρακτήρα παίζονται γύρω από την αποκρατικοποίηση της ΔΕΠΑ και της ΔΕΣΦΑ. Όπως όλα δείχνουν η ρωσική εταιρεία Gazprom δεν κατέθεσε προσφορά για τη ΔΕΠΑ παρά το γεγονός ότι δύο φορές οι επικεφαλής της είχαν έρθει στην Ελλάδα, συναντήθηκαν με τον πρωθυπουργό και ζήτησαν αλλαγή κάποιων όρων της σύμβασης.

Η ανεξήγητη αλλαγή στάσης, σύμφωνα με πληροφορίες, προέκυψε έπειτα από ασφυκτικές πιέσεις των Αμερικανών προς την ρωσική πλευρά αλλά και από την Κομισιόν η οποία φέρεται να διεμήνυσε στην Gazprom ότι σε περίπτωση που αποκτήσει τη ΔΕΠΑ θα την βάλει στο στόχαστρο για μονοπώλιο.

Σύμφωνα με κυβερνητικές πηγές, θα πρέπει να περιμένουμε μερικές ώρες μέχρι να οριστικοποιηθεί η άρση του ενδιαφέροντος των Ρώσων για τη ΔΕΠΑ, ωστόσο, θεωρείται σχεδόν σίγουρο ότι ο διαγωνισμός θα κηρυχθεί άγονος και θα επαναπροκηρυχθεί… από του χρόνου. Από την πλευρά του το ΤΑΙΠΕΔ διαρρέει ότι δεν πρόκειται να κάνει δεκτές προσφορές που θα είναι κάτω από το εύλογο τίμημα για την εταιρεία, θέλοντας έτσι να αποκλείσει άλλους μνηστήρες που θα θελήσουν να καταθέσουν προσφορά αλλά ιδιαίτερα ασύμφορη για την Ελλάδα.

Σε ότι αφορά τη ΔΕΣΦΑ, η ρωσική Sintez ενημέρωσε πως ούτε κι αυτή θα καταθέσει προσφορά για την εταιρεία, γεγονός που σημαίνει ότι οι Ρώσοι έκαναν συνολικά πίσω αφήνοντας ξεκρέμαστη την ελληνική πλευρά που είχε ποντάρει πολλά σ’ αυτή την αποκρατικοποίηση αλλά και στη ρωσική εμπλοκή στην περιοχή.

Η μόνη προσφορά που κατατέθηκε είναι αυτή της αζέρικης εταιρείας Socar για τη ΔΕΣΦΑ και πλέον όλο το βάρος πέφτει εκεί καθώς συνδέεται με την απόφαση της αζέρικης κυβέρνησης για το αν θα επιλέξει τον αγωγό ΤΑΡ.

Σύμφωνα με πληροφορίες του antinews, στην κυβέρνηση επικράτησε αιφνιδιασμός καθώς δεν περίμεναν την εξέλιξη αυτή η οποία αφενός χαλάει το καλό κλίμα που είχε δημιουργηθεί τον τελευταίο καιρό και αφετέρου δημιουργεί ένα μεγάλο χρηματοδοτικό κενό της τάξης του 1 δις ευρώ για το 2013, ποσό που θα εισέπραττε η Ελλάδα από την πώληση της ΔΕΠΑ.

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι σε λίγο μεταβαίνει στο Μέγαρο Μαξίμου ο Γ. Στουρνάρας προκειμένου να συζητήσει με τον πρωθυπουργό τις εξελίξεις μετά το ναυάγιο στο διαγωνισμό, αλλά και τον τρόπο που θα καλυφθεί η τρύπα του 1 δις ευρώ στα έσοδα.

Ασφαλώς η εξέλιξη αυτή βαραίνει το κλίμα καθώς έχει να κάνει και με τις γεωπολιτικές και ενεργειακές ισορροπίες, τις οποίες Ουάσιγκτον και Βρυξέλλες δεν ήθελαν επ’ ουδενί να διαταράξει η κυριαρχία των Ρώσων.

Ακριβότερα

 

Στο μεταξύ όπως δήλωσε ο ίδιος ο Αλεξάντερ Μεντβέντεφ, νούμερο 2 της Gazprom σε συνέντευξη τύπου στη Μόσχα η ρωσική εταιρεία πουλάει στην Ελλάδα το φυσικό αέριο κατά 30% ακριβότερα από ό,τι στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Από τα στοιχεία που έδωσε ο Μεντβέντεφ, προκύπτει ότι οι μέσες τιμές που η Gazprom πουλά το αέριο στις ευρωπαϊκές χώρες το 2013 βρίσκονται στα επίπεδα των 10,30 δολαρίων ΗΠΑ ανά εκατομμύριο Βρετανικές Θερμικές Μονάδες (1 MBTU αντιστοιχεί σε περίπου 27 κυβικά μέτρα), με την τιμή για τα 1.000 κυβικά μέτρα να διαμορφώνεται στα 380 δολάρια.

