#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2013 19:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο σοβαρό ατόπημα του Α. Τσίπρα



Δεν έχει ξαναγίνει ποτέ, κι αν αληθεύει τότε πρόκειται περί σοβαρού ατοπήματος του κ. Τσίπρα. Ο λόγος για την ομιλία του στην Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ πριν φύγει για τις Βρυξέλλες κι ενώ ήταν σε εξέλιξη η έρευνα για τη Χρυσή Αυγή με τις παρακολουθήσεις τηλεφώνων από την Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών.

Εκεί ο κ. Τσίπρας φέρεται να είπε στους βουλευτές του: «Η ΕΥΠ παρακολουθεί το τηλέφωνό μου και τα τηλέφωνα της Κουμουνδούρου. Σύντροφοι να προσέχετε».

Αν έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο τότε καλύτερα να βρει τρύπα να κρυφτεί ο κ. Τσίπρας. Διότι έτσι αβίαστα, χωρίς αποδείξεις κι εν μέσω μιας τόσο σοβαρής υπόθεσης δεν βγαίνεις να καταγγείλεις κάτι τέτοιο. Δεν βγαίνεις να κατηγορήσεις τις μυστικές υπηρεσίες της χώρας σου. Είναι πρώτη φορά που κάποιος αρχηγός κόμματος τολμά να βγει δημόσια να κάνει τέτοια καταγγελία. Εκτός κι αν πράγματι έχει να αποδείξει κάτι οπότε είναι ένα θέμα προς διερεύνηση και το ανάθεμα θα πέσει στην ΕΥΠ. Έχει ο ΣΥΡΙΖΑ τέτοιες αποδείξεις;

Άμεση ήταν η αντίδραση του υπουργού Δημόσιας Τάξης, που κάλεσε τον Αλέξη Τσίπρα είτε να διαψεύσει ότι είπε κάτι τέτοιο στη συνεδρίαση της ΚΟ, είτε να καταθέσει μηνυτήρια αναφορά.

«Ζητάμε από τον κ. Τσίπρα να διαψεύσει άμεσα ότι διατύπωσε τον εξωφρενικό για ευνομούμενο Κράτος ισχυρισμό ή να καταθέσει μηνυτήρια αναφορά. Σε διαφορετική περίπτωση παραμένει υπόλογος απέναντι στην Πολιτεία και τα συντεταγμένα όργανα του Κράτους, τα οποία εκ προθέσεως συκοφαντεί», αναφέρει ο κ. Δένδιας στη σχετική δήλωσή του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάστορας avatar
    Μάστορας 05/10/2013 20:01:51

    Άντε και η σειρά του ΣΥΡΙΖΑ μετά ΚΚΕ και βλέπουμε. Και μετά θα έχουμε αιώνια γαλήνη στη χώρα με 2 κόμματα μόνο να κυβερνούν μαζί. Και άμα δε χρειαζόμαστε τις εκλογές τις καταργούμε κιόλας. Τι να τις κάνεις ? Μπορεί να έρθουν και "αντεθνικές" δυνάμεις στην εξουσία.

  2. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 05/10/2013 20:02:00

    Δηλαδή τώρα αν δεν έχει αποδείξεις τώρα ο Τσίπρας , θα υποβληθεί μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση εις βάρος του Τσίπρα και θα ζητηθεί η άρση της ασυλίας του από τη ΝΔ για να δικαστεί?

  3. mara M. avatar
    mara M. 05/10/2013 20:07:52

    Aυτή η θεωρία των δύο άκρων κάπου αποσκοπεί. Γιατί να μην ισχύει. Οταν τους εξισώνεις συμπεριφέρεσαι με τον ίδιο τρόπο.

    • Maximus Decimus avatar
      Maximus Decimus @ mara M. 06/10/2013 00:04:30

      Στα Νεφελιμ και τα Ελοχίμ που κινδυνεύεις να σε φάνε αποσκοπεί

  4. υδροκερος avatar
    υδροκερος 05/10/2013 20:12:15

    Σύντροφοι να προσέχετε τις συνομηλίες σας στα τηλέφωνα μην κάνουμε διακοπές και μεις του χρόνου στον Κορυδαλό.

  5. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 05/10/2013 20:13:02

    Είναι πολύ σοβαρό αυτό και στέλνει μήνυμα ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ όσον αφορά τη διαχείριση δύσκολων καταστάσεων. Εγώ το γνωρίζω ομως η μάζα σήμερα διαπιστώνει ότι ο Τσίπρας κάπου κάπου ξεσηκώνεται για να μας θυμίσει ότι είναι εδώ και όχι στο όνειρο των μαθητικών του χρόνων. Αλέξη αχ και να 'χα τη δόξα σου!

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 05/10/2013 20:25:06

    Σαν να ομολογεί, ότι είναι άκρο ο Σύριζα, δηλαδή...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ roadrunner 06/10/2013 18:39:18

      Ακριβώς αυτό είναι το νόημα για όποιον έχει μάθει να σκέπτεται...

