#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2013 20:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ναζιστικό μουσείο και άλλα όπλα στην βίλλα Πάλλη



Ατελείωτο είναι το οπλοστάσιο που βρέθηκε στη βίλα του καταζητούμενου, Αναστάσιου Πάλλη, στενού συνεργάτη του εφοπλιστή Ρέστη και φερόμενου ως μετόχου της εφημερίδας «Πρώτο Θέμα». Ο Πάλλης φέρεται να συνδέεται και με τη Χρυσή Αυγή. Οπως ανακοίνωσε η Αστυνομία, στο σπίτι στη Βούλα, εκτός από αυτά που βρέθηκαν χθες (20 όπλα και 60 μαχαίρια), κατασχέθηκαν επίσης:

πιστόλι Walther 357 Magnum,
πιστόλι Walther 9 mm,
τέσσερα (4) πιστόλια Glock 9 mm,
τέσσερα (4) πιστόλια Glock 0,45,

(για όλα τα παραπάνω πιστόλια - συνολικά 10 - έχει εκδοθεί άδεια κατοχής πυροβόλων όπλων),

βλήμα όλμου ΠΑΟ μέσα σε μεταλλικό κουτί,
άλλες είκοσι τέσσερις (24) διόπτρες σκόπευσης στόχου,
μεγάλος αριθμός γεμιστήρων πυροβόλων όπλων,
πλήθος φυσιγγίων διαφόρων διαμετρημάτων,
βαλλίστρα με διόπτρα,
δύο (2) τόξα με μεγάλο αριθμό βελών,
ασπίδα της Ελληνικής Αστυνομίας και
μεγάλος αριθμός κινητών τηλεφώνων, καρτών μνήμης και SIM, βιντεοκαμερών, φωτογραφικών μηχανών, συσκευών επικοινωνίας και ασυρμάτων.



Επιπλέον βρέθηκαν, σε ειδικά διαμορφωμένο δωμάτιο, ναζιστικά σύμβολα, όπως σημαίες, στρατιωτικές στολές, αγάλματα, φωτογραφίες του Χίτλερ και άλλων προσώπων της ίδιας περιόδου, κράνη, σβάστικες και άλλα αντικείμενα, εντός ειδικών χώρων (βιτρίνες), μέρος των οποίων κατασχέθηκε.

Σε βάρος του ημεδαπού επιστάτη της έπαυλης σχηματίστηκε σχετική ποινική δικογραφία και θα οδηγηθεί σήμερα το απόγευμα στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών.

Προφανώς δεν πρόκειται για... σπιτικό οπλοστάσιο και μπορεί να είναι μέρος μεγαλύτερου οπλοστασίου που μπορεί να κρύβεται αλλού, όχι όμως στα κοντέινερς που ελέγχθηκαν στον Πειραιά.

Μένει να δούμε τώρα αν ο γνωστός για τις ακροδεξιές του απόψεις, κ. Πάλλης, σχετίζεται με την εγκληματική δράση της Χρυσής Αυγής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 16/10/2013 21:49:29

    Απο ποτε ποινικοποιηθηκαν και οι συλλογες . Ξερω εναν μοντελιστη που εχει ολες τις φιγουρες με τις στολες της βερμαχτ + τζιπακια +αρματα του βππ. Να ετοιμάζετε για μεσα;

    • ορεσέιβιος avatar
      ορεσέιβιος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/10/2013 09:09:57

