07/09/2009 16:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ναι» για το δεύτερο ένταλμα κατά Χριστοφοράκου



Την παράδοση του πρώην υψηλόβαθμου στελέχους της Siemens Μιχάλη Χριστοφοράκου από τη Γερμανία στην Ελλάδα, αποφάσισε το εφετείο του Μονάχου για την υπόθεση του C4I. Οι συνήγοροι του κ. Χριστοφοράκου αναμένεται να καταθέσουν προσφυγή στο Συνταγματικό Δικαστήριο, και η απόφαση αναμένεται το αργότερο σε τρεις εβδομάδες.

Όπως εξάλλου ανακοινώθηκε από το υπουργείο Δικαιοσύνης, ο υπουργός Νικόλαος Δένδιας ενημερώθηκε σήμερα από τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ιωάννη Τέντε, ότι το Εφετείο του Μονάχου εξέδωσε θετική απόφαση επί του δεύτερου ευρωπαϊκού εντάλματος σύλληψης του Μιχάλη Χριστοφοράκου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/09/2009 16:21:29

    Ωραια θα περασουμε προεκλογικα... !!!! Θα ερθει ξυρισμενος λετε??

    ΠΠ

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 07/09/2009 18:07:06

    Ωραία!
    Θα έχουμε ντράβαλα!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/09/2009 18:14:40

    Σιγα μην ερθει πριν τις 4 Οκτ. με αυτο το σαρδονιο χαμογελο !

    ΠΠ

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/09/2009 18:33:56

    δεν ντρέπομαι να επαναλάβω, ότι ο Μ.Χ. ήταν στέλεχος, υπάλληλος, που ενεργούσε για λογαριασμό, και εν γνώσει των προϊσταμένων του και της εταιρίας του. Κατηγορούμενη θα έπρεπε να είναι τυπικά, η Siemens. ΚΑΙ οι αποδέκτες του χρήματος. Αλλά κάνουμε όλοι την πάπια, δείχνουμε τον Μ.Χ., όταν η αντιμετώπισή του, αν ή όταν έρθει θα είναι σαν αυτή της Τσέκου. Μέσα, μέχρι να έιμαστε σίγουροι ότι δεν θα μιλήσει. Εγώ, με συγχωρείτε, φτύνω σε αυτήν την εκδοχή της "δικαιοσύνης" και δήθεν κράτους.

    Αν τολμάνε τα τζουτζέκια, ας αφαιρέσουν την άδεια της Ζήμενς στην Ελλάδα με σχετικό πανευρωπαϊκό αίτημα, μέχρι η Ζήμενς να αποκαλύψει επίσημα ποιόν λάδωνε. Το να εκβιάζεις τον μεσάζοντα είναι φτηνό, ελληνικό... ακριβώς όπως και το θέμα Τσέκου. Φταιει η γκόμενα! Αίσχος.

    • maquis avatar
      maquis @ archaeopteryx 07/09/2009 18:56:19

      Πες τα γιατι εδω εχει χαθει ο μπούσουλας. Να κυκλοφορήσουν τα ονοματα, όλα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 07/09/2009 18:56:58

      Οταν φωναζα για Αγωγη με "αγωγη" σε Μιζενς και ΠΑΣΟΚ κανεις δεν ακουγε !!

      Τωρα λουζομαστε τον καθε Μιζοφορακο και τον καθε Καραβελα. Ο Τσουκρατος τα πηρε μαυρα τα παρεδωσε καταμαυρα στο κομμα και ειναι εξω. ΤΟ δε κομμα λευκη περιστερά. Ποια δικαιοσυνη αρχαιε μου??

      Ελα να σου δωσω 1 κκ ευρα να τα δωσεις στον Αλεξις να εχει ν αλλαζει μππλουζακια.. χαχαχαα αρχαιοτερο των επαγγελματων. Σωστα?

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/09/2009 19:11:32

        για τον αλέξις δεν ξέρω, αλλά η ΝΔ είναι κυβέρνηση 5 τόσα χρόνια, τίποτα δεν τους εμπόδιζε να πιέσουν νομικά την Ζήμενς για να ποιοί σε ποιόν έδινε λεφτά. Μα μόνο εδώ στο αντινουζ γράφτηκε 10 φορές, όχι όιτ ήθελε σοφία... Μεταξύ μας δεν μπρούσε να το κάνει γιατί η Μήζενς λάδωνε διακομματικά. Του λέητ νάου...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 07/09/2009 19:19:43

      οκ.. και γιατι πανε μα ψηφισουν? τι?? το διακομματικο λαγοξυδο?

