#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2010 09:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ναι, γίνεται να μας δουλεύουν τόσο πολύ



Ναι, γίνεται, ο κ. Παπανδρέου να έχει πει πέρυσι τον ίδιο καιρό, ότι λεφτά υπάρχουν και φέτος να λέει, ότι δεν φταίω εγώ για την κατάσταση που έχει φτάσει η χώρα

Ναι, γίνεται, να μην έχει πάρει ούτε ένα αναπτυξιακό μέτρο, οι κορυφαίοι υπουργοί του να τσακώνονται δημοσίως για τις ξένες επενδύσεις κι αυτός να δηλώνει ότι «Ανοίγουμε το δρόμο για επενδύσεις, ενισχύουμε την υγιή επιχειρηματικότητα».

Ναι, γίνεται, να έχει αυξήσει τον ΦΠΑ, τέσσερις μονάδες μέσα σε ένα χρόνο.

Ναι, γίνεται να έχει τσακίσει τον λαό με τα νέα φορολογικά μέτρα και μετά να μας λέει, ότι στόχος της κυβέρνησης, είναι η προστασία των ευπαθών ομάδων.

Ναι, γίνεται, να έχει πέσει ο τζίρος των μικρομεσαίων επιχειρήσεων 50% και να μην μπορούν να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους και να μας λέει ότι η κυβέρνηση θα προβεί σε περαίωση για φορολογικές υποθέσεις του παρελθόντος. Λες και φταίνε οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις για τη φοροδιαφυγή.

Ναι, γίνεται να λέει ότι, «Βάζουμε τέλος στην κοινωνική πρόκληση της φοροδιαφυγής και της διαφθοράς. Τραβάμε οριστικά μια γραμμή με το παρελθόν», την ώρα που γνωστοί επιχειρηματίες φοροδιαφεύγουν ασύστολα και άλλοι κάνουν πράσινες μπίζνες με την κυβέρνηση (γι αυτό και την στηρίζουν)



Ναι, γίνεται να έχει πέσει έξω 3.2 δις στις εισπράξεις του Προϋπολογισμού και να δηλώνει περήφανα, ότι μειώθηκε το έλλειμμα.

Ναι, γίνεται, ο Μαντέλης να είναι ελεύθερος, ο Κόκκαλης από «εθνικός προμηθευτής», να αναγάγετε, σε «εθνικό ευεργέτη» και ο ΓΑΠ να υπόσχεται  ένα κοινωνικό κράτος που μπορεί να εγγυηθεί δικαιώματα σε όλους και όχι προνόμια για τους ισχυρούς.

Ναι, γίνεται, να εξαγγέλλει, ότι θα αναπτύξει την παιδεία, φέρνοντας φοιτητές από το εξωτερικό, την ώρα που όλοι ξέρουμε, το μπάχαλο που επικρατεί στα  Ελληνικά πανεπιστήμια. Δεν μας είπε, πως θα δεχτεί ο ξένος φοιτητής να δώσει συνάλλαγμα γι αυτό το χάλι.

Ναι, γίνεται να απορεί γιατί οι νέοι εγκαταλείπουν την Ελλάδα. Δεν του είπαν ότι ο βασικός μισθός, έχει φτάσει στα 560 ευρώ.

Π.Ζ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 12/09/2010 09:36:46

    Πως αλλαζουν ολα αυτα?

  2. aengus avatar
    aengus 12/09/2010 09:41:47

    Κατόπιν όλων των ανωτέρω,
    Ναι, γίνεται να υποστεί ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΤΡΙΒΗ στις εκλογές.
    ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΧΑΜΕΝΗ !

