#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2010 21:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο χαράτσι σε εκατομμύρια ιδιοκτήτες ακινήτων



Διαχρονικά οι δύο αγελάδες που άρμεγαν οι εκάστοτε κυβερνήσεις κάθε φορά που έλειπε γάλα (στην προκειμένη περίπτωση έσοδα), ήταν οι μισθωτοί και συνταξιούχοι και τα ακίνητα. Σχεδόν κάθε χρόνο συμβαίνει κάτι και ειδικά η ακίνητη περιουσία του Ελληνα γίνεται στόχος του οικονομικού επιτελείου. Αλλωστε, το 81% των Ελλήνων έχει κάποιο ακίνητο, οι περισσότεροι δε από αυτούς περισσότερα από ένα. Οπότε είναι ο εύκολος στόχος για αύξηση της φορολογίας στα ακίνητα, και κανείς δεν μπορεί να ξεφύγει.

Στην παρούσα χρονική στιγμή, όμως, με τους περισσότερους Ελληνες να πλήττονται από την οικονομική κρίση, αυτό που έμεινε στον καθένα είναι το σπίτι του, κανένα οικοπεδάκι, άντε και κανένα αγροτεμάχιο στο χωριό.

Ερχεται λοιπόν η κυβέρνηση και ανακοινώνει τρεις αυξήσεις των αντικειμενικών αξιών τα επόμενα τρία χρόνια ενώ το μεγάλο κόλπο είναι η ένταξη στο σύστημα των αντικειμενικών αξιών και των εκτός σχεδίου περιοχών. Ενα σχέδιο που αν δεν υπάρξουν όρια και απαλλαγές θα πιάσει κάθε χωράφι και οικόπεδο στο χωριό μαζί με τα φιλέτα σε τουριστικές περιοχές.

Σε ότι αφορά τις αντικειμενικές, την 1/1/2011 θα ισχύσει η πρώτη φάση της αύξησης έτσι ώστε μέχρι το 2013 οι τιμές να έχουν εξισωθεί με τις εμπορικές.

Το μάρμαρο θα το πληρώσουν κατά κύριο λόγο οι φθηνές και μεσαίες περιοχές διότι εκεί υπήρξε μεγάλη άνοδος των τιμών τα προηγούμενα χρόνια αλλά οι αντικειμενικές είναι ακόμη χαμηλές. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου η ψαλίδα εμπορικών – αντικειμενικών είναι πάνω από 200%. Στις ακριβές περιοχές από την άλλη, οι εμπορικές τιμές είναι κοντά με τις τιμές ζώνης οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα και η επιβάρυνση θα είναι μικρή. Ετσι, αναμένεται μια πρώτη αύξηση που κατά μέσο όρο θα είναι γύρω στο 30%.

Τι σημαίνει όμως, αύξηση των αντικειμενικών αξιών; Σημαίνει ότι όλοι οι φόροι και τα τέλη που βαρύνουν το ακίνητο, θα εκτοξευτούν. Από το φόρο μεταβίβασης και γονικής παροχής μέχρι τα μεσιτικά, τα συμβολαιογραφικά και τα δικηγορικά έξοδα.

Πλέον η κατοχή κάποιου ακινήτου καθίσταται ασύμφορη αφού θα αυξηθούν και τα τέλη για το δήμο, το γνωστό ΤΑΠ.

Αναλυτικά, οι 20 φόροι που θα πάρουν την ανηφόρα λόγω αντικειμενικών αξιών είναι:




Α. Τεκμαρτά εισοδήματα από ακίνητα



1. Τεκμήριο διαβίωσης σε ιδιόκτητη ή μισθωμένη α’+ β’ κατοικία
αναλόγως εμβ.& Τ.Ζ.


2. Τεκμαρτό εισόδημα ιδιοχρησιμοποίησης επαγγελματικής στέγης
18-45 %


3. Tεκμαρτό εισόδημα λόγω αγοράς πρώτης κατοικίας
18-45 %



Β. Φόροι - τέλη κατά τη μεταβίβαση ακινήτων από επαχθή αιτία



4. Φ.Π.Α. στην αγορά νεόδμητων κτισμάτων και στην αντιπαροχή
23 %


5. Φόρος Μεταβίβασης Ακινήτων
8-10 %


6. Φόρος Χρησικτησίας Ακινήτων
8-10 %


7. Φόρος Ανταλλαγής (- συνένωσης οικοπέδων)
4-5 %


8. Φόρος Διανομής Ακινήτων
2-2,5%


9. Δημοτικός φόρος μεταβίβασης ακινήτων
3 % επί Φ.Μ.Α.