      το διακομματικο "παγωτο" ? Ολοι τα πηραν. το ΚΚΕ δε "σηκωνει" ελεγχο απο κανεναν κρατικο- φασιστα ΣΔΟΕ... ( ποσο δημοκρατικο κομμα ειναι αυτο !!! ) και ο Χερι Χερι εχει χορηγο και καναλι και βιβλια δικα του.

      Πες μ εσυ που θα πανε στις 4/10 ??

      ΠΠ

      ΥΓ. εαν βγει το ΚΚΕ να κυβερνησει.. θα κανει ελεγχους στα αλλα κομματα και τα ταμεια τους για μαυρες χορηγιες??

  5. vas avatar
    vas 07/09/2009 18:52:48

    O διαγραφόμενος ξεπεσμός του θρύλου ίσως έχει σχέση με την υπόθεση του Χριστοφοράκου και έτσι μπορεί να δικαιολογηθούν τα συνεχή επαναλαμβανόμενα λάθη του Κοκαλη.
    Στη φετινή σεζόν δείχνει πιεσμένος και κάνει μεταγγραφές με γνώμονα την φτήνεια και την τσέπη του και παίρνει προπονητή απο το προηγμένο κυπριακό πρωτάθλημα.
    Δηλαδή την χασούρα απο τα περσινά λάθη πάλι του προέδρου ,που άφησε την ομάδα ανέτοιμη στους ομίλους και τον απολκλεισμό απο Ανόρθωση,προσπαθεί να την ρεφάρει φέτος και η διαγραφόμενη φετινή ξεφτίλα με την οικονομική αδυναμία που παρουσιάζει είναι πιθανή περισσότερο από κάθε άλλη φορά .
    Ο κόσμος που απο χθές το βράδυ είναι με νεύρωση
    Ο κόσμος που είδε Ατζα,Τζόλε,Πάτσα,Ντάρκο,Λέτο,Μπελούτσι να φεύγουν και αντ αυτών πήραμε έναν ακριβούτσικο ,ένα φτηνό και δύο τζάμπα,δηλαδή χειρότερους παίκτες χειρότερο προπονητή ,αδύναμη διοίκηση και τα σημάδια του αποτελέσματος έρχονται.
    Σωκράτη οτι τα παπαγαλάκια σου κάνουν παραπληροφόρηση δεν σημαίνει οτι εμείς δεν βλέπουμε.
    Σωκράτη εξήγησες στους αγνούς φιλάθλους ότι την εισφορά μέλους που πληρώνουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ για να πάρουν διαρκείας ,την παίρνει ο ερασιτέχνης γιατι δεν δίνεις το 10% των εσόδων του γηπέδου γιατί τα τσεπώνεις........
    Η πεντάρα ήταν το πρώτο μήνυμα ,χθές είδα την ΑΛΚΜΑΡ και φοβήθηκε το μάτι μου ,καταλαβαίνεις τι θα γίνει αν η πεντάρα επανηληφθ

  6. face avatar
    face 08/09/2009 01:11:03

    DEN THA ERTHEI OPOTE XALARWSTE! OPOIOS KSEREI NOMIKA KATALABAINEI KAI TO GIATI..........! TO OMOSPONDIAKO DIKASTHRIO THA ADEIASEI TO EFETEIO PALI! APLA KAI WRAIA

  7. firenze_equation avatar
    firenze_equation 08/09/2009 02:54:55

    Θα συμφωνήσω απολύτως με τον/την face!Ο Χριστοφοράκος δεν πρόκειται ποτέ να έρθει στην Ελλάδα ως κατηγορούμενος για πολλούς και διαφόρους λόγους.
    Και πέρα όμως από όποιους λόγους...σας φαίνετε,από την φωτογραφία που βλέπετε,ο Χριστοφοράκος,για άτομο που θ'αφεθεί στο έλεος του διασυρμού ή που θα περάσει το υπόλοιπο της ζωής του στην φυλακή,γερμανική ή ελληνική;
    Στην υπόθεση Χριστοφοράκου έχει,προ πολλού,μπει μια μεγαλοπρεπέστατη...punkt!
    Heil Χριστοφοράκε...!

    Υ.Γ (Για τους μη γερμανομαθείς,punkt = τελεία).