19/10/2009 12:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ναι» Κ. Παπούλια στην πρόταση επανεκλογής του - πάνε και τα σενάρια



«Αποδέχομαι την πρόταση για επανεκλογή μου στο αξίωμα του Προέδρου της Δημοκρατίας», δήλωσε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας μετά τις δηλώσεις των κ.κ. Γ. Παπανδρέου και Κ. Καραμανλή στη Βουλή ότι θα τον στηρίξουν για μία δεύτερη θητεία στο ανώτατο πολιτειακό αξίωμα της χώρας.

Σημειώνεται ότι ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου ανακοίνωσε την Παρασκευή, κατά την ανάγνωση των προγραμματικών δηλώσεων, ότι θα προτείνει τον Κάρολο Παπούλια για μια δεύτερη προεδρική θητεία εφόσον και ο ίδιος το επιθυμεί και πρόσθεσε ότι με την θέση που έχει πάρει και η ΝΔ, η Βουλή θα έχει τη δυνατότητα να επανεκλέξει για μια δεύτερη θητεία Πρόεδρο που ασκεί με άψογο τρόπο τα καθήκοντά του και τιμά τα καθήκοντά του.

Το Σάββατο, ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης Κώστας Καραμανλής, ξεκαθάρισε ότι το κόμμα του παραμένει σταθερό στη θέση για επανεκλογή του Κάρολου Παπούλια στην προεδρία της Δημοκρατίας.

Διαψεύδονται λοιπόν τα σενάρια του Γ.Καρατζαφέρη, που μιλούσε για μεθοδευμένμη  αποχώρηση του Κ.Παπούλια και "πιθανή συμπαιγνία" Καραμανλή - Παπανδρέου.

«Εγώ δεν άκουσα τον κ. Παπούλια, που εμείς σεβόμαστε και στηρίζουμε ούτως ή άλλως από την πρώτη ημέρα, να λέει ότι θα είναι ξανά υποψήφιος. Και αν δω από τις κινήσεις μέσα στην Αίθουσα εδώ, εάν δω και από τις κινήσεις διορισμού εις την ΕΥΠ του πρέσβη κ. Μπίκα, έχω την αίσθηση ότι ο κ. Παπούλιας "κάπως" σκέπτεται. Γιατί, εάν δεν σκεπτόταν κάπως, ο κ. Παπούλιας δεν θα άφηνε από το περιβάλλον του για πέντε χρόνια να του φύγουν δυο άνθρωποι-κλειδιά εις την Προεδρία», είπε ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ στην Βουλή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. trelakias avatar
    trelakias 19/10/2009 12:23:37

    Εκείνος ο μεγάλος ηγέτης ο Καραντζαφέρης τελικά τα ξέρει όλα!!!!!!
    Εκείνοι που τον ψήφισαν ΒΟΗΘΕΙΑ τους !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.... avatar
      ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.... @ trelakias 20/10/2009 18:46:14

      Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον να μάθουμε τη θέση του πολιτευτού του ΛΑΟΣ Μπάμπη Καραθάνου, για την υποστήριξη που δίνει το κόμμα του στον άνθρωπο που ως υπουργός Εξωτερικών, το 1987, κατήργησε το εμπόλεμο με την Αλβανία, χωρίς να εξασφαλίσει τουλάχιστον κάποια στοιχειώδη δικαιώματα για τους αδερφούς μας Βορειοηπειρώτες. Θυμάται αλήθεια το σύνθημα που φώναζαν τότε οι νέοι της ΣΦΕΒΑ για τον Παπούλια;

  2. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 19/10/2009 12:54:44

    Καὶ γιατί νὰ μὴν δεχθῇ ὁ -καθ᾿ ὅλα ἄξιος- Παπούλιας; Ἀλλά, κυρίως, γιατί νὰ μὴν δεχθῇ τὸ ΠΑΣΟΚ; Γιατί νὰ μὴν στηρίξῃ τὸ ΠΑΣΟΚ πρόεδρο τῆς δημοκρατίας, ὑπερκομματικὸ πλέον βεβαίως, ἀλλὰ πού, πάντως, προέρχεται ἀπὸ τὸν δικό του χῶρο; Ἐφ᾿ ὅσον τὸν δέχεται ἡ Ν.Δ.; (Ἐνῷ ἐκ παραδόσεως γίνεται τὸ ἀντίθετο, ἡ κυβέρνησις νὰ στηρίζῃ πρόσωπο ἀπὸ τὸν χῶρο τῆς ἀντιπολιτεύσεως.) Τὰ παράπονα τοῦ Καρατζαφέρη -ἀτυχὴς ἡ πρόβλεψίς του- στὴν Ν.Δ. (Ἀλλὰ ἂς μὴν στενοχωριέται, ἡ Ντόρα δουλεύει γι᾿ αὐτόν, κουτί θὰ τοῦ ἔλθει!)

  3. eleftheros avatar
    eleftheros 19/10/2009 14:45:21

    Άσε βρε παππούλη και εσύ με την καρέκλα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ eleftheros 19/10/2009 14:50:46

      Δεν λες που τη γλύτωσες...
      Αν γινόντουσαν εκλογές ούτε 25% δεν θα έπαιρνες...
      Σε έσωσε ο παπούλης!!!!