      Τα όπλα που εκτείθενται σε μουσεία και συλλογές είναι μη χρησιμοποιήσιμα.
      Τα όπλα που κατέχει κάποιος κυνηγός πχ μέχρι 2 μπορεί να τα έχει σε μια απλή ντουλάπα με κλειδαριά, για περισσότερα χρειάζονται ειδικά μέτρα ασφαλείας και φύλαξης.
      Ακόμη περισσότερα μέτρα απαιτούνται για πιστόλια σκοποβολής κλπ.
      Αν είχε ένα νόμιμο μουσείο ο τύπος αυτός ,με όλες τις άδειες και τις εγκρίσεις ως μουσείο, και τα όπλα που εκθέτει είναι όλα χρησιμοποιήσιμα υπάρχει πρόβλημα.
      Αν πάλι έχει τόσα όπλα ως κυνηγός ή σκοπευτής και τα έχει σε γιάλινες προθήκες μουσειακές ,πάλι υπάρχει πρόβλημα.
      Ολα τα κανόνια που είναι διεσπαρμένα σε φιάφορες πόλεις ως εκθέματα δεν σημαίνει ότι λειτουργούν κιόλας.
      Ούτε αεροπλάνα έξω απο το πολεμικό μουσείο μπορούν να απογειωθούν.
      Αλλο πράγμα μια μουσειακή συλλογή και άλλο πράγμα μια αποθήκη όπλων και πυρομαχικών λειτουργικών.
      Να μην μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις πέρδικες.

      Τώρα για ότι κάποιος κοιμάται αγκαλιά με την γουίντσεστερ ή με το πορτρέτο του χίμλερ, αυτό χρήζει ψυχιατρικής παρακολούθησης και προστασίας.
      Το να έχεις ένα όπλο λειτουργικό απαιτεί να διαθέτεις και μια στοιχειώδη ψυχική ισοροπία, βλέπουμε τι γίνεται στην αμερική με τον κάθε παλαβό που την βλέπει ράμπο.
      Δεν χρειάζεται και πολύ ο κάθε τρελαμμενος με τις σβάστικες και τα όπλα να την δεί υπερασπιστής στο κούρσκ και να αρχίσει να θερίζει όποιον βλέπει μπροστά του.
      Συνήθως αθώοι την πληρώνουν...
      Σβάστικες και αετούς της βέρμαχτ μπορεί να διαθέτει, όπλα όμως ...
      Στους πυρομανείς δεν δίνουμε σπίρτα, ούτε τους αμολάμε στα βουνά καλοκαιριάτικα να παίζουν με τις φωτιές..
      Το πράγμα θα ξεφύγει...

      Ολοι οι όψιμοι γραβατοφορεμένοι της χα, σαν αρσακειάδες εμφανίστηκαν στην βουλή που δεν τη υπολογίζουν κιόλας, μόλις εκλέχθηκαν, το πρώτο που πήραν ήταν όλοι πιστόλια..Απωθημένα παιδικά, ανισοροπίες μεγαλείου?
      Οτι και αν ήταν ,το ότι άρχισαν να τους πέφτουν κάτω, να κυκλοφορούν με σφαίρα στη θαλάμη ,να πυροβολούν κατά λάθος μέσα στον κόσμο, δείχνει ότι υπάρχει μια ανωριμότητα και ότι καλά θα κάνουν να τους μαζέψουν, τα όπλα τα κανονικά ενοείται, τους ίδιους ας τους αφήσουν να παίζουν πόλεμο με ψεύτικα και να ντύνονται στρατός στα σπίτια τους.
      Τα καραναβάλια μπορούν να βγαίνουν ομαδικά και στον δρόμο αν θέλουν, δεν υπάρχει πρόβλημα.

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/10/2013 14:05:37

      Τι λες βρε καραγκιόζη φασιστάκο, που ειναι συλλογή. και καλά εσύ είσαι ανόητος και μπορεί να κοιμάσαι με το κάδρο του Χιτλερ αντί για τη γυναίκα σου. Τα όπλα που βρέθηκαν και που είναι απόλυτα ικανά να σκοτώσουν είναι για μουσείο; Δεν ντρέπεστε λιγάκι να μπαίνετε στο site αυτό και να γράφετε την κάθε ανοησία σας επειδή το επιτρέπουμε; Αρκετά όμως με τα φασισταριά που υπερασπίζονται έναν καταζητούμενο έμπορο όπλων που πιθανότατα έδινε χρήματα και οπλισμό στους εγκληματίες. Αρκετά, με τον φασιστικό - νεοναζιστικό εσμό.

