Νέο «πρόγραμμα Θεσσαλονίκης» θα ανακοινώσει ο Τσίπρας στη ΔΕΘ
28/08/2015 14:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νέο «πρόγραμμα Θεσσαλονίκης» θα ανακοινώσει ο Τσίπρας στη ΔΕΘ

Προφανώς δεν έχουν καθόλου τσίπα μέσα τους εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ και πιστεύουν ότι θα κοροϊδέψουν ξανά τον ελληνικό λαό

Οι πληροφορίες μας είναι ακριβείς. Ο Αλέξης Τσίπρας θα ανέβει στη ΔΕΘ και θα ανακοινώσει νέο «πρόγραμμα Θεσσαλονίκης». Δεν είναι αστείο, θα είναι το πρόγραμμα νούμερο δύο που επεξεργάζονται στην Κουμουνδούρου και επικεφαλής είναι ο Γιάννης Δραγασάκης και ο Νίκος Βούτσης.

Προφανώς δεν έχουν καθόλου τσίπα μέσα τους εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ και πιστεύουν ότι θα κοροϊδέψουν ξανά τον ελληνικό λαό. Αλλά ξέρετε πώς θα το ονομάσουν το νέο αυτό κολπάκι;

«Παράλληλο κυβερνητικό – οικονομικό πρόγραμμα». Τι σημαίνει παράλληλο; Είναι κάτι σαν το... παράλληλο νόμισμα που είχε στο μυαλό του ο Βαρουφάκης; Είναι σαν το παράλληλο σύμπαν που ζουν πολλοί από τους ανεπάγγελτους Αριστερούς που μας έχουν φορτωθεί στο σβέρκο;

Ποιος ξέρει, αλλά είναι σίγουρο ότι με τέτοια κολπάκια μπορεί να κερδίσουν λίγα ψηφαλάκια αλλά είναι σίγουρο ότι θα προκαλέσουν ξανά τους δανειστές, θα ζημιώσουν την οικονομία και θα καταρρακώσουν ξανά την αξιοπιστία της χώρας.

Το σχέδιο Τσίπρα προβλέπει την υλοποίηση μέτρων που θα έχουν, όπως λένε, στόχο την ανακούφιση των αδύναμων στρωμάτων του πληθυσμού, των αγροτών, των συνταξιούχων. Με απλά λόγια, κόβεις τις συντάξεις και επιβάλλεις φόρους αλλά θα βρεις τρόπο να τους τα ξαναδώσεις όσα τους παίρνεις από το παράθυρο.

Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

Είναι κορόιδα οι Ευρωπαίοι; Θα παίρνουν μέτρα εκτός της συμφωνίας και ο Σόιμπλε με τον Ρέγκλινγκ και την Λαγκάρντ θα κάθονται και θα κοιτάνε σαν βλάκες;

Από που θα βρεθούν τα λεφτά για να χρηματοδοτηθούν οι εξυπνάδες του Τσίπρα; Ήδη ο προϋπολογισμός έχει καταρρεύσει και είναι αμφίβολο αν θα βγει μέχρι το τέλος του έτους. Υπάρχει πλεόνασμα που θα μοιραστεί;

Αν λίγες μόνος μέρες από την υπογραφή του τρίτου μνημονίου υπόσχονται ουσιαστικά ότι θα εφαρμόσουν κάτι άλλο τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αξιοπιστίας. Πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό ψέμα που το λένε προεκλογικά και θα το παρουσιάσουν και επίσημα. Οι Πινόκιο της Αριστεράς ετοιμάζονται για ακόμη μια «άλωση» του εκλογικού σώματος. Θα τους το επιτρέψουν οι ψηφοφόροι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βεροιεύς avatar
    Βεροιεύς 28/08/2015 15:09:14

    Οι ψηφοφόροι δεν έχουν απολύτως κανένα λόγο να μην το επιτρέψουν. Αντίθετα αναμένεται να αγκαλιάσουν τις εξαγγελίες βασιζόμενοι στην παροιμιώδη αξιοπιστία του καμαριού πάσης Ελλάδος και των περί αυτώ συνεργατών του.

  2. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 28/08/2015 19:51:57

    Φέρτε , παρακαλώ , κάδους ανακύκλωσης χαρτικών ...

