#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2011 17:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νίκος στον Γιώργο: "Κανένας Παπανδρέου δεν έχει παραιτηθεί"



Πως παρουσιάζει το "Έθνος" το θρίλερ  που παίχτηκε στην πολιτική σκηνή την περασμένη Τετάρτη.

"Δεν θα διστάσω να παραιτηθώ"

Η ακρόαση από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια τελείωσε στις 2.00 μ.μ.

Σε λίγο ο πρωθυπουργός άρχισε τον κύκλο των τηλεφωνικών επαφών με τους επικεφαλής των κομμάτων της Αντιπολίτευσης. Αλέκα Παπαρήγα, Αλέξης Τσίπρας και Φώτης Κουβέλης έκαναν σαφές ότι δεν θα μετείχαν σε νέα σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Ούτε και η Ντόρα Μπακογιάννη έδειξε να ενθουσιάζεται με την ιδέα. Όσο για τον Γιώργο Καρατζαφέρη προβλημάτισε με τον επιδερμικό τρόπο που τη δέχτηκε.

Ακολούθησε το τηλεφώνημα στον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας, Αντώνη Σαμαρά. Κράτησε 20 λεπτά της ώρας. Τότε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης έθεσε το ζήτημα να παραιτηθεί ο πρωθυπουργός. Εκείνος έδειξε ότι συμμετείχε στον προβληματισμό.

"Φτιάξε επιστολή παραίτησης"

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Γιώργος Πεταλωτής, γύρω στις 6.00 μ.μ. ήταν ο πρώτος, που έμαθε από τον ίδιο τον Γιώργο Παπανδρέου τη διάθεση του να παραμερίσει για να διευκολυνθεί ο σχηματισμός κυβερνητικού σχήματος ευρύτερης αποδοχής. Σ΄ αυτόν τηλεφώνησε ο πρωθυπουργός και του έδωσε οδηγίες για τη σύνταξη επίσημης ανακοίνωσης. "Παραιτούμαι και θα σχηματιστεί Οικουμενική", του είπε.

"Ελάτε στη Βουλή να σώσουμε την κατάσταση"

Ξεπερνώντας τον πρώτο αιφνιδιασμό, ο Γ. Πεταλωτής σήκωσε το ακουστικό του τηλεφώνου και άρχισε να επικοινωνεί με τους πιο στενούς συνεργάτες του πρωθυπουργού, με πρώτη τη γενική γραμματέα του Πρωθυπουργικού Γραφείου, Ρεγγίνα Βάρτζελη.

"Είναι αλήθεια", έλεγε. "Ο Παπανδρέου το πρότεινε. Ετοιμάζω ανακοίνωση".

Η προοπτική αυτή αντιμετωπίστηκε ως επαπειλούμενη καταστροφή. Η Ρεγγίνα Βάρτζελη προσπάθησε να επικοινωνήσει με τον πρωθυπουργό μέσω του τριψήφιου τηλεφωνικού αριθμού, που όμως δεν απαντούσε.

Ειδοποιήθηκαν στελέχη όπως οι Δημήτρης Ρέππας, Χάρης Καστανίδης, Μιχάλης Καρχιμάκης, Παύλος Γερουλάνος, Γιάννης Ραγκούσης, Χρήστος Παπουτσής, Μιχάλης Χρυσοχοΐδης, Λούκα Κατσέλη, Αννα Διαμαντοπούλου, Κώστας Σκανδαλίδης.

Αφού πέρασαν 10 λεπτά της ώρας μετά την πρώτη αγωνιώδη απόπειρα επικοινωνίας, έγινε και δεύτερη. Ούτε αυτήν τη φορά υπήρξε αποτέλεσμα. Το ίδιο έγινε και με έναν τρίτο γύρο προσπαθειών.

Σε απόγνωση πλέον η Ρεγγίνα Βάρτζελη κάλεσε σύσκεψη στο γραφείο της Βουλής για να διερευνηθεί κάθε δυνατότητα αποτρεπτικής παρέμβασης.