Στην Ελλάδα, ωστόσο, οι τιμές είναι τουλάχιστον 30% υψηλότερες, αφού κυμαίνονται από 13,5-15 δολάρια ΗΠΑ το MBTU. Έτσι για τα 1.000 κυβικά μέτρα, η «ελληνική» τιμή κινείται στα 480-540 δολάρια, δηλαδή 100 έως 160 δολάρια περισσότερο. Με δεδομένο δε, ότι η ΔΕΠΑ εισάγει κάθε χρόνο περίπου 2,5 δισ. κυβικά μέτρα ρωσικού αερίου, το καπέλο με το οποίο επιβαρύνονται οι Έλληνες καταναλωτές και η εγχώρια παραγωγή κάθε χρόνο ανέρχεται σε τουλάχιστον 250 εκατομμύρια δολάρια το χρόνο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aρχιμήδης avatar
    Aρχιμήδης 10/06/2013 14:16:50

    Τελικά βάλθηκαν όλοι να κουρελιάσουν το succes story του Σαμαρά που με τόσο κόπο έχτισε...Κρίμα.

    • leak avatar
      leak @ Aρχιμήδης 10/06/2013 16:24:16

      Η μια επιτυχία διαδέχεται την άλλη.
      Οι δε Ρώσοι....σίγουρα αυτούς εννοεί ο Παήσιος ως "ξανθό γένος"?

  2. FALCON avatar
    FALCON 10/06/2013 14:45:13

    Βάλτε τον Φράγκο στο ΤΑΙΠΕΔ για να δείτε άσπρη μέρα . Όταν υπάρχει ένα πρόσωπο που ομιλεί την Ρωσική την Τουρκική Την Αγγλική και έχει αποδείξει την ικανότητά του τότε τα λόγια περισσέουν . Ο Σαταυρίδης δεν μπορεί να αποδόσει τα αναμενόμενα . ΤΕΛΟΣ

  3. FALCON avatar
    FALCON 10/06/2013 14:46:22

    Ο ΦΡΑΓΚΟΣ στο ΤΑΙΠΕΔ

  4. Mara avatar
    Mara 10/06/2013 14:52:07

    Σαν να μην μας τα λένε... καλά οι Ρώσοι.
    Αυτοί είχαν λυσσάξει να πάρουν τις εταιρείες και ιδιαιτέρως την ΔΕΠΑ.
    Τί ακριβώς τους "χάλασε" τελευταία στιγμή και έκαναν πίσω???
    Θα μας τρελλάνουν???

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Mara 10/06/2013 16:24:21

      Mαλλον με το ποσο της εγγυητικης εχει να κανει.Τα θελουν πισω τα λεφτα αν κατι παει στραβα,κατι το οποιο δεν δεχομασταν με τιποτα και σωστα

      • Νεράκι avatar
        Νεράκι @ Μεγάλες στιγμές 10/06/2013 17:51:40

        Μεγαλες στιγμες,

        λάθος έχεις:

        "Ο ρωσικός κολοσσός ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ εγγυητική επιστολή αντίστοιχη με το 10% του συνολικού ποσού της δεσμευτικής προσφοράς για τη ΔΕΠΑ. Οι ΑΡΧΙΚΕΣ αιτιάσεις του Δημοσίου και του Ταμείου Αξιοποίησης Δημόσιας Περιουσίας έκαναν λόγο για εγγυητική επιστολή στο 20%"

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ Νεράκι 11/06/2013 01:11:16

          Αφού απέσυρε το ενδιαφερον του,τί να καταβάλει;

    • ko avatar
      ko @ Mara 10/06/2013 16:25:31

      ήταν αναμενόμενο. δεν το επιτρέπουν οι γεωπολιτικές συνθήκες. υπήρχε προ ολίγων ημερών συνάντηση ρώσων-ευρωπαίων συνάντηση, όπου συζητήθηκαν θέματα ενέργειας ε.ε.-ρωσσίας. είναι σίγουρο ότι οι ε.ε. τους ξεκαθάρισε ότι δεν πρόκειται να την δεχθεί αυτή την εξαγορά.