10. Τέλη υπέρ Ταμείου Νομικών (σύνταξη –μεταγρ. συμβολαίων)
6,50+1,25‰


11. Πρόσθετο Τέλος Μεταγραφής Συμβολαίων
4,5-7,5‰



Γ. Φόροι κατά τη μεταβίβαση από χαριστική αιτία (κληρονομιά-γονική παροχή-δωρεά)



12. Φόρος Κληρονομιάς ή Γονικής Παροχής ακινήτων



Α’ Κατηγορία: προς τέκνα (γον. παρ.), εγγονούς, συζύγους, γονείς
5-10 %


Β’ Κατηγορία: προς κατιόντες, αδελφούς, θείους, παππούδες κλπ.
5-20 %


Γ’ Κατηγορία: προς άλλους συγγενείς και ξένους
20-40 %


13. Φόρος Δωρεάς ακινήτων



Α’ Κατηγορία: προς εγγονούς, συζύγους, γονείς
5-20 %


Β’ Κατηγορία: προς κατιόντες, αδελφούς, θείους, παππούδες κλπ.
10-30 %


Γ’ Κατηγορία: προς άλλους συγγενείς και ξένους
20-40 %



Δ. Ετήσιοι φόροι επί της κατοχής ακινήτων




14. Φόρος Ακίνητης Περιουσίας (ΦΑΠ) από 1.1.2010
1‰-2 % (Φυσ.πρόσ.)

6‰ (Νομικά πρόσωπα)


15. Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ) (κτίσματα+οικόπεδα)
0,25-0,35‰


16. Φόρος Ακίνητης Περιουσίας Υπεράκτιων Εταιριών
15 %



Ε. Κτηματολόγιο-Πολεοδομικά πρόστιμα & εισφορές




17. Τέλος Εγγραφής ακινήτων στο Εθνικό Κτηματολόγιο
1‰ επί αντικ. αξίας


18. Πολεοδομικά πρόστιμα κατασκευής – διατηρ. αυθαιρέτων
100% / 50% ετησίως


19. Πολεοδομικά πρόστιμα αλλαγής χρήσης (ημιυπαιθρ.κλπ)
5% - 15% εφάπαξ


20. Εισφορές σε γη & χρήμα για ένταξη σε σχ. Πόλεων (Ν.1337/83)
σε γη έως 60%,

σε


ΣΧΟΛΙΑ

  1. mitsosms avatar
    mitsosms 05/10/2010 21:26:05

    Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι. Εξίσωση με την εμπορική αξία σημαίνει ότι ο μηχανικός δεν θα παίρνει μαύρα; Είναι για γέλια η υπόθεση.

  2. mitsosms avatar
    mitsosms 05/10/2010 21:27:45

    Κοινώς κανείς δεν θα αγοράζει πλέον σπίτι, αφού οι μηχανικοί θα αυξήσουν περαιτέρω την τιμή πώλησης.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ mitsosms 05/10/2010 21:59:04

      Σου έχει πει ποτέ κανείς ότι ΑΛΛΟ μηχανικός και ΆΛΛΟ εργολάβος?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ (A)θανάσης 05/10/2010 22:00:18

        Έδωσε για εργολάβος αλλά δεν πέρασε.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ (A)θανάσης 05/10/2010 23:36:09

        Σου έχουν πει εσένα ότι οι περισσότεροι μηχανικοί είναι και εργολάβοι;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 06/10/2010 00:03:32

        Το "οι περισσότεροι εργολάβοι είναι μηχανικοί", αν και δεν είναι αλήθεια με την καμμία, να το δεχόμουν ως τίμια απόπειρα σύνδεσης με την πραγματικότητα...
        Το "οι περισσότεροι μηχανικοί είναι και εργολάβοι" όμως δείχνει ότι δεν γνωρίζεις τι σου γίνεται. Απόλυτα αναμενόμενο βέβαια για μαθητή της Βάλιας Πετούρη...

  3. mitsosms avatar
    mitsosms 05/10/2010 21:48:30

    Η πλάκα είναι ότι μετά από αυτό θέλουν ο κόσμος να πάει για τακτοποίηση των ημιυπαίθριων. Αμ δε...

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/10/2010 21:48:53

    "Το παλάτι θα τρίζει, όσο το κοτέτσι δεν είναι χαρούμενο...".
    Ντισραέλι.

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/10/2010 22:10:37

    Ποιός φοβόταν παρακαλώ, ότι θα έρθουν οι κομμουνιστές και θα του πάρουν το σπίτι?!

  6. Orestios avatar
    Orestios 05/10/2010 22:20:42

    Μα γιατί δεν καρτικοποιεί την περιουσία?

    Τελικά ο Σοσιαλισμός που οδήγησε τις Σοβιετίες στην κατάρρευση, εφαρμόζεται από το GAP ως νέα ιδέα!

    Μα τόσο ανίκανοι είναι?

    • γκαβουλιακας avatar
      γκαβουλιακας @ Orestios 06/10/2010 13:05:36

      Απο ποιον θα τα παιρνει,αν την κρατικοποιησει?Ενω τωρα....θα νομιζουμε οτι ειναι δικη μας και θα πληρωνουμε.Σατανικο,ε?