"Ελάτε στη Βουλή, μήπως και σώσουμε την κατάσταση", τους παρότρυνε.

 

"Κανένας Παπανδρέου δεν έχει παραιτηθεί"

Περίπου εκείνη την ώρα τον πρωθυπουργό κατάφερε να συναντήσει ο αδελφός του, Νίκος.

Είπε με αποφασιστικότητα:

"Γιώργο, κανένας από τους Παπανδρέου δεν έχει παραιτηθεί. Οι πρωθυπουργοί δεν παραιτούνται".

"Θα συνεχίσω με το ΠΑΣΟΚ και τον λαό"

Ο πρωθυπουργός σκέφτηκε πάλι την κατάσταση. Παίρνοντας υπόψη τα νέα δεδομένα προχώρησε νηφάλια στις οριστικές αποφάσεις του.

Γύρω στις 10.00 το βράδυ απηύθυνε διάγγελμα.

Οι συνεργάτες του ανάσαναν βαθιά όταν τον άκουσαν να καταλήγει:

"Εγώ θα συνεχίσω τον ίδιο δρόμο, τον δρόμο του καθήκοντος, μαζί με την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ, τα στελέχη και τον ελληνικό λαό".

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63155125

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DIAVGASI avatar
    DIAVGASI 19/06/2011 17:52:09

    Νίκος στον Γιώργο: “Κανένας Παπανδρέου δεν έχει παραιτηθεί”.

    Διαύγαση στον Γιώργο: "Κανένας Παπανδρέου δεν έφυγε με ελικόπτερο".

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/06/2011 17:52:17

    Να ρωτήσει ο Νικολάκης να μάθει πώς φυγαδέυτηκε ο μπαμπάς το 67...

    • Aris lalidis avatar
      Aris lalidis @ archaeopteryx 19/06/2011 18:59:49

      Tοτε που εκανε κακα στην ταρατσα απ το φοβο του οπως λενε
      οι κακες γλωσσες.

  3. kiki avatar
    kiki 19/06/2011 17:55:21

    Τι λεει μωρε το αφεντικο ,
    το 1989, ξεχναμε την επιστολη , που εδωσε ο ΓΑΠ στον Αντρεα λεγοντας του να παραιτηθει.
    Εκτος αν εννοει το αφεντικο, οτι το " κενο κρανιου τοπος" ΓΑΠ , δεν μπορει να εχει δικη του αποψη, αλλα ειναι συλλογικη οικογενειακη ευθυνη και αποφαση, αντε εχουμε και δουλειες.

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 19/06/2011 17:55:44

    Οι Κορλεόνε της Ελλάδας σε δράση..........
    (μόνο που το μονόπετρο το φοράει η mother)

  5. kiki avatar
    kiki 19/06/2011 17:56:17

    Και το 37 ,

    • Κρης avatar
      Κρης @ kiki 19/06/2011 18:50:06

      h**p://clubs.pathfinder.gr/elas/477422?forum=53350&read=13

  6. kiki avatar
    kiki 19/06/2011 18:05:06

    τι λεει το αφεντικο, ξεχασαν στην οικογενεια οτι τοτε παρεδωσε επιστολη το ΓΑΠ στον Αντρεα που βρισκοταν στο Ωνασειο ζητωντας του να παραιτηθει.
    Αλλα φαινεται οτι οταν η αποφαση δεν περνετε απο την " πλατεια οικογενειακη ολομελια' θεωρειται ακυρη.
    Αντε εχουμε δουλειες που τρεχουν, δεν θα αφησουμε το καθε μελος της φαμιλυ να ξεγλυτρα και ειδικα το " κενον κρανιου τοπου" παιντι.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/06/2011 18:08:30

    Πάντα υπάρχει μια πρώτη φορά για όλα.
    Επίσης κανένας Παπανδρέου δεν την έκανε ποτέ με ελικόπτερο, αλλά όπως πάνε τα πράγματα...