  5. Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
    Για τα Μπάζα Είμαστε. 10/06/2013 14:57:06

    30% ακριβότεροι από όλη την Ευρώπη!!!Και επιδιώκουμε με τόσες πολλές θυσίες ανταγωνιστικές ελληνικές επιχειρήσεις;;;
    Κάτι δεν πάει καθόλου καλά,κάποιοι "εταίροι-διασώστες" τόσο καιρό μας δουλεύουν ενώ μας απομυζούν,κάποιοι "εταίροι-διασώστες" θέλουν να μας διαλύσουν!!
    Σαμαρά πιστεύω πως είναι καιρός να πετάξεις από πάνω σου το κουστούμι του 2013 και να ξαναφορέσεις το πουκάμισο του 1992-93 σηκώνοντας τα μανίκια και πιάνοντας τον ελληνικό βούρδουλα.
    Το χρωστάς στην υστεροφημία σου την ιστορία αυτού του έθνους και το μέλλον αυτού του λαού,ήρθε η ώρα σου να δείξεις ποιος πραγματικά είσαι!

    • Dimitris avatar
      Dimitris @ Για τα Μπάζα Είμαστε. 10/06/2013 15:08:11

      Η χρεοκοπημένη Ελλάδα αγοράζει 30% ακριβότερο το αέριο από τις υπόλοιπες χώρες της ΕΖ. Αυτό είναι το σοκ και όχι η υπαναχώρηση των Ρώσων.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Dimitris 10/06/2013 15:38:10

        Ποιος είχε υπογράψει τη σύμβαση και πότε είναι το ερώτημα. Καιρό ξέρουμε πως αγοράζουμε ακριβά το φυσικό αέριο.

      • Νεράκι avatar
        Νεράκι @ Dimitris 10/06/2013 17:53:33

        @Dimitris

        Σωστός!
        Αυτό είναι το σκάνδαλο...

  6. aris. aold avatar
    aris. aold 10/06/2013 15:07:32

    Από ότι φαίνεται οι ρώσσοι λάδι πολύ και τηγανητά τίποτα.

    Δεν έρχεσαι να δεις τρεις φορές τον πρωθυπουργό και στο τέλος να υπαναχωρεις.

    Από ότι φαίνεται είναι τελείως ασοβαροι. Πέταξαν μια υψηλή τιμή για να εντυπωσιάσουν και την κρίσιμη ώρα έκαναν πίσω για να επανέλθουν με μια χαμηλότερη τιμή στο μελλον τώρα που οι ανταγωνιστές άνοιξαν τα χαρτιά τους.

    Η ουσία παραμενει δεν μπορείς να στηριχθεις σε τίποτα στην ρωσσία.

    Μετά την Κύπρο έκαναν πισω και στην δεπα που είναι και προνομιακό γήπεδο το αέριο.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ aris. aold 10/06/2013 16:26:05

      Δεν εχουν κανεναν μοχλο πιεσης στην Ευρωπη

  7. Τρελή Πυξίδα avatar
    Τρελή Πυξίδα 10/06/2013 15:26:21

    Τελικά οι Ρώσοι πολύ ...αποφασιστικοί!!! Μόλις τους ζορίσουν λίγο Αμερικανοί κι οι ΓερμανοΕυρωπαίοι (οι πολύ φίλοι μας), παναγίες!!!

  8. τασούλης avatar
    τασούλης 10/06/2013 15:32:30

    ούτε κιλομπάρ όπως είχα παρατηρήσει. δείτε τί έπαθε ο καραμανλής. καλωσορίστε τους αζέρους.

  9. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/06/2013 15:35:06

    Η εταιρεία διανομής πουλάει ακριβά το αέριο στην Ελλάδα, πολύ ακριβότερα απο τις τιμές Κεντρικής Ευρώπης, αλλά και Κροατίας, Σερβίας.
    Μάλλον δεν τα βρήκαν στη μείωση της τιμής - αλλά δεν φταίει αναγκαστικά η Gazprom. Υπάρχουν και οι "ενδιάμεσοι, δικοί μας άνθρωποι". Έ δεν θα έχουν και "πλάτες";
    Χρειάζεται προσοχή για να δεί κανείς σε πιο στάδιο επιβαρύνεται η τιμή, από ποιές συμβάσεις και μεταξύ ποιών. Η δήλωση του Μεντβέντεφ είναι χαρακτηριστική. "Τα έχει πάρει στο κρανίο" με τους μεσάζοντες, άν και δεν είναι δικό του το πρόβλημα. Διαμόρφωση τέτοιων τελικών τιμών, εν όψει πτώσης τιμών λόγω Fracking, είναι μειονέκτημα για την Gazprom. "Αντιδιαφήμιση".
    Η υπεραξία λόγω υπερτίμησης δεν πάει αναγκαστικά στην Gazprom. Και εδώ, η αισχροκερδής "καπατσοσύνη" είναι πρόβλημα "ενδοοικογενειακό".

  10. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/06/2013 15:37:11

    Πάλι θα μας πουν τις ίδιες ευφάνταστες ιστορίες, ότι φταίνε οι Βρυξέλλες, οι Αμερικάνοι κτλ - για να μη πέσει φώς στο τι γίνεται με τους εγχώριους ολιγάρχες μεσάζοντες...
    Προβιά...