  7. Σιγά μη φοβηθώ avatar
    Σιγά μη φοβηθώ 05/10/2013 21:09:29

    Που βρίσκεται το περίεργο; Εδώ ολάκερος ...Ομπάμα κατηγορήθηκε οτι αποδεδειγμένα παρακολουθεί την υφήλιο!

    • Dal avatar
      Dal @ Σιγά μη φοβηθώ 05/10/2013 21:21:01

      Ακριβώς! Γιατί το τηλέφωνο του Καραμανλή δεν παρακολουθούνταν;. Εν ενεργεία πρωθυπουργός ήταν.

  8. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/10/2013 21:18:11

    Αδυνατίζει το άλλο άκρο του σύριζα και νοιώθουν ότι χάνουν τον ένα πυλώνα τους στον πόλεμο κατά της ομαλότητας. Και αυτό τους δημιουργεί έναν πανικό όσο να κάνεις που οδηγεί σε τέτοιες γελοίες κουβέντες για να συσπειρώσει και να φανατίσει. Αυτά μπορεί, αυτά κάνει. Γνωστά πράγματα σε αριστερούς να το παίζουν κυνηγημένοι για να έχουν τη συμπάθεια της κοινωνίας.

  9. someone avatar
    someone 05/10/2013 21:20:22

    να κανει αμεσως μυνηση ο ΔΕΝΔΙΑΣ οπως στη Guardian

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 05/10/2013 21:26:23

    Πεῖτε του νά μήν ἀνησυχεῖ,ὅταν θά γίνει Πρόεδρος τῆς Κομισιόν θά τόν παρακολουθεῖ ὅλη ἡ Εὐρώπη...

  11. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 05/10/2013 22:00:25

    ᾿῎Οχι ὅμως ἀπό ΕΥΠ, ἀλλά τόν big brother! ῾Υπάρχει διαφορά.

  12. aa avatar
    aa 05/10/2013 22:01:12

    Έλα μωρέ, δεν κάνει η ΕΥΠ τέτοια.

  13. ΖικΖάκ avatar
    ΖικΖάκ 05/10/2013 22:04:40

    Εσύ άσε και κανένα ....βουλωμένο γράμμα αδιάβαστο βρε παιδί μου! Μην τα καταλαβαίνεις όλα πια με τη μία κι αν τα καταλαβαίνεις, μη μας τα λες. Άσε λίγο χώρο για την έκπληξη!

  14. ΖικΖάκ avatar
    ΖικΖάκ 05/10/2013 22:07:34

    Άμα το έχεις το άτιμο το...βαλιτσάκι, ποιός πρόκειται να σε πιστέψει όταν λες πως δεν ακούς; ΚΑ ΝΕ ΝΑΣ.

  15. Λευκό Κοτσίφι avatar
    Λευκό Κοτσίφι 05/10/2013 22:10:48

    Τι μήνυση τώρα; Καλύτερα να τον συλλάβει άμεσα. Να μη χρονοτριβούμε.

  16. kotstak avatar
    kotstak 05/10/2013 22:17:03

    Δεν έχει καμία απολύτως ένδειξη γι αυτά που λέει.
    Μπλοφάρει.
    Ρίχνει άδεια, για να πιάσει γεμάτα.

    Αυτοθυματοποιείται.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ kotstak 06/10/2013 18:39:53

      Μόνιμο κόλπο της αριστεράς στην Ελλάδα από τη χούντα και εντεύθεν...

  17. Anatoli avatar
    Anatoli 05/10/2013 22:27:07

    Δηλαδή ο Τσίπρας τώρα λέει κάτι περίεργο;
    Λέει κάτι πρωτάκουστο και πρωτότυπο;
    Το περίεργο και το πρωτάκουστο θα ήταν
    το να μην παρακολουθούνται τα τηλέφωνα των πολιτικών
    αλλά και όλων των υπόλοιπων γνωστών και άγνωστων πολιτών.
    Αυτό θα ήταν είδηση σήμερα και όχι το ότι παρακολουθούνται τα τηλέφωνα
    Το ότι παρακολουθούνται οι πάντες είναι γνωστό τοις πάσι εδώ και πολλά χρόνια.

  18. kat avatar
    kat 05/10/2013 23:12:06

    +++

  19. kat avatar
    kat 05/10/2013 23:15:05

    και να μας χαλασουν την σουπα ,δηλαδή τα μνημόνια...

    • Μάστορας avatar
      Μάστορας @ kat 05/10/2013 23:46:34

      Τι να πω φίλε μου. Εγώ σε αυτήν την κυβέρνηση βλέπω ένα αίσθημα "αλάθητου" που καθόλου δεν μου αρέσει.

  20. Nik avatar
    Nik 05/10/2013 23:56:15

    δεν είναι αρκετά σημαντικός για να του παρακολουθούν το τηλέφωνο. Ούτως ή άλλως είναι απόλυτα προβλέψιμα όσα λέει.