  4. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 19/10/2009 14:46:23

    Ελαφρών βαρών ο Καρατζαφέρης!
    "Πισινή" δεν κρατάει. Και πάντα σε ατζαμήδες μέντιουμ απευθύνεται για να πάρει χρησμό. Απλοικά τα σενάριά του.
    Η Ντόρα θα τον κάνει μια μπουκιά. Πολύ κακό θα είναι αυτό για τη σιλουέττα της βέβαια. Άν γινόταν καλό θα ήταν να τον άφηνε (μαζί και την αξιότιμη "πελατεία" του) απ' έξω - και να κλαίει. Κι άς πάρει μεταγγραφή και τον Πανίκα Ψωμιάδη, τώρα που είναι ντεφορμέ.

  5. αντί avatar
    αντί 19/10/2009 17:18:24

    Ό,τι και να λέμε, δεν θεωώ σωστή τη στάση του Παπούλια.
    Καλά κάνει από τη μία που με την αποδοχή της πρότασης τελειώνουν τα σενάρια, αλλά από την άλλη είναι 81 ετών και δε βλέπω τον λόγο να συνεχίσει να είναι πρέδρος.

  6. ataktos avatar
    ataktos 19/10/2009 18:59:58

    Και αυτός μάχιμος !!!...χεχεχε

    • xenitemenos21 avatar
      xenitemenos21 @ ataktos 19/10/2009 19:24:09

      Καπου ειχα διαβασει οτι ο Παπουλιας μετειχε στην Αντισταση στην Κατοχη: Ασφαλως σαν Αετοπουλο και οχι σαν μαχητης του ΕΛΑΣ, αν και αυτο δεν εχε διευκρινισθει.

      • ataktos avatar
        ataktos @ xenitemenos21 19/10/2009 19:34:19

        Όλοι μας έχουμε ένα βιογραφικό .

  7. Anonimi avatar
    Anonimi 19/10/2009 19:53:16

    Ton thymamai epi Papandreou, stin Synodo Koryfis stin Kerkyra. Edinan synentefxi ta meli tis kyvernisis kai o Andreas me ton Pagalo eidan kai epathan na ton kratisoun xypnio. Par' ola afta krataei akoma. Evge, tetoia krasi.

  8. ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.... avatar
    ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.... 20/10/2009 18:47:26

    Ακόμη δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο Καραμανλής τον βρήκε αποτυχόντα πολιτευτή το 2005 (δεν είχε εκλεγεί βουλευτής το 2004) κι εκεί που τον είχαν ξεχάσει όλοι, τον έκανε Πρόεδρο της Δημοκρατίας, από το πουθενά. Αυτό ήταν κι ένα μάθημα προς τους λεγόμενους «δεξιούς», που έχουν μανία να αναδεικνύουν ανθρώπους της αντιπάλου παρατάξεως και στο τέλος τους την κάνουν κι αυτοί!

  9. ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.... avatar
    ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ.... 20/10/2009 18:48:55

    Χθες, ο νυν Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Κ. Παπούλιας, ανακοίνωσε ότι αποδέχεται την πρόταση για 2η θητεία. Η ανακοίνωσή του αυτή, ήρθε αμέσως μετά τη δήλωση του Γ. Παπανδρέου (ή Τζέφρυ) στη Βουλή, ότι θα υποστηρίξει την υποψηφιότητα Παπούλια. Βέβαια, ο Κ. Παπούλιας, δεν έκανε παρόμοια δήλωση ότι αποδέχεται την πρόταση για 2η θητεία, όταν λίγον καιρό πριν την είχε κάνει ο Καραμανλής και τότε ο Γ. Παπανδρέου δήλωνε σε όλους τους τόνους ότι δεν θα τον ψηφίσει τον Μάρτιο του 2010, για να προκληθούν πρόωρες εκλογές. Την ίδια εποχή, διέρρεε στον τύπο η είδηση ότι ««σκέπτεται να ασχοληθεί επιτέλους και με τα εγγονάκια του» κ.α., αφήνοντας να εννοηθεί ότι θα αποχωρήσει από τον δημόσιο βίο. Μάλιστα, κάποιοι πιο… προχωρημένοι υποστηρικτές του, διέρρεαν ότι λόγω του ότι ο Παπανδρέου έπαιξε μαζί του κι επειδή δεν θέλει να βάλει την υπογραφή του σε τυχόν ξεπουλήματα της πατρίδας, θα του τρίψει στη μούρη την άρνησή του να είναι ξανά υποψήφιος. Όλα αυτά ήταν και αποδείχτηκαν Μπούρδες!

    Με όλα αυτά τελικά πολιτικά κερδισμένο βγήκε το ΠΑΣΟΚ.
    Το θέμα είναι γιατί δεν βγαίνει να καταγγείλει την όλη μεθόδευση ο Καραμανλής; Γιατί δεν βγαίνει να πει ότι οι λόγοι για τους οποίους είχε δηλώσει ότι θα υποστηρίξει την υποψηφιότητά του δεν υφίστανται πλέον και ότι θα πρέπει η ΝΔ να υποδείξει άλλο πρόσωπο για την προεδρία; Και αφού δεν το κάνει αυτό ο Καραμανλής, γιατί δεν το κάνει κάποιος από τους υποψηφίους για την αρχηγία της ΝΔ; Γιατί δίνουν όλοι λευκή επιταγή στο ΠΑΣΟΚ, να κάνει ότι θέλει στην εσωτερική και εξωτερική πολιτική (εν όψει μάλιστα του κρίσιμου Δεκεμβρίου για τα εθνικά μας θέματα), χωρίς να έχει το φόβο ότι αν αρχίσει να ξεπουλάει τα πάντα υπάρχει και ο Μάρτιος; Τα συμπεράσματα δικά σας.