  11. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 10/06/2013 15:41:55

    Κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση. Μήπως έχει γίνει κάτι άλλο από όσα γράφονται που δεν ξέρουμε; Ας γίνει οριστικό το ναυάγιο πρώτα όμως και πολλά μπορούν να ακουστούν μετά για να βγει συμπέρασμα.

    • Νεράκι avatar
      Νεράκι @ Γεώργιος Τ. 10/06/2013 17:56:32

      Έκλεισαν οι προσφορές στις 13:00', σήμερα...

      Πάπαλα...

  12. Σταύρος Πετρολέκας avatar
    Σταύρος Πετρολέκας 10/06/2013 15:44:18

    Τελικά απ΄όλο αυτό το φιάσκο με την ΔΕΠΑ, οι μόνοι που ξεφτιλίζονται είναι οι Ρώσοι. Η Ελλάδα δεν φταίει σε τίποτε.

    Γιατί εάν νόμιζαν μέχρις χθές οι κύριοι αυτοί ότι θα ξεπερνούσαν στα μουλοχτά (ενδεχομένως με την αρωγή τοπικών εταιρικών φίλων και συμμάχων) την ρήτρα περί κατάχρησης δεσπόζουσας θέσεως - ουσιαστικά δηλαδή την δέσμευση να επιτρέπουν και σε άλλους προμηθευτές ΦΑ, ίση πρόσβαση στις "σωλήνες" μεταφοράς της εταιρείας - ε, λοιπόν σήμερα αντελήφθησαν ότι το παιχνίδι αυτό δέν θα έβγαινε εδώ.

    Μπορεί η Ελλάδα να ήτο διαθετημένη να τους κάνει όσες "χάρες" μπορούσε, αλλά όχι μέχρις εκεί που θα διακυνδύνευε να έλθει η ίδια σε πλήρη σύγκρουση με την κεντρική συνισταμένη της στρατηγικής της αναφοράς, την ΕΕ.

    Τόσο γεωστρατηγικά ηλίθιοι είναι πιά οι κκ της Gazprom και τόσο υπερόπτες και αλάζωνες τα αφεντικά των στο Κρεμλίνου, που δεν το καταλάβαιναν αυτό το στοιχειώδες ???? Φαίνεται πως ναί......και δεν θα' νε η μοναδική περίπτωση που διαπιστώνεται κάτι τέτοιο στην σκακίερα της διαμορφόυμενης νέας παγκόσμιας ενεργειακής αρεχιτεκτονικής.

    Καθόλου δεν πρέπει να μας κόπτει όμως που τελικά επέλεξαν να απουσιάζουν οι φίλοι μας οι Ρώσοι. Και άς λέν ότι θέλουν μερικοί άσχετοι.
    Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που βγάζουν πορτοκάλια......όπως μόλις το τελευταίο εξάμηνο ανακάλυψαν η Gas Naturale της Ισπανίας, η Centrica (BG) της Βρετανίας, και μόλις προχθές η γερμανική E.ON.

    Αυτές - και σας διαβεβαιώ είναι μόνο οι πρώτοι Ευρωπαιοι χοντρέμποροι ΦΑ - απο το 2016 (χρονιά σημειωτέον που λήγει η τωρινή σύμβαση προμηθείας Ρωσικού ΦΑ της ΔΕΠΑ) θα προμηθεύονται ΦΑ από εκείθεν του Ατλαντικού....και σε τιμές περίπου στο μισό απο τις σημερινές ληστικές ταρίφες που καταγράφονται στα καθ ήμας. Ναι, στο μισό (κάπου μετάξύ $6-$8/Mbτu)…..!!!!!

    Υπολογίστε εσείς, το τι όφελος θα σημαίνει αυτό γιά μας......

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Σταύρος Πετρολέκας 11/06/2013 15:33:57

      @”Τελικά απ΄όλο αυτό το φιάσκο με την ΔΕΠΑ, οι μόνοι που ξεφτιλίζονται είναι οι Ρώσοι. Η Ελλάδα δεν φταίει σε τίποτε”.
      Και τι με νοιάζει εμένα αυτό ??
      Εμείς δεν πρέπει να πληρώσουμε το λογαριασμό ??
      Ας φρόντιζαν οι δικοί μας να ήταν ποιο σοβαροί.

  13. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 10/06/2013 15:53:43

    Για να παω ακομη παραπερα (μακαρι να διαψευσθω ο γκαντεμης) ελπιζω να μην εχουμε φωτιες αλλα 2007...

