#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/01/2008 13:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ναρκωτικά και πορνεία ανηλίκων στην Πτολεμαΐδα

 Συγκλονίστηκε λέει το Πανελλήνιο για τραγωδία της 14χρονης που πέθανε είτε από overdose, είτε από νοθευμένη κοκαΐνη. Και μαζεύτηκαν στην Πτολεμαΐδα, όπως είδαμε στην τηλεόραση, μερικοί και παρίσταναν την «συγκέντρωση διαμαρτυρίας» και συγκινήθηκε και ο δήμαρχος που εξέδωσε μάλιστα ανακοίνωση διαμαρτυρίας. Την ίδια ώρα, όπως μας λένε φίλοι μας στην περιοχή, η κοκαΐνη κάνει θραύση στην περιοχή και επιδρά και στην αύξηση της πορνείας ανηλίκων. Οι Βαλκάνιοι ντήλερς έχουν φτάσει να την πουλούν 100 ευρώ το γραμμάριο στα …παιδιά του γυμνασίου. Και όπως ο καθένας αντιλαμβάνεται πρόκειται για πολύ μεγάλο ποσό για τις εργατικές οικογένειες που ζουν εκεί. Έτσι οι βίζιτες ανηλίκων σε Ελληναράδες της περιοχής έφτασαν να διατιμούνται στα 300 ευρώ η μία. Επειδή οι Ελληναράδες βαρέθηκαν πια τα προϊόντα εισαγωγής από τα βόρεια σύνορά μας και προτιμούν …ελληνικά. Αν αληθεύουν όσα μας λένε, τότε το πρόβλημα στην περιοχή είναι τεράστιο – και φυσικά έχει σχέση με την ποιότητα ζωής στα κάτεργα της ΔΕΗ. Και χρειάζεται πάνδημη κινητοποίηση για την αντιμετώπισή της μάστιγας των ναρκωτικών και όχι ευχολόγια. Ας αρχίσουν λοιπόν από εκείνο το συγκρότημα ακατοίκητων διαμερισμάτων όπου διακινούνται κάθε ημέρα ναρκωτικά και όλοι το γνωρίζουν, αλλά δεν μιλάνε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgis avatar
    giorgis 09/01/2008 14:35:47

    Ο μύθος του καλοκάγαθου έλληνα επαρχιώτη, του "νοικοκύρη" έλληνα μικροαστού. Βέροια, Ίλιον, Πτολεμαϊδα' κοινωνίες βουτηγμένες στην υποκρισία, τη σαπίλα και τη συνενοχή.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/01/2008 16:15:33

    Η επαρχία είναι πάντα βουτηγμένη στη σαπιλα και τη συνενοχή. Δες επίσης και τα Ζωνιανά. Όλοι ξέρουν αλλά κανένας δε μιλάει. Είτε το θέλουμε είτε όχι υπάρχουν 3 Ελλάδες. Ένα μικρό υγιές κομμάτι που πνίγεται και καταπνίγεται εκβιάζεται και φοβάται, ένα σάπιο του Κολωνακίου και περιχώρων και ένα σάπιο της Επαρχίας. Όπως είπε και ο Σημίτης αυτή είναι η Ελλάδα. Βρωμάει από παντού.

  3. Γιάννης avatar
    Γιάννης 09/01/2008 18:45:02

    "Αν αληθεύουν όσα μας λένε, τότε το πρόβλημα στην περιοχή είναι τεράστιο – και φυσικά έχει σχέση με την ποιότητα ζωής στα κάτεργα της ΔΕΗ".
    Αυτή η επισήμανση είναι όλα τα λεφτα. Φτάνει πια με την απυθμενη υποκρισία.
    Δεν φταίει η επαρχία. Φταιει η φτώχια και οι πολιτικές που έχουν καταστρέψει την επαρχία.
    Φταινε και οι κουμουτσοφόροι των εκατομμυριων ευρώ που ανακαλυπτουν "ξαφνικα" μεταξύ οκτώ και οκτώμισυ τα οξυμένα κοινωνικά προβλήματα, φταιμε και μεις που στην θαλπωρη του "καναπέ" μας "εκπλησσόμαστε"!!

  4. νικος avatar
    νικος 10/01/2008 17:54:34

    Ο θάνατος της 14χρονης ξύπνησε την Πτολεμαΐδα(Εφ.Μακεδονια)

    Ο πρόεδρος του συλλόγου οικιστών Θύμιος Λαγάρας(), παίρνοντας το λόγο, κατήγγειλε ότι "υπάρχουν τρία κτιριακά συγκροτήματα με 35 διαμερίσματα και άλλα δημόσια κτίρια, τα οποία δεν παραδόθηκαν σε χρήση απο την ΔΕΗ.
    Όλα αυτά είναι εγκαταλελειμμένα και έχουν παραδοθεί στο έλεος τοξικομανών, οι οποίοι βρίσκουν καταφύγιο και κάνουν χρήση ναρκωτικών ουσιών".
    Πρόσθεσε ότι "στις 19 Ιουνίου 2006 καταθέσαμε προσφυγή στον εισαγγελέα και στην αστυνομία ζητώντας προστασία, ενώ συγχρόνως προσπαθήσαμε να αφυπνίσουμε τη δημοτική αρχή και άλλες αρμόδιες αρχές να πάρουν μέτρα για την αποκατάσταση και την παράδοση των σπιτιών στους δικαιούχους, ώστε να μην αποτελούν γκέτο".

  5. κανενας avatar
    κανενας 11/01/2008 14:17:36

    Οπου Δημοτικη Αρχη=Τσιουμαρης.

    Ο γελοιος τυπακος δηλαδη που
    βγηκε και ειπε στα καναλια
    οτι ο Δημος θα παρει μετρα
    προστασιας για τους νεους
    απο τα ναρκωτικα.

    Και οταν ο δημοσιογραφος
    τον ρωτησε τι μετρα απαντησε:
    "Toυς ενημερωνουμε οτι κυκλοφορει
    νοθευμενη παρτιδα στην αγορα και
    να μην ψωνιζουν"!!!

  6. κανενας avatar
    κανενας 27/07/2009 00:24:03

    Μένω στην πτολεμαΪδα και τα έχω ακουσει ολα αύτα.Το μόνο που ΄λέω εγώ είναι ο,τι αν είσαι από καλλή οικογένεια κΑΙ ΠΡΟΣΈΧΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΘΈΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!

  7. alex v tec avatar
    alex v tec 11/12/2011 05:35:04

    AEK EKDROMES KAI DRUGS !!!!!!!!!