#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/10/2010 13:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο ρεκόρ ΠΑΣΟΚ: Πάνω από 600.000 οι άνεργοι



Στο 12% αναρριχήθηκε ο επίσημος δείκτης της ανεργίας τον Ιούλιο, από 11,6% ένα μήνα πριν και «μόλις» 9,6% τον ίδιο μήνα πέρυσι. Υπενθυμίζεται ότι το δεύτερο τρίμηνο του έτους έφτασε το 1,8%.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Υπηρεσίας οι κυριότερες μεταβολές σε σχέση με τον πρώτο μήνα του καλοκαιριού είναι οι εξής:

οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 4,2% σε 607.035, από 582.364
οι απασχολούμενοι αυξήθηκαν κατά 0,2% σε 4.439.296, από 4.429.823
οι οικονομικά ανενεργοί πολίτες μειώθηκαν 0,1% κατά σε 4.261.458, από 4.292.452

Σημαντικές είναι οι αποκλίσεις στα στοιχεία ανά περιφέρεια τόσο σε απόλυτα μεγέθη όσο και στην τάση τους να αυξηθούν ή να μειωθούν οι δείκτες της ανεργίας.

Τον Ιούλιο τα μεγαλύτερα ποσοστά καταγράφηκαν σε Στερέα Ελλάδα (14,3% με αύξηση 3,9% σε ένα μήνα), Ανατολική Μακεδονία και Θράκη (13,4% με μείωση 1,3%) και Δυτική Μακεδονία (13% με μείωση 1,6%) και Αττική (13% με αύξηση 1,9%).

Η καλύτερη κατάσταση στην αγορά εργασίας παρατηρείται στο Νότιο Αιγαίο (5,9% με μείωση 1,2%), Βόρειο Αιγαίο (6,2% με μείωση 2,9%) και Ιόνιο (6,6% με μείωση 4,2%). Και στις τρεις περιπτώσεις η είσοδος στην περίοδο αιχμής για τον τουρισμό είναι άμεσα συνδεδεμένη με την βελτίωση.

Η επιδείνωση των οικονομικών για την μεγάλη πλειοψηφία των νοικοκυριών συνεχίζει να «ροκανίζει» την ψαλίδα μεταξύ γυναικείας και ανδρικής ανεργίας, που πάντως παραμένει μεγάλη, στο 6,3%. Ετσι η ανεργία μεταξύ των ανδρών φτάνει το 9,4% ενώ των γυναικών το 15,7%.

Με την είσοδό τους στην αγορά εργασίας οι νέοι (15 ως 24 ετών) παραμένουν μακριά από την απασχόληση σε ποσοστό 32,6%, ενώ και μέχρι τα 34 η εικόνα είναι χειρότερη του μέσου όρου, με τον σχετικό δείκτη στο 15,4%, για να βελτιωθεί σταδιακά στις επόμενες ηλικιακές ομάδες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/10/2010 13:49:48

    ΘΑΣΟΚ δύναμη ευθύνης και προοπτικής.

    Το ΘΑΣΟΚ είναι εδώ.
    ενωμένο
    ΔυΝαΤο

  2. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 14/10/2010 14:06:37

    Περιμενετε τον Νοεμβριο να δειτε τι θα γινει! Ζητειται ηγετης "τυπου Πουτιν" περπατημενος στην πιατσα και οχι στα "σαλονια." The Game is Over!

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/10/2010 14:12:49

    H ...ανεπίσημη ανεργία, ξέρετε που έφτασε;

    • Nick avatar
      Nick @ Κώστας Ροδινός 14/10/2010 14:55:44

      22% να φανταστώ;

      Πώς το λένε αυτό; Κατάθλιψη (depression)

  4. Αμετανόητος avatar
    Αμετανόητος 14/10/2010 15:20:46

    Εχουμε ηδη 1.000.000 άνεργους.Εχουμε το 20% του εργατικού δυναμικού της χώρας να κάθεται.
    Στο πρώτο εξάμηνο του 2011 η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΕΡΓΙΑ θα φτάσει το 30%.
    Συγχαρητήρια και στα δύο μεγάλα κόμματα για την πολιτική ανάπτυξης των τελευταίων 15 χρόνων που έφεραν την πλήρη απασχόληση.
    Τα κόμματα που κυβέρνησαν έχουν τεράστια ευθύνη.Και δεν έχουν τιμωρηθεί από τον Ελληνικό Λαό ακόμη.Να δώ που θα πάει η ψήφος.
    Θα πέσει μεγάλο φούμο.

  5. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 14/10/2010 20:45:22

    Αμφιβαλω πολυ αν ο Ελληνικος Λαος θα "αντιδρασει" .... μιας και ολοι ειναι φοβισμενοι και σκεπτονται μονο πως θα επιβιωσουν σε προσωπικο επιπεδο!! Η συγκρουση Ελληνων Ανεργων και Παρανομων μεταναστων ειναι θεμα επιβιωσης? Η πολιτικη με κουπονια για τροφιμα και τα συσσιτια ειναι μακρια?

  6. Πολίτης της Μπανανίας avatar
    Πολίτης της Μπανανίας 15/10/2010 04:24:03

    Οι άνεργοι έχουν ήδη περάσει προ πολλού τις 600.000 και έχουν ακουμπήσει χαλαρά το εκατομμυριάκι. Τα στοιχεία που δίνουν εκτός απο το οτι πιθανόν είναι ξεφούσκωτα για να σώσουν αυτά που δεν σώζονται, καταγράφουν μόνο αυτούς του ΟΑΕΔ. Όλοι οι υπόλοιποι δεν φαίνονται πουθενά. Και δεν βάζουμε μέσα καν αυτούς που κάνουν δουλειές του ποδαριού.

    Και θα δείτε ακόμα πόσοι θα γίνουμε. Η επαρχία ήδη είναι τελειωμένη, η Β. Ελλάδα ειδικά έχει ρημάξει.

  7. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 15/10/2010 08:31:24

    Συμφωνω απολυτα! Ο ΓΑΠ ειναιεκτος πραγματικοτητας! Κοινωνικες ταραχες ερχονται? Η αστυνομια μπορεινα τις ελεγξει? Αμφιβαλω....