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Αριστερός Ψάλτης 17/10/2013 18:42:07

        Τι σχεση εχουν ολα αυτα που γραφεις ; Κανεις δεν γινεται υπερασπιστης τους, αλλα μάλλον το ανάδρομο μοριο που παλλινδρομει μεσα σου δεν σ αφηνει να δεις τα πραγματα καθαρα.

  2. yiannos avatar
    yiannos 16/10/2013 21:50:02

    Αυτές τις άδειες ποιος τις παραχώρησε, πότε και γιατί?

  3. τάσος avatar
    τάσος 16/10/2013 22:10:26

    ο ρέστης ποια περίοδο είχε το 20% του δολ;

  4. τάσος avatar
    τάσος 16/10/2013 22:33:06

    τώρα που οι λαυρεντιάδηδες κι οι ρέστοι, οι κοντομηνάδες κι οι κωστόπουλοι, κι από δίπλα τους κάτι τσουτσέκια και κουκουλοφόροι του μέγκα, του φλας, του ιντυμέδια και του πρώτου θέματος και της πρεσβείας, που με όχημα τη ζίμενς, σημαία το δεκέμβρη, σύνθημα το βατοπέδιο και πρωθυπουργό τον αχυράνθρωπο, γκρέμισαν τη μεταπολίτευση στην ελλάδα και ξαναφέραν την χούντα με το δντ, πάνε ένας-ένας φυλακή κατόπιν εορτής και μετά το τέλος του κόσμου, έχει κανένα νόημα; όταν πέσαν να μας φάνε πού ήταν η αντίσταση;

  5. Tassos avatar
    Tassos 17/10/2013 00:23:33

    Ανατριχίλα, εμετός. Σκεφτείτε τους, μέσα σε αυτό το σκηνικό τρόμου, με ένα ποτήρι ουίσκι στην διαπασών ναζιστικοί ύμνοι, να βρίζουν τα υπόλοιπα κόμματα, να σχεδιάζουν πως θα σκοτώνουν συνανθρώπους μας.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Tassos 17/10/2013 09:14:52

      Και πρώτα πρώτα εσένα, τον πιο επικίνδυνο στόχο! Quelle horreur mon Dieu!
      Βλέπεις πολλά καρτούν ή μου φαίνεται;

  6. αγελαστος πετρα avatar
    αγελαστος πετρα 17/10/2013 02:18:03

    το μεγαλο γελιο το εχει το σαιτ του θεμου που γραφει την ειδηση χωρις ονοματα και απο κατω δεν εχει κανενα σχολιο..!

  7. Κώστας ,Πεύκη avatar
    Κώστας ,Πεύκη 17/10/2013 03:44:53

    Ε όχι και φιλοναζί ο Πάλλης ! Αγνός εθνικιστής είναι (της ναζιστικής Γερμανίας) Πέφτουμε από τα σύννεφα ...σε λίγο θα μας πουν τα παλιοκομμούνια της αστυνομίας πως τα χέρια του Μιχολαλιάκου δεν είναι καθαρά και παίρνει λεφτά από εφοπλιστές.

  8. sakis avatar
    sakis 17/10/2013 07:19:52

    Ρε τι γίνεται με τους σοσιαλιστές...
    Ο Ελληνοεβραίος εφοπλιστής (και συνεκδότης του ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ), Βίκτωρ Ρέστης κατηγορείται τις τελευταίες ημέρες για εκτεταμένη φοροδιαφυγή (αναλυτικά στο directnews). Η οικογένειά του -μεγάλη και πολύ πλούσια οικογένεια Εβραίων της Ρόδου- έχει διάφορα ιδρύματα, μουσεία κ.λ.π κυρίως Εβραϊκού ενδιαφέροντος και πολύ καλά κάνει.
    Ανάμεσα στα ιδρύματα, ο Βίκτωρ Ρέστης, είχε φτιάξει κι ένα με την ονομασία...