  7. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 05/10/2010 23:50:20

    Σήμερα ο Πρετεντέρης είπε στο ΠΑΣΟΚοΜΕΓΚΑ ότι δεν τον ενδιαφέρει τόσο η σύγκρουση για το παρελθόν και το ποιος φταίνει, αλλά η συζήτηση για το μέλλον και πώς θα βγούμε από την κρίση. Επίσης είπε ότι δεν "προφέρει Κ Α Ν Ε Ν Α Σ τη λέξη ανάπτυξη"

    Δεν φτιάχνετε ένα βιντεάκι με αυτά τα αποσπάσματα του Πρετεντέρη και τις ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ δηλώσεις Σαμαρά από την ομιλία του, αλλά και από τη ΔΕΘ που ΚΑΙ για το μέλλον μιλάει και το "νέο μείγμα πολιτικής", αλλά και για την ΑΝΑΠΤΥΞΗ πάνω από 30 φορές μέχρι τώρα.

    Κάντε το να τον ξεμπροστιάσετε.

  8. stroumfaki avatar
    stroumfaki 06/10/2010 01:23:12

    Θα συζητάμε όλα αυτά, θα αναλωνόμαστε συνέχεια με τα ίδια θέματα, μέχρι να περάσουν τα χρόνια, το χρεός να έχει ξεπληρωθεί στις τράπεζες να έχει περάσει στο ΔΝΤ και στην Ευρωπαϊκή Ένωση (χώρες) ώστε να είναι αδύνατον να διαπραγματευτούμε και τότε θα αποφασίσουμε να αντιδράσουμε. Ωραία.................... σε αγαπάω παιδί μου όσο δεν μου τρώς το φαί μου.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/10/2010 02:12:31

    Ξεδιπλώθηκε πλήρως το σχέδιό τους. Ακόμα και τους φτωχούς κατοίκους της υπαίθρου, θέλουν να τους κάνουν ΝΟΙΚΑΡΗΔΕΣ στα ίδια τους τα σπίτια, που θα αναγκαστούν να τα πουλήσουν σε real estate εταιρείες των τραπεζών, μη μπορώντας να ανταπεξέλθουν στο χαράτσωμα που θα υποστούν με τις λεγόμενες "αντικειμενικές αξίες".

    Το σχέδιο ήταν απλό το 2000 με το έγκλημα του χρηματιστηρίου, και απλό παραμένει και 10 χρόνια αργότερα με τη βίαιη συμπίεση της ιδιοκατοίκησης. Είναι άλλωστε απαίτηση των "εταίρων" μας η συμπίεση αυτή, καθώς θεωρούν το ποσοστό ιδιοκατοίκησης των Ελλήνων "εξωφρενικά υψηλό"!

    Όσο εξακολουθούμε να καθίζουμε απαθώς τον πισινό μας αναπαυτικά στον ζεστό μας καναπέ, να μη μας φανεί περίεργο αν αυτός ο καναπές βρεθεί ξαφνικά σε κάποιο πεζοδρόμιο και πάψει να είναι ζεστός.

    • neotera avatar
      neotera @ Αυριανιστής 06/10/2010 06:24:49

      Και τι σκατά να κάνουμε ? Λαός χωρίς ηγεσία, λαός χωρίς φονιάδες ? Λαός που φοβάται πάνω απ' όλα ο ένας τον άλλον, για προδοσία και απάτη, με έμφυτες, ή φυτευτές, φυτεμένες τελοσπάντων αυτοκτονικές ιδέες, ιδεολογία αυτοπεραίωσης, χωρίς κράτος και θεσμούς, ή εξουσίες, χωρίς ιδεολογικούς μηχανισμούς που απεβίωσαν με καταιγιστικό προπαγανδιστικό βομβαρδισμό... Πάλι καλά που μπορούμε ορισμένοι, λίγοι και γράφουμε κουτσά-στραβά, ακόμη... Σε λίγο ψοφάμε οι μεγαλύτεροι και τα παιδιά μας θα επικοινωνούν στα κάφρικα, τα εγγλέζικα αούαα ! Ρώτα την Μπίλντεμπεργκ γι αυτό, να στο θέσει επιστημονικώς, όπως της το είπαν... στη Λέσχη ! ))

  10. Green St avatar
    Green St 06/10/2010 12:30:21

    Στην Ελλάδα που έχουμε την νοοτροπία να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, τίποτα δεν θα γίνει και θα δούμε να περνάει το ένα μέτρο πίσω από το άλλο μέχρι κάποια στιγμή λίγο πριν το γκρεμό να συνειδητοποιήσουμε την πείνα μας. Τότε και μόνο τότε θα αντιδράσουμε. Εως τότε ......