  14. Σουηδος avatar
    Σουηδος 10/06/2013 15:57:54

    Η μεγαλύτερη φούσκα είναι η Ρωσία πότε θα το καταλάβετε δεν είναι η υπερδύναμη που σας παρουσιάζουν παρά μόνο ένα κράτος ολιγαρχων που έξω από την ρωσία δεν περνάει η μπογιά τους και τρώνε τη μια σφαλιάρα μετά την άλλη από τους αμερικανούς (αγωγός μπουργκάς-αλεξ/λη,Συρια,κυπρος κ.α)

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Σουηδος 10/06/2013 16:48:52

      Ποιά σφαλιάρα;
      Οι Ρώσοι εφοδιάζουν σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα με πετρέλαιο και αέριο όλη την Κεντρική Ευρώπη, από Γερμανία, Πολωνία και Βαλτικές χώρες μέχρι Αυστρία, Σλοβενία και Ουγγαρία, όλη ανεξαιρέτως τη Βαλκανική βορείως των Τεμπών (η ΔΕΠΑ παίρνει Αλγερινό αέριο για το Νότο), τη μισή Ιταλία...
      Με τη Γαλλία (Total) έχουν κάνει κοινοπραξία για εκμετάλλευση νέων κοιοτασμάτων αερίου στη χερσόνησο Γιάμαλ (Αρκτική).
      Η Ελλάδα είναι μικρή και προβληματική αγορά. Ο αγωγός Μπουργκάς-Αλεξ/λη ήταν απο την αρχή ένα προβληματικό μικρό project.
      Κρινουμε συχνά εξ ιδίων τα αλλότρια

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Σουηδος 10/06/2013 16:50:25

      H Ελλάδα είναι προβληματική αγορά λόγω των εγχωρίων ολιγαρχών και της εξασφαλισμένης πολιτικής διαπλοκής τους.

      • Νεράκι avatar
        Νεράκι @ Uncle Stgm 10/06/2013 18:10:22

        Και τι κάνουμε ως λαός, λοιπόν;
        Πώς αντιδρούμε;

        Γιατί από σωστές διαπιστώσεις, μια χαρά ανάλυση γίνεται. Μετά, τι;

        Μήπως είμαστε δεμένοι στα τέσσερα και πεταμένοι σε αδιέξοδο;

  15. Χρήστος Χ. avatar
    Χρήστος Χ. 10/06/2013 16:50:33

    Ο διαγωνισμός κηρύσσεται άγονος και πάει για το 2014.

  16. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 10/06/2013 16:53:31

    Mετά από αυτή την εξέλιξη η αλλαγή στάσης απέναντι στην Ευρώπη είναι αναγκαία, αν θέλουμε να βγούμε ποτέ ζωντανοί από αυτή την ιστορία. Δεν γίνεται η τρόικα και οι ευρωπαίοι να ζητάνε αποκρατικοποιήσεις και να βάζουν τρικλοποδιά την ίδια ώρα στη μεγαλύτερη αποκρατικοποίηση της χώρας, που σχεδιαζόταν 2 χρόνια. Και από την άλλη το ΔΝΤ να λέει φόρα παρτίδα ότι το χρέος δεν είναι βιώσιμο (και πως να είναι δηλαδή, τα νούμερα είναι κόλαφος) και η Γερμανία να μην θέλει να σκούσει για κούρεμα.
    Μας έφεραν εκεί που ήθελαν, το χρέος από ιδιωτικό στα χέρια τραπεζών και fund και λοιπών κερδοσκόπων, έγινε με το PSI διακρατικό και τα προαναφερόμενα κοράκια πήραν ζεστό χρήμα και αποχώρησαν με ελάχιστες απώλειες. Θα πρέπει να δει πως θα κινηθεί ο Σαμαράς από εδώ και πέρα. Τα ψέμματα τελείωσαν, δεν πάει άλλο. Ούτε από τις γερμανικές εκλογές και μετά δεν αναμένεται κούρεμα και εντωμεταξύ οι κοινωνία σφαδάζει.

  17. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/06/2013 16:53:52

    Και κάτι άλλο: Το άρθρο κακώς δεν αναφέρει ότι εκτός από την Gazprom, αποσύρθηκε ταυτόχρονα και η δεσμευτική ανταγωνιστική προσφορά της κοινοπραξίας Βαρδινογιάννη-Μιτυληναίου.
    Και αυτούς οι "Βρυξέλλες" τους πίεσαν; Ή οι (πάντα κακοί) "Αμερικάνοι";
    Προφανώς δεν τα βρήκαν ή στο τίμημα, ή στα αντισταθμιστικά, ή μεταξύ τους οι ανταγωνιστές ή...
    Σταματώ.

    • γελωτοποιος avatar
      γελωτοποιος @ Uncle Stgm 11/06/2013 21:50:13

      θειε λεω να ξεκινησω να διαβαζω τους τρελους της οακκε...απο μικρο κι απο τρελο που λενε...