  8. nasos avatar
    nasos 19/06/2011 18:27:27

    Νίκος προς Γιώργο:''Κανένας Παπανδρέου δεν έχει παρατήσει οικειοθελώς την κουτάλα,εχμ γκουχου γκούχου, δεν έχει παραιτηθεί''

  9. etsi_kai_allios avatar
    etsi_kai_allios 19/06/2011 18:29:11

    ελεος... και το παρουσιάζει το ΕΘΝΟΣ λες και είναι κάτι άξιο σχολιασμού ότι "είπε-ξε-είπε". τι δημοσιογραφική εκδούλευση είναι αυτή και την ανέχονται οι έλληνες που πάνε και αγοράζουν αυτή την κωλοεφημερίδα. πότε θα κλείσουν όλες να ησυχάσουμε;

  10. Ένας avatar
    Ένας 19/06/2011 18:51:01

    “Εγώ θα συνεχίσω τον ίδιο δρόμο, τον δρόμο του καθήκοντος, μαζί με την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ, τα στελέχη και τον pakistaniko λαό”.

    Έπρεπε να πει.

  11. Red Jones avatar
    Red Jones 19/06/2011 19:02:21

    Σταματάω τα "Βιπερ"......

    Τι "φοβερή" αφήγηση ήταν αυτή με "ήρωα" τον καραφλό που λέει: "για-το-καλό-της -Πατρίδας-κάνω-τα-πάντα"....Καλά λέμε συγκινήθηκα......

    Απο σήμερα για μυθιστορήματα με αγωνία και πλοκή, και μπόλικη "δράση" θα διαβάζω μόνον "Εκδόσεις Μπόμπολα" .

  12. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 19/06/2011 19:07:53

    ΕΥΤΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Ο ΠΡΙΓΚΗΨ ΝΙΚΟΛΑΣ ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ . ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΝΕΥ ΧΑΡΤΟΦΥΛΑΚΙΟΥ. ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΤΟΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΑΝ ΑΣΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ.

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/06/2011 19:40:39

    Το 65 ο Γερο Παπανδρεου δεν ειχε παραιτηθει;

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 19/06/2011 20:16:07

      Τότε άρχισε η λεηλασία της Αριστερας και ηρθε σαν ετοιμο πιάτο στον μπαμπα το 1974

  14. EYA avatar
    EYA 19/06/2011 19:47:14

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ....ΚΑΙ ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ ΤΗ ΜΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΠΑΛΙ ΣΕ ΄΄ΑΙΣΘΗΜΑ ΕΥΘΥΝΗΣ΄΄..ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ;

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/06/2011 20:02:49

    Αληθεύει ότι η Σοφία (Κατσιφάρα) Παπανδρέου μαθαίνει να πιλοτάρει ελικόπερο στην Αμερική;
    Ετοιμάζονται για το εσκέιπ;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 19/06/2011 20:35:48

      Κατσανέβα εννοούσα....

    • κριτικος λογος avatar
      κριτικος λογος @ Strange Attractor 19/06/2011 20:37:52

      Mα τί λές τώρα βρε Strange? Η Σοφία;;;!!! και ποιός θα έμπαινε;

  16. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/06/2011 20:10:55

    SA, Ο ΚΕΡΤ ΡΑΣΕΛ ΠΑΝΤΩΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΚΙΑΘΟ.....ΜΗΠΩΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ;

  17. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 20:19:31

    Αν του βαλεις περουκα ντακαπαζ ειναι ιδιος η μαμα !

    ΠΠ

    • GEODETIS avatar
      GEODETIS @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 11:39:43

      χαχαχχαχαχχααααα..... έλεος ....

  18. δημης avatar
    δημης 20/06/2011 00:42:52

    ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΟΙ..ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ...ΝΥΝ ΚΑΙ ΑΕΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΟΥΝΤΟ ...
    ΑΠΛΑ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΝ....ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΗΝ..ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ;;;
    ΑΜΑΡΤΙΑ...

  19. DELTA avatar
    DELTA 20/06/2011 10:56:57

    Φυσικά και οι Παπανδρέου δεν παραιτούνται, μόνο ξευτιλίζονται!!!