    Κάθε μέρα γίνεται και πιο ΓΑΠικός σε ύφος και μπαρούφες.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Nik 06/10/2013 00:29:05

      Ρε μήπως προσβλήθηκε που τον έχουν συνδεδεμένο με Κάιρο και εξέφρασε μύχιους πόθους;

  21. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 06/10/2013 00:03:53

    Είδες πως ταυτίζεστε με την Χρυσή Αυγή. Τόσο ηλίθιοι είναι οι Έλληνες αριστεροί. Από τον έναν δικτάτορα στον άλλο. Κατηγορεί την κυβέρνηση οτι τον παρακολουθεί ο ανόητος. Να μην του απαντήσουν;

    • Ο κακός ο Λύκος avatar
      Ο κακός ο Λύκος @ Maximus Decimus 06/10/2013 10:21:11

      Οι Συριζαίοι αρνούνται οτι ειπώθηκε κάτι περί παρακολούθησης. Άρα αν επιμένει ο Δένδιας, μάλλον θα έχει...πληροφορίες. :-P

  22. Δημητρης avatar
    Δημητρης 06/10/2013 00:21:05

    Τον ΓΑΠ γιατι τον κατηγορεις ? ολοι την πολιτικη που χαραξε ακολουθουν....μηπως τον δικαιωνουν ? γιατι μου φαινεται ξεχαστηκε η εξεταστικη

  23. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 06/10/2013 00:46:26

    Κάπου τό 'χεις ξαναπεῖ αὐτό...

  24. Επιφανιος avatar
    Επιφανιος 06/10/2013 00:48:44

    Μπα ... 32 χρονια παρακολουθουσαν μονο την ΧΑ. Κανενα αλλο κομμα. Σε διαβεβαιω

  25. airman avatar
    airman 06/10/2013 02:30:17

    "«Η ΕΥΠ παρακολουθεί το τηλέφωνό μου και τα τηλέφωνα της Κουμουνδούρου. Σύντροφοι να προσέχετε»."
    Επειδή δεν μπορεί να αποδείξει ότι παρακολουθούνται τα τηλέφωνα, εάν είπε κάτι τέτοιο είναι αφελές σε βαθμό που προβληματίζει.
    Υ.Γ. Το απόγευμα έστειλα ένα μήνυμα το οποίο παραδόθηκε στον αποδέκτη μετά από δύο περίπου ώρες (προφανώς στο ενδιάμεσο κάπου "βρισκόταν"). Εάν αυτό το μήνυμα αφορούσε π.χ. μια επικείμενη ληστεία που σχεδιάσαμε, έχω λόγο να ανησυχώ; Όχι μήπως με παρακολουθούν, μήπως με πιάσουν επί το έργον!

  26. firiki2010 avatar
    firiki2010 06/10/2013 09:21:32

    Καλά εντάξει.... Τσίπρας είναι αυτός πρέπει να πει και καμιά μ.....
    Πάντως εμένα με εντυπωσίασε περισσότερο αυτό το "...Σύντροφοι να προσέχετε"Δηλαδή; Τι ακριβώς να προσέχουν; Τι μεμπτό συζητάνε τηλεφωνικώς; Με ποιους επικοινωνούνε ; Περίεργα πράγματα......

    • Ναύτης avatar
      Ναύτης @ firiki2010 06/10/2013 11:39:23

      Είπε ο ευφάνταστος αστυνόμος ...Φιρίκης! :-)

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ firiki2010 06/10/2013 11:42:00

      Ναι βρε παιδι μου, περιεργο. Λες να συζητανε για μεμπτα πραγματα και γι αυτο δεν θελουν να τους παρακολουθουν ; Μηπως βρισκονται εκτος συνταγματικου τοξου και δεν καταδικαζουν την βια απ΄οπου κι αν προερχεται ; Εχει γουστο να συζητανε για εξοδο απο το ΝΑΤΟ και την Ε.Ε. Δεν υπαρχει επιτελους κανενας εισαγγελεας ;

  27. kostas avatar
    kostas 06/10/2013 15:12:01

    Άσχετο. Πριν λίγο καιρό η αμερικανική πρεσβεία παρακολουθούσε τα τηλέφωνα της κυβέρνησης Καραμανλή. Γενικά οι παρακολουθήσεις δεν είναι κάτι που δεν συνηθίζεται. Και για τους πιο παλιούς μην ξεχάτε και τον Μαυρίκη.

  28. Εξ Αμάξης avatar
    Εξ Αμάξης 07/10/2013 17:55:39

    Δεν έχει ξαναγίνει ποτέ, κι αν αληθεύει τότε . . φωτιά στα μπατζάκια του
    Δεν έχει ξαναγίνει ποτέ, κι αν δέν αληθεύει τότε ??? θα τουζητήσετε συγνώμη ?

    (undocumented accusations need not be stated)

  29. evThymios avatar
    evThymios 07/10/2013 19:44:56

    Ρουπακιώτης - Ρουμπακιάς