  18. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/06/2013 17:17:57

    Νοτίως των Τεμπών δεν κατεβαίνει Ρωσικό ΦΑ.
    Και είναι τόσο χαζοί οι μάνατζερς της Gazprom ώστε να πουλάνε τόσο ακριβά μόνον στην μικρή Ελλάδα, αλλά 30 % φτηνότερα στην τεράστιας έκτασης αγορά από Πολωνία-Γερμανία μέχρι Κροατία και Σερβία (δεν γνωρίζω τις τιμές Βουλγαρίας);
    Οικονομικά είναι εντελώς παράλογο. Η μόνη λογική εξήγηση είναι αυτή της "λαχαναγοράς" και της "ιχθυόσκαλας": Πολλοί μεσάζοντες με συμφωνίες κάτω από το τραπέζι.
    Aλλωστε το fracking έχει φέρει τα πάνω κάτω...
    Είχαμε τους "κακούς" Αμερικάνους, τους "κακούς Γερμανούς", καλώς δεχτήκαμε και τους "κακούς" Ρώσους...
    Τριπλή η προβιά, καλοκαιριάτικα.

  19. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/06/2013 17:44:54

    Κυκλοφορεί η εξής εκδοχή: Η τελική πρόταση της Gazprom προέβλεπε συμφωνία για μείωση της τιμής αερίου καταναλωτή στα επίπεδα Κεντρικής Ευρώπης - με αντίστοιχη μείωση του τιμήματος εξαγοράς της ΔΕΠΑ.
    Αυτό φυσικά θα συμπαρέσυρε και την τιμή του μη Ρωσικού αερίου (κυρίως Αλγερινού) που διακινεί η ΔΕΠΑ στο σύστημά της.
    Υπήρξε διαφωνία. Μόλις αποσύρθηκε ο Μίλερ, φυσικά αποσύρθηκαν και οι Μ/Β.
    Quiz του "αστυνόμου Χαρίτου": Ποιός "ενδιάμεσος" προμηθεύει το Αλγερινό αέριο στην ΔΕΠΑ - άρα θα έχανε ποσοστό κέρδους από την εξαναγκασμένη πτώση της τιμής του εμπορεύματος που διακινει;

    • Νεράκι avatar
      Νεράκι @ Uncle Stgm 10/06/2013 18:24:00

      Ποιος;

    • γελωτοποιος avatar
      γελωτοποιος @ Uncle Stgm 12/06/2013 01:07:49

      ε ποιος ρε θειε?

  20. yianna avatar
    yianna 10/06/2013 17:57:01

    Εάν αποσυρθούν οι Ρώσοι τελικά, κάποιοι από την κυβέρνηση πρέπει να δώσουν εξηγήσεις για το εάν επρόκειτο για επικοινωνιακό παιχνίδι ή ουσιαστικό πρόβλημα από την πλευρά της Ρωσίας.
    Η απόσυρση του ενδιαφέροντος της Ρωσίας θα αποτελεί ήττα για την κυβέρνηση, δεν χωρά αμφιβολία. Να φωτίσει ο Θεός τον Σαμαρά για το που θα βρει το 1 δις, ελπίζω να μην τα πάρει από μισθωτούς και συνταξιούχους.

  21. Νεράκι avatar
    Νεράκι 10/06/2013 18:02:48

    @"Τελικά απ΄όλο αυτό το φιάσκο με την ΔΕΠΑ, οι μόνοι που ξεφτιλίζονται είναι οι Ρώσοι. Η Ελλάδα δεν φταίει σε τίποτε".

    Αυτό έλειπε! Εμείς, παντού, πάντα, ικανότεροι και εντιμότεροι όλων.

  22. Νεράκι avatar
    Νεράκι 10/06/2013 18:06:46

    Μπαααα!

    Τώρα, πλέον, έχουν πάρει φωτιά τα μπατζάκια των "κακών". Αυτοαναφλέγονται! Κάρβουνο γίνονται Καλιφόρνια, Όρεγκον, Τέξας κά πολιτείες, αλλά και η Αυστραλία, αντι για την Ηλεία...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Νεράκι 10/06/2013 18:20:11

      Άσε... οι Αμερικανοί έχουν επιπλέον και κυκλώνες, οι Γερμανοί διαολοπλημμύρες...
      Αυτός ο νεοταξίτης αντι-Οκλαχομαϊστής "στρατηγός Άνεμος" με τη πορτοκαλιά στολή, μαζί με τον αντι-Γερμανό συνωμότη "πτέραρχο Σύννεφο", έχουν ρημάξει όλο τον πλανήτη...
      Μήπως ο "περιούσιος λαός" (ήμαρτον Κύριε) επηρεάζει τα βαρομετρικά χαμηλά;;;

      • Νεράκι avatar
        Νεράκι @ Uncle Stgm 10/06/2013 22:37:16

        Σούρρρρρ!!!