  3. bromoskylo avatar
    bromoskylo 12/09/2010 09:46:35

    Για όλα τα παραπάνω πρέπει ο Σαμαράς να φωνάζει για διπλές εκλογές το Νοέμβριο

  4. nyfitsa avatar
    nyfitsa 12/09/2010 09:56:45

    Είδατε; Όλα γίνονται, μόνο θέληση να υπάρχει. Θα μας κάνει και τον ήλιο ΠΡΑΣΙΝΟ ο Jefry. …και τα πράσινα άλογα…και γενικά όλα τα οικολογικά.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/09/2010 11:05:05

    To ΠΑΣΟΚ παντα κυριαρχουσε με "οραματα" που δεν ειχαν σχεση με την πραγματικοτητα και μπαρουφολογιες.Δεν ειναι κατι καινουργιο αυτο.Απλως τα "οραματα" παλια συνοδευονταν και με "ψωμακι" -με δανεικα- ενω τωρα συνοδευονται με την απειλη της χρεωκοπιας,δηλαδη οτι θα χασουμε και αυτα που εχουμε αν τους διωξουμε.

  6. mys avatar
    mys 12/09/2010 12:05:12

    το χειρότερο στην ιστορία της κρίσης που ο ΓΑΠ και οι συμβουλάτορες του ΓΙΓΆΝΤΟΣΑΝ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ και έκριναν με τις ευλογίες των υπεραντλατικών συμμάχων ότι θα πρέπει η χώρα να μπεί υπό το ΔΝΤ για
    -να διασφαλιστούν οι δανειστές μας που τρόμαξαν με τα λεγόμενα του οτι το πλοίο ελλας βουλιάζει........ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΖΟΥΝ
    -να εφαρμώσει μέτρα που καταργούν σε ένα βράδυ λαικές κατακτήσεις που κερδίθηκαν με αγώνες δεκαετιών ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΣΚΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ ΟΛΑ
    -να αποσανανολίσει τον ελληνικό λαό απο τα διεθνή θέματα που προωθούνται σε βάρος της ελλάδος όπως Αιγαίο,Κυπριακό,Θράκη,Σκοπια

    ΥΓ Επειδή για την Θράκη ακούγεται κάπως θυμίζω 'οτι στο 2010

    Σε εκδήλωση για το κλείσιμο των σχολείων οι μουσουλμάνοι οραματιστές της Τουρκοποίησεις της Θράκης μοίρασαν στα παιδάκια καλοκαιρινά φανελάκια τυπωμένα με το σύνθημα:
    “Ανεξάρτητο Tουρκικό κράτος της Θράκης”. Δια της σιωπής συναινεί το υπουργείο δια βίου γεννισταροποίησης. Όλα τα παιδάκια φόρεσαν τα φανελάκια της προπαγάνδας που είχαν τυπώσει οι οραματιστές του ανεξάρτητου Τουρκικού κράτους της Θράκης.

    ΠΟΙΌς ΑΡΑΓΕ ΠΗΡΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ? ΠΟΙΟ ΜΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΑΛΕ?Η ΠΕΙΝΑ ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

  7. Απόστολος avatar
    Απόστολος 12/09/2010 12:13:11

    Πήγα στα εγκαίνια στην Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης , όπως κάνω κάθε χρόνο από το 1975 (40η ) μέχρι σήμερα.
    Έπαθα πλάκα. Ανύπαρκτη η έκθεση και χωρίς καθόλου κόσμο. Περίπτερα ελάχιστα άσχετα με το περιεχόμενο Έκθεσης (πωλούσαν μεταχειρισμένα αυτοκίνητα που τα είχαν εκεί , ενοχλητικοί τύποι που μοίραζαν δωρεάν εφημερίδες και αυθάδεις κυρίες που με το έτσι θέλω θέλανε να σε γράψουν σε προγράμματα διαίτης και άλλα απίθανα). Στον χώρο έκδοσης εισιτηρίων δεν υπήρχε κανένας (τις προηγούμενες χρονιές υπήρχαν ατελείωτες ουρές) και εισιτήριο 6 ευρώ για ένα ΤΙΠΟΤΑ.
    Μπαίνοντας κτίριο ήταν το περίπτερο του ΟΤΕ (κάποιες καρέκλες όπου προβαλλόταν video για τον οργανισμό και παραμέσα τα περίπτερα του ΥΠΕΧΩΔΕ , της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ΟΔΟΥ και του ΟΣΕ όπου “στελέχη” με μηνιαίες αποδοχές 5-10 χιλιάδες ευρώ τον μήνα (τα ”ΝΟΜΙΜΑ”) χαχάνιζαν και έκαναν δημόσιες σχέσεις μεταξύ τους με περισσή αυταρέσκεια και έπαρση.
    ΕΦΥΓΑ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΔΕΘ ΠΕΘΑΝΕ. Δεν χρειάζεται ούτε μεταφορά ούτε τίποτα άλλο , ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΛΕΙΣΙΜΟ.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 12/09/2010 13:00:00