    "PALIS FOUNDATION", μαζί με φίλους του εφοπλιστές. Εφοπλιστάρες για την ακρίνεια, όπως τον Πάλλη, τον Ποταμιάνο κλπ. (Π.Α.Λ.Ι.Σ. = Πολιτιστικής Ανάδειξης Λαμπρών Ιστορικών Συλλογών).
    Στο Δ.Σ. του ιδρύματος συμμετείχε μαζί με τους εφοπλιστές κι έναν απόστρατο και ο βουλευτής της ΔΗΜ.ΑΡ. (πρώην ΠΑΣΟΚ, που τώρα ψάχνεται να πηδήξει από το καράβι και να πάει στο ΣΥΡΙΖΑ να σωθεί), Οδυσσέας Βουδούρης, γιατρός.
    Από χθες που έγινε γνωστό ότι ο ...αριστερός (:))) βουλευτής ήταν μέλος του palis foundation, η ιστοσελίδα, έσβησε στην αρχή το ονομά του και μετά από μερικές ώρες, έκλεισε !!!!

  9. Valter avatar
    Valter 17/10/2013 11:37:27

    Έχει λέει 10 πιστόλια με άδεια. Αυτό είναι αδύνατον. Δεν μπορείς να έχεις άδεια για όσα πιστόλια θες.
    Έψαξα να βρω φωτογραφίες τους μπας και βγάλω άκρη , αλλά η αστυνομία έδωσε στον τύπο φωτογραφίες για τα πάντα αλλά όχι από τα πιστόλια.
    Στο τέλος βρήκα μια που φαίνονται λίγο κάτι πιστόλια , δεν βγάζεις άκρη για το τι είναι όμως. Μετά κοίταξα στο κέντρο της φωτογραφίας που είναι το κουτί ενός πιστολιού. Όλα έγιναν άμεσος κατανοητά!
    Φαρδύς πλατύς (αν και ανάποδα) φαίνεται ο λογότυπος του κατασκευαστή των πιστολιών! Είναι η εταιρεία DAISY.
    Γνωστός κατασκευαστής ΑΕΡΟΒΟΛΩΝ ΠΙΣΤΟΛΙΩΝ!!!
    Η φωτογραφία είναι στημένη , τα όπλα είναι στην γωνία να μην φαίνονται , μια διόπτρα , δυο σφαίρες από κανονικό πιστόλι στο κέντρο και από κάτω το ΚΟΥΤΙ ΤΟΥ ΑΕΡΟΒΟΛΟΥ!
    Την παραθέτω:
    http://www.efsyn.gr/wp-content/uploads/2013/10/Pallis-opla-2.jpg

    Τα όπλα που φαίνονται στην δεύτερη φωτογραφία είναι όπλα κυνηγιού και σκοποβολής και είναι νόμιμη η κατοχή τους. Το ξέρω ότι πολλά μοιάζουν με πολυβόλα αλλά δεν είναι. Τα φτιάχνουν έτσι οι κατασκευαστές να μοιάζουν με πολυβόλα γιατί αρέσουν σε αυτούς που τα αγοράζουν.
    Το όπλο πάνω αριστερά στην φωτογραφία που μοιάζει πολυβόλο είναι κατά πάσα πιθανότητα το Vepr 12 Molot , που αν και μοιάζει πολυβόλο παίρνει γεμιστήρες των δυο φυσιγγίων.
    Έτσι εξηγείται και η ανακοίνωση ότι εξετάζεται κατά το πόσο είναι κυνηγητικά. Αυτό είναι γιατί τα όπλα αυτά βγαίνουν και με κάννες που απαγορεύονται στην Ελλάδα. Μάλλον εξετάζουν αν αυτά έχουν κάννη που επιτρέπεται η όχι.