  23. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 10/06/2013 18:21:01

    Ν' αλλάξουμε μυαλά.
    Απλούστατο, αλλά δυσκολότατο.

  24. Νεράκι avatar
    Νεράκι 10/06/2013 18:42:00

    Σχόλια για το θέμα στο capital.gr:

    "navaho"
    Πάντως, είναι εξαιρετικά περίεργο και σαν είδηση αλλά και σαν επικοινωνιακός χειρισμός της κυβέρνησης. Σε τόσο μεγάλες φάσεις, η μία και η άλλη πλευρά επικοινωνούν ώστε να μην προκύπτουν εκπλήξεις και να μανατζάρονται τα expectations. Αν οι Ρώσοι δεν ήθελαν και πολύ να την πάρουν, θα φανταζόμουν ότι θα είχαν ενημερώσει νωρίτερα, ώστε να το φέρει σιγά σιγά η κυβέρνηση ότι θα κάνει κάτι άλλο.

    Εδώ μοιάζει ότι είτε ο χειρισμός ήταν ερασιτεχνικός από όλες τις πλευρές, ή αν οι Ρώσοι είχαν πει ότι δεν ενδιαφέρονται, ερασιτεχνικός από την κυβέρνηση, είτε αν δεν το είχαν πει, ερασιτεχνικός από τους Ρώσους (εκτός και αν το έκαναν επίτηδες, να κάνουν ένα σούπερ άδειασμα στην κυβέρνηση live και σε φουλ κάλυψη)...
    Σαν εξέλιξη οικονομική δεν θα θεωρούσα ότι είναι ουάου, αλλά επικοινωνιακά, μοιάζει να έχει πολύ ενδιαφέρον...

    kost1
    navaho
    Ερασιτεχνισμός είναι επιεικής έκφραση.
    Δεν δέχεσαι τον Μr Gazprom στο Μαξίμου (δύο φορές, μετά τηλεοπτικών καμερών) αν πρώτα όχι μόνο έχεις κλείσει τη συμφωνία αλλά και την έχεις ολοκληρώσει μέχρι και ανακοινώσει...
    Σκιτζήδες, που τσαλακώνουν τους θεσμούς και όχι μόνο την επικοινωνιακή τους εικόνα, όταν έχουν κάνει το Μαξίμου αποτυχημένο dealing room

    YG. Άδικο έχουν? "Μας πήραν και τα σώβρακα" με αυτή την εξέλιξη. Το κάναμε Νο 1 θέμα και πήραμε ό,τι κι ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη...

    Σημειωτέον, ο Κεδίκογλου είναι πρόεδρος της "Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Ελληνορωσικής Φιλίας"... Άλλη ήττα αυτή

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Νεράκι 10/06/2013 20:01:29

      ++
      Άν η ρηξη προέκυψε τελευταία στιγμή, μαρτυρά "μεσογειακό ταμπεραμέντο", "ευστροφία του πολυμήχανου".
      Το ξανθόν γένος συνήθως είναι πιό προβλέψιμο.

  25. Nik avatar
    Nik 10/06/2013 19:24:40

    Οι ΗΠΑ έχουν πλεόνασμα ενέργειας σε σημείο που γερμανικές και αυστριακές εταιρείες ανακοινώνουν την εγκατάσταση εκεί ενεργοβόρων κλάδων, πχ χαλυβουργίας, και εμείς πληρώνουμε 30 τοις εκατό πάνω από το ήδη ακριβό ευρωπαϊκό μέσο όρο. Σε αυτό το φόντο περιμένουμε ανάπτυξη το 2014. Τι γίνεται με τα καράβια LNG Carriers που παραγγέλνουν αβέρτα κουβέρτα οι εφοπλιστές μας; Αυτά δεν μπορούν να φέρουν φθηνότερο αέριο από τη βόρειο Αφρική και το Κατάρ;

    Οι Ρώσσοι αποδεικνύουν εαυτόν μέγιστο καραγκιόζη διεθνώς, όπως αναφέρεται και σε άλλες αναρτήσεις. Φτάνει πια με αυτή τη φούσκα.

  26. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 10/06/2013 19:50:49

    Τελικά ισως ο Σαμαράς να αποδειχτεί μεγάλο γατόνι και να μην πουλήσει τίποτα απο τα ασημικά της πατρίδας. Κι όλα αυτά τα περί "τήρησης του προγράμμματος που ψηφίσαμε κατα γράμμα" (αν και ξέραμε όλοι οτι δεν βγαίνει με τίποτε) να παραπεμφθούν αρμοδίως, με προκήρυξη εκλογών λίγο πριν τις Γερμανικές...
    Το εύχομαι ολοψύχως...