    Μαλακά πιό Μαλακά

    Θα πω ένα τραγούδι στο πιάνο
    γι’αυτά που κανείς δεν τολμά
    κι αν πω κατιτίς παραπάνω
    να μου μού φωνάξετε
    μαλακά, πιό μαλακά
    πες τα τουλάχιστον πιό μαλακά

    Ο πολιτικός στο μπαλκόνι
    μιλάει και λέει πολλά
    κι ο κόσμος που ακούει πελαγώνει
    και λέει από μέσα του
    μαλακά, πιό μαλακά
    βγάλε τον λόγο σου πιό μαλακά

    Μάς είπανε ότι τα ράντζα
    θα φύγουν απ’τις κλινικές
    και θάχουν κρεββάτια καβάντζα
    γιά να ξαπλώνουμε
    μαλακά, πιό μαλακά
    να μάς ξαπλώνουνε πιό μαλακά

    Τα μέτρα περί δακτυλίου
    τα βάλανε προσωρινά
    σου το’παν την πρώτη Απριλίου
    γιά να σε πιάσουνε
    μαλακά, πιό μαλακά
    γιά να σε πιάσουνε πιό μαλακά

    Μην τρέμεις γιά την Εφορία
    αφού μόνον αυτή σ’αγαπά
    δως της λοιπόν τα στοιχεία
    γιά να σε γραπώσουνε
    μαλακά, πιό μαλακά
    καν’ τις δηλώσεις σου πιό μαλακά

    Με λόγια και λόγια και λόγια
    σε φέρανε τούμπα ξανά
    κι ενώ σου την κάναν λαμόγια
    πάλι τους πίστεψες
    μαλακά, πιο μαλακά
    πάλι τους πίστεψες πιο μαλακά

    Μου λες να σε ξαναψηφίσω
    γιατί μου 'χεις φτιάξει πολλά
    την ψήφο μου για να τιμήσω
    ειν' απαραίτητο μαλακά, πιο μαλακά
    να σου τη ρίξω κι εγώ πολύ μαλακά

    ~Χάρρυ Κλυν

  9. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 12/09/2010 13:39:45

    Απορια? Τα λεφτα που θα βρεθουν? Οι ελληνες επιστημονες φευγουν! Ποιοι θα τα κανουν? Βλεπω περισσοτερα αδιεξοδα παρολου που θελω να ελπιζω!

    • Απόστολος avatar
      Απόστολος @ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 12/09/2010 19:27:00

      Που τους είδατε τους επιστήμονες που μάλιστα φεύγουν; Αν αναφέρεσται σε πρόσφατα αποφοιτήσαντες που πάνε για μεταπτυχιακά ή διδακτορικά ναι. Επιστήμονες να φεύγουν δεν είδα , να φύγουν από τον παράδεισο της αρπαχτής να πάνε που; Που αλλού στον κόσμο γιατροί και μηχανικοί βγάζουν περισσότερα και χωρίς κόπο από την Ελλάδα;

      ΠΟΥΘΕΝΑ.

  10. nyfitsa avatar
    nyfitsa 12/09/2010 18:09:58

    Που φεύγουν επιστήμονες, είναι ένα θλιβερό γεγονός. Το’χω διαπιστώσει και το βλέπω γύρω μου. Θα αδειάσει η Ελλάδα στο τέλος… ..θα μείνουν οι γέροι και γριές, και διάφοροι «κουμπάροι» και βολεμμένοι. ΚΡΙΜΑ, ΚΡΙΜΑ, ΚΡΙΜΑ!!!!!!!!!!!!!

  11. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 12/09/2010 23:40:32

    8.000 Βιογραφικα Ελληνων Επιστημονων "μπηκαν" στην Ευρωπαικη Υπηρεσια Απασχολησης πριν λιγες μερες!