    Φυσικά δεν ξέρω καν αν όλα είναι κανονικά όπλα μιας και είναι μακρινή φωτογραφία και τα όπλα τυλιγμένα σε σελοφάν . Υπάρχει μια φωτογραφία όπλου μόνου του και από αυτή μπορούμε να βγάλουμε μια άκρη:

    http://www.alterthess.gr/sites/default/files/newscenter-gallery/3_1.jpg

    Το όπλα στην φωτογραφία είναι ένα Benjamin Rogue ΑΕΡΟΒΟΛΟ!

    Τέλος τα 60 μαχαίρια τα είδα σε φωτογραφία σε άλλο site , πρόκειται για συλλογή ξιφιδίων ,αυτά τα διακοσμητικά που φοράνε οι Ευέλπιδες όταν βγαίνουν εξοδούχοι δηλαδή.

    Εντάξει , ο τύπος ήταν και απατεώνας από όσο ξέρω και βαρεμένος ναζιστής προφανώς και τα πάντα , αλλά αν αυτό είναι το οπλοστάσιο της Χ.Α. τότε δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Δέκα σπίτια στην Κρήτη να ψάξεις θα βρεις 20 πολύ σοβαρότερα όπλα από αυτά.

  10. Orgilos avatar
    Orgilos 18/10/2013 03:36:47

    Κάποιοι δεν είδαν τη σημαία της Ανατολικής Γερμανίας σε άλλη φωτογραφία. Έλεος πια!

  11. Tonia G. avatar
    Tonia G. 18/10/2013 11:22:32

    Εχει χαθει η μπάλα.... Από πότε ποινικοποιήθηκε η ιδεα των μουσείων και της επίδειξης της Ιστορίας;
    Αυτό είναι το ένα θέμα... Το άλλο είναι να έχεις φυσικά άδεια για το μουσείο που θες να ανοίξεις.
    Από τη στιγμή που έχεις άδεια ιδιωτικού μουσείου, μπορείς να εκθέτεις ότι θελεις αρκεί να το εγκρίνει η άδεια σου.
    Μπορείς π.χ. να φτιάξεις το μουσείο του Κομμουνισμού με αφίσες, στολές KGB ή του Κόκκινου Στρατού... και όταν θα ρχεται κανένας Πολωνός ή Τσέχος θα σε καταγγέλει ως χώρα, αφού στις χώρες τους ο Κομμουνισμός απαγορεύεται δια νόμου διότι διεπραξε εγκλήματα κατά εκατομμυρίων ανθρώπωντων εθνών τους. Θα μπορούσες επίσης να φτιάξεις στη Χίο το Μουσείο του ξεριζωμού της Σμύρνης και κάθε Τούρκος τουρίστας (sic) να μας καταγγέλει για "παραποίηση" της ιστορίας....
    Μπορείς να φτιάξεις ακόμη και το Μουσείο της Ελληνικής Πορνογραφίας, όπου κάθε μέρα 40 ηγούμενοι και 50 δεσποτάδες θα διαδηλώνουν κατά της λειτουργίας του...
    Στις Δημοκρατίες κύριοι, τα νόμιμα Μουσεία μπορούν να εκθέτουν οτιδήποτε τους επιτρέπει ο νόμος να εκθέτουν. Ολα τα άλλα είναι γελοιότητες που αποσκοπούν στη χειραγώγηση του Οχλου. ΤΕΛΕΙΑ

  12. myrto... avatar
    myrto... 18/10/2013 16:20:46

    Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΕΙΧΕ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΤΟΝ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ ΣΤΟ ΠΕΝΤΑΓΩΝΟ!!!ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΟΡΠΙΛΕΣ!!!ΚΑΙ ΕΒΑΖΕ ΤΟΥΣ*ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!!ΣΤΙΣ*03/05/2011*Ο ΜΕΙΜΑΡΑΚΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΟ ΚΑΒΓΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΚΟΡΑΝΤΗ ΚΑΛΕΣΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ!!!!ΑΦΑΝΤΟΣ Ο ΝΟΝΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΕ?????ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!