    • litsa avatar
      litsa @ Αρχιμήδης 10/06/2013 23:35:37

      Aρχιμήδη μου φαίνεται και εμένα πως ο Σαμαράς είναι γατόνι.

    • Αν... avatar
      Αν... @ Αρχιμήδης 10/06/2013 23:46:48

      '' Κι όλα αυτά τα περί “τήρησης του προγράμμματος ...να παραπεμφθούν αρμοδίως, με προκήρυξη εκλογών λίγο πριν τις Γερμανικές…''
      Αν το κάνει αυτό καλέ μου Αρχιμήδη, δεν θα πρόκειται για... γατόνι.
      Τότε θα μιλάμε για ΗΓΕΤΗ !!!!

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Αρχιμήδης 11/06/2013 00:23:20

      Άγνοια κινδύνου; Πάλι;
      Όπως τον Μάη του 2012;
      Να πάει για ...αυτοδυναμία;
      .......
      Είναι κάτι τζογαδόροι (μπλοφαδόροι)
      που παινεύουν τη δουλειά
      μπράβοι και κοντυλοφόροι
      καθενού μαχαραγιά
      (Ρασούλης - Ξυδάκης - Παπάζογλου)

      Σε δουλειά να βρισκόμαστε, μια ζωή στο ρίσκο, που λέει το άλλο άσμα....

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Αρχιμήδης 11/06/2013 00:27:40

      Δεν βλέπω εκλογές.
      Άλλο βλέπω: Θα φάνε πάλι το 1 δις τρύπα που μόλις άνοιξαν, από κάτι φουκαριάρες συντάξεις.
      Όχι, "ασημικά" δεν πουλάνε. Ούτε νομενκλάτορες ασημοφύλακες.
      Χαμηλόμισθους πουλάνε. Και χαμηλοσυνταξιούχους.

      • Αν... avatar
        Αν... @ Uncle Stgm 11/06/2013 08:18:29

        Κανείς Θείε δε γίνεται να σε...πουλήσει πάνω από μία φορά! Αθώοι και θύματα πια, δεν υπάρχουν. Ο καθένας με τη στάση του ορίζει και την ...τιμή του (η τιμή και με τις δύο έννοιες).

  27. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 10/06/2013 19:53:14

    Σαν σ’ αρέσει μπάρμπα Λάμπρο ξανά πέρνα ‘πό την Άνδρο!....

  28. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 10/06/2013 21:32:10

    Τουλάχιστον πήραν τον ΠΑΟΚ.

  29. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 10/06/2013 21:49:10

    Οι Ρωσοι μαλλον ειναι υπερδυναμη-φουσκα. Αν δεν ειχε τους Σιιτες του Ιραν και της Χεζμπολαχ, ο Ασσαντ θα ηταν ηδη παρελθον. Μονο το καρπαζο-εισπρακτορα το Σακασβιλι καταφερανε να βαλουν απο κατω οι Ρωσοι. Στα δυσκολα κανουν πισω, μονο λογια ειναι.

  30. kapar13 avatar
    kapar13 10/06/2013 21:52:53

    Γιατί σας εντυπωσιάζει που ψωνίζουμε φυσικό αέριο 30% ακριβότερα από όοοολους τους άλλους;
    Τα πάντα περίπου τόσο ακριβότερα τα ψωνίζουμε (απορρυπαντικά, τρόφιμα, οδοντόκρεμες, κλπ, κλπ).
    Ούτε στα προφυλακτικά (που μας π***νε) δεν κάνουνε σκόντο...

  31. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 10/06/2013 21:52:58

    Τίποτα απο όλα αυτά πρόκειται καθαρά για ρωσική υπαναχώρηση οφειλόμενη στο γεγονός ότι η ΔΕΣΦΑ καταλήγει στα χέρια της αζέρικης εταιρείας Socar.Οι Ρώσοι μέσω των παρεμβάσεων τους είχαν ξεκαθαρίζει ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ ήταν "πακέτο".Επίσης να προστεθεί α)πως δεν τρέφουν και τις καλύτερες διαθέσεις για τον ΤΑP β) τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει η Gazprom ορισμένα απο τα οποία φαντάζουν ανυπέρβληταγ) το γεγονός πως στα οικόπεδα φυσικού αερίου της Κυπριακής ΑΟΖ η ρωσική παρουσία είναι έως ανύπαρκτη.Εγινε μια προσπάθεια και ο νοών νοείτω επικοινωνιακά και απο τις δύο πλευρές να διαχειριστεί το διαζύγιο ως μη καταστροφική εξέλιξη.Η παραμονή της ΔΕΠΑ σε Ελληνικά χέρια δεν είναι διόλου κακή εξέλιξη

  32. Λαζαρος avatar