  3. deltaplus avatar
    deltaplus 28/08/2015 21:09:25

    αλιεκου.....αντεγραψε το προγραμμα του ανδρεα:ΘΑ ΘΑ ΘΑ θα ΘΑ θα, θα θα θα θα θα.......θαλασσα κι'αλμυρο νερο να σε ξεχασω δεν μπορω.....ΑΝΤΕ τραβα αιγινα και ξεχνα να γυρισεις......

  4. Μ.Β avatar
    Μ.Β 28/08/2015 21:41:06

    Περίγελος θα γίνει ετούτη τη φορά, αν ξαναρχίσει τις φανφάρες. Κανείς δεν θα τον πάρει στα σοβαρά. Μάλλον ούτε που θα κάνει τον κόπο η πλειοψηφία, να τον ακούσει.

    • George N avatar
      George N @ Μ.Β 29/08/2015 06:50:06

      Ποιοι δεν θα τον πάρουν σοβαρά? Αυτοί που τον έβγαλαν την πρώτη φορά, που πίστευαν ότι θα χορέψει τις αγορές, θα σκίσει τα μνημόνια, θα εφαρμόσει το πρόγραμμα Θεσσαλονίκης, οι "και κάτι να κάνει από αυτά που λέει"? Αυτοί πιστεύουν ότι διαπραγματεύτηκε σκληρά και ότι στο παρασκήνιο ετοιμάζει αντεπίθεση μετά την τακτική υποχώρηση που απαιτήθηκε μια και οι αιμοβόροι δανειστές κάνανε μια (πιστωτική) ασφυξία στο γελαστό παιδί ενώ ο Λαφαζάνης τον έριξε λίγο πριν αποκαλύψει την διαπλοκή. Μιλάμε για μια κρίσιμη μάζα που έχει διακόψει κάθε επαφή με τον εγκέφαλο και απλά τον κουβαλάει χωρίς λόγο.

  5. λαέρτης avatar
    λαέρτης 28/08/2015 21:45:35

    ΝΑΤΟ !!!!!! ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΨΕΜΜΑ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ !!!!!!!! Καλορίζικο το νέο ΠΑΣΟΚ !!!!!

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ λαέρτης 28/08/2015 23:25:34

      ακριβως *παραλληλοι βιοι*...η τροτεζα κι'ο μπατσος......ας ελπισουμε οτι θα μεινει αιγινα και θα ξεχαστει απο ολους μας.

    • δημης avatar
      δημης @ λαέρτης 30/08/2015 14:35:20

      ++++++++++ Είναι σαν..."το συμβόλαιο με το Λαό" κάποπιου πριν δεκαετίες φωτοτυπία- κακέκτυπο του Συντρόφου μέγα Οικονομολόγου σοσιαλιστή αντιαμερικανού Εθνικά περίφανου -κοινωνικά δίκαιου ανεξάρτητου ΑΠ////

  6. Χρονογράφημα avatar
    Χρονογράφημα 28/08/2015 22:59:45

    "Μη τολμήσεις νά'ρθεις στη Θεσσαλονίκη θα εκκρεμεί εις βάρος σου μια καταδίκη" Από παλιά, διαχρονική επιτυχία...

  7. ΒΟΥΣΤΡΟΦΗΔΟΝ avatar
    ΒΟΥΣΤΡΟΦΗΔΟΝ 29/08/2015 09:53:59

    Ένα είναι το πρόγραμμα. Το 3ο μνημόνιο. Τα υπόλοιπα που τσαμπουνάει ο Σύριζα, είναι μπαγιάτικες αμπελοφιλοσοφίες, που κανείς πια δεν πιστεύει.

  8. λαέρτης avatar
    λαέρτης 29/08/2015 21:10:12

    ΓΙΑ ΠΕΡΑΣΤΕ ΚΟΣΜΕ ΓΙΑ ΠΕΡΑΣΤΕ!!! ΤΟ ΝΕΟ ΥΠΕΡΘΕΑΜΑ ΥΠΟ ΤΟΝ ΗΧΟ ΖΟΥΡΝΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΥΜΠΑΝΩΝ!!! "ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΥΡΓΕΛΑ !!!!" Η ΟΠΩΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΤΙΤΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛ ΤΣΑΝΤΙΡΙ : "Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΗΡΑΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!" ΓΙΑ ΠΕΡΑΣΤΕ ΚΟΣΜΕ !!! ΓΙΑ ΠΕΡΑΣΤΕ !!!!!